پیامدهای منفی عدم نوشیدن آب

آب مایع حیات و یکی از مولفه‌های اصلی تشکیل‌دهنده اندام‌های کلیدی بدن انسان مانند مغز، کبد، و قلب است. آب مایعی حیاتی برای استخوان‌های انسان‌ها و حتی فضاهای بین سلولی نیز محسوب می‌شود. 

بر همین اساس است که نوشیدن آب ناکافی می‌تواند زمینه‌ساز برخی مشکلات سلامت شود.نوشیدن آب ناکافی می‌تواند موجب شکل‌گیری آسیب‌هایی شود که از پوست تا اندام‌های کلیدی بدن انسان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. در ادامه با برخی پیامدهای منفی عدم نوشیدن آب به میزان کافی بیشتر آشنا می‌شوید.

یبوست
نوشیدن آب ناکافی ممکن است موجب یبوست شود. یبوست اجابت مزاج را دشوارتر از حالت عادی می‌سازد و یکی از دلایل اصلی شکل‌گیری آن نوشیدن بیش از اندازه کم آب است.هنگامی که مدفوع در روده شکل می‌گیرد، روده بزرگ آب زیادی از آن را جذب می‌کند تا مواد زاید حالت جامد به خود بگیرند. هنگامی که آب به میزان کافی وجود نداشته باشد، دفع مواد زاید جامد دشوار می‌شود و این شرایط می‌تواند موجب درد شکمی شود.هموروئید یکی از مشکلاتی است که به‌صورت مستقیم با یبوست مرتبط بوده، که به‌واسطه تلاش روده برای دفع مدفوع خشک شکل می‌گیرد.
 
کم‌آبی پوست
افزون بر استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و دیگر درمان‌های طبیعی، بهترین راه حل برای تامین آب مورد نیاز پوست نوشیدن آب به میزان کافی است.کشسانی و انعطاف‌پذیری پوست به تعادل آب در بدن شما بستگی دارد و بر همین اساس به اندازه‌ای که آب از دست می‌دهید یا بیشتر از آن باید آب بنوشید.
 
خستگی
عدم نوشیدن آب به میزان کافی به‌طور مستقیم بر زندگی روزانه شما تاثیرگذار است و می‌تواند موجب خستگی شود. هنگامی که مایع به میزان کافی در بدن شما وجود ندارد، سلول‌ها فعالیت‌های خود را کاهش می‌دهند و انرژی کمتری تولید می‌کنند.افرادی که از کم‌آبی بدن رنج می‌برند، اغلب به همین دلیل احساس خستگی و خواب آلودگی می‌کنند. خوشبختانه، اثرات خستگی در صورت مصرف آب به میزان کافی از بین می‌روند.همچنین، مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه که حاوی آب فراوان هستند، به منظور افزایش مقدار مایع در بدن ایده خوبی است.افزون بر تامین ویتامین‌ها، میوه‌هایی مانند هندوانه و میوه‌های خانواده مرکبات قندهای طبیعی را در اختیار بدن قرار می‌دهند که افزایش سطوح انرژی را به همراه دارد.

خشکی دهان
مشکلات خشکی دهان اغلب با بهداشت دهان و دندان و گوارش غذا مرتبط هستند. بهترین توصیه زمانی که با خشکی دهان مواجه هستید، نوشیدن آب است.از علائم خشکی دهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:احساس چسبندگی یا خشکی، بزاق غلیظ، درد یا سوزش در دهان یا زبان،‌ترک خوردگی لب‌ها یا گوشه‌های دهان،‌زبان خشک و زبر،‌ دشواری در جویدن، چشیدن غذا، یا بلع،‌میگرن.بیشتر مواقع، میگرن‌ها با کم‌آبی بدن مرتبط هستند. عدم نوشیدن آب به میزان کافی می‌توانید زمینه‌ساز شکل‌گیری سردردهای شدید شود.

به‌خاطر داشته باشید که کم‌آبی بدن تنها در روزهایی که دمای هوا بسیار بالاست، رخ نمی‌دهد. تا زمانی که به میزان کافی آب بنوشید، تعادل مناسب را حفظ خواهید کرد و احتمال شکل‌گیری میگرن کاهش می‌یابد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام