انگلی که مغز انسان را به همه غذاهای خوشمزه ترجیح می دهد

آمیب مغزخوار یا نگلیریا فاولری 


هنگام شنا در یک روز خوب در هر جای دنیا ، خطر ملاقات با آنها را دارید - انگل هایی که از ایجاد ضیافت در سلولهای مغز شما خوشحال می شوند.در سال های اخیر ، بیشتر و بیشتر مخازن مصنوعی در جهان ظاهر شده اند: در هوای گرم ، استخرهای ساخته شده توسط انسان به یک مکان واقعی برای  مسافران و گردشگران در جهان تبدیل می شوند. مسلماً ، در جاهایی که افراد زیادی با آب تماس پیدا می کنند ، همیشه خطر ابتلا به عفونت باکتریایی یا این بیماری وجود دارد. اما حتی اگر مخازن آبی  "ایمن و بهداشتی" شناخته شود ، نباید بی توجه باشید - در غیاب رقبا ، انگل های خطرناک حتی در آب به ظاهر تمیز شروع به تکثیر می کنند.

آمیب مغزخوار یا نگلیریا فاولری 

نمی توان حس شوخ طبعی را از طبیعت انکار کرد: انگل مغز با لبخند مارک تجاری جوکر "به ما لبخند می زند".

 

با افزایش سطح گرم شدن کره زمین و گرم شدن لایه های بالایی آب های اقیانوس ، میکروارگانیسم های ساکن در آنها هر ساله میزان تولید مثل را افزایش دهید. متخصصان محیط زیست قبلاً توجه جامعه جهانی را به این واقعیت معطوف کرده اند که در آب گرمتر فیتوپلانکتونی که ماهی از آن تغذیه می کند سمی تر می شود ، به همین دلیل تعداد مسمومیت های غذایی توسط غذاهای دریایی نیز به طور مداوم در سراسر جهان در حال افزایش است. اما این از خطر اصلی به دور است: گرم شدن آب همچنین افزایش بی سابقه ای در تعداد باکتری های گرمادوست  ایجاد کرد.


در میان بستگان آن ، آمیب Naegleria fowleri نگلیریا فاولری یا «آمیب مغزخوار» به ویژه برجسته است. نگلیریا فاولری در آبهای شیرین در سراسر جهان یافت می شود: به دلیل حساسیت به سطح pH ، برخلاف بسیاری از آمیب های دیگر ، در آب نمک زنده نمی ماند. یک میکروارگانیسم کوچک قادر است تا دمای 45 درجه سانتیگراد را تحمل کند ، آب به زیستگاه آن تبدیل می شود ، در  آبهای شیرین هیچ شکارچی به اندازه کافی بزرگ وجود ندارد که تهدیدی برای آمیب باشد.

 
آمیب مغزخوار یا نگلیریا فاولری 

آمیب مغزخوار یا نگلیریا فاولری 

Naegleria fowleri در زیر میکروسکوپ

 

چرا این موجود بسیار خطرناک است؟ همراه با جریان آب ، به مجرای بینی انسان وارد می شود و از آنجا با کمک عصب بویایی به مغز می خزد و در آنجا به تمام قسمت های آن سرایت می کند. Naegleria fowleri که در اطراف رگهای خونی قرار دارد ، شروع به تکثیر فعال و مصرف اپیتلیوم عروقی و سلولهای مدولا می کند ، که منجر به خونریزی ، نکروز بافت و ایجاد بیماری معروف به مننژانس انسفالیت آمیب می شود. در روند تولید مثل ، آمیب تركیب پروتئینی ویژه ای ترشح می كند كه باعث پوسیدگی حتی سلول های سالم می شود.


در پاسخ به تخریب بافت ، سیستم ایمنی بدن تعداد زیادی سلول ایمنی را به مناطق آسیب دیده می فرستد. چنین پاسخی وضعیت سخت را تشدید می کند ، باعث واکنش های التهابی گسترده و تحریک ادم(تورم) می شود. در طی این بیماری ، فرد دچار سردردهای شدید ، صرع ، توهم می شود و با احتمال زیاد نابینا می شود. در نتیجه ، فرد یا در اثر نکروز گسترده و یا در اثر ادم مغزی ناشی از سیستم ایمنی بدن خود می میرد.

نتیجه

برای جلوگیری از ورود انگلی به بدن ، فقط کافی است استخرهای تایید شده ای را انتخاب کنید که با رعایت استانداردهای بهداشتی ضد عفونی شوند. با وجود این واقعیت که اغلب بیماران یک هفته پس از آغاز نشانه‌ها، می‌میرند و عده انگشت شماری از بیماران که از این عفونت کشنده نجات یافته‌اند با «آمفوتریسین بی» اینتراتکال (تزریق درون کانال نخاعی)،«فلوکونازول»، «میکونازول»، «ریفامپین» و «دگزامتازون» درمان شده بودند  و داروهایی در جهان برای درمان انسفالیت آمیب وجود ندارد ، آنها همیشه نمی توانند بهبودی را تضمین کنند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید