پرسش و پاسخ در مورد پوکی استخوان

در

1. چرا به استئوپروز «بیماری خاموش» گفته می شود؟

استئوپروز گاها «بیماری خاموش» نامیده می شود چرا که به تدریج در طول سالها و بدون هیچ علائمی پیشروی می کند. اغلب اولین علامت استئوپروز استخوان شکسته می باشد که شکستگی نامیده می شود و معمولا در لگن، ستون فقرات و یا مچ دست اتفاق می افتد. استئوپروز، استخوان‌های شما را لاغر و ضعیف می کند، انها را شکننده کرده و احتمالا موجب شکستگی آنها می شود. با این حال، خبر خوب این است که استئوپروز می تواند پیشگیری و درمان گردد. تشخیص زودهنگام مهم می باشد بنابراین بایستی از متخصص مراقبت از بهداشت خود بخواهید تا اطلاعات بیشتری درباره استئوپروز به شما دهد.  (سیارک)

2.آیا برای پیشگیری از استئوپروز نمی توانم از مولتی ویتامین استفاده کنم؟

خیر. بیشتر مولتی ویتامین‌ها تنها مینیمم مقدار کلسیم را دارا هستند. در صورتی که رژیم غذایی شما از لحاظ مواد معدنی ضروری کمبود دارد، کربونات کلسیم و سیترات کلسیم بدون نسخه پزشک به صورت مکمل در دسترس می باشند. دختران سن نه تا 18 ساله روزانه به 1.300 میلی گرم کلسیم نیاز دارند. زنان میانسال 19 تا 45 ساله روزانه به 1.000 میلی گرم کلسیم و زنان 50 سال تا بیشتر بایستی روزانه 1.200 میلی گرم کلسیم دریاف کنند. علاوه بر این اطمینان پیدا کنید که رژیم غذایی‌تان (یا مکمل) نیز بین IU400 (واحد بین المللی) و IU1.000 مقدار ویتامین D (400 تا 800 IU برای بزرگسالان زیر 50 ساله و 800 تا 1.000 IU برای 50 ساله و بیشتر) را تامین می کند، که این به جذب کلسیم توسط بدنتان کمک می نماید. دریافت مقدار روزانه توصیه شده از کلسیم و ویتامین D می تواند خطر شکستگی را تا بیش از 50 درصد به ویژه برای زنان مسن تر کاهش دهد. یک فنجان (8 اونس) شیر بدون چربی، 306 میلی گرم کلسیم دارد. همچنین کلسیم در دیگر محصولات لبنی نیز وجود دارد از جمله ماست، پنیر و برخی از محصولات سویا. پرتقال و سایر آبمیوه های غنی شده، حبوبات غنی شده، سبزیهای تیره و برخی از غذاهای دریایی منابع دیگری از ان هستند. (سیارک)

3. اگر من یائسه شوم، ایا برای انجام هرکاری درمورد استئوپروز خیلی دیر شده است؟
در صورتی که استئوپروز دارید، هرگز تغییر شیوه زندگی برای بهبود سلامت استخوان و درمان مناسب استئوپروز دیر نمی باشد. گرچه تمامی استخوانی را که از دست داده اید را نمی توانید بازیابی کنید اما می توانید برخی استخوان های جدید بسازید و با رژیم غذایی غنی از کلسیم و ویتامین D، برنامه ورزشی تحمل وزن و در برخی موارد دارو، می توانید از انحلال استخوان پیشگیری نمایید.
4. آیا اینکه با افزایش سن، کوتاه تر می شویم صحیح نیست؟
از دست دادن قابل توجهی قد و وضعیت خمیدگی نتایج نرمالی از مسن‌ شدن نمی‌باشد. در عوض، می تواند نشانه‌هایی از شکستگی فشاری چندین مهره در ستون فقرات باشد. از دادن قد یک تا یک و نیم اینچ می تواند به دلیل بیماری باشد با این حال لزوما استئوپروز نیست. امکان دارد از وجود استئوپروز خبر نداشته باشید تا اینکه استخوانهایتان بقدری ضعیف شوند که با یک فشار ناگهانی، ضربه یا افتادن، با شکستگی یا کلاپس مهره مواجه گردید. به این ترتیب این مهره کلاپسه موجب کاهش قد، خمیدگی یا گردشدگی (کیفوز نامیده می شود اما با عنوان «قوز وارثه» نیز شناخته می شود) و دیگر تغییر شکلها در ستون فقرات می شود.
5. اگر یک یا چند فاکتور قرار گرفتن در معرض خطر استئوپروز را داشته باشم آیا بدین معنی است که احتمالا این بیماری را دارم و از آن باخیر نیستم؟
نه لزوما. متخصص مراقبت های بهداشتی تان جهت تعیین پیشروی احتمالی استئوپروز، تعدادی از فاکتورها را بررسی خواهد کرد. اینها شامل سابقه پزشکی شما، خطرات استئوپروز فردی شما، سبک زندگی شما (شامل اینکه آیا ورزش می کنید و کلسیم کافی دریافت می کنید) و نتایج آزمایش تراکم مواد معدنی استخوانی (‌‌BMD) می باشد.
6. آیا آزمایش استئوپروز دردناک می باشد؟  (سیارک)
خیر! آزمایش BMD بی‌خطر، سریع و بدون درد است. معمولا در استخوان‌های لگن، مچ دست و ستون فقرات آزمایشات ساده‌ای انجام می شود. معمولا در طول این روش ملبس می مانید. چندین نوع آزمایش BMD وجود دارد، امکان دارد برخی از آنها اشعه بسیار کمی را به کا رگیرند. با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید تا درباره این روش اطلاعات بیشتری کسب کرده و هرگونه ترسی که ممکن است در مورد این آزمایش ساده داشته باشید را کاهش داده و زمانی که جواب این آزمایشات را دریافت کردید حتما از متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود بپرسید که معنی نتایج این آزمایشات چه می باشد.
7. متخصص مراقبت‌های بهداشتی من توصیه کرد که به کار با وزنه‌ها آغاز کنم، اما من از بلند کردن وزنه‌های سنگین می ترسم؟ من چه کار باید انجام دهم؟
خبر خوب: شما مجبور نیستید برای تمرینات قدرتی، وزنه های سنگین بردارید. شما بایستی وزنه های سبک بردارید و به صورت تدریجی قدرت خود را افزایش دهید. هدف ایجاد قدرت استخوان و عضله است نه افزایش توده عضلانی که نیازمند بلند کردن وزنه های سنگین می باشد. بنابراین از این فعالیت مهم لذت برده و به شیوه خود پیش بروید. فقط به خاطر داشته باشید در صورتی که ورزش را بصورت روتین انجام نمی‌دهید از متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود بخواهید تا یک برنامه ساده و سالم را به شما بدهد و هرچه زودتر آن را اغاز کنید.  (سیارک)
8. چه داروهایی برای پیشگیری و درمان استئوپروز موجود می باشد؟
چندین دارو وجود دارد که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده جهت پیشگیری و/یا درمان استئوپروز تایید گردیده است. امکان دارد این داروها انحلال استخوانی را به تعویق انداخته و یا متوقف نمایند اما تنها زمانی این امکان پذیر است که به طور منظم استفاده شوند. داروهایی که در حال حاضر موجود می باشند شامل هورمون تراپی یائسگی و داروهای آلندرونات (فوزاماکس) الندرونات بهمراه ویتامین D3 (فوزاماکس بعلاوه D)، رالوکسیفن (اویستا)، رزیدورانت (اکتونل، اتلویا)، ریزدرونات با کلسیم (اکتونل با کلسیم)، ایبادرونات (بونیوا)، زولدرونیک اسید (رکلاست)، تری پاراتاید‌(فورتئو)، دنوزوماب (پرولیا) و کلسی تونین (میاکلاین) می باشند. بهمانند هر داروی درمانی دیگر، در رابطه با هریک از این داروها خطرات و عوارض جانبی وجود دارد اما برای آنهایی که مبتلا به استئوپروز هستند و بیشتر در معرض خطر شکستگی قرار دارند، کاهش خطر شکستگی از طریق درمان می تواند، خطرات ناشی از درمان را مهمتر نماید. هورمون درمانی یکی از درمان‌های اصلی استئوپروز است اما دربیشتر قسمتها با درمان‌های دیگری جایگزین شده است. با متخصص مراقبت های بهداشتی خود برای کسب اطلاعات بیشتر صحبت کنید.

 پست های مرتبط:

استراتژی ورزشی برای پیشگیری از استئوپروز

پرسش و پاسخ در مورد پوکی استخوان

درمان استئوپروز یا پوکی استخوان

تشخیص استئوپروز یا پوکی استخوان

استئوپروز یا پوکی استخوان

بررسی اجمالی پوکی استخوان ارثی

علائم پوکی استخوان و راه های تشخیص

پیشگیری از سقوط در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان

بررسی اجمالی پوکی استخوان

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۸واقعا همینطوره خاموش یکدفعه با یه تق از یکی از استخوان ها متوجه پوکی شدید میشیم

در ادامه بخوانید...

پیشگیری از استئوپروز

در

در حال حاضر درباره اهمیت آغاز به پیشگیری از تحلیل استخوانی در سنین بسیار جوانی آگاهی داریم. برنامه های سلامت استخوانی در حال توسعه و اجرا هستند به طوری که دختران جوان در سنین 9 تا 12 سالگی و والدین آنها، روی ترویج گزینه‌های تغذیه‌ای خوب و شرکت در فعالیت‌های بدنی منظم متمرکز هستند.


نزدیک به یک سوم از تحلیل استخوانی احتمالا قبل از تشخیص پوکی استخوان رخ داده باشد. با این حال می توانیم از تحلیل آتی استخوان که با تشخیص زودهنگام استئوپروز انجام می شود، خودداری کنیم. همچنین وقتی که شکستگی حاصل از استئوپروز دارید، خطر شکستگی‌های آتی در شما افزایش می یابد.  (سیارک)  
بنابراین پیشگیری از شکستگی‌های آتی مهم می باشد. در حال حاضر انجام اقدامات پیشگیرانه و بررسی فاکتورهای خطر، روش های مفید ویژه برای زنان در تمامی سنین می باشد.
برای کاهش خطر استئوپروز پنج مرحله ساده وجود دارد:
• افزایش مقدار کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی خود.
• تمرینات منظم؛ با قوی شدن استخوان ها و عضلات، به افزایش فعالیت فیزیکی آنها کمک می کند. تمرینات ورزشی تحمل وزن از جمله پیاده روی و وزنه برداری بیشتر سودمند می باشند.
• حفظ وزن مناسب بدن. کمبود وزن یا کم کردن وزن، خطر تحلیل و شکستگی استخوان و در نتیجه پیشروی استئوپروز را افزایش می دهد.  (سیارک)  
• ترک سیگار. سیگار کشیدن (نیکوتین) می تواند توده استخوانی را کاهش داده و خطر شکستگی را افزایش دهد و بنابراین خطر استئوپروز را افزایش می دهد. از متخصص سلامتی خود بخواهید تا روش هایی را برای کمک به ترک سیگار به شما پیشنهاد دهد.
• در صورت مصرف الکل در حد اعتدال مصرف کنید. مصرف بیش از حد الکل، خطر ابتلا به استئوپروز و شکستگی حاصل از افتادن را افزایش می دهد.
در موردبرخی از زنان، دارو نیز می تواند در پیشگیری از پیشروی تحلیل استخوانی مفید باشد. از متخصص سلامت خود بپرسید که برای شما بهترین استراتژی برای پیشگیری از استئوپروز چیست.
استراتژی های رژیم غذایی برای پیشگیری از استئوپروز
بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی برای حفظ سلامتی استخوانها مهم می باشند. به همین دلیل است که خوردن رژیم غذایی متعادل روزانه شامل انواع مواد غذایی از جمله غلات، میوه‌ها، سبزیجات، لبنیات بدون چربی و کم چرب یا سایر غذاهای غنی از کلسیم و همچنین گوشت و حبوبات مهم می باشد.
اکثر آمریکایی ها در رژیم‌های غذایی خود کلسیم کافی دریافت نمی کنند بنابراین در رژیم غذایی شما، اضافه کردن کلسیم به رژیم غذایی‌، ساده‌ترین تغییر مرتبط با سلامتی است که می‌توانید انجام دهید. در عین حال مهم‌ترین مورد هم می باشد. کلسیم ممکن است شکستگی‌هایی را که در نتیجه استئوپروز است تا 50 درصد کاهش دهد. موسسه ملی استئوپروز، این دستورالعملهای مربوط به کلسیم را بر اساس سن به این ترتیب پیشنهاد می دهد:
• دختران سن نه تا 18: 1.300 میلی‌گرم/ کلسیم / در روز
• متوسط سن زنان بین 19 تا 50: 1.000 میلی‌گرم/ کلسیم/ در روز
• زنان 51 ساله یا پیرتر: 1.300 میلی‌گرم/ کلسیم/ در روز
در صورتی که به آسم، آلرژی، بیماری تیروئید یا سایر بیماری‌های مزمن مبتلا هستید، امکان دارد نیاز به مصرف رازنه ی بیشتری دیده شود. مصرف شما نباید از 2.000 گرم/ در روز تجاوز نماید.  (سیارک)  
منابع خوب برای کلسیم شامل:
• محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی، از جمله شیر، ماست و پنیر. سه لیوان شیر معادل هشت اونس بعلاوه کلسیم از یک رژیم غذایی معمولی، نیازهای روزانه کلسیم را براورده خواهد کرد.
• سبزیجات برگ دار به رنگ سبز تیره از جمله بروکلی، خربزه و بادام و اسفناج
• ساردین و قزل آلا با استخوان
• توفوی غنی شده (محصول سویا که از شیر سویای ترش بدست آمده)
• شیر سویا
• بادام
• غذاهای غنی شده از کلسیم و نوشیدنی‌ها از جمله آب پرتغال، غلات و نان.
مشکل هضم شیر که عدم تحمل لاکتوز نامیده می شود و ناراحتی معده که از محصولات لنبی به وجود امده است، می تواند در سنین شما بیشتر شایع باشد. اگر مشکل این است، ماست غنی از پروبیوتیک، دوغ، چدار و پنیر سوئیسی کلسیم فراوانی دارند اما لاکتوز، شکر موجود در شیر و محصولات شیری کمی دارند.
بسیاری از مردم به اشتباه بر این باورند که بروز حساسیت ساده به محصولات لبنی یا برخی از مواد غذایی دیگر، بمعنی ابتلا به عدم تحمل لاکتوز است. بنابراین قبل از ترک محصولات لبنی، با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود این موضوع را در میان بگذارید. محصولاتی که لاکتوز ندارند (از جمله لاکتاید) می توانند به افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز در مصرف محصولات لبنی به آنها کمک می‌کنند.  (سیارک)  
زمانی که رژیم غذایی، کلسیم کافی را تامین نمی کند، ممکن است به مصرف مکمل‌های کلسیم تمایل پیدا کنید. با این حال نباید از مکمل‌های کلسیم استفاده کنید، شما نیازی به این کار ندارید. مکمل‌های کلسیم با نسخه یا بدون نسخه پزشکی در دسترس می باشند. همیشه قبل استفاده از هرگونه مکمل جدید کلسیم، با متخصص مراقبت‌های پزشکی خود مشورت نمایید.
برای انتخاب یک مکمل کلسیم، به برچسب آن، علامت فارماکوپه ایالات متحده آمریکا یا عبارت «مکمل‌ خالص می‌باشد» دقت کنید. همچنین برچسب ان را بخوانید تا مقدار کلسیم خالص آن (مقدار واقعی کلسیم در مکمل) را تعیین کنید. به خاطر داشته باشید که وجود شما دوزهای 500 تا 600 میلی گرم کلسیم یا کمتر را بهتر جذب می کند. بنابراین ممکن است بهتر باشد که پایین ترین دوزها را در کل روز مصرف کنید (که دوزهای منقسم نامیده می شود). مکمل‌های کلسیم وقتی که با غذا مصرف شوند، بهترین جذب را خواهند داشت.  (سیارک)  
معمولا مولتی ویتامین‌ها، کلسیم کافی برای نیازهای روزانه زنان بعد یائسگی را فراهم نمی کنند. در واقع کلسیم که یک ماده معدنی است، در آماده سازی مولتی ویتامین همیشه موجود نیست، بنابراین در صورتی که برای تامین کلسیم بدنتان بر مکمل ویتامین تاکید دارید، اطمینان حاصل کنید که برچسب را خوانده باشید.
رژیم غذایی شما بایستی غنی از ویتامین D باشد. این ماده مغذی به بدن شما در جذب کلسیم کمک می کند تا موثرتر جذب کرده و انحلال استخوانی را به حداقل برساند. گرچه استفاده از محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D و قرار گرفتن در معرض آفتاب به کاهش بروز کمبود ویتامین D کمک می کند اما بسیاری از امریکاییها و به خصوص آمریکایی های مسن تر و آمریکایی هایی که در بخش های معینی از این کشور زندگی می کنند ، نور خورشید کافی دریافت نمی کنند و در نتیجه کمبود ویتامین D دارند.
این ویتامین ضروری در شیر غلات و حبوبات، همچنین مکمل‌های ویتامین یافت می شود. اگر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب با توجه به استفاده از ضد افتاب یا محدودیت‌های اقلیمی تان محدود شده است، امکان دارد تمایل به افزایش متوسط مصرف ویتامین D داشته باشید. برای زنان ۵۰ ساله و برخی از افرادی که نیاز بیشتری دارند، روزانه هشتصد تا 1.000 واحد (IU) از ویتامین D توصیه می شود. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا مقدار مورد نیازتان را مشخص نماید.

 پست های مرتبط:

استراتژی ورزشی برای پیشگیری از استئوپروز

پرسش و پاسخ در مورد پوکی استخوان

درمان استئوپروز یا پوکی استخوان

تشخیص استئوپروز یا پوکی استخوان

استئوپروز یا پوکی استخوان

بررسی اجمالی پوکی استخوان ارثی

علائم پوکی استخوان و راه های تشخیص

پیشگیری از سقوط در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان

بررسی اجمالی پوکی استخوان

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

علت ایجاد کمردرد ها چیست

در

علت ایجاد کمردرد ها چیست؟
مهم است که بدانیم کمر درد علامتی از شرایط پزشکی است و یک تشخیص نیست. مشکلات پزشکی که باعث ایجاد کمردرد میشوند شامل:


مشکلات مکانیکی: یک مشکل مکانیکی مشکلی است که شما در حرکت ستون فقرات یا دردی که شما احساس میکنید زمانی که ستون فقراتتان را در یک جهت خاص حرکت میدهید. شاید شایع ترین مشکل مکانیکی که باعث ایجاد کمر درد میشود، انحطاط دیسکهای بین مهره ای است که دیسکهای بین مهره ای در ستون فقرات با گذشت زمان ساختارشان را از دست میدهند. با زوال آنها، قابلیت ضربه گیری و اتکایی خود را ار دست میدهند. این مشکل میتواند باعث بروز درد شود در صورتی که باعث وارد شدن استرس به کمر شود. سایر علل مکانیکی شامل اسپاسم و کشیدگی عضلانی و پاره شدن یا فتق دیسک.(سیارک)
جراحتها: جراحتهای ستون فقرات مانند رگ به رگ شدن و شکستگی میتواند باعث دردهای کوتاه مدت یا مزمن شود. رگ به رگ شدن شامل پارگیهایی در رباط هایی هستند که ستون فقرات را حمایت میکنند، و که در اثر پیچش یا بلند کردنهای اجسام به طور ناصحیح، ایجاد میشود. مهره های شکسته اغلب ناشی از پوکی استخوان هست. کمردردهایی ناشی از جراحتهای شدید مانند تصادف و افتادن از ارتفاع به ندرت اتفاق میافتد.
بیماریها و شرایط اکتسابی: بسیاری از مشکلات پزشکی میتوانند باعث کمردرد شوند. اینها شامل اسکولیوز، خمیدگی در ستون فقرات که معمولا تا میانسالی باعث ایجاد درد نمیشوند، spondylolisthesis؛ اشکال متفاوتی از آرتروز شامل osteoarthritis، آرتروئید روماتوئید، ankylosing spondylitis و تنگی مجرای ستون فقرات، باریک شدن حفره قرار گیری ستون فقرات که باعث ایجاد فشار روی ستون فقرات و عصب میشود. گرچه خود پوکی استخوان باعث ایجاد درد نمیشود، اما باعث ایجاد شکستهای دردناک در مهره ها میشود. سایر علل کمردرد شامل حاملگی؛ سنگ کلیه و عفونت ، اندومتریوز که ساخته شدن بافت رحمی خارج از رحم است و fibromyalgia شرایط که باعث خستگی و دردهای عضلانی میشود.
عفونت و سرطان: گرچه علل معمول کمردرد نیستند، عفونتها زمانی که در مهره ها باشند باعث ایجاد درد میشوند، شرایطی که التهاب استخوانی نامیده میشود، و زمانی که عفونت در دیسکها اتفاق می افتد diskitis نامیده میشود. تومورها از علل نادر کمردرد هستند. گاها تومورها از کمر شروع میشوند ولی اغلب آنها در جای دیگر شروع میشوند و از جاهای دیگر وارد کمر میشوند. (سیارک)
گرچه علل کمردرد معمولا فیزیکی هستند، استرسهای هیجانی میتوانند در شدت و مدت کمر درد تاثیر گزار باشند. استرس بدن را به روشهای مختلف تحت تاثیر قرار میدهد، مثلا باعث میشوند غضلات پشتی گرفته و دردناک شوند.

کمردرد چیست؟

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

۱۳۹۵/۱۲/۲۷Ein wundervoller Farbenrausch mal wieder. Und die Gartenidee ist vorgemerkt, ich hab nämlich noch Platz, das Haus in dem wir wohne ist an einen riesigen Saselteinfensdn angebaut. Oben auf dem Felsen ist Platz, aber die Erdschicht ist zu dünn... so könnte ich dann auch noch mehr anbauen ;-)

در ادامه بخوانید...

چرا استخوان های سالم برای شما مهم هستند

در

چرا استخوان های سالم برای شما مهم هستند؟
استخوان های قوی ما را حمایت کرده و به ما اجازه حرکت می دهند. آنها محافظ قلب، شش ها و مغز ما از آسیب هستند. استخوان های ما همچنین انبار مواد معدنی حیاتی هستند که ما برای زندگی کردن به آنها نیاز داریم. استخوان های ضعیف به سادگی می شکنند و درد وحشتناکی را بوجود می آورند. ممکن است توانایی ایستادن یا راه رفتن را از دست بدهید. و به هنگام ضعیف شدن استخوان ها، شما قدتان هم کوتاه می شود.


استخوان ها، بی صدا و بدون هشدار ممکن است شروع به ضعیف شدن در اوایل زندگی شما کنند اگر رژیم غذایی سالم و انواع مناسب فعالیت های بدنی نداشته باشید. افراد زیادی در حال حاضر استخوان های ضعیف دارند و خودشان این را نمی دانند. دیگران تصمیماتی می گیرند که بعدها باعث ضعیف شدن استخوان هایشان خواهد شد.

 

                              استخوان های ضعیف باعث می شود که ستون فقرات سقوط کند.  
انواع مختلف بیماری های استخوان وجود دارد. رایج ترین آن پوکی استخوان است. در این بیماری، استخوان ها مواد معدنی ای مانند کلسیم از دست می دهند. آنها شکننده می شوند و به آسانی می شکنند. شکل بدن شما با پوکی استخوان مانند شکل خانه آسیب دیده توسط موریانه می شود. موریانه ها خانه شما را ضعیف می کنند همانطور که پوکی استخوان استخوان های شما را ضعیف می کند. اگر شما شکستگی های شدیدی بخاطر پوکی استخوان دارید، شما در معرض خطر هرگز راه نرفتن دوباره هستید. استخوان های ضعیف میت وانند به سادگی بشکنند. این می تواند مهلک باشد. استخوان های شکننده در آغاز دردناک نیستند. متاسفانه، اکثر مردم تا زمانی که یک شکستگی نداشته باشند متوجه استخوان های ضعیف خود نیستند. در آن زمان، قوی ساختن دوباره استخوان هایتان ساده نیست.

 

 پوکی استخوان باعث استخوان های ضعیف می شود
خبر خوب این است که شما هیچوقت خیلی پیر یا خیلی جوان نیستید که سلامت استخوان خود را بهبود بخشید. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید با انجام آن استخوان هایتان را قوی نگه دارید و مانع شکستگی شوید. در تمام سنین، رژیمی با کلسیم و ویتامین دی کافی بهمراه فعالیت بدنی تحمل وزن روزانه می تواند مانع مسائل بعدی شود. می توانید با پزشک خود کار کنید تا علائم هشدار یا عوامل خطر را بررسی کند. وقتی شما پیرتر باشید، شما می توانید استخوان هایتان را تست کرده و برای قوی تر شدن آنها دارو مصرف کنید.(سیارک)

 اهمیت استحکام استخوان ها

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

بررسی اجمالی پوکی استخوان

در

- استخوان چیست؟

- عوامل خطر

- پیشگیری

- علائم پوکی استخوان

- راه های تشخیص پوکی استخوان

- راه های درمان پوکی استخوان

یشگیری از سقوط در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان

داروهایی که باعث از دست رفتن استخوان می شوند

 - بررسی اجمالی پوکی استخوان ارثی 

استخوان چیست؟

استخوان بافت زنده و در حال رشد است. اکثرا از کلاژن، پروتئینی که چارچوب نرمی را فراهم می آورد، و کلسیم فسفات، ماده معدنی ای که قدرت و سختی به چارجوب اضافه می کند، ساخته شده است.

این ترکیب کلاژن و کلسیم استخوان را هم انعطاف پذیر و هم قدرتمند که به نوبه خود به استخوان ها برای تحمل فشار کمک می کنند، می سازد. بیش از 99 درصد کلسیم بدن در استخوان ها و دندان ها وجود دارد. 1 درصد باقی مانده در خون یافت می شود.

در طول عمر یک شخص، استخوان قدیمی حذف (جذب) و استخوان جدید به اسکلت اضافه (تشکیل) می شود. در طول دوران کودکی و نوجوانی، استخوان جدید سریع تر از حذف استخوان قدیمی اضافه می شود. در نتیجه، استخوان بزرگتر، سنگین تر و متراکم تر می شود. پیشی گرفتن تشکیل استخوان از جذب تا حداکثر توده استخوانی (حداکثر تراکم استخوان و قدرت) تا حدود 30 سال می رسد. بعد از آن زمان، جذب استخوان به آهستگی شروع به پیشی گرفتن از تشکیل استخوان می کند.

برای زنان، فقدان استخوان در چند سال اول پس از یائسگی سریع تر است و در سال های پس از یائسگی نیز ادامه دارد. پوکی استخوان – که اساسا زنان را تحت تاثیر قرار می دهد ولی گاهی اوقات بر مردان نیز اثر دارد – هنگامی که جذب استخوان خیلی خیلی سریع تر اتفاق می افتد یا هنگامی که جایگزینی خیلی کندتر اتفاق می افتد، گسترش خواهد یافت. اگر شما به حجم استخوان بهینه در طول سال های استخوان سازی تان نرسید، پوکی استخوان احتمال گسترش بیشتری دارد.

عوامل خطر

برخی عوامل خطر به گسترش پوکی استخوان مربوط است و به امر محتمل توسعه این بیماری در شخص کمک می کند. بسیاری از افراد مبتلا به پوکی استخوان چندین عوامل خطر دارند ولی دیگران که این بیماری در آنان گسترش یافته هیچ عامل خطر شناخته شده ای ندارند. برخی عوامل خطر غیر قابل تغییر هستند ولی شما می توانید باقی را تغییر دهید.

عوامل خطری که نمی توانید تغییر دهید:

- جنس. شانس شما در توسعه پوکی استخوان زمانی بیشتر است که شما زن باشید. زنان بافت استخوانی کمتری دارند و سریع تر از مردان به دلیل تغییراتی که با یائسگی رخ می دهد، استخوان از دست می دهند.

- سن. هرچقد پیرتر باشید، خطر ابتلا به پوکی استخوان در شما بیشتر است. استخوان های شما با پیرشدن شما نازک تر و ضعیف تر می شود.

- اندازه بدن. زنان کوچک و با استخوان بدنی کوچک بیشتر در خطر هستند.

- نژاد. زنان قفقازی و آسیایی بیشتر در خطر هستند. زنان آفریقایی، امریکایی و اسپانیایی کمتر ولی قابل توجه تر در خطر هستند.

- سابقه خانوادگی. خطر شکستگی ممکن است بخشی مربوط به وراثت باشد. افرادی که والدینشان سابقه شکستگی دارند، نیز به نظر می رسد توده استخوان کمتری داشته باشند و ممکن است در خطر شکستگی باشند.

عوامل خطری که می توانید تغییر دهید :

- هورمون های جنسی. عدم پریودهای ماهانه غیرعادی (آمنوره)، سطح پایین استروژن (یائسگی) و سطح تستوسترون پایین در مردان می تواند باعث پوکی استخوان شود.

- بی اشتهایی عصبی. این بی نظمی در خوردن که بواسطه ترس غیر منطقی از افزایش وزن مشخص می شود، خطر شما برای ابتلا به پوکی استخوان افزایش می دهد.

- کلسیم و ویتامین دی مصرفی. یک عمر رژیم غذایی کم کلسیم و کم ویتامین دی شما را بیشتر در معرض فقدان استخوان قرار می دهد.

- مصرف دارو : استفاده طولانی مدت از برخی داروها مانند گلوکوکورتیسوئیدها و برخی از داروهای ضد تشنج می تواند منجر به از دست دادن تراکم استخوان و شکستگی شود.

- سبک زندگی. سبک زندگی بی تحرک یا استراحت طولانی مدت موجب ضعیف شدن استخوان ها می شود.

- سیگار کشیدن. سیگار کشیدن هم برای استخوان ها و هم برای قلب و شش ها بد است.

- مصرف الکل. مصرف بی رویه الکل خطر از دست دادن استخوان و شکستگی را افزایش می دهد.

- پیشگیری

شما باید برای رسیدن به اوج حجم استخوان و ادامه ساخت بافت استخوانی جدید با افزایش سن، چندین فاکتور را در نظر بگیرید.  (سیارک)

 پست های مرتبط:

استراتژی ورزشی برای پیشگیری از استئوپروز

پرسش و پاسخ در مورد پوکی استخوان

درمان استئوپروز یا پوکی استخوان

تشخیص استئوپروز یا پوکی استخوان

استئوپروز یا پوکی استخوان

بررسی اجمالی پوکی استخوان ارثی

علائم پوکی استخوان و راه های تشخیص

پیشگیری از سقوط در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان

بررسی اجمالی پوکی استخوان

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir 

نظرات

۱۳۹۵/۱۲/۲۷Really enjoyed the NASA skit. I must admit I am very impressed with videos on Utube. Just watched a music video by Nyee Moses that was inkiedrble....Thancs keep up the great work!!

در ادامه بخوانید...

داروهایی که باعث از دست رفتن استخوان می شوند

در

چند دارو می تواند به از دست رفتن استخوان کمک کند. برای مثال، استفاده طولانی مدت از گلوکوکورتیکوئیدها (داروهای تجویز شده برای رنج گسترده ای از بیماریها، شامل آرتروز، آسم، بیماری کرون، لوپوس و دیگر بیماری های شش، کلیه ها و کبد) می تواند منجر به از دست رفتن تراکم استخوان و شکستگی شود.

از دست رفتن استخوان همچنین می تواند از درمان طولانی مدت با برخی داروهای ضد حمله عصبی مانند فنیتوئین ها و باربیتورات ها؛ داروهای هورمون محرک جنسی رها شده (GnRH) مورد استفاده برای درمان آندومتریوزیس؛ استفاده بیش از حد از داروی ضد ترش کردن معده حاوی آلومینیوم؛ برخی درمان های سرطان و هورمون تیروئید بیش از حد ناشی می شود.

 

مهم است که در مورد استفاده از این داروها با پزشکتان مشورت کنید و دوز دارویتان را به میل خودتان متوقف نکرده و یا تغییر ندهید.تمام داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. برخی داروها و عوارض جانبی در این نشریه اشاره شده اند. برخی عوارض جانبی ممکن است شدیدتر از بقیه باشند. شما باید بسته الحاقی که همراه دارویتان است را بررسی کنید و اگر سوالی در مورد عوارض جانبی احتمالی دارید از ارائه دهنده مراقبت های سلامت یا داروساز بپرسید.  (سیارک)

- پیشگیری

- علائم پوکی استخوان

- راه های تشخیص پوکی استخوان

- راه های درمان پوکی استخوان

یشگیری از سقوط در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان

 - بررسی اجمالی پوکی استخوان ارثی 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

پیشگیری از سقوط در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان

در

جلوگیری از سقوط یک نگرانی عمده برای مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان است. افتادن می تواند احتمال شکستگی استخوان لگن، مچ دست، ستون فقرات یا بخش دیگری از اسکلت را افزایش دهد. علاوه بر عوامل محیطی ذکر شده در زیر، سقوط می تواند توسط نقص بینایی یا تعادل، بیماری های مزمنی که بر عملکرد روانی یا فیزیکی تاثیر می گذارند و برخی داروها مانند آرام بخش ها و ضد افسردگی ها نیز ایجاد شود. مهم است که اشخاص مبتلا به پوکی استخوان از هرگونه تغییرات فیزیکی که تعادل یا راه رفتنشان را تحت تاثیر قرار می دهد آگاه باشند و اینکه آنها این تغییرات را با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود مطرح کنند.

در اینجا چند راهنمایی برای کمک به حذف عوامل محیطی منجر به افتادن وجود دارد:

خارج از منزل:

- استفاده از عصا یا واکر برای افزایش استحکام

- پوشیدن کفش های تخت پلاستیکی برای انقباض

- راه رفتن روی چمن هنگامی که پیاده رو لیز است.

- حمل نمک یا آشغال های کوچک برای پاشیدن روی پیاده روهای لغزنده

- مراقب زمین های خیلی جلا داده شده باشید که لیز می شوند و به هنگامی خیسی، خطرناک هستند.

- استفاده از پاگرد پلاستیکی یا فرش در صورت امکان.

در داخل منزل:

- خالی نگهداشتن اتاق ها از در هم و برهمی، بخصوص کف زمین

- کف زمین را صاف نه لیز نگهدارید.

- پوشیدن کفش های حفاظت کننده و پاشنه کوتاه حتی در خانه

- خودداری از راه رفتن با جوراب، ساق و یا دمپایی

- مطمئن شوید که فرشها و قالیچه ها ترمز گیر داشته باشند و یا به کف زمین چسبیده باشند.

- مطمئن شوید که راه پله ها نور کافی دارد و اینکه پله ها در هر دو طرف نرده دارند.

- میله دستگیره در دیوار حمام نزدیک وان، دوش و توالت نصب کنید.

- از یک پادری پلاستیکی در حمام یا وان استفاده کنید.

- یک چراغ قوه با باتری های نو در کنار تخت خود قرار دهید.

- اگر از چهارپایه برای رسیدن به نقاطی که دسترسی به آنها سخت است استفاده می کنید، از نوع محکم آن با دستگیره و پایه های پهن استفاده کنید.

- اضافه کردن لوازم نصب کردنی سقف به اتاق با لامپ

- در نظر گرفتن خرید یک تلفن بی سیم برای اینکه مجبور نباشید که برای پاسخ به تلفن در حال زنگ عجله کنید یا برای اینکه شما بتوانید هرموقع که افتادید برای کمک تماس بگیرید. (سیارک)

 پست های مرتبط:

استراتژی ورزشی برای پیشگیری از استئوپروز

پرسش و پاسخ در مورد پوکی استخوان

درمان استئوپروز یا پوکی استخوان

تشخیص استئوپروز یا پوکی استخوان

استئوپروز یا پوکی استخوان

بررسی اجمالی پوکی استخوان ارثی

علائم پوکی استخوان و راه های تشخیص

پیشگیری از سقوط در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان

- پیشگیری

- علائم پوکی استخوان

- راه های تشخیص پوکی استخوان

- راه های درمان پوکی استخوان

داروهایی که باعث از دست رفتن استخوان می شوند

 - بررسی اجمالی پوکی استخوان ارثی 

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...