علایم بیماری بهجت چیست

علایم بیماری بهجت چیست؟
این بیماری هر فرد را به صورت متفاوتی تحت تاثیر قرار میدهد. برخی فقط دارای علایم خفیف هستند، مانند زخم هایی که در دهان یا الت تناسلی ایجاد میشود. برخی دیگر دارای علایم حادی هستند مانند مننژیت که در آن غشاهایی که مغز و ستون فقرات را میپوشاند دچار التهاب میشوند. مننژیت باعث گرفتگی گردن، تب و سردرد میشود. علایم شدید تر معمولا ماه ها و سالها بعد از بروز علایم اولیه آن نمایان میشود. علایم میتواند به مدت طولانی باقی بماند و یا در عرض چند هفته از بین برود. معمولا علایم ظاهر میشوند، از بین میروند و دوباره از بین میروند.

مواقع بروز علایم بیماری را عود میگویند. علایم مختلفی در هر عود ممکن است که نمایان شود. مشکلات بیماری معمولا همزمان نمایان نمیشود. برای کمک به پزشک برای تشخیص بیماری بهجت و رهگیری روند آن، بیماران ممکن است که بخواهند تا روند بروز نشانه ها با زمان آن را ثبت کنند. چون که مشکلات مختلفی توسط بیماری بهجت ایجاد میشود، پزشکان برای تشخیص دقیق باید جراحتهای ایجاد شده توسط این بیماری را مشاهده کنند.
علایم شایع بیماری بهجت شامل زخم های دهان، زخمهای اندامهای تناسلی، جراحتهای پوستی، التهاب بخشهایی از چشم و آرتروز.(سیارک)
زخمهای دهان: (به عنوان آفت دهان و ورم دهان شناخته میشود)تقریبا در همه مبتلایان بیماری بهجت مشاهده میشود. زخم های دهان در بسیاری از افراد دیده میشوند. این علامت جزو اولین نشانه های این بیماری است که بسیار پیش تر از سایر علایم نمایان میشود. زخمها دارای حاشیه سرخ هستند و چندین عدد از این زخم ها در یک زمان نمایان میشوند. این زخمها دردناک بوده و میتوانند خوردن را سخت کند. زخم دهان در 10 تا 14 روز از بین میرود اما اغلب دوباره باز میگردد. زخم های کوچک سوزش دارند بدون جای زخم ولی در انواع بزرگ جای زخم نیز مشخص است.
جراحتهای تناسلی: بیش از نصف مبتلایان به بیماری را تحت تاثیر قرار میدهد و معمولا در کیسه بیضه آقایان و فرج خانمها دیده میشود. زخمها مشابه انواعی است که در دهان دیده میشوند و ممکن است که دردناک باشد. بعد از چندین بروز بیماری ممکن است باعث زخم شوند.
مشکلات پوستی از علایم شایع بیماری میباشد. زخمهای پوستی سرخ هستند و معمولا شبیه جوشهای چرک و کبود هستند. زخم ها قرمز و متورم هستند و در پاها و بالا تنه دیده میشوند. در برخی زخمها زمانی نمایان میشوند که پوست افراد خراش برمیدارد یا کشیده میشود. زمانی که پزشک مظنون به بیماری بهجت میشود یک تست به نام تست pathergy انجام میدهد که پوست فرد بیمار را با یک سوزن میکشد، یک یا دو روز پس از تست، کسی که بیماری بهجت داشته باشد در جای کشیدگی جوشهای قرمز نمایان میشود. تنها نصف بیماران مبتلا در خاورمیانه و ژاپن این واکنش را نشان میدهند. . این نسبت در آمریکا کمتر نیز هست، اما اگر مشاهده شود احتمال وجود بیماری بهجت بالا است.
التهاب مشیمیه چشم شامل التهاب قسمت میانی یا پشتی چشم شامل عنبیه میباشد و در بیش از نصف افراد مبتلا به بیماری بهجت مشاهده میشود. این نشانه در مردان شایع تر از زنان بوده و در 2 سال پس از شروع علایم قابل مشاهده است. التهاب چشم باعث تاری دید و ندرتا باعث درد و سرخی چشم میشود. با توجی به اینکه ممکن است باعث از دست رفتن نسبی قدرت بینایی و یا کوری شود بهتر است افراد سریعا به پزشک مراجعه نمایند.
آرتروز: که شامل عفونت مفصلها است در بیش از نصف مبتلایان به بیماری بهجت مشاهده میشود. آرتروز باعث درد، ورم، و گرفتگی مفصلها خصوصا در زانوها، مچ دست و پا و زانو میشود. آرتروزی که از بیماری بهجت ناشی میشود بعد از چند هفته برطرف میشود و باعث آسیب دائمی مفاصل نمیشود.
علاوه بر علایم ذکر شده در بالا این بیماری باعث ایجاد لخته خون و التهاب در سیتم عصبی مرکزی و اعضای گوارشی میشود.(سیارک)
سیستم گردش خون
برخی مبتلایان به بیماری بهجت به علت التهاب دارای لخته خون در رگها هستند، معمولا در پاها. علامتها شامل حساسیت و درد در نقاط آسیب دیده میباشند. نقاط آسیب دیده همچنین ورم کرده و داغ میشوند. با توجه به عوارض شدید التهاب دیواره رگهای خونی توصیه میشود که بیمار علایم را سریعا به پزشک گزارش دهد. برخی بیماران ممکن است مشکلات شریانی مانند آنوریسم را تجربه کنند.
سیستم عصب مرکزی
در آمریکا یک پنجم تا یک چهارم بیماران مبتلا به بیماری بهجت دارای مشکلات سیستم عصب مرکزی هستند. سیستم عصب مرکزی شامل مغز و ستون فقرات است. فعالیت آن پردازش اطلاعات، تفکر، رفتار، احساس و حرکت است. بیماری بهجت باعث التهاب مغز و غشای نازک پوشاننده مغز و ستون فقرات میشود. این شرایط را مننژیوسفالیتیز میگویند. افراد با این مشکل ممکن است که دارای تب، سردرد، گرفتگی گردن، و مشکلاتی در هماهنگی حرکات داشته باشند و باید سریعا به پزشک مراجعه نمایند. اگر این شرایط درمان نشود ممکن است باعث سکته شود (بلوکه شدن یا اخلال رگهای خونه در مغز).
لوله گوارشی
به ندرت بیماری بهجت باعث ایجاد زخم و التهاب در لوله گوارشی میشود که مشابه آفتهای دهانی و زخمهای اندام تناسلی است. باعث دردهای شکمی، اسهال و یا خونریزی میشود. به خاطر اینکه این علایم مشابه سایر بیماری های لوله گوارشی است مانند زخمهای کولیتهای روده و بیماری کرون، ارزیابی دقیق برای رد سایر بیماریها ضروری است.(سیارک)

بیماری بهجت چیست؟

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام