عفونت انگلی ناشی از مصرف سوشی خام

 

(سیارک) : بر اساس تحقیقاتی که در نشریه پزشکی بریتانیا انتشار یافته افزایش عفونت‌های انگلی امکان دارد در ارتباط با عادات تغذیه‌ای و افزایش محبوبیت بیش از پیش سوشی در کشورهای غربی باشد.
کارشناسان اخیرا مردی ۳۲ ساله را در لیسبون، پرتغال ، که به مدت یک هفته از معده درد، حالت تهوع و و تب رنج می برد ، تحت مداوا قرار دادند که جدار روده اش با لایه ای از لارو انگل پوشیده شده بود.در آزمایش خون این مرد عفونت خفیفی دیده می شد.
این مرد ، به نظر پزشکان این مردکه اخیرا سوشی خورده بود مشکوک به بیماری انگلی آنیساکیاسیس بود.
آنیساکیاسیس یک بیماری انگلی می باشد که در اثر هجوم کرم آنیساکید به معده و روده بروز می کند.
در اثر هضم ماهی و آبزیان خام یا نیم پخته ، بدن انسان به عفونت ناشی از این انگلها آلوده می شود.
پزشکان بعد از انجام آندوسکوپی( وارد کردن یک لوله باریک و انعطاف‌پذیر با دوربینی بر یک سر آن) انگلی که به قسمت متورم روده مرد مبتلا چسبیده بود را مشاهده نمودند.بعد از جداگردن کرم از جداره روده مرد مبتلا ، علائم بیماری فورا از بین رفت.
به گفته پزشکان ، بیشترین موارد ابتلا به آنیساکیاسیس در ژاپن می باشد  اما در عین حال هشدار داده اند که علائم این بیماری در کشورهای غربی نیز ، به علت محبوبیت سوشی به طور فزاینده ای رو به افزایش است.
این انگل‌ قابل انتقال به انسان‌ها در دو نوع ماهی دیگر نیز شناسایی شده؛ یکی در ماهی آزاد آتلانتیک و دیگری در قزل آلایی که از دریا و یا از رودخانه‌های بریتانیا صید می‌گردد.
به توصیه پزشکان علاوه بر پختن کامل ماهی ، ماهی تازه صید شده را بلافاصله مصرف نکنید ، بعد از خالی کردن محتوی شکم ماهی حداقل ۴ روز ماهی را در فریزر بگذارید.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام