افزایش دور کمر ، اختلال در کار غدد درون ریز

مختل کننده های کار غدد درون ریز، مواد شیمیایی هستند که مانع عملکرد درست سیستم غدد درون ریز می شوند به طوری که بر روی هورمون های رشد، سیستم تناسلی و سیستم عصبی انسان اثرات مخرب می گذارند. سطح وسیعی از مواد هم طبیعی و هم ساخته دست بشر می توانند جزو دسته مختل کننده های کار غدد درون ریز باشند.

به نظر می رسد که این مواد باعث اختلال در کار غدد درون ریز می شوند مانند: مواد دارویی، سموم شیمیایی، کودها، بیفنیل دوکلری (DDT) یک نوع آفت کش و دیگر آفت کش ها، مواد نرم کننده مانند:بیسفنول نوع آ. مواد مختل کننده کار غدد درون ریز می تواند حتی در موادی که روزانه استفاده می شوند نیز یافت شود مانند: بطری های پلاستیکی، قوطی های کنسرو فلزی، مواد شوینده، مواد ضدحریق، غذا، اسباب بازی ها، وسایل آرایشی و حتی حشره کش ها.

پس مادر خانواده چه کار می تواند بکند؟

راه حل این است که بطری های پلاستیکی که با آن آب خورده می شود را با بطری های شیشه ای یا فلزی جایگزین کنید. به جای استفاده از ظروف پلاستیکی از ظروف شیشه ای استفاده کنید. غذا های یخ زده را جایگزین غذاهای کنسرو شده کنید. کالاهایی که درون جعبه ها هستند به مراتب بهتر از کالاهایی با بسته بندی قوطی فلزی هستند. دنبال لباس هایی بگردید که فاقد مواد ضد حریق هستند. مواد تشکیل دهنده ی وسایل آرایش خود را بررسی کنید. میوه و سبزیجات طبیعی خریداری کنید، بخصوص اگر آنها را با پوست می خورید.
نیترات ها و سولفات ها معمولا در گوشت های بسته بندی شده و دیگر محصولات غذایی که فرآیند تولیدشان زمان بر است یافت می شوند. این چاشنی ها کاری نمی کنند اما به دور کمر شما اضافه می کنند، به سیستم ایمنی بدن شما حمله می کنند و کار هضم غذاها حتی اگر طبیعی باشند را برای بدنتان بسیار سخت می کنند. باتوجه به آخرین تحقیقات اروپاییان خوردن میزان زیادی گوشت ممکن است باعث افزایش وزن شود. حتی در بین افرادی که میزان مشخصی را مرتبا مصرف کنند افزایش وزن بیشتری دارند نسبت به افرادی که برای مصرف گوشت برنامه مشخصی ندارند. بالای 1.400.000 اروپایی از کشورهای مختلف در این تحقیق گنجانده شدند که نتایج آن در مجله ی تغذیه و سلامت آمریکا منتشر شد. شرکت کننده ها به سوالاتی در مورد رژیم غذایی و شیوه زندگی خود پاسخ دادند و در ابتدای شروع مطالعات وزنشان ثبت شد تا 5 سال بعد در همگی آنها چه زنان و چه مردان ارتباطاتی میان افزایش وزن و مصرف گوشت یافت شد و بدترین نوع گوشت که باعث افزایش شدید وزن می شود گوشت بسته بندی شده است که در آن نیترات و دیگر مواد شیمیایی یافت می شود. (سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید