بیماری

علت سرد بودن دائمی پا چیست

چرا پاهای سرد خطرناک است؟ بعضی از اوقات همه می توانند در پاهای خود احساس سردی کنند. اما افرادی هستند که حتی در درجه حرارت 30 درجه احساس سرما در پا ها دارند. حال ببینیم علت سرد بودن دائمی پا چیست؟

 

8 علت پاهای سرد

کاهش دمای هوا

هنگامی که هوا سرد است، پا ها، به عنوان یک قاعده، نیز سرد می شود. این بسیار آسان است که توضیح دهید چرا؟ این واکنش طبیعی بدن به کاهش دما است.در سرما، اسپاسم در عروق اندام فوقانی و پایین رخ می دهد، بنابراین گردش خون از طریق آنها کاهش می یابد و در این قسمت از بدن فرد احساس سردی می کند.
چرا در سرما جریان خون در اندام ها مختل می شود؟ توضیحاتی برای این نیز وجود دارد. طبیعت راه شگفت انگیزی برای مراقبت از حفظ انسان دارد. تمام اندام های حیاتی در مرکز بدن قرار دارند. یعنی، گردش خون کافی در این منطقه همیشه باید حفظ شود، حتی زمانی که سرد است. و حفظ گرما در قسمت مرکزی بدن به دلیل خروج خون از نقاط دورتر، بسیار مهم تر از حفظ بازوها و پاها است.
اگر یک فرد برای مدت زمان بسیار طولانی در معرض سرما قرار گیرد و گردش خون در اندامها برای مدت طولانی مختل می شود، این می تواند سبب ایجاد سستی پاها و بازوها شود. این به دلیل کمبود اکسیژن در بافت رخ می دهد. اگر این علامت موقتی است و پس از گرم شدن بدن از بین می رود، نگران نباشید. در غیر این صورت، با دکتر مشورت کنید.
 

استرس شدید و اضطراب

در برخی از افراد، پاها به علت استرس یا اضطراب سرد می شوند. واقعیت این است که در حالت استرس در بدن، آدرنالین آزاد می شود. همانطور که از طریق بدن، اسپاسم عروق خونی محیطی پخش می شود، بنابراین جریان خون به اندام ها کاهش می یابد. این نوع واکنش اجازه می دهد که انرژی جمع شود و برای دفاع از بدن آماده شود.
 

اختلال در گردش خون

شایع ترین علت پاها و دست های سرد، گردش خون است که می تواند ناشی از علل مختلف باشد.
یک شیوه زندگی بیحوصله و کار بی تحرک در طول زمان منجر به اختلال در گردش خون در اندام های پایینی می شود. پیش بینی عواقب دشوار نیست:عواقب این سبک زندگی تقریبا همیشه در پاها باقی میمانند.
 
اغلب افراد سیگاری در نهایت مشکلات عروق خونی دارند و جریان خون به اندام ها مختل می شود. و این توضیح می دهد که چرا سیگاری ها دائما پاهای سرد دارند
 
یکی دیگر از علل شایع پاهای مداوم سرد، افزایش سطح کلسترول است که بر سرعت جریان خون از طریق عروق اثر می گذارد. اگر مقدار زیادی کلسترول در بدن وجود داشته باشد، پلاک ها روی دیواره های شریان ها ایجاد می شود که ظرفیت عروق را کاهش می دهد. این منجر به اختلال جریان خون در پاها می شود و درنتیجه باعث کاهش دمای آنها می شود.
 
افراد مبتلا به بیماری های قلبی اغلب از سرد شدن دائمی در پاها شکایت دارند. اگر قلب ضعیف است و قادر به پمپ کردن فشار خون با نیروی لازم نیست، ممکن است احساس سردی در پاها داشته باشید. بنابراین، اگر فرد دارای اندامهای شدیدا سرد باشد، لازم است که معاینه و مشاوره با متخصص قلب انجام شود .
 
اگر علت سرد بودن دائمی پا بیماری های عروقی باشد، علاوه بر احساس سردی، بیمار ممکن است چنین علائمی داشته باشد:
 
پوست بسیار سفید یا آبی روی انگشتان یا پا
سوزش، یا بی حسی اندام
پوست چسبنده و سرد 

کم خونی

کم خونی وضعیتی است که در آن سلول های قرمز خون (گلبول قرمز) در بدن انسان تولید می شوند و در نتیجه هموگلوبین کاهش می یابد. این مشکل می تواند ناشی از عوامل مختلف، از جمله کمبود آهن ، ویتامین B12 یا اسید فولیک باشد. کم خونی نیز اغلب در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه تشخیص داده می شود. و مشخصا، در حضور کم خونی، مردم اغلب در پاها، حتی در گرما، احساس سرما می کنند.
 
اگر علت پاهای سرد کمبود هموگلوبین باشد، علاوه بر این علائم، بیمار ممکن است دارای اختلال ریتم قلب و خستگی باشد. پس از بهبود آزمایش خون، سردی اندام تحتانی مانند سایر علائم کم خونی باید ناپدید شود.
 

دیابت

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر اختلالات گردش خون هستند. به همین دلیل است که بسیاری از دیابتی ها از سرد بودن دائمی پا شکایت می کنند.
 
جهش های مکرر در سطح قند می تواند منجر به اسپاسم شریان ها و بدتر شدن جریان خون در بافت ها شود، به همین دلیل پاها شروع به یخ زدن می کنند. اغلب ، نوروپاتی محیطی دیابتی، یکی از اشکال آسیب سلول های عصبی، بر روی زمینه دیابت مبتلا می شود . در این حالت، پاها هم همیشه سرد می شوند، اما در عین حال ، بی حس می شوند، و گاهی اوقات می سوزند (این علائم اغلب در شب ظاهر می شود).
 
همچنین در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک نفروپاتی دیابتی اغلب به عنوان یک عارضه ایجاد می شود، یکی از نشانه های آن پاهای همواره سرد است. بیمار می تواند، نه تنها  از سرد بودن دائمی پا، بلکه همچنین از حالت تهوع، خارش، از دست دادن اشتها، تنفس ناخوشایند، و همچنین تورم روی صورت، دست ها و پاها شکایت کند.

 

اختلال در سلول های عصبی

آسیب به سلول های عصبی می تواند باعث ایجاد پوسیدگی های مداوم شود. این می تواند به علت آسیب، یخ زدگی یا عوارض بیماری زمینه ای رخ دهد. نوروپاتی محیطی ممکن است در اثر بیماری کلیوی یا کبدی ایجاد شود که در نتیجه یک بیماری عفونی یا ژنتیکی باشد.
 
اگر علت پاهای سرد، نوروپاتی است، پس علاوه بر سردی، بیمار احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی اندام های پایین تر را تجربه می کند.
 

کم کاری تیروئید هیپوتیروئیدی

هیپوتیروئیدی یک بیماری است که در آن غده تیروئید میزان هورمون کمی تولید می کند که در نتیجه بر متابولیسم کلی اثر می گذارد. این، به نوبه خود، بر روند گردش خون، ضربان قلب و دمای بدن تاثیر می گذارد. بنابراین، به طور مداوم پاهای سرد می تواند به عنوان یکی از علائم هشدار دهنده است که نشان دهنده مشکلات در غده تیروئید. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، به عنوان یک قاعده، نه تنها بسیار حساس به سرما هستند، بلکه به سرعت خسته می شوند، اغلب دارای مشکلات حافظه، موهای بسیار نازک، پوست خشک و اضافه وزن هستند. بسیاری از بیماران با فعالیت ناکافی تیروئید از یبوست شکایت دارند و در زنان مبتلا به بیماری، چرخه قاعدگی مختل می شود.
 

بی اشتهایی

آنورکسیا یک رخداد بسیار رایج در میان افرادی است که رژیم های کم کالری را به شدت دنبال می کنند و در نتیجه وزن بدن آنها به طور قابل توجهی پایین تر از استانداردهای WHO است. یکی از نشانه های بی اشتهایی، علاوه بر کمبود وزن، پاهای سرد است. بنابراین اگر پاهای شما اغلب بسیار سرد هستند،  خودتان را وزن کنید و BMI خود را (شاخص توده بدن) بررسی کنید.
 

 

چرا پا در دوران بارداری سرد می شود

زنان باردار نیز اغلب شکایت دارند که پای آنها دائما سرد است. آیا این طبیعی است؟ کارشناسان می گویند که این می تواند به دلایل مختلف باشد. در طول بارداری، پس زمینه هورمونی به طور قابل توجهی در بدن زن تغییر کرده است. این کار بر اثر سیستم عصبی  است که به نوبه خود می تواند کیفیت خون را به اندام های پایین تر تحت تاثیر قرار دهد. 
 
علاوه بر این، در دوران بارداری، بسیاری از موارد متابولیسم مختل می شود. در نتیجه، حتی تغییرات جزئی در دمای هوا باعث می شود که مادر آینده به خصوص در اندام های پایین تر احساس سردی کند.
 
کم خونی در زنان در وضعیت بارداری - یک پدیده شایع است که همچنین می تواند با یک احساس سرما همراه باشد
 
تهوع صبح می تواند منجر به عدم تعادل نیتروژن در بدن شود. و این توضیح دیگری است که چرا زنان در دوران بارداری پاهای بسیار سرد دارند.
 

 

چگونه پاهای خود را با روش های خانگی گرم کنیم

درست است که یک پزشک می تواند علت اینکه چرا پاها دائما سرد می شوند را تشخیص دهد و همچنین درمان مناسب را تجویز کند. با این حال، راه های مختلفی وجود دارد که می توانید پاهای خود را به طور موثر گرم کنید و از احساس سرما در خانه جلوگیری کنید.
 

حرکت بیشتر

اولین چیزی که شما می توانید به افرادی که اغلب احساس سردی می کنند توصیه کنید، تحرک بیشتر است. پیاده روی معمولی و یا تمرینات ابتدایی کمک می کند جریان خون را به پاها افزایش دهید و بنابراین اندام را گرم کنید. افرادی که کارشان با  نشستن طولانی همراه است، باید هر ساعت حداقل چند دقیقه در اطراف محل کار حرکت کنند.
 
تمرینات قلبی عروقی، به ویژه دویدن یا پریدن، گردش خون را حتی بیشتر افزایش می دهد. هر روز صبح انجام تمرینات قلبی به اندازه کافی انجام شود تا پاها در طول روز گرم و راحت باشند.
 

جوراب و دمپایی را فراموش نکنید

جوراب های گرم باید در کمد لباس هایی باشند که مردم در پای خود بطور دائم یخ می زنند. اگر خانه کف گرم نداشته باشد، بهتر است که پابرهنه راه رفتن را فراموش کرده و همیشه دمپایی بپوشانید. پیروی از این قاعده، گرمای بیشتری را به همراه خواهد داشت و به همین علت پاها خیلی سرد نیستند.
 

حمام پا

یک حمام گرم یکی از موثرترین و سریع ترین راه ها برای گرم کردن پا است. کافی است پاها را در آب گرم برای 10-15 دقیقه نگه دارید تا گردش خون در آنها افزایش یابد.قبل از خواب این روش بسیار مفید است ، زیرا آنها همچنین به کاهش فشار و آرامش ما کمک می کنند.
 
توجه: افراد مبتلا به دیابت و نوروپاتی حمام پا با استفاده از آب گرم ممنوع است، زیرا می تواند باعث سوختگی شود. در صورت وجود دیابت، این روش در آبی انجام شود که کمی گرمتر از دمای بدن است.
 

از بطری آب گرم استفاده کنید

هنگامی که پاها خیلی سرد است، خوابیدن دشوار است. برای گرم کردن پاها قبل از خواب، مفید است که یک پد گرم یا یک بطری پلاستیکی پر از آب گرم در پای تخت قرار دهید. به هر حال، یک بطری آب گرم نیز به کاهش درد در عضلات پس از یک روز بسیار فعال کمک می کند.
 

 

چه زمانی برای پا های سرد به دکتر مراجعه کنیم

همانطور که قبلا ذکر شد، در بسیاری از موارد، پای سرد، پدیده کاملا طبیعی است، به عنوان مثال، پس از هیپوترمی. اما گاهی این علامت می تواند نشانه ای از شروع یا پیشرفت بیماری باشد. اگر پا به طور دائم سرد است باید قطعا با یک متخصص مشورت کنید.
 
اگر احساس سردی در پاها با علائم دیگر همراه است، با پزشک مشورت کنید، از جمله:
 
خستگی 
تغییر وزن (از دست دادن یا افزایش)
تب
درد مفصلی
ظاهر شدن زخم بر روی پا
تغییرات در پوست، از جمله پوست بسیار خشک
 
اگر پا با لمس کردن گرم است، اما فرد هنوز احساس سردی می کند، باید با یک پزشک مشورت کند. این علائم معمولا با آسیب به انتهای عصب یا بیماری های مختلف عصبی ظاهر می شود.
درمان دائمی پاهای سرد توسط پزشک به صورت جداگانه تعیین می شود و بستگی به علت این بیماری دارد. در اغلب موارد، کارشناسان توصیه می کنند که بیماران به طور منظم حداقل تمرینات صبحگاهی را برای بهبود گردش خون در بدن انجام دهند. علاوه بر این، ورزش متوسط ​​برای پیشگیری از اختلالات قلبی مفید است. با این حال، در بعضی موارد ممکن است بدون علت در معرض سرماخوردگی قرار بگیرد. به طور خاص، این امر در مورد بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید یا کم خونی کاربرد دارد. اگر علت سرما بیماری قلبی باشد، پزشک ممکن است از گروهی از مسدود کننده های کلسیم تجویز کند که باعث افزایش فشار خون و گردش خون شود.
 
گاهی اوقات پاهای سرد طبیعی هستند. این غیر طبیعی است اگر پاها دائما سرد باشند. بنابراین، اگر چنین علامتی را در خود یا یکی از بستگان خود مشاهده می کنید، نباید مراجعه خود را به دکتر متوقف کنید. پزشک دلیل دقیق ناراحتی را تعیین می کند و روش های مؤثر برای گرم کردن پا را توصیه می کند.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


در زمانی که گلوکووانس را مصرف می کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید

گلوکووانس چیست

در زمانی که گلوکووانس را مصرف می کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید

دانشمندان توضیح می دهند که چرا زنان پس از ازدواج سریعتر چاق می شوند.

چرا زنان پس از ازدواج سریعتر چاق می شوند

دانشمندان توضیح می دهند که چرا زنان پس از ازدواج سریعتر چاق می شوند.

از همه مهم تر، رتینوپاتی دیابتی علت اصلی نابینایی قابل پیش گیری در افراد.....

رتینوپاتی دیابتی

از همه مهم تر، رتینوپاتی دیابتی علت اصلی نابینایی قابل پیش گیری در افراد.....

 سلامت زنان، بارداری هفته 1 تا 40 در این بخش هفته 17 تا 24

بارداری هفته 1 تا 40 بخش سوم

سلامت زنان، بارداری هفته 1 تا 40 در این بخش هفته 17 تا 24

اضافه وزن و چاقی دوران کودکی مساله ی جدی امروز است

اعتیاد به تلویزیون و تاثیر منفی آن روی کودکان

اضافه وزن و چاقی دوران کودکی مساله ی جدی امروز است

یک رژیم غذایی بدون کربوهیدرات برای دیابت بارداری ممنوع است.

رژیم غذایی برای دیابت بارداری

یک رژیم غذایی بدون کربوهیدرات برای دیابت بارداری ممنوع است.

پیوستن به رژیم غذایی با مقدار محدودی از کربوهیدرات ها و درمان مناسب انتخاب شده

رژیم غذایی برای دیابت

پیوستن به رژیم غذایی با مقدار محدودی از کربوهیدرات ها و درمان مناسب انتخاب شده

رژیم غذایی مایع اجازه می دهد تا افراد مبتلا به دیابت سریعتر وزن کم کنند.

افراد دیابتی با رژیم غذایی مایع سریعتر وزن کم می کنند

رژیم غذایی مایع اجازه می دهد تا افراد مبتلا به دیابت سریعتر وزن کم کنند.

کنترل مناسب دیابت، ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد

متفورمین گلوکوفاژ

کنترل مناسب دیابت، ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد

در پزشکی مدرن هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند در مدت کوتاهی دیابت را درمان کند.

محصولات طبیعی برای درمان دیابت 7 محصول

در پزشکی مدرن هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند در مدت کوتاهی دیابت را درمان کند.

احتیاط‌های لازم برای انجام مدیتیشن، انواع مدیتیشن،

مدیتیشن چیست؟

احتیاط‌های لازم برای انجام مدیتیشن، انواع مدیتیشن،

مدیتیشن به میزان بسیار زیادی برای خود محبوبیت کسب کرده است

مزایای مدیتیشن

مدیتیشن به میزان بسیار زیادی برای خود محبوبیت کسب کرده است

راهکارهای ساده ای وجود دارند که به واسطه آن ها قادر خواهید بود حال عمومی خود را بهتر کنید.

برنامه بیست و هفت دقیقه ای برای شروع روز

راهکارهای ساده ای وجود دارند که به واسطه آن ها قادر خواهید بود حال عمومی خود را بهتر کنید.

اختلالات روانی بطور ویژه ای برای درک خطر خودکشی امری خاص نیستند.

چگونه خطر خودکشی را کاهش دهیم

اختلالات روانی بطور ویژه ای برای درک خطر خودکشی امری خاص نیستند.

مدیتیشن، آموزش اتوژن، تمدد اعصاب مترقی، بیوفیدبک، یوگا

روش‌های تمدد اعصاب

مدیتیشن، آموزش اتوژن، تمدد اعصاب مترقی، بیوفیدبک، یوگا

 10 نشانه از بیماری انسداد عروق در این پست آورده شده است.

10 نشانه انسداد عروق

 10 نشانه از بیماری انسداد عروق در این پست آورده شده است.

اغلب  این دارو ها برای درمان  ریزش مو گران است.

جلوگیری از ریزش مو به روش طبیعی

اغلب این دارو ها برای درمان ریزش مو گران است.

افزایش اندورفین طبیعی با ورزش

11 توصیه برای زندگی با درد مزمن

افزایش اندورفین طبیعی با ورزش

همیشه برای خود راهکار هایی داشته باشید که بتوانید به محض مواجه با استرس و اضطراب، برای کاهش تنش از آن ها بهره بگیرید

راهکارهایی برای افراد پر مشغله برای داشتن حالت روانی متعادل و کاهش استرس بخش دوم

همیشه برای خود راهکار هایی داشته باشید که بتوانید به محض مواجه با استرس و اضطراب، برای کاهش تنش از آ...

درواقع خوش‌بینی تا حدودی رابطه میان درد و رضایت از زندگی را نشان داد .

واکنش به درد

درواقع خوش‌بینی تا حدودی رابطه میان درد و رضایت از زندگی را نشان داد .

کیسه صفرا یک عضو کوچک در بدن انسان است، اما نقش بسیار مهمی در بدن دارد

نحوه پاک کردن کیسه صفرا در خانه

کیسه صفرا یک عضو کوچک در بدن انسان است، اما نقش بسیار مهمی در بدن دارد

کولونوسکوپی به عنوان استاندارد "طلایی" برای تشخیص سرطان کولورکتال

زنان بعد از 40 سال: کلسترول در خون و 8 بررسی دیگر

کولونوسکوپی به عنوان استاندارد "طلایی" برای تشخیص سرطان کولورکتال

بین 70 تا 89 درصد موارد ناگهانی بیماری های قلبی در مردان وجود دارد.

10 بیماری که در مردان شایع تر از زنان است

بین 70 تا 89 درصد موارد ناگهانی بیماری های قلبی در مردان وجود دارد.

نیمی از کلسترول در بدن و به طور عمده در کبد پستانداران سنتز می‌شود

بیماری کلسترول ارثی

نیمی از کلسترول در بدن و به طور عمده در کبد پستانداران سنتز می‌شود

محافظت از شریان ها با 8 خوراکی

محافظت از شریان ها با 8 خوراکی

محافظت از شریان ها با 8 خوراکی

افزایش کلسترول خوب (HDL)

افزایش کلسترول خوب در بدن 8 خوراکی

افزایش کلسترول خوب (HDL)

بدن برای تامین نیاز های خود روزانه به مقدار مشخصی کالری نیاز دارد

اگر یک روز غذا نخورید چه می شود؟

بدن برای تامین نیاز های خود روزانه به مقدار مشخصی کالری نیاز دارد

حس عصبانیت نه خوب است نه بد. این کاملا رفتاری طبیعی و سالم است که وقتی مورد ستم یا بدرفتاری قرارا گرفتید احساس خشم و عصبانیت کنید.

کنترل و مدیریت خشم

حس عصبانیت نه خوب است نه بد. این کاملا رفتاری طبیعی و سالم است که وقتی مورد ستم یا بدرفتاری قرارا گر...

آب یک عنصر حیاتی برای بدن ماست

هر روز آب و عسل بخوریم

آب یک عنصر حیاتی برای بدن ماست

آشنایی با برخی از سالمترین غذاهای جهان که می‌توانند بدن شما را دگرگون کنند، معرفی چند غذای ساده ارزان قیمت برای داشتنن بدنی سالم

برخی از سالمترین غذاهای جهان که می‌توانند بدن شما را دگرگون کنند

آشنایی با برخی از سالمترین غذاهای جهان که می‌توانند بدن شما را دگرگون کنند، معرفی چند غذای ساده ارزا...

غده تیروئید مسئولیت عملکرد کل ارگانیسم را برعهده دارد

علائم کم کاری تیروئید

غده تیروئید مسئولیت عملکرد کل ارگانیسم را برعهده دارد

مهمترین کاری که در مواجه با این بیماری باید کرد، تشخیص علت و نوع اختلالی است که در کارکرد تیروئید بوجود می‌آید.

مواد غذایی مناسب برای رفع اختلالات تیروئیدی

مهمترین کاری که در مواجه با این بیماری باید کرد، تشخیص علت و نوع اختلالی است که در کارکرد تیروئید بو...

تمام فعالیت های متابولیک، وضعیت خلق و خوی، ضربان قلب و دمای بدن شما وابسته به این غده است. ناتوانی تیروئید عواقب جدی برای سلامت به دنبال دارد و اگر کنترل نشود، کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر ...

 اشتباهاتی که بر سلامت تیروئید تاثیر می گذارد

تمام فعالیت های متابولیک، وضعیت خلق و خوی، ضربان قلب و دمای بدن شما وابسته به این غده است. ناتوانی ت...