نحوه پیش بینی دوره شدید کرونا با استفاده از آزمایش خون

کرونا
 
دانشمندان تقریباً از ابتدای شیوع همه گیر گفته اند که ویروس کرونا بیماری مرموزی است و شگفتی های بسیاری را به همراه خواهد داشت. یکی از ویژگی های آن این است که برخی از افراد بدون هیچ علامتی بیمار می شوند ، دیگران تقریباً بلافاصله تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند و برخی دیگر به نظر می رسد که بهبود می یابند ، اما چنان بیمار می شوند که پس از آن نمی توانند ماهها از شر عوارض جانبی خلاص شوند.
 

آیا با توجه به برخی عوامل می توان پیش بینی کرد که "شدت بیماری کرونا "چگونه پیش می رود؟

دانشمندان آمریکایی تعدادی نشانگر زیستی مرتبط با فعال شدن لکوسیت ها و چاقی را شناسایی کرده اند. آنها می توانند به شاخص های اولیه شکل شدید COVID-19 تبدیل شوند. 

 

پیش از این شاخص های احتمالی شکل شدید ویروس کرونا شناسایی شده بود. اینها سیتوکین ها هستند. سیتوکین ها نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارند ، اما با هایپرسیتوکینمی ، سلول های ایمنی را در کانون های التهاب فعال می کنند ، که منجر به آزاد شدن قسمت های بیشتری از سیتوکین ها می شود. چنین دور باطلی منجر به تخریب بافت می شود و می تواند به مرگ ختم شود.

 

با این حال ، تاکنون هیچ نشانگری نتوانسته است پیش بینی کند که سرانجام بیماران COVID-19 قبل از ظهور علائم بالینی شدید خواهند شد.

 

برای مطالعه جدید ، محققان چندین پروتئین در خون را غربال کردند . برای تجزیه و تحلیل نمونه های گرفته شده از 100 بیمار که در آینده به روش های مختلف بیمار خواهند شد. در همه موارد ، نمونه خون در روز اول بستری در بیمارستان جمع آوری شد.

 

دانشمندان دریافتند که پنج پروتئین خون در بیمارانی که بعداً شدید بیمارشدند ، افزایش یافته است. این پروتئین ها با چاقی و فعال شدن لکوسیت ها در ارتباط هستند. بنابراین ، با توجه به آزمایش خون ، می توان با احتمال بالایی پیش بینی کرد که یک بیمار خاص ممکن است "شدیدا" بیمار شود و سریع تر  اقدامات لازم انجام شود.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید