آخرین وضعیت واکسن کرونا، بروزرسانی 14 تیر

در

درحال حاضر بیشتر از 145 شرکت، سازمان و دانشگاه درحال کار روی واکسن کرونا هستند و تقریبا 20 واکسن روی انسان آزمایش شده است. واکسن ها معمولا باید چند سال آزمایش شوند تا برای استفاده تعداد زیادی انسان قابل اطمینان باشند. ولی دانشمندان قرار گذاشتند این زمان را به یکسال کاهش دهند.

a.jpg

مراحل آزمایش واکسن

 

PRECLINICAL TESTING یا آزمون مقدماتی

 

در این مرحله واکسن روی حیوانات مانند موش یا میمون آزمایش می شود. بعد از مشخص شدن پاسخ مثبت سیستم ایمنی واکسن به مرحله بعد می رود.

 

 

PHASE I SAFETY TRIALS یا فاز اول - آزمون ایمنی

 

دانشمندان واکسن را به تعداد کمی از انسان ها می دهند تا میزان پاسخ سیستم ایمنی و امن بودن واکسن مشخص شود.

 

 

PHASE II EXPANDED TRIALS یا فاز دوم - آزمون انبساطی

 

دانشمندان واکسن را به 100 ها نفر می دهند. واکنش کودکان، بزرگسالان و افراد مسن را به صورت جداگانه بررسی می کنند. 

 

 

PHASE III EFFICACY TRIALS یا فاز سوم - آزمون اثربخشی

 

اینبار واکسن به هزاران نفر داده  می شود. در این آزمون تعداد شبه دارو نیز ارائه می شود که در نهایت نتایج افرادی که واکسن واقعی و افرادی که شبه دارو دریافت کردند را مقایسه می کنند. تمامی افراد در این آزمون به صورت داوطلبانه شرکت می کنند.

 

APPROVAL یا تایید

 

هر کشور متناسب با قوانین سازمان دارویی خود تصمیم به تایید یا رد واکسن ساخته شده می گیرد. در شرایط بحرانی مانند کرونا این فاز ممکن است زیاد سخت گرفته نشود.

 

 

انواع واکسن

 

واکسن ها به چند نوع اصلی واکسن ژنتیکی، واکسن برپایه ویروس، واکسن برپایه پروتئین و واکسن ویروس کامل تقسیم می شوند. هر شرکت متناسب با توانایی تکنولوژی و امکاناتی که در اختیار دارد یک یا چند نوع از واکسن را اماده می کند.

 

واکسن ژنتیکی

 

b.jpg

فاز 2

moderna.jpg

شرکت مودرنا درحال توسعه واکسن ژنتیکی است که احتمالا تا سال 2021 اماده نخواهد شد.

 

فاز 1 و فاز 2

cc.jpg

شرکت آلمانی BioNTech واکسن برپایه mRNA را برای انتهای سال 2020 اماده خواهد کرد. 

 

فاز 1 و فاز 2

n.jpg

شرکت آمریکایی inovio هم فاز 1 را با موفقیت به پایان رسانده و در تابستان فاز 2 و 3 را شروع کرده است.

 

 

فاز 1 و فاز 2

im.jpg

 

امپریال کالج لندن یا کالج سلطنتی لندن نیز واکسن برپایه RNA را تا فاز 2 پیش برده و همچنان درحال پیشروی است.

 

 

فاز 1 و فاز 2

d.jpg

شرکت ژاپنی AnGes نیز با همکاری دانشگاه اوساکا واکسن ژنتیکی را تا فاز آزمون ایمنی پیش برده است.

 

 

واکسن برپایه ویروس

g.jpg

 

فاز 2 و فاز 3

g1.jpg

شرکت AstraZeneca با همکاری دانشگاه آکسفورد واکسنی برپایه آدنوویروس شامپانزه به نام ChAdOx1 تولید کردند که در فاز 3 قرار دارد. احتمالا به عنوان واکسن اورژانسی تا ماه اکتبر قابل استفاده باشد.

 

فاز 2

 

8.jpg

شرکت چینی CanSino Biologics نیز بر روی واکسنی به نام Ad5 کار می کند که در فاز 2 روی تعداد محدودی انسان آزمایش شده است.

 

 

آزمون مقدماتی

m9.jpg

m8.jpg

 

کمپانی معتبر مرک نیز به همراه دو شرکت دیگر درحال توسعه واکسن هستند ولی هنوز در فاز مقداماتی قرار دارد.

 

 

 

واکسن برپایه پروتئین

m10.jpg

 

فاز 1 و فاز 2

 

n1.jpg

2 ماه گذشته شرکت Novavax ساخت واکس برپایه قسمتی از پروتئین ویروس کرونا را شروع کرد. در این پروژه 385 میلیون دلار هزینه شده است.

 

 

فاز 1

n2.jpg

شرکت Clover Biopharmaceuticals نیز موفق به تولید واکسن از پروتئین ویروس کرونا شده است. این واکسن بیماری را برای سیستم ایمنی شبیه سازی می کند.

 

 

 

واکسن ویروس کامل

k2.jpg

 

فاز 1 و فاز 2

222.jpg

 

یکی از واکسن های که احتمالا به زودی وارد بازار خواهد شد و در این هفته صحبت های زیادی درباره آن شده است، واکسن شرکت هندی بهارات به نام Covaxin است که از ویروس غیرفعال برای انتقال پروتئین استفاده می کند. به زودی فاز 1 و 2 انجام خواهد شد.

 

 

واکسن تولید شده

فاز 3

223.jpg

تیم اتریشی روی واکسن Bacillus Calmette-Guerin یا ب.ث.ژ که در سال 1900 برای مقابله با ویروس سل استفاده شده است تحقیق می کنند.

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

برای تهیه واکسن کرونا از کبد کوسه استفاده می شود

در

واکسن کرونا

دوستداران محیط زیست در تلاشند تا کوسه ها را نجات دهند. از کبد کوسه ها برای تولید واکسن کرونا  استفاده می شود

پشتیبانی از جنبش نجات کوسه موج جدیدی از پشتیبانی آنلاین را دریافت می کند. این به این دلیل است که کوسه ها منبع مشترکی از یک ماده مهم واکسن هستند که به اسکولین معروف است. به گفته اورلاندو سنتینل ، در حالی که تمام دنیا در حال تهیه واکسن کرونا  COVID-19 هستند ، جمعیت کوسه ها در معرض خطر هستند.

 

در اوایل ماه سپتامبر ، گروه حفاظت کوسه ها در لس آنجلس ، کوسه های متحدین ، ​​در فیس بوک با ارسال یک پست و دادخواست در Change.org وضعیت جمعیت کوسه ها را در حالی که کشورهای جهان به دنبال واکسن کرونا  هستند توصیف کرد.

 

طبق usa.gov ، کوسه ها منبع مشترک این نوع واکسن ها هستند که ماده مهمی مانند اسکولین است. برای افزایش پاسخ ایمنی به ترکیب اضافه می شود. اسکولین را می توان در بسیاری از منابع از جمله گیاهان یافت اما ترجیح داده می شود از جگر کوسه تهیه شود. دلیل آن بهره وری اقتصادی چنین معادنی است.

در نتیجه ، دوستداران محیط زیست نگران هستند که رقابت برای واکسن کرونا  منجر به کشتار بی رویه از تعداد زیاد کوسه ها شود ، که می تواند کل گونه را به خطر بیندازد.سازمان بهداشت جهانی اسکولین را به عنوان ماده ای در واکسن های پیش بالینی COVID-19 شناسایی کرده است ، اما منبع ماده را عنوان نکرده است.

 

Shark Allies در Change.org گفت: "این می تواند برای کوسه ها و انسان ها فاجعه بار باشد زیرا این منبع برای تولید انبوه واکسن کرونا  COVID-19 نه پایدار است و نه قابل اعتماد است." وی افزود: ممكن است كشورهایی كه از کوسه ها اسکولین تهیه می كنند به زودی به مواد واکسن کرونا  احتیاج داشته باشند. زنجیره تأمین هرگز در مقیاس مورد نیاز واکسن کرونا  آزمایش نشده است. "

 

Shark Allies در دادخواست از نهادهای نظارتی و تولیدکنندگان می خواهد اسکولین غیر حیوانی را در تمام آزمایشات محصولات اسکولین موجود و در آینده بگنجانند.

طرفداران حمایت از کوسه ها در یک پست فیس بوکی گفتند: "اخبار مربوط به کبد کوسه های مورد استفاده در واکسن کرونا در سراسر جهان پخش شده است." "استفاده از منابع پایدار و محافظت از کوسه ها نباید مردم را از هیچ چیز محروم کند. ما می توانیم هر دو را انجام دهیم. گزینه های دیگری وجود دارد! "

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

آیا واکسن کرونا ویروس جهش یافته را می کشد

در

59950.jpg

 

جواب: واکسن هیچ ویروسی را چه معمولی، چه جهش یافته را نمی کشد، کارکرد واکسن به این گونه نیست، تمامی واکسن ها حاوی ویروس کامل یا قسمتی از ژن ویروس هستند که بدن با دریافت آن می تواند در فرصت کافی روش مقابله با ویروس را پیدا کند، بدن ما توانایی مقابله با ویروس را دارد و فقط کافی است زمان کافی داشته باشد، این زمان توسط واکسن ها به ما داده می شود. واکسن ها تهدیدی در بدن ایجاد می کنند که سیستم دفاعی به آن واکنش نشان می دهد و در نتیجه آنتی بادی یا پادتن مناسب تولید می شود که بعدا در مواجه با ویروس واقعی به سرعت وارد عمل شده و ویروس را  از بین می برد.

امروز واکسن مقابله با کرونا ساخت ایران بر روی 3 داوطلب ایرانی آزمایش شد. نتایج این آزمایش طی هفته ای آینده مشخص خواهد شد، این افراد از بین تعداد زیادی داوطلب انتخاب شده اند، هر دارو یا واکسنی موازی اثر مفید ممکن است عوارض جانبی و خطراتی داشته باشد و این افراد با آگاهی از این خطرات پیش قدم شدند، نام این افراد برای همیشه در تاریخ ایران ثبت خواهد شد.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

عوارض جانبی بعد از واکسن کرونا

در

واکسیناسیون

 

واکسیناسیون روشی برای وارد کردن ماده ای به بدن است که سیستم ایمنی بدن آن را عامل بیماری های عفونی می داند. در نتیجه ، واکنشهای خاصی (پاسخ ایمنی) ایجاد می شود و منجر به تشکیل آنتی بادی ها می شود - ترکیبات پروتئینی که وقتی عامل بیماری زا دوباره وارد بدن می شود ، آن را خنثی می کند. در پزشکی مدرن ، چندین نوع واکسن برای محافظت در برابر بیماریهای عفونی استفاده می شود: بر اساس پاتوژنهای زنده یا غیر فعال ، آماده سازیهایی که فقط بخشهای خاصی از سلولهای میکروارگانیسمها را شامل می شوند. در این مورد ، ایمنی ایجاد می شود ، اما بیماری ایجاد نمی شود

 

در مورد COVID-19 ، امروزه 15 نوع دارو برای واکسیناسیون کرونا در جهان استفاده می شود که از نظر ترکیب متفاوت است. با این حال ، صرف نظر از نوع واکسن کرونا ، ممکن است عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون کرونا ایجاد شود. آیا این علائم باید نگران کننده باشد یا طبیعی است؟ آیا می توان به نوعی وضعیت سلامتی پس از واکسیناسیون را کاهش داد و در چه مواردی باید بعد از واکسیناسیون با پزشک مشورت کرد؟ این سوالات برای بیشتر کسانی که قبلاً واکسینه شده اند یا در نظر دارند واکسن COVID-19 را دریافت کنند ، نگران کننده است.

 

واکسیناسیون چه عوارضی می تواند داشته باشد

فرایند پاسخ ایمنی (ایجاد ایمنی در برابر عامل بیماری زای خاص) در بیشتر موارد با عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​همراه است. بیشتر اوقات ، این واکنش با افزایش جریان خون آشکار می شود - به طوری که سلول های ایمنی بیشتری می توانند از طریق خون در بدن پخش شوند و همچنین افزایش دمای بدن - برای از بین بردن عامل بیماری زا.

 

بنابراین تب پایین و درد عضلانی پس از واکسیناسیون جای نگرانی ندارد. برعکس ، علامت شناسی نشان می دهد که واکسن عملکرد خود را انجام می دهد. اگرچه بلافاصله باید توجه داشت که عدم وجود علائم جانبی را نمی توان ناکارآمدی واکسن کرونا  دانست. واقعیت این است که موجودات مختلف واکنش متفاوتی به واکسن تزریق شده نشان می دهند.

 

chto-delat-pri-pobochnyh-effektah-posle-vakcinacii-ot-covid-19.jpeg

عوارض جانبی معمولی پس از واکسیناسیون کرونا

عوارض جانبی معمولی پس از واکسیناسیون COVID-19:

درد در محل تزریق ؛

افزایش دمای بدن ؛

سردرد ؛ لرز ؛

درد عضلانی ؛

اسهال 

اما اگر علائم ذکر شده بعد از اکثر واکسن ها برای بیماری های مختلف ظاهر شوند ، در مورد COVID-19 یک علامت خاص نیز وجود دارد ، به اصطلاح "دست کووید". علائم شامل قرمزی ، درد و تورم در اطراف محل تزریق است. معمولاً پس از اولین دوز واکسن رخ می دهد. این بیماری تقریباً یک هفته ادامه می یابد ، اگرچه طول دوره می تواند از 5 تا 21 روز متغیر باشد. علائم ممکن است پس از انواع مختلف واکسن ها کمی متفاوت باشد. در موارد نادر ، افراد مبتلا به آلرژی ممکن است پس از واکسیناسیون دچار آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک) شوند. اگرچه ، طبق گفته WHO ، این اتفاق بسیار نادر است .

 

از آنجا که هیچ یک از واکسن های کرونا حاوی ویروس زنده نیستند ، احتمال عفونت پس از واکسیناسیون به طور کامل منتفی است. عوارض جانبی واکسیناسیون COVID-19 می تواند برای چند روز ادامه یابد.

 

داروهای OTC برای از بین بردن اثرات پس از واکسیناسیون اگر عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون شدید باشد ، برخی از آنها را می توان با داروهای بدون نسخه کاهش داد. به ویژه ، با درد شدید عضلانی و / یا سردرد ، تب ، لرز ، مسکن و داروهای ضد تب می توان مصرف کرد. این می تواند ایبوپروفن ، آسپرین ، استامینوفن یا پاراستامول باشد. هنگامی که علائم "دست کووید" ظاهر می شود ، می توان از آنتی هیستامین برای کاهش واکنش استفاده کرد. اما این را باید در نظر گرفت که برخی از داروها در این گروه باعث خواب آلودگی می شوند ، بنابراین ، در حالی که دارو مصرف کرده اید ، نمی توانید رانندگی کنید یا کارهایی را که نیاز به افزایش تمرکز دارند را شروع کنید.

 

_114241106_vaccineillus976_rtrs.jpg

 

داروهای خانگی برای تسکین علائم پس از واکسیناسیون با استفاده از یک کیسه یخ بسته بندی شده درحوله  به محل تزریق ، علائم دست کووید و سایر عوارض بعد از واکسیناسیون قابل تسکین است. کمپرس سرد می تواند به تسکین تورم و درد ، از جمله درد مفاصل و عضلات کمک کند.(حوله خشک را داخل فریزر بگذارید تا سرد شود)

 

برخی از افراد پس از واکسیناسیون احساس سفتی و درد در بازوی تزریق می کنند. اگر اندام خود را تا حد امکان حرکت دهید - می توانید ناراحتی را از بین ببرید و از سفتی شدیدتر جلوگیری کنید - با انجام تمرینات بازو باعث شل شدن ماهیچه ها و رفع هر گونه سفتی می شود. اگر دوره بعد از واکسیناسیون با تب و لرز همراه باشد ، نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن مهم است. همچنین ، زیاد لباس گرم نپوشید ، زیرا این امر با گرم شدن بیش از حد بدن و افزایش شدیدتر دما همراه است.

 

Untitled.jpg

 

چه زمانی باید از پزشک کمک گرفت

اگر 24 ساعت پس از واکسیناسیون ، علائم پس از واکسیناسیون تشدید شود ، درد شدید ، تورم در محل تزریق ایجاد شود ، ناحیه قرمزی افزایش می یابد ، در این مورد لازم است با پزشک مشورت کنید . علائم یک واکنش آلرژیک شدید نیز دلیلی برای مراجعه فوری به یک مرکز پزشکی یا تماس با آمبولانس است. در صورت حساسیت به واکسن ، کهیر ، تورم صورت و گلو ظاهر می شود و تنفس برای فرد دشوار می شود. واکنش آلرژیک به واکسن معمولاً ظرف چند دقیقه پس از تجویز دارو ظاهر می شود. بنابراین ، پس از تزریق ، فرد باید حداقل 15 دقیقه زیر نظر پزشک در یک مرکز درمانی بماند.

اگر تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، تپش قلب ، آریتمی بعد از واکسیناسیون ظاهر شد ، باید فوراً با پزشک مشورت کنید ، زیرا این علائم ممکن است نشانه میوکاردیت یا پریکاردیت باشد ، که در موارد بسیار نادر پس از واکسیناسیون با مدرنا  Moderna  یا  فایزر Pfizer ایجاد می شود.

 

آیا می توان عوارض جانبی واکسن کرونا را به حداقل رساند

با مصرف دارو نمی توان از عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون جلوگیری کرد. همچنین ، قبل از واکسیناسیون آنتی هیستامین مصرف نکنید تا از واکنش آلرژیک احتمالی جلوگیری شود. با این حال ، مواردی وجود دارد که می تواند به بهبود شرایط پس از واکسیناسیون کمک کند.

اول ، استراحت خوب و آرامش قبل از واکسیناسیون بسیار مهم است. یک حالت عادی روانی- عاطفی تحمل استرس های ناشی از این روش را آسان تر می کند.

دوم ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید. علاوه بر این ، مهم است که این کار را نه تنها در روز واکسیناسیون ، بلکه حداقل 2 روز قبل از واکسیناسیون انجام دهید. کم آبی بدن عوارض جانبی نامطلوب را افزایش می دهد ، بنابراین ، پس از تزریق ، حداقل 2 روز ، مصرف مقدار زیادی آب خالص ضروری است.

نظرات

۱۴۰۰/۹/۱۶چگونه از قبل بدانیم که به واکسن آلرژی خواهید داشت اکنون تعداد زیادی از شارلاتان ها ظاهر شده اند و قول دادند که شما را معاینه کنند و متوجه شوند که آیا به اجزای واکسن حساسیت دارید یا خیر. این فقط یک تقلب است، یک کلاهبرداری برای پول. دکتر گفت که بدون تزریق دارو نمی توان متوجه شد که آیا به آن واکنش آلرژیک دارید یا خیر.

۱۴۰۰/۹/۱۷چه مشکلات کبدی پس از درمان کووید-19 ممکن است رخ دهد؟ پس از درمان عفونت کروناویروس، بیماران نه تنها ممکن است مشکلات ریوی یا سندرم پس از کووید را تجربه کنند، بلکه ممکن است پدیده خطرناکی مانند آسیب سمی کبد را نیز تجربه کنند. نکته فقط در خود بیماری نیست، بلکه در داروهایی که با آن درمان می شود نیز هست. داروهایی که برای درمان بیماران کووید استفاده می‌شوند جان انسان‌ها را نجات می‌دهند، اما می‌توانند منجر به مشکلات کبدی شوند. در برخی موارد، پزشکان در مورد آسیب سمی کبد صحبت می کنند که پس از درمان با داروهای ضد ویروسی ظاهر می شود. این عارضه جانبی آنهاست.

۱۴۰۰/۹/۱۷به گفته عصب شناس، سندرم پس از کووید می تواند تا 9 ماه ادامه یابد. پزشکان در حال حاضر بیمارانی را که حدود 8 تا 9 ماه از postcoid رنج می برند، تحت نظر دارند. آنها علائم شدید آنفولانزا دارند. ما در مورد ضعف، درد در عضلات و مفاصل، تب، مسمومیت، مشکلات از دست دادن حافظه و سایر اختلالات شناختی صحبت می کنیم. افراد مبتلا به سندرم postcoid از اختلال در توجه، ناتوانی در کار، نوسانات نبض و فشار شکایت دارند. گاهی اوقات این علائم با هم ظاهر می شوند. برای اولین بار از زمان شروع همه گیری، سازمان جهانی بهداشت تعریفی از سندرم پست کوید ارائه کرده است. به گفته متخصصان، در این شرایط، ما در مورد خستگی، تنگی نفس (تنگی نفس)، اختلالات شناختی صحبت می کنیم. WHO اذعان کرد که همه اینها با زندگی روزمره تداخل دارد. علائم می تواند تغییر کند و این وضعیت کم و بیش حاد می شود.

۱۴۰۰/۹/۱۷پس از تماس با بیمار کووید-19 چه بخوریم؟ متخصص بیماری های عفونی گفت، پس از تماس با فردی که مبتلا به کووید-19 است، باید سبزیجات و میوه های بیشتری بخورید. این یک نوع پیشگیری از عفونت است. متخصص بیماری های عفونی یادآور شد که در حال حاضر، در فصل میوه ها و سبزیجات، آنها باید تا حد امکان خورده شوند. بنابراین، پس از تماس با فرد بیمار، مصرف روزانه تا نیم کیلوگرم سبزیجات و میوه ها توصیه می شود. توت ها نیز سود زیادی خواهند داشت. توصیه اکید پزشک این است که در فصل سرما کمتر در مکان های شلوغ بمانید، فاصله بگیرید و از ماسک استفاده کنید.

۱۴۰۰/۹/۱۷اکنون شایع ترین عارضه کووید، مشکلات مرتبط با سیستم عصبی است. می توانیم در مورد مشکلات جدی خواب، بی تفاوتی یا برعکس تمایل به رفتار پرخاشگرانه صحبت کنیم که قبل از بیماری برای یک فرد معمولی وجود نداشت. پزشکان قبلاً تشخیص داده اند که کووید یک ARVI رایج نیست، به یک بیماری سیستمیک تعلق دارد و بسته به شدت دوره تقریباً همه اندام ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بسیاری از افراد مبتلا به سندروم مشکلاتی در پوست، مو، اختلالات بینایی یا شنوایی دارند. به گفته تریکولوژیست ها، ریزش مو در این مورد با کمبود ویتامین ها همراه است: روی، منیزیم، سلنیوم، ویتامین D، B6، B9 و B12 معمولاً کمبود دارند. پزشکان خاطرنشان می کنند که پس از ابتلا به ویروس کرونا، ممکن است نیاز به توانبخشی جدی باشد.

۱۴۰۰/۹/۱۷چه آزمایش هایی به شناسایی لخته های خون پس از ابتلا به ویروس کرونا کمک می کند؟ در حال حاضر برای همه روشن است که ویروس کرونا نه تنها می تواند عوارض ریوی، بلکه مجموعه ای کامل از اثرات منفی بر کل بدن ایجاد کند. به احتمال زیاد، عروق بعد از ریه ها از نظر نیروی "ضربه" در رتبه دوم قرار دارند. اگر به شکل شدید بیمار بوده اید و به خصوص اگر بیماری های مزمن دارید، بررسی رگ های خونی ضروری است. برخی از افراد ممکن است پس از کووید دچار ترومبوز شوند. هنگامی که لخته های خون در رگ ها، یعنی ترومبوز، تشکیل می شود، این یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. آنچه باید به آن توجه کنید. دکتر می گوید مهم ترین چیز تورم و سنگینی در پاها است. چنین علائمی ممکن است نشان دهنده انسداد رگ های خونی باشد. حتی خطرناک تر پف کردگی یک طرفه است و سیانوز پوست روی نواحی مشکل نازک می شود، براق می شود، . اول از همه، شما باید یک کواگولوگرام انجام دهید. این یک مطالعه جامع است که به شما امکان می دهد وضعیت سیستم هموستاز را ارزیابی کنید. از جمله موارد دیگر، نقض یکپارچگی دیواره عروقی را نشان می دهد. علاوه بر این، انجام اسکن دوبلکس اولتراسوند، فلبوگرافی و آزمایش خون برای تست D-dimer خوب است.

۱۴۰۰/۱۱/۶از جمله دلایل پزشکی منع مصرف واکسیناسیون می توان به آلرژی، عوارض پس از اولین واکسیناسیون، عفونت ها و بیماری های مزمن در مرحله حاد اشاره کرد. موارد منع مصرف به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می شوند. موارد اول شامل حساسیت مفرط به مواد تشکیل دهنده دارو یا واکسن است. ما همچنین در مورد واکنش های آلرژیک شدید ثبت شده در پرونده پزشکی صحبت می کنیم. عوارض شدید پس از واکسیناسیون - شوک آنافیلاکتیک، سندرم تشنج، دمای بالای چهل درجه، تورم در محل تزریق. موارد منع موقت شامل بیماری های عفونی حاد، بیماری های غیر عفونی و تشدید بیماری های مزمن بود. در این مورد، منع واکسیناسیون برای دوره یک بیماری حاد و برای دو تا چهار هفته پس از بهبودی داده می شود.

در ادامه بخوانید...

درمان کرونا

در

همانطور که مشخص است این مقاله علمی نیست و در بخش بهداشت و درمان نیز قرار ندارد، بیشتر موارد ذکر شده هیچ پایه علمی ندارند. اگر علائم ویروس کرونا را دارید به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

از زمان شیوع ویروس کرونا، درمان های خانگی زیادی برای آن معرفی شده است، ما در این مقاله به 10 + 1 مورد ویژه درمان ویروس کرونا می پردازیم.

 

سیر

برخی در چین اعتقاد دارند که سیر جوشانده شده در آب می تواند ویروس ها را بکشد.

 

پیاز

در ورودی یکی از هتل ها در کرایكودی هندوستان روی تابلو نوشته شده "برای جلوگیری از کرونا پیاز کوچک بخورید"

 

پیاز کوچک

در طب باستان هندی ذکر شده که پیاز برای درمان آنفولانزا یا حداقل بیماری با علائم آنفولانزا موثر است.

 

جوشانده پیچ امین‌الدوله (سرده)

بر طبق یک اعتقاد باستانی چینی جوشانده سرده نیز موثر است، جالب است که مردم چین پیگیر داستان شدند ولی به نظر این معجون به سرعت اثر نمی کند.

 

Shuang Huang Lian

بعد از انتشار خبری در مورد موثر بودن این دارو در برابر ویروس توسط Chinese Academy of Sciences ملت به داروخانه ها حمله کردند، البته شباهت شیشیه دارو به نمونه ای در فیلم "شیوع" نیز بی تاثیر نبوده است!

 

ادرار گاو

سوامی چاکراپانی روز جمعه اعلام کرد ادرار گاو برای درمان بیماری ویروس کرونا موثر است. 

 

 

Arsenicum album-30

مصرف این دارو به همراه مالیدن روغن های گیاهی نیز توسط فردی در هند توصیه شده بود که بعدا توسط منابع علمی رد شد.

 

 

 

داروهای سنتی اونانی شامل انواع دمنوش های Musta, Parpat, Usheer, Chandan,Udeechya & Nagar که در یک لیتر آب جوشانده و در هنگام تشنگی نوشیده شود

 

دالایی لاما از پیروانش خواست دعا کنند. به نظر این روش از تمامی روش های بالا موثر تر است.

 

چایی نبات

بله و در نهایت یکی از بهترین داروها برای تمامی دردها، چایی نبات خودمان است که با کمی زعفران حتی ویروس کرونا را نیز از پای در خواهد آورد.

 

 

ویروس کرونا بسیار خطرناک است اگر هریک از علائم این بیماری را دارید یا حتی شک دارید که ممکن است در خطر باشید به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید و حتما پرستار و پزشک معالج را از وضعیت خود مطلع سازید. تا این لحظه ویروس کرونا جان بیش از 600 نفر را گرفته و هیچ درمان قطعی یا واکسن قابل اطمینانی برای آن ساخته نشده است.

 

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

آیا ماسک تاثیری در جلوگیری از کرونا دارد؟

در

بعد از همه گیری ویروس جدید کرونا در چین و چند کشور دیگر، یکی از اصلی ترین راه ها برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا استفاده ماسک اعلام شد، ولی "آیا ماسک تاثیری در جلوگیری از کرونا دارد؟"

 

خیر، متاسفانه ماسک بالا معروف به ماسک جراحی یا همان ماسک دندان پزشکی که به معمولا ارزان قیمت است و در همه جا پیدا می شود تاثیری در جلوگیری از سرایت ویروس کرونا ندارد.

دکتر ویلیام شافنر متخصص بیماری های عفونی از دانشگاه تنسی امریکا تاکید کرد ماسک جراحی به شما کمکی نخواهد کرد. ماسک های تخصصی تر مانند N95 در برابر کرونا مقاوم هستند. البته دکتر شافنر استفاده عمومی از این ماسک را درحال حاضر توصیه نمی کند. شاید در مراحل بعدی...

استفاده از ماسک های تنفسی N95 برای همه کار آسانی نیست، این ماسک ها گران قیمت هستند، تنفس از داخل فیلتر آن ها دشوار است و زمان زیادی نمیتوان آن را روی صورت نگه داشت. پیشنهاد می شود هر نیم ساعت استفاده از این ماسک به یک فضای تمیز بروید و چند نفس عمیق بکشید سپس دوباره ماسک را بگذارید و در محیط آلوده وارد شوید. پوشیدن صحیح ماسک نیز بسیار مهم است، باید تمامی منافذ را بپوشانید و فقط از طریق فیلتر ماسک نفس بکشید. 

 

در انتها دکتر شافنر متذکر می شود اگر مبتلا به سرماخوردگی یا انفلانزا هستید و می خواهید با استفاده از ماسک جلوی سرایت بیماری خود به دیگران را بگیرد، این کار را نکنید، بهتر است تا زمان بهبودی در منزل استراحت کنید و دیگران را در خطر ابتلا قرار ندهید.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

افراد مشهور که قربانی کروناویروس شدند

در
کروناویروس تمام دنیا را در دست گرفته است و به نظر می رسد که متوقف نخواهد شد. کروناویروس نسبت به همه بی رحم است و برای او فرقی نمی کند که یک فرد دارای چه وضعیتی باشد و در میان قربانیان کروناویروس افراد مشهور زیادی وجود دارند. کسانی که نتوانستند با این بیماری کنار بیایند را به یاد بیاورید.یاد تمام قربانیان کروناویروس گرامی باد

 

آدام شلسینگر ، خواننده آمریکایی

سه بار برنده جایزه امی ، برنده جایزه گرمی ، برنده جایزه اسکار و گلدن گلوب ، آدام شلسینگر به یک دستگاه تنفس مصنوعی وصل شد ، اما نتوانست از عوارض ناشی از عفونت کروناویروس بهبود یابد. او 52 سال داشت.
 

 

لی Fierro بازیگر آمریکایی

مادر پسری که در فیلم Jaws توسط یک کوسه خورده شد ، نقشی است که شهرت Fierro را به ارمغان آورد.این بازیگر 91 ساله در یک شبانه روزی زندگی می کرد و از عوارض ناشی از COVID-19 درگذشت.
 

 

ترنس مک نالی

یکی از نمایشنامه‌نویسان مشهور زمان ماست: نمایشنامه‌های او در صحنه های کل دنیا به صحنه می رود. مک نالی از بیماری مزمن ریه رنج می برد و به همین دلیل بدن او نتوانستد با ویروس مقابله کند. ترنس 82 ساله بود.
 

 

فرانسیسکو گارسیا بازیکن فوتبال

شاید این ورزشکار یکی از جوانترین قربانیان coranavirus باشد - این بازیکن اسپانیایی تنها 21 سال سن داشت. مشخص است که چند هفته قبل از این ، این بازیکن به انکولوژی تشخیص داده شد. عفونت کورون ویروس وضعیت در حال حاضر دشوار او را تشدید می کند - بدن نمی تواند با ویروس مقابله کند.
 

 

مارک بلوم بازیگر

این بازیگر آمریکایی در سال 1985 مشهور شد 69 ساله بر اثر عوارض ناشی از COVID-19 درگذشت
ادی بزرگ ، بازیگر
 

 

ادی لارژ کمدین

ادی برای همه کاره بودنش مشهور بود. او نه تنها یک کمدین درخشان بود ، بلکه در فیلم ها نیز بازی کرد ، آواز خواند ، فیلمنامه ها را نوشت. به گفته پسرش ، این پدر 78 ساله با نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شد و در آنجا او تاج ویروس گرفت. متأسفانه بدن ضعیف نتوانسته است با این بیماری مقابله کند.
 

 

گویو بنیتو ، بازیکن فوتبال

مدافع افسانه ای رئال مادرید به همراه این تیم 11 عنوان کسب کرد. در سالهای اخیر ، وی با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم کرده است و ابتلا به کروناویروس تنها وضعیت او را بدتر کرد. این ورزشکار 73 ساله بود.
 

 

آلن گارفیلد ، بازیگر

وی در فیلمبرداری بیش از صد اثر ، بار کارگردانان مشهوری چون فرانسیس کوپولا ، رومن پولانسکی و دیگران بازی کرد. بینندگان او را در فیلم "دروازه نهم" به خوبی به یاد می آورند.
گارفیلد 80 ساله در 7 آوریل در کالیفرنیا درگذشت و نتوانست با عفونت کروناویروس کنار بیاید.
 

 

موریس باریار ، بازیگر

یکی از مهمترین آثار این بازیگر فرانسوی ، حضور وی در کمدی "بلوند در یک چکمه سیاه" بود. در یک زمان او با بازیگران مشهوری چون آلن دلون و ژان پاول بلموندو بازی کرد.
در ماه مارس ، باریار 87 ساله در بیمارستان با مشکلات ریه بستری شد و به علت بیماری کرونوروئید بستری شد. افسوس که ، این درمان که تقریباً یک ماه به طول انجامید و نتیجه ای نداد.
 

 

ماریا ترزا شاهزاده خانم اسپانیایی

اگر شاهزاده انگلیسی چارلز و همکارش از موناکو آلبرت توانستند با کروناویروس کنار بیایند ، اما ماریا ترزا خوش شانس نبود. دختر عموی پادشاه سلطنتی اسپانیا ، فیلیپ ششم ، در پایان سال مارس در سن 86 سالگی در پاریس درگذشت.
 
شیمون اوشتین ، هنرمند
شیمون در اوکراین متولد شد و در اواخر دهه 70 به ایالات متحده نقل مکان کرد. مجموعه ای از آثار "دختران تحت پوشش" (1984) گذر او به دنیای هنر بزرگ شد. از آن زمان ، شیمون یکی از مشهورترین هنرمندان معاصر آمریکایی به حساب می آمد.همانطور که یکی از دوستان او در شبکه های اجتماعی اعتراف کرد ، شیمون 70 ساله یکی دیگر از قربانیان کرونا بود.
 

 

جان پرایم ، خواننده

باب دیلن استعداد پرنا را که یکی از مشهورترین خواننده های کشور زمان ما بود ، تحسین کرد. مشخص است که در سالهای اخیر جان با سرطان دست و پنجه نرم می کرد ، و پزشکان حتی مجبور به قطع یک ریه شدند.
در اواسط ماه مارس ، این خواننده پس از بازگشت از تور اروپا ، مبتلا به کروناویروس شد. چند روز بعد این مرد در شرایط جدی در بیمارستان بستری شد. در ماه اکتبر ، این ستاره 74 ساله می شد.

نظرات

در ادامه بخوانید...