زانتوماس می تواند در مورد کلسترول بالا هشدار دهد

زانتوماس

زانتوماس می تواند در مورد کلسترول بالا هشدار دهد ، که با خطر آترواسکلروز همراه است.لکه‌های چربی کوچک بر روی پلک ها، باسن، آرنج یا زانو‌ها که به نام زانتوماس نامیده می‌شوند و روی پوست رشد می کنند می تواند نشانه خطرناکی باشد.
پزشکان گفتند که ظاهر زانتوماس، لکه های زرد و گره بر روی پوست ، اغلب نشانگر سطح بالای کلسترول است. به خودی خود ، گزانتوم ها(رسوب کلسترول مومی در پوست یا تاندون‌ها) نتیجه اختلال در متابولیسم چربی در اپیدرم است.

 

بیشتر اوقات ، آنها روی صورت ، یعنی روی پلک ها ظاهر می شوند ، اما می توانند در هر ناحیه دیگری از پوست نیز وجود داشته باشد. زانتوماس می تواند تک و چندگانه و از نظر اندازه متفاوت باشد.در صورت ظاهر شدن زانتوماس ، توصیه می شود غده تیروئید را بررسی کنید ، آزمایشات قندی انجام دهید و در مورد اختلالات متابولیسم چربی بررسی شوید. اغلب اوقات ، گزانتوم ها با افزایش کلسترول همراه هستند.


کلسترول بالا ناشی از سوء تغذیه یا در موارد بسیار نادر ناشی از بیماری است. با این وجود ، ممکن است علائم خاصی وجود نداشته باشد. فرد با وزن طبیعی نیز می تواند کلسترول بالایی داشته باشد. علائم آترواسکلروز ، که باعث افزایش کلسترول اضافی می شود ، وقتی مشکل در حال حاضر جدی است ، ظاهر می شوند. گاهی اوقات اولین علامت قابل توجه ممکن است حمله قلبی یا سکته قلبی باشد.

کلسترول بالینی نیاز به مبارزه دارد ، اما تکیه بر دارو به تنهایی ارزش ندارد - تغذیه نقش بسیار مهمی دارد. برای پیشگیری توصیه می شود مقدار چربی های ترانس را به حداقل برسانید و چربی های سالم بیشتری مصرف کنید. فعالیت بدنی نیز لازم است -فعالیت بدنی و تحرک برای حفظ سوخت و ساز طبیعی است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید