علت احساس یخ زدگی در پا ها چیست و آیا احساس سرما در پا خطرناک است

8e98cd7c-a52e-45d4-9d21-620607772fc0.jpg
هر از گاهی ، هر کس می تواند سرما را در پاها احساس کند. اما افرادی هستند که حتی در گرمای 30 درجه، احساس سرما در پا را دائما دارند.چرا پاهای من دائما یخ است  و آیا احساس دائمی سرما در پا ها خطرناک است؟

علل احساس یخ زدگی پا ها چیست؟

 

کاهش دمای هوا

هنگامی که فرد یخ می زند ، پاهای او ، به طور معمول ، نیز سرد می شوند. این یک واکنش طبیعی بدن به کاهش دمای هوا است. توضیح اینکه چرا این اتفاق می افتد بسیار آسان است. در احساس سرما در پا ، رگ های خونی در اندام فوقانی و تحتانی اسپاسمودیک هستند ، بنابراین ، گردش خون از طریق آنها کاهش می یابد و در این قسمت های بدن فرد احساس احساس سرما در پا می کند. چرا در احساس سرما در پا در اندامها جریان خون مختل می شود؟ توضیحی نیز در این باره وجود دارد. طبیعت به طرز شگفت انگیزی از حفظ خود انسان مراقبت می کرد. تمام اندام های حیاتی در مرکز بدن قرار دارند. یعنی گردش خون کافی در این منطقه همیشه باید حفظ شود ، حتی اگر سرما باشد. و حفظ گرما در قسمت مرکزی بدن به دلیل خروج خون از دورتر و نه چندان مهم ، از دیدگاه حفظ نشاط ، بازوها و پاها اتفاق می افتد.
 
اگر فرد برای مدت طولانی در سرما بماند و گردش خون در اندام برای مدت طولانی مختل شود ، این می تواند باعث سیانوز پاها و بازوها شود. به دلیل کمبود اکسیژن در بافت ها رخ می دهد. اگر این علائم موقتی باشد و بعد از گرم شدن بدن از بین برود ، نمی توانید نگران باشید. در غیر این صورت ، بدون مشورت با پزشک نمی توانید انجام دهید.
 

 

استرس و اضطراب شدید

در برخی افراد ، پاها و بازوها به دلیل استرس یا اضطراب سرد می شوند. واقعیت این است که تحت استرس ، عجله آدرنالین در بدن رخ می دهد. از آنجا که در بدن پخش می شود ، رگ های خونی محیطی اسپاسم هستند و از این طریق جریان خون به اندام ها کاهش می یابد. این نوع واکنش به بدن اجازه می دهد تا انرژی را جمع کند و برای دفاع از خود آماده شود. دنیای مدرن پر از استرس است و هرچه فرد طولانی تر استرس بماند ، دیگر پاهای او سرد می ماند. کاهش استرس و اضطراب به کاهش استرس و کاهش اثرات ناخوشایند کمک می کند.
 

 

گردش خون مختل

بیشتر اوقات علت احساس سرما در پا و دست ها نقض گردش خون است که به دلایل مختلف می تواند ایجاد شود. یک سبک زندگی بی تحرک و کار بی تحرک به مرور زمان منجر به اختلالات گردش خون در اندام تحتانی می شود. پیش بینی عواقب دشوار نیست: تقریباً همیشه پاها سرد می شوند. بیشتر افراد سیگاری سرانجام با رگ های خونی مشکل دارند ، جریان خون در اندام مختل می شود. و این همچنین توضیح می دهد که چرا افراد سیگاری دائماً یخ می زنند. یکی دیگر از دلایل عمده پاهای مداوم سرد ، کلسترول بالا است که بر سرعت جریان خون در رگها تأثیر می گذارد. اگر بدن کلسترول زیادی داشته باشد ، پلاک هایی روی دیواره شریان ها تشکیل می شود که باعث کاهش توان رگ های خونی می شود. این منجر به اختلال در جریان خون در پاها و در نتیجه کاهش درجه حرارت آنها می شود. افراد مبتلا به بیماری های قلبی اغلب از احساس سرما در پا دائمی در پاهای خود شکایت می کنند. اگر قلب ضعیف شده و قادر به پمپاژ خون با قدرت لازم نباشد ، احساس سرما در پاها کاملاً ممکن است. بنابراین ، اگر فردی اغلب و به شدت اندام تحتانی خود را منجمد می کند ، باید معاینه کنید و با یک متخصص قلب مشورت کنید . اگر علت انجماد پاها بیماری عروقی است ، علاوه بر احساس احساس سرما در پا ، بیمار ممکن است علائم زیر را داشته باشد: پوستهای بسیار سفید یا مایل به آبی روی انگشتان یا انگشتان پا. سوزن سوزن شدن ، بی حسی اندام. پوست چسبناک و سرد.
 

 

کم خونی

کم خونی ، که به آنمی نیز معروف است ، شرایطی است که در آن تعداد کمی از گلبول های قرمز (گلبول های قرمز) در بدن انسان تولید می شود و در نتیجه ، کاهش هموگلوبین است. این مشکل می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله کمبود آهن ، ویتامین B12 یا اسیدفولیک ایجاد شود . کم خونی نیز اغلب در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه تشخیص داده می شود. و این مشخصه است ، در صورت کم خونی ، افراد اغلب حتی در گرما در پاهای خود یخ می زنند. اگر علت سردی پاها عدم وجود هموگلوبین است ، پس علاوه بر این علامت ، ممکن است بیمار دارای رنگ پریدگی ناسالم پوست ، نقض ریتم قلب و همچنین افزایش خستگی باشد. بعد از بهبود آزمایش خون ، احساس سرما در پا در اندام تحتانی مانند سایر علائم کم خونی باید ناپدید شود.
 

 

دیابت

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر اختلالات گردش خون هستند. به همین دلیل است که بسیاری از آنها دست و پا دارند که دائما سرد هستند. پرش های مکرر در سطح قند می تواند منجر به اسپاسم شریان ها و ضعف خون رسانی به بافت ها شود و این باعث یخ زدن پاها می شود. غالباً در مقابل زمینه دیابت ، نوروپاتی محیطی دیابتی ایجاد می شود - یکی از اشکال آسیب سلول های عصبی. در این حالت ، پاها نیز همیشه منجمد می شوند ، بلکه سوزن سوزن شدن ، بی حسی و گاهی اوقات به شدت سوزش (این علائم اغلب در شب ظاهر می شود). همچنین در بیماران دیابتی ، نفروپاتی دیابتی اغلب به عنوان یک عارضه ایجاد می شود که یکی از علائم آن دائماً سرد بودن پاها است. اگر بیمار نه تنها مدام یخ بزند ، می توانید به یک بیماری شک کنید ، بلکه از حالت تهوع ، خارش ، کاهش اشتها ، تنفس ناهموار و همچنین تورم در صورت ، بازوها و پاها نیز شکایت دارد.
 

 

سلولهای عصبی مختل شده

آسیب رساندن به سلولهای عصبی می تواند باعث سردی دائمی پاها شود. این بیماری می تواند در نتیجه تروما ، سرمازدگی یا عوارض بیماری زمینه ای ایجاد شود. نوروپاتی محیطی می تواند در برابر پس زمینه بیماری کلیوی یا کبد ایجاد شود ، نتیجه یک بیماری عفونی یا ژنتیکی است. اگر علت احساس سرما در پا نوروپاتی باشد ، علاوه بر احساس سرما در پا ، بیمار احساس سوزن شدن و بی حسی اندامهای تحتانی نیز می کند.
 

 

کم کاری تیروئید

هیپوترمیوز نوعی بیماری است که در آن غده تیروئید هورمون کافی تولید نمی کند و در نتیجه بر متابولیسم کلی تأثیر می گذارد. این به نوبه خود ، تأثیر خود را بر گردش خون ، ضربان قلب و دمای بدن می گذارد. بنابراین ، پاهای مداوم سرد می تواند به عنوان یکی از علائم هشدار دهنده در نظر گرفته شود که نشان دهنده مشکلات غده تیروئید است. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ، به طور معمول ، نه تنها به سرما بسیار حساس هستند بلکه سریع خسته می شوند ، اغلب دچار مشکلات حافظه می شوند ، موهای بسیار نازک ، پوست خشک و وزن اضافی دارند. بسیاری از بیماران با فعالیت نامناسب تیروئید از یبوست شکایت دارند و چرخه قاعدگی در خانمهای مبتلا به این بیماری مختل می شود.
 

 

بی اشتهایی

بی اشتهایی یک اتفاق بسیار شایع در بین افرادی است که به شدت رژیم های کم کالری را رعایت می کنند ، در نتیجه وزن بدن آنها به طور قابل توجهی پایین تر از هنجارهای تعریف شده توسط WHO است. یکی از علائم بی اشتهایی علاوه بر کمبود وزن بدن ، احساس سرما در پا نیز خوانده می شود. بنابراین اگر پاهای شما اغلب و بسیار سرد است ، معقول است که خود را وزن کنید و BMI خود را (شاخص توده بدنی) بررسی کنید.
 

 

چرا پاها در دوران بارداری سرد می شوند

زنان باردار نیز غالباً شکایت دارند که پاهایش دائماً در حال یخ زدن است. آیا این طبیعی است؟ متخصصان می گویند دلایل مختلفی می تواند در این امر نقش داشته باشد. در دوران بارداری ، زمینه هورمونی در بدن زن تغییر چشمگیری می یابد. این کار بر روی سیستم عصبی خودمختار تأثیر می گذارد ، که به نوبه خود می تواند بر کیفیت خون رسانی به اندام تحتانی تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، در مادران آینده ممکن است غده تیروئید مختل شود: آهن هورمونهای کمتری تولید می کند. از این رو سردی پاها است. علاوه بر این ، در دوران بارداری ، بسیاری از آنها اختلال در میزان متابولیک دارند. در نتیجه حتی نوسانات ناچیز در دمای هوا باعث می شود مادر انتظار خصوصاً در اندام تحتانی احساس سرما نکند. کم خونی در زنان در موقعیتی یک اتفاق شایع است که ممکن است با احساس احساس سرما در پا نیز همراه باشد. سمیت صبحگاهی می تواند منجر به نقض تعادل نیتروژن در بدن شود. و این توضیح دیگری است که چرا زنان در دوران بارداری در پاهای خود بسیار سرد می شوند.
 

 

چگونه می توان پاها را با روش های خانگی گرم کرد

فقط پزشک می تواند به درستی دلیل عدم مداوم یخ زدگی پاها را مشخص کند. او همچنین درمان مناسب را تجویز می کند. با این وجود روش های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید پاهای خود را به طور موثر گرم کنید و از احساس سرما در خانه جلوگیری کنید.
 

بیشتر تحرک داشته باشید

اولین چیزی که می توان به افرادی که اغلب پاهای آنها یخ می زند توصیه کرد حرکت بیشتر است. پیاده روی های معمولی یا تمرین های ابتدایی به فعال شدن جریان خون به پاها و در نتیجه گرم کردن اندام ها کمک می کند. افرادی که کارشان با نشستن طولانی مدت همراه است ، حداقل برای چند دقیقه باید هر ساعت ساعت از محل کار خود بلند شده و راه بروند. ورزش قلبی و عروقی گردش خون را حتی بیشتر ، به ویژه دویدن یا پریدن ، بهتر می کند. کافی است هر روز صبح تمرینات قلبی انجام دهید تا پاهای شما در طول روز احساس گرما و راحتی کنند.
 

جوراب و دمپایی را فراموش نکنید

جوراب های گرم باید در کمد افرادی باشند که دائماً روی پای خود یخ می زنند. اگر خانه طبقات گرم ندارد ، بهتر است راه رفتن پابرهنه را فراموش نکنید و همیشه دمپایی بپوشید. رعایت این قاعده به جلوگیری از از بین رفتن گرمای اضافی کمک می کند ، به این معنی که پاهای شما خیلی سرد نمی شوند.
 

حمام پا را انجام دهید

حمام گرم یکی از مؤثرترین و سریعترین راههای گرم کردن پاهای شماست. کافی است پاهای خود را به مدت 10-15 دقیقه در آب گرم نگه دارید تا گردش خون در آنها افزایش یابد. انجام چنین روشهایی قبل از خواب بسیار مفید است ، زیرا آنها همچنین به تسکین تنش و آرامش عضلات کمک می کنند. توجه: افراد مبتلا به دیابت قند پیچیده شده توسط نوروپاتی ممنوع است از حمام پا با آب گرم ممنوع باشند ، زیرا می توانند باعث سوختگی شوند. در صورت وجود دیابت ، این عمل در آب انجام می شود ، کمی گرمتر از دمای بدن.
 

از پد های گرمایشی استفاده کنید

هنگامی که در پاها بسیار سرد است ، خوابیدن دشوار است. برای گرم کردن پاهای خود قبل از خواب ، مفید است که یک پد گرمکن یا یک بطری پلاستیکی پر از آب گرم را در پای تخت قرار دهید. به هر حال ، یک پد گرمکن همچنین به تسکین درد عضلات کمک می کند که بعد از یک روز بسیار فعال رخ می دهد.
 

 

چه زمانی برای پا های سرد به پزشک مراجعه کنیم

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، در بسیاری از موارد ، پاهای سرد یک پدیده کاملاً طبیعی است ، به عنوان مثال ، پس از هیپوترمی. اما گاهی اوقات این علائم می تواند نشانه شروع یا پیشرفت یک بیماری باشد. اگر پای شما به طور مداوم و بدون دلایل به ظاهر واضح یخ می زند ، حتما باید با یک متخصص مشورت کنید. در صورت احساس احساس سرما در پا در پاها با علائم دیگری مانند: خستگی؛ تغییر وزن (کاهش یا افزایش) افزایش درجه حرارت بدن ؛ درد مفاصل؛ ظهور زخم در پا یا انگشتان پا. تغییراتی در پوست ، از جمله ظاهر بثورات ، پوست زبر یا خیلی خشک می شود با پزشک مشورت کنید.
 
اگر پاها در لمس گرم هستند ، اما فرد همچنان در آنها احساس سرما می کند ، باید با پزشک نیز مشورت کنید. چنین علائمی معمولاً با آسیب رسیدن به انتهای عصب یا ایجاد بیماریهای عصبی مختلف ظاهر می شود. درمان پاهای مداوم سرد ، توسط پزشک به صورت جداگانه تعیین می شود و به علت این بیماری بستگی دارد. در بیشتر موارد ، متخصصان به بیماران توصیه می كنند كه به طور مرتب حداقل ورزش های صبحگاهی را برای بهبود گردش خون در بدن انجام دهند. علاوه بر این ، فعالیت بدنی متوسط ​​برای پیشگیری از بسیاری از اختلالات قلبی مفید است.
 
با این حال ، در بعضی موارد مقابله با علت احساس سرما در پا بدون دارو غیرممکن است. به ویژه ، این در مورد بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید یا کم خونی صدق می کند. اگر علت احساس سرما در پا بیماری قلبی باشد ، پزشک ممکن است داروهای گروه مسدودکننده های کلسیم را تجویز کند ، که در گسترش عروق خونی و گردش خون بهتر نقش دارد. بعضی اوقات پاهای سرد طبیعی است. طبیعی نیست اگر پاها دائماً سرد باشند. بنابراین ، اگر چنین علامتی را در خودتان یا شخص نزدیک خود مشاهده کردید ، مراجعه به پزشک را به تعویق نیاندازید. او علت دقیق ناراحتی را مشخص می کند و در مورد موثرترین روش های گرم کردن پاها توصیه می کند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید