عجیب ترین نشانه کمبود ویتامین B12

در

ویتامین
ویتامین B12 برای بسیاری از عملکردهای هورمونی و متابولیکی بدن مورد نیاز است. به عنوان مثال ، برای تولید آنزیم های گوارشی ، خونسازی طبیعی و عملکرد عصبی. B12 همچنین به انتقال اکسیژن به سلولهای مغزی کمک می کند.


کمبود این عنصر مهم با سردرد ، خستگی مداوم ، تنگی نفس ، سرگیجه ، ضربان قلب سریع نشان داده می شود. برخی از افراد تورم زبان ، گزگز شدن اندام ها ، اختلال در تعادل دارند.کمبود حاد B12 به خصوص می تواند بر سیستم عصبی محیطی تأثیر بگذارد که شامل اعصاب از انواع مختلف با عملکردهای خاص آنها است. به عنوان مثال ، حسی - مسئول انتقال احساساتی مانند درد و لمس.

عجیب ترین نشانه کمبود ویتامین B12

همانطور که دانشمندان آمریکایی اشاره کردند ، یکی از "عجیب ترین" علائم کمبود B12 عدم حساسیت انسان به لمس است. متخصصان این اثر را با تأثیر خاص ویتامین بر سیستم عصبی توضیح دادند. گاهی اوقات در این حالت گیجی ، افسردگی و از دست دادن حافظه رخ می دهد.

 

علائم دیگر کمبود ویتامین می تواند با هضم غذا همراه باشد: حالت تهوع ، استفراغ ، سوزش معده ، یبوست یا اسهال رخ می دهد.به گفته متخصصان موسسه ملی بهداشت ایالات متحده ، جذب ضعیف ویتامین B12 در روده کوچک ممکن است به دلیل ورم معده آتروفیک باشد. واقعیت این است که با این بیماری در معده ، سطح اسید کلریدریک کاهش می یابد ، که برای جذب عنصر کمیاب مهم است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

عوارض و موارد مصرف ویتامین b 12 چیست

در

ویتامین B12

ویتامین B12 نام عمومی گروهی از مواد است که شامل: 5-دی اکسیادنوزیل کوبالامین ، متیل کوبالامین ، سیانوکوبالامین ، هیدروکسی کوبالامین.

در مقایسه با سایر مواد مغذی ، ساختار شیمیایی این ترکیب بر اساس حلقه کورین پیچیده ترین است. ویتامین B12 (به زبان سیانوکوبالامین لاتین) تنها ماده فعال بیولوژیکی حاوی کبالت است که می تواند در بدن جمع شده و در طحال ، ریه ها ، جگر و کلیه های فرد تجمع یابد.

 

 

 

ویتامین B12 چیست

کوبالامین یک پودر کریستالی قرمز تیره و بدون بو است که به خوبی در آب حل می شود ، در نور پایدار است ، تحت تأثیر دمای بالا عملاً تجزیه نمی شود (می تواند تا 300 درجه مقاومت کند). رنگ مشخصه عنصر توسط اتم کبالت موجود در مولکولهای ترکیب داده می شود. به لطف وی ، این ترکیب در بین مردم نام "ویتامین قرمز" را به ویتامین B12 اختصاص داده اند.

 

سیانوكوبالامین با توجه به اینكه خون سازی را تنظیم می كند و شرایط مساعدی را برای رشد طبیعی گلبول های قرمز خون با فرم صحیح ، قادر به انجام كامل وظایف خود ، ایجاد می كند ، اغلب یك عامل ضد آنمی نامیده می شود. علاوه بر این ، ویتامین B12 در سنتز اسیدهای چرب ، DNA ، سوزاندن چربی ها ، برای تولید انرژی و عملکرد طبیعی سیستم عصبی و مغز نقش دارد. سنتز بیوسنتز ساختار اساسی این ترکیب فقط توسط باکتری ها تولید می شود ، در حالی که تبدیل کوبالامین مستقیماً در بدن انسان امکان پذیر است.

 

ویتامین B12 به طور طبیعی به شکل نیمه مصنوعی عمومی وجود ندارد. این ترکیب از هیدروکسوکوبالامین باکتریایی مشتق شده است. ماده مغذی حاصل به عنوان افزودنی غذایی و همچنین در داروسازی استفاده می شود. در بدن انسان ، سیانوكوبالامین به متیل كوبالامین ، آدنوزیل كوبالامین و در مقادیر كم ، به سیانید تبدیل می شود. 

 

 

تاریخچه کشف ویتامین B12

ویتامین B12

کمبود B12 منجر به ایجاد کم خونی می شود ، که در اواسط قرن نوزدهم به نظر حکم مرگ می رسید و درمانی نداشت. روش های خلاص شدن از آسیب شناسی به طور تصادفی و در طی آزمایشی بر روی سگ ها ، تولید شده توسط جورج ویپل کشف شد. این پزشک آمریکایی با ایجاد کم خونی (کم خونی مخرب) در افراد مورد آزمایش ، باعث خونریزی شد ، سپس حیوانات را با انواع غذاها تغذیه کرد تا مشخص کند کدام غذا روند بهبودی را تسریع می کند.

 

در طول آزمایش ، دانشمند دریافت که خوردن مقدار زیادی جگر به سرعت بیماری ناشی از از دست دادن خون را درمان می کند. براساس داده های به دست آمده ، Whipple پیشنهاد کرد که مصرف روزانه این محصول منجر به از بین بردن کم خونی می شود. مطالعات بالینی بعدی که توسط پزشکان ویلیام مورفی و جورج ریچاردز مینوت انجام شد ، با هدف جداسازی ماده مورد نظر از جگر انجام شد.

 

در آزمایشات ، فیزیولوژیست ها متوجه شدند که ماده مورد نظر  آهن است . علاوه بر این ، آنها دریافتند که مواد کاملاً متفاوتی بجز جگر می توانند کم خونی را در سگ ها و انسان ها درمان کنند ، که هیچ تاثیری بر روی یکدیگر ندارند. در نتیجه ، مینو و مورفی در سال 1926 یک عامل خاص را یافتند که در آب جگر یافت می شود. این اولین انگیزه برای بررسی این مسئله بود. طی 2 سال آینده ، بیماران کم خونی قرار بود روزانه آب بنوشند و مقدار زیادی جگر (تا 3 کیلوگرم) بخورند. با این حال ، استفاده طولانی مدت از این محصول به شکل خام آن باعث انزجار در بیماران شده و مشکل یافتن یک راه حل جایگزین هر روز حادتر می شد.

 

در سال 1928 ، برای اولین بار ، شیمیدان ادوین کوهن یک عصاره جگر ایجاد کرد که غلظت 100 برابر بیشتر از یک محصول جانبی حیوانی بود. عصاره حاصل اولین عامل فعال در مبارزه با این بیماری بی رحم و مهلک شد. در سال 1934 ، دو پزشک هاروارد ، ویلیام پاری مورفی و جورج مایکوت ، جایزه نوبل را به دلیل کشف خواص دارویی ماده مفید دریافت کردند.

 

این رویداد در نهایت منجر به تولد ویتامین محلول B12 شد. 14 سال بعد ، دانشمندان لستر اسمیت ، کارل فالکرز ، ادوارد ریکز ، برای اولین بار سیانوکوبالامین خالص را به شکل بلوری بیرون آوردند. و در سال 1955 ، شیمی دان ، Dorothy Crowfoot-Hodgkin ، پیکربندی فضایی ، ساختار شیمیایی این مولکول را تعیین کرد که برای آن جایزه نوبل دریافت شد. در اواخر دهه 1950 ، دانشمندان روشی را برای به دست آوردن مقادیر زیادی ویتامین از کشت باکتری ها ایجاد کردند.با تشکر از این دانشمندان ، یک بیماری مهلک در آن زمان به درمان پاسخ داد.

 

نقش فیزیولوژیکی

کوبالامین یک ترکیب کبالت هشت وجهی از طیف کورینوئید است. زنجیره نوکلئوتید به دی متیل بنزومیدازول ختم می شود. ویتامین B12 یک ترکیب آلی فلزی است که به دلیل محتوای کبالت (4.5 درصد) ، قادر به ایجاد مجتمع هایی با یون های فلزی است. فرمول سیانوکوبالامین چگونه است؟

 

 

ویتامین B12 در بدن چکار می کند

لیستی جزئی از عملکردهای سیانوکوبالامین:

1- سنتز هموگلوبین و پیکره های خون. کمبود سیانوکوبالامین منجر به کاهش تولید گلبول های قرمز خون جدید ، کاهش تعداد کل آنها می شود.

2- اطمینان از عملکرد طبیعی مغز - حافظه را بهبود می بخشد ، محافظت ضد استرس را افزایش می دهد.  تأثیر بر روی سیستم عصبی - پیشگیری از زوال عقل پیر ، افسردگی ، اسکلروز.

3- تولید لکوسیت برای از بین بردن ذرات خارجی. سیانوکوبالامین با تقویت سیستم ایمنی بدن ، از دفاع بدن حمایت می کند. در طی مطالعات انجام شده ، مشخص شد که در بیمارانی که سطح پایین B12 دارند و در خون آنها سندرم نقص ایمنی اکتسابی پیدا شده است ، HIV 2 برابر سریعتر از بیماران با مقدار کافی ماده در بافت و اندام پیشرفت می کند.

4- حمایت از تولید مثل. ویتامین در بدن مردان نقش مهمی دارد: بر تعداد سلولهای زایای منی تأثیر می گذارد. در بدن سالم ، با مصرف روزانه دوز روزانه کوبالامین ، تعداد اسپرم در پلاسما حداکثر است.

5- حفظ فشار خون که به ویژه در افت فشار خون بسیار مهم است. در عین حال ، باعث فشار خون بالا نمی شود.

6- مشارکت در تجزیه پروتئین ها. فرآیندهای آنابولیک منحصراً در حضور سیانوکوبالامین رخ می دهد. بنابراین ، این ترکیب برای ورزشکاران مهم است ، زیرا باعث افزایش سریع عضلات می شود.

7-مشارکت در تولید ملاتونین و عادی سازی خواب. ثابت شده است که ویتامین B12 به طور موثری با بی خوابی مبارزه می کند ، به بدن کمک می کند تا با تغییرات ناگهانی خواب و بیداری سازگار شود.

8-پشتیبانی از سیستم تنفسی. در صورت کمبود اکسیژن در خون ، سیانوكوبالامین به عنوان یك تقویت كننده عمل می كند و سلول ها را وادار به مصرف شدید كالكوژن (هیپوکسی حاد و مزمن) می كند. در نتیجه ، با احتباس طولانی مدت در نفس ، B12 است که دوره ای را که فرد قادر است بدون استنشاق انجام دهد افزایش می دهد. علاوه بر این ، در یک فضای نادر ، ترکیب مفید عملکرد تمام سیستم ها را حفظ می کند.

9- افزایش فعالیت آنزیم اکسیداتیو سوکسینات دهیدروژناز و جلوگیری از نفوذ چربی جگر ، قلب ، طحال ، کلیه ها به دلیل عملکرد لیپوتروپیک ویتامین B12. 10- حذف یک عامل خطرناک که خطر ابتلا به بیماری قلبی - هموسیستئین را افزایش می دهد. وجود بیش از حد اسیدهای آمینه در خون احتمال سکته قلبی ، سکته مغزی را 3 برابر یا بیشتر می کند.

11- کاهش کلسترول خون.

12- کاهش درد همراه با آسیب به رشته های عصبی در نوروپاتی دیابتی.

13- مشارکت در واکنش های متابولیکی با تبدیل بعدی مواد به شکل فعال ویتامین A.

14- سنتز اسیدهای ریبونوکلئیک ، دی اکسی ریبونوکلئیک. هسته های سلول ، حاوی تمام اطلاعات ارثی ، از آنها تشکیل شده است.

15- تشکیل غلاف میلین بر روی رشته های عصبی ، که با مشارکت کوبالامین ، به یک جز structural ساختاری میلین - اسید سوکسینیک تبدیل می شود. با کمبود ویتامین B12 در بدن ، ماده به میزان لازم تولید نمی شود و همین امر منجر به از بین بردن فیبرهای عصبی می شود. کمبود میلین باعث کاهش حساسیت و انتقال تکانه از عضلات به مغز و بالعکس می شود. در نتیجه ، فرد دچار بی حسی اندام ها ، پارستزی (لرز) می شود که نشان دهنده تحلیل رفتن فیبر عصبی است

16- مشارکت (همراه با ویتامین های C ، B5 ، B9) در مبادله BZHU ، در واکنش های ایزومریزاسیون ، ترکیبی از deoxyribozides ، گروه های متیل حساس. فرآیندهای فیزیولوژیکی ذکر شده مستقیماً در سطح مولکولی انجام می شود ، جایی که سیانوکوبالامین تحولات بیوشیمیایی را در بدن انسان فعال می کند. این ترکیب به عنوان کوفاکتور برای آنزیم متیونین سنتتاز که برای سنتز DNA ، پیریمیدین ها و پورین ها لازم است ، استفاده می شود.

 

همانطور که مشاهده می کنید ، ویتامین B12 عملکردهای زیادی را انجام می دهد ، عملکرد طبیعی اندام ها و سیستم های داخلی را تضمین می کند. کمبود ویتامین B12 در بزرگسالان و کودکان می تواند منجر به اختلالات جدی و مشکلات سلامتی شود - آسیب به سیستم عصبی ، ایجاد کم خونی مگالوبلاستیک ، ورم معده آتروفیک ، اختلالات روانی ، افسردگی ، سکته مغزی. 

 

 

ویتامین B12 و کم خونی مگالوبلاستیک

فرمهای فعال این ترکیب ، تولید صحیح آنزیمهای ردوکتاز را که باعث تبدیل B9 به تتراهیدروفولات می شود ، تضمین می کنند . اسید پنتاندیوئیک حاصل روند تقسیم سلول را تسریع می کند. به لطف این ، بازسازی منظم اندام ها و بافت ها اتفاق می افتد. اسید تتراهیدروفولیک به حفظ سلولها در یک حالت جوان سالم کمک می کند. فعال سازی تقسیم به ویژه برای تجدید سریع بافت ها بسیار مهم است. اینها شامل غشاهای مخاطی ، اپیدرم ، سلول های خونی است. ویتامین B12 تا حدی مسئول نگهداری مداوم این بافتها در حالت طبیعی است. با توجه به اینکه این ترکیب می تواند تقسیم سلولی را تحریک کند ، در جلوگیری از ایجاد کم خونی مگالوبلاستیک موثر است. کمبود کوبالامین منجر به افزایش اندازه سلولهای پیش ساز گلبول قرمز می شود ، اما از هم جدا نمی شوند. در نتیجه ، مگالوبلاست ها ، به اصطلاح سلولهای خونی غول پیکر ، که حاوی هموگلوبین کمی هستند ، در خون تشکیل می شوند. آنها به دلیل اندازه چشمگیر ، توانایی نفوذ به رگهای با قطر کوچک را از دست می دهند. جریان خون مختل می شود ، تبادل گاز رنج می برد. همه اینها منجر به کم خونی مگالوبلاستیک می شود. اغلب عواقب این بیماری گرسنگی اکسیژن بدن (هیپوکسی) ، آسیب به سیستم عصبی ، سوi هاضمه ، بی حسی اندام است. بیمار در تمام نقاط بدن احساس ناراحتی می کند ، بی حالی ، سرگیجه ، احساس سوزش در زبان ، کاهش شدید اشتها را تجربه می کند. 

 

 

چگونه می توان بیماری کم خونی مگالوبلاستیک را تشخیص داد

در مرحله اول کم خونی مگالوبلاستیک ، تنها پس از گذراندن آزمایش خون می توان آن را تشخیص داد ، در مرحله دوم ، پاتولوژی های عملکردی مورفولوژیکی مشخص در اندام ها و بافت ها ظاهر می شود. سیانوكوبالامین از تقسیم سلولی به موقع و در نتیجه ، ظهور گلبولهای قرمز خون با اندازه طبیعی در مقادیر زیاد با غلظت بالای هموگلوبین اطمینان حاصل می كند. بنابراین ، ترک سیگار و سومصرف نوشیدنی های اتیلیک ، تغذیه مناسب ، دریافت سیستماتیک ویتامین های B9 و B12 اقدامات اساسی پیشگیرانه ای است که از بروز کم خونی مگولابلاستیک جلوگیری می کند. 

 

 

جذب و دفع ویتامین B12 در بدن

به طور معمول ، فرآیند جذب سیانوكوبالامین به خون مستقیماً در روده باریك اتفاق می افتد. ویتامین B12 منحصراً در حضور فاکتور ذاتی Castle (ترکیب پروتئین) جذب می شود که توسط سلولهای معده تولید می شود. در غیاب این ماده ، کوبالامین مصنوعی (به شکل قرص) یا طبیعی (همراه با غذا) نمی تواند جذب جریان خون شود ، که منجر به کمبود ماده مغذی در بدن می شود.

 

با توجه به اینکه فاکتور Castle توسط سلولهای معده تولید می شود ، ممکن است در صورت بیماری های معده ، جذب ویتامین B12 مختل شود. با این وجود ، در صورت مصرف مقادیر زیادی سیانوکوبالامین به بدن (بیش از 4 میکروگرم در روز) ، ترکیب مفید می تواند بدون مشارکت یک عامل ذاتی جذب شود. توالی جذب ویتامین B12 را در نظر بگیرید:

شکل گیری اتصال "کوبالامین + عامل قلعه".

ورود ترکیب تشکیل شده به روده کوچک ، و به دنبال آن مجتمع به داخل ورید کبد وارد می شود. تجزیه پیوند ، آزاد شدن سیانوکوبالامین. انتقال ویتامین B12 رایگان به بافت ها ، اندام های داخلی. در بدن انسان ، کوبالامین به اشکال فعال (deoxyadenosylcobalamin ، methylcobalamin) تبدیل می شود ، که در آن خواص فیزیولوژیکی خود را به طور کامل نشان می دهد. بعد از اینکه B12 تمام عملکردهای خود را انجام داد ، این ترکیب دوباره به داخل خون منتقل می شود و از آنجا به کلیه ها و کبد منتقل می شود تا بیشتر از طریق ادرار و مدفوع دفع شود. جالب اینجاست که سیانوکوبالامین برخلاف سایر ویتامین های گروه B می تواند در بدن جمع شود.

 

بیشتر از همه ، ویتامین B12 در کبد رسوب می کند ، انباری ایجاد می کند که می تواند نیازهای مواد مغذی را تا 3-4 سال برآورده کند.

 

ویتامین B12 از طریق معده به میزان کمی جذب می شود. برای اینکه یک ماده مفید باشد ، باید در هنگام جذب با کلسیم واکنش دهد. برای بهبود جذب کوبالامین توصیه می شود پیریدوکسین (B6) مصرف کنید. در بدن سالم ، غده تیروئید با عملکرد مناسب ، جذب کافی B12 را تضمین می کند. 

 

 

علائم کمبود ویتامین B12

ویتامین B12

سیانوکوبالامین علائم و بیماری های معمولی که با کمبود B12 در بدن رخ می دهد:

افزایش خستگی ؛

پارستزی (سوزن سوزن شدن بر روی پوست ، احساس "برجستگی رو ی پوست مثل پوست مرغ") ؛

کم خونی مگالوبلاستیک ؛

میلوزیس قارچ

تحریک پذیری خشکی ،

سوزن سوزن شدن ،

سوزش زبان ؛

فلج با اختلال در عملکرد اندام های لگن ؛

کاهش یا عدم اشتها ؛

اسهال ؛

زرد شدن پوست ؛

ریزش موی در یک نقطه ؛

بوی نامطبوع بدن؛

فرسایش در غشای مخاطی اندام های مختلف (برونش ، روده ، واژن ، دهان ، گلو ، بینی) ؛ آشیلیا (pH آب معده صفر است) ؛

سنگینی هنگام راه رفتن ؛

سرگیجه

گلوسیت (التهاب زبان) ؛

تنگی نفس در هنگام اعمال فشار

زخم گوشه های دهان ؛

ضربان قلب ؛

احساس سوزش ،

افزایش حساسیت ،

قرمزی ،

خارش چشم ؛

تشکیل آب مروارید ؛

درماتیت سبورئیک در صورت ؛

افسردگی؛

التهاب پوست در زنان ،

التهاب پوست مردان در ناحیه تناسلی ؛

تخریب شخصیت

علائم کمبود سیانوکوبالامین می تواند در ترکیبات مختلفی خود را نشان دهد و از نظر شدت متفاوت باشد. هرچه کمبود ویتامین B12 شدیدتر باشد ، شکایات بیشتر و شدیدتر می شوند. به عنوان مثال ، با کمبود 15٪ ماده مغذی در بدن ، علائم کمبود آن به طور متوسط ​​بیان می شود: یک فرد زندگی عادی را حفظ می کند ، کارآیی را حفظ می کند ، در حالی که احساس ضعف متوسط ​​دارد. در صورت کمبود 30٪ کوبالامین ، وضعیت عمومی آن به طور قابل توجهی بدتر می شود ، علائم بارزتر می شوند.

 

بیماران اغلب علائم زیر را در کمبود ویتامین B12 دارند

اختلال عملکرد روده (نفخ ، اسهال ، یبوست ) ؛

آتروفی مخاط معده ؛

بزرگ شدن کبد ، طحال ؛

آتاکسی ؛

ظاهر رفلکس های پاتولوژیک ؛

اختلال در اسفنکتر راست روده ، مثانه ؛

افزایش دمای بدن

کاهش شدید تعداد گلبول های قرمز ، لکوسیت ها ، پلاکت ها.

 

 

عواملی که باعث کمبود ویتامین B12 در بدن می شود

دلایل کمبود ویتامین B12

1- کمبود یا توقف تولید پروتئین پذیرنده و فاکتور Castle.

2- عدم مصرف (کمبود در رژیم غذایی) ویتامین B12 به همراه غذا.

3- بیماری های دستگاه گوارش (ورم معده منتشر ، برداشتن معده ، وجود باکتری هلیکوباکتر پیلوری).

4- اختلال در جذب مواد مغذی در روده کوچک. به عنوان مثال ، هنگام تولید اسپرو.

5- مصرف منظم داروهایی که اسیدیته معده را کاهش می دهند.

6- کرم های نواری  طبق مطالعات Nyberg و Ungley ، این کرم قادر است کوبالامین را به طور کامل از بدن جذب کند و باعث کمبود ویتامین ، کم خونی مخرب بوتریوسفالیک شود.

در حقیقت ، عفونت با کرم ها برای انسان بسیار خطرناک است. بدن مواد مغذی دریافت نمی کند ، زیرا کرم ها از آنها با یک ماده غذایی استفاده می کنند. علاوه بر این ، کرم ها از بافت های زنده تغذیه می کنند ، که باعث آسیب مکانیکی ، خونریزی می شود. این می تواند باعث زخم ، کم خونی ، عمومی شود تضعیف ایمنی بدن آنها را با مواد زائد خود مسموم می کند. یک واکنش سمی آلرژیک ایجاد می شود - آلرژی وحشتناک ، حالت تهوع ، استفراغ روزانه ، ضعف. لاروها می توانند مهاجرت کنند ، در کبد ، ریه ها یا مغز مستقر شوند ، که می تواند منجر به کیست شود.

7- اعتیاد به الکل

8- مداخله جراحی (برداشتن جزئی) بر روی روده کوچک.

9- مصرف آنتی بیوتیک به صورت خالص یا همراه با غذا (از طریق گوشت و مرغ از مجتمع های دام).

10- سیگار کشیدن. دود سیگار وقتی وارد دهان می شود ، سنتز B12 در بدن انسان را مختل می کند.

11- نان مخمر امروزه این تئوری وجود دارد که قارچهای یک سلول خارج طبقه بندی گرماسیری در حین پخت نمی میرند. در نتیجه ، پس از ورود به بدن ، مخمر تعداد کلنی ها را افزایش می دهد ، میکرو فلور روده را مختل می کند ، که منجر به ایجاد شرایط نامساعد برای توسعه باکتری های مفید ، شکوفایی فلور پوسیدگی می شود.

12-مواد نگهدارنده غذا

13- استرس. در نتیجه شوک عاطفی ، بدن انسان آدرنالین تولید می کند ، مقدار اضافی آن وارد روده ها می شود و بر روی سیانوکوبالامین اثر مخربی دارد. ورزش بدنی اثرات مضر استرس را خنثی می کند ، بهزیستی را بهبود می بخشد و از هورمون استفاده می کند.

14-فراوانی سیر ، پیاز ، تربچه ، تربچه در رژیم غذایی. این محصولات میکرو فلور روده را از بین می برند ، که بهبود آن در آینده دشوار است. در نتیجه ، جذب ویتامین B12 کند می شود ، که منجر به عدم اتصال می شود.

15-عملیات حرارتی طولانی مدت ، عقیم سازی مواد غذایی غنی از کوبالامین.

16- کمبود نور خورشید آویتامینوز B12 باعث ایجاد بیماری آدیسون-بیرمر (کم خونی بدخیم) می شود ، که مشخصه آن اختلال در عملکرد دستگاه گوارش ، خونسازی و سیستم عصبی است. تظاهرات بالینی بیماری: کاهش عملکرد ، ضعف ، پف صورت ، خستگی ، تپش قلب ، تحریک پذیری ، تنگی نفس ، پارستزی اندام ها ، اختلال حافظه.

 

 

علائم اوردوز ویتامین B12 دربدن

دو نوع حاد و مزمن است. در حالت اول ، مصرف بیش از حد ویتامین B12 در نتیجه مسمومیت یکبار مصرف با دوز زیاد ماده ، در حالت دوم - با مصرف منظم و طولانی مدت این ترکیب در مقادیری که بیش از (2 یا بیشتر از) نیاز روزانه بدن باشد. گاهی اوقات هیپرویتامینوز با افزایش حساسیت به ماده فعال دارو ایجاد می شود.

افزایش سطح سیانوكوبالامین سرم (709-950 پیكومول در لیتر) عوارض و شرایط زیر را ایجاد می كند:

آلرژی تحریک پذیری؛

تسریع لخته شدن خون

اگر سطح ویتامین B12 بسیار زیاد باشد ، تولید هاپتوكورین (ناقل غیرفعال) در بدن انسان افزایش می یابد ، كه به پیشرفت شرایط جدی زیر كه نیاز به بستری فوری دارند ، كمك می كند: پلی سیتمی ، پرومیلوسیتی ، لوسمی میلوژن ، سندرم هیپروئوزینوفیل. علاوه بر این ، در نتیجه تحقیقات ، کارمندان دانشگاه کالیفرنیا به این نتیجه رسیده اند که کوبالامین اضافی منجر به ایجاد آکنه می شود.

 

دانشمندان دریافته اند که این ترکیب بر روی باکتری های پروپیونی باکتریوم آکنه که روی پوست زندگی می کنند تأثیر دارد. به گفته رئیس آزمایشات Huiying Li ، افزایش غلظت B12 باعث افزایش فعالیت ژن های میکروارگانیسم های مسئول سنتز ویتامین می شود. بنابراین ، از یک گروه داوطلب ، یک شرکت کننده دچار آکنه شد.

 

چگونه می توان سطح ویتامین B12 را در بدن کاهش داد

برای کاهش مقدار کوبالامین ، شما باید غذاهایی را که دارای مقدار زیادی از آن هستند از رژیم غذایی (کله پاچه ، به ویژه جگر ، و همچنین گوشت ، ماهی) حذف کنید. 

موارد استفاده با توجه به این واقعیت که گروه مواد بیولوژیکی فعال کبالت (ویتامین B12) شامل سیانوکوبالامین ، هیدروکسی کوبالامین و 2 فرم کوآنزیم - متیل کوبالامین و کوبامامید است ، این عناصر دارای خواص دارویی مشابه هستند. بنابراین ، از آنها برای درمان همان اختلالات عملکردی استفاده می شود. با این حال ، با توجه به ویژگی های متابولیسم هر ماده مغذی ، مدت زمان اثر آن و سرعت توسعه اثر درمانی ، تفاوت در علائم استفاده از مواد وجود دارد.

 

 

بیماری های شایع که داروهای حاوی ویتامین B12 برای آنها تجویز می شود

بیماری پرتوی

کم خونی مزمن (کمبود آهن ، آدیسون- بیرمر ، سمی  ، غذایی ، پس از خونریزی).

سیروز جگری؛

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک ؛

نوروپاتی دیابتی هپاتیت حاد و مزمن

میلوزیس

فلج مغزی

ضایعات پوستی (پسوریازیس ، نورودرماتیت ، درماتیت هرپسی ، فوتودرماتوز) ؛

پولی نوریت ؛

آسیب های استخوانی

استئوکندروز

سندرم درد نادر

 

 

موارد منع مصرف ویتامین B12

ترومبوآمبولی ،

اریتروسیتوز ،

حساسیت بیش از حد.

این ماده غذایی با احتیاط برای افرادی که از آنژین پکتوریس و نئوپلاسم های مختلف رنج می برند ، تجویز می شود که با کمبود کوبالامین و کم خونی مگالوبلاستیک همراه است. کوبالامید و سیانوکوبالامین در موارد زیر استفاده می شود: از ریزش مو ؛ به منظور کاهش روند التهابی و زخم در اعصاب محیطی (درد فانتوم ، رادیکولونوریت). با استوماتیت ؛ برای تسریع بهبود استخوان ؛ با آسیب شناسی اندام های گوارشی همراه با اختلال در جذب ماده مغذی (بیماری کرون ، اسپرو ، برداشتن معده یا روده کوچک ، بیماری سلیاک) ؛ اگر کم خونی با کمبود B12 وجود داشته باشد. در شرایط استرس مزمن اگر برای کاهش وزن از گیاهخواری ، غذای خام یا رژیم غذایی سخت پیروی می کنید ؛ به عنوان بخشی از اقدامات توانبخشی پس از بیماریهای عفونی طولانی مدت ؛ با ام اس ، انسفالومیلیت. ویتامین B12 نباید با داروهایی که لخته شدن خون را افزایش می دهند ، تجویز شود

 

موارد مصرف ویتامین B12

موارد مصرف هیدروکسوکوبالامین شرایطی که دارو تجویز می شود: دیستروفی یا کمبود وزن در نوزادان. توانبخشی پس از بیماریهای عفونی طولانی مدت ؛ مسمومیت با سیانید (تصادفی یا عمدی) ؛ نورالژی سه قلو ؛ میگرن روان پریشی الکلی ("delirium tremens") ؛ آتروفی ارثی اعصاب بینایی (بیماری لبر) ؛ درماتیت آتوپیک (برای پوست صورت). به یاد داشته باشید ، نشانه های ذکر شده فقط توصیه ها هستند و دستورالعمل استفاده نیستند. در صورت عدم وجود ماده توصیه شده ، استفاده از هر نوع ماده مغذی موجود مجاز است. 

 

دوز روزانه میزان مصرف سیانوكوبالامین به سن ، جنس ، ریتم زندگی ، وضعیت سلامتی بستگی دارد. برای کودکان از بدو تولد تا شش ماه ، دوز توصیه شده ویتامین ب 12 ، 0.5 میکروگرم در روز ، از 7 تا 12 ماه - 0.5 ، از 1 تا 3 سال - 0.9 ، از 4 تا 8 سال - 1.2 است. نیاز روزانه برای نوجوانان از 9 تا 13 سال 1.8 میکروگرم ، از 14 سال و برای بزرگسالان - 2.4 ، برای زنان باردار - 2.6 ، برای مادران شیرده - 2.8 است.

 

هنجارهای فوق رضایت کامل نیازهای بدن به یک ترکیب مفید را فراهم می کند. با این حال ، این شاخص ها فقط در مورد افراد سالم که زندگی سنجیده و آرامی دارند ، صادق است. استرس عاطفی شدید ، سومصرف الکل ، فعالیت بدنی سنگین ، استرس ، استعمال دخانیات سطح کوبالامین را در بدن انسان کاهش می دهد. بنابراین ، در صورت وجود این عوامل خطر ، مصرف ویتامین B12 باید 10-25٪ افزایش یابد. حداقل میزان ایمن مصرف سیانوکوبالامین برای تغذیه با رژیم غذایی 1 میکروگرم در روز است ، حداکثر ، بدون آسیب رساندن به سلامتی ، به 9 واحد در روز می رسد.

 

طبق استاندارد های پذیرفته شده در کشورهای CIS ، محتوای B12 در خون به طور معمول است: در نوزادان زیر یک سال - 118 - 959 پیکومول در لیتر ؛ کودکان از 1 سال و بزرگسالان تا 60 سال - 148 - 616 پیکومول در لیتر ؛ افراد مسن بالای 60 سال - 81 - 568 پیکومول در لیتر. سطح کوبالامین در بدن انسان با روش رنگ سنجی تعیین می شود. برای انجام این کار ، شما باید از ورید خون اهدا کنید ، همانطور که برای تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی است. برای به دست آوردن یک نتیجه قابل اعتماد از مطالعه ، یک روز قبل ، باید مصرف داروها (که قبلاً با پزشک خود در میان گذاشته شد) ، الکل ، غذاهای چرب و سرخ شده را متوقف کنید.

 

به یاد داشته باشید ، اگر قبل از اهدای خون به مدت 2-3 روز داروهای زیر را مصرف کنید ، نتیجه آزمایش ویتامین B12 را کم نشان می دهد: آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (کلرامفنیکل) ؛ ضد تشنج (فنی توئین ، فنوباربیتال) ؛ دیورتیک ها سایمتیدین رانیتیدین تریامترن کلشی سین متوترکسات متفورمین کلستیرامین؛ اسید آمینوسالیسیلیک؛ پیشگیری از بارداری خوراکی نئومایسین

 

 

منابع ویتامین B12

جگر

سیانوکوبالامین تنها ترکیبی با فعالیت ویتامین است که توسط حیوانات سنتز می شود و در گیاهان سنتز نمی شود. این ماده منحصراً توسط میکروارگانیسم ها تولید می شود و لزوماً باید همراه با غذا وارد بدن شود. مقدار کمی کوبالامین توسط میکرو فلورای در روده بزرگ سنتز می شود. با این وجود ، به دلیل عدم امکان بالا بردن ترکیب به قسمتهای بالای روده ، جایی که وارد جریان خون می شود ، جذب نمی شود. بیشترین مقدار ویتامین B12 در محصولات جانبی (جگر ، کلیه ، قلب گاو یا همون دل و قلوه) یافت می شود. بنابراین ، این محصولات باید به طور منظم در رژیم غذایی زنان باردار و شیرده وجود داشته باشد. مقدار قابل توجهی از یک ترکیب مفید در غذاهای دریایی و ماهی یافت می شود.

 

چه سبزیجات و میوه هایی حاوی کوبالامین هستند ویتامین در غذاهای گیاهی به مقدار کم وجود دارد (حداکثر 1/0 میکروگرم در هر 100 گرم محصول). منابع ترکیبی سالم برای گیاه خواران: اسفناج ، پیاز سبز ، کاهو ، حبوبات ، کلم ، کرفس ، کلم بروکلی ، گندم ، جعفری ، تره فرنگی ، تربچه ، تربچه ، سیر. چه میوه هایی حاوی کوبالامین هستند؟ در دوزهای کم (حداکثر 05/0 میکروگرم در 100 گرم) ، این ماده در زردآلو ، آلو ، هلو وجود دارد. مصرف منظم مواد غذایی غنی از سیانوکوبالامین به افزایش تدریجی سطح آن در بدن کمک می کند. 

 

جدول منابع ویتامین B12

ویتامین B12

 

نام محصول محتوای کوبالامین در 100 گرم محصول ، میکروگرم
جگر بره 90
جگر گاو 60
قلب گاو 25
هشت پا 20
کلیه گاو 20
شاه ماهی اقیانوس آرام  18،7
جگر مرغ 16.58
صدف 12
ماهی خال مخالی 12
ساردین یازده
گوشت گاو ده
ماهی قزل آلا 79/7
ماهی سالمون 7
 گوشت زبان گاو 4.7
شیرخشک 4.5
ماهی قزل آلا صورتی 4.15
مغز (گوشت گاو) 3.7
ریه یا جگر سفید (گوشت گاو) 3.3
آکنه 3
گوشت گاو 2.6
ماهی سوف 2.4
گوشت گوسفند 2
زرده تخم مرغ 1.8
میگو 1.7
بوقلمون 1.6
ماهی پهن 1.55
ماهی کپور 1.5
پنیر (انواع سفت) 1.4
خرچنگ 1.0
مرغ (مرغ گوشتی) 0.55
عصاره مخمر 0.5
شیر 0،4
ماست 0،4
کفیر 0،4
خامه ترش 0.36
پنیر فرآوری شده 0.25
کره 0.07

 

برخلاف اکثر ویتامین های گروه B ، محتوای بالای سیانوکوبالامین با هر روش پخت و پز حفظ می شود. به عنوان مثال ، هنگام سرخ کردن گوشت گوساله در دمای 200 درجه به مدت 45 دقیقه ، از دست دادن اتصال فقط 25٪ است ، هنگام جوشاندن شیر (تا 5 دقیقه) - 30٪. با وجود این واقعیت که این ماده در دمای بالا کاملاً پایدار است ، مدت زمان عملیات حرارتی محصولات باید به حداقل برسد.

 

به عنوان مثال ، جوشاندن شیر به مدت 20 دقیقه تمام ویتامین های موجود در آن را از بین می برد ، و همچنین ارزش غذایی را کاهش می دهد. در مورد تهیه فرنی شیر ، برای به حداکثر رساندن میزان حفظ سیانوکوبالامین ، ابتدا باید غلات را در مقدار کمی آب بجوشانید ، سپس شیر را به آن اضافه کرده ، جوشانده و خاموش کنید. بگذارید دم بکشد. اگر در ابتدا فرنی را بیش از 15 دقیقه در شیر بپزید ، از دست دادن ویتامین B12 به 80-100٪ می رسد.

 

توصیه می شود هنگام پخت گوشت از شکر استفاده کنید . افزودن شیرینی نه تنها سرعت پخت استیک را 2 برابر افزایش می دهد ، بلکه به حداکثر احتباس مواد مغذی نیز کمک می کند. برای گیاهخواران ، متخصصان مواد غذایی خام که برخی از محصولات با منشا حیوانی (تخم مرغ ، ماهی ، محصولات اسید لاکتیک) را مصرف می کنند و از یک رژیم غذایی متعادل پیروی می کنند ، معمولاً مسئله کمبود سیانوکوبالامین در بدن چندان مورد توجه نیست.

 

پیروان یک رژیم غذایی وگان سخت در معرض خطر ابتلا به کمبود ترکیب قرار دارند. برای جلوگیری از هیپویتامینوز ، به آنها توصیه می شود که رژیم غذایی خود را وارد کنند: غلات صبحانه ، شیر سویا ، مخمر تغذیه ای ، جایگزین های گوشت ، موسلی ، جلبک دریایی خوراکی ، مواد افزودنی غذایی غنی شده. 

 

ویتامین B12 در دارو از آنجایی که کوبالامین ترکیبی است که در فرآیند های میلین شدن رشته های عصبی ، بیوسنتز استیل کولین و متابولیسم اسیدهای آمینه نقش اساسی دارد ، با موفقیت در پزشکی برای از بین بردن تعدادی از بیماری ها و اختلالات عملکردی در انسان استفاده می شود. 

 

 

استفاده درمانی از ویتامین B12

محدوده استفاده از کوبالامین: بیماری های دستگاه گوارش. مطالعات متعدد (O. L. Gordon، V. S. Lavrov، G. F. Markova) تایید می کنند که پس از برداشتن معده ، در 90٪ موارد ، کمبود ویتامین B12 درون زا ایجاد می شود. بنابراین ، برای جلوگیری از کم خونی هیپرکرومیک در بیمارانی که تحت گاسترکتومی قرار دارند ، توصیه می شود از ماده مغذی به مدت 7-10 روز با دوز 100-200 میکروگرم در روز استفاده کنید.

 

همراه با این ، کوبالامین به عنوان بخشی از درمان پیچیده زخم معده و اثنی عشر استفاده می شود. علاوه بر کاهش درد در ناحیه اپی گاستریک و عادی سازی عملکرد تخلیه حرکتی ارگان ، بیماران بهبود در رفاه ، افزایش وزن (1 تا 3 کیلوگرم) ، احساس احساس نشاط و افزایش وضعیت عاطفی دارند. آسیب شناسی اندام های خونساز.

 

از آنجایی که کوبالامین در روده کوچک جذب می شود ، در صورت نقض جذب ترکیب در بدن ، کمبود ویتامین ایجاد می شود. این روند غالباً به دلیل تغذیه نامناسب ، کمبود ریز مغذی ها ، حمله های کلمینتیک یا بعد از جراحی رخ می دهد. اگر ماده مغذی به مدت طولانی در بدن جذب نشود ، تولید گلبول های قرمز طبیعی کند می شود ، زیرا سنتز آنها فقط به مرحله مگالوسیت می رسد. سلولهای نابالغ خون ، به دلیل قطر زیاد (11 میکرومتر) ، قادر به اتصال و حمل اکسیژن نیستند ، در نتیجه ، در 80٪ موارد ، یک بیماری جدی ایجاد می شود - آسیب شناسی آدیسون-بیرمر. تزریق عضلانی روزانه 30 تا 100 میکروگرم کبالامین باعث افزایش غلظت ویتامین در خون می شود ، در نتیجه خونسازى مگالوبلاستیک (همراه با كم خونى) به نورموبلاستیك تبدیل می شود.

 

پس از رسیدن به بهبودی بالینی ، آنها به دوزهای نگهدارنده مواد مغذی (100 میکروگرم 1-2 بار در ماه) روی می آورند. دکتر S.M. Ryss توصیه می کند که در پایان شش ماه ویتامین درمانی ، 250 میکروگرم ماده باید هر 2 هفته یک بار و سپس - هر ماه یک بار تزریق شود. مهم است که درک کنیم مصرف مقادیر کمی از ماده مغذی (30 میکروگرم 1-2 بار در ماه) محافظت در برابر کمبود ویتامین B12 را تضمین نمی کند.

 

رژیم درمانی و دوز روزانه کوبالامین بسته به شرایط بیمار ، شدت آسیب شناسی ، میزان کم خونی و اثر دارویی درمان استفاده شده به صورت جداگانه انتخاب می شود. همراه با این ، از کوبالامین در کلینیک برای درمان تصلب شرایین کرونر همراه با نارسایی کرونر استفاده می شود. پزشکان ، L.P. Motovilova ، در عمل جراحی. در طب جراحی ، کوبالامین به عنوان وسیله ای برای تحریک بازسازی عصب محیطی ، کمک به تشکیل پینه ، کوتاه شدن زمان همجوشی آوار و سفت شدن زخم استفاده می شود.

 

مطالعات الکتروفیزیولوژیک (D.K. Yazykov) نشان می دهد که ویتامین B12 در درمان پیچیده درمان تروما روند استخوان سازی را تقویت می کند و دوره توان بخشی بیمار را 15-20٪ کاهش می دهد. بیماری های عصبی. پزشکان متذکر می شوند که کاهش غلظت سیانوکوبالامین در خون (به میزان 17-30٪) منجر به افزایش تعداد مولکولهای هموسیستئین (محصول متوسط ​​متابولیسم متیونین) می شود که بر دیواره عروق خونی تأثیر می گذارد. این پدیده زمینه ساز توسعه آسیب شناسی های عصبی است. مطالعات متعدد نشان دهنده درمان مثبت شرایط افسردگی با معرفی دوزهای کمی از ماده مغذی است (3-10 میکروگرم در روز).

تخم مرغ

در اشکال شدید آسیب شناسی ، دوز روزانه کوبالامین به 100-500 میکروگرم افزایش می یابد. در این حالت ، ویتامین B12 سطح هموسیستئین را در خون کاهش می دهد ، در نتیجه آنزیم ها فعال می شوند و متابولیسم اسیدهای آمینه نرمال می شود. بیش از دوزهای اعلام شده فقط طبق دستور پزشک معالج مجاز است. نورالژی تریژمینال نشانه مستقیمی برای مقادیر زیادی از ماده مغذی است (1000 میکروگرم در روز). در این مورد ، طبق گفته پزشکان S. A. Torosyan ، N. S. Lobachev ، F. A. Poemna ، دوره درمان بیماری 2 هفته است ، که به معنی تزریق کوبالامین 1 در روز است. در اطفال.

 

ویتامین B12 در درمان پیچیده بیماری های برونکوپلیمی در کودکان مبتلا به کم خونی و اختلالات مزمن غذا خوردن موثر است. این نتایج آزمایشات انجام شده توسط پزشکان T.A. Vasilchenko و A.S. Vasilenko مشهود است. پزشکان دریافتند که در بیمارانی که در مرحله حاد بیماری کوبالامین دریافت می کنند ، میزان هموگلوبین در خون فعال تر از گروه کنترل افزایش می یابد. همراه با این ، پزشکان ، RI Enikeeva و RM Mamish ، اثر مفید ویتامین را در روند آسیب شناسی ریوی در کودکان مبتلا به کم خونی نشان دادند.

 

با معرفی 20-30 میکروگرم ماده مغذی (به صورت عضلانی) ، به مدت 45 روز ، نوزادان افزایش وزن و بهبودی تسریع شده را نشان دادند. برای درمان کم خونی ، توصیه می شود ویتامین B12 را با داروهای آهن ترکیب کنید. بیماری های چشم. کوبالامین (به صورت قطره) برای بهبود وضعیت عصب بینایی ، تسریع در زخم شدن قرنیه چشم و جلوگیری از بروز کوری استفاده می شود. معروف ترین مارک ها "Sante PC" و "Chauvin" هستند. توصیه می شود برای خستگی ، التهاب ملتحمه ، خارش ، قرمزی و تاری دید ، وجوه را به چشم آغشته کنید. در زیبایی شناسی ویتامین B12 ، همراه با تجویز خوراکی و تزریقی ، به عنوان بخشی از ماسک های صورت ضد پیری از خارج استفاده می شود.

علاوه بر این ، کوبالامین برای روش یونتوفرز (درمان با جریان گالوانیک) استفاده می شود. ویتامین B12 یک ماده مغذی ضروری برای مو است ، این او است که آنها را ارتجاعی ، قوی و براق می کند. با کمبود کوبالامین ، خونرسانی به پوست سر بدتر می شود ، در نتیجه رشد فرها کند می شود. برای بهبود ساختار مو ، ویتامین از راه خوراکی به صورت قرص یا تزریق تجویز می شود. همراه با این ماده غذایی را می توان از غذاهای حاوی کبالت بدست آورد. بدون ویتامین B12 ، سرعت خوب رشد عضلات غیرممکن است ، بنابراین استفاده منظم از آن برای ورزشهای فشرده ، به ویژه در بدن سازی ، مهم است. برای ورزشکاران گیاهخوار ، مکمل کوبالامین مهم است ، زیرا رژیم غذایی گیاهی حاوی این ماده در دوزهای کم است.

 

نحوه مصرف ماده مغذی مصرف کوبالامین (خوراکی یا تزریقی) به میزان فعالیت بدنی ، شدت تمرین و رشد عضلانی مورد نیاز بستگی دارد. 

 

آماده سازی و دوزهای درمانی ویتامین حاوی کبالت در آمپول در محلول 0.9٪ کلرید سدیم تولید می شود . این دارو بسته به غلظت ماده فعال موجود در آن ، رنگ صورتی یا قرمز دارد. از ماده مغذی مایع برای تزریق داخل وریدی ، عضلانی ، داخل کمری یا زیر جلدی استفاده می شود. همراه با این ، ویتامین B12 به صورت قرص ، قطره و به صورت پودر کریستالی تولید می شود. دوز درمانی برای تجویز تزریقی 10-100 میکروگرم در روز است ، برای تجویز خوراکی - 100-2500 میکروگرم (بسته به شدت آسیب شناسی).

 

برای از بین بردن دیستروفی دوران کودکی ، تزریق ویتامین B12 در 15-30 میکروگرم یک روز در میان تجویز می شود. برای کم خونی های ماکروسیتیک با آسیب مغزی و آسیب شناسی های عصبی همراه با درد ، کوبالامین در افزایش دوزها از 100 به 1000 میکروگرم در هر تزریق (تحت نظارت پزشکی) استفاده می شود. پس از از بین رفتن علائم بیماری ، ادامه مصرف ماده مغذی به مدت دو هفته (100 میکروگرم در روز) مهم است.

 

برای درمان سایر اشکال کم خونی ، ویتامین B12 2-3 بار در هفته ، 30 تا 100 میکروگرم استفاده می شود. این درمان تا زمان بهبودی پایدار با نظارت مداوم بر ترکیب خون محیطی ادامه می یابد. اگر تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی تمایل به لکوسیتوز یا اریتروسیتوز را نشان دهد ، مقدار مصرف شده کاهش می یابد یا درمان به طور موقت لغو می شود. هنجار در خون لکوسیت ها 4.2-9.5 میلیارد در لیتر است و گلبول های قرمز 3.5-4.9 تریلیون در لیتر است. در پزشکی ، علاوه بر ویتامین خالص ، از آماده سازی ترکیبی با غلظت های مختلف ماده فعال (کوبالامین ، سیانوکوبالامین) استفاده می شود

 

آنالوگ های معروف ویتامین B12 در داروخانه ها می توانید موارد زیر را پیدا کنید: کوبامامید این یک فرم کوآنزیم کوبالامین است. این دارو در قرص های 500 یا 1000 میکروگرم وجود دارد. این ماده برای کم خونی های کمبود B12 ، بیماری های مزمن دستگاه گوارش (انتروکولیت ، سیروز جگری ، پانکراتیت ، هپاتیت) ، اختلالات تغذیه ای و آسیب های سیستم عصبی استفاده می شود. کوبامامید یک آنابولیک ایده آل برای کودکان پیش دبستانی است. این دارو به صورت خوراکی 1 تا 6 بار در روز ، 500-1000 میکروگرم مصرف می شود.

 

دوره درمان به شکل و شدت آسیب شناسی بستگی دارد (از 7 روز تا 3 ماه). آنتی آنمین یک داروی جگری حاوی 0.6 میکروگرم ویتامین B12 در 1 میلی لیتر. فرم رهاسازی یک محلول آبی در آمپول های 2 میلی لیتری است. دوز دارویی برای بزرگسالان 2-4 میلی لیتر در روز است ، برای کودکان - 0.5-2. در آسیب شناسی های شدید ، یک قسمت از ماده به 6-8 واحد در روز افزایش می یابد. آنتی آنمین از نظر اثر درمانی از کوبالامین خالص فروتر است.

 

كمپلون عصاره غلیظ جگر حیوان با افزودن سولفات کبالت. 1 میلی لیتر محلول حاوی 1.3 میکروگرم ویتامین B12 است. این دارو برای هپاتیت ، گاستریت آتروفیک ، کم خونی مخرب ، سیروز جگری (از طریق عضله) استفاده می شود. دوز درمانی برای بزرگسالان 2-4 میلی لیتر در روز است. برای کودکان 0 تا 1 سال 0.5 میلی لیتر در روز ، از 2 تا 5 سال - 1 ، از 6 تا 12 سال - 1.5-2 تجویز می شود. مدت زمان درمان 21-42 روز است. برای کاهش سندرم درد در هنگام تزریق ، در صورت عدم حساسیت به آن ، از 1 میلی لیتر محلول نووکائین 1٪ همزمان با کامپولون استفاده می شود.

 

سیرپار این هیدرولیزات عصاره جگر حاوی 10 میکروگرم سیانوکوبالامین در 1 میلی لیتر ماده است. موارد مصرف دارو: هپاتیت حاد و مزمن ، تغییرات دژنراتیو در پارانشیم جگر - آسیب اندام سمی ، دارویی یا سیروز. این دارو به صورت عضلانی و وریدی استفاده می شود. بخش روزانه برای بزرگسالان 2-8 میلی لیتر ، برای کودکان (0 تا 14 سال) - 1-3 است. دوز دوره متوسط ​​150-200 واحد است. قبل از مصرف دارو ، ایجاد حساسیت بیش از حد به ترکیب مواد تشکیل دهنده مهم است. برای انجام این کار ، 0.1-0.2 میلی لیتر ماده به عمق عضله تزریق می شود.

 

اگر در عرض 30 دقیقه هیچ واکنش منفی (تورم ، سوزش ، قرمزی ، حالت تهوع یا سرگیجه) مشاهده نشود ، می توان از دارو در دوزهای درمانی استفاده کرد. در صورت عدم وجود آسیب های شدید ، ویتامین B12 در دوز پیشگیری (3-5 میکروگرم در روز) مصرف می شود. به یاد داشته باشید ، برای افرادی که کم خونی مخرب یا برداشتن گسترده معده داشته اند ، مهم است که مصرف روزانه کوبالامین را در رژیم غذایی خود کنترل کنند.

 

نحوه مصرف ویتامین B12 پس از به دست آوردن یک ویتامین ، شما باید ترکیب آن را به دقت مطالعه کنید ، زیرا نحوه استفاده از دارو به شکل ماده فعال بستگی دارد. هیدروکسی کوبالامین فقط با تزریق عضلانی و وریدی استفاده می شود. سیانوكوبالامین و متیل كوبالامین ، همراه با راه های فوق الذكر ، به صورت زیر جلدی و داخل استخوان استفاده می شود. کوبامامید دارویی است منحصراً برای تجویز خوراکی. بهترین موارد استفاده برای ویتامین ، عضلانی و زیر جلدی است. تزریق داخل وریدی و کمری روشهای خطرناکی برای تجویز داروها هستند ، بنابراین فقط پزشک یا پرستار باید آنها را تجویز کند.

 

 

نحوه تزریق  ویتامین B12 در خانه

ویتامین B12

برای تزریق ویتامین B12 به موارد زیر نیاز دارید:

محلول تزریق را آماده کنید. برای انجام این کار ، از یک پرونده مخصوص برای باز کردن آمپول با ویتامین استفاده کنید ، در صورت لزوم ، مقدار لازم آب استریل را با لیوفیلیزات به ویال اضافه کنید ، صبر کنید تا محتویات حل شود. سرنگ را با مایع پر کنید. پس از آن ، آن را با سوزن به سمت بالا برگردانید و به آرامی روی لوله ضربه بزنید.

سپس با کمی فشار دادن پیستون ، حباب های هوا را از سرنگ و سوزن خارج کنید. این روش را دنبال کنید تا جایی که یک قطره محلول در انتهای سوزن ظاهر شود. سپس سوزن را با درپوش ببندید. ناحیه پوست را با داروی ضد عفونی کننده (کلرهگزیدین ، الکل ، بلاستپت) درمان کنید. مکان مطلوب برای تزریقات عضلانی قسمت فوقانی باسن و برای تزریقات زیر جلدی است - ناحیه خارجی بازو (جایی که آزمایش مانتو قرار داده شده است). آمپول بزنید.

برای تجویز تزریقی ، سوزن به پوست عمود وارد باسن می شود و به آرامی روی پیستون لوله فشار می آید. نوک سرنگ نیز با زاویه قائم محل تزریق برداشته می شود. تزریق زیر جلدی در زیر چین درم انجام می شود.

در این حالت سوزن به موازات استخوان بازو وارد شده و محلول را به آرامی در بافت آزاد می کند. سرنگ را بدون صاف کردن چین پوست خارج کنید. پس از برداشتن سوزن ، مهم است که محل تزریق را با یک ماده ضد عفونی کننده درمان کنید. اگر تزریق کوبالامین باعث عوارض جانبی (تاکی کاردی ، سردرد ، بی حسی ، کهیر ، تنگی نفس ) شود ، توصیه می شود فوراً مصرف دارو را قطع کرده و در این باره به پزشک اطلاع دهید ، وی در مورد درمان بیشتر تصمیم خواهد گرفت

 

 

نحوه استفاده از قرص ویتامین B12

قرص ویتامین B12

قرص ویتامین B12 ، 30 دقیقه قبل از غذا با یک لیوان مایع مصرف می شود. جویدن قرص مجاز است. برای کودکان ، ویتامین B12 در آب یا محلول 5٪ دکستروز حل می شود. برای مایع سازی قرص های حاوی 500 میکروگرم ماده ، 5 میلی لیتر آب نمک ایزوتونیک یا 50 میلی لیتر مایع مقطر مورد نیاز است. با در نظر گرفتن دفعات وعده های غذایی و توصیه های پزشک معالج ، ویتامین B12 2-6 بار در روز مصرف می شود.

در این حالت ، حجم روزانه ماده مغذی به قسمتهای مساوی تقسیم می شود.  دوز و مدت زمان دارو بستگی به میزان بهبود بالینی و شدت آسیب شناسی دارد. دوره درمان از 7 تا 30 روز متغیر است و میزان مصرف آن از 250 تا 1000 میکروگرم در روز است. 

 

خروجی سیانوکوبالامین یکی از ویتامین های مهم برای بدن انسان است که تقریباً بر روی تمام اندام ها و سیستم ها (تولید مثل ، عصبی ، ایمنی ، عضلانی ، قلبی عروقی) تأثیر مفیدی دارد. اهمیت پیوند را چه در دوران کودکی و چه در بزرگسالان دست کم نگیرید. ویتامین B12 یک ترکیب اساسی برای تشکیل مناسب سلول های خونی و رشد سلول کامل آنها است. مصرف منظم این ماده باعث بهبود هضم ، رشد طبیعی سیستم عصبی و عضلانی ، تثبیت خلق و خو ، کاهش احتمال بیماری های مکرر ، بهبود حافظه و افزایش انرژی می شود. به یاد داشته باشید ، استفاده از غذاهای طبیعی غنی از کوبالامین بیشتر از مجتمع های ویتامین برای بدن مفید است.

نظرات

۱۴۰۰/۹/۱۷ویتامین B12 یکی از مهم ترین عناصر برای عملکرد صحیح تمام سیستم های داخلی بدن است. خاصیت اصلی آن حفظ سلامت سیستم عصبی است و کمبود آن می تواند عوارض جدی ایجاد کند. نشانه های زیادی از کمبود ویتامین B12 وجود دارد که دانشمندان یکی از آنها را نام برده اند. کدام علامت قفسه سینه نشان دهنده کمبود خطرناک ویتامین B12 است؟ این علامت احساس سوزش در ناحیه بالایی تنه است. برای درک بهتر این علامت، محققان زن 28 ساله ای را که با درد در قفسه سینه و تیغه های شانه، بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن در اندام ها مراجعه کرده بود، بررسی کردند. این علائم به مدت پنج سال در او مشاهده شد. بر اساس مطالعه ای که در پورتال کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده منتشر شد، بیمار در کلینیک های مختلف مورد معاینه قرار گرفت و در آنجا تحت درمان قرار گرفت که اثر مطلوب را نداشت. ارزیابی بالینی و آزمایشگاهی نوروپاتی او را با اختلال در عملکرد عصبی به دلیل کمبود ویتامین B12 نشان داد. پس از تجویز مکمل های مناسب و مصرف منظم به مدت یک ماه، عملکرد بیمار به طور قابل توجهی بهبود یافت. متخصصان گفتند که نوروپاتی مرتبط با کمبود این عنصر یکی از نادرترین و ناتوان کننده ترین بیماری هاست که بیشتر افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. اما گاهی در بین نسل جوان دیده می شود. برای شناسایی آسیب شناسی، معمولاً آزمایش خون کافی است.

در ادامه بخوانید...

ویتامین سی - Vitamin C

در
اسید اسکوربیک یا ویتامین C  اکسیر زندگی است که در همه جا ارزشمند است. تقریبا هر کسی شنیده که ویتامین C موجب پیشگیری از سرماخوردگی می شود، بنابراین در زمستان، همه مردم نارنگی، پرتقال و مرکبات را استفاده می کنند و یا از داروخانه ها مکمل Vitamin C را می خرند.

 

چرا ویتامین C  بسیار مشهور و مهم است؟

دانشمندان در اواسط قرن نوزدهم حدس زدند که یک ویتامین، آماده مبارزه با اسکوربیت (خونریزی شدید از لثه ها) است.در میان ناوبرها و پزشکان یک قانون نانوشته وجود داشت: رژیم معمولی را با سیب زمینی و مرکبات همراه کنید . با توجه به مقدار کافی ویتامین C، بدن از عفونت های ویروسی محافظت و سیستم ایمنی بدن به طور مستقل در مقابل ویروس ها و عفونت ها مبارزه می کند.
 
پس از چند دهه، پژوهشگر Zelva شروع به مطالعه ترکیب ویتامین C کرد و به زودی موفق به استخراج اسید اسکوربیک از آب لیمو تازه شده شد. با این حال، در دهه 1920، مبنای مادی و فنی پیشرفت های بیشتری در مطالعات امکان پذیر نبود. بعد از مدتی، آلبرت جورجی و چارلز کینگ توانستند فرمول شیمیایی این ماده را تفسیر و یک سنتز مصنوعی ایجاد کنند. از آن به بعد، صدها دانشمند به مطالعه خواص ویتامین C اختصاص یافته اند. امروزه این ماده به طور منظم در صنعت پزشکی و زیبایی استفاده می شود.
 
پس از کشف اسید اسکوربیت، در کشورهای اروپایی استفاده از آن به میزان رکوردی رسید. دولت توصیه کرد که ساکنین از این عنصر سه بار در روز استفاده کنند بدون درک اینکه عنصر جدید مفید است. به زودی، موسسات پزشکی شروع به شکایت در مورد هیپرتونیتامین اسید اسکوربیک، نشانه هایی که برای زندگی انسان خطرناک است کردند. در آلمان و نروژ محدودیت های تولید، ارتقاء و فروش ویتامین C را اعمال کرد، که این امر موجب شد که وضعیت را کنترل کند. مردم از ماده ای که اخیرا به عنوان معجزه برای همه بیماری ها مورد توجه بوده، آگاه شدند.
 
محدودیت اسید اسکوربیک تا کنون ادامه دارد. پزشکان متعهد به تنظیم دوز عنصر جهت اجتناب از عوارض ناخواسته هستند.
علیرغم وجود موارد منع مصرف توصیه شده، نقش بیولوژیک ویتامین C در عملکرد بدن بسیار زیاد است. رژیم غذایی باید با دقت برای اطمینان از مصرف مقدار کافی ماده با مواد غذایی و ویتامین ها، مورد توجه قرار گیرد.
 

مفهوم اسید اسکوربیک

فرمول شیمیایی اسید اسکوربیک C6H8O6 است. پودر از ویتامین های دیگر متفاوت نیست: محلول در آب، مقاوم در برابر چربی است، دارای طعم ترش است.
 

 

در چه درجه حرارتی ویتامین C تخریب می شود؟

فرآیند مخرب در 60 درجه شروع می شود و ذرات در 100 درجه تجزیه می شود.
شیمیدان ها ثابت کرده اند که مولکول های ویتامین  با بلور های شکر شبیه هستند، اما تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. ویتامین C مشتق شده از مصنوعی در صنایع غذایی ظاهر شد و بلافاصله به عنوان یک افزودنی مواد غذایی محبوب تحت شماره E315 تبدیل شد. این افزودنی دارای خواص مفید همانند اصل نیست.
 
نقش ویتامین سی در بدن
نقش اصلی اسید اسکوربیک در بدن انسان مبارزه با رادیکال ها و خواص آنتی اکسیدانی است. قوی ترین آنتی اکسیدان است، زیرا اندام ها و بافت های داخلی را از آسیب های احتمالی، توسعه سرطان محافظت می کند.
 

 

ویتامین C چیست؟خواص ویتامین C

با مشارکت ویتامین C ، فرآیندهای بازسازی را در بدن انجام می دهد، سنتز پروتئین انجام می شود ، بافت همبند تقویت می شود. ویتامین C باعث بهبود زخم ها و تأثیر مثبتی بر بازسازی اپیتلیوم می شود.
 
برای ورزشکاران مهم است که به طور مرتب مکمل های مواد معدنی ویتامین با محتوای "اسکوربیکا" را مصرف کنند، زیرا ماده نرمال کردن فرایندهای انرژی و افزایش استقامت است. سنتز هورمون های استروئیدی، متابولیسم اسید فولیک، فلزات طبیعی بدون ویتامین C کامل نیست. در بدنسازی، یک ماده مهم در ساخت عضلات محسوب می شود، زیرا میزان جذب و پردازش پروتئین به آن بستگی دارد.
 
ویتامین ث باعث تقویت عروق خونی می شود و سطح نفوذپذیری عناصر را از طریق دیواره های خود افزایش می دهد. این دارو برای واکنش های آلرژیک تجویز می شود. در حضور ویتامین C در بدن در مقدار مناسب، فرآیندهای التهابی کاهش می یابد.
 
دلیل اصلی توسعه بیماری های قلبی عروقی، افزایش کلسترول در بدن است. اسید اسکوربیک روند سنتز و متابولیسم را عادی می کند، بنابراین کلسترول اکسید شده بر روی دیواره های رگ های خونی از بین می رود. پیشگیری از این پدیده ها سبب جلوگیری از آترواسکلروز می شود که امروزه حتی جوانان از آن رنج می برند.
 
جذب کلسیم و آهن در حضور ویتامین C به 2 برابر افزایش می یابد، خون با عامل ضد آنمی تامین می شود، سیستم عصبی و مفاصل جذب کلسیم را بهتر می کند. مزایای این ماده توسط تحقیقات تایید شده است: بهبود جذب کلسیم حتی در افراد مسن رخ داده است، زمانی که همه فرایندها چندین بار کاهش می یابد.
 
سیستم ایمنی در حضور سه ویتامین اصلی، A، C، E کار می کند. اسید اسکوربیک مسئولیت عملکرد سلول های محافظتی را بر عهده دارد.
 
انکولوژی به عنوان طاعون قرن 21 در نظر گرفته می شود، آمار نشان می دهد که تعداد افراد مبتلا به سرطان بی رویه در حال رشد است. انکولوژیست ها می گویند که سطح طبیعی ویتامین C در بدن یک مبارزه طبیعی با سلول های سرطانی وجود دارد. با این حال، اگر مازاد اسکوربیت در بدن شکل بگیرد، سلول های جهش یافته، پایدارتر می شوند، حتی پرتودرمانی آنها را نمی گیرد.
 
با افزودن ماده به طور مستقیم در سرطان بدخیم، ممکن است پیشرفت یک تومور سرطانی را کاهش داد. دانشمندان هنوز هم مطالعات بالینی را برای تایید این نظریه انجام می دهند. در هر صورت،به بیماران مبتلا به انکولوژی برای حفظ ویتامین C در سطح مناسب توصیه می شود.
 
اسید اسکوربیک سموم را از کبد آزاد می کند، مس، مواد رادیواکتیو، جیوه، سرب را حذف می کند. برای جلوگیری از پیشرفت بیماری های دستگاه گوارش ویتامین C به یک ابزار ضروری تبدیل شده است. با کنترل سطح ماده در بدن، امکان دارد از تومورهای سرطانی در روده بزرگ و مثانه جلوگیری شود.
 
عملکرد نرمال دستگاه عصبی، مقاومت بدن در برابر استرس را ایجاد می کند، و باعث  مقاومت در برابر بیماری ها می شود. علاوه بر این به کار غدد فوق کلیه که با ترشح مقدار مناسب هورمون هایی که مسئول مبارزه با استرس هستند، کمک می کند.
کمبود آن باعث ایجاد بیماری های مزمن می شود.

 

منابع ویتامین C

بدن اسید اسکوربیک را ذخیره نمی کند، بنابراین باید برای مصرف، دقیقا تحت نظارت باشد. رژیم غذایی روزانه اغلب غذاهای غنی از ویتامین C را ارائه نمی دهد. برای پر کردن مقدار ویتامین C مورد نیاز در قالب دارویی استفاده شود. ویتامین طبیعی محلول در آب است و به راحتی گرما خواص شیمیایی مفید آن را از بین می برد. منابع ویتامین سی چه محصولاتی را شامل می شود؟
کیوی
فلفل شیرین
خربزه
توت فرنگی سیاه
پیاز
گوجه فرنگی
پرتقال
سیب
هلو
خرمالو
سیب زمینی پخته شده
کلم
سبزیجات برگ پهن
قبلا، پرتقال و نارنگی به عنوان منبع اصلی، که بیشترین ویتامین را شامل می شد، محسوب می شد. پس از مدتی، دانشمندان ثابت کردند که این مورد درست نیست، اما هیچ چیز را نمی توان با فلفل و کیوی مقایسه کرد.
 
در میان محصولات حیوانی، ویتامین C فقط در کبد، غده فوق کلیه و کلیه یافت می شود.
 
گیاهان حاوی اسید اسکوربیک که در طول پخت و پز به غذا اضافه می شوند:
نعناع
گزنه
جو
جعفری
سیب زمینی
برگ تمشک
این محصولات به راحتی قابل هضم هستند.افرادی که به رژیم غذایی پایبند هستند می توانند در مورد میزان ویتامین نگران نباشند، زیرا رژیم غذایی آنها شامل غذاهای سالم است.
توصیه می شود سبزیجات و میوه ها را قبل از غذا خوردن پوست کنده و  و برش بزنید.
دوز روزانه باید به سه قسمت یکنواخت تقسیم شود، تا غلظت ویتامین سی در بدن به طور مداوم حفظ می شود.
اسید اسکوربیک به عنوان یک داروی پزشکی
با کمبود ویتامین در بدن، توصیه می شود که این دارو را بصورت های زیر مصرف کنید
شربت
در قرص ها
در آمپول
در پودر
فرم درخواست توسط دکتر درمانی بستگی به ماهیت بیماری دارد. دستورالعمل های استفاده از هشدارها در مورد عوارض جانبی احتمالی با دوز نادرست دارو.
 
قطره Vitamin C برای کودکان تجویز می شودقرص های رایج برای ورزشکاران حرفه ای محبوب هستند. یک قرص که در یک لیوان آب رقیق شده است ، ذخایر ویتامین ها را تقویت می کند و قبل از تمرین خسته کننده انرژی را تجدید می کند. پودر Vitamin C در بسته ها هم موجود است.
 
در آمپول محلول تزریقی تولید می شود. در یک آمپول حاوی 50، 100 میلی گرم است که به شما اجازه می دهد تا دوز مورد نظر دارو را در یک زمان وارد کنید.
 
تجویز بیش از حد معده و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان باردار در معرض خطر قرار دارند زیرا متابولیسم مادر و جنین مختل می شود. در نتیجه، کودک مبتلا به آلرژی  می شود و مادر با مشکلات دستگاه گوارش روبرو می شود.
 

 

میزان مصرف روزانه Vitamin C

دانشمندان در مورد نیاز روزانه ویتامین C برای بدن انسان به توافق رسیده اند. یک گزینه معمول برای یک فرد بزرگسال  60-80 میلی گرم ماده در روز است.
 
نوزادان مجاز به مصرف تا 40 میلی گرم اسید اسکوربیک برای کودکان در سن 5 سالگی - 45 میلی گرم، در چهارده روز افزایش می یابد تا 50 میلی گرم.
 
سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند از روش متفاوتی از محاسبه استفاده کند: 2.5 میلی گرم ویتامین C برای یک کیلوگرم وزن بدن می باشد. یک مرد با وزن 90 کیلوگرم در روز باید 225 میلی گرم ویتامین C در روز دریافت کند. به منظور پر کردن سطح اسید اسکوربیک برای اهداف دارویی، پزشکان سه برابر توصیه شده را افزایش می دهند.
 
برای افزایش دوز استاندارد برای برخی از دسته ها توصیه می شود ، زیرا مقدار کافی ویتامین C در بدن کافی نیست. این دسته بندی ها عبارتند از:
 
زنان باردار - 75 میلی گرم. اگر سوال دارید که آیا زنان باردار میتوانند ویتامین C مصرف کنند؟ مشورت با متخصص زنان برای نگرانی در مورد سلامت نوزاد داشته باشید. هنگام برنامه ریزی بارداری سطح اسید اسکوربیت در بدن برای مردان و زنان مهم است. نرخ روزانه 100 میلی گرم تجاوز نکند.
مادران شیرده - 90 میلی گرم.
سیگاری ها - 120 میلی گرم.
الکلی ها - 120 میلی گرم. الکل و نیکوتین موجب تخريب ويتامين C شده و باعث کمبود در بدن می شود.
افرادی که در شرایط استرس زا هستند.
افرادی که در مناطق یا محیط زیستی نامطلوب زندگی می کنند: انتشار گازهای خروجی کارخانه ها، آب آشامیدنی غیر بهداشتی و غیره به محض اینکه مواد مضر وارد بدن می شوند، اسید اسکوربیک برای دفع آنها مصرف می شود و ساکنین مناطق شمالی و جنوبی نیاز به افزایش مصرف ویتامین ث دارند.
شرایط آب و هوایی غیر استاندارد برای بدن تنش در نظر گرفته می شود، بنابراین به ساکنین توصیه می کنند که ویتامین های بیشتری از 40 درصد بیشتر از سایر مقادیر مصرف کنند.
زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می کنند.
حتی اگر شما متعلق به یک گروه از افراد مبتلا به کمبود ویتامین C هستید، از دوز مصرفی این مدیتامین در یک زمان استفاده نکنید. دوز را به سه وعده تقسیم کنید و آنها را در طول روز مصرف کنید.
 

میزان استفاده از اسید اسکوربیک چقدر است؟

ویتامین های بدون پاتولوژی در نوزاد پس از پایان دوره شیردهی به رژیم غذایی وارد می شوند. وقتی شیردهی می کنید، کودک تمام عناصر لازم را با شیر مادر می گیرد.
 
دوز مرگبار برای انسان - 60 تا 90 قرص در یک دوره کوتاه مدت. بدن زمان کافی برای حذف ماده از طریق کانال ادراری در صورت مصرف بیش از حد ویتامین ندارد.
 

 

کمبود ویتامین C و علائم آن

به یاد بیاورید که از دوران باستان مرکبات تنها راه نجات از اسکوربوت در نظر گرفته می شد. کمک به جلوگیری از توسعه بیماری 10 میلی گرم ویتامین ث است، که در دو عدد سیب تازه یا انگورپیدا می شود. برای حفظ بهره وری از ارگانیسم، در یک جهان پر از عوامل منفی (گازهای خروجی از اگزوز، آب کثیف، و استرس مزمن) این کافی است.  
 
کمبود ویتامین ث با کاهش کار سیستم ایمنی، آسیب پذیری بدن در برابر بیماری های تنفسی و دستگاه گوارش ظاهر می شود. مطالعات نشان داده اند که با کمبود اسکوربیت در دانش آموزان، توانایی بدن برای مقاومت در برابر بیماری هایی که باعث ایجاد باکتری ها می شود، به نصف کاهش یافته است. کمبود اسید باعث بیماری جدی می شود.

نشانه های کمبود ویتامین C

حساسیت ساق پا
از دست دادن دندان
کاهش دقت بینایی
بوجود آمدن رگهای واریسی
کبودی
درمان زخم طولانی مدت
خستگی
ریزش مو
چاقی
ظاهر شدن چین و چروک های قدیمی
تحریک پذیری
بی توجهی
درد مفصلی
بی خوابی
افسردگی
بی تفاوتی
با کمبود اسید اسکوربیک، کمبود ویتامین برای دو تا سه ماه رشد می یابد.
برای تعیین سطح ویتامین C در بدن آزمون خاصی لازم نیست، به راحتی در خانه انجام می شود. بازو را با یک باند الاستیک تنگ ببندید تا نقاط کوچک روی سطح پوست ظاهر شوند. تعداد نقاط نشان دهنده سطح کمبود ویتامین است: تعداد نقاط نشان دهنده پیچیدگی وضعیت است.

 

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین C

اسید اسکوربیک برای انسان بسیار مفید است، اما در مقادیر زیاد می تواند آسیب های جبران ناپذیری ایجاد کند و کمبود باعث تقویت فرایندهای نامطلوب می شود که بر سلامت عمومی تأثیر می گذارد.
 

عوارض مصرف بیش از حد اسید اسکوربیک

اسهال
از بین رفتن سلول های خونی
مصرف همزمان ویتامین C و آسپرین موجب تحریک مخاطی معده و زخم می شود. آسپرین باعث افزایش مصرف اسید اسکوربیک می شود که از طریق کلیه و ادرار دفع می شود. چنین تلفاتی اولین زنگ خطر کمبود ویتامین است.
دوز شوک ویتامین C از جذب ویتامین B12 جلوگیری می کند که به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود. کمبود B12 بر روی بدن تاثیر می گذارد، بنابراین سطح آن باید به طور منظم توسط یک دکتر نظارت شود.
پس از استفاده از ویتامین C، دندان ها و دهان باید تمیز شوند.
دوزهای بالا اسید اسکوربیک عملکرد پانکراس را کاهش می دهند که برای افراد دیابتی و افراد کم خون، ترومبوفلبیت و ترومبوز خطرناک می شود. ویتامین C بر تشکیل یک گروه جداگانه از هورمون ها تأثیر می گذارد که بر کار کلیه ها و شریان ها تأثیر می گذارد.
اسید اسکوربیک در فروشگاه ها، داروخانه ها آزادانه در دسترس است، بنابراین شما می توانید آن را بدون نسخه پزشک خریداری کنید.

 

مصارف ویتامین C در پزشکی

خواص سودمند اسید اسکوربیک به محبوبیت آن در پزشکی منجر شده است. آماده سازی ویتامین C برای طیف وسیعی از بیماری ها تجویز می شود:
آیتامینوزیس
هپاتیت
سیروز
کلمینتیس
زخم
شکستگی
خونریزی
دیاتیزه
بیماری های عفونی
دیستروفی
پزشکان، پس از بررسی وضعیت بیمار، دوز مصرف روزانه را به 1.5 گرم افزایش میدهند. داروهای داخل عضلانی برای کمبود شدید ویتامین معرفی می شوند، در موارد دیگر رژیم غذایی تنظیم می شود و قرص تجویز می شود.
 
لینوس پائولینگ، معروف ترین دکتر یک طرفدار شدید در استفاده از ویتامین C برای اهداف دارویی بود. لینوس پائولینگ از استفاده از این ماده در درمان بیماری های جدی و بیماری های جزئی حمایت کرد، اما این نظریه توسط مطالعات فیزیولوژیست ها پشتیبانی نمی شد. بعضی از بیماران بعد از بالا بردن عادت روزانه علائم جدی ناشی از هیپرتونیتامین را نشان دادند.
اسید اسکوربیک برای تاخیر قاعدگی و چرخه نامنظم تجویز می شود. ویتامین C در تولید استروژن و جزء اصلی ساختار لایه داخلی رحم دخیل است. اسید اسکوربیک باعث قاعدگی می شود و سلامت زنان را بهبود می بخشد.
 

 

کاربرد ویتامین C در لوازم آرایشی

اسید اسکوربیک، به عنوان آنتی اکسیدان ، در بخشی از لوازم آرایشی برای پیشگیری از پیری برای زنان در محصولات آرایشی استفاده می شود. محصولات ویتامین C باعث جلوگیری از بروز رادیکال های آزاد در پوست می شود، به همین دلیل است که در ساخت کرم های ضد پیری استفاده می شود.
 
حضور ویتامین در لیست اجزاء لوازم آرایشی، کیفیت را تضمین نمی کند، زیرا همیشه آن مقدارلازم از ویتامین C استفاده نمی شود تا اثر بخشی داشته باشد. دوز مطلوب در زیبایی از 0.3٪ تا 10٪ می باشد. محصولات حرفه ای بر روی برچسب ها حاوی اطلاعات در مورد مقدار ماده فعال و درصد اجزای تشکیل دهنده است.
 
با توجه به حساسیت ویتامین به نور و هوا، لوازم آرایشی بر اساس آن در بسته بندی غیر قابل نفوذ موجود است.
 

لوازم آرایشی صورت بر اساس ویتامین C دارای عملکرد زیر است:

محافظت از پوست در برابر اشعه مادون قرمز
سنتز کلاژن
بازگرداندن الیاف کلاژن
روند پیری را کاهش می دهد
افزایش حالت کشسانی پوست
جلوگیری از بوجود آمدن لکه های سنی
تسکین دهنده التهاب
تازه کردن و بهبود رنگ صورت
دیواره های عروقی را تقویت می کند.
 
اسید اسکوربیک برای مو مفید است، آن را جلامی دهد و باعث درخشش و ابریشمی شدن  مو می گردد. آمپول های ویتامین ث مایع به شامپو ها برای شستن مو، اضافه می شوند. 
خواص ویتامین C  با اسطوره ها و شایعاتی همراه شده است. در مورد خواص معجزه آسایی ویتامین C، افسانه هایی دور از واقعیت وجود دارد. ما پیشنهاد می کنیم که با اختراعات عامه و مشترک در مورد ویتامین C آشنا شوید.

 

سوالات رایج در باره مصرف Vitamin C

آیا اسید اسکوربیک در مقابل ODS(سندرم انسدادی مدفوع) بدن را محافظت می کند؟

کسانی که اولین نشانه های بیماری را دیده اند، باید بلافاصله ویتامین C را مصرف کند.

Vitamin C و سرماخوردگی

پزشکان ویتامین C را به بزرگسالان و کودکان اختصاص دادند، که ادعا می کردند که به زودی از سرما و سرفه خلاص می شوند. این درست نیست ویتامین تنها در صورت مصرف پیش از شروع سرماخوردگی به عنوان یک پیشگیری مورد استفاده قرار می گیرد. در غیر این صورت، افرادی که ویتامین C مصرف می کنند، در طول بیماری، کسالت کمتری از فرد معمولی دارند.

آیا ویتامین C بدن را از سموم محافظت می کند؟

نتایج مطالعات بالینی دانشمندان با تجربه را تحت تأثیر قرار دادند. افراد سیگاری دچار آسیب جبران ناپذیری به سلامت اعضای خانواده خود و تبدیل آنها به افراد سیگاری منفعل می شوند. اگر آنها به طور منظم اسید اسکوربیک مصرف کنند، پس از آن اثر سیگار بسیار کمتر است.

آیا ویتامین C بر تومورهای سرطانی تاثیر می گذارد؟

نظرات دانشمندان در مورد تاثیر اسید اسکوربیک در مبارزه با تومورهای سرطانی بین خودشان متفاوت است. چند سال پیش، مارکی لوین - کارمند موسسه ملی بهداشت، ثابت کرد که ویتامین C در مبارزه با سرطان کمک می کند - سلول های سرطانی را از بین می برد. با تزریق ویتامین C به بدن، میزان بقای سلول های سرطانی به نصف کاهش یافت. اثرات مثبت دارو در سرطان باید با نتایج محصولات بالینی ثابت شود، چرا که هر ارگانیسم دارای ویژگی های استثنایی است.

آیا با ویتامین C می توانید وزن خود را کاهش دهید؟

در واقع، ویتامین C باعث بهبود عملکرد بدن می شود، از دست دادن چند پوند ممکن است، اما نه بیشتر. برای کاهش وزن، شما نباید فقط مکمل ها را مصرف کنید، مهم است که کمبود کالری ایجاد کنید. تغذیه متعادل، فعالیت بدنی و خواب مناسب کلید تندرستی یک بدن سالم است. برای درک چگونگی مصرف کالری و مصرف روزانه، بایستی یک دفتر روزانه داشته باشید و هر وعده غذایی (وزن، کالری) را در آن ثبت کنید.
مصرف بیش از حد، مانند فقدان یک عنصر، منجر به پیامدهای منفی می شود. لازم نیست که یک دوز ویتامین را که قبلا توسط پزشک متخصص بررسی نشده است تجویز کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه پوست صورت در مورد کمبود ویتامین می گوید

در

 

چگونه پوست صورت به ما از کمبود ویتامین ها می گوید؟

هر زن می داند که پوست صورت نسبت به تغییرات در بدن حساس است. به طور خاص، پوست صورت از فقدان ویتامین ها رنج می برد.
 
در بهار، بسیاری از مردم با وخامت پوست روبرو هستند. گاهی اوقات حتی بهترین لوازم آرایشی باعث نتیجه مطلوب نمی شود. شاید شما باید غذاها و رژیم غذایی حاوی ویتامین های ضروری برای پوست را مصرف کنید.

 

تاثیر کمبود ویتامین A و ویتامین E بر پوست صورت

اگر پوست خشک می شود، ممکن است  ویتامین A و E  به اندازه کافی نداشته باشید. این واقعیت است که هر دو ی این ویتامین ها محلول در چربی هستند، بنابراین بهترین راه برای گرفتن آنها از روغن زیتون، روغن ماهی و زرده تخم مرغ استفاده کنید که به خوبی جذب می شود. به یاد داشته باشید که همه میوه ها و سبزیجات، قرمز و نارنجی حاوی ویتامین A بصورت ساده است -  است. ویتامین E را می توان در دانه ها، آجیل، آووکادو، ماهی و سبزیجات برگ پهن یافت.

 

تاثیر کمبود ویتامین گروه B بر پوست صورت

با کمبود ویتامین های گروه B، اغلب در گوشه های دهان چسبیده می شوند، در حالی که لب ها در حال ترک خوردن هستند. پوست به رنگ پریده و مو می تواند ریزش داشته باشد. برای مقابله با فقدان این ویتامین ها به  شما تخم مرغ، حبوبات، محصولاتی که با آرد سبوس دار تهیه میشود، سبزی، پنیر و گوشت، به خصوص جگر کمک خواهد کرد.

 

تاثیر کمبود ویتامین C بر پوست صورت

پوست ضخیم صورت ممکن است کمبود ویتامین C را نشان دهد. همچنین ممکن است رگه های عنکبوتی، لکه های سیاه و التهاب ظاهر شود. نقش ویتامین C در سنتز کلاژن بسیار بالا است و همچنین باعث تقویت رگهای خونی و حفاظت طبیعی پوست می شود. مکمل کمبود ویتامین C به شما کمک خواهد کرد: سبزیجات برگ پهن، مرکبات، کلم و فلفل.

 

تاثیر کمبود ویتامین K  بر پوست صورت

ظهور ادم و تورم در صورت، ممکن است کمبود ویتامین K را نشان دهد که به گردش خون کمک می کند و باعث بهبودی و بازسازی پوست می شود. شما می توانید ویتامین K را در اسفناج، گوجه فرنگی، کلم و سبزی پیدا کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

ویتامین ها و مواد مغذی لازم برای سلامت مو

در

زیبایی از درون  انسان نشات می گیرد، اگرچه روش ها و کار طراحان مد بسیار خوب است، ولی یک رژیم سالم سرشار از مواد مغذی ، کلید اصلی پرورش سری با موهای زیباست.دو کاشناس متخصص برتر پوست و متخصص تغذیه بهترین غذاها را برای سلامتی مو توصیه می کنند:(سیارک)

پروبیوتیک

مزیت : محکم شدن مو ، شکنندگی کمتر

سلامتی مو و در کل سلامتی شما ارتباط زیادی به گوارش دارد. بنابراین بالا بردن پروبیوتیک در شما یک عامل مهم است. طبق گفته ی اسنایدر " فولیکول مو مواد مغذی را جذب می کند و اگر بدنتان مسدود باشد [گوارش خوبی نداشته باشد ] ، مانع این کار می شود" .

روش عملکرد آن :  طبق گفته ی اسنایدر ، پروبیوتیک ، شکلی از باکتری زنده است که بخش اصلی جهان طبیعی است و برای زندگی ما ، نقش حیاتی دارد. آنها به رشد باکتری های خوب در بدن کمک می کنند در حالی که از رشد میکروارکانیسم های مضر جلوگیری می کنند. این کار اثر زیادی روی گوارش و جذب مواد مغذی شما دارد.

مواد خوراکی : کارشناسان با اطمینان می گویند که با یک مکمل پروبیوتیک مثل پروبیوتیک های دیتاکس زیبایی اسنایدر کیمبرلی ، می توان به گوارش کمک کرد. "SBO ها [ارگانیسم هایی با پایه ی خاک ] در این محصول نه تنها به حذف باکتری های مضر کمک می کنند بلکه راه را برای رشد باکتری های مفید باز می کنند" . اگر مکملی مورد  سلیقه ی شما قرار نباشد ، غذاهایی مثل ماست ، کفیر ، میسو ، تمپه یا خمیر ترش   را در رژیم خود بگنجانید که سرشار از پروبیوتیک هستند.

پروتئين


مزیت: رشد مو


ابتدا خبر بد: هیچ غذایی نیست که با خوردن آن رشد موهای شما سریع تر شود. فوسکو توضیح می دهد که "نرخ رشد مو با بسیاری از عوامل از جمله سن، وضعیت هورمونی، ژنتیک، بیماری و تغذیه تعیین می شود". خبر خوب؟ مواد مغذی مهمی وجود دارد که برای حفظ رشد سالم موهای شما لازم است و پروتئین سنگ بنای مهم سلامت موهای است.
چگونه کار می کند: پروتئین یک جزء ساختاری مو است. او می گوید "پروتئین باعث می شود تا 90 درصد از فیبر مو ساخته شده و در فولیکول مو شروع به کار کند". و این برای رشد مو ضروری است. حتی اگر هیچ چیزی نیست که بتواند به روند(فرایند رشد) سرعت ببخشد ، اما چیزهایی وجود دارد که شما می توانید انجام دهید تا سرعت آن کم شود ، و مصرف ناکافی پروتئین یکی از آنها است." هنگامی که شما پروتئین می خورید، بدن آن را به اسیدهای آمینه تجزیه می کند که برای سلامت مو ضروری است. بدون پروتئین کافی در رژیم غذایی ، شما ممکن است ضیف بودن مو، شکنندگی مو، شکستگی مو، و ریختن مو را تجربه کنید.
چه کاری انجام دهید: یک صفحه از یک کتاب آشپزی قدیمی(Paleo) را داشته باشید. گنجاندن پروتئین به وعده های غذایی به صورت روزانه ا آسان است. سعی کنید از مواد غذایی مانند تخم مرغ، گوشت بدون چربی، عدس، لوبیا و پنیر استفاده کنید. برای دیدن بهبودی دو هفته منتظر بمانید و برای حداکثر بهرمندی حداقل سه ماه آن را رعایت کنید.(سیارک)

 


اسیدهای چرب امگا 3


مزیت: پوست سر سالم


پوست سر شما یک فرمت از پوست صورت شماست اما از نظر تراکم تعداد فولیکول های مو و غدد چربی متفاوت است. شایع ترین شکایتی که اکثر مردم از پوست سردارند شوره سر و یا پوسته پوسته شدن است. فوسکو می گوید "خوردن غذاهای چرب که حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند یک مکمل عالی برای سلامتی پوست سر و مو به ویژه برای افرادی که از درمان های دیگر مانند رنگ مو استفاده می کنند".
چگونه کار می کند: یک پوست سر سالم برای موهای ضخیم، لوکس لازم است و اسیدهای چرب ضروری به تغذیه پوست سر شما کمک خواهند کرد. به علاوه، کیفیت چربی سطوح روغن بر روی پوست سر شما را متعادل نگه می دارد و از خشکی آن جلوگیری می کند.
چه کاری انجام دهید: دنبال غذاهایی بگردید که امگا 3 خود را به رخ می کشند مانند ماهی تن و ماهی آزاد، و یا تخم چیا، بذر کتان، گردو، سبزیجات تیره، و یا شیر شاهدانه به سالاد روزانه اضافه کنید. شما شروع به دیدن بهبودی پس ازگذشت دو هفته می کنید. نیاز به نتایج فوری؟ از شامپو و خنک کننده هایی محتوی Pyrithione روی استفاده نمایید. فوسکو اظهار می دارد که " این یک مرطوب کننده و درمان برای پوست سراست و به طور موثر رشد بیش از حد مخمر که باعث شوره سرمی شود را کنترل می کند". امتحان کنید: شامپو و کاندیشنر پاک کننده ی کامل پوست سر ، که حاوی روی پریتیون است اما ، احساس، و یا بوی آزمایشگاهی آن مانند برخی از فرمولاسیون های ضد شوره سر به نظر نمی آید.

 

آب 


مزیت: کنترل بیشتر،وز شدن کمتر


این جای تعجب نیست که آب بدن و موهای شما را از داخل به خارج آبرسانی می کند. اسنایدر توضیح می دهد "از آنجا که بدن شما نخست از اندام ها و بافت های حیاتی خو د مراقبت می کند ، با مصرف محدود آب ، موهای شما می تواند به مراتب زودتر از بقیه بدن شما دچار کم آبی شوند". "آب همچنین به دفع سموم از بدن کمک می کند که می تواند از رشد سالم موهای شما جلوگیری کنند."
چگونه کار می کند: درست مثل زمانی که ماهیچه های شما در طول تمرین دچار کم آبی هستند و به درستی نمی توانند کالری بسوزانند ، موهای شما نیز بدون هیدراتاسیون(آب) نمی توانند ضخیم و سالم رشد کنند. اسنایدر می گوید: "کمبود آب نیز می تواند به مسائل پوست سر مانند شوره سر منجر شود، و می تواند رشد مو را کند کند زیرا رطوبت به اندازه کافی در ریشه مو که به رشد سالم موهای جدید اجازه می دهد، وجود ندارد".
چه کاری انجام دهید: نوشیدن آب بیشتر! به همین سادگی. اسنایدر پیشنهاد می دهد که ازخوردن قهوه صبحانه بگذرید و روز خود را با آب گرم و لیمو شروع کنید. او می گوید "این یک تزریق در هیدراتاسیون(آب رسانی)است که بعد از ساعتها آب نخوردن در طول شب است". شما همچنین می توانید مصرف آب خود را به شکل قابل ملاحظه ای با خوردن میوه ها و سبزیجات آبکی مانند هندوانه، خیار، گوجه فرنگی، کرفس افزایش دهد. هر چیز کمی نیز کمک می کند. (هر چه که خوار آید روزی به کار آید).(سیارک)

ویتامین B کمپلکس 


مزیت: سلامت مو


بیوتین (ویتامین B8 و B12) به طور گسترده ای برای حفظ موهای سالم شناخته شده است، اما بیوتین تنها ویتامینی نیست که از رشد مو پشتیبانی می کند. همه انواع ویتامین های B با میزبانی مواد مغذی دیگر که فولیکول مو را در سطح سلولی پشتیبانی می کنند،مهم هستند.
چگونه کار می کند: ویتامین B کمپلکس شامل تمام ویتامین های گروه B است. خوردن همه آنها را در یک باربه آنها اجازه می دهد تا با همکاری همدیگر کارکنند و این به بهتر کار کارکردن سایر مواد مغذی مصرفی (مانند پروتئین ها و چربی) کمک خواهد کرد. فوسکو می گوید: "ویتامین های گروه B برای کمک به سوخت و ساز بدن چربی و پروتئین برای موهای خوب و براق هم عامل(کوفاکتور) هستند. آنها ذاتا ساختار محصولاتی که شما برای موهای سالم و عملکرد غدد چربی سالم نیاز دارید، را می سازند." به عبارت دیگر، چربی ها و پروتئین هنوز هم موهای شما را تغذیه می کنند، اما ویتامین های پیچیده B آن را موثر تر خواهند کرد.
چه کاری انجام دهیم: فوسکو می گوید: ساده ترین راه برای دریافت تمام ویتامین های B ، یک مکمل ویتامین B کمپلکس است. این راه سریعتر، آسان تر، و گاهی اوقات موثر تر از ترکیب کردن آنها با رژیم غذایی است به این دلیل که شما لازم نیست غذایی آماده ، پخت و یا منجمد کنید. اما اگر شما نمی توانید یا نمی خواهید ازیک مکمل استفاده کنید، مقدار زیادی از سبزیجات برگ سبز، سخت پوستان، و پنیر به وعده های غذایی خود برای دریافت یک دوز سالم از تمام ویتامین های B اضافه کنید.

ترجمه توسط itrans.ir

نظر شما در مورد این پست چیست؟با ما به اشتراک بگذارید...

نظرات

در ادامه بخوانید...

مکمل ها می توانند داروهای ضد افسردگی را اثربخش تر نمایند؟

در

مطالعات اخیر نشان می دهند که مکمل ها به SSRIs جهت درمان افسردگی کمک می نمایند.(سیارک)

برای چندین سال، محققین به دنبال بهترین درمان برای چندین میلیون انسان افسرده بودند.درمان؟دارو؟درمان و دارو؟ تقریبا 12 درصد زنان داروی ضد افسردگی مصرف می نمایند، و در اکثر آن ها به صورت بالینی افسردگی تشخیص داده نشده است.با مصرف سرسام آور 400 درصدی داروی ضد افسردگی از دهه 1990، محققین بیشتر نگران استفاده مناسب داروها، و همچنین نحوه ارتباط این داروها با دیگر مکمل ها، مواد غذایی و نسخه ها بوده اند.

 

(آیا شما نیاز به مکمل فیبر دارید؟پاسخ اینجاست.)مسلما شایع ترین داروی ضد افسردگی مورد استفاده مهار کننده های جذبی سروتونین یا SSRIs می باشد.این داروها معمولا اولین سطح دفاعی در برابر مسائل سلامت روانی از قبیل افسردگی و اضطراب هستند.همچنین ممکن است برای مسائلی از قبیل بی خوابی و PMS نیز تجویز بشوند.SSRIs بیشتر شبیه به آنچه که از نامش پیداست وارد عمل می شود:آن ها به محض اینکه آزاد می شوند مانع باز جذب سرتونین شده، خلق و خوی طبیعی بدن را بالا می برند.همین امر سطح سرتونین را در بدن افزایش می دهد.سرتونین بیشتر= خلق و خوی بهتر.

 

پزشکان از افرادی که SSRIs مصرف می نمایند می خواهند که در خصوص ترکیب این داروها با مکمل های گیاهی و الکل از قبیل مخمر سنت جان هوشیار باشند، زیرا ترکیب این داروها می تواند برخی عوارض منفی داشته باشد.اما، بر عکس،تحقیق دیگر نشان می دهد که برخی مکمل ها ممکن است نقش SSRIs را ارتقاء بدهند.یک مطالعه از دانشگاه ملبورن گزارش می دهد که مکمل های اسید فولیک، امگا 3، ویتامین D، و آدنوزیل متیونین در واقع اثربخشی داروهای ضد افسردگی را به حداکثر می رسانند.

 

آن ها همچنین به همان تاثیرات بالقوه از جانب کراتین، روی، ویتامین C، و تریپتوفان اشاره نمودند، اما افزودند که تحقیق بیشتری جهت تائید یک اتصال مورد نیاز است.بنابراین چرا ترکیبات خاص مکمل-دارو بسیار اثربخش هستند، در حالی که دیگر موارد در واقع بسیار خطرناک می توانند باشند؟یک نظریه در خصوص نحوه ارتباط مکمل ها با سطوح سروتونین می باشد.به عنوان مثال، SAMe، فرم ترکیبی یک ترکیب طبیعی در بدن، منجر به افزایش عملکرد سروتونین شده، مقدار بیشتری را آزاد می سازد.

 

و بسیار شبیه به SSRIs، امگا 3 به کنترل جذب سروتونین می پردازد، بدین معنی که به شما در حفظ سطوح بالاتر سروتونین در بدن کمک می نمایند.یک ایده دوم نشان می دهد که افرادی که از افسردگی رنج می برند در بدن های خود التهاب را افزایش داده اند، و از آنجایی که SAMe و امگا 3 دارای خواص ضد التهابی هستند، می توانند علائم افسردگی را با کاهش این التهاب کاهش بدهند.(خلق و خوی در نوسان شما بیشتر مرتبط با چیزی است که شما می خورید.آیا رژیم غذایی شما را عصبانی می نماید؟)

 

علاوه بر این، مکمل سازی با اسیدهای آمینه از قبیل کراتین و تریپتوفان ممکن است به بدن شما در تولید سروتونین بیشتر کمک می نماید زیرا اسیدهای آمینه پیش ساز تمامی پروتئین هایی هستند که مواد شیمایی عصبی، از جمله سروتونین را می سازند.دلیل مشابه استدلال می نماید که ویتامین های B، C و D همچنین ممکن است به نفع افرادی باشد که از افسردگی رنج می برند، در حالی که ویتامین ها در کمک به تولید سروتونین مهم هستند.

 

در حالی که صرف نظر از خرید یک بطری اسید فولیک، امگا 3،ویتامین D، یا SAMe  تا حدودی نابهنگام است،تحقیق مرتبط با ترکیب این مکمل ها با SSRIs دلگرم کننده می باشد.قبل از آغاز هرگونه رژیم مکمل، با پزشک مشورت نمائید، در حالی که تداخلات دارویی، اثربخشی و دوز باید مدنظر قرار بگیرند.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

جدول کلسیم مصرفی توصیه شده در روز بر اساس سن

در

کلسیم : منبع ناکافی کلسیم در طول عمر به توسعه پوکی استخوان کمک می کند. مطالعات منتشر شده زیادی نشان می دهند که کلسیم مصرفی پایین در تغذیه به نظر می رسد که در ارتباط با حجم استخوان کم، از دست رفتن سریع استخوان و نرخ بالای شکستگی باشد. بررسی های تغذیه ملی نشان می دهد که بیشتر افراد کمتر از نصف مقدار کلسیم توصیه شده برای ساخت و سالم نگهداری استخوان ها مصرف می کنند.

منبع غذایی کلسیم شامل محصولات لبنی کم چرب، مانند شیر، ماست، پنیر، و بستنی؛ سبزیجات علفی سبز تیره مانند بروکلی، کلم سبز، نوعی کلم چینی و اسفناج؛ ساردین ها و سالمون های استخوانی؛ توفو؛ بادام ها؛ و غذاهای غنی شده با کلسیم مانند آبمیوه پرتقال، غلات و نان ها هستند.

بسته به اینکه شما روزانه چه مقدار کلسیم از غذا دریافت می کنید، شما ممکن است نیاز به مصرف مکمل کلسیم داشته باشید. نیاز به کلسیم در طول عمر یک شخص تغییر می کند. نیاز بدن به کلسیم در طول کودکی و نوجوانی، زمانی که اسکلت به سرعت در حال رشد است و در طول بارداری و شیردهی، بیشتر است.

زنان یائسه و مردان مسن تر نیز نیاز به مصرف کلسیم بیشتری دارند. همچنین با افزایش سن بدن شما در جذب کلسیم و دیگر مواد مغذی کم کاراییتر می شود. بزرگسالان مسن تر نیز بیشتر تمایل به داشتن مشکلات پزشکی مزمن و استفاده از داروهایی دارند که ممکن است جذب کلسیم را مختل کند.

کلسیم مصرفی توصیه شده

گروه رده سنی

میلی گرم/روز

منبع : هیئت غذا و تغذیه، موسسه پزشکی، آکادمی ملی علوم، 2010

نوزاد 0 تا 6 ماه

200

نوزاد 6 تا 12 ماه

260

1 تا 3 ساله

700

4 تا 8 ساله

1000

9 تا 13 ساله

1300

14 تا 18 ساله

1300

19 تا 30 ساله

1000

31 تا 50 ساله

1000

51 تا 70 ساله – مرد

1000

51 تا 70 ساله – زن

1200

70 ساله

1200

14 تا 18 ساله، باردار/شیرده

1300

19 تا 50 ساله، باردار/شیرده

1000

ویتامین دی: ویتامین دی نقش مهمی در جذب کلسیم و سلامت استخوان بازی می کند. منابع غذایی ویتامین دی شامل زرده تخم مرغ، ماهی آب شور و جگر است. بسیاری از افراد ویتامین دی کافی به طور طبیعی به دست می آورند؛ با این حال، مطالعان نشان می دهد که تولید ویتامین دی در افراد مسن، در افرادی که خانه نشین هستند و در کل برای همه در طول زمستان کاهش می یابد. بزرگسالان باید روزانه تا 70 سالگی ویتامین دی مصرفیشان 600IU (واحد بین المللی) باشد. مردان و زنان بالای 70 سال باید مصرف روزانه را به 800IU افزایش دهند. (سیارک)

- علائم پوکی استخوان

- راه های تشخیص پوکی استخوان

- راه های درمان پوکی استخوان

یشگیری از سقوط در مردان و زنان مبتلا به پوکی استخوان

داروهایی که باعث از دست رفتن استخوان می شوند

 - بررسی اجمالی پوکی استخوان ارثی 

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

۱۳۹۵/۸/۱I came, I read this article, I codnqereu.

در ادامه بخوانید...