خستگی مزمن علل و درمان

خستگی
خستگی یک وضعیت فیزیولوژیکی یا روانشناختی فرد به دلیل استرس طولانی مدت همراه با کار و افزایش احساسات است. نمود این وضعیت کاهش عملکرد است. خستگی معمولاً پس از استراحت طولانی مدت و با کیفیت بدن از بین می رود. با این حال ، با جمع شدن حالت خستگی روز به روز ، مهم است که علت آن را بدانید ، زیرا تنها با از بین بردن آنها ، می توانید سلامتی خود را نجات دهید.

 

انواع خستگی

خستگی را می توان با توجه به میزان بروز به 3 نوع طبقه بندی کرد: خستگی که پس از انجام فعالیت های ورزشی  ، فعالیت های بدنی یا فشارهای روحی رخ می دهد. این حالت بعد از خواب معمولی در شب یا استراحت کوتاه از بین می رود.
 
خستگی دردناک که با علائم دردناک - تب ، کم اشتهایی ، بی حالی ظاهر می شود. دلایل زیادی برای یک وضعیت دردناک وجود دارد ، اما همه آنها معمولاً با اضافه بار همراه نیستند ، اما نشانه ای از بروز هر بیماری هستند. در اولین نشانه خستگی دردناک ، توصیه می شود که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
 
شایع ترین نوع خستگی ، ضعف است. این هر دو در نتیجه احساسات آسیب دیده ( نزاع با یک دوست عزیز) به وجود می آید ، و در مورد تغییرات شدیدی که برای بدن غیر منتظره است. این ضعف است که می تواند منجر به افسردگی یا خستگی مزمن شود. ظهور این شرایط منجر به چرخه ای از بیماری می شود - ضعف مستلزم خستگی است ، مبارزه با آن منجر به افسردگی می شود. قطع چنین مدار بسته تقریباً غیرممکن است ، بنابراین ، هنگامی که علائم آن را نشان می دهند ، لازم است که به موقع درک کنیم که دلیل ضعف مداوم چیست و یاد بگیرید که از این دلیل اجتناب کنید یا به طور عینی و دردناکی نسبت به آن واکنش نشان دهید.
 

 

علائم سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن تعدادی علائم خاص دارد. همه این علائم را می توان به عمده و جزئی تقسیم کرد. تحت علائم اصلی ضعف ناتوان کننده ای وجود دارد که با استراحت با کیفیت از بین نمی رود. در این حالت از ظرفیت کاری یک فرد بشدت کاسته می شود. با این حال ، بیمار بیماری دیگری ندارد که بتواند چنین ضعفی ایجاد کند.
یک علائم جزئی از حالت خستگی ، پیشرفت آن پس از اعمال فشار جسمی است. گاهی اوقات در چنین مواردی تب کم دما ، گلودرد و غدد لنفاوی ، درد در مفاصل و عضلات وجود دارد. خواب معمولی ناگهان از دست می رود ، خواب آلودگی و بی خوابی می تواند پیشی بگیرد. سردردهای غیرشخصی با اختلالات عصبی روانی ممکن است رخ دهد ، به عنوان مثال همراه با فتوفوبی ، ایجاد لکه ها یا مگس ها در جلوی چشم ها ، اختلال در حافظه و توانایی تمرکز ، بروز شرایط افسردگی.
 
هنگام تشخیص ، برای متخصصان مهم است که بدانند خستگی مداوم بیمار چه مدت طول می کشد. در صورت عدم وجود این بیماری با سایر بیماری ها و مدت زمان آن بیش از 6 ماه ، دلیلی برای گفتن وجود دارد که آسیب شناسی بیمار به شکلی مزمن منتقل شده است. علائم خستگی مزمن به تدریج ظاهر می شود. اغلب شبیه علائم بیماری ویروسی حاد تنفسی است - گلو درد رخ می دهد ، تب بالا می رود و غدد لنفاوی متورم می شود. علاوه بر این ، در یک دوره مترقی ، دردهای مفاصل و دردهای عضلانی شروع به افزودن می کنند. بیمار احساس می کند که نمی تواند آنچه را که قبلاً انجام داده است انجام دهد ، زیرا از لحاظ جسمی دیگر نمی تواند آن را تحمل کند. استراحت باعث تسکین نمی شود.
 

 

علل بیماری خستگی مزمن

خستگی مزمن توسط انواع بیماری ها برانگیخته می شود. بسیاری از بیماری ها مدت زمان طولانی دوام دارند و علائم شدیدی جز خستگی ندارند. به همین دلیل است که توجه به آن بسیار مهم است. شایع ترین علل خستگی بیماری هایی از قبیل:

بیماری سلیاک

کم خونی

سندرم خستگی مزمن

آپنه خواب

کم کاری تیروئید

دیابت

مونونوکلئوز عفونی

افسردگی

سندرم پاهای بی قرار

احساس اضطراب

بیماری سلیاک به نوعی عدم تحمل غذاهای خاص (غلات) حاوی گلوتن (گلوتن) اشاره دارد. در 90٪ موارد بیماری سلیاک ، بیماران حتی از آن خبر ندارند. در صورت بروز علائم دیگر ، مانند اسهال ، کاهش وزن ، کم خونی ، پزشکان شروع به شک به بیماری سلیاک می کنند تا تأیید کنند که بیمار برای تجزیه و تحلیل نیاز به اهدا خون دارد. خستگی مداوم در اثر کم خونی رایج است.
 
در همه گروه های سنی کم خونی وجود دارد ، اغلب زنان باردار ، زنان قاعدگی طولانی مدت ، 5٪ از کل مردان زنده از آن رنج می برند. کم خونی دارای علائم (علاوه بر علائمی که مورد بررسی قرار می گیرد) مانند تغییر در طعم غذا ، اعتیاد به تند ، شور ، تند ، شیرین ، تنگی نفس ، ضربان قلب ثابت و سایر موارد نیز وجود دارد. با گرفتن خون برای تجزیه و تحلیل می توان تشخیص داد
 
آنسفالومیلیت میالژیک نام علمی سندرم خستگی مزمن است. این خستگی مزمن طولانی مدت است ، که حتی با خواب طولانی و استراحت نیز برطرف نمی شود. مشکلات زیست محیطی منطقه ، بیماریهای عفونی گذشته ، آسیب شناسی های مزمن به شکل تشدید شده و غیره می توانند در بروز چنین آسیب شناسی نقش داشته باشند. آپنه خواب باعث می شود که مجاری هوایی فوقانی بطور موقت بسته یا باریک شود و در نتیجه بازداشت مکرر تنفسی انجام شود. این باعث افت سطح اکسیژن خون خون ، نقض ساختار خواب ، بروز خروپف می شود.
 
با آپنه مکرر و شدید ، خواب آلودگی ، خستگی ، حافظه بدتر می شود. بیشتر اوقات ، مردان میانسال دارای اضافه وزن دارای آپنه هستند. آپنه با مصرف منظم دخانیات و الکل تشدید می شود. با کمبود تیروکسین ، هورمون تیروئید ، آسیب شناسی مانند کم کاری تیروئید در بدن رخ می دهد. خستگی مداوم اولین نشانه بیماری لاغری است. از دیگر تظاهرات کم کاری تیروئید ، متخصصان افزایش وزن را ، بروز ورم ، ناخن های شکننده ، پوست خشک ، ریزش مو می نامند. هنگام انجام آزمایش خون برای هورمونهای تیروئید ، می توانید میزان کم کاری تیروئید را تعیین کنید.
 
خستگی علامت بارز دیابت است ، همراه با تشنگی و نیاز به تکرر ادرار. برای تشخیص دیابت آزمایش خون توصیه می شود. اما با وجود مونونوکلئوز عفونی ، علائم مورد نظر ثانویه است ، علائم اصلی بیماری تب ، درجه حرارت بالای بدن ، تورم غدد و غدد لنفاوی و گلو درد است. نام دوم عفونت تب غده است ، آسیب شناسی بیشتر مشخصه بزرگسالان است. خستگی در این حالت پس از ناپدید شدن تمام علائم عفونت بعد از 4-6 هفته مشخص می شود.
 
هنگام افسردگی ، فرد انرژی خود را از دست می دهد. او نمی تواند به طور عادی بخوابد یا دائماً خواب آلود باشد و در طول روز احساس خستگی می کند. و با سندرم پاهای بی قرار ، درد در اندام تحتانی در شب رخ می دهد ، همراه با پاهایی با حرکات تند و سریع و تمایل مداوم به حرکت آنها دارد. در همان زمان ، خواب مختل می شود ، بی خوابی رخ می دهد و در نتیجه خستگی مداوم ایجاد می شود. این سندرم شاخص بسیاری از بیماری ها است ، برای تشخیص آن لازم است که توسط پزشک معاینه شود.
 
احساسات به همان اندازه که باعث  اضطراب می شوندمی توانند در صورت ماندگاری در طول روز مخرب باشند. به زبان پزشکی ، این بیماری به اختلال اضطراب فراگیر گفته می شود و در 5٪ از جمعیت جهان تشخیص داده می شود. اختلال اضطراب عمومی باعث خستگی مداوم ، اضطراب و تحریک پذیری می شود.
 
همچنین دلایل خستگی می تواند فقدان ویتامین B12 باشد ، که وظیفه عملکرد سلول های عصبی خون و عصبی را دارد که در انتقال اکسیژن به بافت ها نقش دارند (کاهش در این شاخص منجر به خستگی می شود) ، کمبود ویتامین D ، مصرف برخی داروهای خاص ، مشکلات سیستم قلبی عروقی است. فقط توجه به موقع پزشکی می تواند در صورت خستگی مداوم به تشخیص صحیح کمک کند. علت را از بین ببرید ، منبع بیماری را شناسایی کنید - این اصلی ترین چیزی است که باید در این مورد به درمان توجه شود.
 

 

درمان خستگی مزمن

درمان یک بیماری پاتولوژیک
درمان سندرم خستگی مزمن بسیار دشوار است. علل متعدد تحریک تشدید منظم باید به صورت ترکیبی و همچنین مستقل از یکدیگر درمان شوند. همچنین ارزش استفاده از درمان علامتی را برای علائم خستگی دارد. رایج ترین راه حل برای این کار یک ویتامین خوب است. پزشک همچنین توصیه می کند که بیمار برای از بین بردن دلایل افسردگی و نارضایتی از زندگی ، تنظیماتی را در شیوه زندگی خود انجام دهد.
مرحله اولیه سندرم خستگی مزمن با خواب ، استراحت ، تنظیم رژیم روزانه و به حداقل رساندن شرایط استرس زا درمان می شود. با گذشت زمان طولانی از بیماری و علائم واضح پاتولوژی ، مهم است که بیمار را به موقع به روان درمانی بفرستید. پزشک یک روش درمانی جامع عصبی را که ترکیبی از داروها ، روان درمانی شناختی ، تمرینات فیزیوتراپی و یک رژیم متعادل باشد ، تجویز می کند.
 
این رژیم درمانی توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان مؤثرترین درمان بیماری برای هر بیماری همراه با سندرم خستگی مزمن شناخته شده است. برای اهداف پیشگیرانه ، با کار زیاد ، پزشکان توصیه می کنند به طور منظم ورزش کنند تا عملکرد ریه ها و قلب را بهبود ببخشند ، ماهیچه ها را ورزش دهند ، برای خود سرگرمی پیدا کنند ، با خویشاوندان و دوستان خود وقت بگذرانند ، مشکلات خود را حل کنند بدون اینکه آنها را به مراحل غیر قابل حل برسانند ، آرام باشید با کمک تمرینات تنفسی ، از قرص های خواب آور ، الکل و سیگار خودداری کنید.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید