واکسن چگونه کار می کند و تست آنتی بادی چیست

دائماً  بهبود و تقویت سیستم ایمنی با تبلیغات ، اینترنت و حتی برخی از داروسازان  به ما یادآوری می شود. بنابراین ، ما به این واقعیت عادت کرده ایم که سیستم ایمنی باید بهبود یابد و تقویت شود. اما به هر حال سیستم ایمنی چیست؟ عضو ، بافت؟ یا اگر در آب سرد شنا کنید ، در یک وان یخ فرو بروید یا ویتامین مصرف کنید ، ممکن است سیستم ایمنی به نوعی تحت تأثیر قرار گیرد؟


سیستم ایمنی واکنش دفاعی بدن در برابر تأثیرات خارجی (ویروس ها ، باکتری ها ، رادیکال های آزاد ، محیط زیست بد ، استرس) است. سلامت بدن توسط سیستم ایمنی در سطح مناسب ایجاد و حفظ می شود.

 

سیستم ایمنی یکی از جالب ترین و پیچیده ترین مقوله ها است. از اندام ها ، سلول ها و بافت ها تشکیل شده است. آنها با هم حملات موجودات بیماری زا (باکتری ها و ویروس ها) را دفع می کنند. ارگانهای اصلی درگیر در این روند غده تیروئید ، طحال ، غدد فوق کلیوی ، غدد لنفاوی ، تیموس ، روده و مغز استخوان هستند. 

 

سیستم ایمنی
سیستم ایمنی بدن چگونه کار می کند

چندین هزار نوع سلول بیماری های ناشی از میکروب ها ، ویروس ها و باکتری ها را از بین می برد. برخی از آنها فعلاً "می خوابند" و برای پیوستن به جنگ منتظر یک سیگنال ، یا بهتر بگوییم ، برای برخی بیماری ها هستند.

تمام سلول های سیستم ایمنی بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. پیام رسان ها مواد شیمیایی خاصی به نام هورمون ها هستند. به محض اینکه میکروارگانیسم های بیماری زا توسط سلول های سیگنالینگ دفاعی سطح اول (آنها پوست و غشاهای مخاطی هستند) تشخیص داده می شوند ، بافت ها و اندام های سیستم ایمنی بدن سیگنال حمله را دریافت می کنند. پس از آن ، سیستم ایمنی بدن "جنگجویان نیروهای ویژه" را می فرستد که این متجاوزان را در اسرع وقت از بین می برند. دانشمندان مهاجمان را آنتی ژن ها و کسانی که سیستم دفاعی را دارند - آنتی بادی می نامند. اینها پروتئین هایی هستند که بدن در پاسخ به حمله خارجی تولید می کند. 

 

به بیان خیلی ساده ، آنتی بادی ها با آنتی ژن ها مطابقت دارند ، تقریباً مانند پازل. به عنوان مثال ، آنتی بادی های ضد آبله مرغان به هیچ وجه در برابر ویروس آنفلوانزا کمک نمی کنند. آنتی بادی های تولید شده توسط بدن در برابر آنفلوانزا هنگام ورود ویروس کرونا به بدن بی قدرت هستند. و غیره.

 

سلول های حافظه آنتی ژن هایی را که قبلا به بدن حمله کرده اند به خاطر می آورند. آنها به بدن کمک می کنند تا از حملات جدید آنتی ژن خاص جلوگیری کند. 


ایمنی فعال و ایمنی منفعل

سیستم ایمنی بسیار هوشمند است و می تواند با عفونت های جدید سازگار شود. بدن ما از دو طریق محافظت می کند - این یک ایمنی فعال (یا اکتسابی) و ایمنی منفعل است. اولین مورد ایمنی پس از بیماری یا واکسن تولید می شود ، دوم مادرزادی است. 

 

نوزادان وقتی در رحم رشد و بعداً از شیر مادر تغذیه می کنند از طریق جفت آنتی بادی دریافت می کنند. همچنین می توان با درمان ایمونوگلوبولین از حیوان یا شخص دیگر آنتی بادی دریافت کرد. اینها انواع ایمنی غیرفعال هستند ، زیرا توسط سیستم ایمنی بدن ایجاد نشده اند. 

 

واکسن
واکسن چگونه کار کنند

در طی واکسیناسیون میکروب هایی وارد بدن می شوند که قبلاً مرده یا اصلاح شده اند تا بیمار نشویم. با این حال ، سیستم ایمنی بدن در مورد این  "نمی داند" ، بنابراین سیستم های دفاعی و آنتی بادی در برابر یک بیماری واقعی تجمع می یابد. هنگامی که یک بیماری واقعی (مثلا کرونا) سعی در حمله دارد ، بدن ما آماده و قادر به خنثی سازی سریع آنتی ژن ها خواهد بود. 

تست آنتی بادی چیست یا تست آنتی بادی کرونا چیست

بعد از واکسیناسون  با هر کدام از واکسن ها (فایزر واکسن ، آسترازنکا واکسن ، آسترازنکا ، واکسن سینوفارم ) میزان آنتی بادی در خون را بررسی می کنند و به این آزمایش تست آنتی بادی یا  تست آنتی بادی کرونا می گویند.

  این مقاله را برای ثبت نام واکسن کرونا  بخوانید.

شش سوال در مورد سیستم ایمنی که  پاسخ آن را همه باید بدانند

برخی از انواع ایمنی بدن پس از ماهها یا سالها از بین می رود ، بنابراین پس از مدتی ممکن است به واکسن جدید نیاز داشته باشیم. در افراد مختلف میزان ایمنی در برابر برخی بیماری ها متفاوت است ، بنابراین برخی بیشتر از دیگران بیمار می شوند. گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن ممکن است گیج شود و به سلولهای خوب بدن خودش حمله کند. به چنین بیماری هایی خود ایمنی گفته می شود. بیایید به افسانه های اصلی مربوط به ایمنی بپردازیم.

 

دارو
1. آیا برای تقویت سیستم ایمنی بدن از تقویت کننده سیستم ایمنی و ویتامین استفاده کنیم؟

نه ، این یک افسانه است. تنظیم کننده های سیستم ایمنی فقط پس از معاینه و تشخیص کامل توسط پزشک تجویز می شود. پروتکل های بین المللی مصرف مدولاتورهای ایمنی را برای بیماری های بسیار خاص (بیماری های خود ایمنی ، انکولوژی ، ایدز) تجویز می کنند.

ویتامین ها ، اگر به میزان کافی برای نیازهای فعلی فرد خاص انتخاب شوند ، به برخی از اندام ها و بافت ها کمک می کنند تا در سطوح فیزیکی و شیمیایی بهتر عمل کنند ، اما با ایمنی رابطه بسیار غیر مستقیم دارند.مصرف ویتامین ها و مواد معدنی واقعاً ضروری است ، اما تنها پس از انجام آزمایشات و مراجعه به پزشک. 

 

 آیا استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند؟

بله. استرس مجموع واکنش های بدن در برابر هرگونه تغییر ناگهانی در شرایط معمول آن است. استرس ، چه مثبت و چه منفی ، همه مکانیسم های سازگاری انسان را تحت فشار قرار می دهد. سیستم ایمنی بدن نیز مجبور است به تغییرات پاسخ دهد: با استرس حاد ، بدتر شروع به کار می کند و با استرس طولانی مدت ، گیرنده های آن به سادگی خاموش می شوند و نسبت به نفوذ آنتی ژن ها حساس نیستند. 

 

شنا
آیا شنا کردن در یخ یا دوش های سرد و گرم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود؟

با عرض پوزش ، نه همیشه. عادت بدن به عکس العمل سریع در برابر تغییرات ناگهانی دما ، البته نکته بسیار مفیدی است. اما بدون آمادگی بدن ، شنا در آب یخ استرس زا است و هیچ منفعتی در دراز مدت برای شما نخواهد داشت. سخت شدن مداوم (و تدریجی) به طور کلی سلامتی را تقویت می کند: اندام های دستگاه تنفسی شروع به کار بهتر می کنند ، پوست به سرما عادت می کند ، رگ های خونی تقویت می شوند ، همه اینها برای  قلب نیز خوب است. یک فرد باتجربه بهتر با سرماخوردگی کنار می آید و اگر ناگهان ویروسی وارد بدن او شود ، به احتمال زیاد ، بیماری را آسان تر و سریعتر تحمل می کند. اینها شاید مزایای اصلی چنین روشهایی باشد اما ایمنی هیچ ارتباطی با آن ندارد.

 

دارو

 آیا آنتی بیوتیک ها سیستم ایمنی بدن را از بین می برند؟

بله. آنتی بیوتیک ها هنگامی تجویز می شوند که لازم است از شر عفونت باکتریایی خلاص شوید (این داروها در برابر ویروس ها ناتوان هستند!). مشکل این است که آنتی بیوتیک ها نه تنها میکرو فلورا را بلکه باکتریهای مفید روده را که یکی از مهمترین اندامهای سیستم ایمنی بدن است از بین می برند. به هر حال ، به همین دلیل ، صابون ضد باکتری آسیب بیشتری می رساند: همراه با باکتری های مضر ، باکتری های مفید از بین می روند و  باکتری های مفید برای محافظت از پوست در برابر ویروس ها مورد نیاز هستند (به هر حال ، پوست اولین سطح محافظت از سیستم ایمنی بدن است ).

طبق پروتکل های درمانی ، همراه با آنتی بیوتیک ، پزشکان باید داروهای ضد قارچ و پروبیوتیک تجویز کنند .

 

کودک
اگر کودک به مدت طولانی شیر مادر بخورد ،بیمار نمی شود؟

نه. شیردهی طولانی مدت و هوای تازه در واقع بسیار مفید است. اما هیچ محافظت کاملی در برابر همه بیماری ها وجود ندارد: آنتی بادی های دریافتی کودک از مادر کافی نخواهد بود. دیر یا زود کودک باید با ویروس ها و باکتری های دیگر کنار بیاید. بدن او باید ایمنی خودش را ایجاد کند. برای انجام این کار ، کودک و همچنین تماس با سایر کودکان و بزرگسالان ، حیوانات خانگی ، گرده گل ، خاک ، آب و البته ویروس ها باید واکسینه شود.


آیا چای به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند؟

بله. نوشیدن چای نه تنها دلپذیر ، بلکه بسیار سالم نیز است. ارتباط با ایمنی مستقیم است: همه انواع نوشیدنی ، مورد علاقه بسیاری ، حاوی مقادیر مختلف آنتی اکسیدان هستند: آنها از سلول ها در برابر تخریب محافظت می کنند ، به این معنی که سیستم ایمنی بدن با مصرف مداوم چای بهتر کار می کند و سریعتر به  آنتی ژن ها واکنش نشان می دهد تصادفی نیست که در مناطقی که افراد صد ساله زندگی می کنند ، به عنوان مثال ، در ژاپن چای به عنوان یک نوشیدنی ضروری در نظر گرفته می شود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید