احساس بوی خیالی

اگر شما بوی چیز هایی را احساس می کنید که در حقیقت آن جا نیستند، شما تنها نیستید.

درصد کمی از مردم اغلب بوهایی را احساس می کنند که در واقع آن بو در آنجا وجود ندارد. از هر 15 آمریکایی بالایی 40 سال یک نفر از آن ها به طور منظم این مورد را تجربه می کند که آن را عارضه ی احساس بوی خیالی می نامند. اما ما ایده ای نداریم که چرا این اتفاق پیش می آید. اما مطالعات جدیدی در این مورد صورت گرفته است که نتایج آن در مجله ی جاما که در خصوص  جراحی و پزشکی است منتشر شده است. این مطالعه توسط محققان موسسه ی سلامت ملی انجام شد که به این موضوع با دقت و دید وسعی نگاه کرده و در خصوص آن به تحقیق پرداخته اند. کتلین بینبریج محقق ارشد این پروژه بیان کرده است که ما اطلاع داریم که پدیده ی بوی خیالی در کلینک های پزشکی گزارش شده اند اما ما دقیق نمی دانیم که این پدیده تا چه اندازه متداول بوده و در ادامه اضافه کرده است که ما حتی اطلاع نداریم که این اثر در میان چه افرادی متداول تر است.

بینبریج و تیمش داده های به دست آمده از مرکز سلامت ملی را در طی سال های متمادی به ترتیب مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. آن ها به طور مشخص بیش از 7000 فرد بالای 40 سال را از سال 2011 الی 2014 مورد بررسی قرار دادند. در این میان، 506 درصد یا 534 نفر به این سوال که آیا آن ها بویی ناخوشایند، بد یا بوی سوختگی را زمانی که چیزی آن جا نیست احساس کرده اند، پاسخ مثبت داده اند.

در حالی که آن ها هنوز مطمئن نیستند که چرا این پدیده اتفاق می افتد، چندین دلیل احتمالی را در بیان کرده اند.

در این خصوص آن ها بیان کرده اند که احتمال این که زنان به پدیده ی بوی خیالی مبتلا شوند بیشتر از احتمال ابتلای مردان به این عارضه است.

همچنین بین پیش آمدن این اتفاق و سن و سال نیز ارتباط وجود دارد. برای مثال احتمال دارد زنان بیشتر از مردان با بالا رفتن سن احساس این بوهای خیالی را گزارش کنند. این نشان می دهد که یکی از دلایلی که امکان دارد در به وجود آمدن این احساس تاثیر گذار باشد بالا رفتن سن باشد زیرا ما تا زمانی که جوان هستیم تنها بوهایی را احساس می کنیم که واقعا وجود دارند و علاوه بر خود ما دیگران نیز می توانند این بو ها را احساس کنند.

بینبریج می گوید که من بسیار علاقه مندم که به جست و جوی افرادی بپردازم که کمتر از 40 سال سن دارند اما عارضه ی بوی خیالی را تجربه کرده اند.

چند مورد دیگر از فاکتور های محتمل به وجود آورنده ی پیشامد بوی خیالی شامل آسیب به سر، خشکی دهان و وضعیت اقتصادی ضعیف می باشد. افرادی که برای تامین معیشت خود در جدال هستند به طور کلی وضعیت سلامت ضعیف تری را تجربه می کنند. پس این خطرهای اضافی به طور مستقیم سلامت آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد یا آن ها دچار بیماری هایی هستند که به درستی مدریت نشده است. تاریخچه ای از گذشته ی افراد سیگاری ارائه شد و در هنگام مطالعه ی این تاریخچه تیم تحقیقاتی به ارتباطاتی میان سیگار کشیدن و احساس بوی خیالی پی بردند اما این ارتباط ها با اعمال شاخص های مربوط به سن و وضعیت اجتماعی اقتصادی افراد از بین رفت. در هر حال محققان دریافتند که افراد سیگاری بیشتر از دیگر افراد جامعه بعد از 40 سالگی دچار پدیده ی احساس بوی خیالی می شوند.

در خصوص این پدیده همواره سوال ها بیشتر از پاسخ ها هستند. ما نمی دانیم که مردم تا چه زمانی این پدیده را احساس می کنند یا اطلاع نداریم که گذر زمان آیا می تواند این احساس را شدید تر کند یا می متواند آن را به دست زمان سپر زیرا به مرور زمان درست می شود. مطالعه ی جاری همچنین شامل داده ها در خصوص عناصر ممکنی مانند صرع یا بیماری های روحی جدی نبود که می تواند احتمالا احساس بوی خیالی را توضیح دهد.

بیشتر مردمی که تحت تاثیر عارضه ی بوی خیالی هستند در بی اطلاعی به سر می برند.

تنها تعداد کمی از افرادی که این بو ها را احساس می کنند به پزشک مراجعه می کنند و به دکتر می گویند احساس می کنند در حس بویایی یا چشایی آن ها اختلالی به وجود آمده است.

هرچند که این تیم تحقیقاتی به دلیل روشنی دست پیدا نکرده است اما با انتشار عمومی نتایج تحقیقات خود بیان کرده اند که بسیار امیدوارند تحقیقات آن ها بتواند به محققانی که می خواهند راه آن ها را ادامه دهند کمک کند.

بینبریج در ادامه اضافه می کند که اولین و بهترین قدم در درک یک وضعیت پزشکی این است که توضیح واضحی برای آن وجود داشته باشد. در این مورد دیگر محققان ممکن است ایده هایی داشته باشند که در آینده در کجا برای علت های محتمل جست و جو کنند و راه های درمان را نیز بیابند.

بینبریج و تیمش برای جست و جوی درمان ها و راه حل های محتمل به کار خود ادامه می دهند. دیگر محققان می توانند به مطالعه ی این مورد نیز بپردازند که چگونه شناسایی علائم مردم می تواند به درمان کمک کند و مکانیزم زیستی که منجر به احساس بوی خیالی می شود را بیابند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • ویدا ویدا :

  یه چیزی مثل صدایی که در گوش می شنویم اما بجز خودمان کسی نمی شنود؟

  1397/7/10 12:33 ب.ظ
 • طاهره مصطفوی :

  بوی کبریت یا بوی گوگرد احتمال دارد به دلیل سوختگی مخاط بینی باشد. احتمالا آمونیاک را بو نکشیده اید؟آمونیاک معمولا در خانه ها در جرم گیرها موجود است و برای تمیز کردن سرویس های بهداشتی استفاده می شود. یک سری علل دیگر برای توهمات بویایی هم که به نظرم رسید را توضیح داده ام در نظر بگیرید که این ها همه جزو احتمالات است و برای تشخیص باید به پزشک مراجعه کنید. توهمات تخمیری ، فانتوسمی است. فرد از حضور مداوم بوهای ناخوشایند شکایت می کند ، غذاهای آشنا شروع به بوی گوگرد می کنند ، بوی تجزیه شدن می دهند و عطرهای دلپذیر کمتر افراد را غافلگیر می کند. علل اصلی توهم بویایی داروها ، مصرف برخی داروها یا مواد روانگردان ، اختلالات روانی یا عصبی است. گاهی اوقات مشکل با واکنش به بوهای ناخوشایند تشدید می شود - کم شدن بزاق ، از بین رفتن اشتها. بوی تند و زننده در برابر آسیب مغزی شروع به تعقیب شخص می کند: - صدمات سر - خونریزی - تومورهای خوش خیم و بدخیم. - ضایعات عفونی سلولهای مغزی. فانتوسمی اغلب با صرع ، هیپوکندری ، اختلالات شخصیتی بروز می کند. با آسیب به لوب تمپورال مغز ، اسکیزوفرنی بیمار شروع به احساس بوی پوسیدگی می کند. بعضی اوقات توهم های بویایی به دلیل آسیب به مخاط بینی رخ می دهد. برای بعضی ها بوی بنزین است. برخی دیگر از حضور مداوم عطر و بوی دلپذیر که قابل تفکیک نیست شکایت دارند. با بوهایی که به نظر خیالی می رسد، چه باید کرد؟ با توهم بویایی ، لازم است مخاط نازوفارنکس بررسی شود ، فلور روده را برای حساسیت به آنتی بیوتیک ها و وجود پاتوژن های قارچی بررسی کنند. اگر همه نتایج طبیعی باشد ، مشاوره با روان درمانی و متخصص مغز و اعصاب لازم است. اغلب افراد به دنبال کمک پزشکی نیستند ، توهم های بویایی را یک عیب کوچک در نظر می گیرند. اما فانتوسمی نیاز به تشخیص دقیق و درمان طولانی مدت دارد. هرچه زودتر علت بیماری مشخص شود ، احتمال از بین بردن موفقیت آمیز آن بیشتر است. چگونه به فرد مبتلا به توهم بویایی کمک کنیم: - بیمار را به غیر واقعی بودن بوها قانع نکنید ، برای او هر آنچه اتفاق می افتد واقعیت دارد - در مورد بویی که بیمار استشمام می کند شوخی نکنید. توهم تخمیری یک وضعیت پزشکی جدی است که ممکن است نشان دهنده یک اختلال روانی یا تومور در مغز باشد. درمان چنین بیماریهایی در صورت غفلت دشوار است. بنابراین ، اگر دائماً بویی را دنبال می کنید ، باید به پزشک مراجعه کنید.

  1398/7/15 03:03 ب.ظ
 • حامد مرادی :

  با سلام من همیشه بوی جیوه کبریت توی مشامم هست خیلی کلافه شدم میشه کمک کنید؟

  1398/7/15 01:00 ق.ظ

بیشتر بخوانید