عوارض جانبی بعد از واکسن کرونا

واکسیناسیون

 

واکسیناسیون روشی برای وارد کردن ماده ای به بدن است که سیستم ایمنی بدن آن را عامل بیماری های عفونی می داند. در نتیجه ، واکنشهای خاصی (پاسخ ایمنی) ایجاد می شود و منجر به تشکیل آنتی بادی ها می شود - ترکیبات پروتئینی که وقتی عامل بیماری زا دوباره وارد بدن می شود ، آن را خنثی می کند. در پزشکی مدرن ، چندین نوع واکسن برای محافظت در برابر بیماریهای عفونی استفاده می شود: بر اساس پاتوژنهای زنده یا غیر فعال ، آماده سازیهایی که فقط بخشهای خاصی از سلولهای میکروارگانیسمها را شامل می شوند. در این مورد ، ایمنی ایجاد می شود ، اما بیماری ایجاد نمی شود

 

در مورد COVID-19 ، امروزه 15 نوع دارو برای واکسیناسیون کرونا در جهان استفاده می شود که از نظر ترکیب متفاوت است. با این حال ، صرف نظر از نوع واکسن کرونا ، ممکن است عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون کرونا ایجاد شود. آیا این علائم باید نگران کننده باشد یا طبیعی است؟ آیا می توان به نوعی وضعیت سلامتی پس از واکسیناسیون را کاهش داد و در چه مواردی باید بعد از واکسیناسیون با پزشک مشورت کرد؟ این سوالات برای بیشتر کسانی که قبلاً واکسینه شده اند یا در نظر دارند واکسن COVID-19 را دریافت کنند ، نگران کننده است.

 

واکسیناسیون چه عوارضی می تواند داشته باشد

فرایند پاسخ ایمنی (ایجاد ایمنی در برابر عامل بیماری زای خاص) در بیشتر موارد با عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​همراه است. بیشتر اوقات ، این واکنش با افزایش جریان خون آشکار می شود - به طوری که سلول های ایمنی بیشتری می توانند از طریق خون در بدن پخش شوند و همچنین افزایش دمای بدن - برای از بین بردن عامل بیماری زا.

 

بنابراین تب پایین و درد عضلانی پس از واکسیناسیون جای نگرانی ندارد. برعکس ، علامت شناسی نشان می دهد که واکسن عملکرد خود را انجام می دهد. اگرچه بلافاصله باید توجه داشت که عدم وجود علائم جانبی را نمی توان ناکارآمدی واکسن کرونا  دانست. واقعیت این است که موجودات مختلف واکنش متفاوتی به واکسن تزریق شده نشان می دهند.

 

chto-delat-pri-pobochnyh-effektah-posle-vakcinacii-ot-covid-19.jpeg

عوارض جانبی معمولی پس از واکسیناسیون کرونا

عوارض جانبی معمولی پس از واکسیناسیون COVID-19:

درد در محل تزریق ؛

افزایش دمای بدن ؛

سردرد ؛ لرز ؛

درد عضلانی ؛

اسهال 

اما اگر علائم ذکر شده بعد از اکثر واکسن ها برای بیماری های مختلف ظاهر شوند ، در مورد COVID-19 یک علامت خاص نیز وجود دارد ، به اصطلاح "دست کووید". علائم شامل قرمزی ، درد و تورم در اطراف محل تزریق است. معمولاً پس از اولین دوز واکسن رخ می دهد. این بیماری تقریباً یک هفته ادامه می یابد ، اگرچه طول دوره می تواند از 5 تا 21 روز متغیر باشد. علائم ممکن است پس از انواع مختلف واکسن ها کمی متفاوت باشد. در موارد نادر ، افراد مبتلا به آلرژی ممکن است پس از واکسیناسیون دچار آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک) شوند. اگرچه ، طبق گفته WHO ، این اتفاق بسیار نادر است .

 

از آنجا که هیچ یک از واکسن های کرونا حاوی ویروس زنده نیستند ، احتمال عفونت پس از واکسیناسیون به طور کامل منتفی است. عوارض جانبی واکسیناسیون COVID-19 می تواند برای چند روز ادامه یابد.

 

داروهای OTC برای از بین بردن اثرات پس از واکسیناسیون اگر عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون شدید باشد ، برخی از آنها را می توان با داروهای بدون نسخه کاهش داد. به ویژه ، با درد شدید عضلانی و / یا سردرد ، تب ، لرز ، مسکن و داروهای ضد تب می توان مصرف کرد. این می تواند ایبوپروفن ، آسپرین ، استامینوفن یا پاراستامول باشد. هنگامی که علائم "دست کووید" ظاهر می شود ، می توان از آنتی هیستامین برای کاهش واکنش استفاده کرد. اما این را باید در نظر گرفت که برخی از داروها در این گروه باعث خواب آلودگی می شوند ، بنابراین ، در حالی که دارو مصرف کرده اید ، نمی توانید رانندگی کنید یا کارهایی را که نیاز به افزایش تمرکز دارند را شروع کنید.

 

_114241106_vaccineillus976_rtrs.jpg

 

داروهای خانگی برای تسکین علائم پس از واکسیناسیون با استفاده از یک کیسه یخ بسته بندی شده درحوله  به محل تزریق ، علائم دست کووید و سایر عوارض بعد از واکسیناسیون قابل تسکین است. کمپرس سرد می تواند به تسکین تورم و درد ، از جمله درد مفاصل و عضلات کمک کند.(حوله خشک را داخل فریزر بگذارید تا سرد شود)

 

برخی از افراد پس از واکسیناسیون احساس سفتی و درد در بازوی تزریق می کنند. اگر اندام خود را تا حد امکان حرکت دهید - می توانید ناراحتی را از بین ببرید و از سفتی شدیدتر جلوگیری کنید - با انجام تمرینات بازو باعث شل شدن ماهیچه ها و رفع هر گونه سفتی می شود. اگر دوره بعد از واکسیناسیون با تب و لرز همراه باشد ، نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن مهم است. همچنین ، زیاد لباس گرم نپوشید ، زیرا این امر با گرم شدن بیش از حد بدن و افزایش شدیدتر دما همراه است.

 

Untitled.jpg

 

چه زمانی باید از پزشک کمک گرفت

اگر 24 ساعت پس از واکسیناسیون ، علائم پس از واکسیناسیون تشدید شود ، درد شدید ، تورم در محل تزریق ایجاد شود ، ناحیه قرمزی افزایش می یابد ، در این مورد لازم است با پزشک مشورت کنید . علائم یک واکنش آلرژیک شدید نیز دلیلی برای مراجعه فوری به یک مرکز پزشکی یا تماس با آمبولانس است. در صورت حساسیت به واکسن ، کهیر ، تورم صورت و گلو ظاهر می شود و تنفس برای فرد دشوار می شود. واکنش آلرژیک به واکسن معمولاً ظرف چند دقیقه پس از تجویز دارو ظاهر می شود. بنابراین ، پس از تزریق ، فرد باید حداقل 15 دقیقه زیر نظر پزشک در یک مرکز درمانی بماند.

اگر تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، تپش قلب ، آریتمی بعد از واکسیناسیون ظاهر شد ، باید فوراً با پزشک مشورت کنید ، زیرا این علائم ممکن است نشانه میوکاردیت یا پریکاردیت باشد ، که در موارد بسیار نادر پس از واکسیناسیون با مدرنا  Moderna  یا  فایزر Pfizer ایجاد می شود.

 

آیا می توان عوارض جانبی واکسن کرونا را به حداقل رساند

با مصرف دارو نمی توان از عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون جلوگیری کرد. همچنین ، قبل از واکسیناسیون آنتی هیستامین مصرف نکنید تا از واکنش آلرژیک احتمالی جلوگیری شود. با این حال ، مواردی وجود دارد که می تواند به بهبود شرایط پس از واکسیناسیون کمک کند.

اول ، استراحت خوب و آرامش قبل از واکسیناسیون بسیار مهم است. یک حالت عادی روانی- عاطفی تحمل استرس های ناشی از این روش را آسان تر می کند.

دوم ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید. علاوه بر این ، مهم است که این کار را نه تنها در روز واکسیناسیون ، بلکه حداقل 2 روز قبل از واکسیناسیون انجام دهید. کم آبی بدن عوارض جانبی نامطلوب را افزایش می دهد ، بنابراین ، پس از تزریق ، حداقل 2 روز ، مصرف مقدار زیادی آب خالص ضروری است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  چگونه از قبل بدانیم که به واکسن آلرژی خواهید داشت اکنون تعداد زیادی از شارلاتان ها ظاهر شده اند و قول دادند که شما را معاینه کنند و متوجه شوند که آیا به اجزای واکسن حساسیت دارید یا خیر. این فقط یک تقلب است، یک کلاهبرداری برای پول. دکتر گفت که بدون تزریق دارو نمی توان متوجه شد که آیا به آن واکنش آلرژیک دارید یا خیر.

  1400/9/16 21:34
 • Tasmine 759 :

  چه مشکلات کبدی پس از درمان کووید-19 ممکن است رخ دهد؟ پس از درمان عفونت کروناویروس، بیماران نه تنها ممکن است مشکلات ریوی یا سندرم پس از کووید را تجربه کنند، بلکه ممکن است پدیده خطرناکی مانند آسیب سمی کبد را نیز تجربه کنند. نکته فقط در خود بیماری نیست، بلکه در داروهایی که با آن درمان می شود نیز هست. داروهایی که برای درمان بیماران کووید استفاده می‌شوند جان انسان‌ها را نجات می‌دهند، اما می‌توانند منجر به مشکلات کبدی شوند. در برخی موارد، پزشکان در مورد آسیب سمی کبد صحبت می کنند که پس از درمان با داروهای ضد ویروسی ظاهر می شود. این عارضه جانبی آنهاست.

  1400/9/17 19:17
 • Tasmine 759 :

  به گفته عصب شناس، سندرم پس از کووید می تواند تا 9 ماه ادامه یابد. پزشکان در حال حاضر بیمارانی را که حدود 8 تا 9 ماه از postcoid رنج می برند، تحت نظر دارند. آنها علائم شدید آنفولانزا دارند. ما در مورد ضعف، درد در عضلات و مفاصل، تب، مسمومیت، مشکلات از دست دادن حافظه و سایر اختلالات شناختی صحبت می کنیم. افراد مبتلا به سندرم postcoid از اختلال در توجه، ناتوانی در کار، نوسانات نبض و فشار شکایت دارند. گاهی اوقات این علائم با هم ظاهر می شوند. برای اولین بار از زمان شروع همه گیری، سازمان جهانی بهداشت تعریفی از سندرم پست کوید ارائه کرده است. به گفته متخصصان، در این شرایط، ما در مورد خستگی، تنگی نفس (تنگی نفس)، اختلالات شناختی صحبت می کنیم. WHO اذعان کرد که همه اینها با زندگی روزمره تداخل دارد. علائم می تواند تغییر کند و این وضعیت کم و بیش حاد می شود.

  1400/9/17 19:24
 • Tasmine 759 :

  پس از تماس با بیمار کووید-19 چه بخوریم؟ متخصص بیماری های عفونی گفت، پس از تماس با فردی که مبتلا به کووید-19 است، باید سبزیجات و میوه های بیشتری بخورید. این یک نوع پیشگیری از عفونت است. متخصص بیماری های عفونی یادآور شد که در حال حاضر، در فصل میوه ها و سبزیجات، آنها باید تا حد امکان خورده شوند. بنابراین، پس از تماس با فرد بیمار، مصرف روزانه تا نیم کیلوگرم سبزیجات و میوه ها توصیه می شود. توت ها نیز سود زیادی خواهند داشت. توصیه اکید پزشک این است که در فصل سرما کمتر در مکان های شلوغ بمانید، فاصله بگیرید و از ماسک استفاده کنید.

  1400/9/17 19:32
 • Tasmine 759 :

  اکنون شایع ترین عارضه کووید، مشکلات مرتبط با سیستم عصبی است. می توانیم در مورد مشکلات جدی خواب، بی تفاوتی یا برعکس تمایل به رفتار پرخاشگرانه صحبت کنیم که قبل از بیماری برای یک فرد معمولی وجود نداشت. پزشکان قبلاً تشخیص داده اند که کووید یک ARVI رایج نیست، به یک بیماری سیستمیک تعلق دارد و بسته به شدت دوره تقریباً همه اندام ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بسیاری از افراد مبتلا به سندروم مشکلاتی در پوست، مو، اختلالات بینایی یا شنوایی دارند. به گفته تریکولوژیست ها، ریزش مو در این مورد با کمبود ویتامین ها همراه است: روی، منیزیم، سلنیوم، ویتامین D، B6، B9 و B12 معمولاً کمبود دارند. پزشکان خاطرنشان می کنند که پس از ابتلا به ویروس کرونا، ممکن است نیاز به توانبخشی جدی باشد.

  1400/9/17 19:35
 • Tasmine 759 :

  چه آزمایش هایی به شناسایی لخته های خون پس از ابتلا به ویروس کرونا کمک می کند؟ در حال حاضر برای همه روشن است که ویروس کرونا نه تنها می تواند عوارض ریوی، بلکه مجموعه ای کامل از اثرات منفی بر کل بدن ایجاد کند. به احتمال زیاد، عروق بعد از ریه ها از نظر نیروی "ضربه" در رتبه دوم قرار دارند. اگر به شکل شدید بیمار بوده اید و به خصوص اگر بیماری های مزمن دارید، بررسی رگ های خونی ضروری است. برخی از افراد ممکن است پس از کووید دچار ترومبوز شوند. هنگامی که لخته های خون در رگ ها، یعنی ترومبوز، تشکیل می شود، این یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. آنچه باید به آن توجه کنید. دکتر می گوید مهم ترین چیز تورم و سنگینی در پاها است. چنین علائمی ممکن است نشان دهنده انسداد رگ های خونی باشد. حتی خطرناک تر پف کردگی یک طرفه است و سیانوز پوست روی نواحی مشکل نازک می شود، براق می شود، . اول از همه، شما باید یک کواگولوگرام انجام دهید. این یک مطالعه جامع است که به شما امکان می دهد وضعیت سیستم هموستاز را ارزیابی کنید. از جمله موارد دیگر، نقض یکپارچگی دیواره عروقی را نشان می دهد. علاوه بر این، انجام اسکن دوبلکس اولتراسوند، فلبوگرافی و آزمایش خون برای تست D-dimer خوب است.

  1400/9/17 19:44
 • JamesEluro 464 :

  از جمله دلایل پزشکی منع مصرف واکسیناسیون می توان به آلرژی، عوارض پس از اولین واکسیناسیون، عفونت ها و بیماری های مزمن در مرحله حاد اشاره کرد. موارد منع مصرف به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می شوند. موارد اول شامل حساسیت مفرط به مواد تشکیل دهنده دارو یا واکسن است. ما همچنین در مورد واکنش های آلرژیک شدید ثبت شده در پرونده پزشکی صحبت می کنیم. عوارض شدید پس از واکسیناسیون - شوک آنافیلاکتیک، سندرم تشنج، دمای بالای چهل درجه، تورم در محل تزریق. موارد منع موقت شامل بیماری های عفونی حاد، بیماری های غیر عفونی و تشدید بیماری های مزمن بود. در این مورد، منع واکسیناسیون برای دوره یک بیماری حاد و برای دو تا چهار هفته پس از بهبودی داده می شود.

  1400/11/6 11:38

بیشتر بخوانید