عوارض جانبی بعد از واکسن کرونا

واکسیناسیون

 

واکسیناسیون روشی برای وارد کردن ماده ای به بدن است که سیستم ایمنی بدن آن را عامل بیماری های عفونی می داند. در نتیجه ، واکنشهای خاصی (پاسخ ایمنی) ایجاد می شود و منجر به تشکیل آنتی بادی ها می شود - ترکیبات پروتئینی که وقتی عامل بیماری زا دوباره وارد بدن می شود ، آن را خنثی می کند. در پزشکی مدرن ، چندین نوع واکسن برای محافظت در برابر بیماریهای عفونی استفاده می شود: بر اساس پاتوژنهای زنده یا غیر فعال ، آماده سازیهایی که فقط بخشهای خاصی از سلولهای میکروارگانیسمها را شامل می شوند. در این مورد ، ایمنی ایجاد می شود ، اما بیماری ایجاد نمی شود

 

در مورد COVID-19 ، امروزه 15 نوع دارو برای واکسیناسیون کرونا در جهان استفاده می شود که از نظر ترکیب متفاوت است. با این حال ، صرف نظر از نوع واکسن کرونا ، ممکن است عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون کرونا ایجاد شود. آیا این علائم باید نگران کننده باشد یا طبیعی است؟ آیا می توان به نوعی وضعیت سلامتی پس از واکسیناسیون را کاهش داد و در چه مواردی باید بعد از واکسیناسیون با پزشک مشورت کرد؟ این سوالات برای بیشتر کسانی که قبلاً واکسینه شده اند یا در نظر دارند واکسن COVID-19 را دریافت کنند ، نگران کننده است.

 

واکسیناسیون چه عوارضی می تواند داشته باشد

فرایند پاسخ ایمنی (ایجاد ایمنی در برابر عامل بیماری زای خاص) در بیشتر موارد با عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​همراه است. بیشتر اوقات ، این واکنش با افزایش جریان خون آشکار می شود - به طوری که سلول های ایمنی بیشتری می توانند از طریق خون در بدن پخش شوند و همچنین افزایش دمای بدن - برای از بین بردن عامل بیماری زا.

 

بنابراین تب پایین و درد عضلانی پس از واکسیناسیون جای نگرانی ندارد. برعکس ، علامت شناسی نشان می دهد که واکسن عملکرد خود را انجام می دهد. اگرچه بلافاصله باید توجه داشت که عدم وجود علائم جانبی را نمی توان ناکارآمدی واکسن کرونا  دانست. واقعیت این است که موجودات مختلف واکنش متفاوتی به واکسن تزریق شده نشان می دهند.

 

chto-delat-pri-pobochnyh-effektah-posle-vakcinacii-ot-covid-19.jpeg

عوارض جانبی معمولی پس از واکسیناسیون کرونا

عوارض جانبی معمولی پس از واکسیناسیون COVID-19:

درد در محل تزریق ؛

افزایش دمای بدن ؛

سردرد ؛ لرز ؛

درد عضلانی ؛

اسهال 

اما اگر علائم ذکر شده بعد از اکثر واکسن ها برای بیماری های مختلف ظاهر شوند ، در مورد COVID-19 یک علامت خاص نیز وجود دارد ، به اصطلاح "دست کووید". علائم شامل قرمزی ، درد و تورم در اطراف محل تزریق است. معمولاً پس از اولین دوز واکسن رخ می دهد. این بیماری تقریباً یک هفته ادامه می یابد ، اگرچه طول دوره می تواند از 5 تا 21 روز متغیر باشد. علائم ممکن است پس از انواع مختلف واکسن ها کمی متفاوت باشد. در موارد نادر ، افراد مبتلا به آلرژی ممکن است پس از واکسیناسیون دچار آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک) شوند. اگرچه ، طبق گفته WHO ، این اتفاق بسیار نادر است .

 

از آنجا که هیچ یک از واکسن های کرونا حاوی ویروس زنده نیستند ، احتمال عفونت پس از واکسیناسیون به طور کامل منتفی است. عوارض جانبی واکسیناسیون COVID-19 می تواند برای چند روز ادامه یابد.

 

داروهای OTC برای از بین بردن اثرات پس از واکسیناسیون اگر عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون شدید باشد ، برخی از آنها را می توان با داروهای بدون نسخه کاهش داد. به ویژه ، با درد شدید عضلانی و / یا سردرد ، تب ، لرز ، مسکن و داروهای ضد تب می توان مصرف کرد. این می تواند ایبوپروفن ، آسپرین ، استامینوفن یا پاراستامول باشد. هنگامی که علائم "دست کووید" ظاهر می شود ، می توان از آنتی هیستامین برای کاهش واکنش استفاده کرد. اما این را باید در نظر گرفت که برخی از داروها در این گروه باعث خواب آلودگی می شوند ، بنابراین ، در حالی که دارو مصرف کرده اید ، نمی توانید رانندگی کنید یا کارهایی را که نیاز به افزایش تمرکز دارند را شروع کنید.

 

_114241106_vaccineillus976_rtrs.jpg

 

داروهای خانگی برای تسکین علائم پس از واکسیناسیون با استفاده از یک کیسه یخ بسته بندی شده درحوله  به محل تزریق ، علائم دست کووید و سایر عوارض بعد از واکسیناسیون قابل تسکین است. کمپرس سرد می تواند به تسکین تورم و درد ، از جمله درد مفاصل و عضلات کمک کند.(حوله خشک را داخل فریزر بگذارید تا سرد شود)

 

برخی از افراد پس از واکسیناسیون احساس سفتی و درد در بازوی تزریق می کنند. اگر اندام خود را تا حد امکان حرکت دهید - می توانید ناراحتی را از بین ببرید و از سفتی شدیدتر جلوگیری کنید - با انجام تمرینات بازو باعث شل شدن ماهیچه ها و رفع هر گونه سفتی می شود. اگر دوره بعد از واکسیناسیون با تب و لرز همراه باشد ، نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن مهم است. همچنین ، زیاد لباس گرم نپوشید ، زیرا این امر با گرم شدن بیش از حد بدن و افزایش شدیدتر دما همراه است.

 

Untitled.jpg

 

چه زمانی باید از پزشک کمک گرفت

اگر 24 ساعت پس از واکسیناسیون ، علائم پس از واکسیناسیون تشدید شود ، درد شدید ، تورم در محل تزریق ایجاد شود ، ناحیه قرمزی افزایش می یابد ، در این مورد لازم است با پزشک مشورت کنید . علائم یک واکنش آلرژیک شدید نیز دلیلی برای مراجعه فوری به یک مرکز پزشکی یا تماس با آمبولانس است. در صورت حساسیت به واکسن ، کهیر ، تورم صورت و گلو ظاهر می شود و تنفس برای فرد دشوار می شود. واکنش آلرژیک به واکسن معمولاً ظرف چند دقیقه پس از تجویز دارو ظاهر می شود. بنابراین ، پس از تزریق ، فرد باید حداقل 15 دقیقه زیر نظر پزشک در یک مرکز درمانی بماند.

اگر تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، تپش قلب ، آریتمی بعد از واکسیناسیون ظاهر شد ، باید فوراً با پزشک مشورت کنید ، زیرا این علائم ممکن است نشانه میوکاردیت یا پریکاردیت باشد ، که در موارد بسیار نادر پس از واکسیناسیون با مدرنا  Moderna  یا  فایزر Pfizer ایجاد می شود.

 

آیا می توان عوارض جانبی واکسن کرونا را به حداقل رساند

با مصرف دارو نمی توان از عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون جلوگیری کرد. همچنین ، قبل از واکسیناسیون آنتی هیستامین مصرف نکنید تا از واکنش آلرژیک احتمالی جلوگیری شود. با این حال ، مواردی وجود دارد که می تواند به بهبود شرایط پس از واکسیناسیون کمک کند.

اول ، استراحت خوب و آرامش قبل از واکسیناسیون بسیار مهم است. یک حالت عادی روانی- عاطفی تحمل استرس های ناشی از این روش را آسان تر می کند.

دوم ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید. علاوه بر این ، مهم است که این کار را نه تنها در روز واکسیناسیون ، بلکه حداقل 2 روز قبل از واکسیناسیون انجام دهید. کم آبی بدن عوارض جانبی نامطلوب را افزایش می دهد ، بنابراین ، پس از تزریق ، حداقل 2 روز ، مصرف مقدار زیادی آب خالص ضروری است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید