تغذیه

مصرف بیش از اندازه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا خطر ابتلا به هپاتیت را افزایش می‌دهد

به گزارش (سیارک) در ایالات متحده، اکثر مردم بیش از 40 ساعت در هفته کار می‌کنند و یکی از روش‌های محبوب در میان مردم برای آنکه بتوانند 10 ساعت در روز کار کنند و روزِ خود را به سرانجام برسانند استفاده از نوشیدنی‌های انرژی‌زا است. اما اگر نوشیدنی‌های انرژی‌زای خود را کنار بگذارید، کبدتان از شما قلباً تشکر می‌کند.

 
ماجرا: پزشکانِ دانشگاه فلوریدا گزارش می‌کنند که آنچه آنها دومین نوعِ مستند از هپاتیتِ حاد می‌شناسند ناشی از مصرف بیش از اندازه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا است.(سیارک
از محصولات غذایی صنعتی دوری کنید.
بیمارِ مورد نظر فردی 50 ساله است که پیش از این کاملا! سالم بود، مردی که به مدت چند هفته دچار درد شکمی، استفراغ و خواب آلودگی شده بود. او فکر می‌کرد که دچار یک آنفولانزای ساده شده است، اما پس از آنکه متوجه رنگ سیاه ادرار و علائم یرقان (زردی) شد به قضیه شک کرد. پس از آنکه با چندین پزشک ملاقات نمود، بلافاصله مشکل او را هپاتیتِ حادِ شدید تشخیص دادند.
پزشکان علل این عارضه را مصرف مواد مخدر، الکل و رفتار جنسی نمی‌دانستند و آزمایش‌ها نشان داد که این مورد یک هپاتیت ساده نیست. با این حال، سطح ویتامین B که در نوشیدنی‌های الکی به‌عنوان ماده‌ی انرژی‌زا استفاده می‌شود در کبدِ او به‌معنای واقع کلمه بیش از اندازه بود. همان‌طور که انتظار می‌رفت، بیمارِ مذکور به پزشکان گفت که سه هفته است که روزانه بین چهار تا پنج نوشیدنی انرژی‌زا مصرف می‌کند تا بتواند از پس کار طاقت‌فرسایش به‌عنوان یک کارگر ساختمان بر بیاید.
پس از سه روز درمان و بستری شدن در بیمارستان، او را مرخص کردند. درمان وی خیلی ساده بود: دیگر نوشیدنی انرژی‌زا مصرف نکرد. پزشکانِ وی گزارشی مفصل از وضعیت او را در ژورنالِ Tuesday in the British Medical ، منتشر کردند.
مثل همیشه، هرچیزی اندازه داره!!!
هر نوشیدنی انرژی‌زا حاوی ویتامین‌های گروه B است، اما شاخص مسموم‌کنندگیِ آن بیمار آشکارا نشان می‌داد که دچار بیش‌مصرفِ ویتامین B3، نیاسین، شده است.
از نیاسین در صنعت داروسازی و در مکمل‌ها برای درمان کلسترول بالا و کاهش ریسک حملات قلبی از طریق بهبود سیرکولاسیون استفاده می‌شود. اگر به‌انداز‌ه‌ی کافی نیاسین به بدن خود نرسانید، دچار پلاگرا می‌شوید، شرایطی وخیم که با پوسته پوسته شدنِ بدن، زوال عقل و اسهال همراه است.
به‌مانند تمامی ویتامین‌های گروه B، نیاسین به تبدیل کربوهیدرات به گلوکز کمک می‌کند سوختِ بدن کلوگز است. به‌همین دلیل است که نوشیدنی‌های انرژی‌زا را با آنها پُر می‌کنند. اما، مثل هر چیز دیگری، نیاسین بیش از میزان لازم دردسرهایی به همراه دارد.(سیارک
عموماً، 500 میلی‌گرم نیاسین در روز را سمی در نظر می‌گیریم و اگر بیش از 100 میلی گرم در روز نیاسین مصرف می‌کنید پزشکان آزمایش‌های مربوط به کبد را به‌طور منظم توصیه‌ می‌کنند. بیمارِ مذکور به مدت سه‌ هفته هر روز بین 160 تا 200 میلی‌گرم (40 تا 50 میلی‌گرم در هر نوشیدنی انرژی‌زا) نیاسین مصرف می‌کرد.
اولین بار نیست
در 2011، زن 22 ساله‌ای که روزانه 10 قوطی نوشیدنی انرژی‌زا مصرف می‌کرد اولین مورد مستند از بیماری هپاتیتِ حاد ناشی از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا بود. پزشکان در آن مورد نیز به نیاسین مشکوک شده بودند.
مکمل‌های گیاهی و نوشیدنی‌های انرژی‌زا در قفسه‌های اکثر فروشگاه‌ها امروزی وجود دارند. تعداد تخمینی مکمل‌های غذایی دردسترسِ مصرف‌کنندگان از 4 هزار در 1994 تا 55 هزار نوع در 2012 برآورد شد. تخمین زده می‌شود که هر ساله 23 هزار وضعیت اورژانسی پزشکی در ایالات متحده به سوءمصرف مکمل‌های غذایی ربط داشته باشد عموماً مکمل‌های کاهش وزن و محصولات انرژی‌زای گیاهی.
پزشکان قطعاً مطمئن نیستند که آیا مشکل کبدی آن کارگر ساختمان تماماً تقصیرِ نیاسین است یا نه، چون دیگر موادتشکیل دهنده‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز ممکن است به‌شیوه‌های غیرمنتظره در بدن برهمکنش داشته باشند. با این حال، آنها می‌گویند که این دومین موردِ حاد است که به الزامِ توجه بیشتر به پدیده‌های غالباً ناشناخته اشاره دارد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


این بیماری انگلی شامل دو مرحله جداگانه است؛ در مرحله نخستین بیماری که نزدیک به دو ماه به طول می انجامد، فرد هیچ گونه ناراحتی ای احساس نخواهد کرد 2592 کلمه

ده بیماری خطرناک که ظرف مدت یک روز انسان را از پا در می آورند

این بیماری انگلی شامل دو مرحله جداگانه است؛ در مرحله نخستین بیماری که نزدیک به دو ماه به طول می انجا...

عفونت های همزمان HBV و HCV با HIV در سراسر جهان در حال ظهور هستند.

ویروس هپاتیت B و C

عفونت های همزمان HBV و HCV با HIV در سراسر جهان در حال ظهور هستند.

خواص خار شیر ، خار مریم یا سیلیمارین خوراکی برای سیروز کبدی

خار مریم یا سیلیمارین چیست؟ بخش دوم

خواص خار شیر ، خار مریم یا سیلیمارین خوراکی برای سیروز کبدی

علائم هپاتیت B تقریبا با هپاتیت A مشترک است ولی اگر درمان نشود، احتمال ایجاد عارضه کبدی در درازمدت بیشتر است. هپاتیت B بیشتر از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. پس از وارد شدن ویروس هپاتیت B ...

چه کسانی حتما باید بر علیه هپاتیت B واکسینه شوند

علائم هپاتیت B تقریبا با هپاتیت A مشترک است ولی اگر درمان نشود، احتمال ایجاد عارضه کبدی در درازمدت ب...

کبد یکی از مهم‌ترین اندام های بدن انسان است. کبد همانند فیلتری توانمند به حذف سموم و مواد زائد از جریان خون کمک می کند.  کبد مسئولیت ذخیره انرژی و تولید ترکیباتی که بدن از آنها برای پردازش ...

وقتی کبد با مشکلی بزرگ مواجه است

کبد یکی از مهم‌ترین اندام های بدن انسان است. کبد همانند فیلتری توانمند به حذف سموم و مواد زائد از جر...

اگر در زمره‌ افرادی‌ هستید که‌ خطر هپاتیت‌ شما را تهدید می‌کند، مثل‌ کارکنان‌ بیمارستان‌ها، دندانپزشکان‌ و غیره‌، واکسن‌ هپاتیت‌ A و B را دریافت‌ کنید، واکسن‌ سایر انواع‌ هپاتیت‌ ویروسی‌ در دست‌ بررسی‌ است.

نشانه‌های ابتلا به هپاتیت

اگر در زمره‌ افرادی‌ هستید که‌ خطر هپاتیت‌ شما را تهدید می‌کند، مثل‌ کارکنان‌ بیمارستان‌ها، دندانپزش...

یمارانی که مبتلا به عفونت طولانی مدت هپاتیت B هستند ، قادر به پاک کردن HBV از سلول های کبدی خود بطور کامل نمی باشند .

تی ال آر 4 و عفونت هپاتیت B

یمارانی که مبتلا به عفونت طولانی مدت هپاتیت B هستند ، قادر به پاک کردن HBV از سلول های کبدی خود بطور...

هپاتیت C یک بیماری کبدی است که توسط ویروس هپاتیت C ایجاد می‌شود. این بیماری با یک تب خفیف شروع و با گذشت زمان شدت می‌یابد. این بیماری کشنده است و فورا جهت پیشگیری از مرگ باید درمان گردد.

درمان های موثر خانگی برای هپاتیت C

هپاتیت C یک بیماری کبدی است که توسط ویروس هپاتیت C ایجاد می‌شود. این بیماری با یک تب خفیف شروع و با ...

علائم هشدار دهنده که نشان می دهد کبد شما پر از سموم است!!

10 نشانه که کبد شما مریض است

علائم هشدار دهنده که نشان می دهد کبد شما پر از سموم است!!

سلامت کبد به صورت مستقیم با آنچه میخورید در ارتباط است اگر یک رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید میتوانید سالها از سلامت کبد خود لذت ببرید و در صورتی که با

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب

سلامت کبد به صورت مستقیم با آنچه میخورید در ارتباط است اگر یک رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید میت...

تحقیقات نشان می‌دهد شیرین کننده‌‌های موجود در بستنی و نوشابه باعث اختلال در عملکرد و خرابی کبد کودکان می‌شود.

مرگبارترین شیرینی در خوراکی‌های پرطرفدار کودکان

تحقیقات نشان می‌دهد شیرین کننده‌‌های موجود در بستنی و نوشابه باعث اختلال در عملکرد و خرابی کبد کودکا...

اگر دائم گوشت قرمز مصرف می‌کنید بهتر است که بیشتر از روزی هفتاد گرم نباشد

آیا مصرف گوشت قرمز برای بدن ضروریست؟

اگر دائم گوشت قرمز مصرف می‌کنید بهتر است که بیشتر از روزی هفتاد گرم نباشد

طبق گزارش محققان، نوشیدن منظم سه یا پنج فنجان قهوه ریسک سرطان کبد و سیروز کبدی را کاهش می دهد.

نوشیدن قهوه ریسک بیماری های کبدی را کاهش می دهد

طبق گزارش محققان، نوشیدن منظم سه یا پنج فنجان قهوه ریسک سرطان کبد و سیروز کبدی را کاهش می دهد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد گیلان با اشاره به علائم ابتلا به بیماری  التهاب روده، گفت: مصرف انواع فست فود و عدم تحرک سبب تشدید این بیماری می شود.

مصرف فست فودها بیماری التهاب روده را تشدید می کند

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد گیلان با اشاره به علائم ابتلا به بیماری التهاب روده، گفت: ...

غذاهایی که سبب افزایش رشد مو می شود

غذاهایی که سبب افزایش رشد مو می شود بخش دوم

غذاهایی که سبب افزایش رشد مو می شود

درمورد نیاسین قبلاً مقاله ای را منتشر کرده ایم و میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ویتامین به مقاله قبلی مراجعه کنید. نیاسین ویتامین B ای است که م

نیاسین و افزایش سطح کلسترول خوب خون

درمورد نیاسین قبلاً مقاله ای را منتشر کرده ایم و میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ویتامین ...