مصرف بیش از اندازه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا خطر ابتلا به هپاتیت را افزایش می‌دهد

به گزارش (سیارک) در ایالات متحده، اکثر مردم بیش از 40 ساعت در هفته کار می‌کنند و یکی از روش‌های محبوب در میان مردم برای آنکه بتوانند 10 ساعت در روز کار کنند و روزِ خود را به سرانجام برسانند استفاده از نوشیدنی‌های انرژی‌زا است. اما اگر نوشیدنی‌های انرژی‌زای خود را کنار بگذارید، کبدتان از شما قلباً تشکر می‌کند.

 
ماجرا: پزشکانِ دانشگاه فلوریدا گزارش می‌کنند که آنچه آنها دومین نوعِ مستند از هپاتیتِ حاد می‌شناسند ناشی از مصرف بیش از اندازه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا است.(سیارک
از محصولات غذایی صنعتی دوری کنید.
بیمارِ مورد نظر فردی 50 ساله است که پیش از این کاملا! سالم بود، مردی که به مدت چند هفته دچار درد شکمی، استفراغ و خواب آلودگی شده بود. او فکر می‌کرد که دچار یک آنفولانزای ساده شده است، اما پس از آنکه متوجه رنگ سیاه ادرار و علائم یرقان (زردی) شد به قضیه شک کرد. پس از آنکه با چندین پزشک ملاقات نمود، بلافاصله مشکل او را هپاتیتِ حادِ شدید تشخیص دادند.
پزشکان علل این عارضه را مصرف مواد مخدر، الکل و رفتار جنسی نمی‌دانستند و آزمایش‌ها نشان داد که این مورد یک هپاتیت ساده نیست. با این حال، سطح ویتامین B که در نوشیدنی‌های الکی به‌عنوان ماده‌ی انرژی‌زا استفاده می‌شود در کبدِ او به‌معنای واقع کلمه بیش از اندازه بود. همان‌طور که انتظار می‌رفت، بیمارِ مذکور به پزشکان گفت که سه هفته است که روزانه بین چهار تا پنج نوشیدنی انرژی‌زا مصرف می‌کند تا بتواند از پس کار طاقت‌فرسایش به‌عنوان یک کارگر ساختمان بر بیاید.
پس از سه روز درمان و بستری شدن در بیمارستان، او را مرخص کردند. درمان وی خیلی ساده بود: دیگر نوشیدنی انرژی‌زا مصرف نکرد. پزشکانِ وی گزارشی مفصل از وضعیت او را در ژورنالِ Tuesday in the British Medical ، منتشر کردند.
مثل همیشه، هرچیزی اندازه داره!!!
هر نوشیدنی انرژی‌زا حاوی ویتامین‌های گروه B است، اما شاخص مسموم‌کنندگیِ آن بیمار آشکارا نشان می‌داد که دچار بیش‌مصرفِ ویتامین B3، نیاسین، شده است.
از نیاسین در صنعت داروسازی و در مکمل‌ها برای درمان کلسترول بالا و کاهش ریسک حملات قلبی از طریق بهبود سیرکولاسیون استفاده می‌شود. اگر به‌انداز‌ه‌ی کافی نیاسین به بدن خود نرسانید، دچار پلاگرا می‌شوید، شرایطی وخیم که با پوسته پوسته شدنِ بدن، زوال عقل و اسهال همراه است.
به‌مانند تمامی ویتامین‌های گروه B، نیاسین به تبدیل کربوهیدرات به گلوکز کمک می‌کند سوختِ بدن کلوگز است. به‌همین دلیل است که نوشیدنی‌های انرژی‌زا را با آنها پُر می‌کنند. اما، مثل هر چیز دیگری، نیاسین بیش از میزان لازم دردسرهایی به همراه دارد.(سیارک
عموماً، 500 میلی‌گرم نیاسین در روز را سمی در نظر می‌گیریم و اگر بیش از 100 میلی گرم در روز نیاسین مصرف می‌کنید پزشکان آزمایش‌های مربوط به کبد را به‌طور منظم توصیه‌ می‌کنند. بیمارِ مذکور به مدت سه‌ هفته هر روز بین 160 تا 200 میلی‌گرم (40 تا 50 میلی‌گرم در هر نوشیدنی انرژی‌زا) نیاسین مصرف می‌کرد.
اولین بار نیست
در 2011، زن 22 ساله‌ای که روزانه 10 قوطی نوشیدنی انرژی‌زا مصرف می‌کرد اولین مورد مستند از بیماری هپاتیتِ حاد ناشی از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های انرژی‌زا بود. پزشکان در آن مورد نیز به نیاسین مشکوک شده بودند.
مکمل‌های گیاهی و نوشیدنی‌های انرژی‌زا در قفسه‌های اکثر فروشگاه‌ها امروزی وجود دارند. تعداد تخمینی مکمل‌های غذایی دردسترسِ مصرف‌کنندگان از 4 هزار در 1994 تا 55 هزار نوع در 2012 برآورد شد. تخمین زده می‌شود که هر ساله 23 هزار وضعیت اورژانسی پزشکی در ایالات متحده به سوءمصرف مکمل‌های غذایی ربط داشته باشد عموماً مکمل‌های کاهش وزن و محصولات انرژی‌زای گیاهی.
پزشکان قطعاً مطمئن نیستند که آیا مشکل کبدی آن کارگر ساختمان تماماً تقصیرِ نیاسین است یا نه، چون دیگر موادتشکیل دهنده‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز ممکن است به‌شیوه‌های غیرمنتظره در بدن برهمکنش داشته باشند. با این حال، آنها می‌گویند که این دومین موردِ حاد است که به الزامِ توجه بیشتر به پدیده‌های غالباً ناشناخته اشاره دارد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید