10 راه آسان برای از بین بردن نفخ

به گزارش (سیارک) همگی ما نفخ را تجربه کرده‌ایم.ممکن است در سال‌های گذشته زمانی که در دوران پیش از قاعدگی قرار داشتید (به یاد دارید؟ احتباس آب به یک سطح جدید رسیده است) یا شاید اکنون زمانی که زیاد غذا می‌خورید، یا نوشیدنی زیادی مصرف می‌کنید، یا به اندازه کافی غذا نمی‌خورید یا خواب کافی ندارید، یا به عبارت دیگر هر زمانی ممکن است نفخ به دلایل زیادی رخ دهد و این دلایل در بین افراد مختلف متفاوت است.


بر اساس گزارش دانشگاه یوتا، حدود 50 درصد از گاز موجود در دستگاه گوارش هوای بلعیده شده است؛ مابقی در طی فرآیند گوارش تولید می‌شود. و این هوای بلعیده شده اگر از طریق آروغ زدن یا باد شکم دفع نشود، معمولا در ناحیه شکم قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که در ناحیه میانی احساس ناراحتی در فرد ایجاد شود.(سیارک)
گاهی اوقات پس از یک وعده غذایی حجیم احساس نفخ می‌کنید. اما فقط زیاد غذا خوردن باعث این احساس نمی‌شود اگرچه پرخوری شایع‌ترین علت نفخ است. (بنابراین بهتر است اغلب وعده‌های غذایی کم حجم مصرف کنید تا از نفخ فاصله بگیرید).
راه‌های دیگری نیز برای خلاصی از شر نفخ وجود دارد:
1. آهسته غذا بخورید. تند تند غذا خوردن باعث افزایش ریسک نفخ می‌شود. بخاطر داشته باشید که حدودا 20 دقیقه زمان لازم است تا معده سیگنال "پر بودن" را به مغز ارسال کند. و از آنجا که پرخوری با ریسک نفخ همراه است، آهسته غذا خوردن باعث کاهش احتمال بروز نفخ می‌شود.
2. چربی را محدود کنید، زیرا هضم چربی‌ها نسبت به پروتئین یا کربوهیدرات به زمان بیشتری نیاز دارد، غذاهای بسیار چرب و غنی از چربی می‌توانند به ایجاد نفخ کمک کنند زیرا باعث می‌شوند که معده مدت زمان بیشتری پر باقی بماند.
3. از بلعیدن هوا اجتناب کنید. هنگامی که شکم از گاز پر شود نفخ بوجود می‌آید. چند چیز است که می‌تواند به شما در کاهش این احتمال کمک کند:
نوشیدن با استفاده از نی
نوشیدن نوشیدنی‌های کربن‌دار
جویدن آدامس
مکیدن آب‌نبات سخت
4. کاهش استرس. در واقع این یک توصیه مناسب برای هر شخص در مورد هر چیز است؛ و در مورد نفخ نیز صحت دارد. این بدین خاطر است که در زمان استرس یا اضطراب تمایل به تنفس کوتاه‌تر وجود دارد و در نتیجه هوای بیشتری بلعیده می‌شود. بخاطر داشته باشید که راحت نفس بکشید.
5. تحرک داشته باشید. طبق گزارش دانشگاه یوتا ورزش می‌تواند به دستگاه گوارش شما کمک کند که به شکل صحیح کار کند و احتمال تجمع گاز کاهش یابد. یک تحقیق در سوئد نشان داده است که ورزش متوسط (مانند دوچرخه‌سواری به مدت 30 دقیقه) سبب کاهش نفخ در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر می‌شود.
6. از دخانیات دوری کنید. یک دلیل مناسب دیگر برای ترک سیگار: سیگار کشیدن باعث ایجاد نفخ می‌شود البته سوزش معده و سایر مشکلات گوارشی نیز به همراه خواهد داشت.
7. از مصرف شیرین‌کننده‌های مصنوعی اجتناب کنید (یا حداقل آن را محدود سازید). بسیاری از این مواد مانند سوربیتول، به سختی هضم می‌شوند و باعث تجمع گاز یا نفخ می‌شوند. و فروکتوز اگرچه یک قند طبیعی است اما هنگامی به غذاهای فرآوری شده افزوده شود می‌تواند باعث شود که هضم آن برای برخی مشکل شود.
8. مراقب لبنیات باشید. کسانی که نسبت به لاکتوز (قند موجود در شیر) حساسیت دارند و در هضم آن مشکل دارند، استفاده از محصولات لبنی می‌تواند منجر به ناراحتی روده یا نفخ شود.
9. مراقبت مصرف غلات باشید. درست است که غلات مواد سالم هستند اما سرشار از فیبر هستند که می‌تواند برای برخی مشکل‌ساز شود و منجر به تجمع گاز، نفخ یا حتی یبوست شود. بهترین کار این است که به آرامی پیش بروید: کم کم آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و حتما با غذاهای حاوی فیبر زیاد مقدار زیادی آب مصرف کنید چرا که به جابجایی آنها در سیستم گوارش کمک می‌کند.
10. پروبیوتیک را در نظر داشته باشید. گاهی اوقات نفخ ناشی از عدم تعادل باکتری‌های موجود در روده است و پروبیوتیک‌ها می‌توانند به تعادل آن کمک کنند. در یک بررسی در دانشگاه نورث‌وسترن مشخص شد که اینفانتیس بیفیدوباکتریوم تنها گونه‌ای از پروبیوتیک‌ها برای از بین بردن علائم گوارشی مانند نفخ است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید