آیا شکلات تلخ می تواند از شما ورزشکار بهتری بسازد؟

شکلات تلخ حلقه سلامتی را در چند سال اخیر کامل کرده است. (مشاهده کنید : شکلات شیری در مقابل شکلات تلخ). ترکیب اصلی آن کاکائو می باشد که حاوی آنتی اکسیدانها بخصوص فلاونوئیدها ست. تحقیقات نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است ریسک بیماری های قلبی را کاهش دهد، باعث افزایش قدرت تمرکز شود و سطح کلسترول ها را کاهش دهد- و حتی ممکن است اخبار خوب بیشتری نیز وجود داشته باشد.

تحقیق جدید بریتانیایی، چاپ شده در ژورنال انجمن بین المللی تغذیه ورزشی نشان داد، خوردن روزانه شکلات می تواند به افزایش عملکرد ورزشکاران کمک کند. این تحقیق بر مبنای این نظریه شکل گرفته بود که ماده ای به نام اپیکتچین ( نوعی فلانوال ) که در ترکیب شکلات تلخ نیز موجود است آنرا شبیه به آب چغندر کرده است.

محققین 9 دوچرخه سوار آماتور را به دو گروه تقسیم کردند. در رژیم غذایی یک گروه 40 گرم شکلات تلخ و در گروه دیگر 40 گرم شکلات سفید قرار داده شد (شکلات ها برای دو هفته جایگزین شدن). در دوچرخه سواری با سرعت متوسط محققین متوجه شدند گروهی که از شکلات تلخ استفاده کرده است از اکسیژن کمتری استفاده می کنند و در زمان دو دقیقه ای آزمایش مسافت بیشتری را طی می کنند.

بنابراین، آیا ما باید برای بهبود بخشیدن به تمریناتمان از شکلات تلخ استفاده کنیم؟ نه به این سرعت. به خاطر داشته باشید این تحقیق روی یک جامعه آماری کوچک و فقط دوچرخه سواران انجام شده است، که باعث می شود به سختی بتوان دستور العمل های کلی صادر کرد.بعلاوه، 40 گرم شکلات تلخ 217 کالری ، 12.6 گرم چربی، 2 گرم پروتئین، و 19.6 گرم شکر دارد که به عنوان یک میان وعده برای تمرینات متوسط کمی بیش از حد دارای چربی و شکر بالا می باشد و همچنین پروتئین کمی نیز دارد. 

نکته پایانی:

اگر تمایل دارید، می توانید دو مربع کوچک شکلات تلخ را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید. تحقیقات زیادی مزایای استفاده از انرا تایید کرده اند. ( به دلایلی که شکلات بهترین است.) اگر دنبال تغییرات قابل توجه ای در  عملکرد ورزشی تان هستید، تا زمانیکه تحقیقات بیشتری شود  باید صبر کنید. در این میان، راه های زیادی برای لذت بردن از شکلاتتان بدون احساس گناه وجود دارد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید