آیا فروکتوز برای مغز مضر است؟

مطالعات اخیر نشان می دهد که فروکتوز می تواند مغز را کندتر و فراموشکارتر نماید.بنابراین آیا باید از میوه و آب میوه اجتناب نمود؟(سیارک)

فروکتوز اغلب زخم زبان بد و دلیل خوب دارد.آمریکایی ها مصرف شربت ذرت با فروکتوز بالا را تا 1000% بین سال های 1970 و 1990 افزایش داده اند در حالی که شیرین کننده برای نوشابه و دیگر نوشیدنی های شیرین تبدیل به شربت می شود.فروکتوز همچنین به مقدار زیادی غذاهای بسته بندی شده شیرین افزوده می شود و قند طبیعی موجود در میوه می باشد.همچنین قند اصلی در گیاه آگاو(agave) می باشد.(سیارک)

مطالعه جدید برگرفته از UCLA نشان می دهد که ژن های موجود در مغز توسط فروکتوز آسیب می بینند، که همین موضوع ممکن است بر حافظه و یادگیری تاثیر بگذارد و حتی می تواند منجر به بیماری های آلزایمر، دیابت و بیماری های قلبی شود.

تحقیق در مورد موش هایی صورت می گیرد که به سه گروه تقسیم شده اند.گروه اول آب ساده می نوشد، گروه دوم آب فروکتوز دار می نوشد، و گروه سوم آب فروکتوز دار و DHA می نوشد، نوعی اسید چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی از قبیل سالمون و ماهی قزل آلا.موش ها از پلکان مارپیچ فرار می کردند و مجددا پس از شش هفته در رژیم جدید خود مورد بررسی قرار می گرفتند.

آیا مصرف سالمون را کاهش دهیم؟ نه خیلی سریع!به خاطر داشته باشید، مطالعه بر روی موش ها صورت گرفته است، نه انسان ها.هر فرد داوطلبی جهت تکرار آزمایش موش می تواند برخی دوستان را گردهم بیاورد و شاهد رویداد باشد؟ این چنین فکر نمی کنم.

موش ها چگونه این کار را انجام می دهند؟موش های فروکتوز دار دو بار بیشتر نسبت به دیگر گروه ها از پلکان مارپیچ فرار می کنند، در حالی که موش های DHA و فروکتوز دار همانند موش های آب نوشیده عمل می کنند.این موضوع باعث می شود محققین به این نتیجه برسند که فروکتوز منجر به کند شدن موش ها می شود.در سمت روشن، DHA می تواند تاثیرات منفی فروکتوز را خنثی نماید.ژن های موجود در مغز موش ها در اثر فروکتوز تغییر می نمایند، این تغییرات مرتبط با بیماری پارکینسون، افسردگی، و دیگر بیماری های مغز هستند.

آنچه در خصوص تاثیرات فروکتوز در افراد می بینیم:افراط در فرکتوز مرتبط با خطر بالاتر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری قلب، و دیابت نوع 2 می باشد.فروکتوز همچنین ممکن است نسبت به دیگر انواع قند، با توجه به متابولیسم چاق کننده تر باشد.

بنابراین مصرف میوه و آب میوه را قطع نمائیم؟ کل میوه ها به تامین فیبر،ویتامین و مواد معدنی می پردازند که همین امر مانع بیماری های مزمن می شود.علاوه بر این، فیبر متابولیسم فروکتوز را در میوه کند می نماید، برخلاف نوشیدنی های شیرین یا آب نبات.مصرف میوه در کل روز یا در اسموتی برای سلامتی شما شگفتی می آفریند.اما با مصرف بسیار زیاد آب میوه و از بین بردن تمامی فیبر آن تقریبا فروکتوز باقی می ماند.همین امر در خصوص آب میوه خریداری شده از فروشگاه نیز صادق است-ابتدا میوه را انتخاب نمائید. و زمانی که آب آن را می نوشید، مطمئن بشوید که آب میوه 100 درصد است.

 تمامی مواد قندی افزوده شده را که می خورید، نه فقط فروکتوز را محدود نمائید.خوردن بیش از حد مواد قندی، چه به صورت نیشکر خام یا شکر سفید، مرتبط با التهاب بوده، منجر به افزایش خطر بیماری مزمن می شود.مصرف بیش از حد شیرینی همچنین سطح تری گلیسرید را بالا برده، خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.(سیارک)

 

ترجمه توسط itrans.ir

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید