غذاهای غنی از آنتی اکسیدان برای داشتن سلامتی در دوران پیری

در

اگرچه تبلیغات فراوانی را روی مجله ها درباره ی لوازم آرایشی حاوی مواد "ضد پیری" می بینیم، اما ناچار هر روز صبح که بیدار می شویم یک روز پیر تر شده ایم.احتمالاً هدفی دست یافتنی تر از "ضد پیری" شدن، "سالم پیر شدن" است. یعنی روح و جسم خود را طوری تغذیه کنیم که زوال جسمی و ذهنی خود را از 30 به 40، از 40 به 50 و ... برسانیم.(سیارک)  


به جای رویا پردازی درباره ی به عقب برگرداندن زمان، می توانید به بدن خود کمک کنید که باتری های بیولوژیکی خود را تجدید کند. "چرا باید با پیری مبارزه کنیم اگر سالم پیر شویم؟" این سوال را دکتر Barbara Shukitt-Hale محقق فیزیولوژیست و عصب شناس مرکز تحقیقات تغذیه پیری در دانشگاه Tufts در بوستون می پرسد. مهم نیست در حال حاضر چند ساله هستید اما این سوال تنها یک سوال تئوریک نیست.
کم کردن ریسک با هر لقمه
استرس اکسیداتیو، کشتار روزانه ای است که سلول های ما با آن مبارزه می کنند. هر چه بیشتر عمر کنیم، بدن های ما استرس اکسیداتیو بیشتری را تجربه می کنند. دکتر Shukitt-Hale و همکارانش غذاهای متعددی را مورد آزمایش قرار دادند که نشان می دهد خسارات ناشی از این استرس را کاهش می دهد و از تخریب بیشتر جلوگیری می کنند. این غذا ها همچنین تعداد سلول های مغذی را افزایش داده و باعث بهبود کارکرد آن می شود.
می توان از این مزیت استفاده کرد. دکتر Shukitt-Hale میگوید: "هرچه مسن تر می شویم، بدن ما توانایی کمتری برای مقابله با استرس اکسیداتیوی که با آن مواجه می شود خواهد داشت". ما همچنین به واکنش های التهابی دستگاه عصبی مرکزی خود نیز حساس تر می شویم. (سیارک)  
در حالی که نشان داده شده است که بعضی غذاها سلامت، انرژی و قدرت ذهنی ما را در حین پیری افزایش می دهند، مکانیزم عملکرد آن ها هنوز کاملاً شناخته شده نیست. بسیار از محققان بر این باورند که این مزایا به علت وجود برخی اجزاء مغذی در مواد غذایی واقعی، در ترکیب با یکدیگر به دست می آیند.
این بدین معنی است که باید از مواد غذایی، و نه از مکمل ها، برای تامین مواد لازم بدن استفاده کنید. دکتر Martha Clare Morris، مدیر مرکز تغذیه و پیری در مرکز پزشکی دانشگاه Rush می گوید: "بهبودی بیماری ها و سلامت به ندرت از مصرف مکمل های ویتامینی به دست می آیند". او همچنین ذکر کرد: "پوکی استخوان و کمبود ویتامین B12 جزو معدود شرایطی است که تحقیقات نشان داده که مصرف مکمل های دارویی می تواند موثر باشد."
در مقابل، مزایای زیادی در مصرف ویتامین ها و سایر ترکیبات با خوردن غذاهای خاصی وجود دارد. دکتر Shukitt-Hale می گوید: "ما فکر میکنیم که خوردن میوه ها و سبزیجات تازه، حتی یخ زده، بهتر از مصرف مکمل ها است زیرا مکمل ها همه ی اجزا را شامل نمی شوند." آن ها در آزمایشگاه خود هر ترکیب را جدا کرده و به این نتیجه رسیده اند که ترکیبات بدون همدیگر موثر نخواهند بود.
شما می دانید که میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل و مواد غذایی مشابه برای شما بسیار مفیدند اما بعضی از غذا ها به طور شاخص در کم کردن مشکلات مربوط به افزایش سن دخیل هستند. می توانید بعضی از این ها را به لیست خرید خود اضافه کنید: (سیارک

 
"Brainberries": این نام مستعاری است که دکتر Shukitt-Halle و همکارش دکتر James A. Joseph به بلوبری و هم خانواده های آنان-مانند تمشک سیاه، کران بری و توت فرنگی داده اند. میوه های بری سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدان پلیفنولیک هستند که در مقابل زوال عملکرد های شناختی و حرکتی ناشی از پیری مقابله می کنند. خوردن یک فنجان بری روزانه-تازه یا یخ زده-استرس اکسیداتیو شما را کاهش می دهد (برای همین نام آنتی اکسیدان را بر روی آن ها گذاشته اند)، التهاب را کاهش داده و به گیرایی سیگنال ها توسط مغز کمک می کند.
بلوبری در بالای لیست بری های مفید است اما اگر سلیقه ی خاصی دارید-آیا نام توت منجمد شمالی خاردار را شنیده اید؟-بیشتر بری ها حجم قابل توجهی از انرژی را بر خلاف سایزشان حمل می کنند. ممکن است بخواهید برچسب را با دقت بیشتری بخوانید: مطالعه ی USDA بر روی بری های رشد یافته در نیوجرسی نشان داد که آن هایی که به صورت ارگانیک و برای فروش تجاری کشت شده اند نسبت به آن هایی که با روش های سنتی کشت شده اند، حاوی مقدار بیشتری phytonutrient (مواد مفید) هستند.


فلفل قرمز، پرتقال، دانه های کاج، تخم آفتابگردان بوداده، روغن گلرنگ: میوه ها و سبزیجات مقادیر زیادی ویتامین C دارند که باعث جلوگیری از تغییر ظاهری پوست در اثر پیری می شوند. دانه ها و روغن هایی که مقادیر بالا لینولئیک اسید دارند نیز دارای کارکرد مشابهی هستند. جدا از سن، در معرض آفتاب قرار داشتن و امثال آن ها، زنانی که مواد غذایی حاوی ویتامین C و لینولئیک اسید بیشتری مصرف می کنند چروک های کمتر، پوست مرطوب تر و لاغری پوست (نازک شدن تدریجی لایه های پوستی) کمتری خواهند داشت.(سیارک

 
کاکائو: دیگر تنها برای کودکان نیست! ممکن است برای خواص آنتی اکسیدانی به چای سبز روی بیاورید اما کاکائو شامل مقدار بیشتری از فیتوکمیکال های فنولیک است که از آسیب اکسیداتیو جلوگیری می کند. کاکائو در صدر لیست آنتی اکسیدان ها قرار دارد-بالاتر از شراب قرمز، چای سبز و چای سیاه. اگر آن را با شیر بدون چربی درست کنید، به قوی شدن استخوان های شما نیز کمک خواهد کرد.


اسفناج، کلم و کلم پیچ: دلیل دیگری برای خوردن سبزیجات بیشتر: مصرف زیاد سبزیجات باعث کمتر شدن سرعت زوال شناختی می شود. دکتر Morris و همکارانش بیش از 3700 فرد 65 ساله یا بالاتر را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند آن هایی که در روز سه تا چهار وعده سبزیجات مصرف می کردند-مخصوصاً برگ های سبز- زوال بسیار کمتر در حافظه، به یاد آوری و سایر فعالیت های مغزی نسبت به کسانی که کمتر از یک وعده در روز سبزیجات مصرف می کردند نشان دادند. (سیارک)  


گردو: این مغز پرطرفدار باعث بهبود عملکرد حرکتی (مانند راه رفتن) و مهارت های فکری می شود. با استفاده از این نتایج، محققان بر این باورند که گردو برای بهبود شناختی بسیار مفید خواهد بود.


ماهی: برای دهه ها از آن به عنوان "غذای مغز" یاد می کردند اما شواهدی دال بر این موضوع وجود دارد که ماهی به توانایی های ذهنی شما در حین افزایش سن کمک می کند. کسانی که در طول هفته یک بار یا بیشتر ماهی مصرف می کردند، نسبت که کسانی که کمتر از یک بار در هفته ماهی میخوردند، نرخ زوال توانایی های شناختی کمتری را از خود نشان دادند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir 

نظرات

۱۳۹۵/۸/۱Most help articles on the web are inaccurate or intrheoenc. Not this!

در ادامه بخوانید...

پزشکان خواص ضد پیری را در این ماده غذایی یافتند

در

دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا کشف کردند که آنتی اکسیدان ارگوتیونئین آمینو اسیدی است که توسط بدن تولید نمی شود.قارچ سفید حاوی موادی است که می تواند روند پیری را در بدن کاهش و ضد پیری عمل کند. این نتیجه گیری توسط دانشمندان از دانشگاه پنسیلوانیا (ایالات متحده آمریکا) کشف شده است.

مطالعه آنها نشان داده است که قارچ سفید یکی از سبزیجات با منبع یون هیدروژنی است که به تنهایی در بدن تولید نمی شود.

شخص این ماده را تنها از رژیم غذایی دریافت می کند، در حالی که در قارچ سفید ergotionein حداقل 10 برابر بیشتر از هر محصول دیگری است.

علاوه بر این، قارچ ها حاوی  یکی دیگر از آنتی اکسیدان مهم به نام گلوتاتیون  می باشند.

مواد آنتی اکسیدانی توانایی کنترل سطح اکسیژن واکنشی، از جمله رادیکال های آزاد در سلول ها را دارند. از این جهت، آنها از آسیب DNA که برای زندگی سلول های مولکول ها و غشاهای سلولی ضروری است جلوگیری می کنند.

فرآیند پیری در بدن بوسیله تجمع آسیب در سلول ها به علت اکسیداسیون ایجاد می شود. بنابراین اثر محافظتی آنتی اکسیدان ها می تواند باعث کند شدن روند پیری شود.

"مهمترین مواد مغذی موجود در قارچ ها سلنیوم، ویتامین D، گلوتاتیون و ارگوتیونئین است. همه آنها به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند که می توانند استرس اکسیداتیو را کاهش دهند. "

مطالعه اثر خواص قارچ بر بدن، توسط دانشمندان سنگاپور و ژاپن صورت گرفته است. در اولین مورد، کارشناسان نتیجه گرفتند که با کاهش ارگوتیونئین در بدن ، تعداد اختلالات شناختی افزایش می یابد - افراد مسن که از قارچ استفاده می کنند دچار زوال عقل نمی شوند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چای سبز (درمان خانگی برای گلودرد)

در

چای سبز:
به سختی می توانید کسی را پیدا کنید که درباره فواید متعدد چای سبز چیزی نشنیده باشد. این چای طعمی عالی دارد، سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است و به طور قابل توجهی ایمنی بدنتان را تامین می سازد . می تواند برای تسکین گلودرد بعنوان درمان خانگی استفاده گردد. انواع زیادی از چای سبز در بازار وجود دارد و شما مجبور خواهید بود تا یکی را انتخاب کنید. بسیاری از آنها به صورت کیسه ای ارائه می گردد. می توانید طعم های مختلفی از آن را دم کنید.


مواد مورد نیاز:
• یک کیسه چای سبز
• آب
• آب لیمو- به مقدار دلخواه
• عسل
طرز تهیه:
مقداری آب را بجوشانید. مقداری از آن را در فنجان بریزید و سپس کیسه‌های چای سبز را در آن بیندازید. چند بار هم بزنید. مقداری آب لیمو و عسل به چای اضافه کنید. با این حال نسبت به میل و انتخاب خود، می توانید از لیمو استفاده کرده و یا لیمو نریزید. برای تسکین گلو درد می توانید چای سبز را چند بار در روز مصرف کنید.(سیارک)

 طرز تهیه انواع چای برای درمان گلو درد

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

دوغ نوشیدنی سم زدا

در

مواد لازم:
• دوغ
• برگ نعناع
• برگ گشنیز
• هویج نازک
• نصف قاشق چایخوری پودر زیره بو داده
• کمی نمک


طرز تهیه
1. دوغ را داخل ظرفی بریزید.
2. چند برگ نعناع و چند برگ گشنیز را ریز کنید.
3. هویج را خورد کنید.
4. هویج و سبزی ها را به دوغ اضافه کنید.
5. کمی نمک و پودر زیره بو داده را اضافه کنید.
6. خوب بهم بزنید.
فواید
• دوغ غنی از ویتامین A، اسیدهای فولات، کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و اسید چرب امگا ۳ است. به کاهش وزن، جلوگیری از بیماری های پوست، حفظ هضم خوب (شامل باکتری های خوب) کمک می کند. همچنین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است.
• بتا کروتن موجود در هویج، منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است. هویج به کاهش وزن، بهبود بینایی، تقویت سلامت قلب و عروق و مبارزه با سرطان کمک می کند.
• برگ گشنیز حاوی ویتامین A و ویتامین K زیادی است. همچنین غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم می باشد. برگ گشنیز در درمان سوء هاضمه، درمان بیماری های پوستی و اختلالات قاعدگی، حفظ سطح قند خون و سطح کلسترول و بهبود بینایی مفید می باشد.
• دانه های زیره سیاه آهن بالایی دراد که برای قاعدگی زنان بسیار مهم می باشد. همچنین دانه زیره به هضم و مبارزه با سرطان کمک می کند.(سیارک)

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نوشیدنی‌ چغندر و آب نعناع برای پاکسازی بدن

در

مواد لازم
• ریشه چغندر
• چند عدد برگ نعناع
• کمی نمک


طرز تهیه
1. چغندر را به صورت مکعبی خورد کنید.
2. آن را در مخلوط کن بریزید.
3. چند برگ نعناع به آن اضافه کنید.
4. کمی نمک به آن اضافه کنید.
5. آنها را چرخ کنید.
6. تا وقتی تازه است آن را بنوشید.
فواید
• چغندر سرشار از بتالاینهایی است که به سم زدایی کمک می کند. همچنین خواص ضد التهابی داشته و منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است.
• نعناع طبع سرد دارد. به حرکت صفرا از کبد به روده کوچک کمک می کند و نیز در دفع چربی مفید است. علاوه بر این نعناع عضلات معده را شل کرده و آن را معطر می نماید. (سیارک)

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

آب سم زدای مخلوط توت فرنگی و دارچین

در

مواد لازم
• 7-8 عدد توت فرنگی
• 1 عدد چوب دارچین
• چند عدد برگ نعناع
• یک لیتر آب


طرز تهیه
1. توت فرنگی ها را دو نیم کرده و در ظرفی بریزید.
2. برگ های نعناع و دارچین را نیز داخل ظرف بریزید.
3. یک لیتر آب به آن اضافه کنید.
4. به مدت یک شب در یخچال نگهداری کنید.
5. آن را سرد بنوشید.
فواید
• توت فرنگی سرشار از ویتامین C، منگنز و فیبر است. این میوه قرمز و لذیذ دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهاب بوده، نیز به تنظیم سطح قند خون کمک می کند.
• نعناع طبع سرد دارد. و به حرکت صفرا از کبد به روده کوچک کمک می کند و نیز در دفع چربی مفید می باشد. همچنین نعناع موجب شل شدن عضلات معده و معطر شدن آن می گردد.
• دارچین دارای خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد لختگی، و خواص ضد میکروبی است. همچنین سطح قند خون را کنترل، باعث بهبود عملکرد مغز، محافظت از بیماری‌های قندی و طبیعت گرم در بدن می‌شود.(سیارک)

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

 

نظرات

۱۳۹۵/۸/۱I love reading these articles because they're short but inveomatifr.

در ادامه بخوانید...

آب سم زدای مخلوط گریپ فروت و لیمو ترش

در

مواد لازم
1. گریپ فروت
2. لیمو ترش
3. اب
4. برگ نعناع


طرز تهیه
1. گریپ فروت را به تکه های نازک برش بزنید.
2. لیمو ترش را به تکه کوچک خرد کنید.
3. گریپ فروت و لیمو ترش را داخل ظرفی بریزید.
4. ظرف را با آب پر کنید.
5. چند برگ نعناع داخل آن بریزید.
6. یک شب در یخجال قرار دهید.

فواید:
• گریپ فروت سرشار از ویتامین C و لیکوپن است (که عامل ضد سرطانی است)، باعث کاهش کلسترول شده، دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می کند. به تازگی دریافته شده است که گریپ فروت حاوی نارنجنین است که یک فلاونوئید بوده و به ترمیم DNA کمک می کند.
• لیمو ترش به تنظیم هضم کمک می کند. برای التهاب معده، سوزش سردل و یبوست مفید می باشد.
• نعناع طبع سرد دارد. به حرکت ملایم صفرا از کبد به روده کوچک کمک می کند در این شرایط صفرا در شکستن چربی‌ها موثر خواهد بود. همچنین نعناع موجب شل شدن عضلات معده شده و آن را معطر می سازد. (سیارک)

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...