نقش آنزیم گرلین در افزایش قدرت مغز

 

آیا روزه داری میتواند قدرت مغز شما را افزایش دهد؟

بنظر میرسد هورمون های معده که باعث تحریک اشتها میشوند، رشد سلول های مغزی جدید را افزایش داده و آنها را در برابر عوارض پیری حمایت میکنند. این تحقیق توضیح میدهد که چرا بعضی از مردم میگویند روزه داری احساس ذهنی انها را بهتر میکند.هنگامی که آنزیم گرلین برای اولین بار کشف شد، بعنوان هورمون گرسنگی شناخته شد.

این هورمون توسط معده خالی ساخته میشود و هنگامی که ما چند ساعت گرسنه باشیم سطح ان در خون افزایش میابد. اما شواهدی وجود دارد که گرلین میتواند عملکرد مغز را افزایش دهد.عملکرد روانی حیواناتی که رژیم غذایی کم کالری دارند بهتر است، و تا حدودی ممکن است گرلین علت این امر باشد. تزریق این هورمون به موشها عملکرد انها را در یادگیری و آزمایش های حافظه بهتر کرد و بنظر میرسد تعداد اتصالات نورون مغز آنها را نیز افزایش داده. در حال حاضر جفریدیویس در دانشگاه سوانزی، بریتانیا و تیم او کشف کرده اند که گرلین سلول های مغز را تحریک کرده و باعث تقسیم و تکثیر آنها میشود، فرایندی که به آن نوروژنیس میگویم.

هنگامی که آنها در یک ظرفی به سلول های مغزی در حال رشد گرلین اضافه کردند، سلول های مغزی نوروژنیس شدند، این فرایند را فاکتور رشد فیبروپلاست می نامند.

حافظه جدید

طبق گفته دیویس، که آثارش در این ماه در کنفرانس علوم اعصاب بریتانیا ارائه شده اگر اثر مشابه در حیوانات اتفاق بیفتد، نحوه عملکرد اثرات گرلین روی مغز مشخص میشود. سلول های جوان مغز سعی میکنند توانایی تشکیل حافظه جدید را افزایش دهند. چون انها تحریک پذیر هستند، بنابراین به وسیله محیط های جدید بیشتر فعال میشوند.طبق گفته دیویس، این نورون ها راحت تر از نورون های قدیمی برانگیخته شده و نقش یک حافظه جدید را ایفا میکنند.این کار ممکن است برای رفتار شرایط بازسازی سلول های عصبی پیامدهایی داشته باشد، مانند بیماری پارکینسون که در اثر از بین رفتن نوعی از سلول های مغز ایجاد میشود. تحقیقات قبلی که توسط بعضی از همکاران دیویس انجام شده نشان دادند که گرلین هنگام شیوع بیماری پارکینسون به شکلی از حیوانات محافظت میکند. تیم دیویس با ازمایش های بیشتر دریافته اند که گرلین از نابودی سلول های مغزی ظرفی که در معرض ابتلا به پارکینسون هستند جلوگیری میکند. همکار دیویس به نام امانداهونسبای در یک مطالعه به کمک 28 نفر داوطلب که مبتلا به زوال عقل پارکینسون بودند تحقیقی انجام داد ،و متوجه شد که مقدار گرلین خون انها کمتر از افرادی هست که این شرایط را ندارند. طبق گفته امانداهونسبای، گرلین و یا مواد شیمیایی مشابه ان میتوانند به عنوان یک درمان برای زوال عقل پارکینسون استفاده شوند.

روزه داری متناوب

مردم به این باورند یک رژیم غذایی متناوب که کالری آن 25 درصد کمتر از مقدار کالری توصیه شده روزانه است، چندین مزیت برای سلامتی دارد، از جمله کنترل بهتر سطح قند خون.برخی افراد که این رژیم غذایی را دارند اظهار میدارند که این عمل توانایی های شناختی انها را توسعه داده است، اگرچه این مساله خود بحث برانگیز است.برخی از مطالعات نشان داده اند که روزه موجب تضعیف توانایی های ذهنی میشود.درتلاش برای بهره برداری از خواص درمانی یک رژیم غذایی با کالری محدود، برخی از مردم به صورت متناوب روزه میگیرند.بعنوان مثال یک رژیم غذایی "5-2" را در نظر بگیرید. در این رژیم مردم 5روز به صورت نرمال غذا میخورند و 2 روز روزانه در حدود 500کالری مصرف دارند، و سطح گرلین آنها افزایش میابد. اما نیکولاکناس از دانشگاه فنی مونیخ المان اشاره میکند چند روز تا چند هفته طول میکشد تا سلول های جدید مغزی شروع به فعالیت کنند، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که روزه فورا بر قدرت مغز شما اثر کند.منبع:newscientist.com

 هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع (سیارک)  ممنوع است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام