خواص زعفران

7 مزیت از خواص زعفران: یک ادویه با ارزش

زعفران یکی از ادویه های کوچک و چند ساله  است که دارای پیاز می‌باشد عضوی از خانواده لیلیوم است. این گیاه به عنوان چاشنی به غذا اضافه می‌شود و طعم فوق العاده ای به غذا میدهد. برای تولید زعفران، نرگسها [بخشی از گل که گرده را میگیرد] باید با دقت و زحمت فراوان دست چین شده و جدا گردد و سپس با دقت بر روی یک غربال گذاشته و حرارت بسیار زیاد داده شود تا عطر زعفران را بیشتر کند. این فرایند بسیار کارآمد و پرزحمت  باعث شده که زعفران به گران ترین ادویه در جهان تبدیل گردد. در حال حاضر زعفران در ایران، یونان، مراکش، اسپانیا، کشمیر و ایتالیا تولید می شود. ایران مهمترین تولید کننده زعفران از لحاظ حجم و کیفیت است و اسپانیا بزرگترین وارد کننده ادویه می‌باشد.

خواص و مزایای زعفران

مزایا و خواص دارویی این ادویه گران قیمت، آن را به یک عنصر ارزشمند آشپزی در سراسر جهان تبدیل کرده. پژوهش های مدرن نشان می دهد که زعفران را می توان به عنوان یک ضدعفونی کننده، دیافراکتیک [معرق، برای ایجاد عرق کردن]، ضدنفخ [برای جلوگیری از گاز] استفاده کرد. برخی مزایای دیگر این گیاه را در ذیل به آن اشاره میکنیم:

1. محافظ در برابر سرطان:

زعفران حاوی رنگ نارنجی تیره است، کاروتن محلول در آب است که به نام کروکین شناخته شده است، که مسئول رنگ طلایی تیره زعفران است. کروکین در برخی از انواع مختلف سلول های سرطانی انسان، کارسینوم تخمدان و سارکوم بافت نرم در معرض آپوپتوز(نمونه ای از فرایند مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلول میباشد که در جانداران پر سلولی رخ می دهد) قرار دارد. محققان در مکزیک که در حال مطالعه عصاره زعفران هستند کشف کردند که زعفران و اجزای فعال آن توانایی مهار سلول های بدخیم انسان را نشان می دهند. نه تنها سلول های سرطانی را مهار می کنند، بلکه بر روی سلول های طبیعی تاثیری دارند و در واقع آنها را تشکیل می دهد و لنفوسیت ها (سلول های ایمنی بدن که باعث نابودی سلول های سرطانی می شوند) را تحریک می کنند.

2. افزایش قدرت یادگیری و ماندگاری در حافظه:

مطالعات اخیر نیز نشان داده است که عصاره زعفران، به ویژه کروکین آن، در درمان اختلالات روانی مرتبط با سن مفید است. در ژاپن زعفران در درمان بیماری پارکینسون، از دست دادن حافظه و التهاب به صورت کپسول استفاده می شود.

3. بلوغ با تاخیر:

که در دختران ایجاد شده، زعفران اثر کلی محرک دارد. یک قاشق زعفران در یک لیوان شیر برای تحریک هورمون مفید است و اثر مطلوب را به ارمغان می آورد.

4. برای افزایش نشاط:

این گیاه باعث افزایش سرزندگی و نشاط میگردد و همچنین در میل جنسی کم زعفران به عنوان یک محرک کمک میکند و می توان مقداری از آن را در یک لیوان شیر حل کرد و قبل از خواب مصرف نمود.

5. درمان طاس تکه ای با زعفران:

مخلوط زعفران در شیرین بیان و شیر باعث می شود یک برنامه موثر موضعی برای ایجاد رشد مو در آلوپسی آره آتا(بیماری پوستی است که در نتیجه از دست دادن مو در روی پوست سر و در نقاط دیگر بدن) باشد.

6. حفاظت دربرابر سرما:

زعفران نیروبخش محرک و بسیار موثر برای‌درمان سرماخوردگی و تب است.زعفران را در شیر گرم مخلوط کنید وبخورید سریعا سرما را تسکین می‌دهد.

7. مواد افزودنی خوراکی:

زعفران جایگزینی عالی برای افزودنی‌های خوراکی مصنوعی است – یک عامل رنگ‌آمیزی مواد غذایی ترکیبی که یک محرک بسیار معمولی است، زرد با شکوه زعفران می‌تواند یک انتخاب قابل قبولی باشد.
از مزایای دیگر میتوان به پیشگیری از پیشرفت بیماری های چشمی اشاره کرد اما مصرف بیش از حد آن میتواند باعث خونریزی در بدن و سقط جنین شود.
با توجه به مزایایی که تا اینجا آشنا شدیم، این گنجینه آشپزی به خصوص در ماه های زمستان باید مورد استفاده قرار گیرد در اینجا برخی از ایده های مصرف را خدمت شما عرض میکنیم
1. یک محلول اب نمک و سرکه به همراه انواع ادویه، زعفران، سیر و آویشن درست کنید و به مدت حداقل دو ساعت گوشت ماهی را دران می خوابانید برای ماهی فوق العاده است.
2. از زعفران برای چاشنی به انواع کیک ها، شیرینی ها و کوکی ها استفاده کنید که یک رنگ طلایی کره ای و یک عطر فوق العاده به ارمغان می آورد.

کاشت زعفران در منزل

تهیه پیاز زعفران
1. گیاه گلدار بنفش زعفران از یک پیاز (که شبیه یک لامپ است) رشد می کند. این قارچ ها باید قبل از کاشت تازه باشند. شما می توانید آنها را از مزرعه داران یا گلخانه ها خریداری کنید.
2. محلی که به اندازه کافی وسیع باشد و هیچ گیاه دیگری در آنجا نباشد و نور خورشید کاملا به محل بتابددر نظر بگیرید. یک منطقه از زمین را انتخاب کنید که مقدار مناسبی نور مستقیم خورشید را می گیرد. حفاری خاک برای اطمینان از اینکه خاک بیش از حد سخت نباشد و یا بیش از حد خشک و بسته نیست لازم می‌باشد. به پیاز گل اگر آب زیادی داده شود میمیرد. قبل از کاشت به خاک رسیدگی های لازم را انجام دهید تا به اندازه کافی مرغوب شود.
3. خاک را با مواد آلی آماده کنید. و این مواد را حدود10 اینچ (25 سانتیمتر) به عمق خاک بکشید. شما می توانید از کمپوست، ذغال سنگ نارس یا خاک برگ استفاده کنید. وجود این مواد مغذی جهت زنده ماندن پیاز گل در زمستان لازم است.
4. بذر خود را میتوانید در ظرف بگذارید. اگر جوندگان یا سایر آفات یک مشکل رایج در باغ شما باشند، کاشت در ظروف ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. یک کانتینر با حفره های زهکشی را انتخاب کنید یا اگر آن را ندارید تهیه کنید. ظروف خود را با حدود 5 اینچ (13 سانتی متر) از خاک پر کنید.
5. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید؛ پیاز زعفران را قبل از اینکه زمستان از راه برسد بکارید. شما باید گیاه خود را 6-8 هفته قبل از آمدن فصل زمستان کاشته باشید. بسته به آب و هوای منطقه شما، ممکن است در اواسط شهریور یا اوایل مهر بتوانید این مرحله را انجام دهید.

کاشت پیاز زعفران

1. پیاز را در زمین قرار دهید. تقریبا 3 اینچ (7.6 سانتیمتر) از یکدیگر فاصله داشته باشند و آنها را در گروههای 10 تا 12تایی طبقه بندی کنید. اگر شما از ظرف برای کاشت استفاده می کنید، هر جعبه باید بتواند 10-12تا بذر را نگه دارد.
2. در صورت استفاده از ظرف برای کاشت، پیاز خود را در بالای 13 سانتی متر خاک که قبلا به ظرف اضافه کرده اید قرار دهید. سپس پیاز خود را با حدود 5 سانتی متر خاک پوشش دهید.
3. پاییز فصل رشد برای پیاز زعفران شما است. در طول این زمان به این نکته توجه کنید که حتما خاک را مرطوب نگه دارید، اما از آب اشباع نکنید .
زمین را حدودا 1-2 بار در هفته آبیاری کنید(بستگی به خشکی زمین دارد) میتوانید با انگشت زدن به خاک رطوبت آن را اندازه بگیرید. اگر آب ایستاده بیش از یک روز پس از آبیاری وجود دارد، فقط یک بار در هفته آبیاری کنید. اگر خاک شما کاملا خشک (بدون رطوبت) در عرض یک روز 3 بار در هفته آبیاری را انجام دهید.
4. کود را یک بار در هر فصل اضافه کنید. اگر شما در یک منطقه با زمستان کوتاه و بهار گرم زندگی می کنید، کود را در اوایل پاییز اضافه کنید. اگر در ناحیه ای با بهار و تابستان معتدل زندگی می کنید، درست بعد از گل زدن، کود خود را اضافه کنید. کروکوس منبع قوی از کربوهیدرات باشد و برای زنده ماندن در سال آینده کمک میکند.

برداشت زعفران

1. صبور باشید گل زعفران بسیار آسان کشت میشود آنها به طور طبیعی مقاوم، و به طور طبیعی به حشرات و بیماری مقاوم هستند. مشکل این است که هر زعفران تنها رشد خواهد کرد و 1 گل خواهد داشت، و هر گل تنها تولید 3 کلاله زعفران می کند. در پایان برداشت شما، تنها کمی از زعفران قابل استفاده خواهید داشت.در ضمن گل زعفران باید 6-8 هفته پس از کاشت پیاز خود نمایان شوند.
در بعضی موارد، کاشت در بهار می تواند در پاییز شکوفه ایجاد کند.
2. در مرکز هر گل زعفران بنفش، شما باید 3 کلاله نارنجی قرمز پیدا کنید منتظر روز آفتابی باشید وقتی که گلها به طور کامل باز می شوند(بهتر است هنگام طلوع این کار را انجام دهید ) برداشت را انجام دهید و هنگام جداکردن کلاله ها از انگشتان خود استفاده کنید و با دقت اینکار را انجام دهید قرمزها و نارنجی ها را جدا بگذارید.
3. زعفران را چند روزی نگهدارید. هنگامی که شما تمام رنگ های زعفران را به دقت برداشته اید، آنها را بر روی حوله های کاغذی در یک محل گرم و خشک قرار دهید. آنها را تنها برای 1 تا 3 روز رها کنید تا کاملا خشک شوند. زعفران خشک باید در جای خشک و خنک نگهداری شود.
شما می توانید زعفران را در یک ظرف دربسته تا 5 سال نگهدارید.
4. وقتی زعفران آماده مصرف شد آن را در یک قوطی در بسته نگهدارید کمی از زعفران خشک شده را در مایع گرم (مانند شیر یا آب جوش) بپاشید تا 15 تا 20 دقیقه باشد تا رنگ دهد. زعفران را می توان برای برنج، سوپ، سس، سیب زمینی، پخته شده و سایر موارد استفاده کرد.
زعفران وقتی با آب جوش مخلوط می شود رنگ و طعم بیشتری به مواد غذایی می‌دهد. (سیارک)

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.