توهم نوری: چرا هر چه غذا زیبا تر باشد ، مفیدتر به نظر می رسد؟

تزیین غذا
دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که اکثر مردم ظاهر غذا و خواص آن را اشتباه می گیرند. بر اساس یک مطالعه جدید بسیاری از افراد به اشتباه معتقدند که غذای زیبا سالم و طبیعی است و عکاسان و رستوران داران از آن به خوبی استفاده می کنند. sayarak.com فهمید که آنها از چه ترفندهایی برای ارائه و سود بیشتر ظروف استفاده می کنند.

 

عکاسان و رستوران داران غذا را با چه ترفندهایی  ارائه  می کنند؟

یک مطالعه توسط دانشمندان آمریکایی ، منتشر شده در مجله بازاریابی ، دلایل سوء برداشت از مواد غذایی را که توسط عکاسان و بازاریان مواد غذایی استفاده می شود ، نشان داد. به نظر می رسد هرچه غذا زیباتر به نظر برسد ، به نظر ما مفید و طبیعی تر می رسد. روانشناسی در این امر دخیل است: این اوست که باعث می شود ما باور کنیم اشتها برانگیز بودن غذا در کیفیت آن موثر است و هزینه آن را بیش از هزینه واقعی آن پرداخت کنیم. در این مطالعه ، محققان خاطرنشان کردند که در نظر گرفتن این خطا برای محافظت از سلامت عمومی چقدر مهم است.


لیندا هاگن ، نویسنده مطالعه و استادیار بازاریابی در دانشکده تجارت USC Marshall ، گفت: "مردم زیبایی را با طبیعت و خواص طبیعی مرتبط می کنند ، که منجر به درک غلط از تغذیه می شود." 

 

این تصور غلط منجر به این واقعیت می شود که غذاهای واقعاً سالم ، اما با ظاهری کمتر جذاب ، به عنوان مضر عمل می کنند. "

 

طبق این مطالعه ، آمریکایی ها هر سال با 7000 تبلیغات برای غذا و رستوران روبرو هستند . 19 تبلیغ در روز - و تقریبا سه چهارم این تبلیغات فست فود را تبلیغ می کنند. تبلیغ کنندگان در حال استخدام تیم های طراح سبک مواد غذایی هستند و از ویرایشگران عکس استفاده می کنند تا به صورت مصنوعی غذاها را دلچسب جلوه دهند. این امر در مورد ترکیب غذا نیز صدق می کند: تزیین پیچیده همبرگر ، دایره کامل پیتزا و ناچو یا سیب زمینی سرخ شده انباشته شده .

 

تزیین

 

تیمی از دانشمندان به سرپرستی هاگن بررسی کردند که چگونه فنون عکاسی از غذا با ارائه مطلوب تری غذا را تحریف می کنند نور و سرویس دهی ظرف نقش مهمی دارد: تقارن ، الگوهای موجود در بشقاب ، نظم و تعادل ، که معیارهای زیبایی شناختی هستند ، در سطح ناخودآگاه بر ما تأثیر می گذارند. همانطور که نقاشی را براساس ترکیب و تقارن قضاوت می کنیم ، کیفیت غذا را نیز قضاوت می کنیم. فقط طعم و مزه توسعه یافته در نقاشی به تشخیص غذای سالم از نظر ظاهری مضر کمک نخواهد کرد.

 

همانطور که مشخص شد ، غذا وقتی از طبیعت تقلید می کند ، زیبا به نظر می رسد. علاوه بر این ، ما به معنای واقعی کلمه با چشم می خوریم: مطالعات نوروبیولوژیک نشان می دهد که مشاهده تصاویر فتوشاپ شده از مواد غذایی قشر چشایی مغز را فعال می کند و از طعم دلپذیر غذا تقلید می کند.

هنگام مشاهده عکس های غذا در اینستاگرام ، فرد همان احساساتی را تجربه می کند که گویی در حال خوردن غذای خوشمزه است. این اساس پدیده پورنو غذایی است ، که نشان می دهد با مشاهده تصاویر می توان احساس  غذا خوردن را جایگزین کرد.

 

تازگی مطالعه هاگن این است که نه تنها ارتباط زیبایی و قضاوت در مورد طعم یک ظرف غذا ، بلکه فواید آن برای سلامتی را نیز نشان می دهد. در یک سری آزمایشات با حضور 4000 نفر ، محقق از آنها خواست عکسهای غذا و غذا را با هم مقایسه کنند و سپس آنها را به عنوان سالم یا ناسالم ، فرآوری شده یا فرآوری نشده ارزیابی کنند. وقتی از آنها خواسته شد تا نمونه هایی از غذای زیبا یا زشت را انتخاب کنند ، افراد از تصاویر بستنی ، لازانیا ، املت و ساندویچ نام بردند. سپس از آنها خواسته شد كه مشخص كنند كه غذا مقوی و سالم است یا خیر. اکثریت قریب به اتفاق مردان و زنان گزارش کردند که غذای زیبا از سلامت بیشتری برخوردار است.

چرا مردم حاضرند برای غذای زیباتر ، هزینه بیشتری بپردازند؟

تزیین

آزمایش دیگری نشان داد که مردم حاضرند برای غذای زیباتر ، هزینه بیشتری بپردازند. از شرکت کنندگان پرسیده شد که چقدر حاضرند برای یکی از دو فلفل دلمه ای سبز بپردازند: یکی از نظر خارجی منظم و دیگری نامنظم. برای اولین بار ، آنها آماده بودند که حدود 56٪ بیشتر بدهند.

هاگن توضیح داد: "بارها و بارها در هر یک از این آزمایشات ، مردم تصور می کردند که وقتی یک ماده غذایی زیبا است ، زیرا طبیعی تر به نظر می رسد و معتقد بودند که طبیعی بودن به معنای سلامتی است." مصرف کنندگان انتظار دارند که بر اساس اصول زیبایی شناختی کلاسیک ، مواد غذایی دارای چربی کمتری و کالری کمتری باشند و این تعصب می تواند در انتخاب و تمایل مصرف کننده برای پرداخت غذا تأثیر بگذارد. "

 

این اشتباه شناختی توسط عکاسان غذا و رستوران دارانی که غذاهای زیبا را با قیمت بالاتری می فروشند مورد استفاده قرار می گیرد. عکاس مواد غذایی و نویسنده کتاب های آشپزی گفت: "یک عکس زیبا با غذا مردم را خوشحال می کند ، اشتهای آنها را افزایش می دهد ، حتی اگر به غذاهای غیر قابل خوردن و مصنوعی نگاه کنند.

پیش از این ، طراحان غذا برای تأکید بر زیبایی غذا از چیزهای کاملاً غیرقابل خوردن برای فیلمبرداری از منوها استفاده می کردند ، اکنون آنها از این عمل فاصله گرفته اند. "

این امر نه تنها به دلیل تمایل به فروش با قیمت بالاتر بلکه به دلیل مشکلات عملی ناشی از عکسبرداری از غذا است. عکاس یادآور می شود: "غیرممکن است که بتوانید بستنی طبیعی را در کانون توجهات قرار دهید." به همین دلیل ، به عنوان مثال ، برگرها اغلب تا زمانی که نمایش غذا تمام نشود به صورت خام حاضر می شوند.

تزیین

و برای به تصویر کشیدن عسلی که به آرامی روی یک دسته پنکیک جریان می یابد ، از مواد غلیظ کننده و حتی روغن های غیر قابل خوردن یا چسب استفاده می شود. به گفته عکاس ، برای یک تصویر موفق تر ، شما باید سبزیجات ، ادویه ها را به ظروف آماده اضافه کنید ، از اسپری روغن بپاشید. وی توصیه می کند: "اگر سبزیجات در طی عملیات حرارتی تازگی خود را از دست بدهند ، می توانید به آنها سبزیجات تازه اضافه کرده و  پنیر بپاشید.

 

وبلاگ نویسان مواد غذایی مدرن دیگر از محصولات جعلی هنگام فیلمبرداری استفاده نمی کنند ، بلکه برعکس ، آنها سعی می کنند محصولات بهتر و طبیعی تری را انتخاب کنند: البته سبزیجات و میوه ها ، باید تا حد ممکن تازه باشند ، بدون آسیب دیدگی باشند. عکاس می افزاید:

 

"مردم همیشه به تصاویر توت ، گیاهان تازه ، سبزیجات و میوه های تازه جذب می شوند." حتی اگر یک تکه گوشت خام نیز به خوبی ارائه شود ، می تواند شما را گرسنه کند. »

 

تداعی ها و خاطرات در درک عکس از غذا نقش دارند و باعث می شود مردم هم اکنون بخواهند این غذای خاص را امتحان کنند. این عکاس توضیح می دهد: "وقتی می بینم یک عکس زیبا  سوپ برش دارد ، بلافاصله خاطرات خوشایندی از نحوه پختن سوپ برش توسط مادربزرگم تداعی می شود ، من بلافاصله این سوپ برش را می خواهم." 

 

توت فرنگی روی بستنی مربوط به تابستان است ، با گرمای هوا ، شما بلافاصله می خواهید به آنجا برگردید و این بستنی را بخورید و تصور کنید که مثلاً در جایی در ایتالیا در تعطیلات هستید. "

 

تزیین

علاوه بر دلایل روانشناختی ، اشتیاق به غذای زیبا غالبا ذاتی است: در روند تکامل ، بشر مکانیسم هایی برای شناخت غذای مضر ، خطرناک و سالم تشکیل داده است. متخصص تغذیه و روانشناس توضیح می دهد: "ابتدا بینایی واکنش نشان می دهد و سپس لمس و بو ." - به محض اینکه فرد غذا را مشاهده می کند ، مانند سایر حیوانات ، آن را بررسی می کند. رنگ روشن نشانه تازگی است و فرد نتیجه می گیرد که غذای زیبا به معنای سالم است. " به گفته متخصص تغذیه ، این بازتاب های باستانی در روان انسان های مدرن گنجانده شده است.

 

علاوه بر این ، لذت بردن از غذاهای تزئین شده زیبا به عنوان مجرای خروجی افرادی می شود که در ریتم دیوانه وار شهر زندگی می کنند و وقت کافی برای غذا خوردن ندارند.بنا براین ، در یک شام کامل در رستوران ، نه تنها نیازهای بیولوژیکی بلکه زیبایی نیز برآورده می شود. و غذایی که برای چشم دلپذیر باشد نیز غالباً گواهی بر تهیه با کیفیت بالا ، ارائه دقیق ظرف است که در تولید آن آشپز قلب و روح خود را در آن قرار می دهد. متخصص تغذیه خاطرنشان می کند: "این امر به عنوان انحصار پذیری و مراقبت هایی که امروزه بیشتر به آن نیاز داریم ، تلقی می شود."

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  دستکاری آگاهی انسان کار سختی نیست. در واقع، ما همیشه این کار را انجام می‌دهیم: بچه‌ها را دستکاری می‌کنیم، و آنها در «فریب دادن» از ما کمتر موفق نیستند، و عزیزانمان را به سمت تصمیم‌گیری‌های مورد نیاز سوق می‌دهیم، و به همین ترتیب در زیر هجوم فریبکاری تسلیم می‌شویم. از دستکاری های پیش رو به نظر ما این ما هستیم که این یا آن تصمیم را می گیریم، این ما هستیم که به یک نتیجه خاص رسیده ایم، این ما هستیم که موضع روشنی در این مورد داریم. اما، در بیشتر موارد، ما فقط خودمان را فریب می دهیم، زیرا تمام تصمیمات و اقدامات بزرگسالان ما محصول بازاریابی ماهرانه، تبلیغات، دستکاری ایدئولوژیک است. چگونه و چرا ما توسط نمایندگان رسانه ها، آژانس های تبلیغاتی و حتی بازاریاب ها در سوپرمارکت ها فریب داده می شویم ؟ ما می گوییم.

  1400/12/17 13:57
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  در اینجا، یک تجارت کامل بر اساس شعبده بازی ماهرانه توسط ناخودآگاه ساخته شده است. تبلیغات باید یک سرویس یا محصول را "فروش" کند، یعنی هدف آن متقاعد کردن شما برای خرید چیزی است، اگر نه در حال حاضر، در آینده، زمانی که نیاز به خرید دارید (تبلیغات آگاهی از نام تجاری بر این اساس ساخته شده است). کسانی که به طور حرفه ای در ایجاد تبلیغات مشغول هستند از چه ترفندهایی استفاده می کنند؟

  1400/12/17 13:59
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  هدف تبلیغات، به ویژه در تلویزیون، انتقال مستقیم ویژگی های یک محصول یا خدمات نیست، بلکه مهمتر از همه، بازی با احساسات و عواطف ماست. اغلب در ویدیوها از تصاویر افراد نزدیک به واقعیت استفاده می کنند. دختر دانشجو، زن تاجر، زوج متاهل با یک فرزند. و تقریباً همه چیز در مورد این قهرمانان مانند دنیای واقعی است - ما خود را در آنها می شناسیم.

  1400/12/17 13:59
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  فرض کنید همان دانش آموز تبلیغاتی قبل از امتحان رنج می برد، چیزی به خاطر نمی آورد و سه شب را نخوابیده است. اما او می داند که چگونه با استرس کنار بیاید - از این گذشته، او قرص های خاصی دارد که سیستم عصبی را آرام می کند و حتی عملکرد مغز را بهبود می بخشد. یا یک زن تاجر که در یک دفتر مناسب کار می کند، بعد از اتمام کار، عصر با دوستان خود استراحت می کند. اما به طور نامناسب، یک حمله آلرژیک رخ می دهد که او به همان راحتی دانش آموز ما با آن کنار می آید، اما فقط با کمک وسیله ای دیگر.

  1400/12/17 14:01
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  وقتی چنین تبلیغاتی را تماشا می کنیم دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ به طور ناخودآگاه، وقتی شباهت خود را با تصویر صفحه احساس می کنیم، مانند قهرمان یا قهرمان ویدیو احساس می کنیم و محصول تبلیغ شده را راحت تر به خاطر می آوریم.

  1400/12/17 14:01
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  در تبلیغات، ایجاد انجمن های مناسب بسیار مهم است. آگهی تبلیغاتی شب سال نو کوکاکولا با کامیون‌ها، چراغ‌های روشن و زنگ‌ها را به یاد بیاورید. وقتی این تصویر در حافظه ظاهر می شود چه احساساتی متولد می شوند؟ به احتمال زیاد، اینها احساسات گرم، شادی، انتظار لذت، آرامش است. این دقیقاً همان چیزی است که تبلیغ کننده می خواهد.

  1400/12/17 14:02
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  از این گذشته ، ما اصلاً یک ابزار جدید برای کارایی بهتر نمی خریم ، بلکه "جوانان" ، نه آخرین آیفون ، بلکه "پرستیژ" می خرند. بنابراین، بازاریابان تلاش می‌کنند تا هر کاری را انجام دهند تا مزایای ناملموس خرید یک محصول را به ما منتقل کنند، دوباره احساسات، خواسته‌های عمیق و استانداردهای اجتماعی ما را بازی می‌کنند که می‌خواهیم به آنها برسیم.

  1400/12/17 14:04
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  ترس یکی از قدرتمندترین احساسات انسانی و یکی از آنهایی است که تبلیغ کنندگان هرگز از جذابیت آن دست بر نمی دارند. اگر بتوانید به کودکی نشان دهید که سرفه های دردناکی دارد و البته یک داروی معجزه آسا او را نجات می دهد صحبت از خواص درمانی داروی ضد ویروسی کودکان چه فایده ای دارد؟ تمام مادرانی که تصویر ترسناکی از نوزاد بیمار به آنها نشان داده می شود ناخودآگاه ترس را برای فرزندان خود فعال می کنند.

  1400/12/18 15:15
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  اگر می‌خواهید تاثیر قدرتمندی داشته باشید، می‌توانید آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی را در یک تبلیغ دارویی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی نشان دهید. یا ماشین لباسشویی گرانقیمتی را نشان دهید که از سرویس خارج شده و یک خانم خانه دار ناامید کنار آن می نشیند تا زنان را مجبور به خرید مواد رسوب زدا کند.

  1400/12/18 15:15
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  این تکنیک برای مدت طولانی توسط بسیاری از شرکت ها مورد استفاده قرار گرفته است. کسانی که می توانند آن را بپردازند، زیرا افراد مشهور برای شرکت در تبلیغات به هزینه زیادی نیاز دارند. چندی پیش جایگزین کمی ارزان‌تر برای ستاره‌ها پیدا شد. مشخص شد که با توسعه شبکه های اجتماعی، وبلاگ نویسان نیز به رهبران افکار تبدیل شدند. آن‌ها به مخاطبان هدف خود نزدیک‌تر هستند، اعتماد بیشتری را به مردم عادی القا می‌کنند و برای یک پست با محتوای تبلیغاتی قیمت‌های بالایی دریافت نمی‌کنند (اگرچه وبلاگ‌نویسان برتر می‌توانند مبلغ بیشتری بخواهند).

  1400/12/18 15:17
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  وقتی تلویزیون را روشن می کنیم بلافاصله متوجه می شویم که وقفه تبلیغاتی چه زمانی شروع شده است و در صورت تمایل می توانیم صدا را خاموش کنیم. وضعیت دیگر با وبلاگ نویسان. این اتفاق می افتد که ما فقط در فید اخبار اینستاگرام ورق می زنیم و عکس جدیدی از یک وبلاگ نویس محبوب را از اشتراک ها می بینیم. ما یک داستان طولانی در زیر آن خواندیم و فقط در انتها متوجه شدیم که کل انتشار فقط به خاطر تبلیغ یک محصول خاص ساخته شده است.

  1400/12/18 15:18
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  بیایید چنین وضعیتی را تصور کنیم، ما پس از یک روز کاری طولانی خسته شده ایم، می خواهیم به رختخواب برویم و به خوابی نجات بخش برویم. اما هنوز باید فاصله کار تا خانه را پشت سر بگذاریم و به مترو می رویم. ما روی یک پله برقی ایستاده ایم - و سپس این صدای آزاردهنده به گوش می رسد و شروع تبلیغات را اعلام می کند. ما در حال رانندگی به طبقه پایین هستیم، مجبوریم به یک کلیپ صوتی تجاری مزاحم گوش دهیم، بنابراین نمی توانیم از بوم متحرک تبلیغات دور شویم.

  1400/12/18 15:19
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  علیرغم اینکه از این نوع تبلیغات خشمگین می شوید، روشی بسیار مؤثر برای تأثیرگذاری بر ناخودآگاه ما است. اگر در حالت هوشیاری بتوانیم عوامل تحریک کننده را نادیده بگیریم، آنگاه وقتی خسته می شویم، بلوک های محافظ ضعیف می شوند و اطلاعات برخلاف میل ما در ضمیر ناخودآگاه نقش می بندد. چنین تبلیغاتی مانند مگس آزاردهنده ای است که نمی توان از شر آن خلاص شد.

  1400/12/18 15:20
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  بیهوده نبود که رسانه های جمعی در اواسط قرن نوزدهم "قدرت چهارگانه" خوانده می شدند. رسانه ها بدون داشتن قدرت واقعی، تأثیر باورنکردنی بر جامعه دارند و در واقع افکار عمومی را شکل می دهند. بیهوده نیست که هم احزاب حاکم و هم مخالفان آنها لزوماً کانالهای مختلف اطلاعاتی (تلویزیون، رادیو، روزنامه ها، وب سایت ها) را در زرادخانه خود دارند که از طریق آنها به طرز ماهرانه ای اطلاعات را مدیریت می کنند و ایده های لازم را برای توده ها تبلیغ می کنند. این نه تنها در مورد رسانه های دولتی، بلکه در مورد مخالفان نیز صدق می کند، زیرا "در جنگ، همه ابزارها خوب هستند." به هر حال، در سال 1997، بری لوینسون کمدی طنز درخشان The Tail Wags the Dog (نام دیگر Wag) را فیلمبرداری کرد، که در آن او به وضوح نشان داد که رسانه های مدرن چه توانایی هایی دارند.

  1400/12/18 15:21
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  امروز بر کسی پوشیده نیست که اخباری که دریافت می کنیم با دقت انتخاب، ویرایش و با سس مناسب سرو می شوند. اما چگونه می توان فرد را متقاعد کرد که مشکل باید به روشی خاص درمان شود؟ ساده ترین راه توسل به نظر اکثریت است . یعنی یک دیدگاه خاصی به ما تحمیل می شود چون خیلی ها از آن حمایت می کنند. وقتی می شنویم که "عملاً همه ساکنان شهر موافق قطع تنها پارک جنگلی هستند" چه احساسی به ما دست می دهد؟ یا اینکه "80 درصد از افراد مورد بررسی موافق فروش آزاد سلاح هستند"؟

  1400/12/18 15:26
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  وقتی می بینیم که افراد بیشتری از یک ایده حمایت می کنند، دور ماندن از آن کار سختی است. یک انتخاب پیش می آید: یا به جامعه بپیوندید یا مطرود شوید. بله، افرادی هستند که می توانند فعالانه با اکثریت مخالفت کنند، اما اینها شخصیت ها و رهبران قوی هستند و تعداد آنها زیاد نیست. اغلب، کسانی که با افکار عمومی مخالف هستند ترجیح می دهند به سادگی سکوت کنند. اینگونه است که «مارپیچ سکوت» که بر پایه ترس از طرد اجتماعی استوار است، شکل می گیرد. مخالفان سکوت می کنند و این ایده شکوفا می شود.

  1400/12/18 15:28
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  زمانی که اقتصاد در آمریکا در رکود بود، مردم نمی‌توانستند کار پیدا کنند، و قیمت بنزین به‌طور قابل توجهی افزایش یافت، ناگهان اخبار مبنی بر کشته شدن اسامه بن لادن منتشر شد. در سال 2011 در جامعه آمریکا چه گذشت؟ در پس زمینه یک بحران فاجعه بار، آمریکایی های شاد با پلاکاردهایی به خیابان ها ریختند، از خوشحالی گریستند و حتی رقصیدند. حداقل، این عکس‌ها بود که اولین خطوط خبری را به خود اختصاص داد. بنابراین کانون توجه از مشکلات واقعاً مهم داخلی کشور به چیزی کاملاً متفاوت منتقل شد.

  1400/12/18 15:28
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  این یکی دیگر از روش های دستکاری است که رسانه ها از آن استفاده می کنند. گاهی اوقات اتفاق می افتد که رویدادهای مهم با یکدیگر همپوشانی دارند، اما این رهبران رسانه هستند که مسئول تعداد صفحات داده شده به یک موضوع خاص، زمان پخش و ترتیب اخبار هستند.

  1400/12/18 15:29
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  پنجره اورتون چیست ...... این مفهوم توسط وکیل آمریکایی و شخصیت عمومی جوزف اورتون در دهه 1990 ارائه شد. ماهیت آن این است که حتی غیرقابل تصورترین ایده ها با رویکردی منسجم می تواند در چشم مخاطبان انبوه قابل قبول باشد. به کمک آن، تحولی تدریجی در ذهن مردم ایجاد می‌شود و آنچه قبلاً مشمئزکننده یا غیرممکن به نظر می‌رسید، در دسته هنجارهای اجتماعی قرار می‌گیرد. بنابراین، با کمک این روش، برای مثال، نگرش ساکنان سفیدپوست ایالات متحده نسبت به سیاه پوستان به تدریج تغییر کرد (در اواسط قرن گذشته، آنها حتی نمی توانستند همیشه در همان مدرسه سفیدپوستان تحصیل کنند).از جمله جدیدترین نمونه ها، تغییر نگرش نسبت به خز طبیعی است.

  1400/12/18 15:32
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  چگونه افکار ما هر روز دستکاری می شود؟ یک جایگزین ترسناک..... نکته اصلی این است که وقتی رسانه‌ها می‌خواهند دیدگاه خاصی در مورد موضوعی شکل دهند تا تصویر «صحیح» جهان را در ذهن تقویت کنند، جایگزینی برای ما ارائه می‌شود. غیر منطقی به نظر می رسد؟ با این حال، جایگزین معمولی به ما نشان داده نمی شود، بلکه جایگزینی است که باعث ایجاد احساسات منفی می شود. این تکنیک برای حفظ یکپارچگی کشور و یکپارچگی شهروندان استفاده می شود. اگر اولین داستان در این خبر در مورد نوآوری در پزشکی داخلی و کشف یک واکسن انقلابی توسط محققان کشور صحبت می کند، ممکن است مورد دوم به مهاجرانی اختصاص یابد که به اروپا سرازیر شده اند. ما چه می بینیم؟ این که کشور ما در حال توسعه است، در حالی که کشورهای غربی با مشکلاتی روبرو هستند و در هرج و مرج فرو رفته اند. ناخودآگاه به طور خودکار تقابل "درست" را ایجاد می کند: اینجا خوب است و آنجا بد.

  1400/12/18 15:36
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  تکرار مکرر...... این روش برخلاف روش های قبلی بسیار ساده است. به یاد دارید که چگونه در مدرسه یا کالج برای امتحانات آماده می شدیم و مطالب درسی را بارها و بارها تکرار می کردیم؟ اینجا هم همین وضعیت است. ماهیت این روش این است که بارها و بارها اطلاعات یکسانی به ما گفته می شود. در این مورد، گویندگان یا روزنامه نگاران سعی می کنند از عباراتی استفاده کنند که تا حد امکان کوتاه و آسان باشد. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات به درستی به تمام اقشار جامعه منتقل می شود و نمی توان آن را اشتباه تفسیر کرد. هنگامی که افکار تحمیلی در ضمیر ناخودآگاه مستقر می شوند، شروع به تأثیر نامحسوس بر زندگی، انگیزه ها و اعمال ما می کنند.

  1400/12/18 15:37
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  شما ممکن است تلویزیون تماشا نکنید، به رادیو گوش نکنید، روزنامه نخوانید یا به سایت های خبری در اینترنت نروید و مسدود کننده تبلیغات را در مرورگر خود نصب کنید، اما از خانه خارج می شوید و به فروشگاه می روید (یا یک سایت خرید آنلاین باز می کنید). و آنجا…

  1400/12/18 15:38
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  بازی اعداد همانطور که شازده کوچولو گفت، "بزرگسالان به اعداد علاقه زیادی دارند." و از این گذشته ، این حتی در مورد عشق نیست ، بلکه در مورد ادراک است - اطلاعات ارائه شده به صورت عددی بهتر توجه را جلب می کند و در سر ذخیره می شود. زمانی که بنرهای «تا 90 درصد تخفیف» را می بینیم، مانند نوعی بازتاب است. با عجله به سمت فروشگاه می رویم و با ناامیدی به اطراف نگاه می کنیم. یک مورد فقط 10% تخفیف دارد، دیگری حتی کمتر. و در اینجا ما دوباره فریب خورده ایم، فکر می کنیم. اما بازاریاب ها بهانه ای دارند - حرف اضافه "تا" که به خوبی عدد 90 در حافظه حک نشده است.

  1400/12/18 15:42
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  ترفند حیله‌آمیز دیگری وجود دارد که در آن اعداد دخیل هستند - به اصطلاح "تغییر چارچوب قیمت". بازاریابان فولکس واگن از این روش استفاده کردند و پرداخت وام خودرو را با هزینه 2 فنجان قهوه (8 دلار) مقایسه کردند. مقایسه قیمت یک ماشین با قهوه روند روتین تفکر را از بین می برد، زیرا چنین ارتباطات منطقی قبلاً هرگز در ذهن ما ایجاد نشده بود. علاوه بر این، تغییر تمرکز از خرید اصلی به اثر کنتراست (خودکار در مقابل لاته) ضربه روانی ناشی از قیمت اصلی بالا را کاهش می دهد.

  1400/12/18 15:43
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  ترفند دیگر برچسب گذاری محصولات با "20٪ مواد مغذی بیشتر" یا "اکنون 25٪ آب میوه بیشتر تولید می کند." ما به ندرت به طور جدی در مورد آنچه که دقیقاً مقایسه می شود فکر می کنیم. و آیا این نماد معنایی دارد؟

  1400/12/18 15:43
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  خدمات "رایگان". همیشه خوب است که تست طعم و مزه رایگان یک محصول جدید به شما ارائه شود. یا یک هدیه کوچک در فروشگاه کاملا رایگان بگیرید. در چنین شرایطی، اصل quid pro quo (چیزی رایگان در ازای خرید ) وارد عمل می شود. (سه تا بخر 4 تا ببر ) ناخودآگاه، ما احساس قدردانی می کنیم، که می تواند ما را مجبور به خریدی کند که واقعاً به آن نیاز نداریم. ما فکر می‌کنیم که این کار را با حسن نیت انجام می‌دهیم، اما این فقط یک حرکت بازاریابی خوب فکر شده است.

  1400/12/18 15:48
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  چگونه افکار ما هر روز دستکاری می شود؟ با مشاوران حرفه ای.......... آیا آن حس عجیب و غریب پس از خرید را می شناسید، گویی حتی به یاد نمی آورید که آن مشاور دلپذیر دقیقاً چه گفت و چگونه توانسته شما را در وهله اول به خرید محصول وادار کند؟ اگر چنین است، پس با استادی در کار خود مواجه شده اید. مشاوران حرفه ای چگونه می فروشند؟ اول، آنها به درستی سؤال می کنند و از گرفتن "نه" اجتناب می کنند. به طور ناخودآگاه، پاسخ دادن به یک سوال منفی ("آیا به کمک نیاز دارید؟") با "نه" راحت تر است. ثانیاً آنها سعی می کنند به یک خریدار بالقوه نزدیک شوند و به دنبال نقاط مشترک هستند. به عنوان مثال، اگر مشاوری متوجه شد که شخصی به یک دستگاه قهوه ساز علاقه دارد، می تواند بگوید که خودش دقیقاً همان دستگاه را یک سال پیش خریده است، روزانه از آن استفاده می کند و از کیفیت کار آن راضی است. ثالثاً، تکنیکی به نام "هنجار وابستگی" وجود دارد - وقتی مشاور با ما بسیار مؤدبانه رفتار کرد، به طور شهودی می خواهیم حداقل با چیزی به او جبران کنیم. حتی اگر محصولی را که او در مورد آن صحبت کرد دوست نداشتیم، به جای آن چیزی کوچک می خریم.

  1400/12/18 15:51
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  چگونه افکار ما هر روز دستکاری می شود؟ با محل قرارگیری کالا! بازاریابان نه تنها از طریق تبلیغات و حرکات روابط عمومی فکر می کنند، بلکه محوطه فروشگاه ها را نیز برنامه ریزی می کنند. از این گذشته، تعداد کالاهایی که مردم خریداری خواهند کرد به این یا آن ترتیب محصولات بستگی دارد. بنابراین معمولاً ضروری‌ترین چیزها، مانند نان و شیر، در غرفه‌های دور قرار می‌گیرند تا خریدار قبل از رسیدن به کالاهایی که واقعاً برای آنها آمده است، تا آنجا که ممکن است راه برود (و تا آنجا که ممکن است کالاهای دیگر را ببیند و بردارد). گران ترین محصولات یا محصولاتی که نیاز به فروش فوری دارند، اغلب در دید و جلو چشم هستند. و کالاهای کوچک در کنار صندوق هستند، به طوری که در روند انتظار نوبت خود، مشتریان بی حوصله چیز دیگری را در سبد خرید خود قرار می دهند.

  1400/12/18 15:53
 • OOOВалок_Харлам 134 :

  چگونه افکار ما هر روز دستکاری می شود؟ با توهم تقاضا "عجله کن! 2 روز تا پایان فروش باقی مانده است، "در حال حاضر 10 هزار نفر این محصول را خریده اند"، "فقط 10 نسخه در انبار باقی مانده است" و ده ها شعار دیگر توسط بازاریابان برای افزایش فروش مطرح می شود. به نظر می رسد که گرفتن ما در چنین حرکاتی غیرممکن است، ما به نوعی می فهمیم که این دستکاری است. با کمال تعجب، این ترفند خاص بی عیب و نقص عمل می کند. چنین تکنیکی عطش رقابت را که ذاتاً در ماست فعال می کند. با خرید محصول تحت تأثیر این ترفند بازاریابی، از نظر احساسی، احساس می کنیم برنده هستیم. اثربخشی این روش با آزمایشی که توسط پروفسور دانشگاه کالیفرنیا جری برگر انجام شد تأیید شد. او از دانش آموزان خود دعوت کرد تا کالاها را از یک فروشگاه محلی ارزیابی کنند. در نتیجه، بیشتر دانش‌آموزان به لیوان‌هایی علاقه‌مند شدند که «بیش از یک عدد به هر نفر» فروخته نمی‌شدند.

  1400/12/18 15:55

بیشتر بخوانید