در صورت خوردن محصولات کپک زده چه اتفاقی می افتد

کپک زده

کپک در هر آشپزخانه ای میهمان ناخوانده ی مکرری است. قارچ ها خیلی سریع توسعه می یابند و بعضی اوقات روی محصولات به ظاهر تازه تأثیر می گذارند.

 

آیا محصول کپک زده خطرناک است؟ و بهترین راه برای مقابله با محصولات کپک زده چیست؟

کپک تقریباً در هر محصولی ظاهر می شود ، به خصوص محصولاتی که رطوبت زیادی دارند را دوست دارد. کپک به علت  تولید مایکوتوکسین ها خطرناک است  ،  مایکوتوکسین ها در برابر درجه حرارت بالا مقاومت می کنند.

اما مایکوتوکسین ها در مرحله ای ظاهر می شوند که کپک از قبل رسیده و محصول کاملاً خراب شده و مدتهاست به سطل آشغال رفته است. بعید است کسی محصولی کپک زده را گاز بزند. در غیر این صورت ، عواقب آن به احتمال زیاد ناراحت کننده خواهد بود - علائم مسمومیت با مواد غذایی ظاهر می شود ، و برخی از انواع کپک حتی می توانند روی سیستم عصبی اثر داشته باشند.

 

اگر کپک به تازگی گسترش یافته است چکار کنیم؟

بسیاری از افراد فکر می کنند شما می توانید قسمت آسیب دیده را جدا کنید و بقیه را با خیال راحت بخورید. اما این کاملاً درست نیست ، یا بهتر است بگوییم ، با همه محصولات کار نمی کند.

کپک به راحتی در محصولات مرطوب و متخلخل مانند نان نفوذ می کند. بنابراین ، جدا کردن قسمت کپک زده مرئی بی فایده است . کل محصول آلوده است. در مورد میوه ها و سبزیجات نیز همین مسئله وجود دارد - اگر کپک داشته باشند ، کاملاً نامناسب هستند.

برای جدا کردن کپک ، اگر کم باشد ، با محصولاتی مانند پنیر امکان پذیر است. اما شما باید یک یا دو سانتی متر دیگر بعد از منطقه آسیب دیده را جدا کنید و دور بریزید.

 

چرا کپک خطرناک است

همانطور که قبلاً نیز گفتیم ، مسمومیت با مایکوتوکسین بعید است. اما کپک به خودی خود یک آلرژن قوی است. این می تواند باعث بروز واکنش های جدی از جمله مشکلات تنفسی شود.

 بنابراین ، مبتلایان به آلرژی برای تغذیه باید ایمنی محصولات را به دقت رصد کنند. اگر چیزی در یخچال کپک زده است ، باید تمام محصولات را بررسی کنند - کپک خیلی سریع پخش می شود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید