نحوه دم كردن صحیح چای : 5 اشتباه رایج

چای

 

مدت زمان دم كردن انواع مختلف چای چقدر است؟ آیا می توانید چای را دوباره دم کنید؟ و در واقع به چند گرم چای در هر فنجان نیاز دارید؟ ما در می یابیم که چگونه می توان از اشتباهات آشکار ، اما از چنین اشتباهاتی جلوگیری کرد.


چای یکی از نوشیدنی های مورد علاقه اکثر ماست. چای توسط افراد مختلف ذائقه های متفاوت برای نوشیدن چای دارند: تند ، معطر ، تارت ، کمی شیرین ، با طعم دارچین ... اما همه نمی دانند که چگونه آن را به درستی تهیه کنند تا لذت واقعی را ببرند و از این نوشیدنی خارق العاده بهره مند شوند. ما به شما خواهیم گفت که هنگام دم کردن چای چه اشتباهاتی مرتکب می شویم.

 

اشتباه شماره 1

مقدار نادرست چای هنگام دم کردن

چای
دستورالعمل کلاسیک به شرح زیر است: برای 200 میلی لیتر آب ، استفاده از 2 گرم چای  ، یا به عبارت دیگر ، 1 قاشق چای خوری چای در هر فنجان کافی است. اگر این نسبت رعایت نشود ، ممکن است چای بیش از حد پر رنگ و تلخ شود ، یا بالعکس به صورت دمنموش بدون ویژگی طعم و عطر.

 

چای بیش از حد قوی می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. ثابت شده است که سطح فلوراید موجود در چای نه تنها از کیفیت برگ چای ، بلکه از زمان دم و مقدار چای مورد استفاده برای دم کشیدن یک فنجان نیز تأثیر می پذیرد. هرچه چای قویتر باشد ، غلظت فلوراید بیشتر می شود. مقدار بیش از حد این نوشیدنی تأثیر مستقیم منفی بر سلامت کلی ، به ویژه بر استخوان ها دارد. منجر به پوکی استخوان و فلوروز اسکلتی می شود.

 

اشتباه شماره 2

دوباره دم کردن چای

چای

شرکت انگلیسی چای Newby Teas با توجه به فناوری استفاده از 2 گرم در هر فنجان ، توصیه نمی کند که دوباره چای را دم کنید. وقتی چای خنک شد ، دیگر هرگز به درستی دم نمی شود. این نوشیدنی هیچ فایده ای نخواهد داشت ، زیرا در هنگام دم آوری اولیه تمام مواد مفید  از بین می رود. و برخی از چای های سیاه با کیفیت پایین حتی می توانند مواد معدنی کمیاب سمی را آزاد کنند. علاوه بر این واقعیت که چای دیگر به عنوان یک نوشیدنی مقوی شناخته نمی شود ، طعم خود را نیز از دست می دهد.


تکرار دم کرده برگ چای در سنت های چای چینی-ژاپنی در تهیه اولانگ ، چای سبز ، چای سبز و برخی از انواع چای سفید امری عادی است. در آسیا ، چای با برگهای ضخیم و کامل ، مانند اولانگ ، معمولاً چند بار دم می شود. اما آنها همچنین از مقدار چای خشک برای دم کشیدن بیشتر از آنچه در اروپا مرسوم است استفاده می کنند. اگر برگ چای به شدت پیچ خورده باشد ، مانند چای سبز رول شده ، آن را نیز چندین بار دم کرده تا بتوانید بیشترین بهره را از نوشیدنی ببرید.

 

اشتباه شماره 3

زمان دم کشیدن

چای

 

هر نوع چای به زمان دم کشیدن خاصی نیاز دارد. چای سیاه و اولانگ  باید به مدت 3-5 دقیقه ، چای سبز و سفید - 2-3 دقیقه ، چای تیزان - 5 دقیقه دم شود. در صورت دم کشیدن طولانی مدت ، فنل ، لیپیدها و روغنهای اساسی موجود در چای به طور خود به خود اکسید می شوند و این باعث نفی تمام فواید آن می شود و طعم و مزه نوشیدنی را خراب می کند. تلخی ناخوشایندی که هنگام دم کشیدن طولانی مدت اتفاق می افتد غالباً نه به دلیل محتوای زیاد کافئین ، همانطور که بسیاری معتقدند ، بلکه به دلیل وجود مواد مضر در نوشیدنی است. پس از دم کشیدن چای ، برگ های چای را از آب خارج کنید.


اشتباه شماره 4

دمای آب درست نیست

چای


به طور معمول ، چای با آب جوش دم می شود ، دمای آن 95 درجه است. چای سیاه ، اولونگی و تیزان در این دما کاملاً باز می شوند. اما جوانه ها و برگهای ظریف چای سبز یا سفید می توانند بسوزند ، که بر طعم و بو تأثیر می گذارد. دمای آب به طور مستقیم به تخمیر چای بستگی دارد (هرچه تخمیر بیشتر باشد ، درجه آب بالاتر می رود) و نوع دم کرده آن.

 

هر نوع چای تفاوت های ظریف خود را دارد ، اما توصیه های کلی به شرح زیر است:

100 درجه С - چای سیاه ، چای سیاه ، اولانگ ، تیزان

75-85 ° С - چای های سبز و سفید

 

اشتباه شماره 5

انتخاب چای بی کیفیت برای دم کردن

چای


حتی اگر تمام نکات قبلی رعایت شود ، در صورت دم کردن چای بی کیفیت می توانید نوشیدنی ناسالم دریافت کنید. توصیه می کنیم هنگام انتخاب چای به جنبه های زیر توجه داشته باشید:

برداشت چای  - برای دمکردن یک فنجان چای مناسب ، کیفیت برگ های چای در درجه اول قرار دارد. با ارزش ترین چای برای ترکیب سنتی منحصراً در زمان اول - در بهار و تابستان ، زمانی که اولین برگ های چای شکوفا می شوند ، برداشت می شود. در این زمان است که یک برگ چای از تمام خصوصیات لازم برخوردار است که مشخصه یک نوع خاص است .


بسته بندی  - برگ های چای باید در بسته بندی های مهر و موم شده و غیرشفاف نگهداری شوند و از نور مستقیم خورشید در امان باشند. نقض این قوانین منجر به از بین رفتن عطر ، طعم و خواص مفید چای می شود.

 

 نه تنها باید با از طعم و رایحه چای لذت ببرید ، بلکه مزایای استثنایی نیز برای بدن شما به همراه دارد.

 

محل انبار چای  - دریابید که چای از مزارع به مکان بسته بندی چطور رفته است؟ بهتر است چای در محلی که کاشته می شود ، بسته بندی شود. بنابراین ، اگر شرکت چای کارخانه مخصوص بسته بندی و ذخیره چای در مجاورت مزارع را داشته باشد ، یک مزیت اضافی خواهد بود - این امر باعث حفظ تازگی برگ چای و خواص مفید و طعم آن می شود.

 

افزودنی های طعم دهنده  - هنگام انتخاب چای های طعم دار ، به آنچه طعم دار کننده چای است توجه کنید: آیا سازنده چای از مواد افزودنی شیمیایی مصنوعی استفاده می کند یا این چای با مواد طبیعی (میوه ها ، انواع توت ها ، گل ها ، روغن های طبیعی و عصاره ها و غیره) طعم دار شده است.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • بهنام :

  در دمای 36.6 درجه سانتیگراد، بسیاری از عوامل مضر در چای بوجود می آیند

  1400/12/10 22:00
 • بهنام :

  همه دوستداران چای احتمالاً متوجه شده اند که نوشیدنی خنک شده به تدریج با یک لیه افیلم پوشانده می شود که بسته به مدت زمان دم کردن و تولید خود محصولات چای می تواند رنگ آن را تغییر دهد. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، اوکلند، ایالات متحده، تأثیر چای سرد بر سلامت انسان را بررسی کردند و چندین واقعیت مهم را اثبات کردند.

  1400/12/10 22:01
 • بهنام :

  به محض اینکه دمای چای با دمای بدن یک فرد سالم برابری می کند، یک بار در آن می تواند باعث کمبود آهن در بدن شود. این به این دلیل است که برخی از عناصر کمیاب چای می‌توانند مولکول‌های آهنی را که با غذا می‌آیند «پیوند» کرده و آنها را به روشی طبیعی از بافت‌ها خارج کنند. یک اثر منفی دیگر توسط همان لایه فیلم ایجاد می شود که معمولاً روی سطح خنک شده نوشیدنی مشاهده می شود. همانطور که دانشمندان دریافته اند، هنگامی که در دستگاه گوارش قرار می گیرد، مخاط آن را می پوشاند و شرایط مطلوبی را برای تولید مثل میکروب های بیماری زا ایجاد می کند.

  1400/12/10 22:02
 • بهنام :

  اثر مشابهی در موارد مشابه در آلوئول های ریه مشاهده می شود، جایی که باکتری هایی که به دلیل لایه فیلم ایجاد شده اند از طریق مویرگ ها و عروق وارد می شوند. بنابراین، استفاده از چای سرد به تشکیل و تجمع خلط در ریه ها کمک می کند. تصادفی نیست که سنت های چای همه کشورهای جهان بر لذت بردن از یک نوشیدنی گرم و تازه و قدردانی از خواص آن تا زمانی که خنک نشود، بنا شده است.

  1400/12/10 22:03

بیشتر بخوانید