زالزالک چیست خواص و موارد مصرف

زالزالک
زالزالک ، بسته به نوع آن ، یک درخت با شکوه یا بوته ای نسبتاً سرسبز است. تاج گیاه متراکم است. تیغه برگ با لبه دندانه دار ، سبز اشباع شده. در طول دوره گلدهی ، زالزالک با گلهای کوچک سفید یا صورتی کم رنگ پراکنده می شود . با وجود این واقعیت که دی متیل آمین در گل زالزالک وجود دارد که دارای رایحه خاصی است ، درختان معطر هستند.

زالزالک چیست

گیاه بی تکلف در آب و هوای معتدل به سرعت رشد می کند. در حال حاضر ، زالزالک در اوراسیا و آمریکای شمالی گسترده است. در طول دوره برداشت ، حداکثر 50 کیلوگرم از یک درخت زالزالک قرمز خون یا زالزالک داوری برداشت می شود.

 

اولین موارد ذکر شده از زالزالک به زمان روم باستان برمی گردد. چینی ها آن را نمادی از عشق می نامیدند. از این گذشته ، عشق یک نگرانی است و زالزالک زیبایی بیرونی گل ، فواید میوه ها و مراقبت از سلامتی انسان را با هم ترکیب می کند. صدها سال از زالزالک برای درمان سیستم قلبی عروقی ، اختلالات عصبی ، محافظت از دستگاه گوارش و مراقبت از زیبایی مو و پوست استفاده می شده است.

 

از گل و میوه زالزالک به عنوان مواد اولیه دارویی استفاده می شود. آنها در هوای خشک برداشت و طی چند روز خشک می شوند. در تولیدات صنعتی از کابینت مخصوص خشک کن استفاده می شود. میوه ها پس از رسیدن کامل برداشت ، در خشک کن ها با دمای حدود 70 درجه سانتیگراد شسته و خشک می شوند.

 

درخت زالزالک بیش از 300 سال زندگی کرده می کند. کل دوره زندگی ، شکوفا می شود ، محصول می دهد ، زنبورهای عسل را مانند یک گیاه عسل جذب می کند.

محتوا:

 زالزالک
خواص زالزالک برای سلامتی

گل و توت زالزالک دارای خواص دارویی است. برای تهیه برخی از داروها ، شاخه های جوان استفاده می شود. برگ ها ، ساقه ها و پوست گیاه از نظر فیتوتراپی بالا هستند. مهمانداران از توت تازه ، مواد غذایی کنسرو ، مربا ، شراب ، شیرینی جات ، مربا تهیه می کنند. از میوه های خشک برای تهیه چای ، آماده سازی دارویی استفاده می شود.

زالزالک تقریباً روی تمام اعضای داخلی بدن تأثیر مثبت دارد. تحقیقات پزشکی تعدادی از اثرات دارویی آن را تأیید می کند:

کاهش کلسترول

کاردیوتونیک

کاهش فشار خون .

ضد اسپاسم

قابض

ونوتونیک

فرو نشاندن.

سم زدایی.

تحریک ایمنی

ضد التهاب.

ضد باکتری و ضد ویروس.

ادرار آور

آنتی اکسیدان

جبران کمبود ویتامین.

 

زالزالک


مواد اولیه دارویی گل آذین زالزالک با چندین برگ است. مواد اصلی فعال در گل آذین ها ، فلاونوئیدها (وایتکسین و گلیکوزیدهای آن ، روتوزید ، هایپروساید ، کامپرول - مسئول عمل شل کننده عضلات صاف عروقی) و پروسیانیدین ها (فشار خون به آرامی پایین آورنده) هستند.گل آذین شامل اسیدهای فنولیک ، اسیدهای تری ترپنیک ، ترکیبات نیتروژن دار ، تانن ها ، اسانس ، β-سیتوسترول و اسکولین است.

 

از میان مواد فعال شناخته شده ، موارد زیر باید تشخیص داده شود:

ویتامین A - سلامت چشم ، پوست را تضمین می کند. رادیکال های آزاد را که برای رشد سلول های جدید ضروری هستند ، خنثی می کند. در دوران بلوغ برای رشد سیستم تولید مثل ضروری است.

 

اسید اسکوربیک - دارای عملکرد ضد ویروسی ، ضد باکتریایی است. برای متابولیسم آهن ضروری است. رگ های خونی را تقویت می کند ، به کاهش کلسترول "بد" کمک می کند. دارای یک اثر آنتی اکسیدانی قوی ، نمک های فلزات سنگین را از بین می برد.

 

ویتامین E - هورمون ها را عادی می کند ، سیستم عصبی را تقویت می کند ، زیبایی و جوانی را حفظ می کند.

 

ویتامین K برای لخته شدن خون ضروری است ، سطح طبیعی قند خون را بازیابی می کند ، مویرگ ها را تقویت می کند.

 

آهن - تراکم استخوان را فراهم می کند ، در سنتز هموگلوبین نقش دارد. گردش خون را تحریک می کند ، از عملکرد سیستم عصبی مرکزی پشتیبانی می کند ، عملکردهای محافظتی بدن را تحریک می کند.

 

پتاسیم - تبادل آب در بدن را تنظیم می کند ، عملکرد اندام های داخلی را تضمین می کند. ضربان قلب طبیعی را کنترل می کند. برای از بین بردن سموم ، خنثی سازی واکنش های آلرژیک ضروری است. در تأمین اکسیژن مغز مشارکت دارد.

 

کلسیم برای بافت استخوان ، متابولیسم طبیعی ضروری است و اثر ضد آلرژی دارد.

 

منیزیم - عملکرد قلب را نرمال می کند ، سیستم عصبی مرکزی را آرام می کند. برای عادی سازی هضم ، حفظ سیستم غدد درون ریز و تولید مثل ضروری است.

 

منگنز برای عملکرد طبیعی مغز و نخاع ، قلب و دستگاه گوارش ضروری است.

 

مس - در عملکرد کبد ، طحال شرکت می کند ، حافظه را حفظ می کند.

 

روی - جذب ویتامین ها ، سنتز آنزیم ها ، تقویت استخوان ها و دندان ها را تضمین می کند. حفظ سلامت پوست ، سیستم عصبی مرکزی ، مغز ، برای تولید هورمون های جنسی لازم است.

 

ویتکسین - لومن رگهای خونی را گسترش می دهد ، گردش خون را بهبود می بخشد ، تغذیه عضله قلب را بازیابی می کند.

 

هیپروزاید - پتاسیم و اکسیژن را به قلب منتقل می کند ، ضربان قلب را عادی می کند.

 

کوئرستین - گردش خون مغزی را تحریک می کند ، از سیستم قلبی عروقی محافظت می کند ، از چشم در برابر آب مروارید محافظت می کند.

 

کوئرسیترین - رادیکال های آزاد را خنثی می کند ، از تخریب بدخیم سلول ها جلوگیری می کند ، وضعیت دیواره رگ های خونی بزرگ و کوچک را بهبود می بخشد.

 

اسید کافئیک - دارای اثر ضد باکتری است ، سنتز صفرا را تحریک می کند.

 

اسید اولئانولیک - گردش خون را تحریک می کند ، اکسیژن را به سلول های مغز و قلب می رساند.

 

اسید کلروژنیک - عملکردهای کبد ، کلیه ها را عادی می کند ، ترشح صفرا را تحریک می کند ، از رگ های خونی در برابر پلاک های آترواسکلروتیک محافظت می کند.

 

اسید اورسولیک - واکنشهای التهابی را سرکوب می کند ، بازسازی سلولهای آسیب دیده را تحریک می کند.

 

زالزالک

زالزالک در طب سنتی

گل و میوه زالزالک در طب سنتی و داروی گیاهی به عنوان مقوی قلب به خوبی شناخته شده است و تحقیقات مدرن استفاده از آن را تأیید کرده است. گلها و میوه ها فشار خون کم دارند و همچنین به عنوان مقوی مستقیم و ملایم قلبی عمل می کنند. بیایید با جزئیات بیشتر در مورد برخی از خصوصیات صحبت کنیم.

عمل آنتی اکسیدانی. پلی فنول های موجود در میوه های زالزالک ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند. فعالیت آنها چندین برابر بیشتر از خواص آنتی اکسیدانی سایر پلی فنل های گیاهی است.

اثر آنتی اکسیدانی پلی فنول های زالزالک باعث حفظ جوانی پوست می شود و از پیشرفت بیماری های جدی جلوگیری می کند.

قلب و رگهای خونی .

انواع خاصی از سرطان.

دیابت شیرین نوع II .

بیماری های عفونی.

آسم برونش.

تحقیقات در مورد میوه زالزالک برای تأیید اثر مثبت آن در درمان سایر اختلالات جسمی ادامه دارد.

اثر ضد التهابی. زالزالک علائم التهاب را که باعث بهبود سریعتر می شود ، سرکوب می کند. التهاب مزمن همراه با آسم برونش ، دیابت نوع II و انواع خاصی از سرطان است .

یک آزمایش روی موش ها نشان داده است که عصاره میوه زالزالک التهاب در بیماری های کبدی را سرکوب می کند.

در موش های مبتلا به آسم ، عصاره زالزالک پاسخ های التهابی را کاهش می دهد. همزمان با این اثر ، کاهش در تظاهرات آسم مشاهده می شود.

بهبود هضم غذا. طبق دستورالعمل های عامیانه ، زالزالک داروی خوبی برای هضم طبیعی ، درمان اختلالات معده و تسکین درد معده است. فیبر توت ها دارای خواص ترانس بیوتیک هستند. هضم را تحریک می کند ، یبوست را برطرف می کند.

مطالعه ای که در آن شرکت کنندگان افرادی با هضم تأخیر بودند ، نشان داد که هر گرم فیبر زالزالک مصرف شده به کاهش 30 دقیقه فاصله بین حرکات روده کمک می کند.

آزمایشی با موش صحرایی این عقیده را تأیید کرد که عصاره زالزالک هضم بولوس غذا را در دستگاه گوارش تحریک و تسریع می کند. این می تواند کمک زیادی به تسکین علائم سوi هاضمه کند.

مشاهدات موشهای صحرایی مبتلا به زخم معده نشان داده است که عصاره زالزالک از مخاط معده محافظت می کند. می توان ادعا کرد که عملکرد ترکیبات گیاهی دارای خواص ضد زخم است.

آرامش محصولات مبتنی بر زالزالک یک اثر آرام بخش لطیف دارند و اضطراب را از بین می برند.

یک پیگیری پزشکی از 264 شرکت کننده نشان داد که ترکیب زالزالک با آماده سازی منیزیم و گل کوکنار کالیفرنیا میزان اضطراب را که با گروه دارونما متفاوت است ، به طور قابل توجهی کاهش می دهد. نقش زالزالک در این ترکیب مشخص است.

برخلاف داروهای سنتی ، زالزالک عوارض جانبی کمتری دارد. در این راستا ، به عنوان یک درمان جایگزین برای اختلالات عصبی ، اضطراب ، افسردگی در نظر گرفته می شود.

زالزالک

خواص  زالزالک برای قلب و رگ های خونی 

فوایدی برای قلب

فشار خون را کاهش می دهد. به منظور کاهش فشار خون ، گیاه زالزالک بیش از صد سال است که توسط پزشکان چینی استفاده می شود. مصرف منظم توت های بوته ای خار دار شرط اصلی تثبیت فشار خون بالا است. زالزالک اثر گشاد کنندگی عروق دارد. شل شدن دیواره عروق به کاهش فشار خون کمک می کند.

 

برای بررسی اثر فشار خون زیاد زالزالک ، مطالعه ای با شرکت 36 نفر انجام شد. به مدت 10 هفته ، افراد روزانه 500 میلی گرم عصاره زالزالک دریافت کردند. نتایج کاهش قابل توجه فشار خون را نشان نداد. فقط در پارامترهای دیاستولیک (فشار خون پایین) اندکی کاهش یافت.

در آزمایش دیگری که 16 هفته به طول انجامید ، 79 بیمار مبتلا به دیابت نوع II مشاهده شدند. در گروه کنترل ، هر یک از شرکت کنندگان 1200 میلی گرم عصاره دریافت کردند. نتایج نمونه در مقایسه با گروه دارونما   بهبود شاخص های فشار خون را نشان داد.

 

کلسترول را کاهش می دهد. طبق برخی از داده های پزشکی ، زالزالک قادر است بر مشخصات لیپیدی بدن تأثیر بگذارد. اجزای اصلی فرمول چربی کلسترول و تری گلیسیرید هستند که در خون هر فرد وجود دارد. در حالت طبیعی فیزیولوژیک ، آنها تهدیدی ایجاد نمی کنند ، اما در سنتز هورمون ها ، انتقال مواد با ارزش از طریق سیستم های داخلی بدن شرکت می کنند.

 

زالزالک

در آزمایشی با موش ها مشخص شد که دوزهای زیاد عصاره زالزالک به کاهش کلسترول کل و کلسترول "بد" (LDL) کمک می کند. در مقایسه با حیوانات گروه دارونما ، در نمونه شاهد ، تری گلیسیرید از 28 به 47 درصد کاهش یافته است.

 

در مطالعه دیگری ، به موش هایی که مقادیر زیادی کلسترول دریافت می کردند ، عصاره زالزالک و سیمواستاتین ، یک عامل کاهش دهنده کلسترول ، داده شد. مشخص شد که میزان کاهش کلسترول تام و تری گلیسیرید در هر دو گروه آزمایشی تقریباً یکسان است. علاوه بر این ، در حیواناتی که با عصاره زالزالک تحت درمان قرار گرفتند ، شاخص های کلسترول "بد" کاهش یافت.

به نارسایی قلبی کمک می کند. بیشترین کاربرد زالزالک در درمان نارسایی قلبی است. در کل ، بیش از 850 نفر با علائم نارسایی قلبی در 14 مطالعه پزشکی شرکت کردند . نتایج نشان داد که استفاده از زالزالک ، همراه با داروهای سنتی ، فعالیت قلبی را بهبود می بخشد ، استقامت جسمی را افزایش می دهد. شرکت کنندگان به کاهش خستگی و تنگی نفس اشاره کردند.

 

طی 24 ماه 952 نفر با سابقه نارسایی قلبی مورد معاینه قرار گرفتند. مشخص شد که در گروه دریافت کننده عصاره زالزالک ، شرکت کنندگان خستگی کمتر ، حملات نادر تنگی نفس و تاکی کاردی را مشاهده کردند. هیچ نتیجه مشابهی در گروه دارونما مشاهده نشد. شرکت کنندگان در گروه کنترل که زالزالک مصرف کردند ، به داروهای کمتری که برای نارسایی قلبی تجویز شده بودند ، نیاز داشتند.

 

بزرگترین مطالعه در 2600 بیمار با علائم نارسایی قلبی انجام شده است. این نشان داده است که مصرف سیستماتیک توت زالزالک احتمال مرگ ناگهانی ناشی از حمله قلبی را کاهش می دهد.

 

برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی ، زالزالک به عنوان بخشی از درمان پیچیده توصیه می شود. این فواید قابل توجهی برای سلامت قلب دارد و تقریباً هیچ واکنش منفی ندارد.

 

زالزالک

خواص زالزالک برای مردان 

زالزالک تأثیر مثبتی بر روی کلیه اعضای داخلی بدن از جمله غده پروستات دارد. مشاهدات پزشکی نشان داده است که اسید اورسولیک ، که بخشی از زالزالک است ، از رشد هیپرپلازی ، آدنوم پروستات جلوگیری کرده و روند التهابی در پروستاتیت را سرکوب می کند.

توت زالزالک به عادی سازی زندگی جنسی مرد کمک می کند ، عملکرد باروری را تحریک می کند. استفاده سیستماتیک از دارو های زالزالک میل جنسی را افزایش می دهد ، قدرت را بازیابی می کند و ناباروری را درمان می کند . ویتامین ها و مواد فعال گیاهی استقامت بیشتری را در اختیار مرد قرار می دهند ، تظاهرات خستگی ، تحریک پذیری را کاهش می دهند.

 

تحقیقات اورولوژی نشان می دهد که استفاده از زالزالک به درمان ناتوانی جنسی کمک می کند. زالزالک عنصر اصلی درمان پیچیده برای اختلال عملکرد جنسی است. به ویژه به سرعت ، در مراحل اولیه رشد بیماری ، هنگامی که علت ناتوانی جنسی نقض خونرسانی به اندام های تناسلی و اندام های لگن است ، یک اثر مثبت حاصل می شود.

 

اگر علت اصلی ناتوانی جنسی ، استرس روحی-روانی ، شکست طولانی مدت عصبی باشد ، زالزالک دوباره به شما کمک خواهد کرد. کار سیستم عصبی مرکزی را عادی می کند ، خستگی و تحریک پذیری را برطرف می کند و از بروز اضطراب جلوگیری می کند. هرچه زالزالک طولانی تر شود ، قدرت زودتر بازیابی می شود.

 

زالزالک

 

خواص زالزالک برای زنان 

زنان زالزالک را برای کمک به آن در حفظ سلامتی ، زیبایی ، جوانی دوست دارند و از آن قدردانی می کنند. در زیبایی شناسی ، از زالزالک در ترکیبات مراقبت از صورت و مو استفاده می شود.

اثر آرام بخشی توت زالزالک به کنار آمدن با اختلالات خواب ، نوسانات خلقی کمک می کند. داروهای گیاهی باعث می شود زنان در دوران یائسگی احساس بهتری داشته باشند.

محصولات مبتنی بر زالزالک برای زنان باردار تجویز نمی شود ، زیرا باعث انقباضات رحمی و مادران شیرده می شود. در مورد استفاده از آن باید با متخصص زنان و زایمان در دوران بارداری صحبت شود.

در صورت نیاز به آرام سازی سیستم عصبی مرکزی یک زن باردار ، 2-3 توت زالزالک به چای اضافه می شود. در زنان شیرده ، افزودن زالزالک تولید شیر مادر را تحریک می کند. امکان مصرف زالزالک باید با متخصص اطفال در میان گذاشته شود.

برای زیبایی مو. زالزالک در تولید صنعتی محصولات مراقبت از مو استفاده می شود. اعتقاد بر این است که باعث تحریک تغذیه فولیکول های مو می شود ، به این معنی که باعث رشد مو می شود.

مشاهدات موش صحرایی تأیید کرد که عصاره زالزالک رشد ساقه های مو را تسریع می کند ، فولیکول های خوابیده مو را بیدار می کند.

 

زالزالک

طرز تهیه دمنوش زالزالک

از توت زالزالک تازه ، خشک و منجمد برای تهیه یک نوشیدنی گرم استفاده می شود.

اگر میوه تازه دارید ، از دستور زیر استفاده کنید:

1 قاشق غذاخوری توت تازه برداشته و له کنید تا یکدست شود.

جرم حاصل را با 250 میلی لیتر آب جوش بریزید.

ترکیب را بجوشانید تا نیمی از حجم آن باقی بماند.

نوشیدنی را صاف کرده و از آن به عنوان درمان استفاده کنید.

 

توت های زالزالک منجمد به مدت 6 تا 12 ماه در ظروف پلاستیکی نگهداری می شوند. برای استفاده از زالزالک یخ زده ، دنباله زیر را دنبال کنید:

2 قاشق غذاخوری توت را آب کنید.

توت ها را در یک ظرف بریزید ، 260 میلی لیتر آب جوش بریزید ، با یک حوله گرم بپیچید.

15-20 دقیقه اصرار کنید.

توت خشک زالزالک را می توان با گل رز ، گیاهان دارویی ترکیب کرد. برای تهیه چای ، 1-2 قاشق غذاخوری توت بخورید ، آنها را در یک قمقمه بریزید و 300 میلی لیتر آب جوش بریزید. بعد از 3 ساعت ، نوشیدنی آماده است.

 

زالزالک
طرز تهیه جوشانده زالزالک

جوشانده میوه های زالزالک برای تقویت بدن ، درمان بیماری های التهابی استفاده می شود. برای پخت و پز ، از توصیه های زیر استفاده کنید:

1 قاشق غذاخوری توت زالزالک را خرد کنید.

300 میلی لیتر آب جوش روی میوه ها بریزید.

حدود 30 دقیقه بپزید.

خنک ، صاف کن

جوشانده زالزالک در 50 میلی لیتر سه بار در روز قبل از غذا مصرف می شود. حداقل 30 روز درمان ادامه می یابد. در صورت لزوم دوره برای یک ماه دیگر تمدید می شود.

 

طرز تهیه دمنوش زالزالک روش 2 

دمنوش با توجه به یک دستور العمل ساده تهیه می شود: 

3 قاشق غذاخوری زالزالک خشک.

3 فنجان آب جوش.

همه عناصر را مخلوط کنید ، بگذارید 30 دقیقه بماند.

دمنوش را صاف کنید.

به منظور درمان ، جوشانده زالزالک سه بار در روز ، 1 لیوان مصرف می شود.

 

طرز تهیه تنتور زالزالک

برای تهیه تنتور الکلی ، از دستور العمل زیر استفاده می شود:

گلها و میوه های خشک زالزالک - 100 گرم.

الکل اتیل 70٪ - 500 میلی لیتر.

مواد را مخلوط کنید.

به مدت 14 روز در یک مکان تاریک قرار دهید.

ترکیب فیلتر شود.

تنتور الکل 1 قاشق غذاخوری سه بار در روز مصرف می شود. دوره درمان 30 روز است.

 

زالزالک

طرز تهیه چای گل زالزالک

چای زالزالک خاصیت تقویت کنندگی دارد و به آرامش سیستم عصبی کمک می کند. برای تهیه یک نوشیدنی می توانید از گلهای خشک و برگ زالزالک که روی یک لیوان آب جوش ریخته می شود استفاده کنید.

چای از میوه های زالزالک به شرح زیر تهیه می شود: 

توت خشک زالزالک - 100 گرم.

میوه را در یک فلاکس قرار دهید.

آب جوش را روی آن بریزید.

در طول شب بماند.

کل حجم چای در طول روز و در مقادیر کم نوشیده شود.

 

آسیب احتمالی و موارد منع مصرف

تنتور زالزالک بر اساس الکل اتیل تهیه می شود ، بنابراین در موارد زیر این دارو منع مصرف دارد:

بارداری.

دوره شیردهی .

کودکان زیر 12 سال.

فشار خون پایین.

آریتمی .

اختلال عملکرد کبد

بیماری های مغز

عوارضی که زالزالک می تواند تحریک کند

عوارضی که زالزالک می تواند تحریک کند عبارتند از:

کاهش فشار خون.

سرگیجه .

بثورات مانند کهیر .

خارش پوست .

ضربان قلب آهسته

 

زالزالک چگونه بر نبض تأثیر می گذارد

عصاره زالزالک ضربان قلب را کند می کند. این دارو برای درمان تاکی کاردی تجویز می شود .

 

کمپوت زالزالک
طرز تهیه کمپوت زالزالک

کمپوت های خوشمزه و سالم از توت زالزالک تهیه می شوند که می توانند با میوه ها و میوه های خشک دیگر ترکیب شوند.

کمپوت زالزالک با سیب به شرح زیر تهیه می شود:

توت زالزالک - 500 گرم.

سیب - 9 میوه بزرگ.

آب - 9 لیتر.

شکر - 1 کیلوگرم.

سیب و زالزالک شسته می شود ، دانه ها از سیب برداشته می شوند ، به صورت برش بریده می شوند. آب را در قابلمه بزرگی ریخته و روی اجاق گاز می گذارند. پس از ریختن شکر در آب ، آن را هم زده و باعث حل شدن شکر می شود.

میوه ها و توت های آماده شده در شیشه های استریل شده ریخته می شود ،  شربت داغ روی میوه هاذریخته می شود. درپوش شیشه ها را می پیچانند ، وارونه می کنند و در یک پتو می پیچند.

دستور کمپوت زالزالک که برای برداشت زمستانه مناسب است:

آب - 3 لیتر.

زالزالک - 200 گرم توت.

شکر - 350 گرم.

زالزالک ها شسته می شوند ، ساقه ها برداشته می شوند ، زالزالک را در شیشه های استریل ریخته می شوند. شربت از آب و شکر درست می شود. توت زالزالک با شربت آماده ریخته می شود ، شیشه ها با درپوش چوب پنبه می شوند ، برگردانده و بسته بندی می شوند.

نوشیدنی های زالزالک با طعم بی نظیر ، غنی خود متمایز هستند و تمام خواص دارویی را دارند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • محمد محمدی :

  با عرض سلام و خدا قوت یه سوال در مورد کمپوت و مربای زالزالک دارم و اینکه زالزالک بیشتر حجمش هسته است. مخصوصا زالزالک های قرمز که از نمونه زرد خیلی کمتر گوشت دارند. چطور میشه باهاش مربا یا کمپوت درست کرد؟

  1400/9/6 12:01
  • طاهره مصطفوی :

   با سلام . کمپوت و مربای زالزالک را می توانید با هسته درست کنید . هسته های آغشته به شربت نرم تر می شوند. آنها را می توان مانند آب نبات تافی جوید. هسته ها حاوی مواد مفیدی هستند که تأثیر مفیدی بر وضعیت پوست، مو و ناخن دارند. در صورتی که با هسته دوست ندارید زالزالک ها را با کم آب بجوشانید.از آبکش رد کرده و فشار دهید تا فقط هسته ها بماند تفاله باقی مانده را شکر بزنید و بجوشانید تا به غلظت مربا برسد. مارمالادی آماده می شود که راحت روی نان مالیده می شود .در غیر این صورت باید زمان بگذارید و هسته ها را جدا کنید. هر زالزالک را نصف کنید، دانه ها را با قاشق جدا کنید.

   1400/9/11 19:27

بیشتر بخوانید