ذرت کبابی یا كنسرو شده: كدام ذرت سالم تر است و آیا می توان آن را غذا نامید؟

ذرت

 

ذرت کبابی مورد علاقه اکثر افراد و یک ویژگی واجب از تعطیلات تابستانی در کنار دریا است ، بزرگسالان و کودکان ذرت کبابی یا بلال ، پاپ کورن و کورن فلکس را دوست دارند ، اگرچه آنها نمی توانند با اطمینان پاسخ دهند: آیا ذرت یک سبزی است یا یک میوه؟ در مقاله ما در مورد ذرت صحبت خواهیم کرد - ملکه مزارع ، یک کابینت داروی طبیعی و  یک محصول خوشمزه.

 

ذرت سبزیجات ، حبوبات ، یا غلات است؟

پاسخ به این سوال می تواند گیج کننده باشد. ذرت غالباً به دلیل شباهت آن به حبوبات و نخود فرنگی ، به اشتباه به عنوان حبوبات شناخته می شود. برخی آن را سبزی می نامند ، زیرا در پخت و پز غالباً استفاده می شود. حتی عقیده ای وجود دارد که ذرت میوه است که به دلیل شیرینی ذرت است. این نسخه ها نیز صحیح نیستند. 

 

ذرت جزو غلات است. و اگرچه به هیچ وجه شبیه گندم یا چاودار نیست ، گیاه شناسان آن را به خانواده غلات نسبت می دهند. این تنها نماینده جنس "ذرت" است و طبق برخی منابع ، تقریباً می توان آن را قدیمی ترین گیاه دانه در جهان دانست.

 

ذرت


در وطن ذرت ، مکزیک ، این گیاه ذرت نامیده می شد ، و این کلمه هنوز برای ساکنان قاره های آمریکا بیشتر شناخته شده است. اسلاوها ذرت را به روش خود صدا می زدند . شاید از kukúrjav اسلوونیایی ("فرفری") یا kokoros ترکی ("گیاه بلند") - دقیقاً مشخص نیست. حتی روایتی وجود دارد که این نام از kukuru گرفته شده است - "علامت صدا زدن مرغ" سنتی که زنان خانه دار از مرغهای خانگی برای تغذیه آنها با دانه استفاده می کردند. 

 

چگونه ذرت روی زمین ظاهر شد

هدیه بیگانه یا انتخاب مداوم:

ذرت  و انواع مختلف آن توسط بشر به طور مصنوعی از گیاه ذرت باستانی پرورش داده شد. سالها انتخاب منجر به این واقعیت شد که دانه ها و خوشه ها بسیار بزرگتر شده و دیگر به اجداد خود شباهت ندارند.

 

ذرت

 

پاسخ های عرفانی به این سوال که چگونه ذرت روی زمین ظاهر می شود نیز وجود دارد. در دوران باستان ، اهلی شدن ذرت به خدایان نسبت داده می شد. چه کسی می توانست چنین محصول بی نظیری را ایجاد کند؟ نویسندگان داستان های علمی نسخه هایی را ارائه می دهند که بیگانگان ذرت را به زمین می آورند و حتی این را توجیه می کنند. واقعیت این است که ذرت در زمان ما فقط از بذرهای مخصوص کاشته می شود. لپه ها یا دانه های منفردی که به طور تصادفی روی زمین می افتند به سادگی پوسیده یا خشک می شوند. بنابراین گیاهی که نمی تواند خودش  "تولید مثل کند" به سادگی باید نوعی راز داشته باشد ، به عنوان مثال ، یک منشا بیگانه است. 

 

خوشبختانه هنوز هیچ کس باستان شناسی و عقل سلیم را لغو نکرده است. در حین حفاری ها ، دانشمندان موفق به تهیه تصویری دقیق از اهلی سازی ذرت در باستان شدند که در اصل اندازه آن تقریباً 4 سانتی متر بودند و از نظر تولید مثل مستقل ، قبل از مداخله پرورش دهندگان مشکلی نداشتند. 

 

ذرت

 

خواص ذرت

و تأثیر آن بر انسان .اما بیایید به زمان خود برگردیم ، زمانی که ذرت و خواص مفید آن به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته و به طور فعال نه تنها در پخت و پز ، بلکه همچنین در پزشکی ، لوازم آرایشی و حتی صنایع شیمیایی - برای تولید پارچه های مصنوعی ، کاغذ ، لاک الکل استفاده می شود. 

ذرت فوق العاده غنی از مواد مغذی است: حاوی منیزیم ، کلسیم ، سلنیوم ، روی ، پتاسیم ، آهن ، فسفر ، مس ، ید ، اسیدفولیک ، کاروتنوئیدها و تعدادی ویتامین است: A ، D ، E ، K ، C. حاوی گلوتن نیست.

 

ذرت

خواص ذرت برای انسان:

به طور مطلوب بر وضعیت پوست و بینایی تأثیر می گذارد. 

از تجمع کلسترول در سلولهای کبدی جلوگیری می کند. 

از کم خونی جلوگیری می کند 

سیستم عصبی را تثبیت می کند. 

به درمان ورم مثانه کمک می کند و عملکرد کلیه را نرمال می کند. 

متابولیسم کربوهیدرات ها ، چربی ها و پروتئین ها را تنظیم می کند. 

ایمنی را بهبود می بخشد و پیری سلول را کند می کند. 

در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

برای رشد مناسب استخوان ها مفید است.

از عملکرد طبیعی قلب پشتیبانی می کند.

از شروع و پیشرفت سرطان جلوگیری می کند.

از آنجا که ذرت حاوی اسید فرولیک است ، استفاده منظم از سرطان پستان و روده بزرگ جلوگیری می کند. و تعداد زیادی آنتی اکسیدان با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند ، که به گفته دانشمندان ، باعث سرطان می شوند.

 

خواص ابریشم ذرت

در پزشکی ، از ابریشم ذرت یا کلاله ذرت نیز به طور فعال استفاده می شود - همان موهای گرفته شده از ذرت. اول از همه ، آنها به عنوان یک ماده ادرار آور و کلروتیک قوی استفاده می شوند.


ابریشم ذرت سرشار از ویتامین ها (C ، B ، A ، P ، K ، E) و مواد معدنی (مس ، روی ، آهن ، ید ، پتاسیم ، فسفر و ...) است ، آنها حاوی تانن و روغنهای اساسی هستند. جالب است که خواص درمانی آنها توسط طب کلاسیک و طب جایگزین شناخته می شود: دستور العمل ها را حتی در زبان چینی و تبتی می توان یافت.

آنها فرآیندهای متابولیکی را عادی می کنند ، انرژی و استقامت را افزایش می دهند.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند ، هورمون ها را تثبیت می کند.

آنها سموم و سایر مواد مضر را از بدن خارج می کنند.

به جلوگیری از سرطان کمک می کند و رشد سلول های سرطانی را کند می کند.

آنها رادیکال های آزاد را از بین می برند ، اثر آنتی اکسیدانی دارند و پیری سلول را کاهش می دهند.

برای پیشگیری و درمان دیابت موثر است ، سطح گلوکز خون را کاهش می دهد. 

آنها کار دستگاه گوارش را عادی می کنند ، وضعیت کبد ، کیسه صفرا ، لوزالمعده و روده را بهبود می بخشند. 

با تشکر از اثر کلریتیک ، عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می بخشد.

به عادی سازی وزن و کنترل اشتها کمک می کند.

آنها فشار خون و حالت سیستم عصبی را عادی می کنند.

علی رغم فراوانی خواص مفید کلاله های ذرت ، شما نباید خود درمانی کنید. همیشه قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

 

کدام ذرت سالم تر است: تازه ، جوشانده یا منجمد

یکی از نکات شگفت انگیز ذرت ، توانایی حفظ خواص مفید حتی پس از عملیات حرارتی است. البته ، ذرت تازه سالم ترین است. اما یخ زده خیلی کمتر ازآن نیست. ویتامین ها و مواد معدنی پس از انجماد حفظ می شوند و حتی برخی از آنها بیشتر می شوند. ذرت پخته شده نیز از نظر مواد مغذی و سرشار از مواد مغذی کم نیست ، حتی اگر برخی از آنها در هنگام کنسرو از بین بروند. به عنوان مثال ، هنگام پخت و پز ، سدیم عملا از ترکیب دانه ها از بین می رود ، اما با حفظ آن ، غلظت آن 10 برابر می شود. بنابراین ، با خیال راحت می توانیم بگوییم ذرت به هر شکلی مفید است.

 

ذرت

 

ذرت برای کاهش وزن

آیا می توان ذرت را برای کاهش وزن خورد؟ذرت را نمی توان رژیم غذایی نامید ، اگرچه خواص آن واقعاً می تواند به ایجاد رژیم کمک کند. شاخص گلیسمی پایین ، محتوای بالای پروتئین و ویتامین ها ، اسیدهای آمینه بی نظیر باعث محبوبیت ویژه آن در میان ورزشکاران و گیاهخواران می شود.

غالباً ، ذرت نقش عمده ای در رژیم های غذایی سریع یا رژیم های مونو دارد. این ماده فاقد گلوتن است ، به همین دلیل ماکارونی ، کلوچه ، نان ترد و سایر محصولات آرد ذرت اغلب در رژیم های غذایی بدون گلوتن یافت می شوند. با این حال ، توصیه نمی شود به طور کامل به سمت محصولات ذرت بدون گلوتن برای کسانی که وزن کم می کنند ، بروید.

کنسرو ذرت برای کاهش وزن به دلیل وجود مقدار زیادی قند در مایع کنسرو ، نباید مصرف شود. بهتر است ذرت آب پز یا تازه بخورید ، اما نه بیشتر از 2 بار در هفته.

 

ذرت

 

میزان کالری ذرت

میزان کالری ذرت بسته به نوع محصول نهایی
ذرت محصولی با کالری متوسط ​​است که نمی توان در مورد مشتقات آن گفت. جدول بسته به روش پخت ، میزان کالری ذرت را نشان می دهد.

مقدار کالری ذرت (تعداد کیلو کالری در هر 100 گرم محصول):

ذرت جوان تازه: 84–90؛

ذرت منجمد: حدود 90؛

کنسرو ذرت: 104-119؛

ذرت آب پز: حدود 123؛

آرد ذرت: 330؛

ذرت بو داده: حدود 330؛

چوب ذرت: 353 به بالا؛

دانه های ذرت: از 360 کیلوکالری.

چه مقدار کالری در کنسرو ذرت وجود دارد ، باید روی برچسب ذکر شود. این داده ها بسته به ترکیب شربت و فن آوری تهیه ممکن است با سازندگان مختلف متفاوت باشد.  

میزان کالری پاپ کورن

میزان کالری پاپ کورن را می توان با افزودن روغن و سایر طعم دهنده ها افزایش داد. در مورد کالری چوب شور های ذرت نیز همین مسئله وجود دارد: جدول میانگین رقم چوب های فاقد شکر و سایر مواد افزودنی را نشان می دهد. این دو محصول را نمی توان به عنوان رژیم غذایی دسته بندی کرد ، با این حال ، نامناسب بودن آنها بی فایده است. 

 

ذرت فلفلی  و ذرت بو داده چه فوایدی دارد

پوسته ذرت حاوی مقدار زیادی فیبر است که تأثیر مثبتی بر عملکرد روده ها ، عناصر کمیاب و نشاسته دارد . بنابراین غلات می توانند نه تنها خوشمزه ، بلکه صبحانه مقوی نیز باشند. آنها همچنین حاوی تریپتوفان ، یک آمینو اسید هستند که به تولید سروتونین کمک می کند. به همین دلیل است که فرد هنگام خوردن دانه های ذرت احساس لذت و خوشی می کند.

 

با این حال ، لازم به یادآوری است که فقط پوسته های طبیعی که فاقد شکر ، مواد نگهدارنده ، طعم دهنده ها و سایر مواد افزودنی شیمیایی هستند را می توان مفید دانست. بنابراین ، بهتر است اولویت را به غلات شیرین نشده بدهید. و در هر صورت ، این محصول باید در حد متوسط ​​مصرف شود. کورن فلکس برای بیماران دیابتی و افراد دارای اضافه وزن مفید نیست.

 

ذرت

 

پاپ کورن چطور؟ اگر پاپ کورن خالص مصرف کنید ، بدون افزودن نمک ، شکر ، شربت و مواد تقویت کننده طعم ، خواص مفیدی نیز دارد؟ به عنوان مثال ، مقدار پلی فنول موجود در محصول افزایش می یابد. اینها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که از اکسیداسیون سلول و پیری سلول جلوگیری می کنند.

 

نحوه تهیه کورن فلکس

به طور خلاصه ، فناوری تهیه دانه های ذرت به این شکل است: دانه های ذرت تمیز شده و به خوبی خرد می شوند. سپس آن را در شربت قند خیس کرده و کاملا ورز می دهیم. خمیر حاصل بخار پز می شود و سپس به شکل نازک در می آید. در مرحله آخر پخت و پز ، پوسته ها را در اجاق پخته یا سرخ می کنیم. 

 

نحوه انتخاب ذرت

نحوه انتخاب ذرت تازه و کنسرو شده
ذرت معمولاً در اواخر تابستان در بازارها ظاهر می شود اما در سوپرمارکت های بزرگ در تمام طول سال یافت می شود. هنگام انتخاب ذرت به شکل ظاهری هسته و خود لپه توجه کنید. 

دانه های زرد روشن یا سفید معمولاً در ذرت جوان یافت می شود.  ذرت زرد روشن نرم و شیرین است.

دانه ها باید کاملاً در کنار هم قرار بگیرند ، الاستیک باشند ، اما نه خیلی سخت ، در حالت ایده آل با یک اندازه.

اگر حبوبات دارای لکه های تیره ، فرورفتگی ، گودی یا نقص دیگر هستند ، ذرت( بلال) را خریداری نکنید. محصول یا بیش از حد رسیده است یا به صورت نامناسب ذخیره شده است. 

 

به برگهای ذرت( بلال)  توجه کنید: آنها باید کاملاً در لپه قرار بگیرند ، سبز و خشک نباشند. خوب است که کلاله های ذرت تازه و خشک نباشند.

هنگام انتخاب کنسرو ذرت ، دانستن یک راز تولیدکنندگان مفید است. به عنوان یک قاعده ، محصول منجمد با کنسروی تولید زمستان و بهار در شیشه قرار می گیرد ، اما به جای غذای کنسروی تولید شده در تابستان و پاییز می توان  ذرت تازه جوان را میل کند .

 

نحوه نگهداری ذرت

برای بیشتر نگه داشتن ذرت تازه ، ذرت( بلال)  را در محلول سرد اسید سیتریک و نمک (1 قاشق چای خوری در هر لیتر آب) خیس کنید ، یخ اضافه کرده و بگذارید 30 دقیقه بماند. پس از آن ، باید دانه ها را از لپه خارج کرده ، خشک کرده و در یخچال و فریزر داخل کیسه ای بگذارید که هوا نداشته باشد. بنابراین می توان آنها را برای مدت 3-4 هفته نگهداری کرد و به صورت منجمد در تمام زمستان میتوان نگهداری کرد.

 

ذرت آب پز شده روی بلال را نمی توان برای مدت طولانی نگهداری کرد ، معمولاً بلافاصله پس از پختن خورده می شود. برای گرم نگه داشتن ، می توان  درون فویل قرار داد.

در صورت نیاز به حفظ ذرت آب پز ، ابتدا باید دانه ها را به نوبت چند بار در آب سرد و گرم غوطه ور کنید. ذرت( بلال)  ، البته ، مانند یک داستان افسانه ای جوان نخواهد شد ، اما مدت طولانی تری ذخیره می شود. همچنین دانه ها باید برداشته ، خشک شوند و در یخچال نگهداری شوند.

 

چگونه ذرت را  درست بجوشانیم

به نظر می رسد که هیچ چیز آسان تر نیست ، با این حال ، برای پختن ذرت واقعاً خوشمزه ، باید چند راز را بدانید.

ذرت جوان با هسته نرم را برای پخت و پز انتخاب کنید ؛ شیرین تر و نرم تر است.

برای اینکه ذرت نرم و خوشمزه شود ، قبل از پخت می توان آن را برای مدت چند ساعت در آب سرد با شیر خیس کرد (به نسبت یک به یک).

قبل از جوش آمدن ، ذرت( بلال)  را به خوبی تمیز کرده و زیر یک جریان شدید آب بشویید.

آب قابلمه باید کاملاً ذرت( بلال)  را بپوشاند. اگر خیلی بزرگ باشد ، می توانید آن را برش بزنید ؛ این به هیچ وجه کیفیت را تحت تأثیر قرار نمی دهد. ذرت( بلال)  را باید در آب در حال جوش پایین بیاورید.

هرگز نمک به آب اضافه نکنید! در غیر این صورت ، ذرت تمام آب را پس می دهد و سفت می شود.

زمان پخت به تنوع بستگی دارد ، اما حداقل حدود 10-15 دقیقه است. برای تعیین لطافت ، یک دانه  را با دقت جدا و زیر دندان آزمایش کنید.

ذرت آماده باید با کره و نمک چرب شود.

 

چه چیز دیگری با ذرت درست کنیم

ذرت را می توانید در غذاهای کشورهای مختلف پیدا کنید. می تواند یک غذای فرعی باشد ، ماده اصلی غلات و سوپ ها ، اساس شیرینی های خوشمزه باشد یا به راحتی با ادویه جات کبابی شود. 

و با این حال ، در کشور ما ، غالباً ذرت بصورت  بلال کبابی  و در سالاد استفاده می شود. در سالاد شیرینی را اضافه می کند ، طعم را جالب تر می کند ، و غذا مقوی تر و سالم تر است. خانم های خانه دار نیز دوست دارند از آن به عنوان تزیین غذاهای آماده استفاده کنند.

 

ذرت


و اگر با خواندن این مقاله می خواهید یک ظرف ذرت باز کنید و یک سالاد درست کنید ، در اینجا چند دستور العمل سریع آورده شده است.

سالاد با ذرت ، مرغ و پنیر

عناصر:

سینه مرغ آب پز - 300 گرم ،

تخم مرغ آب پز - 3 عدد ،

پنیر سفت - 200 گرم ،

کنسرو ذرت - 150 گرم ،

سس مایونز یا خامه ترش - برای مزه.

همه مواد را ریز خرد کنید ، پنیر را روی رنده درشت رنده کنید. با سس مزه دار کنید.

 

ذرت
سالاد سوریمی با پرتقال

عناصر:

سوریمی(گوشت ماهی چرخ‌کرده) - 150 گرم ،

تخم مرغ آب پز - 3 عدد ،

پرتقال - 1 بزرگ یا 2 کوچک ،

کنسرو ذرت - 150 گرم ،

سیر - 1 حبه

ماست یا سس مایونز طبیعی - 1 قاشق غذاخوری،

نمک و فلفل برای مزه.

سوریمی و تخم مرغ های آب پز را به صورت مکعب های کوچک برش دهید. پرتقال را  پوست بگیرید ، به قطعات بزرگ برش دهید. سیر را خرد کنید. ذرت ، سس و ادویه را اضافه کنید.

 

درست كردن ذرت مكزيكي خانگي

مواد لازم برای درست كردن ذرت مكزيكي ساده
 

ذرت شیرین 500 گرم
نمک و فلفل به میزان لازم
قارچ 250 گرم
پنیر پیتزا 100 گرم
آویشن 1 ق چ
کره 30 گرم
روغن مایع 3 تا 4 ق س
سس مایونز 1 و نیم پیمانه
نمک 1 ق چ
فلفل سیاه نصف ق چ
فلفل قرمز 1/2 ق چ
پودر گلپر 1 ق چ
ادویه کاری 1/2 ق چ

طرز تهیه ی ذرت مکزیکی ساده

برای درست کردن ذرت مکزیکی قارچ ها را ریز کرده و در یک قابلمه  آب با مقداری آبلیمو که در حال جوش است ریخته و فقط در حدی که یک تا 2 قل می جوشانیم  و  آبکش کرده و قارچ ها را با  آب خنک می کنیم.

کره و روغن مایع را داخل ظرف می ریزیم و بعد ذرت کنسروی یا آب پز  را داخل کره و روغن کمی تفت داده تا طعم کره را جذب کند. قارچ ها ی بلانچ شده را اضافه ویک  تفت کوچولو میدهیم .نمک ، فلفل ، و بقیه ادویه ها (پودر سیر در صورت تمایل) را به قارچ و ذرت اضافه و تفت دادن را ادامه می دهیم.
در مرحله ی آخر که آبی در ظرف پخت باقی نمانه بود سس مایونز را اضافه و ترکیب کرده هم می زنیم و پنیر پیتزا رنده شده  را روی مخلوط می ریزیم و از روی حرارت برمی داریم.

 

آیا سالاد ذرت دلخواه دارید؟

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید