شیرینی ها می توانند باعث افسردگی شوند: یک مطالعه چینی در مورد مضرات شکر

شیرینی و افسردگی


بیست و پنج گرم (حدود چهار قاشق چایخوری) دوز روزانه قند مجاز توسط WHO است. اما بسیاری از مردم فراموش می کنند که ما فقط در مورد شیرینی ها یا مواد افزودنی در چای و قهوه صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد تمام قند موجود در منوی روزانه صحبت می کنیم. در آوریل 2023، پرتال پزشکی The BMJ بررسی گسترده ای  از مطالعات در مورد تأثیر منفی قند بر سلامتی منتشر کرد. ما تزهای اصلی را به اشتراک می گذاریم.

 


دانشمندان چینی بیش از 8500 مقاله منحصر به فرد منتشر شده قبلی در مورد رابطه بین میزان شکر مصرفی و وضعیت سلامت انسان را تجزیه و تحلیل کردند. آنها علاقه مند به مطالعاتی بودند که توسط شرکت های شیرین کننده شکر حمایت مالی نمی شد و شامل بیمارانی بود که بیماری های حاد یا مزمن نداشتند.

 

در نتیجه تنها 73 متاآنالیز در نمونه باقی ماند. مصرف شکر به تمام قندهای ممکن در رژیم غذایی از جمله نوشیدنی های شیرین، فروکتوز و لاکتوز اشاره دارد. در 34 درصد از این مطالعات، در مورد تأثیر بر فرآیندهای متابولیک در بدن، 30 درصد در مورد خواص سرطان زایی قندها، 20 درصد در مورد تأثیر بر سیستم قلبی عروقی، 4 درصد در مورد وضعیت روانی - عاطفی، 2٪ در مورد تأثیر بر روی سیستم قلبی عروقی بوده است. وضعیت دندانی بیماران و در 10 درصد در مورد سایر مشکلات بهداشتی صحبت کردند.

 

شیرینی و افسردگی

 

نوشیدنی های شیرین می توانند باعث چاقی و نقرس شوند

نمونه نشان داد کودکانی که نوشیدنی های شیرین را ترجیح می دهند 55 درصد بیشتر در معرض چاقی هستند. در بزرگسالان، دوز نوشیدنی های شیرین شده با شکر بیش از 250 میلی لیتر در روز، خطر چاقی را تا 12 درصد و وزن بدن را 0.22 کیلوگرم در سال افزایش می دهد.

علاوه بر این، افرادی که از هر نوع قندی سوء استفاده می کنند، تجمع چربی در کبد را افزایش می دهند، سطح کلسترول «بد» را در خون افزایش می دهند و خطر ابتلا به نقرس و دیابت نوع دوم را افزایش می دهند. در عین حال، فروکتوز نقش مهمی در ایجاد نقرس دارد که معمولاً بی ضرر در نظر گرفته می شود و اغلب به عنوان یک شیرین کننده استفاده می شود.

 

چای و قهوه شیرین می توانند منجر به فشار خون شوند

همان دوز نوشیدنی های شیرین بیش از 250 میلی لیتر در روز، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و انفارکتوس میوکارد را تا 17 درصد و خطر سکته را تا 7 درصد افزایش می دهد. مصرف روزانه 350 میلی لیتر چای شیرین و قهوه خطر ابتلا به فشار خون را تا 11 درصد از جمله در نوجوانان افزایش می دهد. در عین حال، فروکتوز تأثیر قابل توجهی بر فشار خون ندارد.

 

شیرینی و افسردگی

 

شیرینی ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند

خوردن بیش از 25 گرم فروکتوز در روز خطر ابتلا به سرطان پانکراس را تا 22 درصد افزایش می دهد. و زنانی که روزانه بیش از 350 میلی لیتر نوشابه های شیرین می نوشند، 17 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. مطالعات در آمریکای شمالی به طور کلی ارتباط بین مصرف زیاد قند و مرگ و میر ناشی از سرطان را نشان می دهد.

 

شکر می تواند باعث افسردگی شود

جالب اینجاست که شواهدی مبنی بر رابطه مستقیم بین میزان قند مصرفی (از جمله فروکتوز) و ایجاد حالات افسردگی وجود دارد. اگرچه شکر می تواند خلق و خو را برای مدت کوتاهی بهبود بخشد، اما دانشمندان خاطرنشان می کنند که رژیم غذایی سرشار از قند، سطوح هورمونی را تغییر می دهد و می تواند اعتیاد آور باشد. در کودکان، افزایش مصرف قند می تواند منجر به اختلال کم توجهی بیش فعالی شود.

 

شیرینی و افسردگی

 

سایر خطرات ناشی از خوردن بیش از حد شکر

مطالعات نشان داده است که نوشیدنی های شیرین خطر ابتلا به آسم را تا 26 درصد در کودکان افزایش می دهد و در زنان می تواند تراکم استخوان را به دلیل اختلال در متابولیسم کلسیم کاهش دهد. همچنین اسیدیته بالای غذاهای شیرین به ایجاد پوسیدگی و فرسایش مینای دندان کمک می کند.

 

 

سایر غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید

دانشمندان توصیه می کنند دوز قند روزانه مجاز توسط WHO را کاهش دهید و نوشیدنی های شیرین را به یک وعده (200-355 میلی لیتر) در هفته محدود کنید.

 

شیرینی و افسردگی

 

البته این بدان معنا نیست که شکر باید به طور کامل از رژیم غذایی حذف شود و انجام این کار تقریبا غیرممکن است. با این حال، سعی کنید از غذاهای حاوی قند سوء استفاده نکنید. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 

سس ها به عنوان مثال، در 100 گرم سس کچاپ فروشگاهی می تواند تا 30 گرم شکر و در سس مایونز - تا 20 گرم باشد.
ماست شیرین، غلات، موسلی و غلات صبحانه. ممکن است در هر وعده استاندارد 200 گرم تا 80 گرم شکر داشته باشد.
سوسیس و کالباس و سایر محصولات نیمه تمام. 100 گرم سوسیس حاوی حدود 20 گرم شکر است.
الکل. به عنوان مثال، در 100 میلی لیتر مشروب، محتوای قند می تواند تا 40 گرم برسد.
نوشیدنی های قندی، به ویژه نوشابه های گازدار. دی اکسید کربن جذب قند را که در حال حاضر به وفور دارند، تسریع می کند.

شیرینی و افسردگی

 

همچنین از غذاهایی که به طور مصنوعی با فروکتوز غنی شده اند (مانند تنقلات) خودداری کنید و از آن به عنوان شیرین کننده استفاده نکنید. و اگر می خواهید وزن کم کنید، در مصرف میوه ها زیاده روی نکنید، به خصوص میوه های با محتوای فروکتوز: موز، انگور، زغال اخته، سیب، میوه های خشک. خوردن بیش از 500 گرم در روز  آنها توصیه نمی شود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید