تناسب اندام

ارتباط مصرف چربی‌های ناسالم در دوران بلوغ با افزایش خطر سینه‌های متراکم‌تر

به گزارش (سیارک) احتمال وجود رابطه بین مصرف غذاهای چرب در نوجوانی و سینه‌های متراکم‌تر
سه‌شنبه، نوزدهم ماه مِی 2016 (HealthDay News): پژوهش‌های جدید پیشنهاد می‌کنند که نوجوانانی که مقدار زیادی چربی اشباع یا مقدار کمی چربی سالم‌تر (چربی‌های اشباع نشده‌ی چند حلقه‌ای و تک حلقه‌ای) می‌خورند، احتمالاً 15 سال بعد سینه‌های متراکم‌تری داشته باشند.


مولفان این پژوهش می‌گویند که این موضوع مهم است، زیرا چگالی و تراکم بالاتر در سینه یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه است.(سیارک
اما پژوهشگران خاطر نشان می‌کنند که آنها تغییر زیادی در حجم تراکم سینه برپایه‌ی مصرف چربی رژیمی نیافتند.
جوآن دورگان، مولف ارشد این پژوهش، می‌گوید: «تفاوت اندکی در تراکم سینه مشاهده شد.» او یکی از اساتید واگیرشناسی در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور است.
با آنکه این پژوهش نمی‌تواند رابطه‌ی علیّتی را اثبات کند، پژوهشگران حدس می‌زنند چربی‌های مختلف احتمالاً نقش‌های متفاوتی در تشکیل بافت سینه و نگهداری از آن ایفا می‌کنند. مولفان این تحقیق می‌گویند که دورانِ نوجوانی زمانی حساس برای رشد سینه‌ها است.
دورگان و گروهش داده‌های بدست‌آمده از مطالعه‌ی مداخله‌ی رژیمی در کودکان را بررسی کردند. این آزمایش کلینیکی، که از طرف موسسه‌ی قلب، ریه و خون ملی آمریکا حمایت مالی شده است، در 1988 آغاز گردید و بیش از 600 کودک بین 8 تا 10 ساله را در فهرست تحقیقات خود وارد نمود. بیش از 300 کودک دختر بودند.
در چندین مورد، شرکت‌کنندگان جزئیات رژیم خود را گزارش می‌کردند. سپس، در یک پیگیری در همان گروه، محققان از اسکن MRI برای اندازه‌گیری تراکم سینه در 177 شرکت‌کننده‌ی زن، که بین 25 تا 29 سال سن داشتند، استفاده نمودند.(سیارک
محققان دریافتند که مصرف بالاترِ چربی‌های ناسالم و مصرف کمتر چربی‌های سالم در طی دوران بلوغ با افزایش خطر سینه‌های متراکم‌تر در ارتباط است. کارشناسان و سازمان‌هایی نظیر انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می‌کنند که یک رژیم سالم باید کمتر از 5% چربی اشباع داشته باشد.
AHA اعلام می‌کند که چربی‌های اشباع در گوشت گاو، گوشت بره، گوشت خوک، گوشت طیور با پوست، کره، خامه، پنیر و دیگر محصولات لبنیِ کامل یا با 2% چربی وجود دارد. AHA ذکر می‌کند که چربی‌های غیراشباع چند حلقه‌ای و تک حلقه‌ای در ماهی‌های چرب، آووکادو، گردو، زیتون و روغن مایع‌های طبیعیِ گیاهی وجود دارد.
زنانی که طی دوران بلوغ اشباع‌ترین چربی‌ها را خورده‌اند، حدود 13% از کل کالری دریافتی خود را از چربی‌های اشباع تأمین کرده‌اند. این مطالعه نشان داد که میانگین تراکم سینه‌ی این زنان 21.5% است. زنانی که حداقل چربی اشباع را خورده‌اند- حدود 8% از کل کالری دریافتی‌شان از چربی بوده است- تراکم سینه‌ی آنها 16.4 درصد بود.
تفاوتی مشابه نیز در میان افرادی مشاهده شد که در مقایسه با کسانی که بالاترین میزان چربی‌های سالم را در طی دوران نوجوانی خورده‌اند کمترین میزان چربی‌های سالم را دریافت کردند. طبق نتایج این تحقیق، خوردن چربی‌های سالم با تراکم کمترِ سینه ارتباط دارد. (سیارک
دکتر لائورا کروپر، یکی از مدیرانِ برنامه‌ی سرطان سینه در مرکز سرطانِ شهرِ هوپ در دوآرتیِ کالیفرنیا، این یافته‌ها را ارزیابی کرد. او می‌گوید که این مطالعه محدودیت‌هایی دارد، از جمله اینکه بر گزارش‌های شخصی افراد در مورد رژیم غذایی‌شان تکیه کرده و تعداد شرکت‌کنندگان نیز اندک است.
او می‌گوید: «مشخص نیست وقتی‌که خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می‌یابد، آیا تراکم سینه‌ای که در سنین 25 تا 29 سال اندازه‌گیری شده باشد در دهه‌ی پنجم و ششم زندگی نیز به همان میزان است.»
کروپر می‌‌گوید که اگر این رابطه همچنان صادق باشد: «اساساً با توجه به توصیه‌های غذایی برای نوجوانان، پیامدهایی بوجود خواهد آمد.» اما به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.
دورگان، مولف این مطالعه، می‌گوید: «این مطالعه در ابتدای راه است؛ پیش از آنکه در خصوص رژیم غذایی توصیه‌ای ارائه کنیم باید نتایج آن تأیید شود.»
این پژوهش در شماره‌ی ماه ژوئن ژورنالِ کنسر اپیدمیولوژی، بایومیکرز & پِری‌وِنشن منتشر شده است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


گوشت قرمز حاوی ویتامین ها و مواد معدنی متعددی است

آیا گوشت قرمز برای ما مضر است

گوشت قرمز حاوی ویتامین ها و مواد معدنی متعددی است

انتظار می رود تا بیست سال آینده حداقل بیست و دو میلیون مورد سرطان وجود داشته باشد.

عادات رفتاری که سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود هفده مورد

انتظار می رود تا بیست سال آینده حداقل بیست و دو میلیون مورد سرطان وجود داشته باشد.

 استاتین ها تاثیر حفاظتی در مقابله با سرطان سینه دارند

ارتباط داروی استاتین و سرطان سینه

استاتین ها تاثیر حفاظتی در مقابله با سرطان سینه دارند

 سرطان سینه ، مصرف الکل

یکی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه مصرف الکل شناخته‌ شده است

سرطان سینه ، مصرف الکل

10 عدد از مرگبارترین سرطان ها و اینکه چرا درمان ندارند

10 عدد از مرگبارترین سرطان ها و اینکه چرا درمان ندارند

10 عدد از مرگبارترین سرطان ها و اینکه چرا درمان ندارند

مشکلات زیادی بر سر راه سلامت و بهداشت زنان وجود دارد؛ هرساله 24 تا 30 مهرماه به سلامت زنان اختصاص داده شده است. موضوعات مربوط به سلامت بانوان منحصر به فرد هستند برای مثال بارداری، یائسگی و بیماری های دستگاه تناسلی زنان از جمله مسائل مختص خانم هاست همچنین آزمایش های تشخیص سرطان سینه، سرطان دهانه رحم و سنجش تراکم استخوان از جمله آزمایش هایی هستند که برای کنترل سلامت زنان توصیه شده است. حال به بهانه هفته سلامت بانوان در این مطلب به یکی از شایع ترین عارضه هایی که زنان را مبتلا می کند پرداخته ایم.

ورزش جلوی این عارضه زنانه را می‌گیرد

مشکلات زیادی بر سر راه سلامت و بهداشت زنان وجود دارد؛ هرساله 24 تا 30 مهرماه به سلامت زنان اختصاص دا...

در میان روزهای جهانی که به حوزه سلامت اختصاص پیدا کرده، اکتبرماه اطلاع رسانی درباره سرطان سینه انتخاب شده‌ است؛ بیماری که به نام سرطانی زنانه شناخته می‌شود، اما رقم بسیار کم ابتلای مردان به این بیماری، می‌تواند تصویر زنانه آن را تغییر دهد.

سرطان سینه زنانه نیست!

در میان روزهای جهانی که به حوزه سلامت اختصاص پیدا کرده، اکتبرماه اطلاع رسانی درباره سرطان سینه انتخا...

مصرف سبزیجات کلمی و محصولات سویا با کاهش عوارض درمان سرطان سینه مرتبط است.

سویا و کلم بروکلی ریسک عوارض درمان سرطان سینه را کاهش می دهد

مصرف سبزیجات کلمی و محصولات سویا با کاهش عوارض درمان سرطان سینه مرتبط است.

علائم خطرناک سرطان سینه را بشناسید

علائم خطرناک سرطان سینه

علائم خطرناک سرطان سینه را بشناسید

بدن غذاهای حیوانی را تبدیل به ترکیبات شبیه به هورمون می کند.

تغذیه مناسب برای پیشگیری از سرطان سینه

بدن غذاهای حیوانی را تبدیل به ترکیبات شبیه به هورمون می کند.

پیشرفت سرعت در دوران بلوغ افزایش می یابد.

تمرین سرعت بخش سوم

پیشرفت سرعت در دوران بلوغ افزایش می یابد.