ارتباط مصرف چربی‌های ناسالم در دوران بلوغ با افزایش خطر سینه‌های متراکم‌تر

به گزارش (سیارک) احتمال وجود رابطه بین مصرف غذاهای چرب در نوجوانی و سینه‌های متراکم‌تر
سه‌شنبه، نوزدهم ماه مِی 2016 (HealthDay News): پژوهش‌های جدید پیشنهاد می‌کنند که نوجوانانی که مقدار زیادی چربی اشباع یا مقدار کمی چربی سالم‌تر (چربی‌های اشباع نشده‌ی چند حلقه‌ای و تک حلقه‌ای) می‌خورند، احتمالاً 15 سال بعد سینه‌های متراکم‌تری داشته باشند.


مولفان این پژوهش می‌گویند که این موضوع مهم است، زیرا چگالی و تراکم بالاتر در سینه یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه است.(سیارک
اما پژوهشگران خاطر نشان می‌کنند که آنها تغییر زیادی در حجم تراکم سینه برپایه‌ی مصرف چربی رژیمی نیافتند.
جوآن دورگان، مولف ارشد این پژوهش، می‌گوید: «تفاوت اندکی در تراکم سینه مشاهده شد.» او یکی از اساتید واگیرشناسی در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور است.
با آنکه این پژوهش نمی‌تواند رابطه‌ی علیّتی را اثبات کند، پژوهشگران حدس می‌زنند چربی‌های مختلف احتمالاً نقش‌های متفاوتی در تشکیل بافت سینه و نگهداری از آن ایفا می‌کنند. مولفان این تحقیق می‌گویند که دورانِ نوجوانی زمانی حساس برای رشد سینه‌ها است.
دورگان و گروهش داده‌های بدست‌آمده از مطالعه‌ی مداخله‌ی رژیمی در کودکان را بررسی کردند. این آزمایش کلینیکی، که از طرف موسسه‌ی قلب، ریه و خون ملی آمریکا حمایت مالی شده است، در 1988 آغاز گردید و بیش از 600 کودک بین 8 تا 10 ساله را در فهرست تحقیقات خود وارد نمود. بیش از 300 کودک دختر بودند.
در چندین مورد، شرکت‌کنندگان جزئیات رژیم خود را گزارش می‌کردند. سپس، در یک پیگیری در همان گروه، محققان از اسکن MRI برای اندازه‌گیری تراکم سینه در 177 شرکت‌کننده‌ی زن، که بین 25 تا 29 سال سن داشتند، استفاده نمودند.(سیارک
محققان دریافتند که مصرف بالاترِ چربی‌های ناسالم و مصرف کمتر چربی‌های سالم در طی دوران بلوغ با افزایش خطر سینه‌های متراکم‌تر در ارتباط است. کارشناسان و سازمان‌هایی نظیر انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می‌کنند که یک رژیم سالم باید کمتر از 5% چربی اشباع داشته باشد.
AHA اعلام می‌کند که چربی‌های اشباع در گوشت گاو، گوشت بره، گوشت خوک، گوشت طیور با پوست، کره، خامه، پنیر و دیگر محصولات لبنیِ کامل یا با 2% چربی وجود دارد. AHA ذکر می‌کند که چربی‌های غیراشباع چند حلقه‌ای و تک حلقه‌ای در ماهی‌های چرب، آووکادو، گردو، زیتون و روغن مایع‌های طبیعیِ گیاهی وجود دارد.
زنانی که طی دوران بلوغ اشباع‌ترین چربی‌ها را خورده‌اند، حدود 13% از کل کالری دریافتی خود را از چربی‌های اشباع تأمین کرده‌اند. این مطالعه نشان داد که میانگین تراکم سینه‌ی این زنان 21.5% است. زنانی که حداقل چربی اشباع را خورده‌اند- حدود 8% از کل کالری دریافتی‌شان از چربی بوده است- تراکم سینه‌ی آنها 16.4 درصد بود.
تفاوتی مشابه نیز در میان افرادی مشاهده شد که در مقایسه با کسانی که بالاترین میزان چربی‌های سالم را در طی دوران نوجوانی خورده‌اند کمترین میزان چربی‌های سالم را دریافت کردند. طبق نتایج این تحقیق، خوردن چربی‌های سالم با تراکم کمترِ سینه ارتباط دارد. (سیارک
دکتر لائورا کروپر، یکی از مدیرانِ برنامه‌ی سرطان سینه در مرکز سرطانِ شهرِ هوپ در دوآرتیِ کالیفرنیا، این یافته‌ها را ارزیابی کرد. او می‌گوید که این مطالعه محدودیت‌هایی دارد، از جمله اینکه بر گزارش‌های شخصی افراد در مورد رژیم غذایی‌شان تکیه کرده و تعداد شرکت‌کنندگان نیز اندک است.
او می‌گوید: «مشخص نیست وقتی‌که خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می‌یابد، آیا تراکم سینه‌ای که در سنین 25 تا 29 سال اندازه‌گیری شده باشد در دهه‌ی پنجم و ششم زندگی نیز به همان میزان است.»
کروپر می‌‌گوید که اگر این رابطه همچنان صادق باشد: «اساساً با توجه به توصیه‌های غذایی برای نوجوانان، پیامدهایی بوجود خواهد آمد.» اما به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.
دورگان، مولف این مطالعه، می‌گوید: «این مطالعه در ابتدای راه است؛ پیش از آنکه در خصوص رژیم غذایی توصیه‌ای ارائه کنیم باید نتایج آن تأیید شود.»
این پژوهش در شماره‌ی ماه ژوئن ژورنالِ کنسر اپیدمیولوژی، بایومیکرز & پِری‌وِنشن منتشر شده است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید