تناسب اندام

تمرینات قدرتی کاربردی چیست؟

تمرینات قدرتی کاربردی چیست؟ تمرینات قدرتی کاربردی مستلزم تمرینات مقاومتی است. به گونه‌ای که افزایش قدرت مستقیماً باعث تقویت عملکرد حرکات شود و بدین وسیله، فعالیت های روزمره فرد با آسانی بیشتری صورت گیرد. آشنایی با مهمترین فواید تمرینات قدرتی کاربردی برای داشتن اندامی زیبا و مناسب. تمرینات قدرتی کاربردی را بشناسید

تمرینات قدرتی کاربردی امروزه یک واژه کلیدی رایج در دنیای ورزشی است. برخی معتقدند که ورزشکاران حرفه ای با انجام فعالیت های انفجاری و بالستیک، تمرینات قدرتی کاربردی را دنبال ‌می کنند. با این وجود، اغلب اوقات این برنامه‌های تمرینی از قابلیت های فیزیولوژیکی یک ورزشکار عادی بالاتر می رود و در نهایت، احتمال بروز آسیب را بالاتر می‌برد.

بسیاری نیز براین باورند که تحمل آسیب به دلیل تمرینات نامناسب به هیچ عنوان کاربردی نیست. از بسیاری لحاظ، تمرینات قدرتی کاربردی را باید یک زنجیره حرکتی دانست. بعنوان یک انسان، ما فعالیتهای حرکتی گسترده‌ای از قبیل پیاده‌روی، دویدن، پریدن، کشیدن، هل دادن، خم شدن، چرخیدن، ایستادن، بالا رفتن و … انجام می‌دهیم. تمام این فعالیت ها مستلزم حرکات نرم، و ریتمیک حول محورهای ساژیتال، فرونتال و عرضی است.( سیارک)

تمرین یا بهبود قدرت کاربردی تنها مستلزم افزایش توان قدرت عضله یا گروهی از عضلات نیست. بلکه، مستلزم تمرین برای تقویت هماهنگی بین سیستم‌های عصبی و عضله نیز هست.

تمرینات قدرتی کاربردی مستلزم تمرینات مقاومتی است. به گونه‌ای که افزایش قدرت مستقیماً باعث تقویت عملکرد حرکات شود و بدین وسیله، فعالیت های روزمره فرد با آسانی بیشتری صورت گیرد. به عبارت ساده‌تر، هدف اصلی تمرینات کاربردی، استفاده از قدرت افزایش یافته بدست آمده در یک حرکت برای تقویت عملکرد حرکتی دیگر از طریق تأثیر بر تمام سیستم عصبی – عضلانی است.

در تمرینات کاربردی، کار بر روی عضلات درگیر در یک حرکت، به اندازه تمرین آن حرکت حائز اهمیت است. مغز، که حرکات عضلانی را کنترل می‌کند، به کلیت حرکت فکر می‌کند، و نه حرکات انفرادی عضلات.

ورزشهایی که مفاصل و عضلات را از هم جدا می‌کند، روی عضلات تمرکز دارند و نه کلیت حرکت؛ که در نهایت به پیشرفت کاربردی کمتر منتهی می‌شود. برای مثال، حرکت اسکوات ، تاثیر بیشتری برای تقویت توان فرد برای بلند شدن از یک کاناپه، در مقایسه با حرکات تقویت زانو، همراه دارد.

برای اینکه تمرینات قدرتی به دیگر حرکات انتقال داده شوند، چند مؤلفه حرکات تمرینی باید شبیه به عملکرد واقعی حرکت باشد. این مؤلفه‌ها شامل هماهنگی، انواع انقباضات ماهیچه‌ای (concentric, eccentric, isometric)، سرعت حرکات و دامنه حرکت است.

هر یک از مؤلفه‌های حرکات را باید یک بخش جداگانه از تمام حرکت دانست. ورزشهایی که دارای بالاترین تاثیر انتقالی هستند، حرکاتی هستند که شبیه به حرکت یا فعالیت واقعی در هر چهار مؤلفه حرکت هستند. لازم به ذکر است که، افراد نمی‌توانند تنها با تمرین حرکات مشابه، به یک متخصص در حرکت یا فعالیت خاص تبدیل شوند. برای کسب نتایج بهینه، تکرار حرکات دقیق، لازم و ضروری است.

تمریناتی که روی بیشتر دستگاههای سنتی اجرا می‌شوند، به دلیل اینکه عضلات را در یک محیط کنترل شده و تثبیت شده از هم جدا می‌کنند، تنها حلقه کوچکی از زنجیره تمرینات قدرتی هستند. اگرچه ورزش های دستگاهی بهترین راه برای انتقال عملکرد از باشگاه به دنیای واقعی نیستند، اما، این بدان معنا نیست که این ورزشها نباید بخشی از یک برنامه تمرینی باشند.

برای مثال، تمرین «غیر کاربردی» تک مفصلی می‌تواند نقشی حیاتی را در کمک به تقویت « ارتباط ضعیف» که شخص ممکن است برای بازگرداندن تعادل ماهیچه‌ای مناسب داشته باشد، ایفا می‌کند. علاوه‌ براین، انجام چنین تمرینی به فرد اجازه می‌دهد تا مطمئن تر و مؤثرتر در فعالیتهای تمرینات کاربردی شرکت کند و در عین حال، خطر آسیب را کاهش می‌دهد.

در تحلیل نهایی، باید به خاطر داشت که تمرینات کاربردی، یک مفهوم همه یا هیچ نیستند. زنجیره‌ای ازعملکرد وجود دارد. تنها تمرین کاملاً کاربردی، فعالیت واقعی‌ای است که فرد آن را تمرین می کند. بر این اساس، افراد نباید به هیچ گروهی از ورزشها اکتفا کنند. قدرت کاربردی باید مانند یک مکمل تمرینات سنتی- قدرتی عمل کند، نه به عنوان یک جایگزین.

تمرینات قدرتی کاربردی در صورتی که درست بکار گرفته شوند، باعث ایجاد تنوع در ورزشها می‌شوند و فوایدی را به همراه خواهند داشت که پیشرفت‌ها را مستقیماً به فعالیتهای واقعی زندگی انتقال می‌دهد.( سیارک)

در سیارک بخوانیم:

5 مورد از کارهایی که زمان شما را در حین ورزش کردن تلف می کنند

نکاتی برای شروع یک برنامه ی ورزشی صبحگاهی

5 حرکت یوگا برای استقامت بدن

ورزش تای چای و سلامتی ، نگاهی مدرن بر ورزشی کهن

ورزش تای‌چی و سالمندان

فواید پیاده روی

13مورد از بدترین ورزش ها برای افراد بالای 40 سال

زمان ایده آل برای ورزش روزانه جهت چربی سوزی بیشتر

 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


بسیاری از مردم اهمیت انجام حرکات کششی را  فراموش می کنند.

حرکات کششی برای کاهش درد پشت، گردن و کمر

بسیاری از مردم اهمیت انجام حرکات کششی را فراموش می کنند.

ورزش نه تنها باعث تقویت ماهیچه ها و استخوان های کودکان می شود، بلکه تاثیر مثبتی

چگونه ورزش مغز کودک را تغییر می دهد

ورزش نه تنها باعث تقویت ماهیچه ها و استخوان های کودکان می شود، بلکه تاثیر مثبتی

همه به دنبال سلامتی هستند، سلامتی کلید شادی است.

آب کردن شکم درخانه

همه به دنبال سلامتی هستند، سلامتی کلید شادی است.

چه شدتی از ورزش برای افراد این گروه سنی مناسب است. 

دانشمندان بهترین ورزش بعد از 40 سالگی را اعلام کردند

چه شدتی از ورزش برای افراد این گروه سنی مناسب است. 

با مشارکت در آموزش ورزش دانش اموزان می توانند به مقاصد زیر دست پیدا کنند

آموزش ورزش چیست و چگونه عمل میکند؟

با مشارکت در آموزش ورزش دانش اموزان می توانند به مقاصد زیر دست پیدا کنند

خبر ورزشی :مهاجم استقلال در روز تولدش با شوخی همبازیان خود مواجه شد.

قربانی کیک مالی در تمرینات استقلال (عکس)

خبر ورزشی :مهاجم استقلال در روز تولدش با شوخی همبازیان خود مواجه شد.

هافبک عراقی پرسپولیس امروز جشن تولد 22 سالگی خود را در کنار بازیکنان جشن گرفت.

جشن تولد و کیک مالی هافبک عراقی در تمرین پرسپولیس (عکس)

هافبک عراقی پرسپولیس امروز جشن تولد 22 سالگی خود را در کنار بازیکنان جشن گرفت.

همانطور که همگی ما می دانیم ورزش بهترین راه برای بهبود استقامت می باشد.

چگونه استقامت خود را در شناکردن افزایش دهیم

همانطور که همگی ما می دانیم ورزش بهترین راه برای بهبود استقامت می باشد.

آیا می دانید شایع ترین آسیب های ورزشی کدام است؟

آسیب های ورزشی چیست

آیا می دانید شایع ترین آسیب های ورزشی کدام است؟

اگر شما می خواهید یک زندگی طولانی داشته باشید

روزانه چند دقیقه ورزش کنیم؟

اگر شما می خواهید یک زندگی طولانی داشته باشید

معرفی آشنایی راههای حفظ وزن رسیدن به لاغری دائمی ، آشنایی مرحله به مرحله با انجام بهترین روش ها داشتن رژیم غذایی مناسب جهت لاغری دائمی

راههای حفظ وزن و رسیدن به لاغری دائمی

معرفی آشنایی راههای حفظ وزن رسیدن به لاغری دائمی ، آشنایی مرحله به مرحله با انجام بهترین روش ها داشت...