آیا فرزند من چاق است؟

همیشه گفتن این موضوع که فرزند شما چاق است، کار آسانی نبوده است. به خصوص این که حتی افراد لاغرتر در مقایسه با ده سال پیش سنگین وزن‌تر شده اند.براساس تحقیقات تازه‌ای که روند چاقی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده، از هر ده کودک و نوجوان بین ۵ تا ۱۹ سال ، یک نفر چاق است.
 مری رودلف ، متخصص اطفال می گوید: بسیاری از والدین نمی‌دانند که "دنده‌های یک بچه ده ساله سالم بایدکاملا دیده شود. در حالی که خیلی از والدین فکر می کنند که چنین کودکی دارای کمبود وزن است."
آیا فرزند من چاق است؟

 درست‌ترین راه برای رسیدن به جواب این تعیین شاخص توده بدنی (بی ام آی) کودک می باشد تا  وزن او را با توجه به قدش در محدوده سالم بررسی نمایید. شاخص توده بدنی از طریق تقسیم وزن فرد به کیلوگرم بر توان دوم(x²) قدش به متر بدست می آید. 

 کمتر از ۱۶٫۵ دچار کمبود وزن شدید می باشد.
از ۱۶٫۵ تا ۱۸٫۵کمبود وزن  دارد.
 از ۱۸٫۵ تا ۲۵ وزن عادی دارد.
 از ۲۵ تا ۳۰ دارای اضافه وزن است.
 از ۳۰ تا ۳۵ چاقی کلاس ۱
 از ۳۵ تا ۴۰ چاقی کلاس ۲
بیش از ۴۰ چاقی کلاس ۳ 

در صورت اضافه وزن و چاقی  کودک چه کمکی می‌توانیمانجام دهیم؟
کودکان از شما یاد می‌گیرند ، برای تشویق کودک به خوردن مواد غذایی سالم و داشتن تحرک بهتر است  که خودتان هم همین کار را انجام دهید. معمولا در صد چاقی در فرزندان دختر که مادران چاق دارند8 برابر بیشتر است و به همین صورت خطر چاقی برای یک پسر در ۸ سالگی در صورتی که پدری چاق داشته باشد، شش برابر است. هرگونه تغییری در رژیم و شیوه زندگی کودک در صورتی که این تغییرات، کل خانواده را شامل شود، پذیرفتنی‌تر می باشد. 
 مواردی از قبیل غذاخوردن همه اعضا خانواده بر سر میز، منع خوردن نوشیدنی‌های شیرین، طبخ غذا در خانه و یا سفارش غذاهای سالم‌تر از رستوران‌ها تاثیرزیادی درکم کردن وزن دارد

تشویق به ورزش

نیازی نیست که کودکان چاق بیشتر از کودکان لاغر ورزش نمایند. توصیه شده است که کودکان روزانه یک ساعت ورزش کنند، اما این زمان ورزش را می‌توانیم به چندین زمان ده تا پنج دقیقه در طول روز تقسیم نماییم.
 فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی به جای استفاده از اتومبیل، و یا دوچرخه سواری در مسیر‌‌های کوتاه راه ساده‌ایمی باشد که کل خانواده قادرنددر آن مشارکت کنند.

سالم غذا خوردن

کودکان همانند بزرگسالان باید روزانه پنج وعده و یا بیشتر میوه و سبزیجات استفاده نمایند.
 آب میوه‌هایی که هیچگونه شیرینی به آنها اضافه نشده، سبزیجات، و اسموتی‌ها را باید به عنوان یک وعده از این پنج وعده به حساب آورد.این توصیه به این دلیل است که میوه له شده و یا میوه‌هایی که آب آن‌ها گرفته می‌شود، مقادیری شکر طبیعی آزاد می‌کنند که خطر پوسیدگی دندان را برای کودکان به همراه دارد. بنابراین بهترین روش این است که کودکان آب میوه و یا اسموتی را به هنگام غذا استفاده کرده و بنوشند.(سیارک)

صبحانه مناسب برای کودکان

خطرات چاقی مربوط به سلامتی

لاغری با اضافه کردن مواد غذایی

نکاتی درمورد طرز لباس پوشیدن دخترهایی که اضافه وزن دارند 

 استفاده از شکر را محدود کنید. بسیاری از کودکان نیمی از شکر مورد نیاز روزانه را از نوشیدنی  های شیرین و اسنک‌های غیرسالم بدست می‌آورند.مثلا یک قوطی نوشابه گازدار حاوی معادل ۹ حبه قند می باشد.
حداکثر میزان شکری که کودکان روزانه باید استفاده کنند:
۶-۴ ساله - ۵ حبه قند یا ۱۹ گرم
۱۰-۷ ساله- ۶ حبه قند یا ۲۴ گرم
بالای این سن- ۷-۱۱ حبه قند یا ۳۰ گرم

مقدار وعده‌های‌ غذایی 

راهنمای غذایی رسمی زیادی در این مورد که بدن کودکان به چقدر غذا نیاز دارد، وجود ندارد.
اما به توصیه کارشناسان از بشقاب‌هایی که مخصوص بزرگسالان می باشد برای غذا دادن به کودکان استفاده نکنید؛ به دلیل بزرگی بشقاب ها  آن‌ها تشویق بهپرخوری می شوند.
 در هر وعده غذایی  ، غذا را به دفعات سرو کنید و از ابتدا تمام  غذا را در بشقاب کودک نکشید به این ترتیب به کودک این فرصت  داده می شود  تا در صورتی که هنوز گرسنه است ، از شمادرخواست غذا نماید.
همچنین   کارشناسان توصیه می کنند  که کودکان را تشویق نماییم تا آهسته غذا را میل کنند و کاملا غذا را بجوند به این صورت هم زمان طولانی تری صرف غذا می شود و درصد سیر شدن بالا می رود و هم غذای کاملا جویده بهتر هضم و جذب می شود در ضمن برای خالی کردن بشقاب غذا کودکان  را تحت فشار قرار ندهیم.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید