خواص خارخاسک یا تریبولوس

تریبولوس

تریبولوس یا خارخاسک گیاهی است که میوه‌های پوشیده از تیغ تولید می‌کند. شایعه‌ای وجود دارد که تریبولوس به نام تاک پنچرکننده نیز شناخته می‌شود زیرا تیغ‌های تری بولوس به قدری تیز هستند که می‌توانند لاسیتک‌های پهن دوچرخه را سوراخ کنند. مردم از میوه، برگ و ریشه گیاه تریبولوس به عنوان دارو برای مشکلات گسترده‌ای استفاده می‌کنند.

عوارض و موارد مصرف تریبولوس

قرص تریبولوس چیست ، خواص تریبولوس
از تریبولوس یا خارخاسک برای مشکلات کلیوی مانند سنگ کلیه، دفع ادرار دردناک، یک اختلال کلیوی به نام بیماری برایت، و همچنین از قرص تریبولوس و تریبولوس به عنوان "قرص آب" (ادرارآور) برای افزایش دفع ادرار؛ اختلالات پوستی مانند اگزما (درماتیت آتوپیک)، پسوریازیس، گال؛ مشکلات جنسی آقایان مانند اختلال نعوظ (ED)، انتشار غیرارادی مایع منی بدون اوج لذت جنسی (اسپرماتوریا)، و افزایش میل جنسی؛ مشکلات سیستم قلبی عروقی مانند درد قفسه سینه، فشار خون بالا، کلسترول بالا، و "خون خسته" (کم‌خونی)؛ مشکلات هضم شامل قولنج، گاز روده (نفخ)، یبوست، و دفع کرم‌های انگلی روده؛ برای درد و تورم (التهاب) بافت پوشاننده دهان و گلودرد؛ و سرطان بخصوص تومور‌های بینی استفاده می‌شود.
خانم‌ها از تریبولوس  یا خارخاسک  برای تنظیم قدرت عضلات قبل از زایمان، سقط جنین و تحریک جریان شیر استفاده می‌کنند.
عده‌ای از تریبولوس برای سوزاک، بیماری کبد (هپاتیت)، التهاب، درد مفاصل (رماتیسم)، جذام، سرفه، سردرد، سرگیجه، سندروم خستگی مزمن (CFS)، و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می‌کنند. همچنین از تريبولوس برای تحریک اشتها و همچنین قابض، مقوی و بهبود خلق و خو استفاده می‌شود.

عوارض تریبولوس چیست

عوارض تریبولوس :از عوارض و موارد مصرف  تریبولوس به مواد شیمیایی اشاره شده است که می‌تواند برخی از هورمون‌ها در حیوانات را افزایش دهند. با این حال به نظر نمی‌رسد که باعث افزایش هورمون مردانه (تستوسترون) در انسان شود.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید