خواص و عوارض جینسینگ

خواص جینسینگ

 

جینسینگ چیست؟

جینسینگ یکی از یازده نوع مختلف گیاهان چند ساله کوتاه با رشد آهسته با ریشه های گوشتی است. اعتقاد بر این است که جینسینگ، سلامت طبیعی را بازگردانده و حفظ می کند و به یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان امروز تبدیل شده است. گیاه جینسینگ به گیاه جوانی، نوش دارو،در عربی به جنسه و جنسا و در فرانسه و انگلیسی Ginseng و Asiatic ginsengو chinese ginseng نامیده می شود. 
گیاهان از یک ریشه روشن رنگ چنگال مانند، یک ساقه نسبتا طولانی و برگ های سبز به شکل بیضی تشکیل شده است.
داروی گیاهی جینسینگ و جیبه طور سنتی برای کمک به تعدادی از بیماری های پزشکی مصرف شده است که در زیر مورد بحث قرار می گیرد. با این حال، به عنوان یک نکته احتیاطی، تحقیق علمی کمی برای حمایت از چگونگی کارایی جینسینگ در این موارد وجود دارد.
اعتقاد بر این است که هر دو جینسینگ آمریکایی (Panax quinquefolius, L.) و آسیایی (P. Ginseng) انرژی را تقویت، سطح قند خون و کلسترول را کاهش، استرس را کاهش، آرامش را ارتقا، دیابت را درمان و ناتوانی جنسی در مردان را درمان می کنند.
لازم به ذکر است که جینسینگ سیبری (Eleutherococcus senticosis) یک جینسینگ واقعی نیست و به جنس "Panax" تعلق ندارد. متعلق به خانواده عشقه ایان گیاهان است، اما مصرف کنندگان باید آگاه باشند که همان جینسینگ آمریکایی یا آسیایی نیست.

 

خواص جینسینگ

خواص و عوارض جینسینگ
جینسینگ یکی از رایج ترین مکمل های گیاهی است.
به طور سنتی، جینسینگ برای درمان تعدادی از بیماری های مختلف استفاده شده است.
با این حال، باید توجه داشت که خواص درمانی جینسینگ اغلب توسط دانشمندان غربی و کارشناسان بهداشت حرفه ای به دلیل پژوهش های اندک "با کیفیت بالا" که اثربخشی واقعی آن در پزشکی را تعیین کند، زیر سوال می رود.
خواص درمانی جینسینگ 

انرژی زا

از خواص شگفت انگیز جینسینگ می توان به تحریک فعالیت جسمی و روانی در میان افرادی که ضعف و خستگی دارند، اشاره کرد. مطالعه کلینیک مایو نشان داد که جینسینگ در کمک به بیماران مبتلا به سرطان با خستگی نتایج خوبی را نشان داد.

عملکرد شناختی

جینسینگ ممکن است توانایی تفکر و شناخت را بهبود بخشد. پژوهش منتشرشده در کتابخانه کوکران، انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه نانتونگ چین، بررسی کرد که آیا این ادعا صحیح است یا خیر.
سرنویسنده، جین سانگ گینگ، پزشک، گفت که با توجه به نتایج مطالعه، "جینسینگ به نظر می رسد اثرات مفیدی بر روی شناخت، رفتار و کیفیت زندگی داشته باشد." با این حال، نویسندگان این بررسی هشدار دادند که علیرغم برخی از یافته های مثبت، مطالعات موجود در بررسی سیستماتیک،یک مورد "قانع کننده" برای اثربخشی جینسینگ به عنوان تقویتگر شناختی را نیافزودند.
در اظهار نظر درمورد این مطالعه، ریچارد براون، پزشک، استادیار روانپزشکی بالینی در دانشگاه کلمبیا، گفت: "این یک بررسی بسیار دقیق بود اما با بسیاری از گیاهان دارویی و درمانی های چینی، در حالی که جینسینگ توسط میلیون ها نفر استفاده شده است، اما مطالعات دقیق فراوانی وجود ندارد".
مطالعه دیگر، منتشرشده در مجله علوم لبنیات،برای طریقه مصرف جینسینگ در لبنیات بررسی کرد که آیا گنجاندن پودر جینسینگ آمریکایی در مواد غذایی امکان پذیر است یا خیر. محققان، شیر غنی شده با جینسینگ با سطوح کافی جینسینگ را برای بهبود عملکرد شناختی توسعه دادند.حدود ۱ تا ۳ گرم پودر جینسینگ یا ریشه جینسینگ را بصورت  چایی دم کنید و روزانه استفاده کنید و یا یک قطعه از ریشه جینسینگ به اندازه یک سکه را می توانید با عسل میل کنید.

اثرات ضد التهابی

جینسینگ هفت ترکیب، جین سنوزید، داردکه ممکن است با توجه به نتایج آزمایش هایی که در مجله Translational Medicine منتشر شدند، اثرات سرکوب کننده ایمنی داشته باشد.
آلن لاو، که رهبر مطالعه بود، گفت که "نقش ضد التهابی جینسینگ ممکن است به دلیل اثرات ترکیبی این جین سنوزید ها باشد که سطوح مختلف فعالیت ایمنی را مورد هدف قرار داده، و بنابراین به اعمال متنوع جینسینگ در انسان کمک می کند".

پیشگیری از سرطان

ممکن است موادی در جینسینگ وجود داشته باشد که دارای خواص ضد سرطان هستند. چند مطالعه جمعیتی در آسیا، مصرف گیاه دارویی را به کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط دانسته اند. 1
محققان مرکز سرطان واندربیلت-اینگرام دریافتند که جینسینگ، بقا و کیفیت زندگی پس از تشخیص سرطان پستان را بهبود داده است.
انجمن سرطان آمریکا گفت که "به آزمایش های بالینی هنوز هم برای تعیین اثربخشی آن در افراد مورد نیاز است."

اختلال در نعوظ

مردان ممکن است جینسینگ را برای درمان اختلال نعوظ مصرف کنند. یک مطالعه کره ای در سال 2002 نشان داد که 60 درصد مردانی که جینسینگ را مصرف کردند، متوجه بهبود نشانه های خود شدند. علاوه بر این، پژوهش منتشر شده در مجله انگلیسی فارماکولوژی بالینی، "شواهد مربوط به اثربخشی جینسینگ قرمز در درمان اختلال نعوظ" را ارائه کرد.

 

عوارض جانبی جینسینگ

اگرچه مصرف جینسینگ به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما عوارض جینسینگ بصورت جانبی در زیر گزارش شده است:
• سردرد
• افزایش ضربان قلب
•حالت تهوع
• بی قراری
• مشکل در خواب.
زنان همچنین ممکن است سینه متورم و خونریزی از واژن را تجربه کنند.

عوارض دیگر و تداخل دارویی جینسینگ

 

تداخل دارویی جینسینگ

پزشکان، مصرف جینسینگ همراه با طبقه ای از داروهای ضد افسردگی به نام مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI) را توصیه نمی کنند، زیرا می تواند سبب حملات جنون و لرزش شود.
جینسینگ می تواند اثرات فشار خون و داروهای قلبی، از جمله مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین (Procardia®) را تغییر دهد. هرگز جینسینگ را با داروهای قلبی بدون مشورت با دکتر خود به صورت ترکیبی مصرف نکنید.
علاوه بر این، جینسینگ می تواند خطر خونریزی را زمانی افزایش دهد که با داروهای موثر بر لخته خون (مانند وارفارین یا آسپرین) با توجه به جامعه سرطان آمریکا مصرف شود. در صورت مصرف هرگونه دارو برای مصرف جینسینگ با پزشک خود مشورت کنید.

 

علائم اوردوز جینسینگ

مصرف بیش از حد (اووردوز) جینسینگ

• تحریک پذیری
•تاری دید
• ادم
• اسهال
•خون ریزی
• بی قراری
• تحریک
• سرگیجه
•دهان خشک.
علائم اووردوز شدید جینسینگ عبارتند از:
• کاهش ضربان قلب
•استفراغ
•حالت تهوع
• تشنج
• هذیان
• تشنج.
افرادی که هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه کرده اند، باید مصرف جینسینگ را متوقف کرده و فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

 

تاریخچه جینسینگ

جینسینگ

کلمه جینسینگ از واژه چینی "rénshen" می آید، که در واقع به "ریشه مرد" ترجمه می شود. اعتقاد بر این است که علت این نام این است که ریشه گیاه شبیه پاهای یک مرد است.
چین
بیش از پنج هزار سال پیش، در کوه های منچوری چین، Panax ginseng معمولا برای قدرت های جوان کننده استفاده می شد.
گیاهان دارویی به عنوان نماد هماهنگی الهی در نظر گرفته می شدند و شکل انسانی آن بسیار مطلوب بود.
Panax Ginseng در کوه های منچوری به طور وحشی رشد می کرد.
فواید جینسینگ در ابتدا در طول سلسله لیانگ چین (220-589 م) ثبت شد.
در افسانه های چینی آمده است که امپراتوران اولیه تز آن به عنوان درمان همه بیماری ها استفاده می کردند و نه تنها آن را مصرف کرده، بلکه آن را در صابون ها، لوسیون ها و کرم ها استفاده می نمودند.
در قرن سوم پس از میلاد، تقاضای جینسینگ از چین برای تجارت بزرگ بین المللی گیاهان دارویی از سایر نقاط جهان در ازای ابریشم و غیره به شدت افزایش یافت.
آمریکای شمالی
در سال 1716، یک کشیش مسیحی در کانادا شنید که جینسینگ بسیار در چین مورد تقاضاست، لذا او به دنبال گیاهان دارویی در مناطق فرانسوی کانادا، سازگار با محیط زیست منچوری، می گشت.
پس از سه ماه جستجو، او بالاخره گیاه دارویی را یافت که تقریبا با جینسینگ آسیایی در نزدیکی شهر مونترال یکسان بود. گیاه دارویی که او یافت، به عنوان جینسینگ آمریکایی شناخته شد.
پس از کشف جینسینگ آمریکایی، گیاه شناسان و عطاران دریافتند که آن در سراسر جنگل های برگریز شرق ایالات متحده شایع بود. صادرات جینسینگ از امریکای شمالی به چین شروع به گسترش فراوان کرد.
با این حال، گیاهان دارویی در اواسط دهه 1970 بیش از حد برداشت شدند و به زودی گونه های در معرض خطر در نظر گرفته شدند.
از آنجا که کشاورزان شروع به کاشت گیاهان دارویی حساس در دهه 1970 کردند، تجارت جینسینگ آمریکایی به طور پیوسته در حال رشد بود.
در حال حاضر، ایالت ویسکانسین، به ویژه ماراتن شهرستان، تولید نزدیک به 95 درصد از جینسینگ آمریکایی است. شاخ و برگ گیاهان نیز به طور گسترده در استان انتاریو، کانادا افزایش یافته است.

 

سوال و جواب هایی در باره جینسینگ

چرا مردم جینسنگ را مصرف می کنند؟

جینسنگ به طور سنتی برای تعدادی از بیماری های پزشکی استفاده می شود. با این حال، مزایای آن برای بسیاری از آنها به طور جدی بررسی نشده است.
دو نوع اصلی از جینسنگ وجود دارد: جینسنگ آسیایی یا کره ای (Panax ginseng) و جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius). مطالعات نشان داده اند که انواع مختلف مزایای متفاوتی دارند. در طب سنتی چین، جینسنگ آمریکایی، کمتر تحریک کننده تر از انواع آسیایی در نظر گرفته می شود.
اگرچه بسیاری از گیاهان طبی دیگر، جینسنگ نامیده می شوند، مانند الِئوتِرو یا جینسنگ سیبری، که حاوی ماده فعال جین سنوزید نیست.
برخی مطالعات نشان داده اند که جینسنگ ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کند. شواهدی وجود دارد که یک نوع خاص از عصاره جینسنگ آمریکایی ممکن است تعداد و شدت سرماخوردگی در بزرگسالان را کاهش دهد.
مطالعات مختلف در مردم نیز نشان داده که جینسنگ ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد.
برخی از شواهد اولیه وجود دارد که جینسنگ ممکن است به طور موقت - و متوسطی - تمرکز و یادگیری را بهبود بخشد. در برخی از مطالعات عملکرد ذهنی، جینسنگ با ژینکو ترکیب شده است. در حالی که این مطالعات جالب هستند، اما بسیاری از کارشناسان می گویند که به شواهد بیشتری نیاز داریم.
جینسنگ همچنین به عنوان راهی برای بهبود خلق و خو و افزایش استقامت و همچنین درمان سرطان، بیماری های قلبی، خستگی، اختلال در نعوظ، هپاتیت C، فشار خون بالا، علائم یائسگی و دیگر بیماری ها مطالعه شده است. در حالی که برخی از این کاربردها امیدوار کننده هستند، اما شواهد قطعی نیست.

چقدر جینسنگ باید مصرف کنید؟

دوزهای استاندارد جینسنگ برای هر نوع بیماری مشخص نشده اند. کیفیت و مواد تشکیل دهنده فعال در مکمل ها ممکن است به طور گسترده ای از سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت باشد. این امر باعث می شود ایجاد دوز استاندارد بسیار دشوار باشد.
همیشه جینسنگ را از یک شرکت شناخته شده خریداری کنید. از آنجا که ریشه گران قیمتی است، خطری وجود است که تولید کنندگان بدنام ممکن جینسنگ تقلبی را به فروش برساننند و یا مقدار کمتر از آگهی را در بطری بگنجانند.

آیا می توانید جینسنگ را به طور طبیعی از مواد غذایی دریافت کنید؟

هیچ منبع غذایی طبیعی از جینسنگ وجود ندارد. جینسنگ گاهی اوقات به نوشیدنی ها و مواد غذایی انرژی زا اضافه می شود.

خطرات مصرف جینسنگ چیست؟

• عوارض جانبی از جینسنگ معمولا خفیف هستند. زیرا جینسنگ می تواند به عنوان یک محرک در برخی از افراد عمل کند. گزارش شده که جینسنگ باعث عصبانیت و بی خوابی می شود. استفاده طولانی مدت یا دوزهای بالای جینسنگ ممکن است باعث سردرد، سرگیجه، ناراحتی معده و سایر علایم شود. زنانی که به طور منظم از جینسنگ استفاده می کنند، ممکن است تغییرات قاعدگی را تجربه کنند. برخی گزارش ها از واکنش های آلرژیک به جینسنگ نیز وجود داشته است.
• تداخلات (برهم کنش ها). از آنجا که جینسنگ ممکن است بر سطح قند خون تاثیر بگذارد، افراد مصرف کننده داروهای دیابت نباید از جینسنگ بدون صحبت کردن با پزشک خود استفاده کنند. جینسنگ می تواند با وارفارین و با برخی از داروهای افسردگی تداخل داشته باشد. اگر شما دارو مصرف می کنید، جینسنگ را بدون مشورت با پزشک خود مصرف نکنید. کافئین ممکن است اثرات محرک جینسنگ را تقویت کند.
• خطرات. برای جلوگیری از عوارض جانبی از جینسنگ، برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که جینسنگ نباید بیش از سه ماه استفاده شود و یا گاهی اوقات تنها چند هفته در یک زمان. پس از یک وقفه - یا "تعطیلات" - پزشک شما ممکن است توصیه کند که دوباره شروع به مصرف آن برای چند هفته یا چند ماه دیگر کنید.
با توجه به فقدان شواهد در مورد بی خطری آن، جینسنگ برای کودکان و یا برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • کاوه طاهری :

    از کجا تهیه کنیم؟

    1397/9/6 10:28 ب.ظ

بیشتر بخوانید