خواص درمانی کوئرستین شش مورد


کوئرستین(Quercetin)، یک فلاونوئید (رنگدانه گیاهی) است که معمولا در میوه ها و سبزیجات، به ویژه پیاز، مرکبات و سیب یافت می شود. منابع دیگر عبارتند از توت سیاه، انگور و روغن زیتون. چای سبز و شراب قرمز نیز حاوی مقادیر قابل توجهی از کوئرستین هستند.
این عالی است. اما فایده آن برای ما چیست؟ خب، شاید فایده اولیه کوئرستین این باشد که دارای آنتی اکسیدان های قوی است. آنتی اکسیدان ها درمقابل رادیکال های آزاد مبارزه می کنند؛ ترکیبات واکنش پذیر شیمیایی که به غشای سلولی و DNA آسیب زده و همچنین منجر به مرگ سلول می شوند. در واقع، بسیاری از فوایدی که اغلب می شنوید که به آنتی اکسیدان ها نسبت می دهند، به اثرات مرتبط با کوئرستین مربوط است. اجازه دهید به برخی از آنها نگاهی بیاندازیم.

پشتیبانی از سلامت تنفسی عادی

هنگامی که سیستم تنفسی شما تحریک می شود، قرمزی و تورم می تواند از انتشار هیستامین به وجود بیاید، و گزارش شده است کوئرستین اثر آنتی هیستامینی دارد. تست های آزمایشگاهی نشان داده اند که کوئرستین بر آنزیم های درون سلولی تاثیر داشته و ممکن است مانع از آزاد شدن هیستامین شود . این مورد اغلب می تواند موجب تسکین آبریزش چشم، آبریزش بینی و تورم در صورت شود.
مطالعه دیگری، اثربخشی کوئرستین را در برابر درماتیت تماسی و حساسیت به نور مقایسه کرده اند، دو حالتی که به خوبی به روش مرسوم پاسخ نمی دهند. محققان دریافتند که کوئرستین در مهار قرمزی موثر است و مصرف آن آسان است. کوئرستین باعث بهبود قابل توجهی در هر دو شرایط می شود.

 پشتیبانی از سلامت قلب و عروق

مطالعات نشان داده اند که مصرف فلاونوئیدها، به طور خاص کوئرستین، فایده دو برابری (حداقل) در ارتقاء سلامت کلی قلبی عروقی دارد. اول، جریان خون را تحریک می کند . دوم، محققان مشاهده کرده اند که فعالیت آنتی اکسیدانی کوئرستین در برابر اکسیداسیون کلسترول LDL محافظت می کند. این امر ممکن است مفید باشد، زیرا اکسیداسیون سبب می شود کلسترول LDL به دیواره شریان ها بچسبد.

ترویج فشار خون متعادل

علاوه بر پشتیبانی از سلامت قلب و عروق، کوئرستین به طور طبیعی فشار خون متعادل را ترویج می کند. یک مطالعه متقابل تصادفی دوسوکور کنترل شده با پلاسبو، اثر مکمل کوئرستین را ارزیابی و گزارش کرد که شرکت کنندگان در فشار شریانی متوسط، سیستولیک و دیاستولیک، پایداری را تجربه کرده اند.

محافظت در برابر استرس

هنگامی که بدن شما دستخوش استرس می شود، کورتیزول 

را تولید می کند. کورتیزول هورمونی است که آن پاسخ "ستیز و گریز" را تولید می کند. اگرچه طبیعی است، اما زمانی که سطح استرس شما بالا و جاری است، کورتیزول می تواند به بافت ماهیچه آسیب بزند، که به تجزیه پروتئین در بدن منجر می شود. کوئرستین می تواند در زمان های استرس طولانی، با این اثرات مبارزه کند، زیرا آنزیم لازم برای افزایش کورتیزول را سرکوب می کند. 

پتانسیلی برای بیماری های تنفسی

اگرچه هنوز نمیتوان قضاوت کرد، اما مطالعات حیوانی و مدل های آزمایشگاهی متعددی نشان داده اند که کوئرستین ممکن است اثر گشاد کنندگی برونش داشته باشد. مطالعه ای در سال 2013 مشخص کرد که آنزیمی را مهار می کند که موجب تجزیه پروتئین های علامت دهی می شود که تولید کننده تورم و تنگی راه هوایی هستند. کوئرستین سبب آرام سازی عضله صاف راه تنفسی شده و لذا محققان پیشنهاد می کنند که ممکن است راه حل های درمانی برای افراد مبتلا به شرایط تنفسی فوقانی را فراهم کند.  خوش بختانه تحقیقات بیشتری برای کشف این احتمال ادامه خواهد داشت.

 پشتیبانی تغذیه ای برای سلامت کلی

گوش کنید، تغذیه خوب یکی از بهترین اقدامات برای ترویج سلامتی خوب است. این یک تضمین نیست و برخی از مردم هنوز هم مریض می شوند، اما یک پایه و اساس خوب و روش اساسی است. چرا کوئرستین باید بخشی از رویکرد شما باشد؟ زیرا تحقیقات نشان داده اند که افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند، کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری ها را دارند و مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که کوئرستین اثرات مثبتی در برابر برخی سرطان ها دارد. آیا این یک درمان است؟ خیر. آیا چیزی است که شما باید بررسی کنید؟ بله، من اینطور فکر می کنم.

مکمل کوئرستین

اگر چه کوئرستین، فواید بسیاری دارد و تماما طبیعی است، اما چند ملاحظه بهداشتی وجود دارد. مقادیر زیاد می تواند بر کلیه ها تنش وارد کند، ممکن است هم چنین با رقیق کننده خون، کورتیکواستروئیدها و آسپرین تداخل داشته باشد. اگر شما در حال مصرف هر یک از این مواد هستید، احتمالا بهتر است ابتدا با پزشک خود قبل از اضافه کردن کوئرستین مشورت کنید؛ به خصوص اگر در حال مصرف آنها به شکل مکمل هستید. با این حال، اکثر مردم باید بتوانند از کوئرستین رژیم غذایی (میوه ها و سبزیجات) بدون مشکل بهره مند شوند.


آیا شما مکمل کوئرستین مصرف می کنید؟ چه مدت است که بخشی از رژیم شما بوده است و شما متوجه چه شده اید؟ لطفا در زیر نظر خود را بنویسید و تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید!

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.