خواص و مضرات مامیران کبیر، سلاندین

سلاندین یا مامیران کبیر
از زمان های بسیار قدیم از خواص celandine، سلاندین یا مامیران کبیر به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار گرفته است. آنها می گویند این گیاه برای درمان آب مروارید ، پاکسازی کبد ، از بین بردن زگیل و همچنین به عنوان یک ضد اسپاسم ، آرام بخش ، ضد درد و ضد باکتری مفید است.
آیا واقعاً مامیران قادر به چنین معجزاتی است؟در این مقاله به خواص و مضرات این گیاه جنجالی می پردازیم.

 

سلاندین یا مامیران کبیر چیست

Chelidonium majus L، celandine، سلاندین یا مامیران کبیر، یک گیاه علفی چند ساله است که به خانواده خشخاش تعلق دارد. به طور گسترده در آب و هوای معتدل اوراسیا توزیع می شود. معمولاً در سرتاسر اروپا به استثناء اسكاندیناوی شمالی و ایسلند رشد می كند. این گیاه را می توان در جزایر قناری ، مادیرا ، مراکش ، الجزایر شمالی ، نیوزلند و آمریکای شمالی نیز مشاهده کرد.
 
مرز جنوبی محدوده celandine از ترکیه ، ایران ، قزاقستان و جنوب چین عبور می کند. و شرقی ترین نقطه ای که مامیران رشد می کند جزایر ژاپنی نامیده می شود. به عنوان یک قاعده ، در امتداد جاده ها ، در حومه جنگل های مرطوب بویژه راش و مامیران رشد می کند. اغلب در باغ ها و پارک ها یافت می شود.
 
Celandine عاشق خاک حاصلخیز غنی شده با هوموس است. و در حدود قرن شانزدهم در اروپا ، مامیران به عنوان یک گیاه زینتی پرورش یافت.
 
این گیاه کوچک است ، به ندرت از 75 سانتی متر بیشتر است. برگهای سبز روشن آن به 5 تا 7 قطعه بیضی شکل تقسیم می شود.اولین گل های زرد (به قطر 2 سانتی متر) در بهار در بوته ها ظاهر می شوند و تا ابتدای پاییز از بین نمی روند. هنگامی که چمن خشک می شوند ، "کپسول های" باریک با دانه های براق سیاه روی آن قابل مشاهده است.
در مکان های آسیب دیده ساقه شیره زرد تخم مرغی ، که هم سم است و هم دارو دیده می شود..
 
اگرچه گیاه مامیران به نامهای دیگری نیز شناخته شده است ، به عنوان مثال ، گیاه پرستو (تقریباً در همان زمان هنگام رسیدن پرستوها ظاهر می شود ، نام لاتین نیز به عنوان "پرستو" ترجمه می شود) ، warthog (زگیل ها را نشان می دهد) ، caper (در نزدیکی نرده ها رشد می کند) ، جالب اینکه در زمان های قدیم ، celandine یک گیاه جادویی به حساب می آمد.
 
ترکیب شیمیایی و خواص مفید مامیران
مامیران حاوی مقدار زیادی آلکالوئید (تقریباً 20 ماده) است. غلظت آنها در برگ ها و ساقه ها از 0.5 تا 1.5 درصد است ، اما حداکثر مقدار این مواد در ریشه ها (تا 4/4 درصد) است. علاوه بر این ، آب مامیران celandine سرشار از کاروتن ، اسید اسکوربیک ، روغنهای ضروری ، اسیدهای آلی ، تانن ها ، ترکیبات فنولیک ، فلاونوئیدها ، کولین ، لکتین ها ، گلیکوژن ها ، پکتین ها ، آنزیم های مختلف و سایر ترکیبات شیمیایی مفید است.
 
بیشتر خواص دارویی celandine توسط آلکالوئیدهای موجود در گیاه تعیین می شود. یکی از قدرتمندترین اثرات celandine ، شل شدن عضلات است. عصاره گیاه بر دستگاه گوارش ، مثانه صفرا ، حالب ، رحم تأثیر می گذارد ، و به خروج صفرا و از بین بردن فعال ادرار کمک می کند ، یبوست و درد قاعدگی را از بین می برد.
 
Cheleritrin و sanguinarine موجود در ساقه ها دارای فعالیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی هستند (از جمله این موارد برای خلاص شدن از شر استافیلوکوکی و استرپتوکوکی). و کلیدونین مانند مورفین روی سیستم عصبی عمل می کند ، اما باعث سرخوشی نمی شود. این آب گیاه مامیران همچنین حاوی ماده ای است که رشد ویروس پاپیلوما را مسدود کرده و از رشد زگیل جلوگیری می کند.
 
علاوه بر این ، آلکالوئیدهای موجود در گیاه برای محافظت در برابر ویروس ها مفید هستند ، دارای فعالیت ضد توموری ، ضد میکروبی ، ضد درد ، آرام بخش ، ادرار آور ، ضد التهاب هستند.

 

خواص مامیران

خواص مامیران برای بدن امروزه به طور عمده برای درمان کبد ، طحال ، مثانه ، کلیه ها ، روده ها و برخی از بیماری های ریه استفاده می شود. علاوه بر این ، داروهای هومیوپاتی مبتنی بر این گیاه دارویی برای مبتلایان به بیماری سنگ کیسه صفرا و هپاتیت تجویز می شود. حال ، بیایید در مورد معروف ترین و بهترین و مطالعه شده ترین خواص گیاه صحبت کنیم.

محافظت از کبد و مثانه

سلاندین حاوی موادی است که به پاکسازی کبد کمک می کند. این گیاه برای سم زدایی بدن مفید است. این ماده دارای خواص محافظ طبیعی است که نه تنها به حفظ وضعیت مناسب و عملکرد کبد کمک می کند بلکه سلول ها را از آسیب محافظت می کند.
عصاره مامیران باعث کاهش التهاب در بدن می شود ، برای درمان فیبروز و جلوگیری از هپاتیت سمی مفید است. سلاندین کار کیسه صفرا را تحریک می کند ، اختلال عملکرد آن ، همانطور که می دانید باعث بیماری های مختلفی از جمله سوء هاضمه می شود. مطالعات بالینی تأثیر گیاهان در درمان التهاب کیسه صفرا را تأیید کرده است. اما قبل از شروع داروهای گیاهی ، مشورت با پزشک مهم است.

مامیران هضم را بهبود می بخشد

سلاندین برای اختلالات گوارشی مفید است. این گیاه گرفتگی شکم ، نفخ و رفع سوء هاضمه را تسکین می دهد. این ماده به بدن کمک می کند تا صفرا و آنزیم های گوارشی بیشتری تولید کند که مسئول هضم موثر مواد غذایی هستند. برخی مطالعات حاکی از آن است که عصاره celandine برای درمان زخم معده ، سندرم روده تحریک پذیر و برخی بیماریهای مزمن دستگاه گوارش مفید است.

مامیران اگزما را درمان می کند

آب گیاه به طور سنتی برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی از جمله درماتیت آتوپیک استفاده می شود. در سال 2011 دانشمندان آزمایشاتی را انجام دادند که نتیجه آن نشان داد که آب celandine برای درمان اگزما مفید است. این آزمایش بر روی موش ها انجام شد ، اما با این وجود توانایی گیاه در کاهش تظاهرات علائم اگزما از جمله التهاب و خارش ثابت شد.
از تنتورهای مامیران قرن ها برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی از جمله کرم حلقوی  و زگیل استفاده می شود.

خواص ضد میکروبی مامیران

برای بیماری های لثه و دندان ناشی از باکتری ها موثر است. آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره گیاه دارای فعالیت ضد باکتریایی قوی در برابر چندین سویه باکتری از جمله استرپتوکوکی است.
 
محققان پیشنهاد می کنند که توانایی ضد میکروبی celandine با ماده هلریترین موجود در گیاه مرتبط است. مطالعات دیگر تأثیر گیاهان دارویی در برابر ویروس تبخال سیمپلکس را تأیید کرده است. ماده ضد سرطان سلاندین خواص ضد سرطانی دارد. در یک زمان ، مطالعه ای با مشارکت بیماران مبتلا به انواع مختلف سرطان انجام شد. هر یک از شرکت کنندگان در این آزمایش بخش خاصی از عصاره celandine دریافت کردند.
 
معلوم شد که تحت تأثیر فیتوپراپی ، تکثیر سلول های سرطانی کند می شود و درصد بقای بیماران مبتلا به سرطان افزایش می یابد. اگر چه ، شایان ذکر است که همه محققان قبول ندارند که سلاندین در درمان سرطان بسیار مؤثر است. در یک زمان ، آماده سازی برای درمان بیماری های سرطانی از عصاره celandine ساخته شد. اما بعداً ، بسیاری از محققان به اثربخشی آن شک داشتند و در بسیاری از کشورها این دارو به دلیل خطر، کاملاً ممنوع بود.
اما از طرف دیگر ، هیچ کس متعهد نیست که این ماده را در celandine که دارای فعالیت آنتی اکسیدانی هستند ، انکار کند و این یک عامل محافظت در برابر سرطان است.

 

مامیران زگیل را از بین می برد

تأییدشده است که آب celandine یک داروی مؤثر در برابر زگیل و پاپیلوما است. اما این توانایی های گیاهی بیش از یک قرن است که برای انسان شناخته شده است. در زمان های قدیم مردم می دانستند: اگر شما به طور مرتب آب زرد celandine را روی زگیل بمالید ، دیر یا زود از بین می رود. امروزه بسیاری از دانشمندان تأثیر چنین داروی گیاهی را تأیید می کنند ، اما در عین حال یادآور می شوند: شما نمی توانید آب مامیران را در مناطق سالم پوست بمالید (ممکن است باعث سوختگی شود).
برای چنین درمانی ، باید شاخه ای از یک گیاه تازه را بشکنید و صبر کنید تا یک قطره آب مانند اشک از گیاه بچکد ، سپس آن را روی زگیل بمالید. اگر دریافت روزانه آب celandine تازه امکان پذیر نیست ، می توانید سرکه دارویی تهیه کنید.
 
برای انجام این کار ، 10 گرم از گیاه تازه را با یک لیوان سرکه بریزید و برای یک ماه در یک شیشه نگهداری کنید (در مکانی تاریک نگه دارید ، هر 3 روز محتویات را تکان دهید). مرطوب کردن زگیل ها با محصول بدست آمده مفید است.

 

خواص دیگر مامیران

از دیگر مزایای CELANDINE ضد قارچ است و اسپاسم را تسکین می دهد.
ورم مفاصل و نقرس را درمان می کند .
بیماریهای دستگاه تناسلی را درمان می کند.
دارای خواص ضد درد است.
فشار خون را کاهش می دهد.
برای سل مفید است.

 

مامیران در طب سنتی

در طب سنتی اروپا و چین ، celandine قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است. اندکی پس از ورود گیاه به آمریکای شمالی ، هندی ها نیز شروع به استفاده از آن به عنوان دارو نمودند. در یونان باستان و روم از گیاه پرستو برای خلاص شدن از انگل های روده و پایین آمدن دمای بدن استفاده می شد و در اروپا در قرون وسطی، یرقان و سایر بیماری های کبدی را با مامیران درمان می کردند. در اواخر قرن نوزدهم ، هنگامی که محققان اطلاعات بیشتری در مورد ترکیب شیمیایی گیاه کسب کردند ، دامنه کاربرد آن بطور چشمگیری گسترش یافت.
 
و در حال حاضر در قرن بیست ویکم  در کشورهای مختلف مشغول کشت این گیاه هستند. در روسیه و کشورهای بالتیک ، celandine در درجه اول به عنوان یک گیاه درمانی برای پاکسازی بدن شناخته می شود. در کشورهای آمریکای لاتین ، این گیاه از زمان های بسیار قدیم برای درمان کبد ، همراه با سوء هاضمه ، بیماری های مثانه صفرا ، هپاتیت و بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گرفت.
در آسیا ، این گیاه به عنوان یک ضد التهاب شناخته می شود. از داروهای این گیاه برای معالجه برونشیت ، سرفه و همچنین برای از بین بردن سموم استفاده می شد. در زمان های مختلف در کشورهای اروپایی از مامیران برای تمیز کردن خون ، درمان زردی پوست ، برداشتن سنگ از کبد و مثانه استفاده می شد. در قدیم درد دندان با سلاندین نیز درمان می شد (برگها روی دندان بیمار اعمال می شد) و پودر حاصل از یک گیاه خشک شده بر روی زخم ها ریخته می شد تا سرعت بهبودی آنها تسریع شود.
 
شاخه های جوان در گیاهان دارویی به صورت جوشانده ، عصاره آب یا الکل استفاده می شود. سلاندین به این شکل به ویژه برای کلیه ها ، کبد ، مجاری صفراوی ، درمان روماتیسم ، قولنج روده ، درد شکم ، میگرن ، تورم مفید است. دمنوش و تنتور از مامیران یک ضد اسپاسم ، دیورتیک ، کلتریتیک ، ضد درد ، آرام بخش ، ضد آلرژی ، ضد ویروسی ، ضد قارچ است.
امروزه آب گیاه فقط به صورت خارجی (برای از بین بردن زگیل ، زگیل ، پاپیلوما ، قارچ ، پسوریازیس ) استفاده می شود. تنتور الکل گیاهان دارویی در طب سنتی برای تقویت ایمنی و جلوگیری از سرطان استفاده می شود.

 

خواص مامیران برای پوست و مو

در زیبایی شناسی استفاده کنید به نظر می رسد مادربزرگ های ما از هر گیاه می توانند محصول زیبایی تهیه کنند. سلاندین همچنین در لیست گیاهانی بود که برای مو و صورت مفید است. جوشانده این گیاه ، زنان به طور مرتب موهای خود را شستشو می دهند تا درخشندگی زیبایی به آنها ببخشد ، رشد را فعال کند و همچنین از شر شوره سر خلاص شود.
 
همچنین پاک کردن پوست صورت با این مایع ، مخصوصاً پوست مشکل ساز (با آکنه ، پوستی ، نواحی ملتهب) نیز مفید است.

ماسک صورت با مامیران

یک قاشق چایخوری روغن هلو یا روغن زیتون ، یک زرده ، کمی جو دوسر و 10 قطره آب مامیران را با هم مخلوط کنید. به مدت 5 دقیقه روی صورت خود بمانید. بیش از 1 بار در هفته استفاده نکنید. چنین ماسکی برای روشن شدن لکه های سنی ، درمان آکنه مفید است.

ماسک برای پوست چرب با مامیران

مخلوطی از 2 قاشق چایخوری خامه ترش ، 1 قاشق چای خوری خاک رس سبز و همان مقدار آب مامیران رامخلوط کنید. روی پوست تمیز شده بزنید و 15 دقیقه بماند. این ماسک برای تنظیم غدد چربی ، پیشگیری و درمان آکنه مفید است.
 

 

نحوه برداشت مامیران برای اهداف دارویی

از قسمت هوایی گیاه و ریشه آن استفاده کنید. گیاه در ماه مه-ژوئن برداشت می شود ، علاوه بر این ، بهتر است فقط شاخه های جوان را جمع کنید. برگها و ساقه ها را ترجیحاً در دمای 30-60 درجه سانتیگراد به طور جداگانه از گیاهان دیگر خشک کنید. ریشه ها در پاییز یا اوایل بهار جمع می شوند و همچنین در دمای بیش از 60 درجه سانتیگراد خشک نمی شوند. مواد اولیه خشک شده را در یک بسته کاملاً در بسته نگه دارید و از رطوبت محافظت کنید.
از 6 کیلوگرم برگ و ریشه تازه ، تقریبا 1 کیلوگرم ماده خام خشک به دست می آید. میزان و دوز روزانه محققان می گویند شما نباید بیش از 12 تا 30 میلی گرم آلکالوئید در روز مصرف کنید ، یعنی بیش از 2-5 گرم گیاه مامیران خشک .

 

دمنوش با مامیران

یک دمنوش ایمن از مامیران: از نصف قاشق غذاخوری گیاه و یک لیوان آب گرم تهیه می شود (مخلوط به مدت 30 دقیقه بخار داده می شود). این دمنوش را بیش از سه بار در روز و بیش از 2 قاشق غذاخوری مصرف نکنید (می توان آن را در یک لیوان آب رقیق کرد ).
 
در زمان استفاده از آب مامیران بصورت موضعی ، مهم است که به چشم نرسد ، زیرا باعث سوزش شدید می شود و می تواند به غشای مخاط آسیب برساند.
 

 

موارد منع مصرف و مضرات مامیران

آماده سازی عصاره گیاه مامیران و مصرف عصاره های گیاهی نباید در دوران بارداری انجام شود زیرا انقباضات رحمی را تحریک می کند.
این گیاه در صورت بروز زخم معده ، مضرات حاد دستگاه گوارش ، آسم ، صرع و بیماران مبتلا به آنژین صدری ممنوع است .
مهم است بدانید که مامیران حاوی ترکیباتی است که باعث خواب آلودگی می شود.
مصرف بیش از حد celandine باعث تحریک سوء هاضمه ، حالت تهوع ، یبوست ، بی حالی ، خشکی و سوزش در دهان ، سردرد ، سرگیجه ، اختلال آگاهی ، تشنج و حتی گاهی فلج می شود.
با وجود این واقعیت که از این گیاه برای درمان کبد استفاده می شود ، برعکس ، یک مصرف بیش از حد می تواند به اندام آسیب برساند.
سلاندین را بیش از 2 ماه مصرف نکنید.
 
مصرف مامیران به هیچ وجه محدود به داروهای گیاهی نیست. از آب این گیاه در فرآیند جلوگیری از سیاه شدن فلزات استفاده می شود. برای تولید رنگهای زرد و فلورسنتی لازم است. اگر محصولات فلزی را با celandine پردازش می کنید ،  از خوردگی فلز جلوگیری میکند. و آب گیاه برای ضد عفونی کردن مفید است.
در نظر داشته باشید که"همه چیز سمی است و همه چیز دارو است ، تنها دوز مصرف تفاوت را تعیین می کند."
پیدا کردن توصیف بهتری برای مامیران باید گفت که این گیاه از جنجالی ترین و مشهور ترین بین گیاهان دارویی است. این خواص مفید بسیاری دارد ، اما اگر از توصیه های فیتوتراپیست ها غافل شوید ، توصیه های دوز را نادیده بگیرید ، می توانید آسیب جدی به بدن وارد کنید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید