دارو

آنتی بیوتیک و موارد مصرف

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که به توقف عفونت ناشی از باکتری کمک می کنند. آنها این کار را با کشتن باکتری ها یا جلوگیری آنها از خود تکثیر یا بازتولید انجام می دهند.
 
کلمه آنتی بیوتیک به معنای "علیه زندگی" است. هر دارو که میکروب را در بدن شما می کشد، از نظر فنی یک آنتی بیوتیک است. اما اکثر مردم زمانی از این اصطلاح استفاده می کنندکه هدف آن کشتن باکتری ها است.
 آنتی بیوتیک

 

آنتی بیوتیک ها در بدن چه کاری انجام می دهند

قبل از اینکه دانشمندان برای اولین بار آنتی بیوتیک ها را در دهه 1920 کشف کنند، بسیاری از افراد از عفونت های باکتریایی کوچک مانند گلودرد می مردند . انجام جراحی به علت عفونت نیز خطرناک بود. اما پس از آن که آنتی بیوتیک ها در دهه 1940 در دسترس قرار گرفتند، امید به زندگی افزایش یافت، جراحی ایمن تر شد، و مردم توانستند از آنچه که عفونت های مرگبار نامیده می شد، جان سالم بدر برند.
اکثر باکتری هایی که در بدن شما زندگی می کنند بی ضرر هستند. برخی از آنها حتی مفید هستند. با این حال، باکتریها می توانند تقریبا هر عضو را آلوده کنند. خوشبختانه معمولا آنتی بیوتیک ها کمک می کنند.

 

عفونت هایی که با آنتی بیوتیک درمان می شوند

برخی از عفونت گوش و سینوس
عفونت های دندانی
عفونت پوست
مننژیت (تورم مغز و نخاع)
گلو استراپ(عفونت در گلو و لوزه)
عفونت مثانه و کلیه و عفونت ادراری
پنومونی باکتریایی
سرفه مزمن

جوش و آکنه
برونشیت
کنژنکتیویت یا التهاب ملتحمه
عفونت گوش
عفونت های جنسی و مقاربتی
گلودرد استرپتوکوک

 

نام آنتی بیوتیک های پر مصرف

آموکسی سیلین
داکسی سایکلین
سفالکسین
سیپروفلوکساسین
کلیندامایسین
مترونیدازول
آزیترومایسین
آموکسی سیلین
سولفامتوکسازول / تری متوریم
لووفلوکساسین

 

نام گروه های آنتی بیوتیک

پنیسیلین ها
تتراسیکلین ها
سفالوسپورین ها
کینولونز
لینکووایسین ها
ماکرولیدها
سولفونامید ها
گلیکوپپتید
آمینوگلیکوزید ها
کارباپنم 

 

فقط باکتری ها می توانند با آنتی بیوتیک ها کشته شوند. سرماخوردگی ، آنفولانزا ، سرفه ، برخی از برونشیت عفونت هاوگلو درد همه توسط ویروس ها ایجاد می شود. آنتی بیوتیک ها برای درمان آنها کار نخواهند کرد. پزشک به شما می گوید که این بیماری ها در طول زمان خوب می شوند یا داروهای ضد ویروسی تجویز کنید تا از آنها خلاص شوید.
 
همیشه آشکار نیست که آیا عفونت ویروسی یا باکتری است. گاهی اوقات پزشک قبل از تصمیم به درمانی که نیاز دارید، آزمایشاتی انجام خواهد داد.
 
برخی از آنتی بیوتیک ها بر روی بسیاری از انواع باکتری ها کار می کنند. آنها "طیف گسترده " نامیده می شوند. بعضی دیگر تنها باکتری های خاص را هدف قرار می دهند.

 

عوارض جانبی آنتی بیوتیک

از آنجا که روده شما پر از باکتری است - هم باکتری خوب و هم بد - آنتی بیوتیک اغلب بر سیستم گوارش شما تاثیر می گذارد در حالی که آنها در معرض عفونت هستند. عوارض جانبی رایج عبارتند از:
استفراغ
حالت تهوع
اسهال
پوسیدگی یا سوء هاضمه
درد شکم
از دست دادن اشتها
گاهی اوقات ممکن است علائم دیگری مانند:
 
خارش پوستی خفیف و پوستی
سرفه
به سختی نفس کشیدن
این علائم می تواند به این معنی باشد که شما به آنتی بیوتیک حساسیت دارید، بنابراین اگر دچار این مشکل هستید، پزشک خود را بلافاصله در جریان بگذارید
 
اگر قرص های ضدسرطانی مصرف می کنید ، آنتی بیوتیک ها ممکن است از اثر این قرص ها جلوگیری کنند، بنابراین با پزشک خود در مورد روش های کنترل جایگزین صحبت کنید. زنان همچنین می توانند در هنگام مصرف آنتی بیوتیک عفونت های واژینال را دریافت کنند که علائم آن  تورم ، خارش ، سوزش، ترشحات واژن (به نظر می رسد مشابه پنیر) و درد در هنگام رابطه جنسی است . این با یک کرم ضد قارچی درمان می شود.

 

مقاومت به آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها هنگامی که به دقت و با خیال راحت استفاده می شوند، یک ابزار قدرتمند مبارزه با قارچ می باشد.استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ها منجر به مقاومت ضد باکتریایی شده است. باکتری ها با گذشت زمان با آنتی بیوتیک ها انطباق پیدا کرده اند و تبدیل به "باکتری فوق العاده" و یا "superbugs" شده اند.تغییر آنها به صورتی است که آنتی بیوتیک ها بر روی آنها اثر نمی کنند. این باکتری ها تهدید بزرگی هستند، زیرا هیچ داروئی برای کشتن آنها وجود ندارد.
 
بهترین راه برای کاهش سرعت گسترش باکتری های فوق العاده آن است که با آنتی بیوتیک ها هوشمند شوید. چگونه:
 
اگر دکتر می گوید شما به آنتی بیوتیک نیاز ندارید، به دکتر خود اعتماد کنید.
آنها را برای عفونت ویروسی نگیرید.
فقط مواردی را که پزشک شما برای شما تجویز کرده است را انجام دهید.
آنتی بیوتیک را بهدر زمان معین مصرف کنید.
دوزهای خود را از دست ندهید.
آنتی بیوتیک را برای تعداد روزهایی که دکتر شما تجویز می کند، استفاده کنید.
اضافه آنتی بیوتیک را ذخیره نکنید.

سوال و جواب در باره آنتی بیوتیک

آیا آنتی بیوتیک ها عفونت را درمان می کنند:
آنتی بیوتیک ها باکتری ها را می کشند یا از رشد آنها جلوگیری می کنند. آنها با ویروس ها مانند آنهایی که موجب سرماخوردگی و یا آنفولانزا می شوند، مبارزه نمی کنند. اگر شما آنها را به درستی مصرف نکنید، این داروها ممکن است باعث تغییر باکتری شوند، که احتمالا باعث کم شدن اثر آنتی بیوتیک می شود. این حالت مقاومت به آنتی بیوتیک نامیده می شود.
 
آیا درمان آکنه می تواند منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی شود.
بله
پزشکان اغلب آنتی بیوتیک ها را برای درمان آکنه تجویز می کنند. هر آنتی بیوتیکی که شما مصرف می کنید - بدون توجه به آنچه که هست - می تواند باعث مقاومت شود. برای پیدا کردن بهترین درمان برای شما با پزشک خود مشورت کنید.
 
آیا در بیماری گلو استراپ همیشه به آنتی بیوتیک نیاز دارید؟
 
گلو استراپ گلودرد ناشی از باکتری است. شما نیاز به آزمایش آزمایشگاهی دارید تا مطمئن شوید که آیا گلو استراپ دارید.
عفونت های سینوسی، که همچنین سینوزیت نامیده می شود، به علت ویروس در اکثر موارد و یا تحریک هوا ایجاد می شود. عفونت بدون آنتی بیوتیک به خودی خود بهتر می شود. برخی از عفونت های سینوس، با این وجود، بوسیله باکتری ها ایجاد می شود. اگر علائم شما بیش از 10 روز پس از دیدن یک پزشک طول بکشد، پیگیری توسط پزشک را برنامه ریزی کنید.
 
آیا بهتر است بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها به محض اینکه احساس کردیم بهتر شده ایم آنتی بیوتیک را قطع کنیم؟
خیر
دقیقا همانطور که دکتر به شما می گوید، آنها را مصرف کنید. دوزها را از دست ندهید و تمام دارو را مصرف کنید. اگر دارو را زود قطع کنید، بعضی از باکتری ها ممکن است زنده بمانند و دوباره شما را بیمار کنند.
 
چه چیزی موجب شده است که سازمان بهداشت جهانی تغییری در دستورالعمل های درمان برای کلامیدیا، گونوره، و سیفلیس بدهد؟
آنتی بیوتیک ها ممکن است دیگر در برابر این بیماری ها کار نکند، این شرایط در همه باکتری ها ایجاد می شود که با آنتی بیوتیک ها درمان می شده اند و به طور کلی درمان می شوند. اما این در حال تغییر است آنها در حال تبدیل شدن به آنتی بیوتیک مقاوم هستند. دانشمندان چندین گونه از گونوره را کشف کرده اند که به هیچ یک از آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهند. اشکال مقاوم در برابر کلامیدیا و سیفلیس شایع نیستند، اما وجود دارد.
 
چه تعدادی از مردم هر سال عفونت های باکتریایی را دریافت می کنند؟
حداقل 2 میلیون
این عفونت ها شامل مواردی مانند سل، مشکلات پوستی و بیماری های مسری از راه ارتباط جنسی است. مردم بیشتر در خانه، مدرسه یا محل کار آلوده می شوند. اما شما می توانید در برخی از موارد از مکان های بهداشتی مانند بیمارستان ها و یا خانه های سالمندان باکتری را دریافت کنید. حتی ممکن است باکتری از سطوح بیمارستان یا از دست پزشکان یا پرستاران به شما سرایت کند.
 
آیا باکتری ها از مواد غذایی به بدن ما سرایت می کنند؟
دام هایی که آنتی بیوتیک ها را دریافت می کنند می توانند باکتری های مقاوم در بدن خود را تولید کنند. اگر از گوشت گوسفندی بخورید که به درستی طبخ نکنید باکتری ها می توانند به بدن شما وارد شوند. کود و آب مورد استفاده در محصولات نیز می توانند باکتری ها را گسترش دهند. FDA می گوید که استفاده از آنتی بیوتیک ها، به جز موارد تجویز شده توسط یک دامپزشک، در حیواناتی که برای غذا مصرف می شوند، باید به طور فزاینده ای کاهش یابد.
 
کدام باکتری ها باعث بیشترین نگرانی در مقامات بهداشتی می شوند؟
 
باعث اسهال می شود. هر سال تقریبا نیم میلیون نفر باکتری را دریافت می کنند و 15000 نفر می میرند. باکتری ها به طور طبیعی به داروهای بسیاری مقاوم هستند و به سرعت گسترش می یابند.
 
Enterobacteriaceae مقاوم به کرباپنم (CRE) نیز یک تهدید فوری محسوب می شود. این باعث عفونت هایی می شود که تقریبا به تمام آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. اینها شامل کرباپنم ها هستند که معمولا به عنوان آخرین راه حل مطرح می شوند.
 
سومین تهدید فوری Neisseria gonorrhoeae مقاوم به دارو است که باعث گونوره (سوزاک)می شود.
 
MRSA و سل مقاوم به آنتی بیوتیک در نظر گرفته می شود .

 

در صورتی که مشکلاتی مانند: 
هرگونه بیماری کلیوی
بیماری های کبدی
در صورتی که باردار هستید
در صورتی که در دوران شیردهی هستید
در صورتی که بیماری قلبی دارید
در صورتی که اعتیاد دارید
در صورتی که سابقه حمله قلبی و یا سکته مغزی دارید
در صورتی که به هرگونه انتی بیوتیک حساسیت دارید، قبل از تجویز آنتی بیوتیک به پزشک خود اطلاع دهید.
 

 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


سازمان بهداشت جهانی در مورد سوزاک مقاوم به آنتی‌بیوتیک هشدار داد

سوزاک مقاوم به آنتی‌بیوتیک و هشدار سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی در مورد سوزاک مقاوم به آنتی‌بیوتیک هشدار داد

شاید این گیاه مهاجم امید نهایی ما باشد

شاید این گیاه مهاجم امید نهایی ما باشد

شاید این گیاه مهاجم امید نهایی ما باشد

مصرف آنتی بیوتیک می تواند موجب تغییر در میکروبیوتا روده شود، که احتمال ابتلا به اسهال مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک، به ویژه در کودکان، را افزایش می دهد. خوشبختانه، چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف پروبیوتیک ها، باکتری های خوب، می تواند خطر ابتلا به اسهال مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک را کاهش دهد.

حین و پس از مصرف آنتی بیوتیک چه غذاهایی بخوریم؟

مصرف آنتی بیوتیک می تواند موجب تغییر در میکروبیوتا روده شود، که احتمال ابتلا به اسهال مرتبط با مصرف ...

من همیشه مرغ خورده ام: در خانه، مهمانی، رستوران، هتل و دانشگاه ولی هیچ یک مزه آن مرغ به خصوص را نمی داد: معدنی و سبز. بار اول که آن را خوردم خوشحال شدم، دفعه دوم با اشتیاق بیشتری میل کردم اما بار سوم غمگین و نگران شدم که این همه سال چه خورده ام؟ مرغی که از سوپرمارکت می خرم و در بشقاب من است پس چیست؟
همانطور که من متوجه شدم، هر روز با خوردن یک غذای خوشمزه گوشتی، مقادیری آنتی بیوتیک نوش جان کرده ام.

اگر این مطلب را بخوانید، دیگر مرغ نمی خورید

من همیشه مرغ خورده ام: در خانه، مهمانی، رستوران، هتل و دانشگاه ولی هیچ یک مزه آن مرغ به خصوص را نمی ...

یک متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه درمان سینوزیت با آنتی‌بیوتیک موضعی امکان پذیر نیست، گفت: شستشوی بینی با سرم و پنی‌سیلین بر درمان سینوزیت تاثیری ندارد.

سینوزیت با آنتی‌بیوتیک های موضعی درمان نمی شود

یک متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه درمان سینوزیت با آنتی‌بیوتیک موضعی امکان پذیر نیست، گفت: شست...

اما شاید بالاخره مطالعه اخیر متوجه شود چرا باکتری پوستی باعث جوش و آکنه در بعضی افراد می شود و در بعضی دیگر نمی شود

چرا باکتری تنها در برخی از افراد سبب آکنه می شود

اما شاید بالاخره مطالعه اخیر متوجه شود چرا باکتری پوستی باعث جوش و آکنه در بعضی افراد می شود و در بع...

باکتری مورد بررسی Bdellovibrio bacteriovorus  نام دارد ،و به عنوان باکتری درنده شناخته میشود چون میگردد و هم نوع خود را میخورد.

دانشمندان از باکتری ها برای کشتن ویروس های مقاوم به آنتی بیوتیک استفاده کرده اند

باکتری مورد بررسی Bdellovibrio bacteriovorus نام دارد ،و به عنوان باکتری درنده شناخته میشود چون میگ...

وقتی جوان بودم، مدرسه آسان تر بود. بخاطر یک چیز، هیچ عفونت MRSA برای نگرانی وجود ندارد.

آیا عسل مانوکا با عفونت MRSA مبارزه می کند

وقتی جوان بودم، مدرسه آسان تر بود. بخاطر یک چیز، هیچ عفونت MRSA برای نگرانی وجود ندارد.

این تفکر که باید تا آخرین قرص آنتی بیوتیک را مصرف کرد، ممکن است صحیح نباشد!

آیا می توانم به محض اینکه حالم بهتر شد مصرف آنتی بیوتیک را قطع کنم؟

این تفکر که باید تا آخرین قرص آنتی بیوتیک را مصرف کرد، ممکن است صحیح نباشد!

همچنین گیاه شگفت انگیز آویشن حاوی اسانس، غنی از تیمول و کارواکرول است.

آویشن

همچنین گیاه شگفت انگیز آویشن حاوی اسانس، غنی از تیمول و کارواکرول است.

سکته قلبی به این معنا نیست که یک قلب سالم به طور ناگهانی  متوقف می شود.

داروی محبوبی که باعث توقف ناگهانی قلب می شود

سکته قلبی به این معنا نیست که یک قلب سالم به طور ناگهانی  متوقف می شود.

آموکسی سیلین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود.

آموکسی سیلین، موارد مصرف، عوارض

آموکسی سیلین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود.

کنترل مناسب دیابت، ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد

متفورمین گلوکوفاژ

کنترل مناسب دیابت، ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد

کلوپیدوگرل 75 از ایجاد لخته های مضر جلوگیری می کند.

قرص کلوپیدوگرل

کلوپیدوگرل 75 از ایجاد لخته های مضر جلوگیری می کند.

یونجه این گیاه دارویی در اصل از آسیای مرکزی است.

یونجه خواص و مضرات

یونجه این گیاه دارویی در اصل از آسیای مرکزی است.

یکی از خواص عناب ضد سرطان بودن آن است. ناب باعث ازدیاد ویتامین k در خون می‌شود

خواص عناب یا خرمای چینی برای لاغری

یکی از خواص عناب ضد سرطان بودن آن است. ناب باعث ازدیاد ویتامین k در خون می‌شود

سیتریزین به صورت قرص و شربت در دسترس است.

قرص سیتریزین

سیتریزین به صورت قرص و شربت در دسترس است.

ز

عوارض وارفارین

ز

گاباپنتین به عنوان یک دارو ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می شود.

گاباپنتین عوارض و موارد مصرف

گاباپنتین به عنوان یک دارو ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می شود.

نقرس به عنوان "بیماری پادشاهان" شناخته می شد.

چگونه نقرس را شناسايی و درمان کنیم

نقرس به عنوان "بیماری پادشاهان" شناخته می شد.

 حتی برای جوش یا آکنه های شدید هم درمانهایی وجود دارد

علت جوش یا آکنه در مردان

حتی برای جوش یا آکنه های شدید هم درمانهایی وجود دارد

با کمک آن شما قادر به شناسایی بیماری های در حال توسعه و مشورت با متخصص خواهید

چگونه با تست ساده بیماری را تشخیص دهیم 9 تست

با کمک آن شما قادر به شناسایی بیماری های در حال توسعه و مشورت با متخصص خواهید

در میان بیماران سرطانی درصد بالا یی از خودکشی دیده می شود و بعضی از

چرا مردم به جای درمان سرطان مرگ را انتخاب می کنند

در میان بیماران سرطانی درصد بالا یی از خودکشی دیده می شود و بعضی از

ممکن است به علت این کمبود آهن با شرایطی به نام کم خونی مواجه شود

کم بودن آهن بدن ممکن است با میزان از دست دادن شنوایی مرتبط باشد

ممکن است به علت این کمبود آهن با شرایطی به نام کم خونی مواجه شود

چنین بیماری "قرون وسطایی" در یک شهر مدرن با چند میلیون جمعیت ظاهر شده است.

شیوع بیماری های قرون وسطی در کلان شهر های سراسر جهان

چنین بیماری "قرون وسطایی" در یک شهر مدرن با چند میلیون جمعیت ظاهر شده است.

 به همین خاطر نباید متعجب شد اگر به واسطه اختلال کلیوی، ناحیه دیگری در بدن دچار درد شود

علائم اختلالات و نارسایی های کلیوی

به همین خاطر نباید متعجب شد اگر به واسطه اختلال کلیوی، ناحیه دیگری در بدن دچار درد شود

عفونت علامت دار مثانه، التهاب مثانه نام دارد و علائم بالینی آن در زنان باردار و غیر باردار یکسان هستند

التهاب مثانه در زنان باردار

عفونت علامت دار مثانه، التهاب مثانه نام دارد و علائم بالینی آن در زنان باردار و غیر باردار یکسان هست...

عفونت دستگاه ادراری (UTI) یک مشکل مهم بهداشتی در سراسر جهان است.

عفونت ادراری در دوره ی بارداری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) یک مشکل مهم بهداشتی در سراسر جهان است.

بعضی از زنان تلاش میکنند که عفونت واژن خود را بصورت خانگی درمان کنند.

ترشحاتی که باید زنان را نگران کند

بعضی از زنان تلاش میکنند که عفونت واژن خود را بصورت خانگی درمان کنند.

بوی ادرار نیز می ‌تواند نشانگر بیماری باشد.

عفونت های مجاری ادراری و مهبلی

بوی ادرار نیز می ‌تواند نشانگر بیماری باشد.

شیستوزوما در جاهایی که گرمسیر هستند و آب های راکد دارند دیده می شود

آلودگی با انگل شیستوزوما

شیستوزوما در جاهایی که گرمسیر هستند و آب های راکد دارند دیده می شود

ر شرايط معمول مكانيسمهای دفاعی مانع رشد و تكثير باكتریها و بروز عفونت  ادراری..

عفونت های ادراری

ر شرايط معمول مكانيسمهای دفاعی مانع رشد و تكثير باكتریها و بروز عفونت ادراری..

دیابت باعث تغییر تولید عادی بزاق شده و حس تشنگی زیاد را افزایش می دهد.

علائم دیابت 8 مورد

دیابت باعث تغییر تولید عادی بزاق شده و حس تشنگی زیاد را افزایش می دهد.

ماست نمی تواند یک عفونت قارچی واژن را درمان کند.

آیا ماست می تواند عفونت قارچی واژن را درمان کند

ماست نمی تواند یک عفونت قارچی واژن را درمان کند.

چه زنجبیلی خوب است؟ و چگونه می‌توانید آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید؟

فواید زنجبیل 12 مورد

چه زنجبیلی خوب است؟ و چگونه می‌توانید آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید؟