این "نوشیدنی سلطنتی" قند خون را کاهش می دهد

در

جینسینگ
مطالعات اخیر نشان داده است که خواص چای جینسینگ می تواند سطح قند خون را کاهش داده و از افزایش خطرناک قند خون جلوگیری کند. این برای افراد دیابتی بسیار مهم است.

چای جینسینگ

به چای جینسینگ گاهی اوقات "نوشیدنی سلطنتی" نامیده می شود.(گران بودن اصل جینسینگ  ) سرشار از ویتامین C ، ویتامین های گروه B ضروری برای لوزالمعده و سایر اندام های حیاتی است. 

 

جینسینگ دارای اثر مقوی نسبتاً قوی است ، بنابراین جوشانده ها و چای های جینسینگ بهتر است صبح ها مصرف شوند. ممکن است برای افرادی که فشار خون بالا دارند جینسینگ ناامن باشد.

 

جینسینگ حاوی آهن ، فسفر ، گوگرد ، منگنز ، سیلیکون و آلومینیوم است. اعتقاد بر این است که مواد اصلی اصلی موجود در ریشه ، ساپونین ها هستند که هنوز ترکیب شیمیایی آنها به طور کامل روشن نشده است. ساپونین ها ، از جمله موارد دیگر ، قادر به خون سازی ، تمیز کردن اندام های خونساز و تأثیر مثبت بر روی کبد هستند.

 

جینسینگ یک داروی گیاهی  جهانی محسوب می شود که برای ضعف عمومی ، از دست دادن قدرت ، افسردگی و کار زیاد استفاده می شود. تأثیر مثبتی بر روی کل سیستم غدد درون ریز - غده هیپوفیز ، تیروئید و پانکراس ، دستگاه تناسلی و غیره دارد. 

 

ریشه جینسینگ و آماده سازی بر اساس آن میزان کلسترول را کاهش می دهد ، فعالیت غدد فوق کلیوی را فعال می کند و باعث افزایش ایمنی می شود. قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

گياه Maca ماکا یا مکا

در

گیاه ماکا یا گیاه مکا (ریشه): گياه Maca به عنوان غذا و داروی گیاهی استفاده می شود و غدد درون ریز، حجم عضلات، مدیریت استرس ، عملکرد جنسی و باروری در زنان و مردان را بهبود می بخشد.

گياه Maca ( جینسینگ پرويی) ، در مناطق کوهستانی پرو کشت می شود. ريشه خوردنی اين گياه که شبيه تربچه است يکی از غذاهای اساسی مردم آن منطقه می باشد. تحقيقات روی ريشه گياه ماکا نشان داده که خوردن آن در تغذیه روزانه افزايش ميل و قدرت جنسی و ساخت موادی که در سيستم عصبی برای ارسال سيگنالها به کار می روند بسيار مفيد است. همچنين کارايی بدن را در طول عمل جنسی و باروری افزايش می دهد.

 

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۸کسی می دونه از کجا میشه خرید؟

۱۳۹۵/۱۰/۲۸از کجا بخریم؟؟؟؟؟؟

۱۳۹۷/۵/۲۹فکر کنم بیشتر بصورت مکمل موجود باشد.

۱۳۹۷/۵/۲۸چطوری میشه این گیاه رو خرید از کجا؟

در ادامه بخوانید...

خواص میخک

در

 

 میخک ادویه ای فوق العاده با ارزش غذایی و آنتی اکسیدانی بسیار بالا می باشد. 

بوی میخک پشه ها را فراری می دهد.برای رهایی از نیش پشها مقداری از این ادویه را نزدیک محل خوابیدن قرار دهید.

میخک دارای خواص ضدعفونی کننده، ضد قارچ و ضد میکروبی می باشد و باعث از بین بردن باکتری ها و میکروب های بد دهان ، بوی بد دهان و همچنین رفع بسیاری از مشکلات گوارشی میگردد.(سیارک

داروی گیاهی میخک ضد نفخ می باشد و بسیاری از مشکلات حرکتی روده از جمله یبوست را برطرف مینماید.

میخک یک درمان عالی برای مشکلات انگلی می باشد.

میخک را می توان به عنوان یک مسکن بسیار قوی برای رفع درد دندان استفاده کرد.

میخک از دو بخش نر و ماده تشکیل شده است.بخش نر همان ساقه و بخش ماده ی آن توپ مانند است.

آقایان برای مصرف میخک فقط ساقه را استفاده کنند ولی خانم ها هر دو بخش را می توانند به عنوان آدامس  برای بر طرف کردن بوی بد دهان بجوند! (سیارک

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

چریش (Neem)

در

چریش

 

در قرن 21 ميليون ها دلار در زمينه مبارزه با آفات و بیماری ها برای حل مشكلات جهاني سرمايه ‌گذاری می شود , به ويژه در زمينه ساخت وتوسعه تجاری آفت‌كش‌‌ها بنابر این توجه جها نيان در آینده به اين درخت معجزه‌آسا با توان تجاری بالا بیشتر معطوف شده است .

 

neem چیست

دربرخی از منابع مذهبی و تاريخی هند باستان، برای مثال, Agni-puranam(300 تا 750 قبل از ميلاد) به خواص درمانی اين گياه دارویی برای درمان جذام و نیز در padma-puranam به خواص طول عمر انسان اشاره کرده اند. در ريگ ودا Rigveda از درخت چریش Neem به عنوان عامل كنترل آفات آورده شده است . نام اين درخت در سانسكريت Sarvaroganivarini و Arishta مي‌باشد كه معنا و مفهوم آن "تسكين دهنده و يا التيام بخش هر نوع بیماری می باشد“. درخت Neem "Kalpavriksh" يا درخت برآورنده حاجات و آرزوها ناميده می شود. در محوطه بیشتر معابد و بناهای مذهبی هند حداقل یک درخت Neem یا   چریش به فارسی   دیده می شود.

چریش چیست

معنی neem به فارسی (چریش) است که البته با گیاه چریش یا سبزی چریش متفاوت است.

چریش (Neem) درختی هميشه سبز به ارتفاع 15 الي 20 متر كه گاهي به 40 مترنیز مي‌رسد. شبيه درخت بلوط ,  عمر درخت چریش حدود 100 تا 150 سال و دارای گلها خوشه‌اي است که در هر خوشه 150 تا 250 گل می روید. طول  هر برگ حدود 20 تا 40 سانتيمتر است . گلها سفيد تا زرد كم رنگ و دو جنسی.

 

درخت چریش (Neem) از سال چهارم و پنجم به گل مي‌نشیند و تا پس از صد سالگی گل می دهد. گلهای اين درخت معطّر و عطری شبيه  بوی عسل می دهند، بنابراین درختی شهدزا  می باشد و مناسب برای زنبور عسل.ميو‌ه‌ها شبيه زيتون و به طول دو سانتيمتر. رنگ ميوه ها ابتدا سبز و سپس به رنگ سبز متمايل به زرد هستند. در شرايط جنوب هند فصل گل دهی از ژانويه تا می است . فصل رسيدن ميوه‌ها از می تا اگوست می باشد .    

 

چریش         

 

خواص درخت Neem چریش

استفاده از تركيبات بيولوژيك Neem در طب سنتی

خاصيت Anticeptic :برگ درخت چریش. برخي از افراد به منظور جلوگيری از بروز بیماری‌ها برگ اين درخت را در آب خیس کرده  و صبح روز بعد عصاره آنرا می خورند.
استفاده از خمير برگ اين درخت برای درمان بیماری‌های پوستي مانند جرب.
قرار دادن برگ اين درخت در بستر بيماراني كه به بیماری ‌های آبله و سرخك مبتلا شده اند.
جوشانده برگ چریش برای درمان بیماری يرقان و مالاريا نوشیده می شود.
استفاده از برگ درخت چریش برای درمان روماتيسم، بیماری‌های قلبي و تصفيه خون.
مصرف جوشانده برگ درخت برای درمان توبركولوز، ديابت، اسهال و تهوع.
بسياري از روستائيان در فصل شروع بیماری مالاريا برای جلوگيری از ابتلاء  به مالاریا زير درخت چریش میخوابند تا از حمله پشه‌ها در امان بمانند.
در شمال و مركز شبه قاره هند از ساقه‌های نرم اين درخت برای مسواك زدن استفاده می کنند.
برای جلوگيری از حاملگی از پوست درخت به صورت خوراكی استفاده می کنند.
برگ درخت چریش به عنوان چاشنی در غذا کاربرد دارد.

neem oil چیست، روغن چریش به فارسی
روغن مغز دانه درخت چریش به عنوان نوشدارو و پادزهر در مقابل گزش مار و عقرب استفاده می شود.
برای دفع كرم‌های گرد از جوشانده گیاه درخت چریش استفاده می شود.  

 
قوی ترین ضد عفونی کننده، دارای خواص ضد قارچی، ضد التهابی، ضد باکتریایی، قابض، ترمیم کننده زخم، یک داروی بسیار موثر برای درمان طیف وسیعی از بیماری های پوستی، پاکسازی خون، افزایش ایمنی، یک ضد بارداری طبیعی بدون عوارض جانبی، یک داروی قوی مرطوب کننده پوست، سفید کننده پوست، پایه صابون، داروی موثر برای تقویت و ترمیم مو، در برابر ریزش مو، از بین بردن شوره سر و رفع شپش
 
چریش

روغن چریش چیست

روغن چریش به انگلیسی  Neem oil

روغن چریش  از دانه های چریش موجود در میوه درخت که شبیه زیتون است به دست می آید. هر میوه حاوی یک دانه است و درون آن چندین هسته وجود دارد. بهترین روغن با پرس سرد به دست می آید. دانه های میوه چریش حاوی 40 تا 50 درصد روغن چرب هستند. 
 
در حال حاضر، تمام درختان چریش در هند حدود 3.5 میلیون تن هسته در سال تولید می کنند. از این میزان می توان 700 هزار تن روغن تولید کرد در حالی که حداکثر 150 هزار تن تولید می شود، بنابراین هند پتانسیل خوبی برای افزایش تولید روغن چریش دارد. 
 
روغن چریش حاوی بیش از 140 جزء مختلف است و به دلیل دارا بودن بالاترین محتوای آزادیراکتین در آن، حتی نسبت به عصاره پوست و برگ گیاه، خواص درمانی قوی‌تری دارد . 
 
ترکیبات اصلی روغن چریش عبارتند از: اولئیک، پالمیتیک، استئاریک، لینولئیک، اسیدهای آراشیدونیک، مواد تلخ، ترکیبات حاوی گوگرد، آنتی بیوتیک های طبیعی، مس، آلکالوئید مارگوزین، استرول ها، اسیدهای آمینه، ویتامین های E، A و C، لیمونوئیدها نیمبین. ، آزادیراکتین و غیره ...
 
روغن چریش سنگین، چسبناک، تیره، سبز مایل به قهوه ای، طعم تلخی دارد که به آن لیمونوئیدهای موجود در آن می دهد.
 
روغن چریش طبیعی بوی نامطبوعی دارد که یادآور مخلوط سیر و کره بادام زمینی ترش است. این بو توسط اجزای گوگردی به او داده می شود. در این راستا، استفاده از آن عمدتا به تولید صابون محدود می شود، جایی که بوی آن اغلب توسط روغن های دیگر، به عنوان مثال، روغن شمعدانی، یلانگ یلانگ، اسطوخودوس پوشانده می شود. 
 
امروزه روغن چریش در بازار یافت می شود که عطر خوش گل رز یا چوب صندل دارد. با این حال، چنین روغن بی‌رنگ تصفیه‌شده خاصیت درمانی خود را از دست می‌دهد، زیرا این اجزایی هستند که باعث ایجاد این بوی قوی می‌شوند که ویژگی‌های معجزه آسای چریش را تعیین می‌کنند.
 
در شرایط عادی، بدون نظر پزشک، فقط می توان از آن به صورت خارجی استفاده کرد. روغن چریش نباید قبل از بچه دار شدن توسط یک زن یا مرد به صورت داخلی یا خارجی استفاده شود، زیرا این یک روش پیشگیری از بارداری بسیار موثر است. 
 
چریش
 
روغن چریش یک عامل بسیار موثر، قدرتمند و سریع الاثر است که می تواند به معنای واقعی کلمه بلافاصله مشکلاتی را که برای حل آن استفاده می شود برطرف کند. بسیاری از مشکلات به ظاهر غیرقابل حل که مردم سال ها از آن رنج می بردند، بلافاصله با استفاده از چریش برطرف شد. روغن چریش حتی از عصاره برگ، پوست، میوه و گل آن نیز موثرتر است.
  
روغن چریش در موارد زیر استفاده می شود: 
- برای کنترل آفات در باغ
- به عنوان کود
- حشرات را دفع  می کند
- برای حیوانات خانگی و حیوانات مزرعه در مبارزه با انگل های پوستی
- به عنوان یک ضد بارداری موثر
- به عنوان یک دارو در پزشکی (برای استفاده داخلی و خارجی)
- در تولید صابون
- در زیبایی برای رفع مشکلات پوست و مو
- به عنوان روغن روان کننده در صنعت و برای تولید متان استفاده می شود 
 
در چهار مورد اول استفاده از چریش بوی نامطبوع چریش مشکلی ندارد زیرا به محض خشک شدن روغن عملا از بین می رود. برای سمپاشی باغ یا محیط داخلی، روغن اغلب به صورت اسپری های مخصوص تولید می شود که استفاده از آن را راحت می کند. برای حیوانات خانگی در صابون ها، شامپوها و اسپری ها یافت می شود. 
 
 چریش

روغن چریش در پزشکی 

خواص جادویی چریش از زمان های قدیم در آیورودا استفاده می شده است . 
روغن چریش قوی ترین خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتری، ضد التهاب، تب بر، ضد درد آنتی اکسیدانی، ضد قارچ، مرطوب کننده، نرم کننده، سفید کننده، قابض، ترمیم کننده زخم ها را دارد. 

کاربردهای دارویی روغن چریش به شرح زیر است: 

- روغن چریش داروی بسیار موثر در برابر طیف وسیعی از بیماری های پوستی، از جمله بسیار جدی (جذام، پسوریازیس، کرم حلقوی، اگزما، کهیر)، بثورات پوستی، آکنه، آبسه، تاول، کورک، عفونت های انگلی 
- تصفیه کننده قوی خون 
- سموم را از بدن دفع می کند، در پاکسازی درمانی و در صورت لزوم کاهش وزن استفاده می شود
 - قوی ترین ضد بارداری طبیعی 
- تب را کاهش می دهد، برای بیماری های التهابی، سرماخوردگی، تب، مالاریا استفاده می شود 
- به درد مفاصل و عضلات، روماتیسم، آرتریت، رگ به رگ شدن کمک می کند 
- به گوش درد کمک می کند 
- برای سردرد استفاده می شود 
- به بیماری های تنفسی و سرفه کمک می کند 
- ضد استفراغ 
- عامل ضد تومور، عامل ضد سرطان 
- در درمان دیابت استفاده می شود، قند خون را کاهش می دهد 
- به بیماری های کبدی، هپاتیت، به عنوان مقوی کبد کمک می کند 
- ایمنی بدن را افزایش می دهد 
چریش

روغن چریش به عنوان یک ضد بارداری طبیعی 

چریش یک ضد بارداری بسیار موثر است. برای این منظور از روغن چریش استفاده می شود. عوارض جانبی منفی ایجاد نمی کند و همچنین از بیماری های منتقل شده در حین مقاربت محافظت می کند. برای کشورهای در حال توسعه، این یک راه حل واقعی برای مسئله کنترل تولد است. ایمن، ارزان و به طور کلی در دسترس است.
تحقیقات در این زمینه از دهه 80 و 90 قرن بیستم آغاز شد و هنوز ادامه دارد، این امکان وجود دارد که در مقیاس جهانی برای این اهداف مورد استفاده قرار گیرد.
روغن چریش می تواند به عنوان یک ضد بارداری برای مردان و زنان استفاده شود.
خانم ها قبل و بعد از رابطه جنسی از آن استفاده می کنند. نتایج کارآزمایی‌های بالینی 100% موثر بوده است. روغن چریش اسپرم را در 20-30 ثانیه خنثی کرد.
همین نتایج در قرن اول قبل از میلاد توسط پزشک هندی چاراکا به تفصیل شرح داده شد. او می نویسد که پشم پنبه آغشته به روغن چریش را به مدت 15 دقیقه قبل از مقاربت وارد واژن می کردند و این کار اسپرم را از بین می برد.
 
تحقیقات جدید این حقایق را تایید کرده و دریافته است که اثر روغن چریش پس از آن 5 ساعت بدون ایجاد هیچ گونه تحریک یا ناراحتی باقی می ماند. علاوه بر این، روغن به عنوان یک اثر روان کننده و ضد باکتری اضافی عمل می کند. تنها نکته منفی بوی نامطبوع روغن است.
 
این خاصیت روغن چریش نه با اثر مستقیم آن بر اسپرم، بلکه با قوی ترین اثر بر روی سیستم ایمنی بدن توضیح داده می شود که به حدی بسیج می شود که اسپرم را خنثی می کند. در این مورد، یک زن می تواند برای مدتی استریل بماند - تا 10-12 ماه، پس از آن بدن بدون هیچ عواقب منفی یا عوارض جانبی به حالت عادی باز می گردد.
روغن چریش که به صورت داخلی مصرف می شود، پس از 10 روز حاملگی را خاتمه می دهد، با چرخه بعدی تمام عملکردها بازسازی می شوند.
در سال 1992 آزمایشی با 20 سرباز متاهل هندی انجام شد. مردان به طور منظم دوز کمی از روغن چریش را در یک کپسول ژلاتین در طول سال مصرف می کردند. در حال حاضر پس از 6 هفته استفاده، همه مردان، 100٪ قادر به لقاح نبودند، پس از مقاربت، حتی یک زن باردار نشد. سربازان هیچ عارضه جانبی، تغییر در قدرت یا میل جنسی را تجربه نکردند. 6 هفته پس از قطع مصرف کپسول، تمام عملکردهای قبلی بازیابی شدند.
 
متعاقباً، مطالعات نشان داده است که عصاره برگ چریش همین خواص را دارد.
کرم های ضد بارداری حاوی چریش در حال حاضر در هند تولید می شود، اما تولید و استفاده از آنها محدود است. برای اینکه بتوان آن را به یک ابزار پیشگیری از بارداری پرکاربرد تبدیل کرد، تحقیقات بسیار جدی‌تر و در مقیاس بزرگ‌تری مورد نیاز است.
 
چریش

روغن چریش در زیبایی 

روغن چریش به طور گسترده ای در زیبایی استفاده می شود. این ترکیبی از تمام ویژگی های مفید آلوئه و روغن درخت چای - مرطوب کننده طبیعی معروف و ضد عفونی کننده طبیعی معروف است. 
 
روغن چریش می تواند بخشی از لوازم آرایشی مختلف باشد - محصولات بهداشتی دهان، کرم های مراقبت از صورت و دست، روغن ها، تونیک ها، لوسیون ها، ژل های شستشو، ماسک ها، محصولات مراقبت از مو - روغن ها، شامپوها، ماسک ها  و ...  با این حال، به دلیل بوی نامطبوع روغن در آرایشی و بهداشتی آیورودا، به طور سنتی با عصاره برگ یا پوست درخت چریش جایگزین می شود. 
 
روغن چریش بیشتر در لوازم آرایشی و بهداشتی دارویی - برای رفع مشکلات پوستی - در کرم ها و پمادهای ضد عفونی کننده، روغن های دارویی، ماسک ها، پاک کننده ها، محصولات ضد ریزش مو، شوره سر، شپش و انواع قارچ ها و انگل ها استفاده می شود. علاوه بر این، روغن چریش، به جای عصاره برگ، در صابون های چریش گنجانده شده است.  
 
- قوی ترین خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی در روغن چریش 
روغن چریش  بیماری های پوستی را با موفقیت درمان می کند - پسوریازیس، اگزما، جذام، کرم حلقوی، بثورات پوستی، آکنه، تومورها، آبسه ها، جوش ها و بسیاری دیگر، خارش، قرمزی، سوزش را تسکین می دهد، خارش، قرمزی، سوزش، موثر برای اگزما، آکنه، روزاسیس، و بیماری های دیگر پوست را عمیقا تمیز می کند، چربی و آلودگی اضافی را از بین می برد، منافذ را باز می کند، فعالیت غدد چربی را تنظیم می کند. محافظت ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی به پوست سالم می دهد.
 
روغن چریش در کرم های ضد عفونی کننده آکنه، آبسه، بثورات، آکنه، اغلب در ترکیب با زردچوبه گنجانده شده است، که در این مورد اثر ضد باکتریایی چریش، پاک کننده های صورت - ژل های شستشو، شیر پاک کننده، ماسک ها و همچنین در کرم های مختلف را افزایش می دهد. به عنوان مثال، کرم های مغذی به عنوان یک جزء ضد عفونی کننده، در ژل های دوش، فوم و نمک های حمام، دهان شویه ها. 
چریش
با افزودن چند قطره روغن خالص با کیفیت بالا به کرم‌ها و سایر محصولات آرایشی، اثر آن‌ها را تقویت و افزایش دهید و اگر روغن چریش را به روغن پایه یا مخلوطی از روغن‌های پایه اضافه کنید، می‌توانید یک محصول آرایشی عالی به دست آورید، نه بدتر از آن. نسبت به کرم های شناخته شده گران قیمت 
 
خواص فوق چریش آن را به یک داروی ضروری برای مراقبت از پوست چرب و مشکل دار و همچنین یک جزء موثر در لوازم آرایشی برای جوانانی که اغلب از آکنه، بثورات پوستی و سایر مشکلات مرتبط با افزایش سن رنج می برند ، تبدیل می کند.
  
- خاصیت ضد قارچی روغن چریش 
روغن چریش به شکل خالص خود را می توان برای درمان قارچ پا و ناخن استفاده کرد، این روغن به طور کامل جایگزین مواد ضد قارچی گران قیمت به خصوص در مراحل اولیه بیماری خواهد شد. رشد قارچ را متوقف می کند و تولید سموم بیماری زا توسط آن را کاهش و متوقف می کند. 
شامل کرم های ضد قارچ، کرم های ضد عفونی کننده پا، روغن و لاک ناخن. 
 
- خاصیت قابض و ترمیم کننده زخم 
 
زخم ها، بریدگی ها، سوختگی ها، زخم ها را بهبود می بخشد، برای درمان زخم هایی که برای مدت طولانی خوب نمی شوند بسیار موثر است. منافذ را کمی سفت می کند، پوست را سفت و شاداب می کند. بخشی از ماسک ها و تونیک های لیفت کننده و تقویت کننده است.
  
- خاصیت آنتی اکسیدانی 
چریش حاوی آنتی اکسیدان ویتامین E است که به دلیل اثرات ضد پیری آن بر روی پوست شناخته شده است. رادیکال های آزاد و سموم را از بین می برد، سلول ها را بازسازی می کند، پوست را تقویت می کند، گردش خون و رنگ چهره را بهبود می بخشد، ظاهر و درخشندگی تازه و سالمی به آن می بخشد. 
- خاصیت مرطوب کنندگی 
پوست را با رطوبت اشباع می کند، چین و چروک ها را صاف می کند، تعادل رطوبت، سفتی و کشسانی پوست را باز می گرداند. خاصیت مرطوب کنندگی روغن همراه با خاصیت پاک کنندگی و ضد عفونی کنندگی آن بسیار مهم است، پس از پاکسازی، پوست هیدراته باقی می ماند و استرس ندارد.
 
مناسب برای مراقبت از پوست خشک و خیلی خشک. 
بخشی از کرم های مرطوب کننده، شیر صورت، پاک کننده های آرایش است. 
 
چریش
- خاصیت تسکین دهنده و نرم کنندگی روغن چریش
پوست خشک، ترک خورده، آسیب دیده را تسکین می دهد، آرامش می بخشد، استرس، سوزش، قرمزی، خارش را کاهش می دهد. ترک ها به خصوص در آرنج و پاشنه و کف پا را بهبود می بخشد. 
 
روغن چریش در محصولات بهداشتی مختلف کودکان - در ضد عفونی کننده، کرم های مرطوب کننده، ژل های شستشوی بدن کودکان گنجانده شده است . 
 
- خاصیت لایه برداری و سفید کنندگی روغن چریش
به دلیل اسیدهایی که دارد خاصیت لایه برداری دارد. لایه برداری و حذف ذرات مرده پوست، باز کردن منافذ مسدود شده، کمی سفید کردن پوست و لکه های تیره. این یک لایه برداری طبیعی موثر اما نسبتاً ملایم است که در بسیاری از اسکراب ها گنجانده شده است. 
 
به درمان زگیل، جذب اسکار و از بین بردن علائم کشش کمک می کند. 
روغن چریش دیواره رگ های خونی را تقویت می کند، بنابراین در درمان روزاسه استفاده می شود. 
روغن چریش برای انواع پوست مناسب است .
محافظت می کند و پوست طبیعی را سالم نگه می دارد و هیچ شانسی برای باکتری ها و میکروب ها باقی نمی گذارد.
ایده آل برای مراقبت از پوست خشک و پیر - آن را با رطوبت، ویتامین ها اشباع می کند و محافظت ضد عفونی می کند.
 
دارویی عالی برای رفع مشکلات پوست چرب - منافذ مسدود شده را پاک می کند، چربی اضافی را از بین می برد، آکنه و جوش های پوستی، آکنه و آبسه را درمان می کند. 
برای ماساژ ، روغن چریش به روغن های گیاهی دیگر به نسبت 1:10 اضافه می شود، برای درمان نواحی دردناک پوست - به نسبت 1: 1، و همچنین می تواند به شکل خالص آن استفاده شود. 
 
پس از مالیدن روغن خالص چریش به پوست، بوی نامطبوع آن برای مدت طولانی باقی می ماند. این در درمان مشکلات جدی بی ربط است، در غیر این صورت می توان آن را به لوسیون ها یا روغن های دیگری که این بو را پنهان می کنند اضافه کرد. 
 
معمولاً استفاده از روغن چریش به صورت خالص روی پوست توصیه نمی شود، به جز نواحی جداگانه آن، اگرچه در صورت استفاده خارجی سمی نیست و عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این وجود، ممکن است یک آلرژی فردی به آن رخ دهد، بنابراین، ابتدا باید روغن را با دقت، در ناحیه کوچکی از پوست استفاده کنید.
 
چریش

صابون روغن چریش 

80 درصد از روغن چریش تولید شده برای تولید صابون استفاده می شود . صابون چریش یک شکل بسیار ساده، راحت و در عین حال موثر برای استفاده از خواص ارزشمند چریش، یک هدیه عالی و یک سعادت واقعی برای پوست است. 
 
ویژگی خاص صابون چریش این است که روغن چریش یک روغن اضافی نیست، بلکه جزء اصلی تشکیل دهنده پایه صابون است. 
صابون چریش باید حداقل 20 درصد روغن چریش داشته باشد. هنجار صابون با کیفیت 30-40٪ محتوای روغن چریش است. اگر محتوای آن زیر 20٪ باشد، این بدان معنا نیست که صابون بد است، اما اثربخشی عمل چریش در چنین صابونی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. 
 
صابون های چریش همچنین می توانند حاوی عصاره برگ چریش و سایر مواد باشند. ترکیب کلاسیک آن با زردچوبه، دومین ضد عفونی کننده مهم آیورودا است. به طور معمول دو سوم یا سه چهارم چریش و یک سوم و یک چهارم زردچوبه در غذاهای مختلف حاوی چریش و زردچوبه استفاده می شود. 
 
هنگام حل مشکلات خاص صابون چریش، لازم است صابون باکیفیت و نه ارزان قیمت را انتخاب کنید، جایی که از روغن چریش سرد فشرده استفاده می شود، یعنی بدون مواد شیمیایی تولید شده است که می تواند در صابون باقی بماند و اثر منفی داشته باشد. 
 
بوی صابون چریش نباید خوشایند باشد ، در هر صورت رایحه پایه چریش را باید به وضوح در آن احساس کرد که اگر درصد روغن چریش را در صابون مشاهده کنید، به راحتی از بین نمی رود. با این حال، بو در این مورد مشکلی ندارد، زیرا پس از استفاده از صابون بلافاصله شسته می شود. 
 
صابون چریش را می توان هر روز برای انواع پوست به عنوان محصولی استفاده کرد که پوست را کاملا تمیز می کند، مرطوب کننده و تسکین می دهد و به ویژه در مورد پوست های چرب محافظت ضد عفونی می کند . خارش، سوزش، قرمزی، پوسته پوسته شدن را از بین می برد، زخم ها و بریدگی ها را التیام می بخشد. 
 
صابون چریش برای صورت، دست ها و بدن و همچنین موها عالی است. 
تاثیر استفاده از صابون از همان اولین استفاده مشهود است و استفاده منظم به تمیزی مداوم پوست و فراموشی قارچ ها و عفونت های احتمالی کمک می کند. 
 
استفاده مداوم از آن برای پوست مشکل دار و آسیب دیده در ترکیب با سایر محصولات حاوی آن و سایر اجزای بسیار موثر ضروری است. 
مزیت استفاده از صابون چریش این است که به عنوان یک وسیله قوی و موثر برای پاکسازی پوست، آن را خشک نمی کند، بلکه آن را نرم و مرطوب می کند و به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی قوی، به طور ایده آل از پوست بسیار خشک، کم آب و خشک مراقبت می کند. پوست خشک. 
 
صابون چریش برای درمان نواحی خاص مانند نواحی صمیمی، زیر بغل، فاصله بین انگشتان پا، پا و پاشنه پا، در طول دوره قاعدگی، با افزایش تعریق، هوای گرم، هوای گرد و غبار و کثیف ایده آل است. 
 
چنین صابونی را می توان هنگام دوش گرفتن قبل و بعد از بازدید از استخر، و همچنین همراه داشتن آن در سفر، در تعطیلات، در هتل، در استراحتگاه استفاده کرد - در برابر قارچ ها محافظت می کند، که به راحتی به دست می آیند. در مکان های عمومی و همچنین از دیگران آلوده می شود. 
 
استفاده از صابون چریش هنگام مراقبت از بیماران برای از بین بردن جوش های پوشک، استفاده از صابون چریش در بخش بیمارستان و استفاده از آن پس از ویزیت خوب است. 
 
این ماده شوینده ای عالی برای شستن یا بازسازی لباس هایی مانند جوراب، لباس زیر، تی شرت زیر بغل و پیراهن است. همچنین می توان از آن به عنوان یکی از ابزارهای درمان لباس افرادی که تحت درمان قارچ پا و ناخن هستند استفاده کرد. صابون های چریش درشت تر و ارزان تر برای این کار مناسب هستند. صابون چریش مخصوص نگهداری از حیوانات تولید می شود. 
 
چریش

روغن چریش برای مراقبت از مو 

روغن چریش یک محصول ایده آل و بسیار موثر نه تنها برای مراقبت از هر نوع مو، بلکه برای درمان و ترمیم خط مو نیز می باشد. خشکی، پوسته پوسته شدن، خارش، انواع بیماری های پوستی و قارچ ها، شوره سر را از بین می برد، اپیدرم سر و فولیکول های مو را بهبود می بخشد. هر کاری که روغن چریش با پوست صورت و بدن انجام می دهد، روی پوست سر نیز اعمال می شود.
 
روغن چریش موهای نازک، نازک و خشک، موهایی که به دلیل رنگ کردن یا تأثیرات منفی خارجی رطوبت خود را از دست داده اند را احیا می کند و از پیری زودرس جلوگیری می کند. موها را تقویت می کند، ظاهر سالم، درخشندگی و ابریشمی آن را باز می گرداند. به خصوص برای موهای نازک، خشک و شکننده و همچنین موهای چرب توصیه می شود . 
 
با این حال، هنگامی که روغن روی موها مالیده می شود، بوی نامطبوع آن کاملاً به شدت احساس می شود. در این صورت مقدار کمی روغن با بوی مطبوع به شامپوی مورد علاقه شما اضافه می شود و یا موها پس از روغن با شامپویی با بوی قوی شسته و با نرم کننده درمان می شوند. 
 
اگرچه عصاره برگ چریش به طور سنتی به بیشتر محصولات مو اضافه می شود، اما وقتی صحبت از یک مشکل جدی خاص می شود، روغن چریش به آنها اضافه می شود. این ماده ضروری، ضروری و کلیدی در محصولات ضد ریزش مو و ترمیم مو، ضد شوره سر است و بخشی از ماسک ها، روغن ها، شامپوهای دارویی و مومیایی کننده ها و آبکش ها است. 
 
روغن چریش خیلی سریع عمل می‌کند، نتیجه آن بعد از اولین استفاده احساس می‌شود و بعد از دوره مصرف، موها تغییر شکل می‌دهند و بیماری‌هایی که با روش‌های دیگر درمان نشده‌اند، درمان می‌شوند. 
 
روغن چریش یک داروی بسیار موثر و موثر برای از بین بردن شپش است، در این مورد توصیه می شود از روغن چریش به شکل خالص آن یا مخلوط کردن آن به نسبت مساوی با روغن گیاهی دیگری مانند روغن کنجد یا نارگیل استفاده کنید. در اینجا روغن چریش در عمل خود جایگزین چیزی نمی شود و بوی آن نقش بسزایی ندارد.
 
این ترکیب شامل: صابون Neem Aasha Herbals، صابون HerbalMix 24 herbs، کرم پای Veda Vedika برای پوست خشک و ترک خورده، روغن شفابخش Veda Vedika است.
 

نظرات

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش از دانه های چریش موجود در میوه درخت که شبیه زیتون است به دست می آید. هر میوه حاوی یک دانه است و درون آن چندین هسته وجود دارد. بهترین روغن با پرس سرد به دست می آید. دانه های میوه چریش حاوی 40 تا 50 درصد روغن چرب هستند.

۱۴۰۰/۹/۲۳در حال حاضر، تمام درختان چریش در هند حدود 3.5 میلیون تن هسته در سال تولید می کنند. از این میزان می توان 700 هزار تن روغن تولید کرد، در حالی که حداکثر 150 هزار تن تولید می شود، بنابراین هند پتانسیل خوبی برای افزایش تولید روغن چریش دارد.

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش حاوی بیش از 140 جزء مختلف است و به دلیل دارا بودن بالاترین میزان آزادیراکتین در آن، خواص درمانی قوی تری نسبت به عصاره پوست و برگ گیاه دارد .

۱۴۰۰/۹/۲۳ ترکیبات اصلی روغن چریش عبارتند از: اولئیک، پالمیتیک، استئاریک، لینولئیک، اسیدهای آراشیدونیک، مواد تلخ، ترکیبات حاوی گوگرد، آنتی بیوتیک های طبیعی، مس، آلکالوئید مارگوزین، استرول ها، اسیدهای آمینه، ویتامین های E، A و C، لیمونوئیدها نیمبین. ، آزادیراکتین و غیره ...

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش سنگین، چسبناک، تیره، سبز مایل به قهوه ای، طعم تلخی دارد که به آن لیمونوئیدهای موجود در آن می دهد. روغن طبیعی چریش بوی نامطبوعی دارد که یادآور مخلوط سیر و کره بادام زمینی ترش است. چنین بویی توسط اجزای سولفوریک به او داده می شود. از این نظر، استفاده از آن عمدتاً به تولید صابون‌ها محدود می‌شود، جایی که بوی آن اغلب توسط روغن‌های دیگر، به عنوان مثال، شمعدانی، یلانگ یلانگ، اسطوخودوس پوشانده می‌شود.

۱۴۰۰/۹/۲۳امروزه روغن چریش در بازار یافت می شود که بوی خوش گل رز یا چوب صندل دارد. با این حال، چنین روغن بی‌رنگ تصفیه‌شده‌ای خواص درمانی خود را از دست می‌دهد، زیرا این اجزایی هستند که باعث ایجاد این بوی قوی می‌شوند که ویژگی‌های معجزه آسای چریش را تعیین می‌کنند.

۱۴۰۰/۹/۲۳در شرایط عادی، بدون نظر پزشک، فقط می توان از آن به صورت خارجی استفاده کرد. روغن چریش نباید قبل از بچه دار شدن توسط یک زن یا مرد به صورت داخلی یا خارجی استفاده شود، زیرا این یک روش پیشگیری از بارداری بسیار موثر است.

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش یک عامل بسیار موثر، قدرتمند و سریع الاثر است که می تواند به معنای واقعی کلمه بلافاصله مشکلاتی را که برای حل آن استفاده می شود برطرف کند. بسیاری از مشکلات ظاهراً حل نشدنی که مردم سال ها از آن رنج می بردند، بلافاصله با استفاده از چریش برطرف شد. روغن چریش حتی از عصاره برگ، پوست، میوه و گل آن نیز قوی تر است.

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش در موارد زیر استفاده می شود: - برای کنترل آفات در باغ - به عنوان کود - حشرات را دور می کند و دفع می کند - برای حیوانات خانگی و حیوانات مزرعه در مبارزه با انگل های پوستی - به عنوان یک ضد بارداری موثر - به عنوان یک دارو در پزشکی (برای استفاده داخلی و خارجی) - در تولید صابون - در زیبایی برای رفع مشکلات پوست و مو - به عنوان روغن روان کننده در صنعت و برای تولید متان استفاده می شود در چهار مورد اول استفاده از چریش بوی نامطبوع چریش مشکلی ندارد زیرا به محض خشک شدن روغن عملا از بین می رود. برای سمپاشی باغ یا محیط داخلی، روغن اغلب به صورت اسپری های مخصوص تولید می شود که استفاده از آن را راحت می کند. برای حیوانات خانگی، در صابون ها، شامپوها و اسپری ها یافت می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۳خواص جادویی چریش از زمان های قدیم در آیورودا استفاده می شده است . روغن چریش دارای قوی ترین خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتری، ضد التهاب، تب بر، ضد درد آنتی اکسیدانی، ضد قارچ، مرطوب کننده، نرم کننده، سفید کننده، قابض، ترمیم کننده زخم است.

۱۴۰۰/۹/۲۳کاربردهای دارویی روغن چریش به شرح زیر است: - یک داروی بسیار موثر در برابر طیف وسیعی از بیماری های پوستی، از جمله بسیار جدی (جذام، پسوریازیس، کرم حلقوی، اگزما، کهیر)، روغن چریش بثورات پوستی، آکنه، آبسه، تاول، کورک، عفونت های انگلی - روغن چریش تصفیه کننده قوی خون - روغن چریش سموم را از بدن دفع می کند، در پاکسازی درمانی و در صورت لزوم کاهش وزن استفاده می شود - روغن چریش قوی ترین ضد بارداری طبیعی - روغن چریش تب را کاهش می دهد، برای بیماری های التهابی، سرماخوردگی، تب، مالاریا استفاده می شود - روغن چریش به درد مفاصل و عضلات، روماتیسم، آرتریت، رگ به رگ شدن کمک می کند - روغن چریش به گوش درد کمک می کند - روغن چریش برای سردرد استفاده می شود - روغن چریش به بیماری های تنفسی و سرفه کمک می کند -روغن چریش ضد استفراغ - روغن چریش عامل ضد تومور، عامل ضد سرطان - روغن چریش در درمان دیابت استفاده می شود، قند خون را کاهش می دهد - روغن چریش به بیماری های کبدی، هپاتیت، به عنوان مقوی کبد کمک می کند - روغن چریش ایمنی بدن را افزایش می دهد

۱۴۰۰/۹/۲۳چریش یک ضد بارداری بسیار موثر است. برای این منظور از روغن چریش استفاده می شود. عوارض جانبی منفی ایجاد نمی کند و همچنین از بیماری های منتقل شده در حین مقاربت محافظت می کند. برای کشورهای در حال توسعه، این یک راه حل واقعی برای مسئله کنترل تولد است. ایمن، ارزان و به طور کلی در دسترس است. تحقیقات در این زمینه از دهه 80 و 90 قرن بیستم آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد، این امکان وجود دارد که در مقیاس جهانی برای این اهداف مورد استفاده قرار گیرد. روغن چریش می تواند به عنوان یک ضد بارداری برای مردان و زنان استفاده شود.

۱۴۰۰/۹/۲۳خانم ها قبل و بعد از رابطه جنسی از آن استفاده می کنند. نتایج کارآزمایی‌های بالینی 100% مؤثر بوده است. روغن چریش اسپرم را در 20-30 ثانیه خنثی کرد. همین نتایج در قرن اول قبل از میلاد توسط پزشک هندی چاراکا به تفصیل شرح داده شد. او می نویسد که پشم پنبه آغشته به روغن چریش را به مدت 15 دقیقه قبل از مقاربت وارد واژن می کردند و این کار اسپرم را از بین می برد.تحقیقات جدید این حقایق را تایید کرده و دریافته است که اثر روغن چریش پس از آن 5 ساعت بدون ایجاد هیچ گونه تحریک یا ناراحتی باقی می ماند. علاوه بر این، روغن به عنوان یک اثر روان کننده و ضد باکتری اضافی عمل می کند. تنها نکته منفی بوی نامطبوع روغن است.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش به عنوان یک ضد بارداری طبیعی این خاصیت روغن چریش نه به دلیل تأثیر مستقیم آن بر اسپرم، بلکه به دلیل قوی ترین تأثیر آن بر روی سیستم ایمنی است که به حدی بسیج می شود که اسپرم را خنثی می کند. در این مورد، یک زن می تواند برای مدتی استریل بماند - تا 10-12 ماه، پس از آن بدن بدون هیچ عواقب منفی یا عوارض جانبی به حالت عادی باز می گردد. روغن چریش که به صورت داخلی مصرف می شود، پس از 10 روز بارداری را خاتمه می دهد، با چرخه بعدی تمام عملکردها بازسازی می شوند.

۱۴۰۰/۹/۲۴در سال 1992 آزمایشی با 20 سرباز متاهل ارتش هند انجام شد. مردان به طور منظم دوز کمی از روغن چریش را در یک کپسول ژلاتین در طول سال مصرف می کردند. پس از 6 هفته استفاده، همه مردان، 100٪ قادر به لقاح نبودند، پس از مقاربت، حتی یک زن باردار نشد. سربازان هیچ عارضه جانبی، تغییر در قدرت یا میل جنسی را تجربه نکردند. 6 هفته پس از قطع مصرف کپسول، تمام عملکردهای قبلی بازیابی شدند. متعاقباً مطالعات نشان داده است که عصاره برگ چریش نیز همین خواص را دارد. کرم های ضد بارداری حاوی چریش در حال حاضر در هند تولید می شود، اما تولید و استفاده از آنها محدود است. برای اینکه بتوان آن را به یک ابزار پیشگیری از بارداری پرکاربرد تبدیل کرد، تحقیقات بسیار جدی‌تر و در مقیاس وسیع‌تری مورد نیاز است.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش در زیبایی روغن چریش به طور گسترده در زیبایی استفاده می شود. این ترکیبی از تمام ویژگی های مفید آلوئه و روغن درخت چای - مرطوب کننده طبیعی معروف و ضد عفونی کننده طبیعی معروف است. روغن چریش می تواند بخشی از لوازم آرایشی مختلف باشد - محصولات بهداشت دهان، کرم های مراقبت از صورت و دست، روغن ها، تونیک ها، لوسیون ها، ژل های شستشو، ماسک ها، محصولات مراقبت از مو - روغن ها، شامپوها، ماسک ها، موم ها و ... با این حال، به دلیل بوی نامطبوع روغن در آرایشی و بهداشتی آیورودا، به طور سنتی با عصاره برگ یا پوست درخت چریش جایگزین می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش بیشتر در لوازم آرایشی و بهداشتی دارویی - برای رفع مشکلات پوستی - در کرم ها و پمادهای ضد عفونی کننده، روغن های دارویی، ماسک ها، پاک کننده ها، محصولات ضد ریزش مو، شوره سر، شپش و انواع قارچ ها و انگل ها استفاده می شود. علاوه بر این، روغن چریش، به جای عصاره برگ، در صابون های چریش یافت می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش قوی ترین خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی را دارد روغن چریش با موفقیت بیماری های پوستی - پسوریازیس، اگزما، جذام، کرم حلقوی، بثورات پوستی، آکنه، تومورها، آبسه ها، جوش ها و بسیاری دیگر را درمان می کند، خارش، قرمزی، سوزش را تسکین می دهد، خارش، قرمزی، سوزش، موثر برای اگزما، آکنه، روزاسیس، و بیماری های دیگر پوست را عمیقا تمیز می کند، چربی و آلودگی اضافی را از بین می برد، منافذ را باز می کند، فعالیت غدد چربی را تنظیم می کند. محافظت ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی به پوست سالم می دهد.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش در کرم های ضد عفونی کننده آکنه، آبسه، بثورات، آکنه، اغلب در ترکیب با زردچوبه گنجانده شده است، که در این مورد اثر ضد باکتریایی چریش، پاک کننده های صورت - ژل های شستشو، شیر پاک کننده، ماسک ها و همچنین در کرم های مختلف را افزایش می دهد. به عنوان مثال، کرم های مغذی به عنوان یک جزء ضد عفونی کننده، در ژل های دوش، فوم و نمک های حمام، دهان شویه ها. با افزودن چند قطره روغن خالص با کیفیت بالا به کرم ها و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی، اثر آنها را تقویت و افزایش دهید و اگر روغن چریش را به روغن پایه یا مخلوطی از روغن های پایه اضافه کنید، می توانید یک محصول آرایشی عالی، نه بدتر از آن، به دست آورید. نسبت به کرم های شناخته شده گران قیمت

۱۴۰۰/۹/۲۴خواص چریش آن را به یک داروی غیرقابل جایگزین برای مراقبت از پوست چرب و مشکل دار و همچنین جزء موثر لوازم آرایشی برای جوانانی که اغلب از آکنه، بثورات پوستی و سایر مشکلات مرتبط با افزایش سن رنج می برند تبدیل می کند.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش به شکل خالص را می توان برای درمان قارچ پا و ناخن استفاده کرد، به ویژه در مراحل اولیه بیماری کاملاً جایگزین داروهای گران قیمت ضد قارچی می شود. رشد قارچ را متوقف می کند و تولید سموم بیماری زا توسط آن را کاهش داده و متوقف می کند. شامل کرم های ضد قارچ، کرم های ضد عفونی کننده پا، روغن و لاک ناخن.

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت قابض و ترمیم کننده زخم روغن چریش زخم ها، بریدگی ها، سوختگی ها، زخم ها را بهبود می بخشد، روغن چریش برای درمان زخم هایی که برای مدت طولانی خوب نمی شوند بسیار موثر است. کمی منافذ را سفت می کند، پوست را بالا می برد و رنگ می کند. بخشی از ماسک ها و تونیک های لیفت کننده و تقویت کننده است.

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت آنتی اکسیدانی روغن چریش چریش حاوی آنتی اکسیدان ویتامین E است که به دلیل اثرات ضد پیری آن بر روی پوست شناخته شده است. رادیکال های آزاد و سموم را از بین می برد، سلول ها را بازسازی می کند، پوست را رنگ می کند، گردش خون و رنگ چهره را بهبود می بخشد، ظاهر و درخشندگی تازه و سالمی به آن می بخشد.

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت مرطوب کنندگی روغن چریش پوست را با رطوبت اشباع می کند، چین و چروک ها را صاف می کند، تعادل رطوبت، سفتی و کشسانی پوست را باز می گرداند. خاصیت مرطوب کنندگی روغن همراه با خاصیت پاک کنندگی و ضد عفونی کنندگی آن بسیار مهم است، پس از پاکسازی، پوست هیدراته باقی می ماند و استرس ندارد. مناسب برای مراقبت از پوست خشک و خیلی خشک. بخشی از کرم های مرطوب کننده، شیر صورت، پاک کننده های آرایش است.

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت تسکین دهنده و نرم کنندگی روغن چریش پوست خشک، ترک خورده، آسیب دیده را تسکین می دهد، آرامش می بخشد، استرس، سوزش، قرمزی، خارش را کاهش می دهد. ترک ها به خصوص در آرنج و پاشنه و کف پا را بهبود می بخشد. روغن چریش در انواع محصولات بهداشتی کودکان - در کرم های ضد عفونی کننده، مرطوب کننده و ژل های شستشوی بدن کودکان گنجانده شده است .

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت لایه برداری و سفید کنندگی روغن چریش به دلیل اسیدهایی که دارد خاصیت لایه برداری دارد. لایه برداری می کند و ذرات مرده پوست را از بین می برد، منافذ مسدود شده را باز می کند، پوست و لکه های تیره را کمی سفید می کند. این یک لایه برداری طبیعی موثر، اما نسبتاً ملایم است؛ در بسیاری از اسکراب ها گنجانده شده است. به درمان زگیل، جذب اسکار و از بین بردن علائم کشش کمک می کند. روغن چریش دیواره رگ های خونی را تقویت می کند، بنابراین در درمان روزاسه استفاده می شود. روغن چریش برای انواع پوست مناسب است . محافظت می کند و پوست طبیعی را سالم نگه می دارد و هیچ شانسی برای باکتری ها و میکروب ها باقی نمی گذارد. ایده آل برای مراقبت از پوست خشک و پیر - آن را با رطوبت، ویتامین ها اشباع می کند، محافظت ضد عفونی می کند. یک داروی عالی برای رفع مشکلات پوست چرب - منافذ مسدود شده را پاک می کند، چربی اضافی را از بین می برد، آکنه و جوش های پوستی، آکنه و آبسه را درمان می کند. برای ماساژ ، روغن چریش به روغن های گیاهی دیگر به نسبت 1:10 اضافه می شود، برای درمان نواحی دردناک پوست - به نسبت 1: 1، و همچنین می تواند به شکل خالص آن استفاده شود. پس از مالیدن روغن خالص چریش به پوست، بوی نامطبوع آن برای مدت طولانی باقی می ماند. هنگام درمان مشکلات جدی مهم نیست، در غیر این صورت می توان آن را به لوسیون ها یا روغن های دیگر اضافه کرد تا این بو را بپوشاند. معمولاً استفاده از روغن چریش به صورت خالص روی پوست توصیه نمی شود، به جز نواحی جداگانه آن، اگرچه در صورت استفاده خارجی سمی نیست و عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این وجود، ممکن است یک آلرژی فردی برای آن ایجاد شود، بنابراین، ابتدا باید روغن را با دقت در ناحیه کوچکی از پوست استفاده کنید.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون روغن چریش 80 درصد از روغن چریش تولید شده برای تولید صابون استفاده می شود . صابون چریش یک شکل بسیار ساده، راحت و در عین حال موثر برای استفاده از خواص ارزشمند چریش، یک هدیه عالی و یک سعادت واقعی برای پوست است. ویژگی خاص صابون چریش این است که روغن چریش یک روغن اضافی نیست، بلکه جزء اصلی تشکیل دهنده پایه صابون است.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون چریش باید حداقل 20 درصد روغن چریش داشته باشد. هنجار صابون با کیفیت 30-40٪ محتوای روغن چریش است. اگر محتوای آن زیر 20٪ باشد، این بدان معنا نیست که صابون بد است، اما اثر چریش در چنین صابونی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. صابون چریش همچنین می تواند حاوی عصاره برگ چریش و سایر مواد باشد. ترکیب کلاسیک آن با زردچوبه، دومین ضد عفونی کننده مهم آیورودا است. به طور معمول دو سوم یا سه چهارم چریش و یک سوم و یک چهارم زردچوبه در غذاهای مختلف حاوی چریش و زردچوبه استفاده می شود. هنگام حل مشکلات خاص صابون چریش، باید صابون های باکیفیت و نه ارزان را انتخاب کرد، جایی که از روغن چریش سرد فشرده استفاده می شود، یعنی بدون مواد شیمیایی تولید می شود که می تواند در صابون باقی بماند و اثر منفی بگذارد.

۱۴۰۰/۹/۲۴بوی صابون چریش نباید خوشایند باشد ، در هر صورت رایحه پایه چریش را باید به وضوح در آن احساس کرد که اگر درصد روغن چریش را در صابون مشاهده کنید، به راحتی از بین نمی رود. با این حال، بو در این مورد مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا بلافاصله پس از استفاده از صابون شسته می شود. صابون چریش را می توان هر روز برای انواع پوست به عنوان محصولی استفاده کرد که پوست را کاملا تمیز می کند، مرطوب کننده و تسکین می دهد و محافظت ضد عفونی کننده به خصوص در مورد پوست های چرب دارد . خارش، تحریک، قرمزی، پوسته پوسته شدن را از بین می برد، زخم ها و بریدگی ها را التیام می بخشد. صابون چریش برای صورت، دست ها و بدن و همچنین موها عالی است. تاثیر استفاده از صابون از همان اولین استفاده مشهود است و استفاده منظم به تمیزی مداوم پوست و فراموشی قارچ ها و عفونت های احتمالی کمک می کند. استفاده مداوم از آن برای پوست مشکل دار و آسیب دیده در ترکیب با سایر محصولات حاوی آن و سایر اجزای بسیار موثر ضروری است. مزیت استفاده از صابون چریش این است که به عنوان یک وسیله قوی و موثر برای پاکسازی پوست، آن را خشک نمی کند، بلکه آن را نرم و مرطوب می کند و به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی قوی، از پوست بسیار خشک، کم آب و کم آب مراقبت می کند. پوست خشک.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون چریش برای درمان نواحی خاص مانند نواحی صمیمی، زیر بغل، فاصله بین انگشتان پا، پا و پاشنه در طول دوره قاعدگی، با افزایش تعریق، در هوای گرم، گرد و غبار زیاد و آلودگی هوا ایده آل است. چنین صابونی را می توان هنگام دوش گرفتن قبل و بعد از استخر، و همچنین همراه داشتن آن هنگام مسافرت، در تعطیلات، در هتل یا استراحتگاه استفاده کرد - این صابون را در برابر قارچ ها محافظت می کند، که بسیار آسان است. در مکان های عمومی و همچنین از دیگران آلوده شوید.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون با چریش هنگام مراقبت از بیماران برای از بین بردن جوش های پوشک، استفاده از آن در بخش بیمارستان و پس از مراجعه استفاده می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون چریش یک شوینده عالی برای شستن یا تکمیل اقلام لباس مانند جوراب، لباس زیر، تی شرت زیر بغل و پیراهن است. همچنین می توان از آن به عنوان یکی از ابزارها برای درمان لباس های فردی که تحت درمان قارچ پا و ناخن است استفاده کرد. صابون‌های درشت‌تر و ارزان‌تر برای این کار مناسب هستند.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون چریش مخصوص نگهداری از حیوانات تولید می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش برای مراقبت از مو روغن چریش یک محصول ایده آل و بسیار موثر نه تنها برای مراقبت از هر نوع مو، بلکه برای درمان و ترمیم خط مو نیز می باشد. خشکی، پوسته پوسته شدن، خارش، انواع بیماری ها و قارچ های پوستی، شوره سر را از بین می برد، اپیدرم پوست سر و فولیکول های مو را بهبود می بخشد. هر کاری که روغن چریش با پوست صورت و بدن انجام می دهد، روی پوست سر نیز اعمال می شود. روغن چریش موهای نازک، نازک و خشک، موهایی که به دلیل رنگ کردن یا تأثیرات منفی خارجی رطوبت خود را از دست داده اند را احیا می کند و از پیری زودرس جلوگیری می کند. موها را تقویت می کند، ظاهر سالم، درخشندگی و ابریشمی آن را بازیابی می کند. مخصوصا برای موهای نازک، خشک و شکننده و موهای چرب توصیه می شود .

۱۴۰۰/۹/۲۴با این حال، هنگامی که روغن چریش روی موها مالیده می شود، بوی نامطبوع آن کاملاً به شدت احساس می شود. در این صورت مقدار کمی روغن با بوی مطبوع به شامپوی مورد علاقه شما اضافه می شود و یا موها پس از روغن با شامپویی با رایحه قوی و مطبوع شسته شده و با نرم کننده درمان می شوند.

۱۴۰۰/۹/۲۴اگرچه عصاره برگ چریش به طور سنتی به اکثر محصولات مو اضافه می شود، اما وقتی صحبت از یک مشکل جدی خاص می شود، روغن چریش به آنها اضافه می شود. این ماده ضروری، ضروری و کلیدی در محصولات ضد ریزش مو و ترمیم مو، ضد شوره سر است و بخشی از ماسک ها، روغن ها، شامپوهای دارویی و مومیایی کننده ها و آبکش ها است.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش خیلی سریع عمل می کند، نتیجه آن پس از اولین استفاده احساس می شود و پس از یک دوره استفاده، موها دگرگون می شوند و بیماری هایی که با روش های دیگر درمان نشده اند، درمان می شوند

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش یک داروی بسیار مؤثر برای از بین بردن شپش است، در این مورد توصیه می‌شود از روغن چریش به شکل خالص یا مخلوط کردن آن به نسبت مساوی با روغن گیاهی دیگری مانند روغن کنجد یا نارگیل استفاده کنید. در اینجا روغن چریش در عمل خود با چیزی جایگزین نمی شود و بوی آن نقش بسزایی نخواهد داشت.

در ادامه بخوانید...

عوارض جانبی زیره

در

(سیارک) : مانند هر چیز دیگری، دانه های زیره نیز برخی اثرات جانبی را دارند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می شود:

  1. سوزش سر دل

داروی گیاهی زیره با خاصیت تسکین دهنده گاز معده شناخته می شود اما می تواند سبب برخی مشکلات گوارشی شایع، مثل سوزش سردل نیز بشود! کتاب «راهنمای جیبی طب گیاهی» بیان می کند که دانه های زیره، از دستگاه گوارش گاز بیشتری را خالی می کنند.(سیارک

  1. آروغ زدن

اثر ضد نفخ زیره می تواند سبب اروغ زدن بیشتر شود. گاها آروغ زدن با عنوان ructus یا burping (همان معنی آروغ زدن می دهد) را دارد که نفخ و گاز بیش از حدی از روده و شکم از طریق دهان خارج می شود. آروغ زدن گاهی بوی بد و صدای بدی دارد. هرچند در معنای واقعی مسئله ساز نیست اما آروغ زدن قطعا موجب خجالت انسان می شود!

  1. آسیب به کبد

روغن موجود در دانه زیره بسیار بخارشونده می باشد و در صورتی که فردی دوره طولانی مدتی از آن استفاده کند می تواند سبب آسیب به کبد و کلیه شود. روغن زیره برای حیوانات استفاده می شود تا از اسپاسم عضلانی آنها جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهد.

  1. اثرات سقط جنینی

زیره می تواند اثر سقط جنینی روی زنان باردار داشته باشد. این بدین معنی است که مصرف زیاد دانه های زیره سبز می تواند منجر به سقط جنین و یا زایمان زودرس گردد.

  1. اعتیادآور

زیره خواص اعتیادآور دارد. زیره بایستی محتاطانه استفاده گردد چرا که می تواند اعتیادآور باشد. عوارض جانبی دیگر زیره اختلال روانی، خواب آلودگی و تهوع می باشد.

  1. دوره قاعدگی سخت

زیره می تواند منجر به خونریزی شدید دوره قاعدگی گردد. اگر زیره در مقادیر زیاد مصرف گردد در این صورت دوره قاعدگی سخت تر از دوره های قبل تجربه خواهید کرد!(سیارک

  1. کاهش قند خون

استفاده از مقدار زیاد زیره می تواند زبدنتان را کاهش دهد. در صورتی که در آینده ای نزدیک عمل جراحی خواهید داشت، دقت به این نکته مهم خواهد بود. در طول جراحی حفظ سطح قند خون مهم می باشد. بنابراین احتمالا دکترتان توصیه خواهد نمود که از خوردن زیره حداقل 2 هفته قبل از  جراحی خودداری کنید چرا که سطح قند خون تان نیاز به کنترل در طول جراحی و بعد از آن دارد.

  1. برای مبتلایان به دیابت خوب نیست

بیماران مبتلا به دیابت بایستی سطح قند خون خود را کنترل نمایند. بایستی سطح قند خون نرمالی داشته باشند تا سالم بمانند. در اکثر بیماران دیابتی، اکیدا نباید نوسان سطح قند خون وجود داشته باشد. همانطور که قبلا اشاره شد، زیره می تواند سطح قند خونتان را به سرعت کاهش دهد و سبب پایین آمدن سطح قند خونتان شود. بنابراین افراد  دیابتی بایستی از مصرف زیره خودداری کرده و بایستی بعد از مصرف آن، سطح قند خون را متعادل نمایند.

  1. آلرژی

مصرف زیره سبب خارش و آلرژی پوست نیز می شود. بنابراین افرادی که پوست حساس دارند در صورت نیاز به مصرف زیره، آن را در مقادیر کم مصرف نمایند.

نگران نباشید! زیره چیز سالمی است! فقط وقتی در مقادیر فراوان استفاده می گردد منجر به عوارض جانبی جدی می گردد. لذا به به استفاده از این ادویه نگران نباشید! زیره چیز سالمی است! فقط وقتی در مقادیر فراوان استفاده می گردد منجر به عوارض جانبی جدی می گردد. لذا به استفاده از این ادویه که داروی گیاهی هم به شمار می آید، در آشپزخانه ادامه دهید!

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ چگونه از زیره استفاده می کنید؟ آیا تا به حال عوارض جانبی آن را تجربه کرده اید؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.(سیارک)  

ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

سبزی چریش کوهی

در

 

چریش چیست

چریش نوعی گیاه خوراکی کوهی در خراسان شمالی که در فصل بهار در دامنه کوه ها سبز می شود.
هر بوته گياه چریش دارای چندين برگ ، مانند تره می باشد که قسمت انتهايی آن در غلافی سفيدرنگ جمع شده است. گیاه چریش کوهی در فصل بهار در همه سبزی فروشی ها بفروش می رسد  مردم خراسان شمالی با چریش بجنورد بخصوص روستاييان با استفاده از اين گياه آشی موسوم به آش چريش، آش یارمه و  نانی به نام نان چريشی تهیه می نمایند.

آش چريشی مخلوطی از حبوبات، بلغور و گياه چريش می باشد و نان چريشی را با استفاده از خمير، زردچوبه، سيب زمينی، پياز، روغن حيوانی و گياه چریش کوهی در تنور پخته می پزند.

طرز پخت سبزی کوهی چریش مانند سبزی آش است اما بهتر است سبزی چریش در اواسط پخت به آش اضافه شود چون سبزی چریش کمی دیر پز تر از سبزی آش است.

گياه چريش از گیاهان دارویی در خراسان شمالی به لحاظ شرايط اقليمی آن بخصوص در مناطق شمالی در منطقه گلول شيروان، راز و جرگلان، ارتفاعات اسدلی و كوه شاه جهان اسفراين، سالوك، كوه بهار، قزلق و شوقان جاجرم و مناطقي از شهرستان مانه و سملقان (SEMELGHAN )سبز می شود 

كارشناسان منابع طبيعي خراسان شمالی، برای جلوگیری از تخریب مراتع و پیشگیری از نابودی سبزی کوهی چریش، آموزش بهره‌برداران در شناسايي گونه‌هاي قابل بهره برداري، زمان گلدهي، زمان رسيدگي و بهترين زمان برداشت ريشه‌ها را حايز اهميت مي دانند .

ريشه‌های غده‌ای برخي از اين گونه‌ها چسبناك است كه موارد استفاده از آن در مناطق مختلفی از جمله ايران، تركمنستان و افغانستان به عنوان چسب طبيعي مشاهده می شود.

این گیاه علاوه بر مصرف خوراکی ، دارای  قابلیت دارویی نیز می باشد .

علاوه بر مصرف دارویی چریش به‌تنهایی و یا در ترکیب با سایر گیاهان ارزش آن مضاعف می‌گردد و در طب سنتی از این داروی گیاهی برای مداوای عوارض لکه‌های پوستی، اگزما، شکستگی اعضای بدن و جلوگیری ‌از ریزش مو و تقویت پیازمو نیز به کار می رود .

کارشناسان با تاکید بر اینکه هنگام برداشت، فقط باید برگ این گیاه جدا شود و از ریشه کندن آن خودداری گردد زیرا قطع گیاه چریش از ریشه موجب کاهش رویش آن در سال آتی می شود.

لازم به ذکر است که سبزی چریش بوته است و با درخت neem یا درخت چریش متفاوت است. 

 

خواص چریش

خواص ضدباکتریایی چریش

با مصرف خوراکی گیاه چریش، درست کردن غذا با سبزی چریش و استفاده  موضعی چریش  باکتری‌ها را کنترل کرده و زمینه رشد فزاینده آنها را از بین می برید و بدین ترتیب مجبور نمی باشید تا انرژی بدن را صرف مقابله با آنها کنید . اگر روزانه میزان معینی چریش مصرف کنید، باکتری‌های مضر روده‌ای را نابود کرده و به طور کلی روده شما پاک و عاری از هرگونه عفونت می شود.

خواص سبزی چریش

معمولا در نقاطی از بدن که بوی نامطبوعی به مشام می رسد نشانه  میزان فعالیت  زیاد باکتری‌ها در آن نقطه می باشد. تقریبا همه به نوعی متحمل مشکلات پوستی خفیفی می باشند. اگر مقداری برگ چریش را پیش از استحمام روی پوست خود بمالید و بگذارید تا مدتی  مانده و خشک گردد و سپس با آب شستشو دهید ، باکتری های آن منطقه را پاکسازی می نماید.

 

شیوه دیگری از کاربرد موضعی چریش

استفاده از سبزی کوهی چریش :
چند برگ چریش را به مدت یک شب در آب خیس نمایید و صبح با این آببدن خود را بشویید .بعد از استحمام با این آب پوستی پاک و درخشان خواهید داشت.

 

عوارض در صورت مصرف بیش از حد چریش

در صورت مصرف بیش از حد، چریش موجب نابودی نطفه می‌ شود . خانم‌های باردار در چهار تا پنج ماه اول بارداری که جنین در حال رشد می باشد نباید چریش مصرف نمایند. چریش صدمه‌ای به تخمدان نمی زند اما دمای مضاعفی در آن ناحیه بوجود می آورد و درهنگام بارداری که دمای بدن به طور طبیعی بالا می رود، این گرمای مضاعف ممکن است باعث صدمه به نطفه شود.

 

خانم‌هایی که قصد باردار شدن  را دارند نباید سبزی چریش کوهی مصرف نمایند زیرا موجب گرمای مضاعف شده و این امر تهدیدی مشابه با یک جسم خارجی برای جنین به حساب می آید .اگر دمای بدن بالا رود تغییرات خاصی در دستگاه‌های بدن بوجود می آید، که زنان بیش از مردان متوجه این موضوع می شوند. بعد از آغاز مصرف روزانه چریش، فواصل چرخه قاعدگی برخی از خانم‌ها کوتاه‌تر می‌گردد.

 

در این موارد فقط کافیست آب بیشتری بیاشامید. اگر آشامیدن آب به تنهایی برای کاهش دمای بدن کافی نبود، یک برش کوچک لیمو یا کمی آب لیمو به آب مصرفی خود اضافه کنید و اگر باز هم مثمر ثمر نبود، آب gourd بنوشید که از خواص خنک‌کنندگی برخوردار می باشد. گزینه‌ دیگر مصرف روغن کرچک می باشد. اگر مقدار کمی از آن را به داخل ناف، اطراف چاکرای قلب، چال گردن و پشت گوش خود مالش دهید، بی‌درنگ احساس خنکی می کنید.

 

استفاده از چریش تره کوهی به صورت داخلی در موارد عفونت باکتریایی، قارچی و ویروسی، واکنش های آلرژیک مثل آسم، دیابت، مشکلات گوارشی مانند زخم معده و اختلالات کبدی مرسوم می باشد. این داروی قوی و مؤثر معمولا بی خطر به نظر می رآید ولی برای مصرف داخلی آن بعد از مشورت با یک پزشک گیاهی اقدام کنید. چریش اثر ضدبارداری و پیشگیری از آن را دارا می باشد  و زنانی که قصددارند  باردار شوند از مصرف آن خودداری نمایند.

سوال کاربران

نام دیگر گیاه چریش چیست

شکل ظاهری سبزی چریش شبیه به تره است برای همین به تره کوهی چریش هم معروف است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

خواص عناب یا خرمای چینی برای لاغری

در
عناب خرمای چینی


در این پست سعی داریم به عناب، خواص عناب برای لاغری ، طرز استفاده عناب برای لاغری ،عناب و لاغری،چگونگی مصرف عناب برای لاغری،خواص برگ عناب برای لاغری ، طرز تهیه دمنوش عناب برای لاغری ، خواص عناب ، خواص هسته عناب ، خواص برگ عناب در لاغری ، عوارض و موارد مصرف عناب این میوه خوشمزه مه به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود و در ایران هم به وفور پیدا می شود توضیحاتی بدهیم.

عناب  Jujube بومی مناطق گرمسیر بوده و خاستگاه آن به چین و کشورهای آسیایی برمی‌گردد که بعدها در سراسر جهان پراکنده شده و امروزه در بخش‌های گسترده‌ای از زمین از ایران تا هند و جنوب چین و حتی جنوب اروپا و شمال آفریقا دیده می‌شود و در هر منطقه‌ای دارای اسامی مختلفی است. عناب را "خرمای قرمز"Red Date و "خرمای چینی" Chinese dates  زیزیفوس ، عناب ، عناب چینی ، خرما چینی ، توت فرانسوی ، توت جودا نیز می‌نامند.

 

خواص عناب

عناب آرامش‌ بخش و ضد بدخلقی است و در طب سنتی چین و کره از آن به عنوان دارویی که سبب کاهش اضطراب می‌شود و تقویت کننده معده و طحال و سیستم گوارشی است استفاده می‌کنند.دانه عناب Jujube را می توانید به صورت خام، آسیاب شده، خیس خورده در آب و حتی به صورت آبگرفته مصرف کنید و زیبایی و سلامت را به بدن خود هدیه دهید.

استفاده از مغز میوه در زخم‌ها و بریدگی‌ ها سبب سرعت بخشیدن به بهبود آنها می‌شود. عناب همچنین دندان‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌سازد.عناب خون را تصفیه و سموم را از بدن دفع می‌کند، سبب روشنی پوست شده و از بروز مشکلات قلبی جلوگیری می‌نماید. عناب خون ساز، ملین و دارای لعاب بسیار است و سینه را نرم می‌نماید.

 

خواص برگ عناب

طریقه مصرف عناب برای لاغری

از جوشانده برگ عناب Jujube برای تسکین گلودرد و از عصاره آن برای درمان گلودرد استفاده می‌شود. به خاطر سپرده شود که عناب باعث ازدیاد ویتامین k در خون می‌شود و خون را غلیظ می‌کند. پس بهتر است کسانی که غلظت خون بالایی دارند از مصرف آن پرهیز نمایند.چای عناب دارای ماده ضد سرطانی ساپونینز است. این چای باعث ترمیم بافت‌های آسیب دیده و تقویت عضلات می‌شود.

 

عناب و لاغری

خاصیت عناب در لاغری ، خواص عناب تازه برای لاغری

چربی کل میوه عناب بسیار کم است. نسبت اسیدهای چرب اشباع نشده به کل چربی در میوه عناب بالا است. دم کرده برگ‌ عناب برای حذف چربی‌ های اضافی بدن و لاغری می شود. عناب منبع خوبی از ویتامین C و حاوی مقادیر قابل ملاحظه‌ای مواد معدنی است. همچنین دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلور می‌باشد.

در ضمن حاوی پکتین (به عنوان کلسیم پکتات) به عنوان فیبر محلول مؤثر در کاهش چربی و قند خون است.کنترل وزن بدن و کمک به کاهش آن به دلیل کالری کم موجود در عناب و در عین حال انرژی زا بودن این دانه گیاهی که باعث می شود فرد تا ساعت‌ها پس از خوردن آن احساس گرسنگی نداشته باشد و نیازی به مصرف تنقلات فاقد ارزش تغذیه ای پیدا نکند. 

 

 

خواص درمانی عناب

عوارض و موارد مصرف عناب 

یکی از خواص عناب ضد سرطان بودن آن است
• عناب دارای خواص ضد سرطان است.

• خواص آنتی‌اکسیدان عناب به جلوگیری از سرطان کمک می‌کند.
با توجه به مطالعات اخیر، عصاره عناب مهارکننده سلول‌های سرطان خون است.

• عناب از نظر طب قدیم ایران معتدل و بنا به اعتقاد ابوعلی سینا، کمی سرد است.
• عناب به علت داشتن ویتامین C و انتی‌اکسیدان، مانع از رشد و حرکت رادیکال‌های آزاد و در نتیجه کمک به کنترل و رشد تومور و سلول‌های سرطانی است.
• برای درمان سرطان آب عناب را با کاهو بخورید.

 

 

خواص عناب برای اعصاب و روان

• عناب مقوی مغز و حافظه است.
• آرامش‌بخش طبیعی است.
• شستشودهنده سلولهای مغزی است.
• عناب آرام‌کننده اعصاب است و بدخلقی را از بین می‌برد.
• عناب خواب‌آور بوده و بی‌خوابی و خستگی را برطرف می‌کند.
• تسکین‌دهنده اضطراب و استرس است.در طب سنتی چین و کره از عناب به عنوان دارویی که سبب کاهش اضطراب می‌شود، استفاده می‌کنند.
• هرگاه که احساس غمگینی کرده و گریه می کنید یک فنجان دم کرده عناب لبخند به لبهای شما می آرود.( سیارک)

 

 

خواص عناب برای کبد و کلیه

• عناب برای سلامت کلیه‌ها و تقویت کبد سودمند است.
• مقوی کبد، صفرا و کمک به درمان برخی از بیماری‌های کبدی می‌کند.
• مصرف عناب به طور معنی‌داری سطوح آنزیم‌های کبدی را کاهش می‌دهد. این آنزیم‌ها نشانگر آسیب بافتی هستند.
• یافته‌های بافت شناسی نشان می‌دهند که این میوه اثرات محافظتی در برابر بیماری‌های کبدی دارد. عناب در درمان کبد چرب نیز مفید است.
• اگر سنگ مثانه دارید ۳۰ عدد عناب را در یک لیوان آب شب خیس کرده صبح ناشتا میل کنید به مدت هفت روز.
• کسانی که سنگ کیسه صفرا دارند عرق بیدمشک و عرق کاسنی را از هر کدام ۱۰۰ گرم و ۵۰ گرم عناب را در آنها خیس نموده سپس صاف کنند روزی ۳ بار هر بار ۲ قاشق غذا خوری قبل از غذا میل کنند.

 

 

خواص عناب برای دستگاه گوارش

• عناب موجب تقویت دستگاه گوارش می‌شود و کم‌اشتهایی را برطرف می‌کند.
• عناب در زمان ابتلا به اسهال می‌تواند حرکات مربوط به دستگاه گوارش را کاهش دهد.
• مخلوط را با نمک و فلفل به عنوان هضم کننده مصرف کنید.
• میوه خشک رسیده به عنوان ملین می‌باشد. حتی تأثیر آن برای کمک به درمان یبوست با مطالعات بالینی مختلف به اثبات رسیده است و به تمام افرادی که از یبوست رنج می‌برند توصیه می‌شود هر روز صبح یک تکه زنجبیل تازه و چند دانه عناب را در یک لیوان آب جوش قرار داده و پس از چند دقیقه این نوشیدنی را میل کنند.
• عناب تقویت‌کننده دستگاه گوارش است و مطالعات بالینی، تأثیرات آن برای رفع مشکلات مختلف گوارش را نشان داده است. مصرف عناب به هضم غذا کمک کرده و در جلوگیری از نفخ موثر است.
• مخلوط عناب با نمک در بیماران مبتلا به سوءهاضمه و حتی بیماری‌های صفراوی سودمند است.
• کسانی که زخم معده و ورم روده دارند عناب را با هسته سائیده بعد از غذا یک قاشق چای خوری میل کنند.
• کسانی که زخم روده و اثنی عشر دارند در طول روز ۵ دانه عناب آهسته مکیده بعد از اینکه کاملا نرم شد جویده میل کنند.

 

 

خواص عناب در آسم، سرماخوردگی، سرفه و گلودرد

• در طب سنتی ایران مصرف جوشانده عناب برای درمان سرفه، سرماخوردگی و آنفلوانزا و انواع گلودرد بسیار توصیه شده است.
• از آنجا که این میوه سرشار از ویتامین A و C و پتاسیم است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و برای پیشگیری از سرماخوردگی مفید است.
• چای عناب در شرق آسیا یک نوشیدنی بسیار گوارا محسوب می‌شود که به جلوگیری از سرماخوردگی نیز کمک می‌کند.
• اگر دچار سرماخوردگی شده‌اید و از خشکی سینه و سرفه رنج می‌برید، عناب داروی گیاهی مناسب و کارآمدی است.
• عناب دارای لعاب فراوان، پروتئین، مواد قندی و مقدار زیادی ویتامین C است.
• به علت لعاب‌دار بودن، این میوه برای درمان سرفه‌های خشک مفید است.
• یک شربت خوب مخصوص سرفه و سینه درد و خلط آور و ملین: عناب + انجیر + کشمش + خرما از هر کدام ۵۰ گرم در یک لیتر آب جوشانده صاف نموده روزی ۳ فنجان میل شود.
• جوشانده عناب گرفتگی صدا را برطرف می‌کند.
• به علاوه آسم و تنگی نفس را برطرف می‌کند. برای تهیه جوشانده عناب ۵۰ گرم عناب را در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید تا حجم آن دو سوم شود.
• عصاره آن همراه با زنجبیل، شیرین بیان و نعناع آرام‌بخش عضلات گلو است.

 

 

خواص عناب برای دندان

• عناب دندان‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌سازد.
• برای درمان دندان درد سائیده عناب را در محل کرم خوردگی دندان بگذارید.

 

 

خواص عناب برای پوست و مو

• به علت دارا بودن انتی‌اکسیدان‌ها، روند پیری پوست را کاهش می‌دهد.
• عناب خون را تصفیه و سموم را از بدن دفع می‌کند و سبب روشنی پوست می‌شود.
• عناب برای خشکی و خارش پوست،استفاده می شود.
• برای رفع خارش بدن جوشانده عناب را با شکر شیرین کنید، میل شود.
• خوردن عناب بیماری پوستی گال یا جرب را کاهش می‌دهد روزانه چند دانه میل کنید.
• برای درمان کهیر و خارش پوست ۵۰ عدد عناب را با یک لیوان آب جوشانده صاف کرده، صبح ناشتا با سکنجبین مخلوط نموده میل شود. عناب خشک شده را با عسل مخلوط کرده در محل خارش و کهیر بمالید.
• عصاره عناب خاصیت رفع و کاهش چین و چروک و خشکی و قرمزی و رفع افتاب سوختگی است.
• رشد موی سر را زیاد می کند.
• استفاده از مغز این میوه در زخم‌ها و بریدگی‌ها، سبب سرعت بخشیدن به بهبود آن‌ها می‌شود.
• به علت داشتن اسیدآمینه های مهم، باعث بهبود روند زخم است.
• برای معالجه و التیام زخمهای کهنه گرد ریشه خشک شده عناب را روی آنها بپاشید.
درمان سردرد و سرگیجه با عناب
• کسانی که سردرد یا سرگیجه دارند به مدت ۱۴ روز ، روزی ۵ دانه عناب میل کنند.
• برای سردردهای ناشی از سوء هاضمه عناب + بنفشه + گل پنیرک جوشانده با ترنجبین شیرین کنید میل نمایید.
• برای درمان سردرد ۳۰ عدد عناب + ۵ گرم تخم گشنیز در یک لیوان آب جوش دم کرده صبح ناشتا میل شود.( سیارک)

 

 

درمان کمردرد با عناب

• کسانی که کمر درد دارند به مدت ۷ روز، روزی ده دانه عناب ابتدا مکیده سپس میل کنند.

 

 

مصرف عناب در دیابت

• مصرف عناب برای تنظیم قند خون مفید است.
• ترکیبات اتری موجود در عناب عامل مهار کننده‌ای در افزایش قند خون است. همچنین مقادیر پارامترهای بیوشیمیایی مانند قند خون، اوره، کراتینین، کلسترول سرم، تری‌گلیسیرید سرم، HDL، LDL، هموگلوبین و هموگلوبین گلیکوزیله را به طور قابل توجهی به سطح نرمال نزدیک می‌کند.
• کسانی که قند دارند روزی ۵ دانه عناب بخورند.

 

 

مصرف عناب در بارداری

• مصرف عناب در درمان نازایی مفید است.
• در منابعی گفته شده که خوردن عناب در دوران بارداری و مخصوصا در ماه دوم بارداری برای جنین مفید است.
• به جلوگیری از تهوع و استفراغ و برای تسکین درد‌های شکمی در دوران بارداری کمک می‌کند.

 

 

مصرف عناب در لاغری، عناب و لاغری

طریقه مصرف عناب برای لاغری

خواص عناب برای لاغری، خواص برگ عناب برای لاغری،  طرز استفاده عناب برای لاغری

• میوه عناب موجب باز شدن اشتها و افزایش وزن میشود. برای کاهش وزن از برگ عناب استفاده کنید.

خاصیت عناب در لاغری ،  عناب برای لاغری

برای لاغر شدن از لاغری با برگ عناب استفاده کنید ، ‌در دمنوش عناب برای لاغری ، یک مشت از برگ‌ عناب را در یک پیمانه آب بریزید و به مدت یک شب آن را خیس کنید و صبح روز بعد، قبل از این که چیزی بخورید آب برگ‌های خیس خورده را بخورید. این کار را به مدت یک ماه انجام دهید و شاهد تغییر وزن خود باشید. شما با این رژیم برگ عناب و لاغری، عضلات خود را افزایش می‌دهید و از چربی بدن کم می‌کنید و حذف چربی بدن، جزء اصلی از بین بردن چاقی است.

 

 

خواص عناب برای قلب و عروق

• عناب از بروز مشکلات قلبی جلوگیری می‌نماید.
• کاهش دهنده چربی خون است.
• عناب برای تصلب شرائین مفید می‌باشد.
• کاهش‌دهنده فشارخون است.
درمان روماتیسم با عناب
• استفاده از پودر عناب همراه با شیر، برای درمان روماتیسم استفاده می‌شود.
• پماد آن نیز به درمان روماتیسم کمک می‌کند.

 

 

سایر خواص

• عناب دفع کننده بلغم است.
• عناب ادرارآور می‌باشد.
• تسکین‌دهنده درد است.
• افزایش‌دهنده سیستم ایمنی بدن است.
• کمک به درمان کم‌خونی می‌کند.
• میوه کال عناب تشنگی را کاهش میدهد.
• خستگی شدید را برطرف می کند.
• برای برطرف کردن ورم چشم ، عناب را به چشم بمالید.
• عناب تصفیه کننده و مولد خون است.
• عناب تب بر است.
• کسانی که بواسیر دارند صبح ناشتا یک استکان آب جوشانده عناب به مدت ۴ روز میل کنند.

 

 

خواص هسته عناب

• هسته عناب خواب‌آور و مخدر است.
خواص گل و برگ درخت عناب
• برای سرعت بخشیدن در ترمیم شکستگی استخوان از ضماد برگ درخت عناب استفاده کنید.
• از برگ‌های عناب بصورت ضماد می‌توان در محل گزش عقرب گذاشت.
• دم کرده برگ‌های گیاه عناب برای درمان تب تیفوئید، از بین بردن انگل و حذف چربی‌های اضافی بدن مؤثر است.
• گل و برگ درخت عناب می‌تواند برای دفع حشرات استفاده شود.
خواص برگ عناب برای کاهش وزن
• برای درمان چاقی، ‌یک مشت از برگ‌های عناب را در یک پیمانه آب بریزید و به مدت یک شب آن را خیس کنید و صبح روز بعد، قبل از این که چیزی بخورید آب برگ‌های خیس خورده را بخورید. این کار را به مدت یک ماه انجام دهید و شاهد تغییر وزن خود باشید.
• شما با این رژیم، عضلات خود را افزایش می‌دهید و از چربی بدن کم می‌کنید و حذف چربی بدن، جزء اصلی از بین بردن چاقی است.
خواص پوست و ریشه درخت عناب
• دم کرده ریشه عناب رشد و تقویت موی سر را زیاد می‌کند.
• جوشانده پوست درخت عناب، داروی ضد اسهال است.
• ریشه گیاه عناب در درمان سوء هاضمه مفید است.
طرز تهیه جوشانده عناب
• ۵۰گرم عناب را در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید تا حجم آن دو سوم شود.
طرز تهیه جوشانده عناب و جو
• ۱۴ دانه عناب را با ۲۵ گرم جو پوست کنده مخلوط کرده و در ۲ لیتر آب ریخته و آنقدر بجوشانید تا جو باصطلاح شکفته شود و ۱/۵لیتر آب باقی بماند . این جوشانده را بگذارید تا ته نشین شود . سپس روی آنرا بردارید و بنوشید .
مضرات عناب
• زیاده روی در خوردن عناب باعث کم شدن غرایز جنسی می‌شود.
• عناب در اشخاص سرد مزاج، تولید گاز و نفخ می‌کند و این گونه افراد باید عناب را با مَویز میل نمایند.
• عناب موجب ازدیاد ویتامین k می‌شود که در نتیجه آن خون غلیظ می‌شود بنابراین مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون هستند، توصیه نمی‌شود.
• افرادی که از نفخ بیش از حد، انگل‌های روده‌ای و خلط بیش از حد رنج می‌برند، بهتر است قبل از مصرف عناب با پزشک مشورت کنند.

 

 

ارزش غذایی عناب

• این میوه منبع خوبی از ویتامین C و حاوی مقادیر قابل ملاحظه‌ای مواد معدنی است.
• همچنین دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلور می‌باشد.
• در ضمن حاوی پکتین (به عنوان کلسیم پکتات) به عنوان فیبر محلول موثر در کاهش چربی و قند خون است.
• محتوای چربی کل میوه عناب بسیار کم است.
• نسبت اسیدهای چرب اشباع نشده به کل چربی در میوه عناب بالا است، بنابراین متخصصین تغذیه می‌توانند عناب را به عنوان بخشی از رژیم غذایی توصیه نمایند.

مقاله دوم راجع به عناب

عناب گیاه ویژه ای است که دارای  نام هایی unabi ، عناب ، توت فرانسوی ، خرمای چینی است. در لاتین ، به نظر می رسد مانند این Ziziphus jujuba باشداین گیاه بوته برگریز واقعی است که دارای خار است. این یک درخت کوچک  می تواند به 5 متر برسد. متعلق به خانواده های Zhosterovye و Krushinovye است.
 
آنها نوع تاج هرمی شکل دارند.عناب گیاهی با سیستم ریشه ای قدرتمند است که ریشه های آن در جهت عمودی رشد می کنند ، علاوه بر این ، می توانند تا عمق 3 متری نفوذ کنند.پوست درخت عناب کاملاً متراکم است ، دارای رنگ خاکستری تیره است.
شاخه های جوان گیاه از بسیاری از اتصالات کوچک تشکیل شده است ، دارای تاجی از رنگ قهوه ای و قرمز هستند و در گره ها خارها وجود دارد.
 
برگهای این گونه متناوب ، چرمی و پهن هستند و همچنین می توانند بصورت تمام لبه و تخم مرغی باشند. طول آنها می تواند به 3-6 سانتی متر طول ، و همچنین 1-3 سانتی متر از عرض برسد.هر گل می تواند کمی بیشتر از یک روز زندگی کند. اگر در تمام این مدت گل وقت برای گرده افشانی نداشته باشد ، شروع به سقوط می کند. گلهای گیاه با یخبندان سازگار هستند. 
 
میوه های عناب به طور یکنواخت رسیده می شوند ، یعنی از سپتامبر تا اکتبر. این میوه کوچک و گرد است ، شکل تخم مرغی و استخوانی دراز دارد که در اطراف آن گوشت قرار دارد. طول میوه ها می تواند از 2 تا 6 سانتی متر برسد و در مورد وزن آنها بین 3-20 گرم متغیر است. میوه های نارس رنگ سبز دارند و در روند رسیدن تاریخ عناب به رنگ قرمز تیره یا قهوه ای مایل به زرد تبدیل می شوند. شاخص هایی مانند وزن ، رنگ و شکل میوه به طور مستقیم به زمان رسیدن انواع بستگی دارد.

ترکیب عناب 

 

ارزش غذایی
نام عدد نیاز روزانه
کالری 79 کیلو کالری چهار٪
کربوهیدرات ها 20.53 گرم شانزده درصد
پروتئین 1.2 گرم
چربی ها 0.20 گرم یک درصد
کلسترول 0 میلی گرم

 

 

ویتامین ها
نیاسین 0.900 میلی گرم پنج درصد
پیریدوکسین 0.081 میلی گرم
ریبوفلاوین 0.040 میلی گرم
تیامین 0.020 میلی گرم
ویتامین A 40 واحد بین المللی یک درصد
ویتامین سی 69 میلی گرم 115٪

 

 

الکترولیت ها
سدیم 3 میلی گرم <1٪
پتاسیم 250 میلی گرم پنج درصد

 

مواد معدنی
کلسیم 21 میلی گرم
مس 0.073 میلی گرم هشت درصد
اهن 0.48 میلی گرم
منیزیم 10 میلی گرم 2.5٪
منگنز 0.084 میلی گرم چهار٪
فسفر 23 میلی گرم
فلز روی 0.05 میلی گرم <1٪

 

مواد مغذی گیاهی
کاتچین 3.2 میلی گرم -
کوئرستین 1.3 میلی گرم -

 

زیستگاه عناب

عناب یک گیاه غیرمعمول بومی مناطق استوایی است. اولین بار در چین ظاهر شد. پس از آن ، عناب در ماورای قفقاز و آسیای مرکزی پرورش یافت. کشت عناب در آب و هوای معتدل هم امکان پذیر است. برای به دست آوردن یک محصول خوب ، باید انواع متناسب با شرایط خاص آب و هوایی را پرورش دهید. 
 
عناب یک گیاه ترموفیلی است. خشکسالی و گرما را تحمل می کند ، علاوه بر این ، به راحتی می تواند در معرض سرمازدگی شدید و تغییر ناگهانی دما باشد. کاشت گیاهان در مکانهای آفتابی و به خوبی از باد محافظت می شود. با وجود مقاومت به خشکی که عناب دارد ، برای رسیدن به محصول خوب ،گیاه نیاز به آب زیادی دارد.
 

برداشت و کاربرد عناب

اغلب عناب برای اهداف دارویی استفاده می شود. برای تهیه دارو ، می توانید نه تنها از برگ و میوه ، بلکه از ریشه و پوست عناب نیز استفاده کنید. میوه ها بعد از رسیدن ، آماده می شوند. در مورد برگها ، برداشت آنها در دوره باردهی اتفاق می افتد. برگ عناب را می توان در سایه یا بیرون از منزل خشک کرد. مهم است که تهویه مناسب در آن وجود داشته باشد. برگهای خشک شده می توانند برای مدت یک سال برای اهداف دارویی استفاده شوند.
 

تاریخ برداشت عناب

در فصل پاییز ریشه ها برداشت می شوند و در فصل بهار  ، پوست درخت برداشت می شود. برای تهیه پوست ، برای ارزش استفاده از شاخه های سه ساله برداشت شود. پوست خشک باید طی دو سال مصرف شود.
 
میوه های عناب را می توان تازه مصرف کرد ، زیرا آنها دارویی هستند. همچنین می توان آنها را خشک کرد و با  آن ها در ماریناد ، آب میوه و نوشیدنی های میوه ای درست کرد ، همچنین در شیرینی سازی استفاده کرد. میوه های تازه جمع آوری شده در دمای اتاق حدود 5 روز قابل ذخیره است. در یخچال و فریزر ، آنها بیش از یک ماه خاصیت درمانی خود را حفظ می کنند.
 
میوه های دارویی خرما اغلب بعد از جدا کردن آنزیم ها از آنها خشک می شوند. برای انجام این کار ، آنها بیش از دو دقیقه در آب جوش خیسانده می شوند. بعد از اینکه روی پارچه گذاشته می شود تا به طور مناسب خشک شود و سپس روی یک ورقه پخت گذاشته می شوند. در فر ، خرما از 7 تا 10 ساعت خشک می شود. برای خشک کردن میوه ها می توانید از خشک کن نیز استفاده کنید.
 
اگر میوه unabi نیاز به خشک شدن داشته باشد ، زمان خشک شدن آنقدر طولانی نخواهد بود و ماندگاری چنین میوه هایی بیش از دو سال نیست.
 

ترکیب عناب

برگ و میوه عناب حاوی رزین و تانن و همچنین فلاونوئیدها ، اسیدهای آلی ، کاروتن ، قندها ، ویتامین P ، کومارین ها ، اسید اسکوربیک است. میوه های تازه حاوی مقدار زیادی اسید اسکوربیک هستند و بعد از غیرفعال شدن آنزیم ها ، مقدار آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین ، یکی از انواع عناب حاوی روغن چربی ، پکتین ها ، نمک های فسفر و پتاسیم است. برگها نیز دارای اثر بی حسی هستند.

خواص عناب

خواص مفید عناب (خرمای بی مزه)
میوه عناب دارای خواص بی حسی ، آرام بخش ، ادرار آور ، ضد فشار خون و ضد میکروب است. عناب به خلاص شدن از شر سرفه در چند روز کمک می کنند. اما مهمتر از همه ، چنین میوه هایی شما را از اسکلروز ثابت نجات می دهد ، عادی سازی متابولیسم را فراهم می کند و به بدن شما کمک می کند تا از فلزات سنگین و سموم خلاص شود.
در میوه های تازه و خشک عناب مقدار زیادی ویتامین C وجود دارد که این ماده در دیواره رگ های خونی تأثیر خوبی دارد. باعث دوام و انعطاف پذیری بیشتر آنها می شود و این یک پیشگیری عالی برای بیماری های قلبی عروقی است.
 
مصرف انواع عناب یک داروی گیاهی عالی و موثر است که به شما در خلاص شدن از فشار خون بالا کمک می کند. طبق آزمایشات انجام شده توسط دانشمندان ، مشخص شد که جوشانده یک سوم لیوان میوه عناب  4 تا 6 بار در روز مفید است. اگر می خواهید از انواع توت تازه یا خشک استفاده کنید ، باید 3-4 وعده و در طی آن باید 8-10 میوه میل کنید. همه اینها به شما در پایین آوردن فشار خون کمک می کند. با مصرف جوشانده میوه های عناب ، متوجه خواهید شد که سردردهای مداوم ، وزوز گوش ، ضربان سریع قلب سریع شما برطرف می شود. عملکرد شما بهبود می یابد ، روحیه شما بهبود می یابد و خواب با کیفیت به شما کمک می کند تا فردی کاملاً متفاوت شوید.
 
در طب عامیانه ، جوشانده عناب به عنوان یک داروی ضد التهابی و همچنین برای التهاب دستگاه تنفسی ، عفونت های روده ، تب و زخم و همچنین برای پیشگیری و درمان کم خونی فقر آهن مصرف می شود. مزایای چنین ابزاری را نمی توان با کلمات توصیف کرد.
 
انواع توت های رسیده عناب برای یبوست بسیار مؤثر است و همانطور که در مورد عناب کال وجود دارد ، باید آنها را برای بهبود اسهال مصرف کرد. مالیدن برگهای عناب التهاب دستگاه تنفسی را از بین می برد و همچنین به درمان گاستریت کمک می کند. با استفاده از برگ های عناب برای شستشوی دهان می توانید با التهاب دهان مبارزه کنید ، لوسیون ها برای بهبود زخم ها  نیز عالی هستند.برگهای تازه گیاه برای تهیه پمادها مناسب خواهد بود.
درمان عناب
به منظور بهبود سلامتی ، میوه عناب به میزان 8-10 قطعه 2 بار در روز مصرف می شود. دوره مصرف 3 ماه است. می توانید از فرم های دوز مصرفی دیگر این گیاه دارویی نیز استفاده کنید:
• جوشانده میوه ها برای  فشار خون بالا.
• تنتور برگ عناب.
• مالیدن برگ برای مصارف خارجی.
• جوشانده پوست شاخه ها و ریشه ها.
• انواع دمنوش.
 

نظرات

۱۴۰۰/۴/۲۱ جوشانده عناب برای ریزش مو ، قلب و بی خوابی برای تهیه جوشانده عناب ، 5-10 میوه عناب را بگیرید ، آب جوش (نیم لیتر) بریزید و در حمام آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید. سپس آنها را خنک کرده ، فیلتر می کنند ، میوه ها را فشرده، با آب جوش به مقدار اولیه می رسانند. جوشانده میوه های گیاه زیزیفوس عناب نیز به عادی سازی فشار خون کمک می کند ، اما برای این اتفاق باید به مدت سه ماه روزانه مصرف شود. با خوردن زیزیفوس ، بسیاری بلافاصله اثر مفید فلاونوئیدها را احساس می کنند - گردش خون بهبود می یابد ، فشار خون نرمال می شود و عملکرد قلب بهبود می یابد. چای زیزیفوس باعث آرامش اعصاب ، عادی خواب و رفع اضطراب می شود. برای تهیه آن ، 10-15 عناب برداشته و یک لیتر آب جوش بریزید ، بگذارید 10-15 دقیقه دم بکشد و عطر و طعم عسل را به آن اضافه کنید. خواص مفید عسل اثر آرام بخش را بهبود می بخشد ، بی خوابی را به آرامی و بدون دارو از بین می برد. جوشانده از ریشه گیاه به عنوان یک ماده تقویت کننده مو استفاده می شود ، آن را به پوست سر مالش می دهد ، شما نه تنها می توانید مو را بازیابی کنید ، بلکه از طاسی جلوگیری می کنید. سایر درمان های مردمی ریزش مو نیز به خوبی کار می کنند.

۱۴۰۰/۴/۲۱چند دستورالعمل قدیمی کره ای با عناب - برای سرماخوردگی همراه با تب ، درد و خشکی گلو ، 10 تا 20 میوه عناب مصرف کنید ، داخل عسل بگذارید ، آسیاب کنید و گلوله هایی به اندازه یک زردآلو درست کنید. 1 گلوله بردارید » برای زخم های طولانی که بهبود نمی یابند ، میوه های بدون آب را در آب بجوشانید و اغلب مناطق آسیب دیده را با آب حاصل بشویید. - برای تسکین درد شدید بواسیر ، تفاله میوه را خوب خرد کرده ، پهن کرده و روی مقعد قرار دهید. - برای تسکین درد ناگهانی ناشی از گرفتگی معده ، 7 میوه عناب را با 2 عدد میوه آلو و هسته زردآلو چرخ کنید. با سرکه مصرف کنید.

۱۴۰۰/۴/۲۱در دوران باستان ، راهبان چینی و ساکنان صحرا فقط از میوه های عناب برای غذا استفاده می کردند. در طب شرقی میوه ها عناب برای بیماری های معده ، تنظیم متابولیسم ، ورم معده حاد و مزمن ، نوراستنی ، آستنی ، روان پریشی ، افسردگی ، عفونت های مزمن ، روماتیسم ، سل پوست ، چشم ها ، ریه ها استفاده می شوند. در شرق ، عناب همچنین به عنوان یک نرم کننده و ضد التهاب برای بیماری های دستگاه تنفسی مشهور است. از جوشانده میوه های خشک شده برای درمان سرفه ، برونشیت ، تنگی نفس ، سیاه سرفه استفاده می شود. یکی از نامهای عناب - "توت سینه " نیز با این خاصیت همراه است. در چین برای این منظور 10-20 گرم میوه ، 300 میلی لیترآب برداشته و تا 100 میلی لیتر بجوشانید. 1-2 قاشق غذاخوری میل کنید. در طب کره ای ، از میوه آناب برای خنثی سازی داروهای سمی استفاده می شود. همراه با ریشه شیرین بیان و دانه گندم برای هیستری استفاده می شود. در آسیای میانه ، میوه ها به عنوان عامل خلط آور ، نرم کننده ، خونریزی دهنده و همچنین برای آنژین پکتوریس ، آسیت ، گاسترالژی ، سیستوروتین ، سیستیت مصرف می شوند. تاجیک ها برای افزایش نشاط از میوه جوشانده استفاده می کنند و از تفاله برای درمان سرماخوردگی (به ویژه هنگام سرفه) استفاده می شود. با فشار خون بالا که به دلیل نارسایی قلبی پیچیده است ، به مدت 3 ماه روزانه 20 دانه عناب بخورید. از میوه های عناب برای استوماتیت و سایر بیماری های التهابی حفره دهان نیز استفاده می شود. برای اهداف دارویی ، ریشه ، پوست ، برگ ، دانه نیز استفاده می شود. در طب کره ای از پوست درختان عناب برای درد در معده و روده استفاده می شود و از برگ برای کاهش فشار خون استفاده می شود. جوشانده برگ های جمع آوری شده در پاییز و پوست برداشت شده در پاییز یک درمان موثر برای فشار خون است.

۱۴۰۰/۴/۲۱محتوای مواد مغذی موجود در میوه های عناب و خواص عناب برای لاغری - اسید اسکوربیک - تا 3٪ پروتئین - تا 2.5٪ اسیدهای آلی (کاروتن ، تیامین ، ریبوفلاوین ، نیکوتین و اسید فولیک) - تا 30٪ قند - تا 10٪ تانن - ویتامین های A ، B ، C ، P و B- کاروتن - چربی ها ، اسیدهای آمینه ، عناصر کمیاب - به مقدار زیاد: کومارین ها ، استرول ها ، فلاونوئیدها ، تری ترپن ها و گلوکوزیدهای آن ، آلکالوئیدهای ایزوکینولین - توکوفرول ها ، کاتچین ها - پکتین ، که نمک های جیوه ، سرب ، مس ، سموم باکتریایی و ایزوتوپ های رادیواکتیو را از بدن خارج می کند - پتاسیم ، کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، آهن

۱۴۰۰/۴/۲۱خواص عناب برای جوان سازی پوست خوردن میوه های عناب به جوان سازی سلول ها و پاکسازی بدن از کلسترول ، سموم ، فلزات مضر ، مایعات اضافی کمک می کند. تحت تأثیر عناب ، فرآیندهای دفع صفرا در بدن تنظیم می شود ، عملکرد کبد افزایش می یابد. در مادران شیرده ، تولید شیر از عناب افزایش می یابد و کیفیت آن بهبود می یابد. عناب کاملاً سیستم عصبی را تون می کند ، تسکین می دهد و اثر بیهوشی ملایمی دارد. برگهای زیزیفوس ، عناب مخصوصاً بی حس می کند ، برای دندان درد جویده می شوند و در درمان ورم دهان استفاده می شوند. برگهای Ziziphus توانایی جلوگیری از حساسیت برخی جوانه های چشایی را دارند ، به عنوان مثال ، پس از جویدن آنها ، طعم شیرین و تلخ احساس نمی شود ، اما درک شور و ترش باقی می ماند. از خواص ضد التهابی و ادرار آور زیزیفوس در درمان بیماری های دستگاه ادراری تناسلی استفاده می شود: سیستیت ، نفریت ، التهاب مثانه. برای بیماری های تنفسی ، زیزیفوس و جوشانده میوه های آن نیز کمک خواهد کرد.دمنوش عناب برای نوشیدن همراه با سرفه سیاه ، برونشیت ، نایژه ، ورم مفاصل ، حنجره مفید است.

۱۴۰۰/۴/۲۱ Ziziphus زیزیفوس یا عناب به طرز شگفت آوری مفید است ، نه تنها عناب برای اهداف درمانی استفاده می شود ، بلکه از دانه ها ، پوست ، برگ و ریشه گیاه نیز استفاده می شود. انواع توت های zizyphus رسیده بسیار شکننده هستند ، پوست به سرعت ترکیده و zizyphus شروع به خراب شدن می کند و خواص مفید خود را از دست می دهد. با این حال ، باغبانان در تکنیک پرورش گیاه زیزیفوس در یک آب و هوای معتدل تسلط دارند و عناب های رسیده را اغلب می توان در بازار یافت. عناب حاوی مقدار زیادی ویتامین ، میکرو عناصر و سایر مواد مفید (خاکستر ، کاتچین ، تانن ، اسیدهای آلی ، قندها ، پکتین) است. از نظر محتوای ویتامین C ، زیزیفوس یا عناب از لیمو پیشی می گیرد. همچنین حاوی کاروتن ، توکوفرول ، تیامین و ریبوفلاوین ، فلاونوئیدها است. شفا دهندگان سنتی گیاه زیزیفوس یا عناب را یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید می دانند ، خواص مفید آن با جینسینگ ، الئوتروکوکوس برابر است ، با این حال ، گیاه دارویی که در مناطق کوهستانی رشد می کند ، در خاک فقیر از هوموس دارای مزیت خاصی است.

۱۴۰۰/۴/۲۱گاهی اوقات "جوجوبا" ، "خرما چینی" یا "توت سینه فرانسوی" نیز نامیده می شود.

۱۴۰۰/۴/۲۱خواص مفید و دارویی زیزیفوس (خرما چینی) Ziziphus (unabi) از این جهت تعجب آور است که فواید آن برای بدن می تواند نه تنها توسط میوه ها ، بلکه از طریق هسته ها ، برگها و حتی پوست آنها از شاخه ها ایجاد شود. اثرات مفید آن بر روی بدن به شرح زیر است: اتصال رادیکال های آزاد در سلول ها ؛ جلوگیری از پیری زودرس بدن ؛ تنظیم و بازیابی عملکردهای سیستم عصبی مرکزی. ترشح صفرا بهبود یافته است. ترمیم مکانیسم های طبیعی کبد و کلیه ها. از بین بردن علائم درد ، از جمله سردرد و دندان درد. بهبود کیفیت و مقدار شیر در طول دوره شیردهی ؛ جلوگیری از وقوع بیماری های حفره دهان و لثه ؛ درمان و پیشگیری از توسعه بیماری های سیستم ادراری تناسلی ؛ بهبود شرایط همراه با سیستیت ، نفریت و التهاب مثانه ؛ کاهش علائم سرفه سیاه ، برونشیت ، فارنژیت ، حنجره و نای. عادی سازی (کاهش) فشار خون ؛ بهبود کار رگهای خونی و مویرگ ها. بهبود زخم ها و بریدگی های پوست. کاهش تورم و بهبود سیستم تخلیه لنفاوی اندام تحتانی ؛ جلوگیری از پیشرفت بیماری های مفصلی ؛ جلوگیری از توسعه بیماری های سیستم گردش خون. ترمیم عملکرد قلب ، عادی سازی ضربان قلب. از آب میوه و دم کرده میوه های زیزیفوس برای بهبود وضعیت پوست و مو در زیبایی استفاده می شود ، به از بین بردن خشکی پوست سر و جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. توت گیاه همچنین در مقابله با علائم سمیت موفق است و دارای خاصیت قابض و جلوگیری از خونریزی است.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب یکی از بهترین منابع ویتامین C است .میوه های عناب به دلیل محتوای کافی پتاسیم و آهن ، از بروز کم خونی و سایر بیماری های شبکه عروقی جلوگیری می کنند.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب برای افرادی که فشار خون پایین و عدم تحمل فردی دارند توصیه نمی شود. حداقل تا 5 سالگی نباید به کودکان میوه عجیب و غریب داده شود ! و مادران جوان نباید از جوشانده های هسته و پوست گیاه عناب بنوشند و مصرف آنها را فقط به میوه محصول محدود کنند.

۱۴۰۰/۴/۲۱میوه های آبدار و فوق العاده گوشتی عناب در بسیاری از التهابات از جمله مثانه ، با خطر سنگ کلیه یا مجاری ادراری ، در اورولوژی استفاده می شود. داروی ادرار آور و مقوی بسیار خوبی برای درمان چنین بیمارانی است. برداشتن صحیح و به موقع مایعات از بدن ، درد بیمار را با التهاب تسکین می دهد ، تورم بیش از حد را تسکین می دهد و کلیه ها را تمیز می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب برای یبوست یبوست را برطرف می کند خوردن میوه های عناب در غذا برای افراد مسن ، به ویژه افراد مستعد یبوست بسیار مفید است. اثر ملین آن و پکتین های موجود تأثیر خوبی بر عملکرد روده ها دارند و به راحتی و بدون هیچ گونه عوارض جانبی به حذف مواد زائد از بدن کمک می کنند. فیبر به حذف مواد سمی ، کلسترول غیرضروری ، فلزات سنگین از بدن کمک می کند و مانع از دفع صفرا نمی شود

۱۴۰۰/۴/۲۱ عناب برای برای یک خواب خوب درمان بی خوابی عصاره دانه عناب (Ziziphus ) به عنوان یک درمان ضروری برای بی خوابی خدمت می کند. این ترکیب طبیعی عالی از آرامبخش ها به آرامش بدن و ذهن کمک می کند. اگر بدن شما از خواب شبانه امتناع ورزد و هیچ درمانی به شما کمک نکند ، جوشانده ضعیف گیاه زیزی دقیقاً همان چیزی است که به طور موثر با این کار کنار می آید.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب برای کم خونی پیشگیری از کم خونی اگر سطح آهن شما در خون کم باشد و علائمی مانند خستگی ، ضعف عضلانی ، سرگیجه ، سو هاضمه شوید ، عناب دوباره به کمک شما می آید. با مصرف این میوه ، بدن محتوای آهن ، فسفر را پر می کند ، جریان خون را افزایش می دهد ، غنی شده با اکسیژن ، که باعث بهبود عملکرد اعضای بدن به طور کلی و اضافه کردن انرژی حیاتی می شود.

۱۴۰۰/۴/۲۱ عناب برای پوکی استخوان به آرتروز کمک می کند Unabi عناب ساده ترین راه برای تقویت استخوان ها و عادی سازی مواد معدنی است. با افزایش سن ، مردم به طور فزاینده ای از بیماری های استخوان ، مفاصل و یک بیماری بسیار موذی - پوکی استخوان رنج می برند. هنگام افزودن میوه به رژیم غذایی ، وضعیت بیمار بسیار بهبود می یابد ، زیرا اگر مقدار كافی كلسیم ، آهن و فسفر وارد بدن شود ، استخوان های شما قویتر شده ، از مقاومت بیشتری برخوردار می شوند و مفاصل از انعطاف بیشتری برخوردار می شوند

۱۴۰۰/۴/۲۱ عناب برای کمک به کاهش وزن خواص عناب برای لاغری مصرف سبزیجات و میوه ها برای کاهش وزن متداول ترین پیشنهاد متخصصان تغذیه است. عناب را می توان با خیال راحت به این لیست اضافه کرد. کم کالری ، اما در عین حال سرشار از فیبر و پروتئین ، بدن شما را در هنگام غذا خوردن اشباع کرده و از تنقلات دلسرد می کند ، عناب برای لاغری به شما کمک می کند تا به طور منظم رژیم خود را حفظ کرده و وزن مناسب و غیر ضروری خود را به طور مناسب و موثر کاهش دهید.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب برای بهبود سیستم ایمنی کمک به سیستم ایمنی بدن عناب به دلیل داشتن ویتامین های C ، A ، آنتی اکسیدان ها و بسیاری از مواد آلی و اسیدها قادر است حداکثر سود را به سیستم ایمنی بدن برساند. آنتی اکسیدان ها بدن را از رادیکال های آزاد و بیماری های خطرناک دستگاه تنفسی و سایر اندام های به همان اندازه مهم خلاص می کنند. ویتامین C مسئول تحریک تولید گلبول های سفید خون است ، در اولین خط دفاعی است و از کل سیستم ایمنی بدن ما در برابر بیماری های پیش بینی نشده محافظت می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۲کمک به سیستم ایمنی بدن عناب به دلیل داشتن ویتامین های C ، A ، آنتی اکسیدان ها و بسیاری از مواد آلی و اسیدها قادر است حداکثر سود را به سیستم ایمنی بدن برساند. آنتی اکسیدان ها بدن را از رادیکال های آزاد و بیماری های خطرناک دستگاه تنفسی و سایر اندام های به همان اندازه مهم خلاص می کنند. ویتامین C مسئول تحریک تولید گلبول های سفید خون است ، در اولین خط دفاعی است و از کل سیستم ایمنی بدن ما در برابر بیماری های پیش بینی نشده محافظت می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۲خواص عناب ضد استرس استرس ، اضطراب ، عناب به از بین بردن همه این علائم کمک می کند ، زیرا اثر ضد اضطراب و آرام بخشی بر روی سیستم عصبی دارد. همچنین ، با استفاده از عصاره روغن یا خود میوه ، بر زمینه هورمونی بدن تأثیر می گذارد ، که به دستیابی به آرامش و آرامش کامل کمک می کند. افراد عصبی که از استرس مزمن رنج می برند ، باید میوه های خشک عناب را به طور مداوم در جیب خود داشته و به صورت دوره ای میان وعده خورده و از سلامتی خود در برابر عوارض جانبی طولانی مدت در معرض هورمون های استرس زا محافظت کنند.

۱۴۰۰/۴/۲۲جلوگیری از پیشرفت بیماریهای سرطان مکانیسم های دقیق و ارتباط عناب با انکولوژی هنوز در دست تحقیق است ، اما می توان با اطمینان گفت که آنتی اکسیدان های میوه در جلوگیری از سرطان و سایر بیماری های بسیار خطرناک موثر هستند.

۱۴۰۰/۴/۲۲عناب برای سلامت پوست درمان بیماری های پوستی آب عناب یا عصاره آن به طور موثری در زیبایی و در درمان و مراقبت از پوست استفاده می شود. آب عناب کمک می کند تا با موفقیت با تحریک ، التهاب و بثورات پوستی مبارزه کنید ، پسوریازیس را درمان می کند. از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند ، پوست را ارتجاعی می کند ، به بهبود زخم کمک می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۲عناب برای بهبود هضم غذا بهبود عملکرد دستگاه گوارش فیبرها ، ساپونین ها و تری ترپنوئیدهای موجود در عناب نقش بسیار مهمی در جذب با کیفیت غذا و عبور سالم غذا از کل روده دارند. عناب از یبوست ، گرفتگی درد ، نفخ شکم (گاز اضافی) و حتی سرطان رکتوم جلوگیری می کند.خواص عناب برای لاغری ، کنترل وزن و جلوگیری از چاقی کمک می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۲ عناب خون را تصفیه می کند عناب به خوبی خون را پاک می کند و سموم غیر ضروری را از بدن دفع می کند ، از تعداد زیادی از بیماری های پیچیده جلوگیری می کند ، کار سیستم ایمنی و لنفاوی را تسهیل می کند. میوه ها ، به ویژه میوه های خشک ، حاوی سه ماده بسیار مهم هستند: آلکالوئیدها ، ساپونین ها و تری ترپنوئیدها ، که برای فرآیند تصفیه خون بسیار ارزشمند هستند.

۱۴۰۰/۴/۲۲موارد منع مصرف عناب عناب برای افرادی که عدم تحمل فردی به این میوه دارند منع مصرف دارد. ارزش آن را دارد که استفاده از آن را برای افرادی که از افت فشار خون رنج می برند محدود یا به طور کامل کنار بگذارید. خانم های باردار باید مصرف این محصول را به حداقل برسانند و تنتور و جوشانده های این گیاه را کاملاً کنار بگذارند.

۱۴۰۰/۴/۲۲طریقه مصرف عناب برای لاغری بهترین بخش میوه عناب میوه های غنی از فیبر عناب است که به کاهش وزن کمک می کنند و بخاطر شیرینی کمی که دارد سیر کننده است. طرز تهیه دمنوش عناب برای لاغری. 2 تا 3 عدد عناب را در یک لیوان آب جوش دم می کنیم. به عنوان میان وعده ساعت 10 صبح و عصر می توانید یک لیوان از دمنوش و عناب ها ی نرم شده را بخورید. عناب برای لاغری را می توانید بصورت عناب تازه یا عناب خشک مصرف کنید بیشتر خانواده ها عناب خشک را با آجیل مخلوط می کنند .

۱۴۰۰/۴/۲۲برای مقاصد دارویی ، از میوه های خشک عناب و همچنین از برگ ها و خیلی کمتر از ریشه ها و پوست گیاه دارویی عناب استفاده می شود. زمان جمع آوری مواد اولیه به محل رشد گیاه بستگی دارد. بنابراین در مناطق گرمسیری ، برداشت در حال حاضر در فوریه و در آسیای میانه فقط در پایان ماه اکتبر است. برگ های گیاه عناب در همان دوره میوه ها برداشت می شود.

در ادامه بخوانید...