چگونه انسولین کشف شد ، دارویی که زندگی 500 میلیون انسان را نجات می دهد

انسولین
معجزات طب مدرن دیگر کسی را متعجب نمی کند - اما بسیاری از ما فقط به لطف دانشمندانی که برخی بیماری های مهلک را شکست داده اند متولد شده و هنوز زنده هستیم. کتاب « 30 جایزه نوبل. اکتشافاتی که پزشکی را تغییر داده اند »، که توسط انتشارات" Alpina Non-Fiction "منتشر شده است. ما بخشی از ظهور داروی دیابت را منتشر می کنیم - بیماری که از 98 سال پیش دیگر کشنده نیست.


در تاریخ بشریت ، داروهایی اختراع شده اند که زندگی مردم را کاملاً تغییر داده اند و از اهمیت بالایی برخوردار هستند.  اینها استیل سالیسیلیک اسید یا آسپرین هستند ، بنای یادبودی که در آلمان برای آن ساخته شده است ، آنتی بیوتیک هایی که همه گیری های عفونی در مقیاس بزرگ را متوقف می کنند و انسولین. بیایید با داستان انسولین شروع کنیم.

 

تاریخچه انسولین

ژنو استیکلبرگر ده ساله از شهر اوبرون آمریکایی در ایالت داکوتای شمالی بیمار شد: او شروع به نوشیدن زیاد آب کرد و به سرعت لاغر می شد. پزشکان قبلاً این بیماری را در افراد دیگر مشاهده کرده بودند ، اما آنها نمی دانستند که چگونه آن را درمان کنند.


وضعیت ژنو استیکلبرگر بدتر شد و مادرش نتوانست با از دست دادن دخترش کنار بیاید و سرسختانه به دنبال دانشمندانی می گشت که بتوانند ژنو را نجات دهند. در همان زمان ، خبر کشف یک داروی شگفت انگیز که توسط پزشک کانادایی فردریک بانتینگ و دانشجوی پزشکی چارلز بست به او کمک کردند ، در سراسر جهان منتشر شد. هزاران نامه به دانشمندان کانادایی آمد که از آنها می خواهد کودکان با بیماری مشابه را نجات دهند.


در تابستان سال 1922 ، مادر ژنو استیکلبرگر از این معجزه درمانی آگاه شد. او با بانتینگ تماس گرفت و او بلافاصله بیمار را به مطب خود فراخواند. در قطار ، دختر احساس بدی داشت ، به کما رفت. راننده برای رسیدن قطار با آمبولانس تماس گرفت. همچنین از وخامت مرگبار اوضاع ژنو استیکلبرگر به بانتینگ گفتند. دانشمند جوان در ایستگاه قطار با بیمار ملاقات کرد و دارو را در آنجا به او تزریق کرد. دختر محکوم به هوش آمد و به تدریج بهبود یافت.

 

ژنو استیکلبرگر زندگی فعال طولانی داشته و در سن 72 سالگی درگذشت. از زمان تزریق اول ، به مدت 61 سال ، او دائما تحت درمان با داروی معجزه آسای انسولین بوده است.
احتمالاً حدس زده اید که ژنو به دیابت شیرین مبتلا است و فقط به لطف کشف انسولین فرصتی برای جبران بیماری و زندگی کامل پیدا کرد.ماهیت فیزیولوژیکی این بیماری پیچیده است: برای اینکه سلولهای بدن قند را از خون جذب کنند، آنها به هورمون انسولین احتیاج دارند که توسط سلولهای خاص لوزالمعده تولید می شود. در دیابت شیرین ، تولید انسولین متوقف می شود یا به اندازه کافی تولید نمی شود. در نتیجه ، با فراوانی مواد غذایی ، سلولها گرسنه می مانند و قند همراه با ادرار از بدن دفع می شود.

 

پیش از این ، قبل از اینکه آنها با استفاده از آزمایش تعیین قند در ادرار را یاد بگیرند ، مگس ها به تشخیص دیابت در مردان کمک می کردند. وقتی مرد به توالت می رفت ، به طور تصادفی روی قطرات شیرین ادرارمی نشستند.

 

 

انسولین


"بیماری قند" از دوران باستان ، از هزاره سوم قبل از میلاد ، شناخته شده است. این تشخیص برای بیمار حکم مرگ را داشت . تا اواخر قرن نوزدهم ، زمانی که تحقیقات در مورد لوزالمعده آغاز شد و اولین قدم برای درک دلایل دیابت برداشته شد. حتی قبل از آن ، علمی در مورد غدد درون ریز وجود داشت به نام غدد درون ریز.


در سال 1869 ، پال لانگرهانس ، آناتومیست و هیستولوژیست آلمانی ، که دانشجوی 22 ساله بود ، گروههای خاصی از سلولها را در پانکراس کشف کرد که بعداً به احترام وی "جزایر لانگرهانس" نامگذاری شدند. چند سال بعد ، فهمید که هورمون انسولین از این جزایر آزاد می شود. اما قبل از این واقعه بزرگ ، یکسری مطالعات علمی انجام شد.

 

در سال 1889 ، پزشکان و فیزیولوژیست های آلمانی اسکار مینکوفسکی و یوزف فون مهرینگ در آزمایشات حیوانی نشان دادند که برداشتن پانکراس منجر به پیشرفت دیابت می شود. اما وقتی عصاره ای از پانکراس به همان حیوانات تزریق می شود ، علائم دیابت از بین می رود. مشخص شد که پانکراس به نوعی سطح قند خون را کنترل می کند ، اما اینکه دقیقاً چگونه این اتفاق می افتد ، باید منتظر ماند.

 

در سال 1900 ، لئونید واسیلیویچ سوبولف ، آسیب شناس روسی ، ساختار و عملکرد جزایر لانگرهانس را مطالعه کرد و به طور آزمایشی ثابت کرد که این مناطق پانکراس هستند که ترشح داخلی خاصی را انجام می دهند و سطح قند خون را تنظیم می کنند.


در آغاز قرن بیستم ، دانشمندان و پزشکان چنان به کشف انسولین نزدیک شدند که تقریباً همزمان در چندین کشور اتفاق افتاد. تقریباً شش ماه قبل از اینکه انسولین در کانادا شناخته شود ، این هورمون توسط پروفسور فیزیولوژی رومانیایی ، نیکولا پائولسکو در شرایط آزمایشگاهی جدا شد. اما به دلیل مشکلات زبانی در اروپای پس از جنگ ، جهان دیرتر از کشف دانشمندان کانادایی ، در مورد کشف پائولسکو اطلاع پیدا کرد. بنابراین ، Bunting و Best پیشگامان انسولین محسوب می شوند.

 

بنابراین ، در تابستان سال 1921 ، دو دانشمند جوان کانادایی - جراح فردریک بانتینگ و دستیار وی چارلز بست - در آزمایشگاه پروفسور جان مک لئود از دانشگاه تورنتو ماده ای را از عصاره پانکراس سگ و سپس یک گوساله جدا کردند که به آن "آیلتین" گفته می شود. این Ayletin، که مک لئود بعد پیشنهاد برای تغییر نام به "انسولین" (از لاتین  اینسولا بود ).

 

انسولین

اولین بیمار تزریق انسولین ، لئونارد تامپسون ، یک بیمار کلینیکی چهارده ساله در تورنتو بود. متأسفانه ، دارو به اندازه کافی خالص نشده است: یک واکنش آلرژیک شدید شروع شد ، و با وجود کاهش غلظت قند خون لئونارد ، تزریقات متوقف شد. پس از 12 روز ، که در طی آن بیوشیمیست کالین سخت تلاش کرد تا عصاره را بهبود بخشد ، انسولین دوباره به همان بیمار تز یق شد. این اتفاق در 23 ژانویه 1922 رخ داد. این بار موفقیت طاقت فرسا بود ، پیشرفت بیماری متوقف شد ، هیچ عوارض جانبی وجود نداشت و پسر در حال مرگ شروع به بهبودی کرد.

 

بیمار بعدی دوست نزدیک بانتینگ ، پزشک جو گیل کریستا بود. سرانجام درمان وی تأیید کرد که سرانجام درمانی برای نجات صدها هزار زندگی به دست آمده است! برای این کشف ، فردریک بانتینگ و پروفسور مک لئود در سال 1923 جایزه نوبل را برای کشف انسولین دریافت کردند. Bunting ، شناخت شایستگی دستیار خود چارلز بست ، نیمی از جایزه خود را به او داد و اکنون در تاریخ پزشکی نام آنها در کنار هم ایستاده است.

 

همچنین در سال 1923 ، بانتینگ با سرهنگ الی لیلی ، بنیانگذار شرکت دارویی لیلی ، ملاقات کرد. این شرکت بلافاصله روی فناوری تولید انسولین انبوه که زندگی بسیاری از بیماران دیابتی را نجات داد ، کار کرد. تأسیس تولید به طرز شگفت انگیزی به سرعت انجام شد: در بهار سال 1923 ، تجهیزات تولید انبوه دارو به بهره برداری رسید.

 

در 15 اکتبر 1923 ، انسولین حیوانی ایلتین آزاد شد. در پایان سال 1923 ، لیلی نزدیک به 60 میلیون واحد دارو تولید کرده بود - و دوره انسولین در درمان دیابت آغاز شد.این بیماری کشنده دیگر حکم مرگ ندارد. با مصرف انسولین و کنترل سطح قند خون ، افراد مبتلا به دیابت می توانند سبک زندگی سالمی داشته باشند.


در سال 1948 ، متخصص غدد درون ریز آمریکایی ، الیوت پروکتور جوسلین ، مدالی تأسیس کرد که به کسانی که 25 سال با تشخیص دیابت شیرین زندگی کرده اند ، اهدا شد. با این حال ، در سال 1970 ، صدور مدال متوقف شد: پس از همه ، به لطف انسولین ، طول عمر با دیابت به یک پدیده توده ای تبدیل شده است.

 

در عوض ، مدال جدیدی تأسیس شد که به دیابتی هایی که بیش از 50 سال با این بیماری زندگی کرده اند ، اهدا می شود. روی جلوی آن مردی با مشعل و نوشته شده است: "پیروزی برای انسان و دارو" ، در پشت - "برای 50 سال زندگی شجاعانه با دیابت".

 

ساختار شیمیایی انسولین انسانی در سال 1960 ساخته شد. با استفاده از روش مهندسی ژنتیک در سال 1976 ، ابتدا سنتز کامل انسولین انسانی انجام شد. در حال حاضر ، بیماران دیابتی فقط با انسولین انسانی و آنالوگهای مصنوعی آن درمان می شوند. انسولین های با منشا حیوانی دیگر استفاده نمی شوند.


فرمول شیمیایی انسولین پاسخی برای این سوال ارائه می دهد که چرا هنوز انسولین فقط با تزریق مصرف می شود. نکته این است که انسولین یک پروتئین است. بدون ورود به جریان خون ، جایی که باید کار کند ، در دستگاه گوارش هضم می شود .


وقتی سلولهای ترشحی در اثر حمله خود ایمنی از بین می روند ، انسولین همیشه در دیابت نوع I مورد نیاز است. در موارد ناکافی انسولین نیز در بسیاری از موارد دیابت نوع II استفاده می شود. با ظهور قلم ها و نوارهای آزمایش قند خون ، کیفیت زندگی بیماران دیابتی به طرز چشمگیری بهبود یافته است ، اما آنها هنوز مجبورند که واحدهای نان را بشمارند ، سطح قند را بررسی کنند ، محاسبات را انجام دهند و انسولین به خود تزریق کنند.

 


علم به اتوماسیون این روند نزدیک شده است. در حال حاضر دستگاهی مانند پچ با میکرو سوزن وجود دارد: این دستگاه به شانه چسبانده می شود ، تمام این مراحل را به طور خودکار انجام می دهد و کار جزایر Langerhans در پانکراس را شبیه سازی می کند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید