20 هک زندگی با آسپرین

آسپیرین

 

10 آگوست روز آسپرین در نظر گرفته می شود - یکی از اصلی ترین قرص های کیت کمک های اولیه ما. بیش از یک قرن است که پزشکان در حال مطالعه خواص آسپیرین هستند و مردم عادی کاربردهای جدید و جدیدتری برای آن پیدا می کنند. به افتخار تولد معجزه درمان ، ما در پنج موردی که پزشکان آن را تجویز می کنند و حدود 20 روش عامیانه  برای استفاده از آسپیرین برای اهداف دیگر صحبت می کنیم.

 

قهرمان امروز یک قرص کوچک سفید است که تبدیل به یکی از دارندگان رکورد در تولید و فروش در طول قرن گذشته (در سال 1949 در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بهترین فروش مسکن ). به احتمال زیاد ، این در بسته کمک های اولیه شما هم موجود است ، اما حتی اگر اینگونه نباشد ، محتویات آن - آسپیرین ، یا اسید استیل سالیسیلیک - احتمالاً در برخی از آماده سازی های پیچیده یافت می شود.

 

طرفداران آزمایش های خانگی به راحتی می توانند آن را در آنجا پیدا کنند: اگر محلول سولفات مس را روی یک قرص بریزید ، سبز می شود (و اگر ناگهان کلرید آهن (III) در خانه خود داشته باشید ، در واکنش با آن ، رنگ آن بنفش خواهد شد).


آسپرین چگونه کار می کند

همانطور که از نامش پیداست ، مولکول استیل سالیسیلیک اسید از دو قسمت تشکیل شده است - سالیسیلیک اسید و یک گروه استیل. تأثیر آسپیرین بر بدن با توانایی این مولکول در آویختن گروه استیل خود بر روی پروتئین های مختلف سلولی تأمین می شود. در نتیجه ، پروتئین های هدف شکل و در نتیجه فعالیت خود را تغییر می دهند.


بنابراین ، آسپرین موفق به جلوگیری از کار پروتئین سیکلواکسیژناز می شود که در بسیاری از سلولهای بدن وجود دارد و برای تبدیل لیپیدهای غشایی به سیگنالهای پریشانی ، اصطلاحاً واسطه های التهابی ، مورد نیاز است. هنگامی که بسیاری از این چربی های سیگنالینگ تغییر یافته در خون جمع می شوند ، سلول های دیگر شروع به واکنش به آنها می کنند و این منجر به لخته شدن خون ، فعال شدن ایمنی و ایجاد التهاب می شود. با تداخل در کار سیکلواکسیژناز ، آسپرین تولید واسطه های التهابی را متوقف می کند ، و "آرام می شود".

 

آسپیرین
آسپرین چه کاری می تواند انجام دهد

آسپرین مسکن ، یعنی مسکن درد است . انتهای عصبی که سیگنال های درد را به مغز منتقل می کنند ، از جمله موارد دیگر ، به غلظت واسطه های التهابی در بافت واکنش می دهند. هر چه بیشتر باشد ، شدت سیگنال درد بیشتر می شود. با مهار تولید آنها ، آسپرین از این طریق از هیجان زدگی انتهای دردناک جلوگیری می کند.

علامت دیگری که آسپرین می تواند به راحتی از پس آن برآید تب است. درست مانند درد ، با جمع شدن واسطه های التهابی در خون ، تب افزایش می یابد ، بنابراین از آسپرین اغلب به عنوان ماده ضد تب استفاده می شود.

 

لیپیدهای سیگنالینگ علاوه بر سلول ها ، روی پلاکت ها نیز عمل می کنند (که به عبارت دقیق تر ، سلول نیستند). تحت عمل آنها ، پلاکت ها فعال می شوند ، بهم می چسبند و آبشار انعقاد خون را شروع می کنند. بنابراین ، از آسپرین به عنوان ضد انعقاد و رقیق کننده خون استفاده می شود ، به عنوان مثال در افراد مسن که خطر لخته شدن خون زیاد است.

 

از سن 50 سالگی ، به طور منظم با دوز کم حتی برای افراد سالم تجویز می شود. نشان داده شده است که این پیشگیری خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و تصلب شرایین را کاهش می دهد.... با این حال ، برای افرادی که از خونریزی رنج می برند ، آسپرین خطرناک است - در صورت مصرف ، احتمال توقف خون حتی کمتر می شود. بنابراین ، به کسی که از هموفیلی رنج می برد ، به هیچ وجه نباید آسپرین بدهند - این دارو می تواند کشنده باشد.

 

اغلب رقیق کردن خون در دوران بارداری مهم است. با افزایش فعالیت پلاکت های مادر یا پاسخ ایمنی او به جنین ، پره اکلامپسی ایجاد می شود - وضعیتی که فشار آنقدر زیاد است که زندگی کودک و مادر را تهدید می کند. پزشکان هنوز برای اثر آسپرین بحث می کنند، در سندرم ری اغلب در کودکان و نوجوانان کبد و مغز تحت تأثیر قرار می گیرند ، که می تواند منجر به مرگ شود. بنابراین ، پزشکان توصیه می کنند از مصرف آسپرین حداقل تا 16 سالگی خودداری کنند.

 

اما شگفت آورترین اثر آسپرین پیشگیری از سرطان است . مشخص شد که افرادی که برای مدت طولانی دوز کم آسپرین مصرف می کنند ، به دلایل مختلف ، احتمال تشکیل تومور را کاهش می دهند . این مورد برای همه انواع تومورها نشان داده نشده است ، اما تقریباً در هر صورت ، آسپرین تعداد متاستازها را کاهش می دهد و شانس زنده ماندن بیمار را افزایش می دهد.


با این حال ، این دلیل نمی شود که آسپرین را بدون نشانه های خاص مصرف کنید. علاوه بر این واقعیت که باعث خونریزی ، رقیق شدن خون می شود ، فعالیت سلول های دستگاه گوارش را نیز سرکوب می کند ، که اغلب باعث ایجاد ورم معده و بیماری زخم معده می شود.

آسپیرین

20 هک زندگی با آسپرین

اما این ویژگی های معجزه گر آسپرین را خسته نمی کند. به نظر می رسد که مردم اغلب نسبت به پزشکان کنجکاو و مبتکرتر هستند - ما 20 روش جایگزین برای استفاده از استیل سالیسیلیک اسید پیدا کردیم . بنابراین ، اگر به توصیه های رایج اعتقاد دارید ، شما می توانید از آن استفاده کنید:

 

- آسپرین با آکنه مبارزه کنید.
-با  آسپرین خارش حاصل از گزش حشرات را برطرف کنید.
- خماری را با  آسپرین برطرف کنید.
در اینجا ، ظاهرا ، از خواص ضد التهابی آسپرین استفاده می شود.

- شوره سر را با  آسپرین درمان کنید.
- با  آسپرین از خاک در برابر آفات محافظت کنید.
- ماندگاری گلها رابا  آسپرین  افزایش دهید ("برای بیشتر نگه داشتن آنها").
- ظاهراً ، آسپرین عمل ضد میکروبی برای خیارشور دارد.

- با  آسپرین پوست را از سلولهای مرده پاک کنید.
- سر موهایی که داخل پوست مانده را با  آسپرین خارج کنید.
- پس از اصلاح پوست را با  آسپرین نرم کنید.
- با  آسپرین ناخن ها را تقویت کنید.
- از شر میخچه و پینه با  آسپرین خلاص شوید.
به نظر می رسد آسپرین در اینجا دقیقاً مانند نمک معمولی کار می کند.

- برای شستشوی اثر عرق بدن روی لباس از با  آسپرین استفاده کنید.

- رفع انسداد لوله ها با  آسپرین.
- از موهای رنگ شده در برابر سفید کننده استخر با  آسپرین محافظت کنید.
- لکه ها را از روی لباس با  آسپرین پاک کنید.
- هنگام جوش دادن فیلم اکسید را از فلزات با  آسپرین پاک کنید.
- و در این موارد می توان آن را به راحتی با اسید دیگری (معمولاً سیتریک) جایگزین کرد.

- باتری را دوباره شارژ کنید (مثلاً در اتومبیل).مانند هر الکترولیت دیگری عمل می کند.


حال می توان حدس زد که دلیل محبوبیت زیاد آسپیرین در بین مردم چیست. احتمالاً مقیاس تولید آن را به یکی از مقرون به صرفه ترین مواد شیمیایی هم تراز با همان اسید سیتریک تبدیل کرده است. اما همچنین می توان فرض کرد که اعتقاد مردم به یک قرص جادویی که از هر گونه بیماری نجات می یابد به استفاده از آن در خانوارها نیز سرایت کرده است: از آنجا که وی با موفقیت رگ های خونی را از لخته های خون پاک می کند ، پس احتمالاً به رفع انسداد لوله اهمیت می دهد!

 

آسپیرین

 

آنچه آسپرین نمی تواند انجام دهد

مانند هر قهرمان ، خصوصیات اسطوره ای نیز به آسپرین نسبت داده می شود ، که متأسفانه ، آسپرین این ویژگی را ندارد. بنابراین ، با کمک آسپرین ، نمی توانید:

- در برابر بارداری محافظت کنید.
به نظر می رسد این روش پیشگیری از بارداری نوعی پیشگیری از بارداری با اسید سیتریک است. عقیده ای وجود دارد که شستن واژن با اسید سیتریک پس از مقاربت منجر به اسیدی شدن شدید محیط و مرگ اسپرم می شود. با این حال ، تمرین نشان می دهد که اثربخشی این روش کم است. در این حالت ، یک قرص آسپرین حتی از اسید سیتریک بدتر عمل می کند ، زیرا اثر مخربی بر روی مخاط واژن دارد و باعث آسیب آن می شود. و در برابر اسپرم هایی که توانسته اند به عمق نفوذ کنند ،  آسپرین ناتوان است.

- حالت هوشیاری را تغییر دهید.
در فرهنگ جوانان قرن 20 این باور وجود داشت که ترکیب آسپرین و کوکاکولا می تواند غیر منتظره ترین اثرات را به همراه داشته باشد. گزینه های زیادی برای این داستان فولکلور وجود داشت: اعتقاد بر این بود که چنین ترکیبی به عنوان یک قارچ کش عمل می کند ، باعث سرخوشی و مسمومیت می شود ، یا حتی می تواند یک نفر را درجا بکشد. گفته شده است ، برای مثال، که هر کالج آمریکایی نسخه خود را از داستان داشت. شاید این به این دلیل بود که نوجوانان احساسات شدیدی را می خواهند و چه چیزی بهتر از قرص جادویی که بیشتر بزرگسالان می خورند؟

 

با این حال ، داروی فوق العاده در اینجا نیز معجزه نمی کند. حتی ریچارد فاینمن بزرگ آزمایشگر  ، در مورد این موضوع تحقیق کرد و این چیزی است که وی بدست آورد: "... کسی استدلال کرد که اگر آسپرین و کوکاکولا بخورید ، بلافاصله در ضعف قرار خواهید گرفت. من به آنها گفتم که این یک مزخرف محض است و به آنها پیشنهاد کردم که آسپرین و کوکاکولا را با هم بنوشند. سپس آنها در مورد این که آیا قبل از کوکاکولا ، بلافاصله یا با هم آسپرین بنوشند بحث کردند. سپس شش آسپرین و سه لیوان کوکاکولا یکی پس از دیگری نوشیدم. ابتدا دو آسپرین گرفتم و آن را با یک لیوان کوکاکولا نوشیدم ، سپس دو قرص را در یک لیوان حل کردیم و آن را نوشیدم و در آخر یک لیوان کوکاکولا و دو قرص آسپرین نوشیدم. و هر بار ، این نادان ها در اطراف من ایستاده بودند و منتظر بودند که مانع سقوط من شوند ،  اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

 

همانطور که مشخص شد ، ترکیب آسپرین و کوکاکولا به هیچ وجه کشنده نیست. علاوه بر این ، ماده اصلی فعال کولا - کافئین است. کافئین اثر استیل سالیسیلیک اسید را افزایش می دهد و در کنار هم به طور موثرتری با درد مقابله می کنند.

آزمایشات مربوط به آسپرین ادامه دارد و این احتمال وجود دارد که به زودی با خواص جدید داروی معجزه گر و امکانات غیرمنتظره استفاده از آن آشنا شویم. شماچگونه از آسپرین استفاده می کنید؟

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید