شیاف پروژسترون و نحوه مصرف

شیاف پروژسترون


دارو شیاف پروژسترون واژینال ، شیاف فرتیژست برای گروه زنان باردار قرار دارد.هورمون های جسم زرد تخمدان ها و قشر فوق کلیه ، که باعث ایجاد تغییراتی در لایه آندومتر رحم می شوند و آن را برای کاشت جنین آماده می کنند. ژستاژن ها روند طبیعی بارداری را تضمین می کنند ، مسئول رشد رحم هستند ، از جمع شدن دیواره های آن جلوگیری می کنند و تولید شیر مادر را تحریک می کنند.

 

خواص شیاف پروژسترون

شیاف پروژسترون یا شیاف فرتیژست ، سیکلوژست  انتقال غشای مخاطی از مرحله تکثیر به مرحله ترشحی را تضمین می کند. با وجود پروژسترون کافی ، تخمک بارور شده می تواند در دیواره رحم لنگر بیاندازد. شیاف ها رشد بافت عضلانی را تقویت می کنند ، تخمک گذاری را مهار می کنند ، شروع قاعدگی ، انقباض عضله را متوقف می کنند و فعالیت ضد آندروژنی دارند. علاوه بر این ، پروژسترون باعث تحریک افزایش غدد شیری در غدد پستانی برای شیردهی بیشتر می شود.

 

شیاف های واژن اثر آلدوسترون را مهار می کنند ، در نتیجه باعث دفع سدیم و کلر از بدن همراه با ادرار می شوند. شیاف های پروژسترون یا شیاف فرتیژست ، سیکلوژست  دارای اثر سرکوب سیستم ایمنی هستند ، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند. این برای سرکوب سیستم ایمنی بدن ، که می تواند جنین را به عنوان یک بدن خارجی رد کند ، ضروری است.

 

پروژسترون در دوزهای کم تولید گنادوتروپین ها را تحریک می کند ، و برعکس ، در دوزهای زیاد ترشح آنها را سرکوب می کند. شیافهای وارد شده به واژن به آرامی حل می شوند ، حداکثر غلظت ماده فعال در خون پس از 2-6 ساعت حاصل می شود. در رحم ، پروژسترون به سرعت کافی جمع می شود (پس از 60 دقیقه) ، عملکرد طبیعی آندومتر را بازیابی می کند. وقتی دوز 100 میلی گرم تجویز می شود ، غلظت متوسط ​​تا 24 ساعت طول می کشد.

 

شیاف های پروژسترون باعث تحریک پروتئین لیپاز در کبد ، افزایش ذخایر چربی و بهبود استفاده از گلوکز توسط سلول های بافت های محیطی می شوند. به دلیل افزایش سطح پایه انسولین ، گلیکوژن در کبد جمع می شود ، سنتز هورمون های گنادوتروپیک غده هیپوفیز مغز تحریک می شود و دفع ترکیبات ازته از طریق کلیه ها تسریع می شود.

 

 

شکل دارویی پروژسترون

شیاف هایی با پروژسترون به صورت کپسول های مستطیلی برای تجویز داخل واژینال و استفاده سیستمیک در دسترس هستند. از آنها می توان به عنوان قرص های معمولی یا برای درمان های موضعی استفاده کرد.

به عنوان یک ماده فعال ، هورمون میکرونیزه و طبیعی پروژسترون در دوز 100 یا 200 میلی گرم استفاده می شود. به لطف یک فناوری خاص تولید ، دارو به سرعت و به طور مساوی در گردش سیستمیک جذب می شود.

 

اجزای کمکی کپسول ، شیاف پروژسترون:

گلیسرول
کره بادام زمینی؛
لسیتین سویا؛
ژلاتین غذایی؛
دی اکسید تیتانیوم.
پروژسترون فقط به صورت کپسول تولید می شود که می تواند از طریق واژن یا خوراکی استفاده شود. هیچ نوع دیگری از دارو وجود ندارد.

 

 

شیاف پروژسترون در موارد زیر تجویز می شود

خونریزی رحم ناکارآمد
تهدید به سقط در سه ماهه اول و دوم ؛
آمنوره ، آلگودیسمنوره ؛
ناباروری
سقط جنین
درمان جایگزینی هورمون با کمبود پروژسترون ، پس از برداشتن تخمدان ها ؛
پشتیبانی از فاز لوتئال در آماده سازی برای IVF ؛
سندرم پیش از قاعدگی ؛
پیشگیری از فیبروم ، آندومتریوز ؛
بیماری پستان فیبروکیستیک ؛
هیپوژنیالیسم - رشد ناقص دستگاه تناسلی ؛
درمان پیشگیرانه برای از دست دادن اولیه بارداری به دلیل کمبود پروژسترون ؛
دوره های دردناک
یائسگی زودرس ، یائسگی.


پروژسترون هنگام تجویز درمان جایگزینی هورمون در آماده سازی زن برای لقاح آزمایشگاهی ، در صورت عدم تخمک گذاری ، برای تجویز داخل واژینال نشان داده می شوند. این دارو در صورت وجود بیش از حد استروژن ، که باعث ایجاد ماستوپاتی ، فیبروم رحم ، آندومتریوز می شود ، به طور موثر استفاده می شود.

 

موارد منع مصرف شیاف پروژسترون

انجام درمان با شیاف پروژسترون یا شیاف فرتیژست ، سیکلوژست  برای چنین بیماری هایی ممنوع است:

هپاتیت ویروسی (توصیه نمی شود کپسول خوراکی مصرف شود ، با تجویز داخل واژینال ، اثر آن بر روی کبد حداقل است) ؛
عدم تحمل فردی به مواد فعال.
نقص کلیوی ، کبدی.
اختلالات سیستم عصبی ؛
سقط ناقص ؛
پورفیریا
دوره شیردهی
ترومبوفلبیت ؛
سرطان مولد هورمون غدد شیری و اندام های دستگاه تولید مثل.

 

 

نحوه مصرف شیاف پروژسترون در بارداری

نحوه مصرف شیاف پروژسترون

با احتیاط ، شیاف برای زنان مبتلا به فشار خون بالا ، بیماری های سیستم قلبی عروقی ، دیابت شیرین ، آسم برونش تجویز می شود. برای زنان باردار ، پروژسترون فقط در صورت وجود خطر سقط خود به خودی تجویز می شود ؛ در دوران شیردهی استفاده از آن توصیه نمی شود. در سه ماهه سوم بارداری ، شیاف ها می توانند باعث افزایش استرس در کبد شوند. با استفاده طولانی مدت از دارو ، قطع کامل قاعدگی امکان پذیر است.

 

شیاف پروژسترون

 

مدت زمان درمان و دوز مصرف  شیاف پروژسترون

مدت زمان اثر شیاف پروژسترون

 مدت زمان درمان و دوز شیاف پروژسترون  برای هر بیمار به صورت جداگانه انتخاب می شود. با کمبود برجسته پروژسترون ، اختلال عملکرد تخمدان ، تزریق داخل واژنی شیاف های 200 میلی گرم در روز در روز سیزدهم و چهاردهم چرخه قاعدگی نشان داده می شود. از 15-25 روز ، مقدار مصرف به 100 میلی گرم کاهش می یابد ، آن را به 2 برابر تقسیم می شود. از روز 26 شروع می شود و در صورت بارداری ، دوز دارو به طور مداوم در حال افزایش است ، حداکثر زنان 600-800 میلی گرم ، به 3 دوز تقسیم می کنند. دوزهای بالاتر در عرض 2 ماه تجویز می شود.

 

نحوه استفاده از شیاف پروژسترون

به منظور حفظ فاز لوتئال در طی چرخه قاعدگی ناشی از ، ناباروری ناشی از اختلال در عملکرد جسم زرد ، شیاف پروژسترون 200 میلی گرم در روز استفاده می شود. دوره درمان از روز هفدهم سیکل شروع می شود و به مدت 10 روز ادامه دارد. با تاخیر در قاعدگی ، شروع بارداری ، درمان نباید قطع شود.

 

در آماده سازی برای IVF ، حفظ مرحله لوتئال مورد نیاز است. توصیه می شود شیافهای 200-600 میلی گرم در روز مصرف کنید. درمان از لحظه تزریق hCG آغاز می شود و تا هفته سی و هفتم بارداری ادامه دارد (طبق نشانه های فردی).

با خطر سقط جنین ناشی از کمبود پروژسترون ، 400-400 میلی گرم دارو به صورت داخل واژینال تجویز می شود و به 2 دوز تقسیم می شود. شیاف ها فقط تا سه ماهه سوم مجاز به استفاده هستند.

 

برای درمان خونریزی ناکارآمد ، پروژسترون از طریق خوراکی تجویز می شود یا به مدت 6-8 روز تزریق می شود. اگر کورتاژ ابزاری رحم انجام شود ، دوره درمان 20 روز بعد تجویز می شود. در ابتدای درمان ، شدت از دست دادن خون ممکن است افزایش یابد ، در چنین مواردی ، سطح هموگلوبین خون کنترل می شود و در صورت لزوم ، تزریق خون انجام می شود. اگر خونریزی بیش از 6 روز طول بکشد ، استفاده از پروژسترون نامناسب است.

 

با کمبود رشد دستگاه تناسلی در یک زن ، شیاف پروژسترون پس از یک دوره استروژن تجویز می شود ، دوز و مدت دوره توسط پزشک معالج تعیین می شود. انجام درمان ترکیبی در ترکیب با استروژن ها امکان پذیر است.

 

برای دوره های دردناک ، پروژسترون به تسکین درد کمک می کند. استفاده از شیاف پروژسترون 7 روز قبل از شروع قاعدگی شروع می شود و با شروع قاعدگی پایان می یابد. دوره درمان را می توان چندین بار تکرار کرد.

 

ویژگی های تجویز خوراکی پروژسترون

 مصرف شیاف پروژسترون با پروژسترون به صورت خوراکی برای درمان سیستمیک اندام های دستگاه تولید مثل از داخل توصیه می شود. در چنین مواردی ، ماده فعال بر روی تخمدان ها ، آندومتر رحم ، لوله های رحمی ، غده هیپوفیز مغز ، بافت چربی ، لیپولیز ، جذب و استفاده از گلوکز توسط بافت ها عمل می کند. تجویز موضعی شیاف ها فقط تأثیری بر اندام های تولید مثل دارد. اما این گزینه درمانی بیشتر برای زنانی مناسب است که منع مصرف سیستمیک دارو را ندارند.

 

 

کپسول خوراکی پروژسترون

کپسول ژلاتین 30 دقیقه قبل از غذا با مقدار زیادی آب مصرف می شود. زنان باید کاملاً به رژیم درمانی تجویز شده توسط پزشک پایبند باشند ، آنها نمی توانند دوز را به طور مستقل افزایش یا کاهش دهند و درمان را قطع کنند. در صورت بروز عوارض جانبی ، باید پزشک متخصص زنان را مطلع کرده و مقدار پروژسترون را تنظیم کنید.

 

در صورت نارسایی فاز لوتئال ، ماستوپاتی فیبروکیستیک ، یائسگی زودرس ، بی نظمی قاعدگی ، دارو 200-300 میلی گرم 2 بار در روز تجویز می شود. پروژسترون به مدت چندین ماه از 16 تا 26 روز از چرخه مصرف می شود. اگر حاملگی در حین درمان رخ دهد ، نباید درمان را قطع کرد. مصرف کپسول ها تا 12 هفته بارداری ادامه دارد.

 

با خطر سقط جنین ، پروژسترون  طبق علائم فردی ، درمان می تواند تا 26 هفته ادامه یابد. اگر خطر تولد زودرس وجود داشته باشد ، کپسول ها هر 6-8 ساعت با دوز 400 میلی گرم نوشیده می شوند. پس از رفع علائم ، مصرف دارو در حجم کمتری از 200 میلی گرم تا 36 هفته ادامه می یابد.

 

در زنان در زمان یائسگی ، پروژسترون همراه با استروژن ها برای درمان جایگزینی هورمون تجویز می شود. پس از قطع قاعدگی ، دارو به صورت کپسول یا شیاف برای زندگی استفاده می شود. هدف از این درمان تسکین علائم سندرم یائسگی ، جلوگیری از عوارض قلبی عروقی ، پیری زودرس و کاهش دفعات گرگرفتگی است.

 

نحوه مصرف شیاف پروژسترون 

طریقه مصرف شیاف پروژسترون   

تاحد امکان برای استفاده از شیاف واژینال در دوران حاملگی از اپلیکاتور استفاده نکنید. 

دستان خود را با آب و صابون بشویید و اقدامات بهداشتی را در ناحیه صمیمی انجام دهید.
در حالت خوابیده قرار بگیرید و زانوها را به پهلو باز کنید یا چمباتمه بزنید.
بسته بندی جداگانه شیاف پروژسترون یا شیاف فرتیژست ، سیکلوژست  را باز کنید.
شیاف فرتیژست ، سیکلوژست  را به آرامی در واژن قرار دهید. برای تسهیل عمل ، می توانید از یک اپلیکاتور مخصوص استفاده کنید یا شیاف را با آب گرم مرطوب کنید.  شیاف واژینال را به اندازه دو بند انگشت داخل واژن قرار دهید.
30-60 دقیقه دراز بکشید.
قرار دادن شیاف پروژسترون در طول شب توصیه می شود تا شیاف واژینال پس از باز شدن نشت نکند. اگر شیاف پروژسترون در دو دوز تجویز شود ، می توان از دستمال برای جلوگیری از  بیرون ریختن شیاف پروژسترون از واژن و کثیف شدن لباس زیر استفاده کرد.

 

شیاف پروژسترون

 

  

مدت زمان جذب شیاف پروژسترون

فارموکینتیک

نحوه جذب پروژسترون بسته به مسیر تجویز:

هنگامی که کپسول ها به صورت خوراکی مصرف می شوند ، هورمون به سرعت از دستگاه گوارش جذب شده و پس از 2-3 ساعت به حداکثر غلظت می رسد و از طریق ادرار دفع می شود.

مدت زمان جذب شیاف واژینال پروژسترون
مدت زمان جذب شیاف پروژسترون  با تجویز داخل واژینال (در عمق واژن) ، پروژسترون در مدت 1 ساعت جذب شده و در آندومتر رحم تجمع می یابد و از طریق ادرار به صورت متابولیت دفع می شود.
با روش تزریق  آمپول پروژسترون ، پروژسترون به سرعت وارد گردش خون سیستمیک می شود ، حداکثر غلظت پلاسما طی 1-6 ساعت اتفاق می افتد.

با تهدید به سقط ، در مرحله آماده سازی برای IVF ، اولویت برای تجویز داخل واژن شیاف است. در صورت ایجاد خونریزی رحم ، تزریق پروژسترون به صورت مایع روغنی یا مصرف کپسول از راه دهان راحت تر است.


برای زنانی که از بیماری هایی رنج می برند که همراه با احتباس مایعات در بدن هستند ، شیاف پروژسترون با دقت تجویز می شود. بیماران باید تحت نظارت مداوم پزشکی باشند. این گروه از آسیب شناسی ها شامل آسم برونش ، میگرن ، نارسایی مزمن قلب ، نارسایی کلیه است.

 

در بیماران با معلولیت ذهنی ، با بروز علائم افسردگی ، پروژسترون خارج می شود. زنان مبتلا به دیابت باید سطح گلوکز خون خود را کنترل کنند. اگر سابقه ترومبوآمبولی وجود داشته باشد ، درمان پروژسترون باید با احتیاط انجام شود ، زیرا دارو لخته شدن خون را افزایش می دهد و می تواند باعث انسداد عروق شود.

 

متابولیسم هورمون های استروئیدی در کبد رخ می دهد ، بنابراین ، در بیماری های مزمن و التهابی این اندام ، استفاده از شیاف های پروژسترون منع می شود. دوزهای زیادی از دارو را مصرف نکنید ، این می تواند منجر به آمنوره شود.

 

پروژسترون می تواند باعث سرگیجه ، ضعف عمومی شود ، به همین دلیل ، در طول درمان ، شما باید رانندگی با وسایل نقلیه را متوقف کنید و از کار با مکانیزم هایی که نیاز به افزایش تمرکز دارند خودداری کنید.

 

 

عوارض شیاف پروژسترون

استفاده از شیاف پروژسترون می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی شود:

از سیستم عصبی: سرگیجه ، ضعف ، خواب آلودگی ، تمایل به افسردگی.
اختلالات متابولیکی: ادم بدن ، افزایش یا کاهش وزن بدن ، دفع پروتئین از طریق ادرار.
از طرف سیستم قلبی عروقی: افزایش فشار خون ، تشدید فشار خون.
در بخشی از اندام های دستگاه تناسلی ، پروژسترون باعث کاهش میل جنسی ، رشد مو در صورت و بدن به الگوی مردانه ، خونریزی غیر حلقوی ، قاعدگی ، تورم غدد شیری ، افزایش از دست دادن خون در دوران قاعدگی می شود.
واکنش های موضعی: قرمزی ، خارش دستگاه تناسلی ، تورم غشاهای مخاطی واژن.
کهیر.
عوارض جانبی پس از استفاده از شیاف پروژسترون می تواند 1-3 ساعت پس از تجویز شیاف ، در صورت مصرف بیش از حد ، موارد منع مصرف موجود رخ دهد. وقتی چنین علائمی ظاهر شد ، درمان با دارو متوقف می شود و بعداً دوز دارو تنظیم می شود. برای تسکین وضعیت بیمار ، درمان علامتی انجام می شود.

 

 

تداخل شیاف پروژسترون با سایر داروها

شیاف پروژسترون می تواند اثر درمانی را تضعیف کند:

داروهایی که فعالیت انقباضی رحم را تأمین می کنند: اکسی توسین ، پیتویترین. وقتی با اکسی توسین ترکیب شود ، تحریک شیردهی کاهش می یابد.
استروئیدهای آنابولیک: Nerobol، Retabolil.
داروهای ضد انعقاد خون.
سنتز هورمون های گنادوتروپیک غده هیپوفیز مغز: FSH ، LH .
پروژسترون اثر ادرار آورها ، آرام بخش ها ، داروهای ضد فشار خون ، منعقد کننده ها ، سرکوب کننده های سیستم ایمنی را افزایش می دهد.


کپسول های دارای پروژسترون برای استفاده سیستمیک و داخل واژینال برای آماده سازی IVF برای زنان برای درمان جایگزینی هورمون با کمبود شدید هورمون جسم زرد ، ناباروری ، اختلالات قاعدگی ، تهدید به قطع بارداری ، زایمان زودرس تجویز می شود. رژیم و دوزهای درمانی با در نظر گرفتن فرم بیماری و شدت آن برای هر بیمار به صورت جداگانه انتخاب می شود.

 

 

شیاف سیکلوژست چیست

سیکلوژست نام تجاری شیاف پروژسترون می باشد که در دو نوع دویست و چهارصد در بازار موجود است. نام اصلی این دارو، شیاف پروژسترون می باشد.

 

تفاوت شیاف سیکلوژست با فرتیژست چیست

شیاف فرتیژست ، سیکلوژست  هر دو یکی هستند؛ فقط اسم تجاری سیکلوژست و فرتیژست با هم فرق دارد.

 اگر از خشکی واژن رنج می برید مقاله کرم واژینال اکوئین، پماد اکویین را بخوانید. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید