بهترین زمان مصرف ویتامین و مولتی ویتامین ها

در

food-supplements.jpg


ویتامین های محلول در آب

همانطور که از نام آن پیداست ، ویتامین های محلول در آب در آب حل می شوند. به همین ترتیب ، نیازی نیست که آنها را همراه غذا بخورید تا جذب شوند.

9 ویتامین محلول در آب وجود دارد که شامل ویتامین C به علاوه هشت ویتامین B - B1 (تیامین) ، B2 (ریبوفلاوین) ، B3 (نیاسین) ، B5 (اسید پانتوتنیک) ، B6 (پیریدوکسین) ، B7 (بیوتین) ، B9 (فولات) و B12 (کوبالامین) می شود. 

شما باید مرتباً ویتامین های محلول در آب را مصرف کنید زیرا برخلاف ویتامین های محلول در چربی ، آنها به راحتی در بافت های بدن ذخیره نمی شوند. در عوض ، ویتامین های محلول در آب اضافی از طریق ادرار دفع می شوند.

 

ویتامین سی ، ویتامین C  یا ویتامین ث

ویتامین C نقش های حیاتی بسیاری در بدن شما ایفا می کند. به عنوان مثال ، این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و برای سلامت سیستم ایمنی بدن و همچنین سنتز کلاژن و انتقال دهنده عصبی لازم است 

انواع مختلفی از مکمل های ویتامین C وجود دارد ، از جمله اسید اسکوربیک ، اسید اسکوربیک همراه با بیوفلاونوئیدها ، ویتامین C لیپوزومی و کلسیم.

مکمل های اسید اسکوربیک یک فراهمی زیستی مشابه اسید اسکوربیک موجود در غذاهایی مانند میوه ها و سبزیجات دارند

شما می توانید مکمل های ویتامین C را در هر زمان از روز ، با یا بدون غذا مصرف کنید ، اگرچه مصرف اسید اسکوربیک همراه با غذا می تواند به کاهش عوارض احتمالی دستگاه گوارش ناشی از اسیدیته بالای آن کمک کند.

اطمینان حاصل کنید که مکمل های ویتامین C را در مکان تاریک و خنک نگهداری کنید ، زیرا این ماده مغذی به گرما و نور حساس است.

همچنین ، به خاطر داشته باشید که از آنجا که ویتامین C اضافی دفع می شود ، دوزهای بیش از 1000 میلی گرم معمولاً مورد نیاز نیست - مگر در شرایط خاص ، مانند درمان با تزریق داخل وریدی با ویتامین C

 

ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B به صورت جداگانه یا به عنوان مکمل های B کمپلکس که حاوی تمام هشت ویتامین B هستند ، فروخته می شوند .

از آنجا که محلول در آب هستند ، می توانید آنها را با غذا یا بدون غذا و در هر زمان از روز مصرف کنید. گفته می شود و اغلب توصیه می شود ویتامین های گروه B را صبح بخورید ، زیرا آنها نقش مهمی در متابولیسم مواد مغذی و تولید انرژی دارند.

 

علاوه بر این ، برخی از افراد ممکن است از مصرف ویتامین های گروه B با معده خالی سود ببرند. به عنوان مثال ، توصیه می شود افرادی که کمبود B12 دارند مکمل B12 را با معده خالی همراه با آب مصرف کنند تا جذب حداکثر را افزایش دهند.

خلاصه

ویتامین های محلول در آب به راحتی در بدن شما ذخیره نمی شوند ، بنابراین باید برای حفظ سطح سالم آنها را مرتباً مصرف کنید. مواد مغذی محلول در آب را می توان با غذا یا بدون غذا و در هر زمان از روز مصرف کرد.

 

ویتامین های محلول در چربی 

Fat-Soluble-Vitamins-Their-Limits-and-Functions.png
برخلاف ویتامین های محلول در آب ، ویتامین های محلول در چربی برای جذب مناسب به چربی بستگی دارند. بنابراین ، به طور کلی توصیه می شود که ترکیبات محلول در چربی را با یک وعده غذایی حاوی چربی مصرف کنید.

 

ویتامین A

کمبود ویتامین A در ایالات متحده نادر است اما در کشورهای در حال توسعه بیشتر است.به دلیل افزایش نیازها یا کاهش جذب ، جمعیت های خاصی در معرض کمبود ویتامین A قرار دارند. این شامل افرادی است که باردار و شیرده هستند و کسانی که فیبروز کیستیک دارند.

بیشتر مکمل های ویتامین A حاوی ویتامین A مشتق شده از روغن کبد ماهی یا به شکل کاروتنوئیدهای ویتامین A هستند که ترکیبات گیاهی هستند که بدن شما به شکل فعال ویتامین A تبدیل می کند.

برای تقویت جذب بهینه ، باید مکمل های ویتامین A را به همراه یک وعده غذایی حاوی چربی مصرف کنید.به خاطر داشته باشید که اگر رژیم متعادلی دارید ، مصرف مکمل های ویتامین A معمولاً ضروری نیست.

بعلاوه ، برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین A با دوز بالا ممکن است خطر مرگ و میر ناشی از همه علت و سرطان را افزایش دهد. به همین دلیل ، با ویتامین A با دوز بالا مکمل مصرف نکنید ، مگر اینکه پزشک توصیه کند.

ویتامین D 

ویتامین D برای عملکرد ایمنی بدن ، سلامت استخوان ها ، رشد سلولی و موارد دیگر مورد نیاز است. متأسفانه ، بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان کمبود ویتامین D این ماده مغذی مهم را دارند.

ویتامین D را می توانید در هر زمان از روز مصرف کنید و بیشتر این مکمل ها باید همراه با وعده های غذایی یا میان وعده های حاوی چربی مصرف شوند تا از جذب بهینه اطمینان حاصل کنند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه بر روی 50 فرد مسن نشان داد که جذب ویتامین D در کسانی که مکمل ویتامین D با یک وعده غذایی حاوی چربی مصرف می کنند در مقایسه با کسانی که آن را با یک وعده غذایی بدون چربی مصرف می کنند 32٪ بیشتر است.

با این حال ، برخی از مکمل های ویتامین D تحت تأثیر آنچه می خورید ، قرار نمی گیرند. به عنوان مثال ، یک مطالعه بر روی حیوانات نشان داد که مکمل های ویتامین D با پایه روغنی و میکروزومی - ویتامین D کپسوله شده در حوزه های اسیدهای چرب - را می توان بدون غذا مصرف کرد.

توجه به این نکته مهم است که فعال شدن ویتامین D به داشتن مقادیر کافی منیزیم بستگی دارد. بنابراین ، برای حفظ سطح ویتامین D سالم ، اطمینان حاصل کنید که منیزیم کافی نیز دریافت می کنید.

همچنین ، به خاطر داشته باشید که برخی ویتامین های محلول در چربی ، از جمله ویتامین E ، ممکن است بر جذب ویتامین D تأثیر بگذارد. از طرف دیگر ، مصرف ویتامین K در کنار ویتامین D ممکن است برای تراکم مواد معدنی استخوان مفید باشد.

 

ویتامین E

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان اصلی در بدن شما عمل می کند و برای جریان خون سالم و عملکرد ایمنی بدن ضروری است .

ویتامین E همچنین یک مکمل غذایی محبوب است - هر چند این ماده مغذی در بسیاری از غذاها یافت شود و کمبود آن نادر است

گفته می شود ، افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند ، از جمله سندرم روده کوتاه ، فیبروز کیستیک و بیماری کرون ، ممکن است مجبور شوند برای جلوگیری از کمبود ویتامین مکمل ویتامین E مصرف کنند.

معمولاً توصیه می شود مکمل های ویتامین E همراه با وعده غذایی مصرف شوند. با این حال ، یک مطالعه در سال 2019 بر روی 27 زن نشان داد که تا زمانی که چربی در طول روز خورده می شود ، ویتامین E به طور موثر جذب می شود.

این بدان معناست که ممکن است مصرف ویتامین E همراه با وعده غذایی حاوی چربی ضروری نباشد به شرطی که در وعده های بعدی چربی کافی مصرف کنید.

بخاطر داشته باشید که حتی اگر ویتامین E برای سلامتی ضروری است ، مصرف زیاد آن به شکل مکمل می تواند باعث آسیب به برخی از افراد شود.به عنوان مثال ، برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های ویتامین E با دوز بالا ممکن است منجر به افزایش خطر سرطان پروستات در مردان سالم شود.

 

04-zs-vitamin_imports_147-ab.jpg

 

ویتامین K

ویتامین K به خانواده ای از ترکیبات محلول در چربی گفته می شود که شامل ویتامین K1 (فیلوکینون) و ویتامین K2 (منوکینون) است.

ویتامین K برای لخته شدن خون ، سلامت استخوان و قلب و موارد دیگر مورد نیاز است .کمبود ویتامین K از نظر بالینی قابل توجه در بزرگسالان نادر است ، اگرچه این بیماری در کسانی که دارای اختلالات خونریزی و شرایط سو جذب هستند و همچنین در افرادی که داروهایی مصرف می کنند که با جذب ویتامین K تداخل دارند ، بیشتر دیده می شود.

 

می توانید مکمل های ویتامین K را در هر زمان از روز همراه با یک وعده غذایی یا میان وعده حاوی چربی مصرف کنید.از آنجا که اکثر افراد از طریق رژیم غذایی خود به اندازه کافی ویتامین K دریافت می کنند ، توصیه نمی شود که مکمل های با دوز بالا مصرف کنید ، مگر اینکه دکتر این کار را توصیه کند - حتی اگر این مکمل ها به طور کلی بی خطر باشند و به عوارض جانبی قابل توجهی ارتباط نداشته باشند.

با این وجود ، مکمل های ویتامین K ممکن است در برخی داروهای ضد انعقاد خون تداخل ایجاد کنند. اگر از این داروها استفاده می کنید ، قبل از مصرف ویتامین K با دکتر خود مشورت کنید.

 

در صورت امکان ، ویتامین K را جدا از ویتامین های محلول در چربی E و A مصرف کنید. از طرف دیگر ، مصرف ویتامین های D و K با هم می تواند مفید باشد ، زیرا این مواد مغذی به طور هم افزایی برای تقویت سلامت استخوان و سطح کلسیم سالم در بدن شما کار می کنند.

 

خلاصه

ویتامین های محلول در چربی نقش های مهمی در بدن شما دارند. اگر در مورد مکمل این ویتامین ها سوالی دارید با دکتر خود مشورت کنید ، زیرا ممکن است برای همه مناسب نباشد.

مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها به طور معمول حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند.برخی از افراد مولتی ویتامین ها را به مکمل های تک ماده مغذی ترجیح می دهند زیرا مناسب هستند و هزینه کمتری نیز دارند.

اگرچه اطلاعات مربوط به فواید طولانی مدت مصرف مولتی ویتامین برای سلامتی متناقض است ، اما شناخته شده است که مصرف آنها می تواند به پر کردن شکاف مواد مغذی کمک کند ، به ویژه در جمعیت های آسیب پذیر مانند افراد مسن و افراد باردار.

 

از آنجا که این مکمل ها معمولاً حاوی ویتامین های محلول در آب و چربی هستند ، به طور معمول توصیه می شود آنها را به همراه وعده غذایی مصرف کنید.

این ممکن است جذب برخی از مواد مغذی را افزایش دهد در حالی که خطر ناراحتی دستگاه گوارش را کاهش می دهد ، که در غیر این صورت ممکن است هنگام مصرف یک مولتی ویتامین با معده خالی رخ دهد.

 

اگر روزانه دو یا چند قرص مصرف می کنید ، تقسیم دوز را در نظر بگیرید تا به بدن کمک کند برخی از مواد مغذی را به طور موثرتری جذب کند. به عنوان مثال ، یک قرص را با صبحانه و دیگری را با ناهار میل کنید.اگر در مورد دوز یا نحوه مصرف مکمل های ویتامین س والی دارید ، برای مشاوره با دکتر خود مشورت کنید.

 

خلاصه

مصرف یک مولتی ویتامین به همراه یک وعده غذایی می تواند به افزایش جذب برخی مواد مغذی کمک کرده و به کاهش خطر مشکلات گوارشی کمک کند.

کلام آخر

بدن شما مواد مغذی و  ویتامین ها  را به روش های مختلف جذب و ذخیره می کند. این باید هنگام مصرف مکمل های تک مغذی و مولتی ویتامین ها مورد توجه قرار گیرد.

به عنوان مثال ، برخی از مواد مغذی بهتر همراه با وعده های غذایی جذب می شوند ، در حالی که برخی دیگر را می توان با معده خالی مصرف کرد.

اگر در مورد مکمل های غذایی سوالی دارید ، دکتر شما می تواند اطلاعاتی در مورد دوز مناسب تهیه کند و مکمل های مربوطه را براساس نیازهای بهداشتی خاص شما را توصیه کند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

مکمل غذایی برای سلامتی

در

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استفاده از مکمل های حاوی مواد معدنی و ویتامین های مختلف، از آن جمله بحث هایی است که هیچ گاه در میان متخصصان تغذیه متوقف نمی شود. بسیاری از این متخصصان بر این باور اند که استفاده از این گونه مکمل ها (مکمل های ویتامین دار یا مکمل های حاوی کلسیم و آهن و ...) به صلاح نیست و بهتر آن است که رژیم غذایی ای که برای فرد در نظر گرفته می شود به گونه ای باشد که او را از مصرف هر گونه مکمل بی نیاز کند. این در حالی است که در سوی دیگر نظراتی مخالف با گروه اول متخصصان عنوان می شود. این نظرات غالباً حاکی از آن است که جای دادن تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن در رژیم غذایی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و اگر افراد برای رساندن این گونه مواد و ترکیبات به بدن خود، تنها به رژیم غذایی شان اکتفا کنند، در نهایت از بخشی از این مواد محروم خواهند شد و بهتر آن است که با استفاده از دارو های مکمل، این کمبود مواد ویتامینی و معدنی را جبران کرد. با تمامی این تفاسیر، اخیرا تحقیقاتی در این خصوص صورت گرفته است که نتایج آن بیشتر گواهی بر ادعای متخصصان تغذیه گروه اول  است؛ یعنی آن هایی که مخالف استفاده از دارو های مکمل برای تأمین ویتامین ها و مواد معدنی هستند. نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که بر خلاف باوری که میان عامه مردم شکل گرفته است، قرص های حاوی اُمگا سه، در حقیقت قادر به جلوگیری از اختلالات و نارسایی های قلبی نیستند و این در حالی است که قرص های حاوی ویتامین سی نیز، بیشتر از آن که برای سلامت فرد مفید باشند، با عوارضی که دارند، به فرد آسیب می رسانند. بنا بر این می توان نتیجه گرفت که زمانی که صحبت از داروهای مکمل می شود، نمی توان گفت که همه این دارو ها در نهایت برای سلامت فرد مفید خواهند بود و عوارض ناشی از برخی از این دارو ها را نمی توان نادیده گرفت.

تمامی این مسائل باعث شد تا تحقیقات جامع تری در این خصوص صورت گرفته و با متخصصان تغذیه بسیاری صحبت شود تا آن دسته از قرص های مکملی که برای سلامت فرد اهمیت داشته و می توانند نقش مثبتی ایفا کنند را شناسایی کرده و توضیحات دقیق تری را در خصوص فواید تغذیه ای این گونه قرص ها در اختیار ما قرار دهند. در این مقاله قصد داریم شما را از نتایج این صحبت ها، تحقیقات و در نهایت دارو های مکملی آشنا کنیم که می توانند برای سلامت مفید باشند و عوارض کمتری نسبت به سایر دارو ها دارند. با سیارک همراه باشید.

بیشتر بدانیم:

خواص و نحوه مصرف ویتامین E 

ویتامین هایی برای تقویت فکر و حافظه / بخش اول 

ویتامین هایی برای تقویت حافظه / بخش دوم 

ویتامین دی

متخصصان تغذیه در این خصوص عنوان کرده اند که اگر بخواهیم میان تمامی ویتامین های موجود یکی را به عنوان مهمترین ویتامین انتخاب کنیم، بدون شک آن ویتامین دی خواهد بود. البته تقریباً همه افراد از این مسئله آگاهی دارند که ویتامین دی، زمانی وارد بدن فرد می شود که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد و در واقع خورشید مهمترین منبع ویتامین دی بدن به شمار می رود. نکته دیگری که در خصوص ویتامین دی وجود دارد این است که جذب آن از طریق خوردن غذا کاری است بسیار دشوار. هلن باند، متخصص و مشاور تغذیه در این خصوص عنوان کرد: «طبق آمار و اطلاعات منتشر شده توسط مرکز سلامت و تغذیه، تمامی انسان های بالغ (شامل زنان باردار و شیر ده) و کودکانی که بیشتر از یک سال سن دارند، باید روزانه چیزی حدود ده میکرو گرم ویتامین دی به صورت مکمل و با استفاده از دارو های تأیید شده ویتامین در بازار، مصرف کنند. در فصل های پاییز و زمستان که نور کمتری از خورشید در طول روز در اختیارمان است، ویتامین دی کمتری نسبت به فصول دیگر از آن دریافت می کنیم و این نیاز به مکمل بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. این نکته را هم باید به خاطر داشت که ویتامین دی، نسبت به سایر ویتامین ها کم یاب تر است و کمتر جذب بدن می شود و به همین خاطر است که باید توجه بیشتری به آن معطوف شود.». او در ادامه صحبت های خود در این خصوص عنوان کرد که افرادی که پوست تیره تری دارند (این افراد ویتامین دی کمتری نسبت به افراد با پوست روشن از نور خورشید دریافت می کنند)، و نیز افرادی که سن شان از شصت و پنج سال گذشته است، باید در تمامی طول سال، میزان بیشتری ویتامین دی از طریق مصرف مکمل های دارویی جذب بدن خود کنند، چرا که این گونه افراد، بسیار بیشتر از دیگران در معرض خطرات و اختلالات ناشی از کمبود ویتامین دی قرار دارند.

 

آهن

آهن از آن دسته مواد معدنی است که بیش از همه باید مورد توجه خانم های جوانی قرار گیرد که در عادات ماهانه خود فشار زیادی را متحمل می شوند. علاوه بر این، افرادی که گیاه خوار هستند و به طور کلی گوشت های قرمز و دیگر گوشت ها را از رژیم غذایی خود حذف کرده اند نیز باید توجه ویژه ای معطوف به این ماده معدنی حیاتی برای بدن کنند، چرا که گوشت یکی از مهمترین منابع حاوی آهن است. اخیراً تحقیقات و بررسی های کاملی در مرکز رژیم غذایی و تغذیه آمریکا شده است و نتایج حاکی از آن است که خانم ها بیش از سایرین در معرض کمبود آهن قرار می گیرند؛ بنا بر نتایج این تحقیقات، نزدیک به بیست و هفت درصد از کل خانم های آمریکایی دچار کمبود آهن هستند. این درصد برای دخترانی که بین یازده تا هجده سال سن دارند، به مراتب بیشتر شده و نتایج این تحقیقات نشان می دهد بالغ بر پنجاه و چهار درصد دختران میان یازده تا هجده سال، از کمبود آهن رنج می برند.

از جمله عوارض و اختلالاتی که به واسطه کمبود این ماده معدنی در بدن حادث می شود، به این موارد می توان اشاره کرد: خستگی، تنگی نفس و رنگ پریدگی و زرد رنگ شدن پوست بدن. یکی دیگر از اختلالات ناشی از کمبود آهن، ضعیف شدن بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن است که به مراتب جدی تر از سایر اختلالات است و نتیجه مستقیم فقر شدید آهن است و می تواند به نارسایی های جدی تری بینجامد.

بیشتر بدانیم:

ارتباط کمبود آهن با بی‌خوابی در کودکان 

ویتامین ب 12

این ویتامین هم  از جمله مواردی است که افراد گیاه خوار باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند، چرا که ویتامین ب 12 به طور عمده در گوشت حیوانات (بیشتر گوشت قرمز) یافت می شود و متخصصان تغذیه، گوشت را به عنوان مهمترین ماده خوراکی حاوی این ویتامین برای افراد مختلف، در رژیم غذایی شان لحاظ می کنند. باند در این خصوص عنوان کرد: « ویتامین ب 12، نقش بسیار مهمی در چگونگی کارکرد دستگاه های عصبی و ایمنی بدن دارد و برای ادامه فعالیت های کامل و مثمر ثمر این دو دستگاه، حیاتی است. علاوه بر این، یکی از مهمترین مواردی که به تولید گلبول های قرمز در خون می انجامد، جذب ویتامین ب 12 است و از این لحاظ نیز حائز اهمیت است.». همان گونه که در این مورد و مورد پیشین (آهن) مشاهده کردید، افرادی که گیاه خوار بوده و گوشت (به خصوص گوشت قرمز) در رژیم غذایی شان جایی ندارد، باید توجه ویژه ای به این دو مورد به خصوص داشته باشند و علاوه بر مصرف مکمل، به دنبال آن گیاهانی باشند که تا حدودی این مواد معدنی را در اختیار بدن شان قرار خواهد داد. در غیر این صورت، این افراد ممکن است در بلند مدت دچار اختلالات و نارسایی های جبران ناپذیری شوند.

بیشتر بدانیم:

ویتامین B12 یا کوبالامین چیست؟ 

همه چیز درباره ویتامین B12 

۷ ویتامین مفید برای مو و ناخن 

کلسیم

کلسیم بیشتر در مواد طبیعی مانند لبنیات و آن دسته از سبزیجاتی وجود دارد که بیشتر برگ آن ها به صورت خوراکی مصرف می شوند و به طور معمول خوردن همین مواد خوراکی برای تأمین کلسیم مورد نیاز بدن کافی است، با این وجود، افرادی که از مشکلات مربوط به استخوان رنج می برند (پوکی استخوان و اختلالاتی شبیه به این)، حتماً باید در طول روز علاوه بر مواد خوراکی ای که عنوان شد، مکمل هایی را نیز برای تأمین کلیسم بیشتر مصرف کنند، چرا که هیچ ماده معدنی دیگری به اندازه کلسیم برای سلامت استخوان ها حائز اهمیت و حیاتی نیست.

نکته دیگری که در خصوص کلسیم وجود دارد این است که این ماده معدنی وارد جریان خون می شود و جریان خون، با انتقال کلسیم به اُرگان های مختلف موجود در بدن، از بروز بسیاری از اختلالات جلوگیری کرده و موجبات کارکرد صحیح آن ها را فراهم می کند. به همین خاطر است که کمبود کلسیم موجود در جریان خون، در نهایت می تواند سبب بروز اختلالاتی از قبیل گرفتگی ماهیچه ها شده و در موارد حاد تر حتی به تشنج بینجامد. التبه این اختلالات به واسطه کمبود ویتامین دی نیز قابل رویدادن هستند و علت اصلی آن را تنها پزشک متخصص قادر خواهد بود تشخیص دهد.

بیشتر بدانیم:

چگونه کلسیم و ویتامین D مورد نیاز بدن را کسب کنیم وقتی که لبنیات مصرف نمی کنیم؟ 

ویتامین D

اسید فولیک

ریانُن لامبرت، متخصص تغذیه است و مرکز تغذیه ای در خیابان هارلی کالیفرنیا دارد و در خصوص اسید فولیک عنوان کرده است که این ماده معدنی از آن مواردی است که زنان در دوران بارداری خود باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند. او در ادامه صحبت های خود در این خصوص عنوان کرد: «زمانی که زنان تصمیم می گیرند وارد دوران بارداری خود شوند، کمی پیش از آن، باید شروع به مصرف آن دسته از مکمل های اسید فولیکی کنند که دارای تأییدیه های سازمان بهداشت هستند. زمانی که وارد هفته دوازدهم از بارداری خود می شوند، مصرف این مکمل های حاوی اسید فولیک، به مراتب اهمیت بیشتری پیدا می کند.». اهمیت اسید فولیک در این دوران به این خاطر است که مصرف آن باعث می شود از اختلالات مربوط به ستون فقرات جنین پیشگیری شود. اختلالاتی چون مهره شکاف آشکار (به انگلیسی spina bifida،‌  مهره ‌شکافی که از روی سطح خارجی بدن قابل تشخیص است و شامل همۀ انواع مهره‌ شکاف ‌های کیسه‌ ای و شمار اندکی از انواع مهره‌ شکاف ‌های پنهان نیز می شود)، که در اثر کمبود اسید فولیک در بدن مادر، در جنین شکل می گیرد. این اختلال زمانی رخ می دهد که ستون فقرات جنین، در رحم مادر، آن گونه که باید شکل نگرفته و کامل نیست و همین مسئله باعث می شود میان مهره های ستون فقرات جنین، فاصله هایی به وجود بیاید.

ویتامین  آ و ویتامین سی

ویتامین های آ و سی البته از آن مواردی هستند که به طور گسترده ای در مواد غذایی قابل دسترسی می باشند و به همین خاطر است که متخصصان تغذیه، بیشتر توصیه می کنند به جای استفاده از مکمل های گوناگون حاوی این دو ویتامین، کافی است همان مواد غذایی حاوی این ویتامین ها را در رژیم و برنامه غذایی خود جای دهیم. هویج و  سیب زمینی شیرین (و البته مواد خوراکی دیگری نیز هستند) دو منبع بسیار غنی از ویتامین آ به شمار می روند و ویتامین سی را نیز می توان در میزان های بالایی در کیوی و فلفل قرمز یافت. البته یک فرد بالغ مشکلی با جای دادن این گونه مواد خوراکی در رژیم غذایی خود نخواهد داشت، اما زمانی که صحبت از کودکان می شود، مسئله کمی متفاوت می شود، چرا که هر کودکی حاضر به خوردن این گونه خوراکی ها نمی شود، به خصوص زمانی که سن کودک پایین باشد. باند در این خصوص عنوان کرد: «مرکز تخصصی تغذیه و سلامت طی بیانیه ای عنوان کرده است که تمامی کودکان بین شش ماه تا پنج سالی که روزانه کمتر از پانصد میلی گرم از قطره های به خصوصی که برای کودکان این سن و سال (قطره های حاوی ویتامین) تعبیه شده است، استفاده می کنند، والدین این کودکان ملزم هستند به طور جداگانه قطره هایی از ویتامین های آ، سی و دی فراهم کرده و در اختیار کودک خود قرار دهند.».

بیشتر بدانیم:

مواد غذایی دارای ویتامین سی C بالا 

ویتامین A چیست و چه خواصی دارد؟ 

این مسئله زمانی که در حال آموزش دادن این مسئله به کودک هستید که صرف نظر از طعم مواد خوراکی، برخی از آن ها باید به طور روزانه در رژیم غذایی جای داشته باشند، چرا که حاوی مواد معدنی و ویتامین های لازم و حیاتی برای بدن هستند، اهمیت بیشتری پیدا می کند، به خصوص اگر کودکان به اصطلاح بد غذا بوده و حاضر به خوردن هر گونه غذا و ماده خوراکی ای نباشند. باند در ادامه صحبت های خود در این خصوص اضافه کرد: «استفاده از مکمل های این چنینی (قطره های حاوی ویتامین که مخصوص کودکان است)، سبب می شود از بروز اختلالات ناشی از کمبود ویتامین در کودکان پیشگیری شود و در نهایت روند رشد آن ها، مسیر عادی و سالم خود را طی کرده و کودک در آینده مشکلی از لحاظ سلامتی خود نداشته باشد.».

نظرات

در ادامه بخوانید...

ویتامین P چیست؟

در
ویتامین P
ویتامین P (نامهای دیگر بیوفلاونوئیدها ، روتین، فلاونوئیدها) نام مشترک برای گروهی از ترکیبات با توانایی کاهش نفوذ پذیری مویرگی و مهار فعالیت هیالورونیداز (آنزیمی است که هیدرولیز اسید هیالورونیک را شتاب می دهد) هستند. خواص این مواد مغذی نسبت به مواد ویتامین مشابه است، زیرا کمبود آنها در بدن عوارض جدی ایجاد نمی کند.
در طبیعت، این ترکیبات در حالت آزاد در قالب گلیکوئید ها یافت می شوند و رنگدانه گیاهان، گل، میوه، پوست و برگ را تشکیل می دهند.
 
تا به امروز، دانشمندان حدود 5000 ترکیبات که خواص ویتامین P  را نشان می دهند، شرح داده اند. بیشترین مورد مطالعه آنها عبارتند از روتین هاسپریدین، کورستین، مرکبات، لووتولین، کاتچین ها، آنتوسیانیدین ها. این مواد از خواص آنتی اکسیدانی 50 برابر نسبت به توکوفرول، و 20 برابر نسبت به ویتامین C برخوردارند .
 
Bioflavonoids، علاوه بر حمایت از مقاومت مویرگ ها، فرآیندهای اکسیداتیو در بافت ها را فعال می کنند، سنتز آنزیم ها را تنظیم می کنند، ماهیچه های مجاری صفراوی را آرام می کنند و از فعال شدن عوامل سرطانزا جلوگیری می کنند. علاوه بر این، روتین ترمیم اسید دهيدرواسکوربيک را در متابوليت فعال آسکوربيک بهبود می بخشد و به اين ترتيب عنصر ترکیبی ضروری ويتامين C  به دست آورده است.

 

تاریخ کشف ویتامین P یا فلاونوئیدها

در سال 1936 - 1937، آلبرت سنت گورگی، بیوشیمی مجارستانی آلبرت سنت گورگی، در طول جستجوی مواد غذایی ضد پوسیدگی، یک ماده (citrine) از لیمو را تولید کرد که خواص تقویت کننده مویرگی را تقویت کرده و عمل ضد پوسیدگی اسید آسکوربیک را افزایش می داد. دانشمند ماده جدید را Vitamin p  نامیده و توانایی آن را بر روی قدرت دیواره عروقبررسی کردند. این اصطلاح بعد به ترکیبات دیگری که خواص مشابهی دارند، گسترش یافت.
 
در طول تحقیقات، بیوشیمی ها اثر مشترک این مواد را کشف کردند - وجود حلقه های بنزن معطر در شبکه مولکولی آنها این خاصیت مشترک بود. با توجه به این ، در سال 1952، دانشمند انگلیسی T. Geissman پیشنهاد کرد که مواد مغذی گروه P نام "بیوفلاونوئیدها" را اختصاص دهد. در عین حال مکانیسم تأثیر آنها بر بدن انسان برای مدت طولانی هنوز مشخص نیست.
 
در سال 1971، متخصص زیست شناسی ریچارد پاسوو، سهم ارزشمند خود را در درک فرآیندهای رخ داده در هنگام استفاده از آنتی اکسیدان ها، از جمله فلاونوئیدها ایجاد کرد. در کارهای علمی، شیمیدان روند متوقف کردن تغییرات مرتبط با سن در اندام های داخلی را از طریق مبارزه با رادیکال های آزاد توصیف کرد. پس از 14 سال، گروهی از دانشمندان آمریکایی که در سال 1985 توسط بنیاد دیویس (در سال 1985) را اداره می کردند، روش های اساسی تشکیل فلاونوئیدها را از بافت گیاهان تولید کردند. این مطالعات در مطالعه نقش فیزیولوژیکی مواد گروه P برای بهبودی بدن تبدیل به "پیشرفت" شده است.
 

 

خواص شیمیایی بیوفلاونوئیدها

Bioflavonoids، به علت ماهیت شبکه کریستالی، متعلق به ترکیبات فنول سری C6 - C3  C6 و  یکی از ویژگی های این مواد، حضور در ساختار حلقه های بنزن است که با یک قطعه سه کربنی به یکدیگر متصل می شوند. در عین حال، مواد مغذی در درجه اکسیداسیون واحد پروپان، موقعیت و تعداد گروه های هیدروکسیل در هسته های معطر تفاوت دارند. در طبیعت، اغلب فلاونوئیدها با چهار یا پنج هیدروکسیل و به ندرت با یک، دو یا شش در مولکول وجود دارد.
 
مواد زیر دارای خاصیت خاصی برای افزایش مقاومت عروق خونی هستند: فلاونون ها، کاتچین ها، کلکون ها، فلاون ها، لوکوونتوسیانین ها، ایزوفلاون ها، دی هیدروکالکان ها، فلاونول ها، آنتوسیانین ها.
 
ترکیبات گروه P زرد، نارنجی و کریستال های سبز زرد و سبز است که اکثر آنها در آب حل می شود، در محلول کلروم، بنزن و اتیل اتر. یک ویژگی متمایز از روتین و کورستین نقطه ذوب بالا است. شاخص مواد اولیه 180 تا 190 درجه، دوم 316 تا 317 است. این مواد در آب جوش و الکل ها، که عمدتا در آب سرد حل نمی شوند، دشوار است. با محلول های آبی قلیایی، روتین و کورستین، مخلوط های همگن را تشکیل می دهند.
 
هنگامیکه متابولیسم کنسانتره FeCl3 (1٪) با فلاونوئیدها در اتانول ترکیب می شود، ترکیبات تیره رنگ می شوند. یعنی در واکنش به کاتکین ها، یک سایه تمشکی روشن (هنگام اضافه کردن محلول وانلین (1٪) به اسید هیدروکلریک)،در واکنش به هسپرین - نارنجی قرمز (هنگام کاهش با منیزیم)، در واکنش به فلاونول ها - زرد پر رنگ ).
 
حال ببینیم چرا ویتامین پی مورد نیاز است؟ چه کسانی نیاز به "درمان با بیوفلاونوئید"دارند؟ علائم هیپویتامینوز با Vitamin p چه هست؟و دستورالعمل استفاده از مواد غذایی مغذی حاوی ویتامین P کدام است؟

 

خواص ویتامین P

نقش بیولوژیکی فلاونوئیدها در کاهش نفوذپذیری مویرگی، افزایش قدرت خون و عروق لنفاوی است، و در نتیجه، افزایش جریان خون به رگ ها و بهبود انتقال مایعات بیولوژیکی به بافتها و اندامها می باشد. علاوه بر این، ویتامین P طبیعی باعث خواص رئولوژیکی خون است، زیرا تجمع گلبول های قرمز را تسریع می بخشد و سوخت و ساز بدن را تسریع می کند.
 
ویتامین P رادیکال های آزاد را نابود می کند. ویتامین P که یک آنتی اکسیدان قوی است با واکنش با یونهای فلزات سنگین، بدن را از اثرات مخرب عناصر اکسیداسیون محافظت می کند. با توجه به این خواص، فلاونوئیدها برای تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از تومور، جلوگیری از بروز اختلالات عملکردی، حمله قلبی، حفظ پوست جوان است.
کاهش فاکتور التهاب توسط کاهش غلظت پروتئین واکنش C در پلاسما (شاخص التهاب در بدن) و مهار لیپوکسیژناز (آنزیمی است که اسید آراکیدونیک را به لکو تریژن، میانجی التهاب تبدیل می کند) را کاهش می دهد.
افزایش خواص دارویی اسید آسکوربیک، جلوگیری از اکسیداسیون آن.
دریافت همزمان بیوفلاونوئیدها دارای اثر ضد باکتری قوی است، مانع توسعه بیماری های عفونی می شود.
تولید مایع بین مفصلی را افزایش می دهد. با کمبود فلاونوئیدها، سنتز مواد "روان کننده" کاهش می یابد، که منجر به ایجاد آسیب های مفصلی و بی حرکتی می شود.
تنفس سلولی را تحریک می کند، در نتیجه باعث کاهش خطر هیپوکسی، از جمله در شرایط کمبود اکسیژن می شود.
متابولیسم چربی و کربوهیدرات را عادی میکند. مولکول های فلاونوئید فعال بیولوژیکی باعث افزایش پرولیفراتور توسط پراکسیوم (organelles، مرکز واکنش های بازتوکس در سلول ها) می شود که به نوبه خود گیرنده های هسته سلولی PPAR را فعال می کند. انتهای عصب PPAR و کنترل هوموتاز گلوکز و متابولیسم چربی در ماهیچه ها و کبد.
در کنار این، گیرنده های فعال به عنوان حسگرهای مولکولی اسیدهای چرب عمل می کنند و ژن های پروتئین حمل و نقل و آنزیم ها را تنظیم می کنند. در عین حال مواد کنترلی هموستاز چربی را کنترل می کنند که منجر به تحریک اکسیداسیون اسید چرب و بهبود متابولیسم لیپوپروتئین می شود.
علاوه بر این، آزمایش ها اثرات مثبت فلاونوئیدها را بر پایداری وزن بدن و در درمان پیچیده در مبارزه با چاقی نشان می دهد.
کاهش واکنش های آلرژیک فلاونوئیدها (هسپریدین، روتن، سیانیدین، کاتچین، کورستین، میریستین) مانع از تولید سروتونین (میانجی کننده آلرژی) و هیستامین می شود، که باعث تشدید نور و ضد درد می شود. با توجه به این خواص، ویتامین P به عنوان آنتی هیستامین برای کاهش آسم برونش استفاده می شود.
بیوفلاونوئید باعث کاهش میزان جذب مواد سرطانزا که در غذا در دستگاه گوارش قرار دارند (nitrosamines، radionuclides، metals heavy metals، pesticides) می شوند.
سنتز کلاژن  را افزایش می دهد. Bioflavonoids همراه با ویتامین C از تخریب اسید هیالورونیک جلوگیری می کند، در نتیجه، قدرت بافت های اپیتلیالی طبیعی می شود.
 
این دارو دارای اثرات استروژن، آرام بخش و مسکن است. برنامه های عادی ترکیبات هورمونی گروه R استفاده می شود برای تحریک سنتز آدرنال (glyukokrtikoidov) و تنظیم سطح استرس (ساخت عادی توسط اپی نفرین و نوراپی نفرین).
پس از خونریزی، به دلیل تقویت دیواره های مویرگی، دوره توانبخشی را تسریع می کند.
عملکرد عصبی کبد و معده را عادی می کند. ویتامین P برای مدت زمان دفع صفرا "مسئول" است، در نتیجه تنظیم روند گوارش را انجام می دهد.
Bioflavonoids، به ویژه، کورستین، به عنوان بخشی از درمان پیچیده برای درمان زخم معده استفاده می شود.
کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز را کاهش می دهد. فلاونوئیدها گروه P را بهبود می بخشد متابولیسم کربوهیدرات در سلول متابولیسم کلسترول نرمال در رگ های خونی بود، فرایندهای التهابی در مویرگ بریده شده، به موجب آن خطر ابتلا به کلسترول بالا سه برابر کاهش می یابد.
عصاره فلاونوئید دیواره های مویرگ های چشم را تقویت می کند و وضعیت غشای سلولی را تثبیت و باعث جلوگیری از آب مروارید میشود. به همین علت، فشار داخل چشم به حالت طبیعی برطرف می شود و خطر فرآیندهای دژنراتیو در چشم کاهش می یابد.
 
تولید آنزیم ها را تنظیم می کند. علاوه بر این، فلاونوئیدها به تثبیت عملکرد فیزیولوژیکی بدن منجر می شوند.اختلالات عملکردی سیستم قلبی عروقی را کاهش می دهد. اثر مفید ویتامین باعث افزایش گردش خون مویرگی، بهبود رئولوژی خون، کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز در حال توسعه، انفارکتوس میوکارد، بیماری ایسکمیک قلب و بحران فشار خون بالا، به خصوص با اختلالات ریتم قلب می شود.
علاوه بر این، ترکیبات ویتامین مانند در بدن انسان عملکردهای زیر را انجام می دهد: فعالیت غده های غدد درون ریز را تحریک می کند، باعث ضعیف شدن سلول های سرطانی می شود، میزان قند خون را کاهش می دهد، ترشح صفرا را تنظیم می کند، تظاهرات تبخال را کاهش می دهد.
بیوفلاونوئید ها آنتی اکسیدان های قوی و محافظ های مویرگی هستند که در خواص دارویی با اسید آسکوربیک و توکوفرول قابل مقایسه است. آنها سیستم ایمنی و رگ های خونی را تقویت و بدن را ترمیم می کنند.
 

 

استفاده از ویتامین P در درمان بیماری ها

دیاتوز هموراژیک (هموفیلی، آسیب شناسی )
هیپو و آیتامینون P
ترومبوفلئیت سطحی
هموروئید
خونریزی از معده، بینی، ریه، روده، چشم
خونریزی های مرتبط با بیماری های عفونی (تب زرد، سرخک، عفونت های ویروسی)
بیماری های دستگاه گوارش (زخم معده یا دوازدهه)
التهاب آلرژیک دیواره های رگ های خونی (سموم مویرگی)
بیماری رادیواکتیو
گلومرولونفریت (التهاب رگ‌های خونی کوچک در کلیه‌ها) با سندرم هموراژیک
کلاژنوز( بيماريهای روماتيسمال كودكان)
بیماری های پوستی (اگزما مرطوب، درماتیت، هوموسیدروز، اریترومایسین سمی)
روماتیسم
بیماری های اندام صفراوی
ضایعات مویرگی در زمینه دریافت سالیسیلات، ضد انعقاد و داروهای آرسنیک

آنژیوادم (به انگلیسی: Angioedema) ادم پوست، بافت زیر جلدی، مخاط و زیر مخاط. بسیار شبیه  به کهیر اما در  بافت‌های عمقیتر

کمبود وریدی در اندام تحتانی
اندوکاردیت سپتیک
گلومرولونفروز آسیب به غشای گلومرول کلیه
فشار خون بالا
پورپورای ترومبوپنیک
رگهای واریسی
با توجه به توانایی فلاونوئیدها برای اتصال  به مواد مضر (هیستامین و سروتونین)، تحریک ظاهر درد و بافت ادم، ویتامین P در ترکیب با اسید آسکوربیک برای آلرژی، آسم، آلودگی، و واکنش های غذایی منفی تجویز می شود.

 

میزان مصرف ویتامین P یا مکمل های بیوفلاونوئیدها

ویتامین P (قرص، کپسول، قرص، پودر، گرانول) پس از وعده غذایی ، میزان روزانه برای دو تا سه بار در روز مصرف می شود.

مقدار نیاز روزانه بدن به ویتامین P

برای نوزادان و نوزادان زیر 2 سال - 5 تا 10 میلیگرم
برای کودکان 3 تا 5 سال - 10 تا 15 میلی گرم
برای دانش آموزان 6 تا 8 ساله - 15 تا 20 میلی گرم
برای نوجوانان 9 تا 14 ساله - 20 تا 40 میلی گرم
برای بزرگسالان، 40 تا 100 میلیگرم.
میانگین دوز دارو 150 میلی گرم در روز است. با این حال، در نارسایی مزمن وریدی، رتینوپاتی دیابتی، واکنش های پوستی به پرتودرمانی، مقدار روزانه این ماده به 1200 میلی گرم (تحت نظر پزشکی) افزایش می یابد.
 
به یاد داشته باشید، در بعضی موارد، جذب فلاوانویدها آهسته و بدون علامت است. بنابراین، با نیاز به مقدار زیادی از ماده (1000 میلی گرم)، اثر این ترکیب با ویتامین C آلی (به نسبت مساوی) و توکوفرول افزایش می یابد . فاکتورهایی را که موجب وقوع شکست P می شود، در نظر بگیرید.
 

هیپو و هیپرتویتامینوز ویتامین P

با توجه به اینکه مجموعه بیوفلاونوئیدها به واسطه میکرو فلور روده سنتز شده است، مهم است که روزانه میزان مصرف آن در بدن را کنترل کنید. مواردی وجود دارد که حتی با در نظر گرفتن مصرف مواد غذایی کافی، P - hypovitaminosis را در فرد توسعه می دهد. به همین دلیل این اتفاق می افتد.

 

علل کمبود ويتامين P

التهاب دستگاه گوارش و در نتیجه نقض جذب مواد مغذی
پیوستن به رژیم های کاهش وزن برای مدت زمان طولانی (بیش از  6 ماه)
عادت های بد، مهار جذب مواد از طریق دیواره روده (سیگار کشیدن، وابستگی به الکل)
تغذیه نامتعادل.
کمبود فلاونوئیدها اغلب در زمستان و فصل بهار (حتی در افراد سالم) ظاهر می شود، زیرا در این زمان مصرف میوه ها و سبزیجات در بدن به شدت کاهش می یابد.
 
علامت واضح کمبود ویتامین P  ظاهر شدن کبودی روی پوست با فشار کم بر روی بدن است.
 

 

علائم اوردوز با  ویتامین P

علائم هیپویتامینوز:
 
خستگی
درد در پاها و شانه هنگام راه رفتن
خونریزی های زیر جلدی
ضعف، ناراحتی
خونریزی لثه، پارادونتوزیس(التهاب شدید لثه)
هنگامی که این علائم تشخیص داده شود، بلافاصله درمان "بیفلاونوئید" را شروع کنید. رژیم تجویز شده توسط دکتر، با تمرکز بر وضعیت بیمار و شدت اختلال عملکردی را شروع کنید. اگر مدت طولانی مصرف ویتامین P را متوقف نکنید - هیپویتامینوز، پاتولوژی های جدی ایجاد می کند.
 

 

علائم کمبود طولانی مدت ویتامین P

ریزش مو
ظاهر شدن یک رنگ پوست ملایم
وقوع آکنه
خونریزی مکرر
از دست دادن دندان
ضایعه در اندام های داخلی.
در موارد شدید، به علت شکنندگی مویرگ ها، خونریزی مغزی رخ می دهد.
 
Hypervitaminosis (مصرف بیش از حد ویتامین) فلاونید غیر سمی است و تهدیدی برای سلامت انسان نیست. مواد مغذی در بدن تجمع نمی یابند و ترکیبات اضافی در آب حل شده و از طریق ادرار دفع می شوند.
 

 

درمان هموروئید با ویتامین P

در پروکتولوژی، ویتامین P برای تقویت دیواره های رگ های خونی و مویرگ ها از "شبکه" ورید رکتوم استفاده می شود. هنگام درمان هموروئید، داروهای آسکوروتین یا روتن اغلب در ترکیب با ویتامین C آلی (آسکوربات کلسیم) استفاده می شود. استفاده ترکیبی از اسید آسکوربیک و biflavonoidov کاهش تورم و خونریزی در بافت کاورنو، بهبود میکروسیرکولاسیون در شبکه وریدی از مقعد را باعث می شود.
اثر پیچیده ای از مواد در مویرگ های رکتوم، کلید رفع خونریزی هموروئیدی و جلوگیری از پیشرفت دوباره آنها در آینده است.
 
علاوه بر این، ویتامین P به از بین بردن درد و تورم که در طول تشدید آسیب شناسی رخ می دهد کمک می کند. در هموروئید، روتین در هر مرحله از بیماری مورد استفاده قرار می گیرد، بدون توجه به محل خارجی یا داخلی گره.در طول درمان با بیفلاونوئید، حالت تهوع و سردرد رخ می دهد، که بعد از 5-7 روز ناپدید می شود.
ویتامین P در ترکیب آسکوریتین در دوز 50 میلی گرم (1 قرص) تجویز می شود 2 تا 3 بار در روز. مدت درمان 3 تا 4 هفته است.
داروهای این گروه با ترومبوفلبیت و ترومبوز با احتیاط استفاده می شود.
 
ویتامین ترکیبات متابولیسم
اکثر بیوفلاوونوئید ها به گروه فنول های چند قطبی وابسته هستند، به همین علت آنها در بدن به عنوان ترکیبات فنلی عمل می کنند. در مولکول هیدروکربن های آروماتیک شامل سه لینک در معرض تغییرات متابولیک: سیستم حلقه معطر، گروه های هیدروکسیل فنولیک و جایگزین مجاور به حلقه. با این حال، متابولیسم bioflavonoids در سلول انسان در چارچوب تعدادی از مواد از گروه catechins، flavanones و flavones بررسی شده است.
 
در انسان، ذرات مواد مغذی تحت تجزیه عمیق قرار می گیرند، که طبق بیوشیمی ها آنها را برای تشخیص و مطالعه دشوار می سازد. از این رو، مکانیسم جذب ویتامین P در دستگاه گوارش به طور کامل درک نمی شود. با این حال، دانشمندان به صورت تجربی (با استفاده از کروماتوگرافی کاغذ و ضخیم شدن عصاره های پروتئین) حضور کاتچین ها و ریتین را در ادرار نشان دادند.
 
در طول آزمایش های انجام شده در موش صحرایی (حیوانات به طور سیستماتیک آماده سازی روتین برای دو هفته دریافت کردند)، دانشمندان دریافتند که 90٪ از جرم آنالیت 4 تا 5 ساعت پس از تزریق به روده منتقل می شود و 10٪ در معده تغییری ایجاد نمی کند.
 
تجزیه و تحلیل تطبیقی ​​آزمایش ها نشان می دهد که روتین و کورستین در بدن نسبت به کاتچین جذب بدن بسیار کندتر است. علاوه بر این، ماده اولیه عملا در آب معدنی، چای، بزاق غیرحلال است، اما در مایع روده و پانکراس تجزیه می شود. بر اساس این آزمایشات، بیوشیمی ها مشخص کرده اند که متابولیسم روتین در روده در شرایط هیدرولیز قلیایی رخ می دهد.
در همان زمان، به گفته برخی از شیمیدانان، اثر فیزیولوژیکی بیوفلاونوئید ها از طریق غدد درون ریز رخ می دهد. با این حال، با توجه به این واقعیت که ویتامین P برخی از گروه های آنزیم را مهار می کند، دیگر دانشمندان پیشنهاد کرده اند که مکانیسم عمل بیوفلاونوئیدها از طریق یک اثر انتخابی بر روی برخی سیستم های آنزیمی که در تنظیم نفوذپذیری عروق و تنفس بافت دخیل هستند، رخ می دهد.
بیوفلاوونوئید ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که از سلول های اندام های داخلی از اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت می کنند .
 
این اثر با حضور گروه های هیدروکسیل در ساختار مواد مغذی، که به عنوان یک نوع "دام" برای مواد تهاجمی استفاده می شود، توضیح داده شده است. اگر فاکتورهای آنتی اکسیدانی موجود در بدن انسان وجود نداشته باشد، رادیکال های آزاد تمایل به گرفتن تعداد از دست رفته الکترون ها را با اجبار "ذرات" را از مولکول های مواجه می کنند و موجب واکنش زنجیره ای از تغییر شکل می شوند. آسیب به غشاء سلولی، نقض فرایندهای متابولیک در آن است که در نتیجه ی آن میمیرد. این واکنش، که به عنوان "استرس اکسیداتیو" نامیده می شود، موجب توسعه بیماری های متعدد می شود.
 
علاوه بر این، "حمله" مواد با مواد ژنتیکی بدن، به حامل اطلاعات DNA واکنش نشان می دهند، در نتیجه جهش های ناخواسته یا نئوپلاسم های بدخیم رخ می دهند. در کنار این، رادیکال های آزاد هم مولکول ها را در بافت های اندام های سالم می چسبانند، و جریان طبیعی واکنش های بیوشیمیایی را مختل می کند. این فرآیند به ویژه در پوست ظاهر می شود.
 
در تمرینات درمانی، ترکیبات آنتی اکسیدانی، از جمله بیوفلاونوئیدها، برای خنثی کردن مولکول های تهاجمی با الکترون ناسازگار استفاده می شود. هنگام مصرف، این مواد با افزودن مولکول ناپایدار با اکسیژن تماس می گیرند. با توجه به این واکنش، رادیکال های آزاد فعالیت های خطرناکی خود را از دست می دهند، زیرا ثبات آنها بازسازی می شود.
 
توانایی فلاونوئید برای اتصال به ذرات اکسیژن بستگی به تعداد گروه های هیدروکسیل در ساختار مولکول دارد. قویترین آنتی اکسیدان ها در میان مواد گروه P پروانتیسیانیدین است.
 
علاوه بر این، برخی از ترکیبات پلیفنولی، به ویژه رزوراترول و کورکومین، فون های رشد سرطانی را خنثی می کنند، سلول های بدخیم را از بین می برند و سلول های بدن سالم را تقویت می کنند. مطالعات انجام شده در دانشگاه ایلینوی (ایالات متحده آمریکا) تایید می کند که اثربخشی استفاده از رزوراترول برای سرطان کبد 37-48٪، غدد پستان 43-47٪ و معده 35-41٪ در برابر پس زمینه رشد سلول های سالم 9-18 ٪ است.
 
در کنار حفاظت آنتی اکسیدانی، فلاونوئیدها دارای خواص ضد قارچ و ضد باکتری هستند.
 

 

منابع ویتامین P

بیوفلاونوئید ها در ارگان های گیاهی یافت می شوند: برگ ها، ریشه ها، گل ها، میوه ها . بزرگترین مقدار ویتامین P در خمیر و پوست مرکبات، میوه های قرمز یا به رنگ ارغوانی بورژوانی، بنفش (گیلاس، زغال اخته، آلو) موجود است.
در میوه های برخی از گیاهان، فلاونوئیدها عمدتا در پوست (سیب، خیار، گلابی) متمرکز می شوند. در عین حال، هر محصول حاوی ترکیب استثنایی فلاونوئیدها است. به عنوان مثال، بتایین و بتینین در چغندرها، آنتوسیانین ها در زغال اخته، فلاونون ها در میوه های مرکبات و کاتچین ها در چای (سبز) وجود دارد.
 

وجود دارد.

نام محصول محتوای فلاوانویدها در 100 گرم محصولات میلی گرم
Chokeberry 3000
گیلاس 2300
پرتقال 500
لیمو 500
انگور 430
زرشک 400
هلو 350
زغال اخته 300
قره قاط  300
توت فرنگی وحشی 300
توت فرنگی 250
آلو 90
گیلاس شیرین 85
تمشک 250
توت سیاه 240
توت قرمز 210
توت قرمز 210
سیب 80
   
کلم سفید 160
گل کلم 140
سیب زمینی  100
کاهو ، اسفناج 90
فلفل بلغاری 300
گوجه فرنگی 60
   
   
سویا 56
میوه کاج 48
فندق 40
کنجد (غلات) 34
 

 

منابع ویتامین P در  گیاهان

گیاه دم اسبی، زالزالک، برگ چای، Polygonum در، شیرین بیان، پایا، پیسما ، لئونوس، هر نوع گیاه یا بوته یا درخت از جنس بامیه از خانواده پنیر کیان (ترش). غلظت فلاونوئیدها در یک فنجان نوشیدنی بین 40 تا 400 میلی گرم بسته به نوع مواد خام و روش بخار شدن است.
 
آماده سازی
همیشه رژیم غذایی روزانه با فلاونوئیدها امکان پذیر نیست. اگر منابع طبیعی این مواد برای مصرف در دسترس نباشند، کارشناسان توصیه می کنند که مکمل های فعال بیولوژیکی حاوی عصاره های طبیعی از مواد گیاهی برای پر کردن نیازهای روزانه را در نظر داشته باشند.
 
داروهای حاوی ویتامین P
 
"عصاره مليلووت + روتن" - تهيه آمپول بر اساس عصاره روتين و شبدر. این دارو دارای ضد التهاب، ضد میکروبی و antiedematous و vazo- cytoprotective deystviya
.Inektsiya معمول - "شیرین بیان " به منظور افزایش دیواره مویرگی در سلولیت، ریزش مو، روش های mezoterapii
Dlya بهبود آمادگی مو خارج شده است به عنوان یک ماسک استفاده می شود، ترکیب با  parentoralnym.
Venaruton یک درمان پزشکی برای محافظت از تنفس عروق خونی است. عنصر فعال داروی روتن است.
Venaruton به شکل کپسول، قرص های اشباع شده برای مصرف خوراکی و ژل برای استفاده خارجی تولید می شود. محتوای روتین در کپسول 300 میلیگرم است، در قرص های 1000 میلی گرم، ژل 20 میلی گرم در هر گرم مخلوط است.
تروکسرورتین یک مکمل نیمه سنتتیک روتین است که دارای فعالیت P ویتامین است. معنی تثبیت اسید هیالورونیک در غشای سلولی، مهار هیالورونیداز شکنندگی مویرگی و نفوذ پذیری را کاهش می دهد.
شواهد مستقیم برای استفاده از troxerutin - نارسایی وریدی، ترومبوفلبیت سطحی، بواسیر، واریس، اختلالات مقاومت مویرگی، هماتوم. فلاونوئید "مصنوعی" در کپسول های خوراکی و ژل موضعی موجود است.
آسکوروتین یک عامل دارویی بر اساس ریتین و اسید آسکوربیک است. این دارو برای hypovitaminosis، خونریزی، سرخک، روماتیسم، هموروئید، خونریزی در چشم استفاده می شود.
قرص "روتن" - گلایکوزید، از گل و برگ های گندم سیاه حاصل می شود. 1 قرص حاوی 20 میلیگرم ماده فعال است. برای جلوگیری از خونریزی از علل مختلف، یک نسخه از دارو برای تقویت رگ های خونی و مویرگ ها تجویز می شود.
داروهای تراکسیازین - یک داروی ضد انعقادی است که شامل یک فتوسونات تروکسرورتین نیمه صنعتی (95٪) است. این دارو از جنس خارجی به صورت ژل و به صورت خوراکی در قالب کپسول استفاده می شود.
Venomax آماده سازی پیچیده بر اساس DNA جدا شده از ماهی آزاد ماهی و عصاره دانه انگور است. کاربرد داروهای تجویز شده در بیوفیزیکی بیماریهای قلبی عروقی.
قرص برگ چای یک ترکیب پودر آلی از کاتچین ها حاوی 15، 30 و 50 میلی گرم ویتامین P در هر کپسول است.
کورستین - فلاونوئید گلیکوزیدها aglycone متعلق به گروه R. گیاهی رنگدانه مقرر در درمان های پیچیده ضایعات فرسایشی حفره دهان، بیماری لثه، بیماری های چرکی بافت نرم، دیستونی neurocirculatory، گلومرولونفریت مزمن، زخم معده، بیماری ایسکمیک قلب.
به یاد داشته باشید، پذیرش کنترل نشده از فلاونوئیدها در 50٪ موارد عوارض جانبی به شرح زیر دارد: سوزش سر دل، نفخ، گرگرفتگی، اسهال، سردرد، واکنش های آلرژیک.
 

 

تعامل عصاره فلاونوئیدها و سایر مواد

کورستین قابلیت زیست پذیری اسید بنچنیک، اسید لاکتین و اسیدهای چرب اشباع نشده (امگا 3) را افزایش می دهد.
ویتامین P با قرار گرفتن در معرض اکسیژن، نور خورشید و گرمای بیش از حد از بین می رود.
الکل و نیکوتین باعث کاهش 3 برابری غلظت فلاونوئیدها در بدن می شود.
رویتین خواص دارویی ویتامین B1 را تضعیف می کند .
آسكوروتين دارويی با توجه به ميزان اسيد آسكوربيك جذب آهن و پنی سيلين ها را كاهش مي دهد و باعث كاهش اثر درمانی ضد انعقادی مي شود.
ویتامین P باعث افزایش خواص درمانی روی(زینک) و سلنیوم می شود.
کنسانتره بیوفلاونوئیدها جلوگیری از اکسیداسیون اسید آسکوربیک را افزایش می دهد و خواص دارویی خود را ده برابر می کند.
ویتامین P باعث جذب بتا کاروتن در روده می شود.
تحت عمل آنتی بیوتیک ها، سالیسیلات ها، داروهای گلوکوکورتیکواستروئید و سولفاکس، کنسانتره فلاوانویدها جذب نمی شود.
مواد گروه P از بروز عوارض هنگام مصرف ضد انعقادی جلوگیری می کنند (سینکومارا، وارفارین).
ویتامین P در هنگام تعامل با کربوهیدراتها، ترکیبات پیچیده - گلایکوزیدها را تشکیل می دهد که بدن را از عوارض جانبی محیط خارجی محافظت می کند.
Bioflavonoids با یکدیگر و اسیدهای ارگانیک ترکیب می شوند.
به یاد داشته باشید، انجماد و گرمای مواد غذایی تازه باعث کاهش غلظت ترکیبات ویتامین در مواد غذایی می شود.
 

 

نتیجه گیری

بنابراين، بيوفلاوويوئيدها به علت خواص ضدافسردگی، ضدالتهابی و بيشتر به منظور تقويت عروق خونی و افزايش کارايی دارويی اسيد آسکوربيک مورد استفاده قرار می گيرند.بسیاری از آنها به عنوان عامل ضد التهابی، آرام بخش و ضد زخم مورد استفاده قرار می گیرند و بعضی از آنها به علت خواص شیمی درمانی و هپاتوپتیک برای درمان هموروئید و اختلالات کبدی است.
 
در طی مطالعات اپیدمیولوژیک و آزمایشگاهی، بیوشیمی ها اثرات ضد تومور کورستین و کورکومین را ثابت کرده اند. با توجه به توانایی مواد برای بازگرداندن یکپارچگی ژن "ضد سرطان" (p53) در سلول های بدخیم، آنها در موفقیت درمان سرطان، از جمله کولون، پروستات، سرطان پستان، بیماری هوچکین، مورد استفاده قرار می گیرند.
 
با توجه به اینکه بیشترین مقدار ویتامین P در گیاهان با رنگدانه شدید متمرکز شده است، برای جلوگیری از اختلالات عملکردی و تقویت سیستم ایمنی بدن، متخصصین تغذیه توصیه می کنند سبزیجات تازه و میوه ای را که هر روز در رنگ های تیره رنگ می شوند، مصرف کنید. در عین حال، در فصل زمستان و بهار سال، توصیه می شود که در تغذیه و رژیم غذایی روزانه، مکمل های ویتامین P را اضافه کنید.امروزه کنسانتره فلاونوئید خالص بسیار نادر است، زیرا این ترکیبات به طور طبیعی در ترکیب با سایر مواد یافت می شوند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

رژیم غذایی انواع گروه خونی، گروه خونی O

در
رژیم غذایی انواع گروه خونی

 

رژیم غذایی دی آدامو

"خوردن آنچه در طبیعت شماست" - تحت این شعار کتاب دی - آدامو آمریکایی Naturopath منتشر شد. او استدلال کرد که مشکلات اضافه وزن و سلامتی ناشی از تغذیه نامناسب مردم مدرن است. در کتاب خود، او یک مدل رژیم غذایی برای هر فرد بسته به نوع گروه خون پیشنهاد کرد. آمریکایی ها کتاب او را با شک و تردید استقبال کردند، اما بعد از 10 سال، آدامو محبوب ترین متخصص تغذیه شد و تعدادی از کتاب هایی را منتشر کرد که بهترین فروشندگان در زمینه تغذیه مناسب بودند. امروزه رژیم غذایی بر اساس گروه خون یکی از محبوب ترین روش های بهبود و اصلاح وزن است.
این ایده توسط پدر پیتر مورد بررسی قرار گرفت، او زندگی خود را به تجزیه و تحلیل و مشاهداتی اختصاص داد و به این نتیجه رسید که همه مردم نمی توانند مثل هم غذا بخورند. پسر او همچنین کار آغاز شده توسط پدرش را به پایان رساند، و فلسفه جدید تغذیه و کاهش وزن را ایجاد کرد. Naturopathy علم رابطه بین بیماری و شیوه زندگی غلط است. نویسنده روش شناسی می گوید که گروه های خاص به غذاهای خاصی نیاز دارند، و نه همه چیز.
 

 

اصول رژیم غذایی انواع گروه خونی

مفهوم این رژیم می گوید: "چهار نوع خون - چهار راه برای سلامتی". D'Adamo به این نتیجه رسید که افرادی که با گروه های مختلف خون در معرض بیماری های مختلف هستند، نیاز به مجموعه ای خاص از محصولات دارند و به شیوه ای خود با عناصر فردی که ما از غذا دریافت می کنند تعامل می کنند. برای جلوگیری از اضافه وزن و بیماری، فرد باید خودش و همه چیز را که نیاز دارد بررسی کند.
 
Naturopath لسیتین عناصر اصلی را که ممکن است با بدن درگیر باشد، فرا می خواند. آنها هم در بدن انسان و هم در غذای مصرفی حضور دارند. اگر غذاهای مناسب را بخورید، درگیری رخ نمی دهد، اندام های داخلی به طور صحیح عمل می کنند، بدن به خوبی با عفونت مخالف است و مبارزه می کند. اگر همه چیز را در یک ردیف بخورید، لسیتین "نامناسب" با بدن درگیر خواهد شد، که باعث انقباض سلول های چربی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و ناتوانی بدن می شود.
 
کدام محصول مناسب در یک مورد جداگانه توسط گروه خون دیکته می شود؟ بر اساس آن، نویسنده این روش چهار رژیم غذایی مختلف را که قبلا بررسی های مثبت در قاره های مختلف دریافت کرده اند، ساخته است.
 

 

قوانین رژیم غذایی 4 گروه خونی

چنین رژیمی بیشتر نسبت به فلسفه زندگی بیشتر با اقدامات کوتاه مدت برای از دست دادن وزن است. حداقل زمان رعایت آن باید حداقل شش ماه باشد. این نتایج به صورت سریع عمل نمی کند، اما تقریبا همیشه با کاهش وزن همراه است. بدن به طور عمده به علت انتخاب طبیعی محصولات و افزایش توجه به منو خود را اصلاح می کند.
 
هیچ چیز در این رژیم حساب نمی شود. نویسنده توصیه هایی در مورد حجم وعده ها، تعداد وعده های غذایی و محتوای کالری ارائه نمی دهد . چارچوب اصلی این است که گرسنه نباشیم شما می توانید هر بار که احساس گرسنگی می کنید بخورید. از قوانین رژیم غذایی شما باید موارد زیر را بخاطر داشته باشید:
 
نوع خون خود را دقیقا مشخص کنید. در کشورهای مستقل مشترک المنافع، شماره گذاری از 1 تا 4 است، نویسنده این روش با درجه بندی آمریکایی ABO عمل می کند.
پس از تعیین نوع خون خود، شما باید محصولات مناسب را انتخاب کنید که مناسب موارد خاص باشد. در زیر به تمام دسته های موجودآمده است.
غذای ناخواسته را رها کنید. دی آدامو اصرار دارد که غذای فوری، شکر تصفیه شده ، شیرینی و طعم های مضر را رد کنید. از نوشیدنی ها شما باید از نوشابه های شیرین، آبجو ، الکل سنگین را فراموش کنید.
فعالیت بدنی مطلوب را انتخاب کنید. با توجه به naturopath، نه تنها یک منوی خاص، بلکه تمرینات فیزیکی هم برای هر نوع از افراد مطابقت دارد. بسته به گروه خون، سطح دشواری فیزیکی انتخاب می شود.
مکمل های غذایی لازم را انتخاب کنید. پیتر توجه پیروان خود را به این واقعیت که تغذیه به طور کامل نیازهای بدن را در تمام مواد معدنی و ویتامین ها پوشش نمی دهد. بنابراین، هر دسته از افراد همچنین لیستی از ترکیبات مفید پیچیده ارائه می دهند.
شما می توانید یک رژیم غذایی را برای مدت زمان طولانی نگه دارید. همانطور که قبلا ذکر شد، این تکنیک کاملا نسبت به مدت دوره ای وفادار است. پیش بینی های خاص در مورد  این رژیم نه کاهش وزن در اول از همه، بلکه در جهت بهبود بدن، و بدن سالم است.
 

 

رژیم غذایی گروه خونی O

هر چهار گروه خون به تدریج در طول تکامل انسان و تغییر شیوه زندگی خود شکل گرفتند. بنابراین، گروه اول یا گروه O به عنوان قدیمی ترین و رایج ترین در جهان شناخته شده است، سه گروه دیگر بعد از آن و خارج از آن تشکیل شده اند. D'Adamo چنین افرادی را به شکارچیان نامگذاری می کند، زیرا در زمانی که تنها این گروه خونی بود، مردم به طور عمده به شکار می رفتند.
 

ویژگی افراد با گروه خونی O

چنین افرادی ویژگی های زیر را دارند:
 
افزایش نیاز به پروتئین
کار خوب دستگاه گوارش، اما خطر ابتلا به افزایش اسیدیته معده وجود دارد
سیستم ایمنی قوی و متابولیسم خوب
مقاومت در برابر بیماری های ویروسی
احتمال بالقوه آلرژی ها، بیماری های خود ایمنی
لخته شدن خون ضعیف
استقامت فیزیکی و ذهنی
ترس از تغییر، سازگاری ضعیف با تغییر محل، شیوه زندگی و تغذیه.
اگر به تحقیق متخصص تغذیه-naturopath متکی باشید، افرادی با گروه اول خون دارای سخت ترین رژیم غذایی هستند. به منظور جلوگیری از آسیب سیستم گوارشی و عصبی، مطلوب است که به تدریج درصد مواد غذایی توصیه شده را افزایش دهند.
 
از آنجا که قدیمی ترین اجداد ما با شکار زنده ماندند، این رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا است. همچنین، شکارچیان باستانی برای رسیدن به پروتئین حیوانی مناسب به سختی کار می کردند، بنابراین گروه های خون، افزایش فعالیت بدنی برای اولین گروه را نشان می دهد. یک سبک زندگی فعال و ورزش برای چنین افرادی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای بیماری ها و به طور طبیعی، تنظیم وزن بدن را سریع تر می کند. ایده آل چنین رژیم غذایی مناسب برای مردان است.
 
برای گروه 1 یا گروه خونی O، پیشنهاد شده است که وارد این رژیم غذایی شوید:
 
گوشت و ماهی دریایی محصولات اصلی برای این دسته از مردم است. شما می توانید آنها را به هر صورتی، حتی در روغن سرخ کنید. به خصوص استیک از فیله های با کیفیت بالا در انواع کباب . شما می توانید بجوشانید، بخارپز کنید و یا در فر، برای گروه خونی O مطلوب است که خوردن گوشت ریز شده و ماهی.
میوه ها و سبزیجات. آنها باید نیمه دوم کل رژیم غذایی باشند. شما باید از آن دسته از گونه هایی که در منطقه شما رشد می کنند انتخاب کنید، مطلوب است که آنها تازه بخورید. 
آجیل، دانه و میوه های خشک . آنها ایده آل برای ذخایر مواد معدنی و اسیدهای چرب است.
آب تمیز ، چای سبز و گیاهی، کمپوت های بدون قند. توصیه می شود نوشیدنی های گرم، نه خیلی سرد و نه خیلی گرم.
برای این دسته از گروه خونی خوردن موارد زیر باید ترک شود:
 
محصولات لبنی. شکارچیان باستان از شیر حیوانی استفاده نمی کردند ، بنابراین هر محصول شیری برای هضم بیش از حد سنگین خواهد بود و مزایای مورد انتظار را به ارمغان نخواهد آورد، زیرا اجزای مفید به طور کامل جذب نخواهند شد.
غلات و حبوبات. اجداد استفاده و رشد غلات و حبوبات را بسیار بعد آموخته اند، بنابراین برای اولین گروه خون لازم است که غلات، ماکارونی، نان و محصولات نانوایی را حذف کنید. رژیم غذایی به نیاز بدن بستگی دارد، به همین علت به ندرت مجاز به خوردن نان چاودار می شود ، این امر باعث می شود که روده ها تمیز شوند. گندم به ویژه خطرناک در نظر گرفته می شود، مشتقات آن  برای گروه خونی "گوشت خوار" باید کاملا حذف شود.
مواد غذایی ترش باید به حداقل ممکن باشد. رژیم غذایی این نیاز را به دلیل افزایش خطر ابتلا به نارسایی اسید معده در رده اول معرفی می کند.
قهوه ، شراب سفید و چای سیاه. آنها همچنین به لیست غذاهای ممنوعه می افتند، زیرا اسیدیته معده را افزایش می دهند.
علاوه بر این محصولات، نویسنده رژیم غذایی، توصیه به استفاده صحیح انتخاب ادویه جات که در این روش ممنوع نیست، دارد. نمک باید به حداقل برسد، در رژیم شکارچیان باستان گنجانده شده است، علاوه بر کاهش سدیم، سرعت بخشیدن به روند کاهش وزن را تسهیل می کند. گروه اول را می توانند از زنجبیل ، فلفل ،  زردچوبه استفاده کنند.
 

 

منو غذایی برای گروه خونی O

صبحانه: سالاد مرغ پخته شده و سبزیجات تازه، چای سبز.
صبحانه دوم: تعداد کمی از دانه ها، آب هویج .
ناهار: گوشت گاو stroganoff با لوبیا سبز سرخ شده، سیب های تازه .
عصرانه: سالاد گلابی ، هلو و تخم کتان .
شام: بروکلی و فیله ماهی، هویج رنده شده ، عصاره بابونه .
 
تغذیه با پروتئین بالا نیاز به اجزای اضافی دارد. علاوه بر رژیم غذایی، "گوشتخوارها" باید ویتامین B و K را تامین کنند . شما همچنین باید ذخایر ید ، کلسیم ، پتاسیم و منگنز را تامین کنید .
 
از تمرینات فیزیکی، انواع فعال توصیه می شود: شنا، بدن سازی، کراس فیت crossfit، ایروبیک.

نظرات

در ادامه بخوانید...

رژیم غذایی گروه خونی B و AB

در
رژیم غذایی گروه خونی B و AB

 

رژیم غذایی گروه خونی B

مهاجرت بزرگی از مردم منجر به بوجود آمدن گروه جدیدی از مردم و گروه خون جدید شد. گروه سوم در دوره سرگردانی و جستجو برای زمین های جدید و بارور ظاهر شد، بنابراین نویسنده این دسته را "مهاجر" می نامد. اینها افرادی قوی با توانایی سازگاری بالا هستند، گروه خونی B به بسیاری از بیماری ها مقاوم هستند و در مقیاس بسیار انعطاف پذیر تر از "کشاورزان" هستند.

 

مشخصات گروه خونی B

برای افراد با گروه خونی B، ویژگی های زیر مشترک هستند:
استقامت فیزیکی
انعطاف پذیری ذهن و روان، قادرند به سرعت به هر گونه تغییرات سازگار شوند.
نقض مناسب تغذیه باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های خودایمنی می شود.
مقاومت ضعیف به ویروس ها.
چاقی در گروه خونی B که به بسیاری از بیماری ها مقاوم هستند کمتر از گروه خونی موارد اول و دوم است. یک فرد مهاجر می تواند به همان اندازه و به آسانی جذب و هضم غذا را از دسته اول و از دوم انجام دهد، متابولیسم معمولا بسیار خوب است. از آنجا که تقریبا همه چیز در گروه خونی B استقبال می شود، منو باید به همان اندازه متنوع باشد.
 

 

رژیم غذایی برای گروه خونی B

گوشت و ماهی: حتی گاهی اوقات امکان پذیر است که انواع مختلف چربی از هر دو، اما به ندرت و در مقادیر کم مصرف شود. گوشت های کم چرب باید حداقل 3 تا 4 بار در هفته در گروه خونی B قرار گیرد. روش پخت و پز به ذائقه شخصی بستگی دارد، اما اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید، حداقل سرخ کردن را، تا زمانی که نتایج مورد نظر را به دست آورید، فراموش کنید.
محصولات لبنی: شیر و فراورده های لبنی در اینجا مجاز می باشند. 
تخم مرغ و قارچ: توصیه می شود آنها را در رژیم با احتیاط وارد کنید، زیرا پروتئین از سایر مواد تشکیل دهنده کافی خواهد بود. 
سبزیجات و میوه ها: حداقل یک سوم کل رژیم غذایی باشد.
غلات و لوبیا: با توجه به مصرف گوشت، خوردن فرنی در صبح و بعضی اوقات می توان از حبوبات برای شام استفاده کرد.
 

 

از رژیم غذایی گروه خونی B حذف شود

جوجه ها، از آنجا که پرنده های اهلی شده برای گروه خونی B نامشخص است. این ها عبارتند از: غازها ، مرغ، اردک .
خرگوش و غذاهای دریایی نیز با این دسته از مردم بیگانه هستند، بنابراین، طبق نظریه متخصص تغذیه ، هضم آنها با مشکلات است.
گوجه فرنگی، سیب زمینی و بادمجان .
گندم سیاه و گندم.
نوشابه سودا، آب گوجه فرنگی
توانایی خوردن همه چیز در یک ردیف اغلب شوخی بی رحمانه با "مهاجر" را نشان می دهد. اغلب سموم در بدن با گروه خونی B تجمع می یابند، فرایندهای غرقابی و التهاب ممکن است ظاهر شود، بنابراین پیشگیری موثر لازم است. جدول صحیح محصولات به بازگرداندن کار روده کمک می کند.
 

 

منو برای گروه خونی B

صبحانه: املت پروتئین قارچ، نان چاودار، خیار تازه ، قهوه.
 
صبحانه دوم: سالاد گلابی، ماست و کنجد .
 
ناهار: سوپ با کباب، آب میوه.
 
عصرانه: میوه خشک، چای
 
شام: بلغور با گوشت گاو ، یک لیوان کفیر.
 
از نظر تغذیه باید میزان ویتامین ها را به حداکثر برسانند. اعتقاد بر این است که این گروه از مردم نیازی به منابع اضافی از عناصر ضروری ندارند، اما از لحاظ زمانی بهتر است که نوشیدنی های پایه ای را بنوشید.
 
گروه خونی B نیاز به انتخاب گونه های فعال برای تامین انرژی مصرف شده را دارند. در اینجا، توجه به ورزش هایی که پاها را شامل می شوند، مفید است: ورزش کردن، پیاده روی، دوچرخه سواری.
 

 

رژیم غذایی گروه خونی  AB

اعتقاد بر این است که تازه ترین و جوان ترین گروه خونی AB است. افراد گروه چهارم حدود 15 قرن پیش ظاهر شدند. این نوع نیز بحث برانگیز ترین گروه خونی هستند، مزایا و معایب کشاورزان مودب و مهاجران  بی قرار را دارند . به این معنی، ویژگی های مشترک برای گروه های دوم و سوم وجود خواهد داشت.

 

مشخصات گروه خونی AB

برای گروه خونی AB، ویژگی های زیر مشخص هستند:
توانایی بالا برای انطباق با تغییرات در تغذیه، شیوه زندگی، عادت ها
استقامت فیزیکی، بهبود سریع پس از بیماری
ایمنی ضعیف، به ویژه در برابر بیماری های قارچی و ویروسی
حساسیت سیستم گوارش، به عنوان نوع - "کشاورز"
افزایش خطر ابتلا به اختلالات عصبی.
گروه خونی AB دارای متابولیسم خوبی است، اما یک دستگاه گوارش ضعیف ممکن است سوء عملکرد و اغلب کم اسید باشد.
 

 

رژیم غذایی برای گروه خونی AB

ماهی منبع اصلی پروتئین برای گروه خونی B خواهد بود. شما می توانید از رودخانه و دریا استفاده کنید، برای پر کردن منوی تغذیه همراه با سبزیجات استفاده کنید.
سویا و لوبیا باید جایگزین غلات شوند. استفاده از برنج ، ارزن، جو ، به ندرت استفاده شود. 
سبزیجات تازه، به ویژه شما نیاز به اقلامی با محتوای بالایی از ویتامین A دارید. توصیه می شود بر روی مارمالاد، سبزی برگ پهن، کدو، و هویج تمرکز کنید. سیب زمینی باید به ندرت مورد استفاده قرار گیرد.
محصولات لبنی به بهبود هضم کمک خواهد کرد. به ویژه  شیر ترش، خامه ترش، ماست.
گوشت بدون چربی گوشت گاو .

 

از رژیم غذایی گروه خونی AB حذف شود

مقدار زیادی چربی و گوشت قرمز
شیر کامل است
گندم، گندم سیاه، عدس
ذرت
الکل قوی، نوشابه های گازدار، شیرینی ها.
از آنجایی که این دسته از افراد با هضم ضعیف و اسیدیته پایین مشخص می شوند، استفاده از محصولات تخمیر شده، جلبک دریایی مفید خواهد بود . ماهی نیز مناسب برای انتخاب دریا است. شما می توانید از ادویه ها استفاده کنید، به جز ادویه های بسیار گرم.

 

منو برای گروه خونی AB

صبحانه: تخم مرغ نرم شده، اسفناج و سالاد خیار تازه، نان، قهوه.
 
صبحانه دوم: دو عدد گلابی.
 
ناهار: سوپ گیاهی 
 
عصرانه: ماست با توت تازه یا میوه.
 
شام: مارمالاد، فیله گوساله آب پز، چای بابونه.
 
تنوع در رژیم غذایی به افراد با گروه خونی AB اجازه می دهد تمام عناصر لازم را از خود مواد غذایی دریافت کند. علاوه بر این، D'Adamo توصیه می کند که آنها ویتامین C، سلنیوم ، روی را بعنوان مکمل اضافه کنند .
 
ورزش بصورت متعادل ​​کمک خواهد کرد که بدن شما روی فرم مناسب باشد.
ورزش مناسب گروه خونی AB : تنیس، ایروبیک، یوگا، رقص.

 

نتیجه گیری در مورد رژیم غذایی

از سال 2011، یک گروه از پزشکان به سیستم غذائی پیتر د ادامو علاقه مند شده اند. اولین آزمایش بر روی 14 هزار نفر صورت گرفت. در مرحله دوم تنها 1.5 هزار نفر شرکت کردند. اما نه اولین و نه دوم پیش بینی های یک پدیده طبیعی را تأیید نکرد. ارتباط بین کاهش وزن، بهبودی و نوع خون مشخص نشده است. نتایج تحقیقات نشان داده است که قضاوت D'Adamo بی اساس است.
 
با این حال، متخصصان تغذیه و متخصصان گوارش بررسی های مثبت در مورد این رژیم غذایی را ارائه می دهند. هنوز هم به کاهش وزن منجر می شود، اما کاهش وزن کم است. از دست دادن تدریجی پوند اضافی از لحاظ تغذیه، تنها یک پوزیشن است و به بدن آسیب نمیزند.لازم نیست که گروه خونی خود را بدانید. برای بازیابی و اصلاح بدن، می توانید از هر نسخه ای که دوست دارید استفاده کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

ویتامین B1 یا تیامین

در
ویتامین B1

 

ویتامین B1 چیست

ویتامین B1 یک ترکیب محلول در آب است که به سرعت در محیط قلیایی و در طول عملیات حرارتی تجزیه می شود.فرمول شیمیایی ماده C12H18ON4S است.
برای اولین بار، ویتامین B1 در سال 1911 از سبوس برنج توسط Kazimir Funk زیست شناس لهستانی سنتز شد. ماده کریستالی حاصل از آن، به عنوان یک نتیجه از آزمایش، مانع از وقوع یک بیماری جدی در آن زمان شد، همراه با هدر رفتن عضلات و اختلال روانی . در فرم خالص، این ترکیب در سال 1926 توسط ژانزن، زیست شناس هلندی، به دست آمد. و در سال 1937 تولید انبوه خود را در شرایط صنعتی آغاز کرد. بنابراین ویتامین B1 در جهان کشف شد.
 
با توجه به این که جهت گیری اتم ها در مولکول یک ماده متفاوت است، B1 می تواند چندین فرم داشته باشد. تیامین پری فسفات برای انسان مهمترین است. تیامین است که عملکرد فیزیولوژیکی و بیولوژیکی بخشی از بافتهای بدن را انجام می دهد.
 
ویتامین B1 را در نظر بگیرید:
آنیرین
تیامین
تیامین پیرو فسفات
تیتو ویتامین
ویتامین B1 - infographics
 
در آینده، به عنوان تعیین فرم فعال ترکیب، از اصطلاحات "ویتامین B1"، "تیامین" استفاده خواهیم کرد.
 
در نظر بگیرید که چرا این عنصر مورد نیاز است، منبع ویتامین B1 چیست ، چه مقدار روزانه از ترکیب ویتامین B1  باید مصرف شود، علت و نشانه های اولیه کمبود آن، راه های حذف و جلوگیری از کمبود ویتامین B1.
 
ویژگی ویتامین B1، تیامین
امروزه بسیاری از ویتامین های B (B1، B2، B3، B5، B6، B9، B12، بیوتین، کولین و inositol کشف شده اند که در جریان عملکرد حیاتی نقش فعال دارند: متابولیسم، تشکیل خون، سنتز پروتئین، چربی ها، آنتی بادی ها، هموگلوبین، تشکیل گلبول های قرمز، متابولیسم هموسیستین، رشد جنین، تنظیم فعالیت سیستم عصبی از عملکرد آنها است. استفاده منظم آنها می تواند روند پیری را کند و حتی معکوس کند.
 
فهرستی از ویتامینهای گروه B به وسیله تیامین در بدن تجمع مییابد که در بدن انباشته نمیشود (به دلیل افزایش تقاضا برای تیامین ).
 
در نتیجه، به منظور تسریع در آوردن عادت روزمره و جلوگیری از بیماری هایی که با کمبود یک ماده مواجه می شوند، مهم است که مصرف روزانه خود را با غذا، مکمل و یا دارو تضمین کنید.
 
تیامین ماده کریستالی بی رنگ است که دارای بو است و در میلی گرم اندازه گیری می شود.در آب حل می شود. در چربی ها و الکل حل نمی شود.
هضم آن در هنگام مصرف آسان است ، بیش از 60 درصد از تیامین با انتشار در روده کوچک جذب خون می شود. باقی مانده توسط عمل آنزیم thiaminase، که در گوشت ماهی خام پیدا می شود، تجزیه می شود، اما همچنین توسط باکتری های روده ای در بدن ایجاد می شود.
 
تا 5 میلی گرم ویتامین B1 می تواند در روز جذب شود. در برخی موارد، این رقم به 15 میرسد، اما این به استثنای نادر به قوانین بستگی دارد و ویژگیهای ارگانیسم دارد. وضعیت دستگاه گوارش تاثیر مستقیم بر میزان جذب تیامین دارد. حضور بیماری های دستگاه گوارش (زخم، کولیت، گاستریت، پانکراتیت) جذب ویتامین را 3 برابر یا بیشتر کاهش می دهد.
بدن انسان و حیوانات به مقدار کافی ویتامین B1 را تولید نمی کند تا نیاز روزانه به این ماده را بر طرف کند. در نتیجه، باید با افزودن غذاهای غنی از تیامین یا مکمل های غذایی به رژیم غذایی، به طور منظم این مقدار تامین شود.
 
کوارک بوسیلاز (دی فسفات تیامین) یک کوآنزیم ویتامین B1 است. مکانیسم شکل گیری آن به شرح زیر است: در ابتدا مولکول تیامین وارد خون می شود، سپس به کبد، جایی که با بقایای اسید فسفریک ترکیب می شود و با کمک منیزیم تبدیل به دی آمیز دی فسفات تیامین می شود. به عنوان بخشی از کوآنزیم، ذره به بافت ها، ارگان ها، جایی که در جریان فرایندهای بیوشیمیایی شرکت می کند، حمل می شود.
 
مقاومت ویتامین B1 در برابر محیط اسیدی (با حرارت عملیاتی تا 140 درجه) می باشد. در راه های قلیایی یا بیطرف، تیامین در 120 درجه یا بیشتر تخریب می شود. به عنوان یک نتیجه، اضافه کردن سودا، کربنات آمونیوم به محصولات پخته کمک می کند تا به سرعت آزاد شود.
60٪ از تیامین در عضله، 40٪ در غدد فوق کلیه، مغز، کبد، قلب و کلیه یافت می شود.
غذاهای منجمد با غلظت B1 را 50٪ و گاهی اوقات به طور کامل آنها را از ترکیبات مفید محروم می کند.
هنگام اضافه کردن نمک به نخود، لوبیا در طول پخت و پز، از دست دادن تیامین 75٪ است. برای به حداکثر رساندن حفظ ویتامین، ظرف غذا را بعد از آشپزی طعم دار کنید.
 
کمبود تيامين منجر به، توسعه بيماری "بری بری" مي شود.
ویتامین B1 تحت اثر نور خورشید غیر فعال می شود.
تیامین بیش از حد غیر سمی است. هنگام مصرف ویتامین B1 در مقدار زیادی (بیش از 10 میلی گرم در روز) پس از انجام کارهای مفید، مولکول کوآنزیم در سلول های کبد تجزیه می شود و مانند مواد اضافی از طریق ادرار دفع می شود.
 

 

خواص ویتامین B1

ویتامین B1 متابولیسم کربوهیدرات را در مغز، بافت ها، کبد فراهم می کند . کوآنزیم ویتامین در مبارزه با به اصطلاح "سموم خستگی"، اسید پریوویک است. بیش از حد آنها منجر به کمبود انرژی، اضافه کاری، کمبود ویتامین می شود. اثر منفی محصولات متابولیسم کربوهیدرات، کوارک بوسیلاز را خنثی می کند و آنها را به گلوکز تبدیل می کند که سلول های مغزی را تغذیه می کند.
با توجه به موارد فوق، تیامین می تواند به عنوان یک ویتامین "خوش بینی" نامیده می شود، زیرا افسردگی را از بین می برد، اعصاب را آرام می کند، اشتها را اضافه می کند.
در تولید اسیدهای چرب اشباع نشده نقش دارد که نقش اصلی آن محافظت از کیسه صفرا و کبد برای جلوگیری از تشکیل سنگ است. کمبود ویتامین B1 باعث اختلال متابولیسم اسید آمینه می شود.
 
پاسخ التهابی پوست را کاهش می دهد و بر وضعیت غشاهای مخاطی تاثیر می گذارد. با توجه به این خواص، تیامین به طور موثر در درمان نورودرمتیت، زونا، زخم، سوختگی، پسوریازیس، اگزما مورد استفاده قرار می گیرد.
 
ویتامین B1 مورد نیاز برای رشد مو است.
 
ویتامین B1 در طی دوره تقسیم سلولی انتقال مواد ژنتیکی را با کپی کردن آن تنظیم می کند.
 
ویتامین B1 سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد، پروسه های ذهنی، سیستم گوارش، قلب، تیروئید، کبد، ترشح، عملکرد حرکتی معده را بهبود می بخشد.
 
ویتامین B1 اثر ضد درد دارد.
 
ویتامین B1 اثرات مضر تنباکو و الکل را کاهش می دهد. بنابراین، برای از بین بردن اثرات هپ در شب و یا در التهاب مزمن، ویتامین B1 یک جزء ضروری از درمان پیچیده و بهبود بدن است.
 
ویتامین B1 روند پیری زودرس را کند می کند.
 
ویتامین B1 دستگاه دستگاه عصبی عضلانی، سیستم عصبی را به طور کلی بهبود می بخشد، از آنجایی که از جلوگیری از تقسیم زودرس ماده ویتامین مانند کولین جلوگیری می کند.ویتامین B1، به نوبه خود، باعث کاهش سطح کلسترول مضر، تغذیه و محافظت از سلول ها از پیر شدن می کند.
ویتامین B1 اسید آمینو باتیرتنظیم کننده فعالیت اسید آمینو باتیر، که مسئول عملکرد مناسب مغز است، و سروتونین - برای خلق و خوی خوب است.
تیامین به طور گسترده ای در پزشکی به عنوان یک عامل پیشگیری کننده، درمانی استفاده می شود.
 

 

تاثیر کمبود ویتامین B1 بر اندام های بدن

اختلال غدد درون ریز (تیروتوکسیکوز، دیابت، چاقی)
بیماری کبدی (هپاتیت، سیروز)
اختلال در دستگاه گوارش (زخم، انتتریت مزمن، گاستریت، پانکراتیت، مداخله بعد از عمل)
بیماری های پوست (پودرما، پسوریازیس، اگزما)
اختلال در سیستم عصبی (فلج محیطی، افسردگی، نوریت، پلی یوریت، بیماری آلزایمر)
نقص قلب (نارسایی گردش خون، میوکاردیت)
اختلال عملکرد مغز
عملکرد غیر طبیعی کلیه
 

 

مقدار مصرف روزانه ویتامین B1

مقدار روزانه تیامین برای زنان آن 1.3 تا 2.2 برای مردان و 1.6 تا 1.5 است.
 
در طول بارداری، برای تشکیل کامل جنین، نیاز به ویتامین B1 افزایش می یابد و به میزان 2.5 میلی گرم در روز می رسد. فقدان یک ترکیب مفید در بدن، خطر بالقوه قرار گرفتن اندام نامناسب و ظهور ناهنجاری های سیستم عصبی مرکزی نوزاد آینده است. به ویژه دردناک، کمبود تیامین در سه ماهه سوم، وقتی که درد شدید در ناحیه کمر، پشت، به علت فشار رحم بر روی رشته عصبی وجود دارد، به علت کمبود تیامین است. بنابراین، مهم است که اطمینان حاصل شود که زنان باردار به طور سیستماتیک کمبود ویتامین را جبران می کنند و در تغذیه روزانه مصرف غذاهای غنی از "هورمون خوشبختی" را قرار می دهند.
 

 

علائم اولیه کمبود ویتامین B1

بی حسی دست ها، پاها
اختلال عملکرد مغز
تحریک پذیری، پریشانی، اضطراب
تراکم، حتی در 25 درجه
سندرم Wernicke-Korsakov (مشاهده شده در بیماران وابسته به الکل)
از دست دادن حافظه
خارش
خستگی افزایش یافته
لرزش دست
بی خوابی
سردرد
افسردگی
احساس افسردگی
ضعف ماهیچه
هماهنگی ضعیف
اسهال
افزایش اندازه کبد
کاهش اشتها
کاهش وزن
حالت تهوع
اختلالات دستگاه گوارش
احساس سوزش در ناحیه اپی گاستریک
یبوست
افت فشار خون
دلتنگی قلب
ناپایداری ضربان، پالس سریع
تنگی نفس با یک بار کم
ضربان حاد قلب
تاکی کاردی
با فقدان کامل تيامين، بری بری شديد رخ مي دهد: اسيدهای مضر (لاکتيک، اسيد پيروواک) در بدن تجمع مي يابند، متابوليسم کربوهيدرات مختل می شود، عضلات قلب، سيستم عصبی و دستگاه گوارش تحت تأثير قرار می گيرند و بی اشتهایی شدید صورت می گیرد.
 
با توجه به این واقعیت که مواد مغذی قادر به انباشت در بدن نیستند، مهم است که ذخایر غذایی را به طور مداوم پر کنید، در غیر اینصورت کمبود به تدریج رخ می دهد.
 

 

علل کمبود ویتامین B1

مصرف مرتب قهوه . مصرف روزانه یک نوشیدنی کافئین دار باعث آزاد شدن مقدار زیادی اسید هیدروکلریک می شود که 50٪ از ویتامین B1 را دفع می کند.
حذف فیبر درشت (سبوس) از مواد گیاهی. محصولات "فقیر" در تیامین - برنج سفید، نان سفید، بلغور جو دوسر بدون سبوس، دانه های سفید شده و پوست گرفته شده.
مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده (نانوایی و شیرینی سازی، شیرینی پزی، ماکارونی). مصرف منظم چنین محصولاتی کمبود تیامین را 3 برابر افزایش می دهد.
گرمای طولانی مدت مواد غذایی. اگر ظرف 45 دقیقه در دمای 200 درجه پخته شود، 50 درصد از تیامین را از دست می دهد.
کنسرو میوه ها و سبزیجات. Sterilization محصولات، به مدت 20 دقیقه، منجر به از دست دادن 25٪ از ویتامین است.
تنش و استرس بیش از حد
حضور بیماری های مزمن عفونی.
بارداری در سه ماهه آخر، نیاز یک زن به مواد مغذی را 2 برابر افزایش میدهد. بنابراین، برای مادران آینده، دوز روزانه تیامین باید 3 میلی گرم باشد.
گرمای بیش از حد و یا هیپوترمی.
کمبود تیامین در مدت زمان طولانی (بیش از یک سال) منجر به اختلال مبادلات BJU و کاهش میزان شکل گیری منبع انرژی سلولی می شود. این به این معنی است که گلوکز که با غذا می آید نمی تواند به یک مولکول ATP تبدیل شود، در نتیجه، محصولات سمی از پردازش ناقص کربوهیدرات ها (پیروات، اسید لاکتیک) در خون تجمع پیدا می کنند. این متابولیت ها با نفوذ به بافت مغز، نخاع، عملکرد مناسب آنها را نقض می کنند و باعث ایجاد بیماری های عصبی می شوند. شناسایی و حذف موثر عوامل مؤثر در کمبود ویتامین محلول در آب بدن در جلوگیری از بروز چنین اختلالاتی کمک می کند.
 

 

علل افزایش تيامين برای این افراد

دلایل افزایش نیاز به ویتامین B1نیاز روزانه ویتامین B1 در موارد زیر افزایش می یابد:
 
در تولید و یا در تماس با تترا اتیلن، دی سولفید کربن، آرسنیک، جیوه، دی اکسید کربن
سیگار ی ها، استفاده مکرر از نوشیدنی های الکلی
درمان با آنتی بیوتیک
تمرین فیزیکی شدید (در ورزش، به ویژه، در بدن سازی)
سوختگی
استرس عصبی-روانی
دیابت
در طول استفاده از داروهای ضد بارداری
تغذیه با شیر مادر
در صورت نوشیدن روزانه 2 یا بیشتر از 2 فنجان نوشیدنی با محتوای زیاد کافئین (چای قوی، قهوه)
در کودکان و نوجوانان در دوره رشد
در بیماری های دستگاه گوارش
در طول استرس، بیماری
با افزایش مقدار کربوهیدرات در منوی روزانه فرد
در دوران بارداری
در سن پیری
در هوای سرد
در عفونت های حاد، مزمن.
 

 

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین B1

مصرف بیش از حد (hypervitaminosis)  یک پدیده غیر مشخص است، از آنجا که این ترکیب در بدن تجمع نمی یابد و ویتامین بیش از حد به سرعت توسط آب تجزیه می شود و از طریق ادرار دفع می شود. با این حال، در صورت مصرف بیش از حد ویتامین B1، ممکن است فرد واکنش حساسیتی به این ماده یا یک شوک آنافیلاکتیو داشته باشد.
 

 

تداخل مصرف ویتامین B1 با سایر مواد در بدن

تداخل ویتامین B1 با سایر مواد در بدن با توجه به این واقعیت که برخی از ترکیبات خواص سودمند تیامین را افزایش می دهند، در حالی که دیگران آنها را تضعیف می کنند، قبل از ورود به غنی سازی بدن، لازم است که سازگاری این ماده با سایر مواد را مطالعه کنید. در غیر این صورت، چنین درمانی نتیجه مطلوب را به ارمغان نخواهد آورد.
 
ارتباط تیامین با مواد مغذی (مجاز)
منیزیم، به ویتامین B1 کمک می کند تا به فرم فعال - کوآنزیم کوارک بوسیلاز منتقل شود. در غیاب آن بدن نمی تواند از واکنش های شیمیایی استفاده کند. بنابراین، در حال مصرف ویتامین B1 در جیره غذایی روزانه باید با غذاهای حاوی منیزیم غنی می شود.
غذاهای حاوی منیزیم:
این شامل: کنجد، کاکائو، اسفناج، زردآلو خشک، سویا، آجیل، میگو، بلغور جو دوسر با سبوس و سبوس گندم.
تیامین تظاهرات بالینی کمبود ویتامین B5 را در بدن کاهش می دهد. یعنی، کاهش میل جنسی، تپش قلب، سرگیجه، ضعف، بی حسی دست.
مصرف ترکیبی تیامین با ترکیبات B2 و C منجر به تقویت متقابل مواد مغذی می شود.
با توجه به مصرف تیامین روزانه، اثرات سمی cyclophosphamide و vinblastine کاهش می یابد.
داروهای لوودوپا که در درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود، غلظت دی فسفات تیامین در خون را سه برابر میکنند.
ویتامین C از اکسیداسیون B1 محافظت می کند.
هنگام مصرف تيامين، مهم است که به ياد داشته باشيد که بعضی مواد مغذی، خواص سودمند اين ترکيب را تا 10٪ کاهش می دهد.
 
1. پیریدوکسین (B6) انتقال ویتامین B1 را به شکل فعال بیولوژیکی فعال می کند.
2. کبالالین (B12) باعث افزایش واکنش آلرژیک به تیامین می شود.
3. ویتامین B1، در راه حل های برای تزریق عضلانی، مواد خام را با pH> 7 خنثی می کند. بنابراین، آماده سازی تیامین و قلیایی باید جداگانه استفاده شود.
4. پرییتیمین (پیریمیدین برمید) مولکول B1 را از بین می برد.
5. استفاده ترکیبی از تیامین و آنتی بیوتیک ها (نایساتین، لورین، متی سیلین، بنزیل پانسیونیلین، اکساسیلین، تتراسایکلین یا لووومیسکتین) منجر به تشکیل ترکیبات پیچیده و کاهش (یا فقدان کامل) اثر هر دو ماده می شود.
6. اگر در طول مصرف ویتامین B1 به استفاده از دیورتیک ها، یک خروجی شتاب دهنده مواد مغذی از بدن وجود داشته باشد، در نتیجه، هیپویتامینوز رشد می کند.
7. استروژن ها (بر اندام تناسلی زن)، آنتی اسیدها (کاهش اسیدیته آب معدنی)، سولفونامید ها (داروهای ضد میکروبی)، داروهای ضد بارداری هورمونی، داروهای الکل و سولفور، غلظت تیامین را در بدن کاهش می دهند.
8. الکل، تنباکو، کافئین، کاسنی قرمز جذب B1 در روده را مهار می کند.
9. گیاه دم اسب یا هورستال و سرخس، ظروف ماهی خام (موز، کپور، کپور، کلوچه) حاوی آنزیم تیامیناز است که ویتامین B1 را از بین می برد. انجماد عمیق یا پختن گرمائی محصولات در دمای 150 درجه، آنزیم مضر را خنثی می کند.
10. نمک "دشمن" ویتامین B1 است. برای صرفه جویی در مواد مغذی، آن را باید در پایان پخت و پز اضافه شود.
11. چای و شراب حاوی تانن ها ، ویتامین B1 را خنثی می کنند.
12. اسید نیکوتینیک (PP) مولکول ویتامین B1 را از بین می برد.
مهم است که با توجه به سازگاری تیامین و داروهای مورد نیاز به «داروهای اضطراری» و همچنین در درمان پیچیده بیماری های مزمن، توجه شود.
 

 

تاثیر ویتامین B1 بر مو و پوست

تيامين اثر مستقيمی بر وضعيت مو دارد، اما عدم وجود این ترکيب در بدن بلافاصله تأثير ندارد. در 95٪ موارد، اولین علائم کمبود مواد مغذی عبارتند از خستگی سریع، تحریک پذیری، عصبی بودن، تاکی کاردی، ضعف عضلانی، کاهش فشار خون.
 
سپس، به علت اختلالات متابولیکی، موهای طبیعی، انعطاف پذیری و قدرت خود را از دست می دهند. دريافت روزانه 1.5 ميليگرم تيامين به کمبود مواد مغذی کمک می کند. اگر در عرض شش ماه نیاز به فیزیولوژیک ویتامین به طور کامل پر شود، روند پیوند تدریجی مقیاس مو شروع می شود و در نتیجه مشکلات از بین می رود.
تقویت حجم مو
افزایش رشد مو
کاهش ظاهر شدن زودرس موهای خاکستری
درخشش مو را افزایش می دهد
پیشگیری از ریزش مو 
اشباع مو با مواد مغذی.
به منظور تسریع ترمیم ساختار مو، علاوه بر تجویز خوراکی، این دارو نیز می تواند به صورت خارجی با ماسک ها استفاده شود.
 
راه های استفاده از ویتامین B1 به صورت آمپول
ماساژ محصول به پوست سر. برای این منظور، از محلول B1 از یک آمپول استفاده کنید تا با ماساژ ریشه، ریزش مو درمان می شود. پس از استفاده از تیامین، شما باید 30 دقیقه صبر کنید، سپس ماسک ویتامین را کاملا با آب گرم بشویید. این روش یک بار در هر 7 روز به مدت 2 ماه انجام می شود.
ماسک های مبتنی بر تیامین. 5 قطره ویتامین B1 مایع را به یک دسته از محصولات آرایشی اضافه کنید و روی ریشه های مو اعمال کنید، به طور مساوی توزیع ترکیب در طول طول. پس از 20 دقیقه، مخلوط را بشویید.
تجویز خوراکی ویتامین در ترکیب با درمان خارجی مو کمک می کند تا کمبود مواد مغذی را در کوتاه ترین زمان ممکن (3 ماه)صورت بگیرد و به بهبود وضعیت عملکردی پوست و مو ها کمک کند.
قبل از استفاده از تیامین، مهم است که به قوانین زیر پایبند باشید:
 
آمپول را با یک وسیله خاص باز کنید که در بسته گنجانده شده است.
هنگام شکستن نوک آمپول، از پد پنبه استفاده کنید.
آمپول باز شده چند ساعت پیش را استفاده نکنید. برای اثربخشی روش ها، ویتامین باید بلافاصله پس از باز کردن بطری اعمال شود، در غیر این صورت اثر آن 50٪ کاهش می یابد.
از بین بردن و با دقت شانه کردن مو بعد از گذاشتن ماسک.
تیامین را در یک حرکت ملایم به ریشه های مو اعمال کنید. در عین حال مهم است که از اقدامات شدید ماساژ خودداری کنید.
قبل از استفاده از ماده، مطمئن شوید تاریخ انقضای آن صحیح باشد.
در صورت سوزش، ماسک باید بلافاصله شسته شود.
 
با توجه به این واقعیت که ویتامین B1 از الاستیک پوست پشتیبانی می کند، برنامه های کاربردی مبتنی بر آن باید برای پوست صورت استفاده شود.
 
مشکلاتي که تيامين به طور موثر مبارزه می کند:
 
چین و چروک
لایه برداری
خشکی بیش از حد از پوست
التهاب، آکنه
آیتیامینوز پوست
رنگدانه های فراوان.
اگر بوی ویتامین باعث استفراغ شود، به احتمال زیاد به یک ماده معین، فرد حساسیت  دارد. برای شناسایی واکنش منفی بدن، یک قطره خالص B1 را روی ساعد دست بچکانید و برای مدت 15 دقیقه نگه دارید. در صورت قرمز نشدن و  یا نداشتن سوزش در محل تست، مواد مغذی را می توانید به صورت پوست اعمال کنید. برنامه های مبتنی بر تیامین کمک می کنند تا عادت های فرایند متابولیک در پوست تنظیم شوند.
 

 

نحوه استفاده از ویتامین B1 برای صورت

ویتامین مایع در فرم خالص یا در ترکیب با سایر مواد 2 بار در هفته استفاده می شود.
مهم است که مواد مغذی را ظرف 10 دقیقه پس از باز شدن آمپول مصرف کنید.
کرم با ویتامین B1 غنی شده، مجاز است روزانه استفاده کند.
قبل از شروع درمان پوست صورت کاملا از لوازم آرایشی تمیز می شود، سپس این ترکیب برای مدت 15 دقیقه اعمال می شود و از ناحیه اطراف چشم ها و لب ها اجتناب  شود. بعد از یک زمان مشخص ماسک با آب گرم شسته می شود، صورت با یک حوله خشک می شود.
پس از روش های دوره، در 90٪ موارد، پوست به نظر می رسد توانسته، تازه و الاستیک شود.
 

 

دستور العمل ماسک ضد پیری با ویتامین B1

مخلوط به نسبت مساوی عسل ، خامه ترش
آمپول ویتامین B1 را به مخلوط آماده اضافه کنید
ترکیب را به صورت و گردن بمالید.
بعد از 20 دقیقه ماسک را پاک کنید
شستشوی صورت با آب گرم.
با استفاده منظم از این ماسک، چین و چروک کمتر می شود، صورت تمیز و آکنه کاهش می یابد.
 

 

استفاده ویتامین B1 در پزشکی

در پزشکی، چهار فرم از ویتامین B1 استفاده می شود: بنفاتامین، فسفات یامین، تیامین، كوكربوكسيلاز (تيامين دي فسفات). در همان زمان، شبکه کریستالی (فرمول) هر ماده دارای ویژگی های خاص خود است.
 
با توجه به این که فرم های ذکر شده از ویتامین برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، علائم استفاده معمولا به دو گروه اصلی تقسیم می شوند: کربوکسیلاز و تیامین. بنفاتامین و فسفاتهامین متعلق به نوع دوم ماده است.
 
قبل از انتخاب یک یا چند فرم ویتامین، مهم است قبل از اینکه مواد مغذی انتخاب شده را تحت تاثیر قرار دهد و نحوه استفاده از آن را به درستی مطالعه کنید، مهم است.
 
کربوکسیلاز در درمان پیچیده ای از شرایط زیر استفاده می شود:
 
آریتمی ها (دهلیزی، بزرگنمایی، اضطراب)
مسمومیت با الکل
قلب، کلیه، تنفس، نارسایی کبدی
کم کاری هیپرگلیسمی در دیابت
فلج عضله
مولتیپل اسکلروزیس
سندرم لی
متابولیسم یا اسیدوز لاکتیک در دیابت نوع یک
نارسایی گردش خون عروق کرونر در بیماری قلبی ایسکمیک
برای کاهش وزن (در برنامه های پیچیده)
دیفتری، تب خالص، تیفوئید
انفارکتوس قلب
پره اکلامپسی در زنان باردار.
کربوکسیلاز باید در شرایط حاد زمانی مورد استفاده قرار گیرد که نیاز به مراقبت های اورژانسی ضروری باشد. راه حل به صورت داخل وریدی یا عضلانی تزریق می شود.

 

موارد مصرف تيامين

موارد مصرف تيامين (بنفاتامين و فسفاتيامين)
بی اشتهایی
اسهال یا یبوست
عصبانیت یا بی تفاوتی
نوروپاتی رفلکس کم
ضعف ماهیچه
خشونت
علامت "سر آویزان"
لوسمی
نارسایی قلبی
کم خونی مگالوبلاستیک
بیماری قلبی ایسکمیک
آترواسکلروز
بیماری قلب روماتیسمی
نوریت و پلی  یوریت
هپاتیت ویروسی
نورالژی
رادیکولیت
تیروتوکسیکوز
پئودرما (ضایعه پوسچول پوست)
پسوریازیس، اگزما، ورسیکولور
شیردهی
از آنجا که تیامین در 80٪ موارد برای درمان بیماری های مزمن استفاده می شود، قابل قبول است که آن را در قرص ها، کپسول ها و یا قرص ها بنوشید. اگر اقدام سریع  (در عرض 5 دقیقه) لازم باشد، دارو باید به صورت داخل وریدی تجویز شود. با این حال، قبل از تزریق باید به دقت مطالعه دستورالعمل های استفاده از تزریق را مطالعه کنید .
 
آماده سازی بنفاتامین و فسفوفایامین تنها برای تزریق خوراکی استفاده می شود. با سرعت جذب و درجه هضم، آنها برتر از تیامین هستند. بنابراین، با نیاز به مصرف طولانی مدت، مناسب است که ویتامین B1 را انتخاب کنید که نام آن فسفاتوآمین یا بنفاتامین است.
 

 

منابع ویتامین B1

منابع ویتامین B1کشف و دریافت تیامین در شکل خالص آن با مطالعه پوسته دانه برنج همراه است. در سال 1889 آسیب شناس پزشک هندی ایکمن متوجه شد که هنگامی که سبوس به خوراک پرندگان مریض اضافه می شود، به سرعت در حال بهبودی هستند. در نتیجه، در روند مطالعه دقیق، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که بیشترین مقدار تیامین در پوسته محصولات دانه ها وجود دارد.
 
به طرز شگفت آوری، تقریبا همه گیاهان، بسیاری از میکروارگانیسمها، تیامین تولید می کنند. حتی بدن انسان آن را در دوزهای بزرگ تولید می کند، اما با توجه به این واقعیت که در روده بزرگ تولید می شود، جایی که جذب مواد مغذی غیرممکن است.
این ترکیب با مقادیر زیادی از مواد زائد دفع می شود.
 
در نظر بگیرید که غذاها حاوی ویتامین B1 هستند.
 
مقدار تيامين برای هر 100 گرم عنصر در نظر گرفته شده است.
 
1. آجیل کاج - 33.82 میلی گرم.
2. صمغ - 3 میلی گرم.
3. برنج قهوه ای - 2.3 میلی گرم.
4. دانه های آفتابگردان - 1.84 میلی گرم.
5. دانه های گندم جوانه زده - 1.7 میلی گرم.
6. دانه کنجد - 1،27 میلی گرم.
7. برگ گشنیز خشک شده- 1.25 میلی گرم.
8. پسته، ماست - 1 میلی گرم.
9. نخود - 0،9 میلی گرم.
10. بادام زمینی - 0.74 میلی گرم.
11. کنسرو ماهی - 0.67 میلی گرم.
12. مخمر، آجیل برزیل - 0.6 میلی گرم.
13. جو دوسر، برنج، عدس، لوبیا، سویا، آجیل بادام، رزماری، آویشن - 0.5 میلی گرم.
14. چاودار - 0.44 میلی گرم.
15. غلات ارزن، دانه های رازیانه - 0.42 میلی گرم.
16. هندوانه، خربزه - 0.4 میلی گرم.
17. ذرت، گردو، زیره، ذرت، پرندگان، حیوانات (معده، قلب، مغز، کبد، ریه، کلیه) - 0.39 میلی گرم.
18. گندم سیاه، دانه جو - 0.33 میلی گرم هر کدام.
19. فندق، نخود سبز کنسرو شده - 0.3 میلی گرم.
20. پاستا - 0.25 میلی گرم.
21. نان - 0.18 میلی گرم.
22. تخم مرغ - 0.12 میلی گرم.
23. کلم بروکسل، مارچوبه، سیب زمینی - 10 میلی گرم.
24. پرتقال - 0.09 میلی گرم.
تعیین می کند که چه چیز دیگری در ویتامین B1 موجود است، می توانیم منابع زیر را از تیامین (محتوا تا 0.1 میلی گرم / 100 گرم محصول) تشخیص دهیم: چغندر، بادمجان، اسفناج، پیاز، کدو تنبل، هویج، خردل زمین، آلو، رزینی، بابونه، گوجه فرنگی، گوشت گاو، ماهی، گوشت گاو، گوجه فرنگی، کشمش، پوملو، جلبک (اسپیرولینا ).
میوه ها و محصولات لبنی در این رابطه ضعیف هستند.
 
اولین دشمن تیامین، درمان گرمائی مواد خام است. بنابراین، سبزیجات،ترجیحا خام خورده شوند.

در روند آماده سازی، از دست دادن ویتامین B1 است:

 
غلات، سبزیجات - 20٪
گوشت گاو در پخت و پز، شستشو برنج - 30٪
سبزیجات سرخ کردن - 40٪
خمیر گوشت گاو - 75٪
برنج در پخت و پز - 100٪.
 

 

نتیجه گیری در باره ویتامین B1

بنابراین، ویتامین B1 یک ترکیب ضروری محلول درآب است که بر جریان فرآیندهای حیاتی بدن و رفاه فرد تاثیر می گذارد و کیفیت زندگی او را به طور کلی تعیین می کند.
 
شناسایی علائم هیپویتامینوز (کمبود ویتامین) در مراحل اولیه کمک می کند تا از پیشرفت بیماری های سیستم عصبی، "بری بری" جلوگیری کند.کمبود ویتامین B1 افزودن آرد با کیفیت بالا، سبوس دار به رژیم غذایی و تغذیه روزانه ، چربی های تصفیه شده و مصرف غذاهای غنی از تیامین کاهش می یابد. عدم وجود کامل ویتامین در بدن با تزریق داخل عضلانی و مصرف داروهای خوراکی درمان می شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

خواص و عوارض کروم در بدن

در

کروم چیست؟

کروم یک ماده معدنی است که در مقادیر کم در بدن به منظور عملکرد طبیعی بدن مانند هضم غذا استفاده می‌شود. کروم در بسیاری از مواد غذایی طبیعی وجود دارد از جمله: مخمر آبجو، گوشت، سیب‌زمینی (بخصوص در پوست آن)، پنیر، ملاس، ادویه‌جات، غلات و حبوبات، و میوه و سبزی تازه. نوشیدن آب سخت کروم بدن را تامین می‌کند و همچنین پخت و پز در ظروف استیل ضد زنگ محتوای کروم غذاها را افزایش می‌دهد.
شما می‌توانید مکمل کروم را به شکل قرص یا کپسول یا به عنوان بخشی از یک مولتی‌ ویتامین تهیه کنید. اما از آنجا که بدن انسان به مقدار بسیار کمی از این ویتامین نیاز دارد، معمولا اکثر افراد با مصرف رژیم غذایی معمول خود میزان کافی کروم دریافت می‌کنند و کمبود کروم به ندرت دیده می شود و نیاز به مکمل‌های غذایی ندارند. کسانی که در معرض خطر کمبود کروم قرار دارند افراد دیابتی و مسن هستند.

ویتامین کروم چیست

کروم ، به عنوان یک عنصر شیمیایی ، یک ماده فلزی جامد مایل به سفید است . در تماس با هوا اکسید نمی شود. گاهی از آن به عنوان فلزات آهنی یاد می شود. این نام به دلیل ترکیب رنگهای مختلف ترکیبات آن به دست آمد و از کلمه یونانی chroma - رنگ گرفته شده است. یک واقعیت جالب این است که هجا "کروم" در بسیاری از زمینه های زندگی استفاده می شود. به عنوان مثال ، کلمه "کروموزوم" (از یونانی) است.کشف این عنصر در سال 1797 اتفاق می افتد و متعلق به L.N. واوکلن او آن را در کروکویت معدنی پیدا کرد.

 

ذخیره طبیعی کروم در پوسته زمین یافت می شود که نمی توان در مورد آب دریا گفت. کشورهای دارای این ذخایر عبارتند از: آفریقای جنوبی ، زیمبابوه ، ایالات متحده ، ترکیه ، ماداگاسکار و سایر کشورها. ترکیبات بیوژنیک این عنصر جزئی از بافتهای گیاهان و حیوانات است و محتوای بیشتر در حیوانات یافت می شود.ویژگی فلزی تأثیر مهم کروم بر بدن انسان پس از آزمایش روی موش ها در اواخر دهه 1950 مشخص شد. دو دانشمند به نام های Schwarz و Merz به عنوان آزمایشی موش ها را با غذای فاقد کروم تغذیه کردند که منجر به بروز عدم تحمل قند در حیوانات شد ، اما وقتی به رژیم غذایی اضافه شد ، این علائم ناپدید شد.

 

منابع غذایی کروم 

خواص کروم

خواص کروم برای بدن

کروم برای دیابت 

 کروم در بدن  انسان در بسیاری از مناطق دخیل است و نقش بسیار مهمی دارد ، اما وظیفه اصلی آن حفظ تعادل طبیعی قند سرم است. این کار با افزایش متابولیسم کربوهیدراتها و تسهیل انتقال گلوکز به سلول انجام می شود. این پدیده را عامل تحمل گلوکز (GTP) می نامند. این ماده معدنی گیرنده های سلول را در ارتباط با انسولین تحریک می کند ، که به راحتی با آن ارتباط برقرار می کند ، در حالی که نیاز آن به بدن کاهش می یابد. بنابراین ، عنصر کمیاب برای بیماران دیابتی ، به ویژه بیماران مبتلا به بیماری نوع II (مستقل از انسولین) بسیار حیاتی است ، زیرا توانایی آنها برای پر کردن ذخایر کروم با غذا بسیار ناچیز است. 


حتی اگر فردی مبتلا به دیابت نباشد ، اما مشکلات متابولیکی داشته باشد ،به نظر می رسد که اثر مثبت کروم در تمام بیماریهای مرتبط با تعامل ضعیف بدن با انسولین ظاهر می شود. چنین بیماریهایی عبارتند از: هایپرگلیسمی (هیپوگلیسمی) ، چاقی ، گاستریت ، کولیت ، زخم ، بیماری کرون ، بیماری مینیر ، مولتیپل اسکلروزیس ، میگرن ، صرع ، سکته مغزی ، فشار خون بالا.

نقش کروم در ساختار RNA و DNA 

کروم در سنتز اسیدهای نوکلئیک نقش دارد و در نتیجه یکپارچگی ساختار RNA و DNA را که اطلاعات ژن ها را حمل می کنند و مسئول وراثت هستند حفظ می کند.اگر فردی دچار کمبود ید شود و راهی برای جبران آن وجود نداشته باشد ، کروم می تواند آن را جایگزین کند ، که برای عملکرد طبیعی غده تیروئید ، که به نوبه خود مسئول متابولیسم صحیح است ، بسیار مهم است.

کروم خطر بسیاری از بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. چگونه کار می کند؟

 درشت مغذی ها در متابولیسم چربی ها نقش دارند. کلسترول مضر با چگالی پایین را که باعث انسداد رگ های خونی می شود تجزیه می کند و در نتیجه گردش طبیعی خون را مختل می کند. در همان زمان ، محتوای کلسترول افزایش می یابد ، که عملکردهای مثبتی را در بدن انجام می دهد.

کروم و  پوکی استخوان

با افزایش سطح هورمون استروئیدی ، این ماده معدنی استخوان ها را تقویت می کند. در ارتباط با این خاصیت مفید ، پوکی استخوان با آن درمان می شود.

نقش کروم در آب سیاه و آب مروارید

 کروم در ترکیب با ویتامین C در تنظیم فشار داخل چشم شرکت می کند و انتقال گلوکز را به کریستال چشم تحریک می کند. این خواص به این ماده شیمیایی اجازه می دهد تا در درمان آب سیاه و آب مروارید مورد استفاده قرار گیرد.

 

روی ، آهن و وانادیوم تأثیر منفی بر ورود کروم به بدن انسان دارند. برای انتقال کروم در خون ، پیوندی با ترکیب پروتئینی ترانسفرین ایجاد می کند ، که در صورت رقابت کروم با عناصر فوق ، دومی را انتخاب می کند. بنابراین ، در بدن انسان با آهن اضافی ، همیشه کمبود کروم وجود دارد که می تواند وضعیت دیابت را بدتر کند.

 

قسمت اصلی آن در اندامها و بافتها وجود دارد و در خون ده برابر کمتر است. بنابراین ، اگر بدن از گلوکز بیش از حد اشباع شده باشد ، به دلیل جابجایی آن از اندام های ذخیره ، مقدار درشت مغذی در خون به شدت افزایش می یابد.

 

منابع غذایی کروم 

دوز روزانه کروم

نرخ روزانه نیاز فیزیولوژیکی به یک ماده معدنی با توجه به سن و جنسیت فرد تعیین می شود. در اوایل دوران نوزادی ، این نیاز وجود ندارد ، زیرا در نوزادان قبل از تولد تجمع یافته و تا 1 سال مصرف می شود. علاوه بر این ، برای نوزادان 1-2 ساله ، این میزان 11 میکروگرم در روز است.
 از 3 تا 11 سالگی - این مقدار 15 میکروگرم در روز است. 
در 11-14 سال، نیاز به 25 میکروگرم در روز افزایش می یابد ، و در نوجوانان (14-18 سال)-تا 35 میکروگرم در روز.
 در مورد بزرگسالان ، در اینجا علامت به 50 میکروگرم در روز می رسد.

به طور معمول ، محتوای کروم در بدن باید حدود 6 میلی گرم باشد. اما حتی اگر به تغذیه مناسب پایبند باشید ، رسیدن به هنجار بسیار دشوار است. فقط در ترکیبات آلی جذب عناصر کمیاب وجود دارد و اسیدهای آمینه ، که فقط در گیاهان یافت می شوند ، به این روند کمک می کنند. بنابراین ، بهترین منابع این ماده معدنی در مواد غذایی ، در محصولات طبیعی یافت می شود.

اگر دوز بیش از 200 میلی گرم باشد ، سمی می شود و 3 گرم کشنده است.

بهترین زمان مصرف کروم ، زمان برای مصرف این مکمل، روزانه یک قرص همراه با غذا است .

کمبود کروم

دلایل متعددی برای کمبود مواد معدنی در بدن وجود دارد. به دلیل وارد کردن کودهای خاص به خاک ، آن را با ترکیبات قلیایی اشباع می کند ، که باعث کاهش محتوای عنصر در رژیم غذایی ما می شود. اما حتی اگر مصرف این ماده معدنی با غذا کامل باشد ، جذب کروم در صورت اختلال در متابولیسم مشکل خواهد بود. همچنین ، کمبود می تواند به دلیل فعالیت بدنی سنگین ، در حالت بارداری ، شرایط استرس زا ایجاد شود - در مواردی که مواد معدنی به طور فعال مصرف می شود و منابع اضافی برای پر کردن آن مورد نیاز است.

با  کمبود کروم در بدن  این عنصر کمیاب ، گلوکز به طور موثر جذب می شود ، بنابراین محتوای آن ممکن است دست کم گرفته شود (هیپوگلیسمی) یا بیش از حد (هیپرگلیسمی). سطح کلسترول و قند خون افزایش می یابد. این منجر به افزایش میل به شیرینی می شود - بدن به کربوهیدرات نیاز دارد و نه فقط "چیز های شیرین". مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها منجر به از دست رفتن حتی بیشتر کروم و یک حلقه معیوب می شود. در پایان ، بیماریهایی مانند اضافه وزن (در صورت کاهش قند خون - کاهش شدید وزن) ، دیابت ، تصلب شرایین رخ می دهد.
همچنین ، با کمبود کروم ، می توانید عواقب (علائم) زیر را مشاهده کنید:

علائم کمبود کروم

کمبود کروم در بدن

اختلال در خواب ، شرایط بیقرار ؛
سردرد ؛
عقب ماندگی رشد ؛
اختلال بینایی؛
کاهش حساسیت پاها و بازوها ؛
کار مجتمع های عصبی عضلانی مختل می شود.
عملکرد باروری مردان کاهش می یابد ؛
خستگی بیش از حد مشاهده می شود.
در صورت کمبود کروم ، در صورت عدم امکان جبران ذخایر آن با وعده های غذایی ، لازم است مکمل هایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید ، اما قبل از استفاده از آن ، باید در مورد دوزها و روش های مصرف با پزشک مشورت کنید.

 

ساکنان شهرهای صنعتی (جایی که تولید خطرناک انجام می شود) در معرض مسمومیت با کروم هستند. وجود بیش از حد این عنصر در هوا می تواند باعث ایجاد سرطان ریه و آسم شود.

منابع غذایی کروم 

مضرات کروم اضافی

عوارض قرص کرومیوم 
اساساً ، مقدار زیادی کروم در اندام ها و بافت ها به دلیل مسمومیت در محل کار رخ می دهد ، که فرآیند تکنولوژیکی آن شامل حضور کروم و گرد و غبار آن است. افرادی که در صنایع خطرناک کار می کنند و با این عنصر در تماس هستند ، ده برابر بیشتر دچار سرطان دستگاه تنفسی می شوند ، زیرا کروموزوم ها و بر این اساس ساختار سلول ها تحت تأثیر کروم قرار می گیرند. ترکیبات کروم در سرباره و گرد و غبار مس نیز وجود دارد که منجر به بیماری های آسم می شود.
عوارض مصرف کروم
اگر مکمل ها به طور نادرست و بدون توصیه پزشک مصرف شوند ، ممکن است خطر اضافی فراوانی عنصر کمیاب ظاهر شود. اگر فردی کمبود روی یا آهن داشته باشد ، به جای آن مقدار زیادی کروم جذب می شود.علاوه بر بیماریهای فوق ، کروم اضافی همچنین می تواند مضر باشد زیرا زخم در غشای مخاطی ، آلرژی ، اگزما و درماتیت و اختلالات عصبی ظاهر می شود.

 

همچنین مهم است بدانید که کروم در جذب برخی از داروهای تیروئید اختلال ایجاد می کند. برای حداکثر سود ، ارزش فاصله گذاری 4 ساعته بین مصرف هر دو دارو را دارد. 

در مورد بیماران دیابتی ، آنها فقط باید تحت نظر پزشک معالج از مکمل های غذایی با محتوای کروم استفاده کنند. علاوه بر این ، آنتی اسیدها ، مسدود کننده های H2 ، مهار کننده ها و کورتیکواستروئیدها می توانند بر جذب کروم تأثیر بگذارند. ترکیب کروم با اسید اسکوربیک ، نیاسین ، مسدود کننده های بتا ، انسولین ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (آسپرین ، ایبوپروفن ، ایندومتاسین ، ناپروکسن) نامطلوب است .


 اما در این مورد ، البته ، ما در مورد کروم در قالب مکمل های غذایی صحبت می کنیم ، و نه در ترکیب غذا. دهه هاست که در محافل علمی بحث هایی در مورد فواید و خطرات کروم برای بشریت وجود دارد. اما در سالهای اخیر ، این عنصر ریز مغذی با علاقه و احترام بیشتری مورد بحث قرار گرفته است و آن را "عامل طول عمر" نامیده است. واقعیت این است که پس از مطالعه خواص مثبت این ماده مغذی ، بیوشیمیست ها توافق کردند: استفاده منظم از کروم به شما این امکان را می دهد که عملکرد مغز ، ایمنی و تن ماهیچه ها را حتی در دوران پیری شدید حفظ کنید. آیا این بدان معناست که ماده ای به نام کروم می تواند طول عمر را افزایش داده ، انرژی و وضوح ذهن را در دوران سالمندی تأمین کند؟ اگر چنین است ، به این معنی است که کروم در واقع یک عنصر ضد پیری است.

خطرات مصرف بیش از حد کروم ، مانند سایر عناصر کمیاب و مواد معدنی ، اگر منبع آن منحصراً غذای طبیعی باشد ، نمی تواند مسمومیت سمی ایجاد کند. اما با مصرف مکمل های غذایی ، باید مراقب باشید. اعتقاد بر این است که 5 میلی گرم کروم چهار ظرفیتی یا 200 میلی گرم کروم سه ظرفیتی (موجود در غذا) باعث مسمومیت می شود و 3 گرم از این ماده حتی می تواند باعث مرگ شود. مصرف بیش از حد کروم و  عوارض قرص کروم  باعث موارد زیر می شود: ضایعات پوستی ؛ هیپوگلیسمی ؛ اختلال در کلیه ها ، کبد و سیستم عصبی. مسمومیت مزمن با کروم با موارد زیر همراه است: سردردهای منظم ؛ کاهش شدید وزن بدون دلیل مشخص ؛ التهاب غشاهای مخاطی دستگاه گوارش ؛ اگزما و درماتیت ؛ تشکیل آبسه

 

منابع غذایی کروم 

منابع غذایی کروم 

چه غذاهایی کروم دارد؟برای پر کردن کروم از چه غذاهایی می توان استفاده کرد؟ ارزشمندترین محصول در این مورد مخمر آبجو است . جگر ، آجیل ، غذاهای دریایی ، غلات گندم جوانه زده ، کره بادام زمینی ، جو ، گوشت گاو ، تخم مرغ ، پنیر ، قارچ و نان سبوس دار نیز غنی از این عنصر کمیاب هستند.

ماهی پولک ، نان چاودار، ماهی تن ، فیله ماهی کاد ، ماهی قزل آلا صورتی ، ماهی قزل آلا ، ماهی قزل آلا صورتی کنسرو شده ، کلم ، پیاز ، تربچه ، حبوبات ، نخود سبز ، گوجه فرنگی ، ذرت ، ریواس ، چغندر، سیب ، زغال اخته ، انگور  ، خولان دریایی از میوه ها و انواع توت ها و با دم کردن  گیاهان دارویی بادرنجبویه می توانید با کروم نیز شارژ کنید.

محصولات بسیار تصفیه شده برای این ریز عنصر ضعیف هستند: شکر ، ماکارونی ، آرد بدون سبوس ، پودر ذرت ، شیر ، کره ، مارگارین. به طور کلی ، غذاهایی که دارای چربی زیادی هستند همیشه از نظر ریزمغذی ها فقیرتر هستند . و در عین حال ، در محصولات ، کروم اگر در ظروف فولادی ضد زنگ پخته شود بهتر حفظ می شود.

 

جدول محتوای کروم در برخی از محصولات  
نام محصول (100 گرم) کروم (میکروگرم)
ماهی تن 90
ماهی کولی ، کپور crucian ، پولاک ، ماهی قزل آلا ، ماهی قزل آلا صورتی ، گربه ماهی ، ماهی خال مخالی ، ماهی کاد ، گربه ماهی ، شاه ماهی ، ماهی کاپلین ، میگو 55
لیموترش 45
جگر گاو 32
کلیه گاو ، قلب سی
پای مرغ 28
تخم مرغ 25
ذرت ، کلم بروکلی 22
زبان گاو ، چغندر ، سینه مرغ بیست
سویا 16
گوشت خوک ، اردک 15
هلو ، تخم بلدرچین چهارده
جو مروارید ، قارچ 13
بوقلمون ، تربچه ، عدس ، تربچه یازده
گوشت گاو ، لوبیا ، سیب زمینی ده
گوسفند ، جگر مرغ ، نخود فرنگی نه
خرگوش ، غاز هشت

چه غذاهایی حاوی کروم (cr) به مقدار زیاد هستند؟

 

کلم بروکلی ، جگر ، آب انگور و مخمر آبجو از بهترین منابع کروم محسوب می شوند.

 

موارد استفاده از کروم در  درمان بیماری های داخلی

خواص قرص کروم

کروم (آماده سازی با کروم) برای پیشگیری و درمان بیماریهای داخلی تجویز می شود:

اختلالات متابولیک: دیابت ، چاقی ؛
بیماری روده ؛
بیماریهای کبد و اندامهای مرتبط ؛
آسیب شناسی قلبی عروقی ؛
فرآیندهای التهابی در دستگاه ادراری و بیماری کلیوی ؛
شرایط آلرژیک همراه با دیس بیوز ؛
اشکال مختلف نقص ایمنی
همچنین ، کروم مطابق با علائم زیر تجویز می شود:
برای پیشگیری از بیماری های قلبی و استعداد ابتلا به سرطان ؛
برای محافظت در برابر بیماری پارکینسون و افسردگی ؛
به عنوان کمکی برای کاهش وزن ؛
برای تقویت سیستم ایمنی بدن ؛
برای از بین بردن پیامدهای منفی اثرات زیست محیطی ؛
در شرایط همراه با افزایش مصرف کروم (بارداری ، شیردهی ، رشد و بلوغ ، فعالیت بدنی سنگین).

 

نظرات

۱۴۰۰/۶/۱۲موارد استفاده کروم در بدن کروم به حرکت قند خون (گلوکز) از جریان خون به داخل سلولها کمک می‌کند تا به عنوان انرژی و برای تبدیل چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها به انرژی مورد استفاده قرار گیرد. کنترل قند خون • کروم می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند. کروم می‌تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند و نقش مهمی در مدیریت دیابت نوع 2 ایفا کند. اما تحقیقات بیشتر نیاز است تا مشخص شود که آیا واقعا موثر است یا خیر. • ادعا می‌شود که مکمل‌های کروم برای عضله‌سازی و چربی‌سوزی مفید هستند و به بدن در استفاده از کربوهیدرات‌ها کمک می‌کنند، اما این مسئله هنوز ثابت نشده است. • کروم می‌تواند چشم‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. رابطه‌ای بین سطح پایین کروم و افزایش خطر ابتلا به گلوکوم وجود دارد. • کروم سرعت افت کلسیم را کاهش می‌دهد، بنابراین می‌تواند به پیشگیری از پوکی استخوان در زنان در دوران یائسگی کمک کند.

۱۴۰۰/۶/۱۲ آیا کروم بی‌خطر است؟ عوارض کروم کروم موجود در غذا آسیبی به فرد نمی‌رساند. اما مصرف بیش از حد مکمل‌های کروم می‌تواند موجب مشکلات معده و کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. همچنین کروم بیش از حد موجود در مکمل‌ها می‌تواند به کبد، کلیه و سیستم عصبی آسیب بزند و همچنین می‌تواند باعث نامنظم شدن نبض و تپش قلب شود. اما عوارض جانبی مصرف مکمل کروم به ندرت مشاهده می‌شود. آنتی‌اسیدها (از جمله کربنات کلسیم) در جذب کروم تداخل ایجاد می‌کند. قرار گرفتن در معرض سطوح بالای کروم در محیط کار (مانند متالوژی و آبکاری) نه تنها با آسیب کلیوی همراه است بلکه همچنین منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر سرطان‌ها و همچنین مشکلات پوستی مانند اگزما و سایر التهابات پوستی می‌شود. سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) مقررات مکمل‌های غذایی را همانند مقررات داروها تنظیم نمی‌کند. یک مکمل غذایی را می‌توان با تحقیقات محدود یا بدون هیچ تحقیقی در مورد ایمنی یا اثربخشی آن به فروش رساند. اگر قصد استفاده از یک مکمل غذایی یا ترکیب یک مکمل با پروسه درمانی خود را دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است چشم‌پوشی از پروسه درمانی و تکیه به یک مکمل غذایی خطرناک باشد. این موضوع در مورد زنان باردار و شیرده از اهمیت بیشتری برخوردار است. در زمان استفاده از مکمل‌های غذایی موارد زیر را در نظر داشته باشید: • مکمل‌های غذایی ممکن است همانند داروهای متعارف عوارض جانبی ایجاد کنند، باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک شوند و یا با داروهای تجویزی و بدون نسخه تداخل داشته باشند. تداخل با یک دارو یا مکمل دیگر یا یک عارضه جانبی می‌تواند باعث وخیم‌تر شدن یک بیماری دیگر شود. • ممکن است شیوه تولید مکمل‌ها استاندارد نباشد. به همین خاطر کیفیت و عوارض جانبی آنها ممکن است بین برندهای مختلف یا محصولات مختلف یک برند متغیر باشد. حتی ممکن است مکملی که در فروشگاه‌های مواد غذایی یا بهداشتی خریداری می‌کنید با مکمل مورد استفاده در تحقیقات تفاوت داشته باشد. • اثرات طولانی مدت اکثر مکمل‌های غذایی به غیر از ویتامین‌ها و مواد معدنی مشخص نیست.

۱۴۰۰/۶/۱۲شما می توانید کمبود کروم در بدن را از سیب زمینی ، غلات کامل ، غذاهای دریایی و گوشت را به میزان قابل توجهی پر کنید. برخی از میوه ها ، سبزیجات و ادویه جات ترشی جات نیز قادر به تأمین کروم هستند. کاهو ، پیاز خام و گوجه فرنگی رسیده نیز نیاز روزانه شما را تامین می کنند. اما در بیشتر محصولات لبنی ، این ریز مغذی بسیار کم است.

۱۴۰۰/۶/۱۲ لیستی از خواص کروم شامل توانایی های زیر است: کنترل سطح قند خون ؛ متابولیسم را تحت تأثیر قرار می دهد ؛ کاهش اشتها ؛ کنترل سطح کلسترول ؛ جلوگیری از فشار خون بالا ؛ عادی سازی نفوذپذیری غشاها در سلول ها ؛ تأثیر مفیدی بر عملکرد غده تیروئید دارد. حذف سموم ، نمک های فلزات سنگین ، رادیونوکلئیدها ؛ تقویت بافت استخوانی ، مو و ناخن ؛ جلوگیری از آب مروارید (همراه با روی).

۱۴۰۰/۶/۱۲خواص کروم برای بدن در بین مکمل های تقویت کننده عضله جایگاه ویژه ای دارد. بنابراین ، این ماده چند سالی است که در بین بدنسازان و کسانی که مایل به کاهش وزن هستند محبوبیت زیادی پیدا کرده است. همچنین ، داروهای حاوی Cr باعث افزایش استقامت و افزایش قدرت می شود. اما هنگام مصرف مکمل ها ، مهم است که از توصیه های دوز غافل نشوید ، زیرا بیش از حد این ماده باعث سرگیجه ، کهیر و سردرد می شود. برخی از دانشمندان معتقدند که کروم ممکن است سطح گلوکز را در بیماران دیابتی نوع 2 تحت تأثیر قرار دهد . اما این ادعاها تا به امروز توسط جامعه وسیع پزشکی پشتیبانی نشده است. در همین حال ، آزمایشات ادامه دارد. همچنین اعتقاد بر این است که ترکیبات کروم بر وضعیت عمومی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و فراموشی تأثیر مفیدی دارد. علاوه بر این ، آنها سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و در برابر اثرات منفی عفونت ها محافظت می کنند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد Cr به افزایش سطح کلسترول "خوب" کمک می کند و همچنین از ایجاد بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند.

۱۴۰۰/۶/۱۲کمبود کروم در بدن نادر است. افرادی که رژیم غذایی غنی از غذاهای تصفیه شده دارند مستعد کمبود کروم در بدن هستند. همچنین افراد مبتلا به چاقی ، دیابت یا تصلب شرایین در معرض خطر هستند. استرس مکرر ، کار بدنی سخت و کمبود پروتئین می تواند باعث کاهش سطح کروم شود. کمبود یک ماده مملو از اختلالات متابولیک در بدن و همچنین کاهش حساسیت به انسولین است. برخی منابع استدلال می کنند که کمبود مزمن کروم در بدن می تواند باعث ایجاد دیابت و سندرم متابولیک شود و همچنین باعث اختلال عملکرد باروری در مردان شود. حتی کمبود نسبتاً کمی عنصر کمی بر غلظت گلوکز در خون تأثیر می گذارد و باعث ایجاد اضطراب و احساس خستگی می شود. اختلال متابولیسم کلسترول ناشی از مصرف ناکافی کروم در ایجاد آترواسکلروز نقش دارد. عقب ماندگی احتمالی رشد در کودکان ، بهبود طولانی مدت زخم ها پس از جراحات و جراحی ها. کمبود کروم در بدن نیز می تواند خود را نشان دهد: بی حسی اندام ؛ ریزش مو؛ اختلالات هماهنگی ؛ بیخوابی. می توان درک کرد که بدن با میل شدید به شیرینی ، احساس گرسنگی مداوم ، تعریق زیاد و اغلب سرگیجه های مکرر فاقد کروم است.

در ادامه بخوانید...