اسپیرولینا چیست که ناسا آن را به غذای اصلی فضانوردان تبدیل کرده است

اسپیرولینا

 

 البته ، بسیاری از ما حتی نمی دانیم که این ابر غذای معروف به نام اسپیرولینا در طبیعت به چه صورت است. این جلبک غنی از پروتئین ، آهن و ویتامین ها ، در سطح آب و در یک محیط طبیعی یا مصنوعی زندگی می کند و به صورت قرص ، پودر یا .... سر میز ما می آید .


اسپیرولینا چیست؟

اگرچه ما جلبک اسپیرولینا می نامیم ، در درجه اول زیست توده باکتری ها است. بله ، از موجودات زنده کوچک (فقط 0.2-0.5 میلی متر) به صورت مارپیچ زمردی. سیانوباکتریا ، که به آن ریز جلبک نیز گفته می شود ، حدود 3.5 میلیارد سال پیش روی زمین ظاهر شد و از پیشگامان واقعی زندگی در سیاره ما محسوب می شود. در طی هزاره های گذشته ، آنها تغییر زیادی نکرده اند.

 

نام "اسپیرولینا" از کلمه لاتین "مارپیچ کوچک" آمده است.

تعداد کمی سیانوباکتری در جهان وجود دارد. در حدود 1500 گونه مختلف ریز جلبک سبزآبی (که 36 گونه آن خوراکی است) در تمام قاره ها به جز قطب جنوب وجود دارد. دو مکمل متداول که استفاده می شود Spirulina platensis و Spirulina maxima هستند.

 

اسپیرولینا در طبیعت را می توان در همه جا یافت ، حتی در صحرای سینا ، اما فقط دو منبع طبیعی واقعاً بزرگ از این ماده در جهان وجود دارد.دریاچه آفریقای چاد و دریاچه چینگهای در چین. بقیه مصنوعی و در قرن های 20 و 21 ایجاد شده اند. Spirulina platensis آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری را ترجیح می دهد و در آفریقا ، آسیا و آمریکای جنوبی رشد می کند ، در حالی که اسپیرولینا ماکسیما فقط در آمریکای مرکزی یافت می شود. بزرگترین تولیدکنندگان اسپیرولینا در بسیاری از کشورها با آب و هوای گرم واقع شده اند: ایالات متحده آمریکا ، شیلی ، چین ، هند ، تایلند ، تایوان ، بنگلادش ، پاکستان ، میانمار ، یونان و ...

 

هنگام خشک شدن ، اسپیرولینا به ذرات سبز تبدیل می شود که برای مدت طولانی ذخیره می شوند بدون اینکه خواص مفید آنها از بین برود. این ماده در تمام دنیا کشت می شود و به عنوان یک مکمل غذایی برای انسان و حیوانات استفاده می شود.

 

اسپیرولینا
ترکیب شیمیایی اسپیرولینا

اسپیرولینا از نظر مواد مغذی ، ویتامین ها و مواد معدنی بسیار غنی است ، به همین دلیل مورد توجه متخصصان تغذیه و طرفداران تغذیه سالم قرار می گیرد.

 

100 گرم این محصول حاوی حدود 24 گرم كربوهیدرات ، 8 گرم چربی و 57.5 گرم پروتئین است كه شامل 18 اسید آمینه از جمله اسیدهای ضروری است.

اسپیرولینا به صورت پودر خشک 290 کیلوکالری تأمین می کند و منبع غنی از مواد مغذی ضروری از جمله ویتامین های گروه B و مواد معدنی است.


تاریخچه استفاده از اسپیرولینا

- از آزتک ها تا امروز
دانشمندان تمایل دارند فکر کنند که اسپیرولینا از قدیم الایام برای انسان شناخته شده است و آزتک های آمریکایی "کاشف" آن هستند. تا اوایل قرن شانزدهم ، این جلبک سبز آبی قسمت مهمی از رژیم غذایی هند بود ، باعث افزایش استقامت آنها و سلامتی می شد.

 

طبق یکی از افسانه ها ، اسپانیایی ها موفق شدند دقیقاً به لطف اسپیرولینا ، یا بهتر بگوییم ... نابودی آن ، آمریکا را فتح کنند. تسخیر کنندگان موذی آزتک ها را از طریق دریاچه Texcoco که از آن معدن معجزه آسا استخراج شده بود ، بیرون کرده و سپس آن را به طور کامل تخلیه کردند. بدون غذای "جادویی" خود ، آزتک ها ضعیف شدند و نتوانستند در برابر غریبه ها مقاومت کنند.

 

البته ، این افسانه فقط یک داستان زیبا است ، اما بر اساس واقعیت های بسیار واقعی است: چنین دریاچه ای واقعاً وجود داشته و تقریباً به طور کامل تخریب شده است ، و با آن فرهنگ خوردن اسپیرولینا نیز وجود دارد. شواهد مستندی وجود دارد که نشان می دهد برنارد دیاز کاستیلو ، فاتح اسپانیایی ، در طی لشکرکشی های خود ، توجه خود را به کیک های سبز که مکزیکی ها می خورند جلب کرده است.

 

آقای کاستیلو متوجه شد که این کیک ها از گل خشک تهیه شده اند ، که بومی ها از سطح دریاچه Texcoco جمع آوری می کردند ، "tequitlatl" نامیده می شدند و غذای مقدس به حساب می آمدند. افسوس که اسپانیایی فکر نکرد که راز سرخپوستان را به نفع خود بازگرداند و به زودی مزارع ذرت و گوجه فرنگی در محل دریاچه های تخریب شده ظاهر شدند.

 

اسپیرولینا


دفعه بعدی که عموم مردم فقط در اواسط قرن بیستم از این جلبک غیرمعمول مطلع شدند ، هنگامی بود که در سال 1965 ، در طی یک سفر علمی در آفریقا ، گیاه شناس بلژیکی ژان لئونارد یک قبیله کوچک کاننبو را در نزدیکی دریاچه چاد پیدا کرد ، که سبک زندگی آنها به طور قابل توجهی متفاوت از قبایل دیگر بود. بر خلاف دیگر آفریقایی ها ، مردم این قبیله دارای کبد سالمی بودند و بندرت بیمار می شدند. بلژیکی پس از مطالعه آداب و رسوم خود ، متوجه شد که کاننبو به طور منظم اصطلاحاً "نان سبز" می خوردند.

 

زنان قبیله با استفاده از سبدهای مشبک مخصوص، جلبک ها را از سطح دریاچه جمع آوری کرده و سپس آن را زیر آفتاب خشک می کردند. لایه ضخیمی از خمیر زمردی رنگ را روی سنگها یا مستقیم روی ماسه قرار می دادند. به لطف این "مکمل غذایی" ، کاننبو احساس گرسنگی نمی کرد و همیشه پر از انرژی بود.

 

در بازگشت به خانه ، دانشمند با چک کردن این "مکمل غذایی"متوجه شد که تقریباً 60٪ پروتئین است. این واقعیت به نظر ژان لئونارد و همکارانش بسیار جالب توجه بود و آنها توجه خود را معطوف مطالعه باکتریهای سبز دریاچه چاد کردند. با پایان قرن بیستم ، اسپیرولینا به یک غذای فوق العاده شناخته شده تبدیل شده بود ، که در بسیاری از کشورها محبوب است. و ناسا و اتحادیه فضانوردی اروپا اسپیرولینا را به غذایی اصلی برای فضانوردان تبدیل کرده اند .

 

امروزه از اسپیرولینا به طور فعال در صنایع غذایی ، مواد آرایشی و دارویی استفاده می شود. از آن برای تهیه نان ، چیپس ، سس و انواع نوشیدنی ها استفاده می شود ، به ماسک ها و کرم ها اضافه می شود و بر اساس آن مواد افزودنی زیست فعال ساخته می شود.

 

قابل توجه است که برای زنان آفریقایی ساکن در ساحل دریاچه چاد ، تغییر کمی صورت گرفته است: آنها هنوز هم به صورت دستی خمیر جلبک را از آب جمع می کنند ، و سپس آن را در فرو رفتگی ماسه ها می ریزند ، جایی که به سرعت در معرض آفتاب خشک می شود و یک فرم خرد "کیک" سبز ، "diche" نامیده می شود. این "پای ها" توسط زنان تکه تکه شده و در بازار به فروش می رسد.

 

اسپیرولینا


اسپیرولینا در چین - در دریاچه بزرگ چینگهای - به همین روش برداشت می شود. اما در آمریکا و دیگر کشورها با آب و هوای مناسب ، صدها متر مربع مخزن مصنوعی با آبراه هایی ایجاد شده که در زیر آفتاب داغ پیچ و تاب می خورند. جلبک های سبز برداشت شده از این حوضچه ها به یک کارخانه منتقل می شوند ، جایی که دیگهای فلزی می جوشد و فن ها با شدت می چرخند. بیشتر اسپیرولینا خشک شده و به یک پودر سبز مغذی برای استفاده در مکمل ها تبدیل می شود ، در حالی که مقدار کمتری به شدت پردازش می شود: از این لجن سبز  ، به آبی شفاف و پر جنب و جوش تبدیل می شود ، که برای رنگ آمیزی انواع محصولات - از آب نبات تا ماست طراحی شده است.

خواص جلبک اسپیرولینا

10 دلیل برای افزودن اسپیرولینا این مکمل به رژیم غذایی شما
1- اسپیرولینا سرشار از مواد مغذی است
2- اسپیرولینا یکی از بهترین منابع پروتئین است. به صورت خشک ، حاوی 60 تا 70 درصد پروتئین با مجموعه کاملی از اسیدهای آمینه ضروری است.          این  تقریباً همان تخم مرغ و دو برابر گوشت است.

3- اسپیرولینا سرشار از آنتی اکسیدان است
اسپیرولینا منبع خارق العاده ای از آنتی اکسیدان ها است که از ما در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند. ماده اصلی فعال آن فایکوسیانین است که به اسپیرولینا رنگ منحصر به فرد آبی-سبز نیز می بخشد. فایکوسیانین می تواند با رادیکال های آزاد مقابله کرده و تولید مولکول های سیگنالینگ التهابی را سرکوب کرده و اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی چشمگیری ایجاد کند.

 

اسپیرولینا
4- اسپیرولینا به کاهش کلسترول بد کمک می کند
چندین مطالعه مختلف نشان داده است که اسپیرولینا یک پادزهر عالی برای کلسترول "بد" و تری گلیسیرید است. ضمن افزایش کلسترول "خوب" ، سطح آنها را کاهش می دهد. علاوه بر این ، اسپیرولینا از کلسترول "بد" در برابر اکسیداسیون محافظت می کند ، که اغلب منجر به شروع بیماری های جدی می شود.

5- اسپیرولینا به مبارزه با سرطان کمک می کند
در سال 1995 ، دانشمندان هندی توانستند اثبات کنند که اسپیرولینا ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته و به ویژه در برابر ضایعات پیش بدخیم حفره دهان موثر باشد.

6- اسپیرولینا فشار خون را کاهش می دهد
فشار خون بالا دلیل اصلی بسیاری از بیماری های جدی از جمله حملات قلبی ، سکته های مغزی و بیماری های مزمن کلیه است. در سال 2013 ، دوز حدود 4.5 گرم اسپیرولینا در روز نشان داد که فشار خون را کاهش می دهد. تصور می شود که این به دلیل افزایش تولید اکسید نیتریک باشد ، یک مولکول سیگنالینگ که به عروق خونی کمک می کند تا شل شوند و منبسط شوند.

7- اسپیرولینا برای رینیت آلرژیک
رینیت آلرژیک با التهاب مجاری بینی مشخص می شود ، که توسط آلرژن های محیطی مانند گرده ، شوره حیوانات و غیره ایجاد می شود. اسپیرولینا به یک درمان جایگزین محبوب برای علائم رینیت آلرژیک تبدیل شده است ، همانطور که در سال 2013 نشان داده شد حتی 2 گرم اسپیرولینا در روز می تواند به طور چشمگیری ترشحات بینی ، عطسه ، گرفتگی و خارش را کاهش دهد.

 

اسپیرولینا
8- اسپیرولینا ممکن است به بیماران دیابتی کمک کند
برخی شواهد نشان می دهد که اسپیرولینا با کاهش قابل توجه سطح قند خون ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید باشد ، اما تاکنون دانشمندان نمی توانند این موضوع را با اطمینان بیان کنند زیرا همه مطالعات فقط روی حیوانات انجام شده است یا به اندازه کافی بزرگ نبوده است ...

9- اسپیرولینا باعث سم زدایی و عملکرد خوب روده می شود
اسپیرولینا غلظت کلروفیل بسیار بالایی دارد (100 برابر بیشتر از سبزیجات). این ماده به بدن کمک می کند تا سموم و مواد سرطان زا را از بین ببرد و همچنین از شر میکرو فلورا بیماری زا خلاص شود. علاوه بر این ، اسپیرولینا با تغذیه فعال میکرو فلور روده با لاکتوباسیل ها و بیفیدوباکتری ها به مقابله با دیس بیوز کمک می کند.

10- اسپیرولینا سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است
اسپیرولینا رکورددار میزان آهن (25 برابر بیشتر از جگر خام) ، ویتامین E (3 برابر بیشتر از غلات گندم) ، ویتامین های گروه B (40 برابر بیشتر از ماهی ، تخم مرغ و پنیر) و بتاکاروتن (10 برابر بیشتراز هویج) علاوه بر این ، سرشار از منیزیم ، منگنز و سدیم است.

 

11- اسپیرولینا استقامت را بهبود می بخشد
برای ورزشکاران و افرادی که درگیر فعالیتهای بدنی شدید هستند ، اسپیرولینا با کاهش استرس اکسیداتیو در عضلات که منجر به خستگی می شود ، به حفظ فعالیت عضلات کمک می کند.

 

اسپیرولینا
نحوه استفاده از اسپیرولینا

مقدار مصرف
به صورت پودر ، استفاده از 10 تا 20 گرم اسپیرولینا در روز برای بزرگسالان بی خطر تلقی می شود ، اما اغلب توصیه می شود از 3 تا 5 گرم در روز مصرف کنید ، یا حداقل با این دوز شروع کنید ، 2-3 بار اول با احتیاط شدید ، اسپیرولینا باید با مشاهده واکنش بدن آنها به کودکان داده شود. برای آنها ، دوز نباید بیش از 5 گرم در روز باشد. اگر از قرص ها و کپسول های اسپیرولینا استفاده می کنید ، حتماً دستورالعمل های موجود در بسته را دنبال کنید و از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید.

 

اسپیرولینا را به صورت پودر باید در آب گرم هم بزنید و اجازه دهید 5-10 دقیقه دم بکشد و سپس با یک لیوان آب تمیز بخورید. اگر از قرص ها و کپسول های اسپیرولینا استفاده می کنید ، به یاد داشته باشید که آنها را با آب فراوان بنوشید (حداقل 6 لیوان در روز).

 

هشداردر استفاده اسپیرولینا

با وجود خواص مفید فراوان ، اسپیرولینا را نمی توان به همه توصیه کرد. اگر از بیماری های خود ایمنی رنج می برید ، در لخته شدن خون یا تشدید بیماری زخم معده مشکل دارید و داروهای جدی تجویز شده مصرف می کنید ، بهتر است این محصول را از رژیم غذایی حذف کنید. اگر بیماری قلبی ، تیروئیدی و عروقی دارید نیز باید با احتیاط از اسپیرولینا استفاده کنید.

 

اسپیرولینا
چهار واقعیت جالب در مورد اسپیرولینا

رنگ آبی و سبز اسپیرولینا به دلیل رنگدانه فایکوسیانین است. اسپیرولینا حاوی ده تا بیست درصد فیکوسیانین است که آن را به یک منبع بسیار موثر از رنگدانه های آبی تبدیل می کند. از اسپیرولینا می توان به تنهایی استفاده کرد و یا با رنگدانه های دیگر مخلوط کرد تا رنگهای سبز ، آبی و سرخابی بی نظیری ایجاد کند.

با این حال ، مقاومت حرارتی ضعیفی دارد و در دمای بالاتر از 43 درجه خاصیت خود را از دست می دهد ، و همچنین پس از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در معرض نور ، رنگ محو می شود. به همین دلیل از اسپیرولینا آبی در غذاهای فرآوری شده با حرارت استفاده نمی شود ، اما در مواردی که گرما وجود ندارد به خوبی عمل می کند.

 

اغلب ادعا می شود که اسپیرولینا حاوی ویتامین B12 است ، اما این درست نیست. این ماده حاوی سودوویتامین B12 است که اثبات نشده است برای انسان مفید است.

maxresdefault.jpg

 ناسااسپیرولینا را به غذای اصلی فضانوردان تبدیل کرده است

 

از نظر تاریخی ، بیشتر اسپیرولینا تجاری در آسیا رشد می کرد ، اما از آنجا که به عنوان رنگ خوراکی مورد تأیید قرار گرفته ، بیشتر در اروپا و ایالات متحده رشد می کند. براساس این  مطالعه ،  بازار جهانی اسپیرولینا از 719 میلیون دلار در سال 2016 به بالغ بر 1،855.8 میلیون دلار در سال 2026 (با 10٪ CAGR قابل توجه) رشد خواهد کرد. با افزایش اشتیاق بیشتر مصرف کنندگان نسبت به محصولات طبیعی ، اهمیت اسپیرولینا در مکمل های غذایی و صنعت رنگ طبیعی همچنان رو به رشد است. 

 

سازمان ملل متحد  پیشنهاد اسپیرولینا به عنوان منبع غذایی برای جوامع دچار سوء تغذیه در مناطقی که زمین های زراعی برای کشت دشوار است را کرده است. طبق گفته های MicrOrganics UK اسپیرولینا در مقایسه با گیاهان زراعی دیگر آب کمتری می خواهد و فضای بسیار کمتری را اشغال می کند.

 

این مقاله به طور خلاصه بهترین تحقیقات پزشکی مبتنی بر شواهد طی سالهای گذشته را بیان می کند. با این حال ، این فقط برای اهداف اطلاعاتی است و نمی تواند به عنوان یک راهنمای مستقیم برای عمل استفاده شود. قبل از مصرف اسپیرولینا با یک متخصص مشورت کنید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید