سلامت روان - صفحه 5

سلامت روان، روان پزشکی، روان درمانی

30 آبان 1397

«قوی سیاه»، با بازی ناتالی پورتمن، مبتلا به اختلال سندرم او سی دی بوده است ؟

اختلال وسواس یا سندرم OCD چیست؟

این در حالی است که افرادی که از اختلال وسواس یا سندرم OCD رنج می برند، مشکلاتشان تنها محدود به وسواس در حفظ پاکیزگی نمی شود و علاوه بر این مسئله افکار و نگرانی هایی غیر منطقی اغلب این افراد را آزار می دهد و اختلال وسواس به مرور زمان تا اندازه ای می تواند جدی شود که زندگی فرد را رو به نابودی بکشاند.

11 آبان 1397

کشیدن مو ، گاز گرفتن لب و جویدن ناخن، از جمله این عادت رفتاری منفی هستند.

تأثیر عادت رفتاری منفی بر سلامت

به طور کلی به تمایل فرد برای رفتار تکراری مانند کشیدن مو، گاز گرفتن لب و جویدن ناخن در قسمتی از بدن، به گونه ای که سلامت او را به خطر بیاندازد به اختصار BFRB گفته می شود.

30 مهر 1397

 والاس یکی از محققان مدرن نخستین است که تأثیرات مدیتیشن را به‌صورت معنادار موردبررسی قرارداد.

مزایای مدیتیشن

شواهد بسیار زیادی وجود دارند که بیان می‌کنند مدیتیشن می‌تواند منجر به تغییرات فیزیولوژیکی گردد که از عوامل ایجادشده به‌واسطه‌ی روش‌های تمدد اعصاب متفاوت هستند (مانند خواندن، تلویزیون تماشا کردن و خوابیدن). این تغییرت به نام واکنش تمدد اعصاب (واکنش تروفوتروپیک) شناخته می‌شود که می‌تواند تأثیرات مثبتی بر روی سلامتی داشته باشد.

25 مهر 1397

مدیتیشن دربرگیرنده‌ی تمرکز بر روی عاملی است که تکراری و غیرقابل تغییر است مانند شعله شمع

انواع مدیتیشن، یوگا،سوگا و زن سوتو

هرچند بدون توجه به نوع مدیتیشن، یکی از روندهایی که مورداستفاده قرار می‌گیرد: تقویت کردن قدرت توجه و یا تمرکز بر روی توجه است. تقویت کردن قدرت توجه به دیدگاه‌های غیر قضاوتی نیاز دارد: شما باید اجازه دهید تا تمام محرک‌های خارجی و داخلی بدون استفاده از این محرک‌ها درروش های گوناگون، وارد آگاهی شما شوند.

24 مهر 1397

احتیاط‌های لازم برای انجام مدیتیشن، انواع مدیتیشن،

مدیتیشن به چه معناست

به یاد داشته باشید که این روش‌های تمدد اعصاب بخشی از برنامه‌ی کلی مدیریت استرس هستند. روش‌های تمدد اعصاب به سطح برانگیختگی روحی بر اساس مدل استرس بستگی دارد و به‌عنوان مداخله‌هایی بین استرس، بیماری و ناخوشی مطرح می‌گردد.

26 شهریور 1397

25 شهریور 1397

20 مرداد 1397

Bullying" اصطلاحی ست که چندین قرن عمر دارددوستی خوب، دزد یا جنایتکار اجیر شده، یا فردی خشن و زورگو که به تهدید دیگران میپردازد

قلدری یا رفتار پرخاشگرانه چیست

قلدری نوعی رفتار پرخاشگرانه و یا "صدمه زدن" عمدی ست که به صورت مکرر و در طی مدت زمانی طولانی، و در رابطه ای بین فردی روی میدهد که از ویژگیهای آن میتوان به عدم تعادل قدرت اشاره کرد"

9 مرداد 1397