اکنون شواهد علمی در دسترس است که چرا هرگز نباید با عصبانیت به خواب بروید

فراموشی یک نعمت است.

(سیارک) : همواره به ما گفته می‌شود که با عصبانیت به رختخواب نرویم، اما آیا این فقط یک عبارت کلیشه‌ای است یا کلمات عاقلانه برای زندگی است؟ بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است احتمالا حالت دوم صحیح است، چرا که دانشمندان کشف کرده‌اند که خوابیدن در واقع خاطرات بد را تحکیم می‌کند و شما باید مدت طولانی‌تری با آنها زندگی کنید.

نقش خواب در کمک به ما برای تحکیم خاطرات در بررسی چگونگی پردازش و ذخیره اطلاعات مفید بسیار حیاتی است، اما یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که اصول یکسانی در مورد افکار منفی نیز صادق است اگر با افکار منفی بخوابیم، ممکن است فراموش کردن آنها در طولانی‌مدت سخت‌تر باشد.

چرا عصبانیت رخ می‌دهد و چه تاثیری روی سلامتی شما دارد؟

محقق یان‌ژی لیو که این تحقیق را در دانشگاه پکن در چین انجام داده است در گفتگو با AFP (خبرگزاری فرانسه) اعلام کرده است که : "این تحقیق نشان می‌دهد که شایستگی خاصی در مورد این توصیه قدیمی وجود دارد: وقتی عصبانی هستید به رختخواب نروید".(سیارک)

ابتدا می‌خواهیم نشان دهیم که ابتدا باید یک استدلال را قبل از خواب حل کنیم. لیو و همکارانش از 73 دانشجوی پسر برای آزمون اینکه چگونه می‌توانند خاطرات منفی را سرکوب کنند استفاده کردند تا مشخص کنند که خواب چگونه می‌تواند در این روند تاثیرگذار باشد.

از شرکت‌کنندگان خواسته شد تصاویری از چهره‌های خنثی  رابا تصاویر نگران‌کننده از چیزهایی مانند افراد مجروح، اعضای قطع شده بدن و کودکان در حال گریه پیوند دهند.

روز بعد، پس از یک خواب شبانه کامل، مجددا به آنها تصاویر خنثی نشان داده شد و از آنها خواسته شد که یا پیوندهای منفی را به یاد بیاورند یا تلاش کنند آنها را سرکوب کنند (با استفاده از یک تکنیک روانی به نام تفکر/بدون‌تفکر).

در این روش، زمانی که از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود در مورد چیزی فکر کنند، آنها به صورت فعال تلاش می‌کنند آن را به خاطر بیاورند همانند پیوندهای یادگرفته شده بین چهره‌ها و تصاویر منفی.

در مقابل، زمانی که از آنها خواسته می‌شود که در مورد چیزی فکر نکنند، آنها آگاهانه سعی می‌کنند که از تفکر در مورد آن جلوگیری کنند با توجه به تحقیقات مشخص شده است که این کار در واقع می‌تواند به افراد برای فراموش کردن چیزهایی که یاد گرفته‌اند کمک کند.

سپس در یک جلسه جداگانه، گروه پیوندهای بین یک مجموعه جدید از چهره‌های خنثی با تصاویر منفی را یاد گرفتند.

این بار جلسه آزمون تفکر/عدم تفکر فقط 30 دقیقه پس از آن برگزار شد بر خلاف فاصله 24 ساعته در جلسه قبل تا مشخص شود که آیا تطبیق خاطرات بد اولیه می‌تواند به شرکت‌کنندگان در فراموشی کمک کند یا خیر.

چرا من تا این حد عصبانی هستم؟

نتایج نشان داده است که تلاش‌های سرکوب شرکت‌کنندگان پس از 30 دقیقه بسیار موثرتر از تلاش‌های پس از 24 ساعت بوده است، نشان می‌‌دهد که خواب شبانه به تحکیم خاطرات منفی کمک کرده است، و باعث شده است که مهار آنها دشوارتر باشد.

اسکن مغز با دستگاه‌های fMRI در طول تمرینان یادآوری/سرکوب کردن نشان می‌دهد که چرا این اتفاق رخ می‌دهد.

زمانی که شرکت کنندگان تلاش می‌کنند خاطرات را تنها 30 دقیقه پس از فراگیری آنها یادآوری یا مهار کنند، فعالیت عصبی آنها در هیپوکامپ متمرکز است بخشی از مغز که در درجه اول با حافظه در ارتباط است.(سیارک)

اما بررسی حافظه پس از خواب شبانه نشان می‌دهد که فعالیت عصبی در هیپوکامپ کاهش یافته و در میان سایر مناطقی که با حافظه و پردازش اطلاعات مرتبط هستند پراکنده شده است، از جمله قشر جانبی جداری، شکنج زاویه‌ای و شکنج گیجگاهی میانی.

محققان بر این باورند که زمانی که هیپوکامپ این خاطرات را در حافظه کوتاه‌مدت کدگذاری کرد، آنها بین سایر بخش‌های مغز توزیع و پراکنده می‌شوند تا ذخیره‌سازی طولانی مدت تسهیل شود که ممکن است در مورد افکار منفی چیز خوبی نباشد.

لیو در مصاحبه با کاترین لیندمن در ResearchGate اعلام کرد که "تحکیم شبانه باعث می‌شود با سازماندهی مجدد حافظه توسط هیپوکامپ و نئوکورتکس ، خاطرات بد در برابر سرکوبی و فراموشی مقاوم‌تر شوند".

به عبارت دیگر اگر می‌خواهید یک چیز ناخوشایند را فراموش کنید، بهتر است قبل از اینکه به خواب بروید حس خود را نسبت به آن تغییر دهید، چرا که اگر این کار را نکنید در هنگام خواب این خاطرات بد به شکلی عمیق‌تر و گسترده‌تر در مغز شما گسترش خواهند یافت.

شایان ذکر است که این تحقیق شامل محدودیت‌هایی بوده است، زیرا در این پژوهش فقط از حضور مردان استفاده شده است و اندازه نمونه نیز بسیار کوچک بوده است.

همچنین این  امکان وجود دارد که کاهش توانایی در سرکوب خاطرات ممکن  است در نتیجه گذشت زمان اضافی (24 ساعت در مقابل 30 دقیقه) باشد، و تنها بخاطر خواب نباشد.

اما این یافته‌ها می‌تواند چیزهای زیادی در مورد اینکه تجارب منفی چگونه در ذهن تثبیت می‌شوند به همراه داشته باشند که می‌تواند به محققان کمک کند درمان‌های بهتری برای شرایطی مانند اختلال استرسی پس از سانحه توسعه دهند.

عصب‌شناس معروف کریستوف نیسن از دانشگاه فرایبورگ در آلمان که در این تحقیق حضور نداشت در مصاحبه با نیوساینتیست اعلام کرده است که " نتایج حاصل برای درمان مشکل بالینی رایج خاطرات ناخواسته بسیار مهم است، خاطرات حوادث ناگوار می‌تواند مثال برجسته‌ای در این زمینه باشد".(سیارک)

البته استفاده از تکنیک سرکوب حافظه به شکل مستقیم پس از اینکه افراد حوادث عاطفی ناگوار را تجربه می‌کنند در بسیاری از موارد امکان‌پذیر نیست، اما این پژوهش هنوز هم می‌تواند به دانشمندان برای توسعه انواع جدیدی از تکنیک‌های تحکیم مجدد کمک کند که در آن خاطرات قدیمی از طریق مداخلات روان‌شناختی اصلاح می‌شوند و ممکن است الهام‌بخش تحقیقات دیگر به منظور یافتن درمان‌های جدید باشد.

محققان در مقاله خود چنین نوشته‌اند که : " به عنوان مثال جلوگیری از خواب بلافاصله پس از تجربه آسیب‌زا ممکن است از تحکیم خاطرات ناگوار در بخش تثبیت شده جلوگیری کند و در نتیجه فرصت جلوگیری از تشکیل خاطرات تلخ فراهم شود".

توصیه لیو برای بقیه افراد که نمی‌خواهند با احساس بدخلقی از خواب بیدار شوند نیز مناسب است. طبق گفتۀ وی: "ما معتقدیم که افراد تلاش می‌کنند که هر چه سریع‌تر یک خاطره بد را از ذهن خود خارج کنند، پس بیش از حد در مورد آن فکر نکنید و بخصوص با فکر آن نخوابید".

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.