ترس از غذا و نحوه برخورد با آن 6 فوبیای غذایی معروف

غذا


ترس از غذا یک مشکل رایج است و تأثیر بسیار منفی بر کیفیت زندگی دارد. همراه با یک متخصص ، ما می فهمیم که هراس غذایی چیست و چگونه می توان با آن کنار آمد.


انواع زیادی از فوبیا وجود دارد ، به عنوان مثال ، اکروفوبیا (ترس از ارتفاع) ، کلاسترافوبیا (فضاهای بسته) ، آرخنوفوبیا (ترس از عنکبوت) ، هوازی هراسی (ترس از پرواز). اینها از رایج ترین ترسهایی است که در زندگی با آنها روبرو هستیم ، اما با وجود این ، می توانیم با آنها زندگی کنیم ، به سادگی از عوامل فوبیا جلوگیری کنیم.

 

اما تعدادی از ترس ها وجود دارد که بسیاری حتی از آنها نمی دانستند - آنها با غذا در ارتباط هستند و می توانند به سلامتی انسان آسیب برساند ، زیرا اجتناب از آنها بسیار مشکل ساز است. ما این موضوع را به همراه متخصص تغذیه با جزئیات بیشتری خواهیم فهمید.

 

سیبوفوبیا

زن

 

بیایید با جهانی ترین هراس - ترس از غذا - شروع کنیم. این مسئله اغلب با بی اشتهایی اشتباه گرفته می شود ، اما این دو مورد کاملاً متفاوت است: افراد مبتلا به بی اشتهایی از غذا "ترسیده اند" ، زیرا این امر می تواند به کنترل وزن آنها آسیب برساند و باعث بی تاسبی اندام آنها شود. اما کسانی که به سایبوبیا مبتلا هستند و از خوردن وحشت دارند ، نه به دلیل تمایل به کنترل وزن ، بلکه به دلیل ترس از مرگ. 

 

فوبیا می تواند در کودکی ایجاد شود ، وقتی کودک مثلاً با بعضی از محصولات احساس خفگی  کرده و روان او یک نگرش ایجاد کرده: غذا شر است ، می تواند آسیب برساند. پس از خوردن غذا ، فرد دچار حالت تهوع می شود ، ضربان قلب مکرر و ناهمواری شروع می شود ، از فکر غذا  عرق می کند ، احساس اضطراب ، عصبی ، سرگیجه و ... می کند ، به عبارت دیگر ، حمله وحشت شروع می شود.

 

این ترس را باید بسیار جدی گرفت ، زیرا ما نمی توانیم  غذا نخوریم. اجتناب از غذای خاصی که باعث ترس می شود یک چیز است ، اما اجتناب کامل از غذا می تواند عواقب بسیار منفی از جمله بیماری جدی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. 

بنابراین ، در مورد چنین هراسی ، ضروری است که با یک روان درمانگر مشورت کنید و به طور موازی تحت نظارت یک متخصص تغذیه قرار بگیرید - تلاش مشترک متخصصان برای غلبه بر این مشکل کمک می کند.

 

میکروفوبیا

 قارچ

شما می توانید به طور کلی از غذا بترسید ، یا می توانید از قارچ بترسید - یک فرد مبتلا به میکو فوبیا ترس شدیدی از مسمومیت با این محصول دارد. در این حالت ، عوامل زیر می توانند دلایل بروز فوبیا باشند: 

تجربه گذشته - مسمومیت شدید با قارچ ، که نگرش بیشتر نسبت به این محصول را تحت تأثیر قرار می دهد

داستانهایی از آشنایان یا دوستان در مورد مسمومیت اغلب شنیده می شود ، حتی در قالب شوخی

مقالات ، فیلم ها در تلویزیون و اینترنت در مورد مسمومیت مداوم با قارچ ، به ویژه در دوره پاییز و بهار.

به نظر می رسد شما می توانید با این ترس هراس داشته باشید و سعی کنید از محصول محرک ترس جلوگیری کنید ، اما این ساده نیست. به عنوان مثال ، اگر یک همکار در محل کار خود ، یک پیتزا یا ماکارونی همراه با قارچ سفارش داده باشد ، ممکن است یک فرد مبتلا به میکروفوبیا دچار حمله وحشت شود - در حال حاضر با علائم آشنا (از سرگیجه تا حالت تهوع) است. با یافتن قارچ در ظرف خورده ، بیمار مبتلا به اختلال مشابه ممکن است علائمی را که با مسمومیت معمولی ظاهر می شود ، احساس کند ، حتی اگر قارچ طبیعی باشد - استفراغ ، اسهال ، اختلال در سیستم عصبی مرکزی ، غش ، ضعف و تب. 

این مشکل همراه با متخصصان نیز حل می شود - درمان  به اصلاح اوضاع کمک می کند.

 

کارنوفوبیا

گوشت

اگر شخصی را مشاهده کنید که گوشت نمی خورد ، ممکن است گیاهخوار نباشد ، بلکه شخص  از خوردن گوشت رنج می برد. درست مثل لحظه شکل گیری هراس های دیگر ، این ترس ممکن است ناشی از دلپذیرترین خاطرات گذشته نباشد:

در کودکی یا سن هوشیاری ، شخص نحوه کشتن یک حیوان را دیده است.

پس از خوردن گوشت مسمومیت شدیدی رخ داد

هنگام ریز کردن گوشت دست خود را بد جور بریده است.

 

کارنوفوبیا اغلب با مشاهده گوشت خام با علائم زیر بروز می کند: حالت تهوع ، سبکی سر ، حمله وحشت. اما گوشت سرخ شده که خونی دیده نمی شود  ممکن است هیچ احساسی منفی در فرد مبتلا به این فوبیا ایجاد نکند - بنابراین همه افراد با چنین ترس از غذاهای گوشتی اجتناب نمی کنند. با این حال ، این اختلالات هنوز به مداخله احتیاج دارند ، زیرا با آسیب روانی و استرس همراه هستند.

 

لاهانوفوبیا

سبزیجات

 

همه ما در دوران کودکی علاقه زیادی به کلم بروکلی و کرفس نداشتیم ، اما افرادی هستند که ترس غیر منطقی از همه سبزیجات و میوه ها (کمتر توت) دارند. 

این اختلال روانی همچنین می تواند نتیجه آسیب در سنین پایین باشد - به عنوان مثال ، والدین اغلب کودک را تحت فشار قرار می دهند و او را مجبور به خوردن سبزیجات می کنند ، در نتیجه کودک شروع به نفرت از هرگونه سبزیجات و بعداً این نفرت تبدیل به ترس شده است. 

رژیم غذایی یک فرد مبتلا به این اختلال ممکن است شامل غلات ، گوشت ، ماهی و محصولات لبنی باشد ، اما حتی یک تکه هویج ، خیار یا کلم کوچک می تواند منجر به وحشت شود. حتی اگر غذای معمول در یک بشقاب با سبزیجات یا میوه ها باشد ، در این صورت فرد مبتلا به لاهانوفوبیا آن را نمی خورد. بو ، بافت ، طعم و مزه این غذاها همه منجر به افزایش تعریق ، تپش قلب و حملات وحشت می شود. 

این فوبیا به لطف کار روانشناسان و متخصصان تغذیه نسبت به سایرین آسانتر قابل درمان است. بدون سبزیجات ، حتی اگر می خواهید به یک رژیم غذایی سالم پایبند باشید ، رژیم ما به همان اندازه کامل نخواهد بود و بنابراین باید سریعاً از متخصصان کمک بگیرید.  

 

اختلال هراسی

ماهی

در این صورت ، مسئله کاملاً مربوط به ترس نخواهد بود ، بلکه نگرشی تحقیرآمیز نسبت به کل دسته ماهی ها و ماهی های فلس دار خواهد بود. ظاهر  محصولات ناخوشایند ، مقیاس های تیز ، بو - همه اینها می تواند انزجار را تحریک کند ، که بعدا به یک ترس تبدیل می شود. 

دلایل این مشکل دوباره در دوران کودکی نهفته است. به عنوان مثال ، یکی از اقوام از یک سفر ماهیگیری ماهی آورد و آن را به دستشویی انداخت. ماهی می تواند از آب بیرون بپرد ، کودک را بترساند ، علاوه بر این ، ماهی می تواند تحت تأثیر تقلای زیاد ، تلاش کند تا از آن خارج شود. همچنین ، شخص می تواند هنگام خوردن ماهی  از استخوان احساس خفگی کند و این تجربه باعث نگرش منفی نسبت به محصول می شود.

با یک رویکرد درست در درمان این ترس با یک روانشناس می تواند به نتیجه مطلوب برسد - فرد می تواند از ترس خلاص شود و ماهی را به رژیم غذایی خود وارد کند (و حتی از ظروف ماهی لذت ببرد بدون اینکه از دیدن آکواریوم غش کند).

 

ماژیروکوفوبیا

زن

 

فرد مبتلا به این نوع فوبیا جذب یک برنامه آشپزی نمی شود ، نصف یک شام خوشمزه را دوست نمی خورد و یا یک مهمانی شام ترتیب نمی دهد - واقعیت این است که او از آشپزی ترس دارد. به نظر می رسد که این هراس چندان خطرناک نیست ، زیرا واقعیت مدرن گزینه های زیادی برای تحویل وعده های غذایی آماده ارائه می دهد. اما همه چیز خیلی ساده نیست. 

واقعیت این است که افرادی که از چنین فوبیایی رنج می برند به هیچ وجه نمی توانند آشپزی کنند - این مربوط به صبحانه ، پختن وعده های غذایی اولیه برای میان وعده ها ، نوشیدنی ها است. البته می توانید کیت های غذایی آماده سفارش دهید اما همه توانایی مالی ندارند که از این طریق یک مشکل جهانی را حل کنند.

 

غالباً ، ماژیروکوفوبیا در میان کمال گرایانی رخ می دهد که عاشق ارائه زیبا ، طراحی صحیح ظرف و ترکیب صحیح مواد هستند. علاوه بر این ، از جمله دلایل زیر است:

ترس از اینكه این شخص ممكن است افرادی را كه برای آنها آشپزی می كنند مسموم كند

ترس از ایجاد تأثیر منفی بر دیگران در صورت خراب شدن ظرف

 

نگران نباشید که  با وضعیت اجتماعی دیگران مطابقت داشته باشید. به عنوان مثال ، این نگرش تحمیلی مبنی بر اینکه یک همسر و مادر خوب باید هر روز انواع وعده های غذایی خوشمزه را برای کل خانواده بپزد ، می تواند باعث ایجاد استرس و وحشت شود ، که در نهایت منجر به بروز چنین ترس و هراسی می شود.

نگرانی های مربوط به اختلاف بین غذای واقعی تهیه شده توسط شخص و تصویری که وی ارائه می دهد (به عنوان مثال ، با عکس از اینترنت یا کتاب آشپزی) 

 

همچنین می توان با کمک روانشناس با این ترس مقابله کرد - شروع به پختن وعده های غذایی اساسی می کند ، فرد به تدریج با روند پخت و پز سازگار می شود. اما در این حالت ، کنترل مداوم بسیار مهم است ، زیرا به عنوان مثال ، یک ساندویچ که کره آن افتاده است می تواند وضعیت را بسیار بدتر کند ، و یک پیاز سوخته در یک ماهیتابه ، دوباره شخص را به اوج حالت وحشت تبدیل می کند. 

 

درک این نکته مهم است که ، به طور کلی ، فرد می تواند رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کند که از غذاهایی که باعث ترس می شوند ، اجتناب کند. با این حال ، هر فوبیا یک مشکل روانی جدی است که نیاز به مداخله دارد ، بنابراین شما نباید از ترس خود فرار کنید ، سعی کنید آنها را حل کنید و هماهنگی و لذت را به زندگی برگردانید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید