چرا "جغد" بودن برای زیبایی و سلامتی خطرناک است

06Benjamin-superJumbo.jpg

روی خودت کار کن


اوج فعالیت و خلاقیت شما چه زمانی است؟ شاید نه بعد از صبحانه ، بلکه بعد از شام یک انفجار انرژی داشته باشید و بتوانید تا نیمه شب در حال فعالیت باشید؟ انسان تنها موجودی است که قادر است آگاهانه میزان خواب خود را دستکاری کند. امروز صبح بیدار می شویم نه به این دلیل که غرایز به ما حکم می کند ، بلکه به دلیل اینکه زنگ ساعت آزار دهنده با ما تداخل می کند. علاوه بر این ، حتی وقتی که ما برای حفظ یک رژیم سالم تلاش می کنیم ، برای بسیاری از ما ، صبح زود بیدار شدن همچنان بدترین کابوس زندگی است. ما عادت داریم چنین افرادی را "جغد" ، و آنتاگونیست های آنها ، که با اولین اشعه خورشید از رختخواب بلند می شوند ، "لارک"(پرنده ای مانند فنچ که به پیام آور روز مشهور است) بنامیم.

 

متأسفانه ، امروز برای "جغد "  در جهانی که طبق قوانین "لارک ها" اداره می شود زندگی کاملاً دشوار است . و این علی رغم این واقعیت است که اولی ، به طور معمول ، سطح کمی بالاتر از هوش را در مقایسه با کسانی که عاشق صعودهای اولیه هستند نشان می دهد . با این حال ، از نظر سلامتی ، هنوز هم بهتر است حداقل کمی زود بیدار شویم ، زیرا زندگی شبانه می تواند بخصوص برای زنان خطرناک باشد. تهدیدهای اصلی را لیست می کنیم.

 

insomnia.jpg

1. خطر ابتلا به انکولوژی افزایش می یابد

زنانی که به طور منظم زودتر از نیمه شب به رختخواب نمی روند ، در معرض خطر ابتلا به سرطان و به ویژه خطر ابتلا به سرطان پستان هستند. این با نتایج تعدادی از مطالعات تأیید می شود ، که یکی از آنها اخیراً توسط شورای تحقیقات پزشکی انگلیس و همراه با بنیاد تحقیقات انکولوژی انجام شده است. به گفته متخصصان ، این امر به دلیل نقض ریتم شبانه روزی است که با واکنش در برابر نور و تاریکی ، فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن را به مدت 24 ساعت تنظیم می کند.

 

118397-1.jpg

2. خطر چاقی

طبق گفته محققان دانشگاه لاگبورو ، به طور معمول ، "لارک ها" لاغرتر از "جغدها" هستند. دلایل احتمالی: کسانی که به موقع می خوابند و صبح زود بیدار می شوند ، زودتر صبحانه می خورند ، در حالی که جغدهای شب زنده دار اغلب میان وعده های شبانه دارند. علاوه بر این ، کمبود خواب که اغلب در افرادی که دیر به خواب می روند دیده می شود ، بر تولید لپتین ، به اصطلاح هورمون  اشتها  ، تأثیر می گذارد. محققان دانشگاه آکسفورد دریافتند که حتی کم خوابی کوتاه مدت منجر به افزایش مصرف کربوهیدرات ، به ویژه غذاهای شیرین می شود.

متخصص تغذیه هلن باند به شدت به "جغدها" توصیه می کند که برای خود آستانه زمانی تعیین کنند (مثلاً ساعت 8 عصر) ، و پس از آن تنقلات مجاز نیستند. و برای مقاومت در برابر وسوسه ارزش دارد زودتر مسواک بزنند.

 

Insomnia-scaled.jpeg
3. خطر افسردگی

"جغدها" نه تنها افراد خلاق تر ، بلکه سرزنده تر و خوش مشرب تر نیز در نظر گرفته می شوند. با این حال ، با همه اینها ، آنها اغلب دچار افسردگی می شوند. دانشمندان اظهار داشتند که علائم جدی افسردگی ، از جمله افزایش اضطراب ، حتی در مراحل اولیه رشد این اختلال در "جغدها" ظاهر می شود.

طبق یک مطالعه ، که در آن بیش از 30 هزار زن شرکت کردند ، یک رابطه کاملاً واضح و مشخص وجود دارد: هرچه دیرتر به رختخواب برویم ، احتمال بروز افسردگی بیشتر است. پروفسور سلین وتر ، نویسنده اصلی این تحقیق ، توضیح داد: "ارتباطی بین کرونوتیپ و افسردگی وجود دارد ، اما تصویر کلی ثابت است."

 

4. خطر مرگ زودرس

در طی نظارت بر 500000 انگلیسی طی شش سال ، مشخص شد کسانی که دیر به خواب می روند و صبح دیرتر از خواب بیدار می شوند در مقایسه با افراد به اصطلاح لارک در معرض خطر مرگ زودرس هستند. محققان دانشگاه نورث وسترن شیکاگو دریافته اند که جغدها خطر دیابت ، اختلالات عصبی و مشکلات روحی را افزایش می دهند. اشاره شده است که اواخر خواب اغلب با افزایش سطح استرس ، کمبود ورزش ، مشکلات عصبی و رژیم غذایی نامتعادل همراه است. دکتر کریستن ناتسون ، که این تحقیق را انجام داده است ، گفت: "جغدهایی که سعی می کنند از اوایل زندگی اینگون شب  زنده داری کنند ممکن است عواقب جدی برای سلامتی داشته باشند.

 

AdobeStock_182956075.jpeg


طبق نظریه ای که اکنون به طور کلی پذیرفته شده است ، ژنتیک تعیین کننده تقویم زمانی(ساعت بدن) است. با این حال ، محققان دانشگاه نورث وسترن دریافته اند که جغدها با روشنایی طبیعی یا مصنوعی مناسب در اوایل روز می توانند کمی "سحر خیز" شوند.

 

  • علاوه بر این ، قوانین اساسی  یک خواب خوب  را فراموش نکنید:

  • به یک رژیم مناسب بچسبید ، بخوابید و هر روز در یک ساعت مشخص بیدار شوید.
    بهتر است از مصرف کافئین و الکل قبل از خواب خودداری کنید - حداقل 4-5 ساعت قبل از خواب.
    اتاق خواب باید به اندازه کافی تاریک ، خنک و بدون وسایل اضافی باشد.
    اگر 20 دقیقه در رختخواب بوده اید ، نمی توانید بخوابید و از این بابت مضطرب  هستید ،  بهتر است بلند شوید و کاری آرامش بخش انجام دهید که باعث خواب آلودگی شود .

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید