نقاب های اجتماعی: چرا اکثر افراد ترجیح می دهند پشت ماسک های مختلف پنهان شوند

نقاب نقشی که ما در جامعه بازی می کنیم از چه چیزی صحبت می کنند


بسیاری از ما الگوی خاصی از رفتار در جامعه را برای خود انتخاب می کنیم ، که به طور محسوسی با "من" واقعی ما متفاوت است و قواعد بازی خود را دیکته می کند. ما به اتفاق یک روانشناس موضوع را درک می کنیم.


تعداد بسیار کمی از افراد به خود اجازه می دهند در هر شرایطی طبیعی و صادقانه رفتار کنند. با وجود این واقعیت که این رفتار همیشه مناسب نیست و اغلب مشکلاتی را برای ما ایجاد می کند ، اکثر افراد ترجیح می دهند دائما پشت ماسک های مختلف پنهان شوند. 

 

به عنوان مثال ، در محل کار ، بسیاری از افراد نقاب یک رهبر بی احساس را امتحان می کنند ، که نشان دادن هرگونه احساس برای آنها غیرمجاز است. مثال دیگر این است که وقتی در یک رابطه یکی از شرکا برای خود نقش یک قربانی درمانده را انتخاب می کند ، بنابراین مسئولیت را کنار می گذارد. در هر صورت ، هر یک از ماسک هایی که انتخاب کرده ایم معنای خاصی دارد و به همراه روان شناس  ، تصمیم گرفتیم مشکل را توضیح دهیم.

 

ماسک ها هنگامی استفاده می شوند که فردی به خود اعتماد ندارد و به شدت به نظرات دیگران وابسته است. بسیاری متقاعد شده اند که با قرار دادن یک ماسک خاص ، ایمن هستند و می توانند از انتقاد و ارزیابی های منفی جلوگیری کنند. درست است اما گاهی اوقات نقش اجتماعی  انتخاب شده ،  منفی و پیچیدگی بیشتری دارد و از دنیای درونی "بازیگر" محافظت نمی کند. 

 

البته ، تفاوت زیادی بین رفتار حرفه ای ، اخلاق ، قوانین خوش اخلاقی و نقابی وجود دارد که کاملاً خود شما را پنهان می کند. و اگر رعایت هنجارهای رفتار نشانه ای از فرم خوب است ، پس انتخاب یک نقش خاص نشان دهنده یک مشکل پنهان است.

 

بیایید رایج ترین نقش های اجتماعی را که مردم برای خود انتخاب می کنند و نقاب های اجتماعی مختلفی را بر چهره می زنند را بررسی کنیم:

 

نقاب جدی  بودن

نقاب جدی  بودن

 

بسیاری از زنان و مردان جدی ترین تصویر را برای خود انتخاب می کنند و به دیگران احساس برتری خود را نشان می دهند. این ماسک فرض می کند که یک شخص با همه با مهربانی رفتار می کند و همیشه می داند در یک شرایط خاص چگونه رفتار کند. او اشتباه نمی کند ، آنها با تردیدها و دشواری های انتخاب آشنا نیستند.

چنین انتخابی از نقش اجتماعی نشان می دهد که یک فرد مجموعه خاصی از عقده ها را در ارتباط با دوره بزرگ شدن دارد. شاید او با مشکلات والدین ، ​​تحقیر همسالان یا سایر مشکلات اجتماعی روبرو شده باشد و انتخاب این ماسک نشان دهنده تمایل درونی برای جدا شدن از فشارها و حملات جامعه است.


بزرگترین مشكل مرتبط با انتخاب این نقش اجتماعی در رد درونی "من" خودش و همچنین در این واقعیت است كه فرد سعی می كند كاملاً همه چیز را تحت كنترل خود داشته باشد. به طور طبیعی ، چنین تنش درونی تهدید به شکست می شود و بنابراین ، اگر خود را در این نقش می شناسید ، باید به این فکر کنید که آیا ارزش آن را دارد؟

 

نقاب شوخ بودن

نقاب شوخ بودن

 

این ماسک برعکس ماسک قبلی است ، اما ریشه این مشکل در هر دو مورد در عقده های کودکان و عدم اعتماد به توانایی آنها و همچنین ترس از ارزیابی اقدامات خودشان است.

واقعیت این است که فرد با انتخاب چنین نقشی اجتماعی سعی در محافظت از خود در برابر واکنش های منفی و انتقادات دارد و ناامنی خود را با شوخی و خنده پوشانده است. هر مشکلی که شخص مبدل به شخص مزخرف با آن روبرو شود به طور خودکار وحشت او را ایجاد می کند و حتی اگر راه حلی پیدا کند سعی می کند به آن  بخندد تا از قبل خودش را محافظت کند.

مطمئناً ، چنین رفتاری نیاز به یک واکنش سریع نیز دارد ، زیرا عدم اطمینان به توانایی های فرد و رفع مشکل باعث تشدید آن می شود.

 

نقاب ساده لوحی

نقاب ساده لوحی


بسیاری از افرادی که این نقش اجتماعی را انتخاب می کنند ، از مسئولیت پذیری و ابتکار عمل می ترسند و بنابراین تصمیم می گیرند که ریسک نکنند و بار دیگر منطقه راحتی خود را ترک نمی کنند.

مشکل در این واقعیت است که یک فرد تحت پوشش ساده لوحی به دلیل ترس خود می تواند بسیاری از فرصت های درخشان را از دست بدهد و همچنین تحت تأثیر افراد دیگر والدین ، ​​دوستان ، شریک زندگی قرار گیرد. 

 

نقاب غرور و نخوت

نقاب غرور و نخوت

 

چنین خط رفتاری غالباً از عقده های عمیقی صحبت می کند که فرد را به دلیل ترس درونی مجبور به بستن از دنیای خارج می کند. روابط ناموفق ، آسیب های روحی ، روابط دشوار با والدین ، ​​تجارب منفی - هر رویدادی در گذشته که به شخص آسیب برساند می تواند دلیل انتخاب چنین ماسکی باشد.

تنها تصمیم صحیح در این مورد ، بازنگری عملی دیدگاه های شخص خواهد بود ، زیرا این ماسک واقعاً زندگی اجتماعی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد ، تعامل او با دنیای خارج را پیچیده می کند و تنظیمات ناخوشایندی را در تمام زمینه های فعالیت ، از شخصی تا کاری ایجاد می کند.

 

نقاب بی باک و نترس

نقاب بی باک و نترس

 

افرادی که این سبک رفتاری را انتخاب می کنند ، غالباً رفتاری سرکشانه دارند و توجه همه را به شخص خود جلب می کنند. آنها لباسهای روشن با رنگهای پر زرق و برق می پوشند ، ترس را انکار می کنند ، به دنبال پر خطرترین سرگرمی می روند ،   از پیروی از قوانین پذیرفته شده عمومی خودداری می کنند ، به کسانی که بلاتکلیف هستند و خطرات را می سنجند می خندند.

با این حال ، بر خلاف طرفداران واقعی ورزش های پر خطر و سخت ، افراد تحت پوشش نقاب نترس ، فقط با چنین رفتارهای نافرمانی ناامنی خود را می پوشانند. آنها می ترسند "من" خودشان را پشت پرده پنهان می کنند ، از این ترس که شک و ترس آنها توسط دیگران به عنوان ضعف درک شود. 

 

نقاب


پس از بررسی انواع اصلی نقش های اجتماعی ، لازم به ذکر است که شخص در نقاب بلافاصله قابل مشاهده است ، زیرا رفتارهای غیر طبیعی باعث ناراحتی او می شود. این ماسک به او کمک می کند تا از خود در برابر عقده ها و ترس های خود محافظت کند ، اما اصل مسئله را حل نمی کند. 

 

برای شروع زندگی کامل ، باید به این نکته پی ببرید که هر مشکلی در زندگی نیاز به پوشاندن ندارد بلکه به تجزیه و تحلیل و از بین بردن علل آن نیاز دارد. بنابراین ، یافتن نشانه هایی از یک نقش اجتماعی تحمیل شده برای خود ، ارزش دارد که دلایل عمیق ظاهر آن را تجزیه و تحلیل کنید و کار بر روی خود را شروع کنید.

 

علاوه بر این ، باید به یاد داشته باشید که هیچ چیز به اندازه روی باز و صداقت از شخص محافظت نمی کند. این خصوصیات است که باید در وهله اول در خود فرد ایجاد شود - در صورت پذیرش کامل خود است که شخص دیگر نیازی به تلاش برای انجام هرگونه نقش اجتماعی نخواهد داشت. تنها در صورت عدم انطباق با انتظارات ، نظرات و خواسته های افراد دیگر ، می توانید زندگی خود را فراتر از شناخت تغییر داده و از آن لذت ببرید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید