ویروس زیکا: تمام آنچه که زنان باردار باید بدانند

این بیماری انتقالی توسط پشه می تواند سلامت کودک متولد نشده شما را تهدید کند. در این قسمت آنچه باید درباره ویروس زیکا بدانید آمده است. (سیارک
اگر باردار هستید، یا قصد بارداری دارید، ویروس زیکا، بزرگترین مشکل ممکن می باشد چون در سراسر جهان، پیامدهای ناگواری برای زنان باردار و کودکان آنها فراهم کرده است. ویروس زیکا، سال گذشت در آمریکای جنوبی و برزیل، باعث مشکلات تولد در هزاران کودک شد از جمله مشکلات مغزی. اما اکنون به بیش از سی کشور و قلمروآمریکایی سرایت کرده است و اخیرا هم در ایالات متحده آمریکا مشاهده شده است. طبق گفته های مرکز مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، 168 زن باردار در آمریکا و منطقه کلمبیا دارای ویروس زیکا هستند و 142 مورد نیز در منطقه آمریکا شناسایی شده اند که شامل جزایر ویرجین و پورتوریکو می باشد.


پشه های ایالات متحده آمرکا یا هاوایی، زیکا را منتشر نساخته اند. با این حال، آزمایشات وجود ویروس زیکا در مسافرینی را تایید کرده اند که به ایالات متحده آمریکا بر می گردند. این مسافرین، ویروس زیکا را از گزش پشه گرفته اند و برخی نیز در نتیجه رابطه جنسی با این مسافرین، مبتلا به این ویروس شده اند. مواردی از انتقال محلی در سه منطقه آمریکا تایید شده اند: پورتوریکو، جزایر ویرجین آمریکا و ساموئای آمریکا. (سیارک
طبق گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، چون پشه ای که زیکا را انتقال می دهد، در تمام کشورها آمریکا به جز دو مور وجود دارد و مردم این مناطق ایمنی ندارند، پس شیوع این ویروس محتمل است.
اگر انتظار چنین ویروسی دارید، بهتر است به توصیه ها و اطلاعات بروز توجه کنید. آنچه باید بدانید:
ویروس زیکا چیست؟
ویروس زیکا بیماری ناشی از حشره است که توسط پشه Aedes مبتلا انتقال شود، پشه ای که تب زرد و دانگ را نیز منتقل می کند. نام این ویروس به جنگلهای اوگاندا باز می گردد، جاییکه میمونهای مبتلا به این ویروس برای اولین بار در سال 1947 پیدا شدند.(سیارک
چرا خطرناک است؟
چون تعداد کمی هستند که علائم عفونت زیکا را می دانند، این بیماری اغلب خوش خیم است. اما در زنان باردار، اثرات فاجعه انگیزند و باعث سقط جنین یا تولد نوزاد با مغز و سرکوچک می شود.
تا این اواخر، ویروس زیکا با خطرات قابل توجه به جنین مرتبط بوده است. اما اکنون خبرها تغییر یافته و مقامات بهداشت، ارتباط مستقیمی بین زیکا و میکروسفالی گزارش می کنند. Marjorie Treadwell, M.D. می گوید: با این حال، مطالب نادانسته ای درباره آن وجود دارد- از جمله، چگونه عفونت زن باردار به جنین وی منتقل می شود؛ ایا برخی جنین ها آلوده به ویروس شده اند اما با میکروسفالی همپوشانی ندارند؛ در زنان دارای ویروس زیکا، چند وقت به چند وقت سقط جنین روی می دهد و آیا بارداری باعث مستعد شدن زنان به این ویروس می شود.
تا به امروز، هیچ کودکی در قاره آمریکا با میکروسفالی مرتبط با عفونت ویروس زیکا گزارش نشده است. یک مورد کودک مبتلا به میکروسفالی مرتبط با ویروس زیکا در هاوائی گزارش شد و یک مورد نیز در نیوجرسی گزارش شد که قبال در آزمایش ویروس زیکا مثبت تشخیص داده شده بود و در طول بارداری خود به آمریکای مرکزی مسافرت کرده بود.
در حالیکه ویروس زیکا به مدت چند روز تا یک هفته در خون افراد آلوده می ماند، طبق CDC، هیچ شواهدی نشان نمی دهند که باعث مشکلات تولد در بارداریهای آینده شوند. بعد از دفع زیکا از جریان خون، هیچ موردی از زیکا در بارداری گزارش نشده است.


زیکا چگونه انتقال می یابد؟

زیکا از طریق گزش پشه آلوده شیوع می یابد. زمانیکه پشه می گزد و خون کسی را که آلوده است می مکد، خود حشره آلوده شه و با گزش فرد دیگر، آن را منتقل می کند.
CDC به بررسی موارد عفونت ویروس زیکا از جمله چندزن باردار که ازطریق رابطه جنسی آلوده شده اند، ادامه می دهد (11 مورد از اواخر می). این نوع انتقال جالب است چون نشان میدهد که انتقال جنسی، آسانتر است. در هر کدام از موارد تایید شده تا کنون، مردی که به منطقه آلوده از زیکا مسافرت کرده است، بعدا این ویروس را به همسر خود منتقل می کند.
ویروس زیکا می تواند از مادر به نوزاد و در طول بارداری یا به هنگام تولد انتقال یابد.(سیارک

مترجم itrans.ir  

نظرات و تجربیات خود را در رابطه با این پست با ما به اشتراک بگذارید...

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید