مواردی که زنان باید درمورد سرطان تخمدان بدانند 5 مورد

سرطان تخمدان پنجمین نوع مهم سرطان بین زنان است و بیشترین میزان مرگ و میر بین سرطان های دستگاه تناسلی در زنان را دارد.

5 مورد که هر زنی باید در مورد سرطان تخمدان بداند:

آمار سرطان تخمدان

سرطان تخمدان یکی از بیماری های زنان است که خوشبختانه از لحاظ آماری شیوع پایینی دارد اما مرگبار است.موسسه ملی سرطان پیش بینی کرده است که امسال سرطان تخمدان در 22280 زن تشخیص داده شود و 15500 نفر از آنان بخاطر عوارض آن خواهند مرد.(بعنوان مقایسه، NCI پیش بینی کرده است که امسال سرطان پستان در 226870 زن تشخیص داده شود و 39510 تن از آنان فوت کنند.) (سیارک

در مجموع از هر 72 زن یکی در طول مدت عمرش دچار سرطان تخمدان خواهد بود.

سرطان تخمدان بیشتر در زنان سفیدپوست رایج است تا زنان نژادهای دیگر.در ایالات متحده سالانه از میان 100000 زن 13.4 نفر زن سفیدپوست مبتلا وجود دارد.11.3 مورد زنان اسپانیایی و 9.8 نفر سیاهپوست یا آسیایی.

در مجموع نرخ بهبودی سرطان تخمدان بصورت سالانه 43.7 درصد است اما نرخ بهبودی به شدت به این وابسته است که هنگام تشخیص،سرطان در چه مرحله ای باشد.بر اساس آمار NCI 91.5 درصد از کسانی که پیش از انتشار گسترده ی سرطان تشخیص داده شدند حداقل 5 سال زنده ماندند درحالی که تنها 26.9 درصد از کسانی که پس از این مرحله بیماری خود را فهمیدند بیش از 5 سال عمر کردند.

فاکتورهای خطر برای سرطان تخمدان

براساس NCI مهمترین فاکتور خطر برای سرطان تخمدان سابقه خانوادگی است.خطر سرطان تخمدان برای یک زن وقتی که یکی از بستگان درجه یک (مادر،خواهر یا دختر) سرطان تخمدان داشته اند سه برابر میشود.

علت این افزایش خطر با بستگی فامیلی،این است که اعضای نزدیک یک خانواده ممکن است بصورت مشترک شکل تغییریافته ای از ژن BRCA1 و BRCA2 را داشته باشند.این تغییر حالت ژن خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش میدهد: 15 تا 40 درصد از زنانی که BRCA1 و  BRCA2تغییر یافته دارند دچار این سرطان میشوند در حالی که 1.4 درصد از زنان دیگر دچار میشوند.زنانی که این ژن های تغییر یافته را دارند معمولا پیش از 50 سالگی دچار سرطان تخمدان خواهند شد.

اما هنوز 85 تا 90 درصد از کسانی که به سرطان تخمدان مبتلا میشوند دلیل ژنتیکی واضحی ندارند.

داروهای باروری، هورمون درمانی های پس از یائسگی و چاقی هم میتوانند با افزایش خطر سرطان تخمدان مرتبط باشند.به طور کلی، خطر ابتلا به بیماری ها در زنان با افزایش سن زیاد خواهد شد.

تخمک گذاری و سرطان تخمدان

به نظر میرسد خطر سرطان تخمدان برای یک زن با افزایش تعداد دفعاتی که در طول عمرش تخمک گذاری میکند افزایش مییابد.(سیارک

دکتر رونی دراپکین استاد پاتولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد میگوید: "درحین تخمک گذاری،یک تخمک از تخمدان آزاد شده و به لوله ی فالوپ میلغزد، و تحقیقات اخیر نشان داده است مایعی که همراه تخمک از تخمدان ترشح میشود شامل برخی فاکتورهای رشد و مولکول هایی است که به DNA سلول های مجاور لوله فالوپ آسیب میرساند.بعلاوه شواهد نشان میدهد که سرطان مرگبار تخمدان،که از جمله سرطان های درجه بالاست، زمانی آغاز میشود که سلول های انتهایی لوله فالوپ و نه سلول های خود تخمدان، سرطانی میشوند.

دراپکین میگوید: "این موضوع نشان میدهد که هر عاملی که تعداد دفعات تخمک گذاری زنان را کاهش دهد،خطر ابتلا به سرطان تخمدان را هم در آنان کاهش میدهد".

شیردادن از پستان،حاملگی و قرص های پیشگیری از حاملگی همگی باعث کند شدن فرآیند تخمک گذاری میشوند و در نتیجه طبق مطالعات این فاکتورها خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش میدهند.

علائم ابتلا به سرطان تخمدان

بر طبق نتایج کلینیک مایو، یکی از دلایلی که باعث میشود تشخیص سرطان تخمدان در مراحل ابتدایی دشوار باشد این است که نشانه های آن شبیه به نشانه های بیماری های رایج مانند مشکلات گوارشی میباشد.

چند علامت ابتلا برای سرطان تخمدان چنین میباشد:

 • نفخ، فشار و یا احساس پر بودن در شکم
 • درد یا ناراحتی در لگن خاصره
 • عدم هضم،نفخ یا حالت تهوع دائمی
 • تغییر در عادات اجابت مزاج مانند یبوست یا تکرر ادرار
 • از دست دادن اشتها یا احساس سیری کاذب
 • بزرگ شدن سایز دور شکم و تنگ شدن لباس های معمول
 • احساس کم انرژی بودن دائمی

 در سرطان تخمدان علایم بیماری در طول زمان شدیدتر و بارزتر خواهند شد.(سیارک

به علت رایج بودن نشانه های بیماری، دانشمندان به دنبال کشف تعداد دفعات، شدت و دوره ی علائم مربوط به سرطان تخمدان برای فهم تمایز آن با نشانه های بیماری های دیگر هستند.

در تحقیقی که در سال 2004 در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد،محققان با درنظر گرفتن مراجعین یک کلینیک پزشکی، زنانی را که دچار سرطان تخمدان بودند را با زنانی که دچار آن نبودند مقایسه کردند.

آن ها دریافتند که ترکیبی از مشکلات درد شکن، درد لگن، نفخ، یبوست و افزایش سایز دور شکم در زنانی با سرطان تخمدان بسیار شدیدتر است.برای مثال 43 در صد از زنانی که سرطان تخمدان داشتند دچار مشکلات فوق بودند درحالی که تنها 8 درصد از زنانی که این سرطان را نداشتند دچار این مشکلات شده بودند.

عکس برداری و آزمایش

هیچ آزمایش عکس برداری ای تا کنون نتوانسته است سرطان تخمدان را بطور قطع تشخیص دهد.ممکن است آزمایشات لگنی انجام شده توسط پزشکان شامل برسی تخمدان هم باشد اما تا زمانی که تومورهای سرطانی بزرگ نشده اند معمولا تشخیص آن ها توسط این آزمایشات ممکن نیست.

آزمایشات فراصوتی واژنی و آزمایش خون که میزان مولکولی به نام  CA-125 در خون را اندازه میگیرند هم تست شده اند اما غالبا آنقدر دقیق نیستند که بتوانند همیشه سرطان را تشخیص دهند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

ترجمه  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • مریم 451 :

  ممنون مفید بود

  1395/11/4 16:06

بیشتر بخوانید